Watersnood zal het Rijk ruim 800millioen kosten Prinsessen Beatrix en Irene op vacantie in de V.S. E.D.G.-verdrag in de Kamer Ontwikkeling van atoomenergie „Vitesse" verspeelt veler sympathie in Arnhem Oostelijke vleugel van station in Oldenzaal verbrand Woensdag 15 Juli IC NIEUWE APELDOORNSE COURAN Tweede bïad Tweede Kamer begroot financiële, fiscale en budgetaire gevolgen (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF. Uitvoerig heeft de Tweede Kamer zich Dinsdagmiddag beziggehouden met verschillende financiële, fiscale en budgetaire gevolgen van de watersnoodramp. Zonder hoofdelijke stemming werden achtereenvolgens aangenomen het wetsonwerp inzake de financiering van de stormvloedschadc voor gemeente, waterschappen en andere publiekrechtelijke lichamen, het wetsontwerp fiscale tegemoetkomingen in verband met de watersnood en het wetsontwerp tot wijziging van een aantal hoofdstukken der rijksbegroting van 1953. De watersnood zal het Rijk ruim 800 millioen kosten en de regering stelt zich voor het herstel in een periode van twee jaar tot stand te brengen. Bij het eerste wetsontwerp draaide het debat voornamelijk om de vraag of er ook een recht op vergoeding v.an immateriële schade in de wet moest worden neergelegd. De heer Den Hartog (V.V.D.), die het hoogst onbillijk achtte de getroffen water schappen en gemeenten voor de kos ten van voorzieningen tegen verdere schade op te laten draaien, had een principieel bezwaar tegen het niet toe kennen van een recht op vergoeding van immateriële schade. De heer C. van den Heuvel (A.R.) verdedigde opnieuw het standpunt van zijn fractie: het gaat hier om een na tionale ramp, waarbij de ontstane schade zoveel als maar enigszins mo gelijk moet worden vergoed. Hij acht te het uitgangspunt van de regering om deze watersnoodschade te verge lijken met de oorlogsschade onjuist. De heren Boramer (P.v.d.A.) en Van Vliet (K.V.P.) drongen er bij de minis ter op aan een zo ruim mogelijk ge bruik van zijn bevoegdheden tot ver goeding gebruik te maken. Minister Van de Kieft gaf vervol gens een lange opsomming van geval len, waarin reeds voorschotten voor immateriële schade zijn verleend. Hij meende op grond hiervan, dat men de toepassing van deze wet met enig vertrouwen in de handen der regering kon laten. Het is onmogelijk de imma teriële schade, die van geval tot geval sterk uiteenloopt, in een algemene wet te omschrijven. Voorts was hij van oordeel, dat de oorlogschadewet zoals op de waters noodschade toegepast, goed heeft ge werkt en nog goed werkt. Men bevor dert aldus de uniformiteit in de toe passing en discrimineert niet. Minister Van de Kieft zei voorts, dat indirecte schade, ook als deze pas later aan het licht komt, zal worden vergoed. Tenslotte zegde hij een zo ruim mogelijke toepassing dei- wet toe. Fiscale tegemoetkomingen Het ontwerp fiscale tegemoetkomin gen heeft onder meer betrekking op de reeds eerder toegezegde belasting faciliteiten voor giften aan het Ram penfonds of het Nederlandsche Roode Kruis enerzijds en voor hen, die in hun bedrijfs- of beroepsvermogen schade leden. Behandeling nog voor zomeir c?s? (Van onze parlementaire redacteur) BINNENHOF Onmiddellijk bij het begin van de Tweede-Kamer vergadering was het Dinsdagmiddag al duidelijk, dat er iets bijzonders aan de hand was. De Kamerleden hadden in ongewoon groten getale hun zit plaatsen ingenomen; andere krioel den rondom de voorzitlerszetel. Zelfs was de communistische fractie vol tallig met de heren Wagenaar en De Groot: een feit, dat zich slechts zelden voordoet. De reden voor al deze belangstel ling was, dat de Kamer-voorzitter, dr L. G. Kortenhorst, als zijn voor nemen te kennen had gegeven van de Kamer een uitspraak te verlangen over het al-dan-nïet- nog vóór het zomerreces in openbare behandeling nemen van het goedkeuringsontwerp inzake het op 27 Mei van het vorige jaar te Parijs ondertekende verdrag tot oprichting van de Europese De fensie Gemeenschap. Nadat in een korte discussie tussen prof. Oud (V.V.D.) en de Kamervoor zitter duidelijk was vastgesteld, dat het in dezen ging om een principiële uitspraak de datum der behande ling zal nog nader worden bepaald kreeg de heer Gortzak (C.P.N.) het v/oord. Met tal van argumenten keer de hij zich tegen deze te snelle be handeling; hij sprak over buitenland se druk, gebrekkige voorlichting van het grote publiek en onvoldoende tijd van voorbereiding. Bovendien achtte hij 't gehele E.D.G.