Puistjes Arnhem bevindt zich in een toeristisch overgangsstadium BANDEN BEELDJES V/oensdag 15 Juli 195c. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Aanpassing schijnt voor vele Arnhemmers moeilijk te zijn (Van onze correspondent.) Het wordt steeds duidelijker, dat er in de Gelderse hoofdstad iets gaat ontbreken, dat voor een stad met de touristische faam van Arnhem on ontbeerlijk is, namelijk voldoende begrip en eenheid van opvatting omtrent het te volgen touristisch beleid. Ondanks de enorme investeringen van de laatste jaren in de hotel- en restaurantbedrijven lijkt het wel alsof Arnhem na de krachtsinspanning van „Parijs in Arnhem" van 1950, overigens nog steeds het klassieke, veel geïmiteerde, doch nimmer geëvenaarde voorbeeld van een geslaagde Braderie, uitgeput teruggezonken is in dc oude fluwelen leunstoel van bedachtzaamheid en provinciale gemakzucht. En dat, terwijl na het grote succes van het Parijse Arnhem alle zeilen hadden moeten worden bijgezet om de steeds groter wordende concurrentie op een afstand te houden. Versperringen, letterlijk en figuurlijk Aan de ene kant willen verant woordelijke kringen in Arnhem een grootscheepse propaganda, doch aan de andere kant zgn de beschikbaar gestelde gelden daarvoor net niet genoeg. Aan de ene kant wil men in Arnhem gezellig avondvermaak, doch aan de andere kant worden de bedrijven die dit vermaak willen bieden door allerlei beperkende be palingen gehandicapt. Er zijn zaken, die een vergunning hebben losge kregen tot drie uur 's nachts, echter met dien verstande, dat zij na twaalf uur geen nieuwe gasten meer mogen toelaten. De politie zorgt er wel voor dat aan deze bepaling strikt de hand wordt gehouden. Daar komt dan nog de onderlinge naijver bij, zodat bij voorbeeld een café om twaalf uur dicht moet, omdat een concurrent om twaalf uur naar bed wil. Datzelfde speelt zich ook af in de kringen van middenstanders, waar van sommige wel, andere weer niet een bepaalde middag hun win kels willen sluiten. Het gesjacher Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Bussum, H. Biltman. tand. te Zwolle; te Renkum (2e pred. plaats) toez., A. T. Rothfusz, vic. te Renken; te St Maartensdijk, toez., W. L. Tukker te Delft. Aangenomen naar Sneek, toez., C. G. Wiggers, Wieringermeer. GEREF. KERK. Beroepen te Groningen (vacature R. Ypma), C. H. Appelo te Nijkerk en 8e pred.plaats, J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Biltzijl. Bedankt voor 's-Gravenhage-W., evangelisatiepredikant, A. Broek te Onstwedde. BAPTISTEN GEMEENTEN. Beroepen te Enschede, W. Veenstra te Musselkanaal. Zaiss opnieuw naar ons land. Op 22, 23 en 24 Juli zal de Duitse evangelist Hermann Zaiss diensten leiden in de grote Sint Bavo te Haar lem. Zaiss, die verklaart een speciale opdracht te hebben de godsdienstige opleving in Nederland te bevorderen, zal een tournee door Nederland maken. Tientallen plaatsen zullen worden be zocht. BEVOLKING EN' GODSDIENSTEN IN GELDERLAND. Op 1 Januari dit jaar telden de 112 Gelderse gemeenten tezamen 1.128.770 inwoners. In een door het provincie bestuur uitgegeven staat van gods dienstige gezindheden waren van dit aantal 503.711 Nederlands Hervormd, 440.472 R.