-verdrag in strijd met 's lands belang. Voorzitter Kortenhorst ontkende met klem, dat op hem enige buitenlandse druk zou zijn uitgeoefend. Tenslotte aanvaardde de Kamer het voorstel van haar voorzitter met 75 tegen 6 (communistische) stemmen. Algemeen drong men aan op een ruimere uitwerking van deze facili teiten, met name ook wat betreft de giften. Staatssecretaris Van den Berge wildé zich niet verzetten tegen een amendement van de heer Van den Heuvel, waarbij ook giften aan pu bliekrechtelijke lichamen voor aftrek in aanmerking zullen komen. Voorts zal de Staatssecretaris niet strikt de hand houden aan het oor spronkelijke voorschrift, dat reeds bij de aangifte een beroep op bedrijfs- of beroepsvermogenschade moet worden gedaan. Mits men de grenzen der re delijkheid niet overschrijdt, zal dit ook later kunnen geschieden. Het afschrij ven van verloren gegane veldinven- taris zal voorts als nog kunnen ge schieden. In zekere zin lokten de voorgestel de wijzigingen van de rijksbegroting 1953, die alleen verband houden met de watersnood, nog de meeste critiek (Van onze correspondent). De Arnhemse voetbalclub „Vitesse" is bezig veel van de sympathie, die zij door het ^behalen van. het af de ling skampioeiis chap verwierf, te verspelen door de talrijke minder prettige pogingen, die het bestuur onderneemt om aan allerlei in con tract vastliggende afspraken te ont komen. Het door haar bespeelde mo derne en van allerlei accommodaties voorziene stadion met plaatsruimte voor circa 17.000 bezoekers, is door de gemeente aangelegd als compen satie voor het vroegere Vitesse- terrein, dat slechts 10.000 bezoekers kon bevatten en waarop een tehuis voor Ouden van Dagen is gebouwd. Dit nieuwe stadion, dat grootser van aanleg is dan Vitesse zelf had ge vraagd, is aan haar verhuurd, vol gens het op 1 September a.s. aflo pend contract voor een bedrag van f 7000.per jaar, plus 2/3 van de gemiddelde recette, die gemaakt werd boven een aantal van 10.000 bezoekers. Daarbij nam de stad het onderhoud, dat circa f 3000.per jaar kost., voor haar rekening. Aanvankelijk profiteerde Vitesse van dit contract, omdat 't gemiddeld aan tal bezoekers slechts zelden meer dan 10.000 bedroeg. Bij het begin van het nu geëindigde seizoen begon het be zoek echter steeds groter te worden. Vitesse wenste toen slechts 2/3 van de gemiddelde recette boven een aantal van 14.000 bezoekers te betalen en dreigde bij niet inwilliging van dit verzoek, elders te gaan spelen. I-Iet gemeentebestuur kon met deze een zijdige verbreking van het contract niet accoord gaan, doch wilde wel een andere basis zoeken voor het nieuwe contract, dat op 1 September a.s. zou ingaan. Zij bood Vitesse het terrein aan voor een huurprijs van f 22.000. per jaar, waarbij de voetbalclub dan voor het onderhoud zou zorgen. Vi tesse wenste dit contract echter niet te tekenen, of zij moest gedurende 12 jaar ook nog het recht hebben op koop van het gehele complex. Daarop ging het gemeentebestuur niet in. Vitese dreigde zelfs toen de kampi oenswedstrijden niet op eigen terrein te zullen spelen, doch eventueel in een andere gemeente. Van de zijde van de supporters en ere-leden kwam er echter een dermate grote storm van verontwaardiging, dat men be sloot toch maar in Arnhem te spelen. Het bestuur van Vitesse schijnt daar mede zijn intimidatie-pogingen nog niet te hebben opgegeven, want het heeft nu volgens welingelichte zijde een terrein aangekocht in de gemeente Rozendaal, ten Noordoosten van Arn hem, waarop dan t.z.t. het nieuwe sportpark van Vitesse zal verrijzen. Dit gebaar wordt gezien als 'n laatste poging van het huidige Vitesse-bestuur om het Arnhemse gemeentebestuur onder druk te zetten. Tegelijkertijd wil het huidige Vitesse-bestuur, dat kortgeleden na een heftige paleis revolutie het roer in handen nam, trachten de ontevredenheid, die bij vele leden over deze bestuurswisseling uit. Zowel het besluit om niet tot ver snelling van de uitkeringen van oor logsschade over te gaan als de aan kondiging, dat bepaalde waterstaats werken, en met name de verbetering van rijksweg 1 tussen Muiden en Naai den, niet ter hand zullen worden ge nomen, gaf tot vele opmerkingen aan leiding. Minister Algera wees er echter op, dat er tengevolge van de watersnood een zeker tekort aan technici is, ter wijl voor rijksweg 1 bovendien nog enkele andere moeilijkheden bestaan. Hij was echter overtuigd, dat het hier een zeer urgent geval betrof en zegde een snel herstel toe. is ontstaan, te verdrijven door het bereiken van bepaalde doelstellingen. In Arnhem maakt men zich echter helemaal niet ongerust, dat Vitesse eventueel destad - zal .verlaten. Op 1 September moet Vitesse volgens het reglement van de K.N.V.B. een goed gekeurd voetbalveld hebben. In Arn hem is er geen ander dan het huidige stadion; het nieuwe sportpark in Ro zendaal lean dan onmogelijk klaar zijn en het spelen in een andere plaats zou niet alleen het bezoek doen terug lopen, maar zou tevens vele leden en supporters in het harnas jagen. Om al deze redenen zal de intimidatie van het huidige Vitessebestuur wel op niets uitlopen. Inventaris verloren gegaan OLDENZAAL. Om kwart over één gistermiddag heeft in de woning boven de restauratie v- het station der Nederlandse Spoorwegen in OI- dcnzaal een felle brand gewoed. De dakbedekkin boven de tweede en derde klas restauratie was binnen enkele ogenblikken een vuurzee. Het Oostelijk gedeelte van het stationsge bouw, de woning en derde klas restauratie, brandde ait; in de tweede klas restauratie was de ravage iels minder erg. Van de inventaris kon door spoorwegpersoneel cn belang stellenden nog veel worden gered. liet plaatskaartenlcantoor is ont ruimd en voorlopig buiten gebruik, als gevolg van waterschade. De gemeentelijke -randweer, aie werd geholpen door de bedrijfsbrand weer van het textielbedrijf H. D. G;l- derman en Zonen, was om drie uur de brand meester. Het ergste gevaar was omstreeks half Duizenden jongeren krijgen gratis vacantie AMSTERDAM. In samenwerking met de afdeling vorming buiten school verband van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft de Nederlandse Jeugdgemeen schap vacantïemogelijkheden georga niseerd voor jeugdigen uit de ramp gebieden. Dank zij financiële steun van het Nationale Rampenfonds kun nen 3000 kinderen worden opgenomen in kampen die speciaal voor hen zijn opgezet, met inschakeling van de Stichting Vacantiekampen voor Lagere Schooljeugd. Daarnaast zullen ver moedelijk 1000 jongens en meisjes kunnen deelnemen aan kampen van de verschillende jeugdorganisaties. Tenslotte nemen enkele honderden kinderen deel aan dagvacantiescholen met medewerking van de plaatselijke vacantiecomité's. Voortaan krijgen alle passagiers tus sen Amsterdam. en Alkmaar op Vrijdag van Westfriese dames stukjes kaas of beschuit met kaas. Maandag oefenden deze dames in het serveren van deze lekkernijen, waarbij deze wagenbestuurder het geluk ten deel viel om al vasteen „voorproefje" te mogen nemen. Zijn zuster bedreigd? ROTTERDAM. Verdacht van bedreiging met doodslag, heeft voor de rechtbank te Rotterdam terechtge staan de 23-jarige losse werkman J. v G. uit Schiedam. Op 5 April kwam hij in beschonken toestand thuis in de woning van zijn moeder aan de Nieuwstraat te Schiedam, gooide zijn 26-jarige zuster een asbak naar het hoofd en uitte ernstige bedreigingen. Verdachte gaf toe zijn zuster te heb ben bedreigd. Hij was reeds viermaal veroordeeld en liep nog in de proef tijd van een voorwaardelijke straf. Volgens het rapport is hij een ver stokt. alcoholist. Het is dringend nood zakelijk, dat hij geheelonthouder wordt. De zuster wenste niet tegen haar broer te getuigen. De officier van justitie, mr Grasso, merkte op, dal verdachtè als hij dronken is. zich gedraagt als een beest. Is hij nuchter, dan is hij als eèn' lam. Hij - wil- meewerken om een kuur te ondergaan. De officier eiste tegen verdachte 1 jaar gevangenis straf, met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, met 