-Katholiek en 70.133 Gere formeerd terwijl 68.942 tot geen ker kelijke gezindte behoorden. Voorts zijn in Gelderland 8071 Chr. Gereformeerden, 5807 Evangelisch Luthersen, 3343 Doopsgezinden, 1253 Nederduitse Israëlieten, 2950 Remon stranten, alsmede 309 Oud-Roomsen, 285 Hersteld Luthersen, 230 Waals Hervormden, 63 Presbyteriaans Her vormden, 56 Episcopalen, 47 Portugese Israëlieten en 2 Moravische Broeders, 203,96 inwoners behoorden tot nog andere gezindten. Zeventig Gelderse gemeenten blij ken een overwegend Protestantse be volking te hebben. Overwegend Ka tholiek zijn 35 gemeenten, terwijl de verhoudingen in de overige gemeen ten vrijwel gelijk liggen. Het grootste aantal onkcrkelijken wordt gevonden in 13 gemeenten, w.o. Arnhem (17.754), Apeldoorn (12.764), Nijmegen (5.129), Ede (3 690). Rheden (3.476) en Zutphen (2.893). In slechts drie Gelderse gemeenten komen geen onkerkelijken voor. Ds N. C. Steenbaek voorzitter van Europees jeugdwerk. 's-GRAVENI-IAGE. Tijdens het congres .van Europees jeugdwerk, dat te Berlijn van 2 lot 7 Juli werd ge houden, is ds N. O. Steenbeek te Amersfoort, de voorzitter van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap en vice- president van de Nederlandse Jon- gerenraad der Europese Beweging, ge kozen tot voorzitter van het uitvoe rend comité van het Europees jeugd werk, waarvan het internationaal se cretariaat is gevestigd te Parijs. y met de koopavond is weer een ander voorbeeld van het weinige begrip dat de winkeliers tonen voor het touristisch en daarmede hun eigen belang. Arnhem bevindt zich in een touristisch overgangsstadium, zo schrijft de directeur van de V.V.V. in zijn jaaroverzicht. De stad verliest steeds meer het karakter van een rustige provincie stad, teoji behoeve van een grotere levendigheid en ook onrust, eigen aan deze tijd. Deze verandering brengt vergaande consequenties met zich mee) die echter door lang niet alle Arnhemmers aanvaard worden. Toch zullen de grote touristische in vesteringen van de laatste jaren zich slechts kunnen rechtvaardigen bij een sterke stijging van de touristi sche inkomsten en dit laatste is slechts mogelijk, wanneer het tou ristisch beleid is afgestemd op de eisen, die het moderne binnen- en buitenlandse tourisme stelt. Met ge rechtvaardigde trots heeft burge meester Matser kort geleden voor het eerst in het openbaar durven verklaren, dat Arnhem weer vol doende hotels en café's heeft en de vergelijking met andere steden kan doorstaan, maar er zijn zaken open gesteld, terwijl op de bovenverdie pingen nog aan de bouw gewerkt werd. De twee belangrijkste pleinen, die de entree tot de stad vormen, Stationsplein en Willemsplein, wor den nu al maanden gekenmerkt door de grootscheepse, graverijen, die hier plaats vinden. De vreemdeling moet zijn weg maar zoeken over opgebro ken stukken straat, langs middel eeuwse tunnels, die pas ontdekt zijn of via allerlei versperringen, die hem het zoeken naar de juiste weg moeilijk maken. Plaatsen in de on middellijke omgeving van Arnhem hebben profijt weten te trekken van de verveling, die de Gelderse hoofd stad bedreigt. Lichtfestijnen. ge paard met aantrekkelijk amusement in Rheden en Oosterbeek. Nijmegen en Apeldoorn, zullen die touristen trekken, die eigenlijk naar Arnhem hadden willen gaan, maar die weg blijven, omdat er 's avonds niets te doen is. Of kermt er toch nog iets in Arnhem? Er schijnt een combi natie van middenstanders te zijn, die met een plannetje voor een feest rondloopt. Men is daarmede echter geheimzinnig, dat een plaatselijk dagblad het vermoeden uitsprak, dat touristenfeest of in de winter zal plaats vinden of een zodanig on dergronds karakter zal dragen, dat niemand, de tourist het allerminste, er iets van zal merken |Circustent ingestort FRANKFORT. Dinsdagavond is de grote tent van het Duitse circus Busch door een zeer zware windstoot inge