3 jaar proeftijd. Strassburger weer in Schevcningcn. Het Nederlandse circus Strassburger zal ook dit seizoen weer het circus gebouw te Scheveningen bespelen en op Vrijdag 24 Juli zijn gala-première in de badplaats geven. drie geweken. O.a. doordal de brand muur tussen de restauratie en de technische afdelingen van het station het hield, kon verdere uitbreiding van de brand worden voorkomen. De wa terschade is zeer' groot. Het treinverkeer had geen vertra ging. Er werd op enkel spoor gereden. De ooi-zaak van de brand is nog niet bekend. Uitgeleide gedaan door Koningin en Prins AMSTERDAM Gisteravond om 21.25 zijn met het KLM-lijntoestel P.H.-TFN, de dc-6b Abel Tasman met de Amerikaanse KLM-gezagvoerder Randolph Reece de prinsessen Bea trix en Irene naar New York ver trokken. Zij worden begeleid door het hoofd veiligheidsdienst van het ko ninklijk huis, de heer C. Sesink. Haar ouders deden haar uitgeleide. Prinses Beatrix droeg een grijs jasje met een blauw hoedje, Prinses Jaarverslag Rode Kruis Aan het jaarverslag over 1952 van 't Nederlansche Roode Kruis ontlenen wij de volgende gegevens. Bloedtransfusiedienstuitbreiding van het aantal donors tot ongeveer twee procent van de bevolking is no dig. Overal heeft men medewerking ondervonden. Er stonden in '52 73.500 donors ingeschreven; 35.140 mensen stelden bloed beschikbaar voor de be reiding van plasma. Mocdermelkcentrale: men ontving 3705 liter en gaf 3012 liter uit. Afdelingen: er zijn er zestien nieu we bijgekomen; in totaal had het Rode Kruis er eind 1952 384. Het le dental bedroeg toen 463.000 Het Rode-Kruiskorps telde 227 co lonnes, 19 meer dan in 't jaar ervoor. Het aantal help(st)ers vermeerderde met 1316 tot 11.698. Verzendingen: De laatste pakketten voor behoeftigen in Duitsland zijn verzonden. Men zond materiële hulp middelen naar Oostenrijk, Polen, Zuid-Slavië, Korea en Indonesië. Welfare: Voor het welfare-werk zijn nu 88 vaste krachten en 930 vrij willigers beschikbaar. Inzamelingen: de boekeninzameling ging met ongeveer 25 procent vooruit, dank zij de lectuurhuisjes. Het totaal gewicht van binnengekomen tijd schriften: 144.060 kilo. De directeur-generaal van de PTT heeft beloofd, dat eens in de vijf jaar, te beginnen in 1953, een of meer Rode-Kruis postzegels zullen worden uitgegeven. Opsporing: Men ontving nog 2992 aanvragen over vermiste personen, naar wie Sinds de bevrijding niet eerder werd geïnformeerd. In 2298 gevallen konden de dossiers met po sitieve resultaten worden afgesloten. Korea: Het Nederlandse detache ment op Korea heeft volgens het jaarverslag tot het einde van het vorige jaar de volgende verliezen geleden: 95 gesneuvelden, vier ver misten cn 542 gewonden en zieken. Brits atoomkanon voor oorlogsschepen LONDEN, 13 Juli. Het Britse blad „News Chronicle" schrijft in zijn editie van heden dat Blitse geleerden bezig zijn met een atoomkanon voor oorlogsschepen. Volgens de vioolcorrespondent van het blad. Brown, zijn er grote vorde ringen gemaakt met het moeilijke probleem van de plaatsing van een dergelijk kanon op een schip. De geleerden zouden streven naar een kanon met een grotere draag wijdte, dan die van het onlangs door het Amerikaanse leger geprobeerde aloomkanon, dat 32 kilometer zou dragen. Irene eveneens een grijs jasje met een rood hoedje. Zij kwamen hedenochtend 11.10 Ne derlandse tijd in New York aan. Na een hartelijk afscheid stapten zij om tien over negen in het vlieg tuig en wuifden van achter het raam haar ouders en andere achterblijven- den toe. Direct nadat het toestel vertrokken was, reden H. M. de Koningin en Prins Bernhard per auto terug naar Soestdijk. Om twintig minuten over acht was Schiphol in een lichte nervositeit en spanning gehuld. Op dat moment reed de lage zwart glanzende hofauto voor. Prins Bernhard in sportcostuum, Koningin Juliana witte japon, zwarte topper, klein wit hoedje, witte schoenen en tas stappen uit, ter stond gevolgd door de beide prinses sen Beatrix en Irene. In de kleine wachtkamer was het Beatrix die zo langs haar neus weg tegen Irene maar duidelijk verstaan baar opk voor Koningin Juliana en Prins Bernhard de opmerking maak te: „Reuze grappig nu gaan wij eens weg en blijven zij hier". Tegen kwart over negen begaf de koninklijke familie zich naar het toestel. Dan komt het afscheid. Twee ouders doen hun kinderen uitgeleide. Een vader en een moeder kussen hun dochters die een verre reis gaan ondernemen. Minutenlang schemeren nog een grijsblauw en een rood hoedje achter het eerste venster pal achter de deur opening. Lichten flitsen aan. Het ge daver der motoren overstemt elk an der geluid. Dan start gezagvoerder R. Reece zijn machine. Koningin Juliana en prins Bernhard, de hofdames en de vertegenwoordigers der K.L.M., de stewardesses ën belangstellenden wuiven. Kamperen op boerderij Voor haar vacantie in de V.S. heb ben de prinsessen Beatrix en Irene een v/eek in het Zuid-Limburgse plaatsje Epen gekampeerd. Geheel onbekend voor de buitenwereld kam peerden zij met andere leerlingen van het Lyceum te Baarn bij de boerderij van de familie De Bougnoux. Zowel de boer als de boerin en haar 13 kin deren bewaarden het stilzwijgen. Tijdens het kampeerfeest was een van de dochters De Bougnoux jarig. Op de verjaardag, toen het gezin van de boer rondom de keukentafel zat, sprongen plotseling de jolige kampeergasten naar binnen onder het zingen van „lang zal zij leven". Prin ses Beatrix bood, vergezeld van feli citaties, mede namens haar vriendin nen een leuke zelfgemaakte dieren- tekening aan waarop alle kampeer- sters haar handtekening hadden ge plaatst. Daarna kwamen volgens goed Lim burgs gebruik de geurige vlaaien op tafel. Staande aten de prinsessen en haar vriendinnen het lekkers uit de vuist op .en roemden om het hardst de bakkunst van de boerin, en toen de afscheidsavond was aangebroken vonden de kampeersters weer het zo door haar geroemde gerecht op tafel Het boerengezin kreeg opnieuw een tekening waarop stond: „Hartelijk bedankt van ons allemaal". Die te kening wordt met de andere als goud bewaart in het Epensc gezin 98 kg bagage Op de passagierslijst van de DC 6 Abel Tasman stonden Iwee voorna men zonder familienaam: Beatrix en Irene. In kleine lettertjes H.R.H. en het Nederlands bedrijfsleven verleent medewerking Op vragen van het Tweede-kamerlid de heer Wijffels betreffende deel neming van het Nederlands bedrijfs leven bij de ontwikkeling van atoom energie voor commerciële doeleinden hebben de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Cals en de minister van Economische Zaken, dc heer Zijlstra medegedeeld, dat het Nederlandse bedrijfsleven zijn medewerking verleent aan de ont wikkeling van atoomenergie hier te lande, in de eerste plaats ten behoeve van electriciteitsvoorziening. Alvorens in Nederland een reactor gebouwd zal kunnen worden om be langrijke hoeveelheden electriciteil op te wekken, zal nog veel onderzoek van zuiver natuurkundige en vooral van technologische aard moeten wor den gedaan, waarvoor ten minste één cn misschien meer reactoren gebouwd moeten worden als tussenphasen tus sen de huidige experimentele reactor cn het uiteindelijke type. Het bedrag, dat, afgezien van de moeilijk te ramen waarde van het door de regering beschikbaar gestelde uranium, door de stichting F.O.M. uit de haar door de organisatie Z.W.O. verstrekte subsidies besteed is (of nog in 1.953 zal worden) voor werk betref fende atoomenergie, beloopt in totaal ongeveer f 1.000.000. In 1953 komen daar nog bij de inkomsten van andere zijde, nl. een reeds toegezegd bedrag van f 125.000,— van de N.V. KEMA en de te verwachten bijdragen van T.N.O. i en van enkele industriële ondernemin gen. Dc Nederlandse industrie kan cn wil, behalve financieel, ook steun geven door het beschikbaar stellen van ge leerden en technici. woord Princess. De prinsessen en de heer Sesink, haar begeleider, hadden samen 98 kg bagage bij zich waarvan acht kg „overbagage". DE EERSTE ZWERMENMARKT, na de tweede wereldoorlog, heden op het Marktplein gehouden, kenmerkte zich door een vrij grote aanvoer en veel belangstelling. Op de foto een gedeelte van de aanvoer, welke hoofdzakelijk Uit korven bestond. Strubbelingen met het gemeentebestuur over de huur van het stadion

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3