stort. Vijftig personen hebben verwondin gen opgelopen van wie twintig in ern stige mate. Het ongeluk gebeurde tij dens een trapezenummer. De artisten zijn evenwel ongedeerd gebleven. Naar schatting bevonden zich 1500 personen n de tent. Amsterdamse knutselaar bouwt rondvaartboot voor Elburg De „Kenneth Dancy" werd in een grachtenhuis geboren (Van onze correspondent in Elburg.) In December van het vorige jaar stond een groepje mannen op de Kromme- waal in Amsterdam aan de voet van de oude Schreierstoren, pijpjes te smoren en uit te kijken over de winterse rust van de grachten. Er wer'den sterke verhalen verteld, binnen- en buitenlands nieuws; ook buurtgenoot Jan Lovers had dc volle aandacht, toen hij ging vertellen van zgn rond vaartboot, waarmee hij in het afgelopen seizoen langs de Zuiderzeewerken bij Elburg had gevaren. „Ik zal jullie nog eens iets anders vertellen", kondigde hij aan; .,ik moet er een boot met een accommodatie voor 120 personen bij hebben en die ga ik zelf bouwen!" Een spottend gelach was het antwoord. „Dat durf je niet", luidde het algemene oordeel. Maar Als je maar vrienden hebt... Lovers, gewezen meubelmaker, man van alle markten thuis, ging aan het werk. In de kelder onder zijn huis zo'n typisch oud-Amsterdamse grach tenkelder met rechtstreekse verbin ding naar buiten legde hij een boomstam, hij leende werktuigen bij vrienden en ging spanten slaan. Een tekenaar van een Amsterdamse werf had toen al plannen voor hem ge maakt, opdat het geheel alleszins ver antwoord zou kunnen worden. Dag en nacht werkte de scheeps bouwer in zijn kelder, aangemoedigd door buren en vrienden, die in voor komende gevallen ook wel een handje wilden helpen. Zo begon er tegen het voorjaar tekening in de boot te lcomen, en de spotters gingen langzamerhand geloven, dat het ernst was. Lovers huurde toen een stukje werf aan het Bovendiep, waar de kiel gelegd werd en waar ook een deel van de verdere werkzaamheden tot stand kwam. In barre winterkou de kapitein liep nog een paar bevroren oren op werd hier dag aan dag gewerkt, totdat hei grote ogenblik aangebroken was, waar op de aanwinst te water gelaten kon worden. De trotse eigenaar schilderde in sierlijke letters de naam „Kenneth Dancy" op de boeg. Naar de gracht. De „Kenneth Dancy" bestond toen echter nog maar hoofdzakelijk uit een afgewerkte romp, waarin een 70 pk dieselmotor geplaatst was; zij werd daarom naar de Krommewaal gevaren, waar een nieuwe periode van inge spannen arbeid begon. De tekenaar van de werf, die toezicht had gehou den op de bouw, was tevreden; „een veilige schuit, daar kun je rustig mee het IJsselmeer op gaan," oordeelde hij. Nu kwam het er op aan, ook de bovenbouw tot in de puntjes af te werken. Plexiglas de boot krijgt een glazen kap. sanitaire inrichting, laswerk, en tenslotte de stoeltjes, waarvan de stangen door de heer Lovers zelf gebogen worden en die hij ook zelf bekleedt. Hoe de heer Lovers en zijn helpers zoveel hebben kunnen doen buiten de werf, zo maar thuis en in de gracht voor het huis? „Als je maar vrienden hebl"_ zegt hij niet zonder gerecht vaardigde trots; „en toevallig heb ik vrienden, die mij allerci werktuigen kunnen lenen, en die ook wel wat meer willen doen Op 't ogenblik is het harder wer ken dan ooit, want de boot moet dit seizoen nog varen. De heer Lovers heeft nu vrijwel geen rust meer, en ook zijn helpers werken onder hoog spanning. Maar het lukt! In de loop van deze maand korht de „Kenneth Dancy" bij Elburg in de vaart, en zullen meer toeristen dan ooit de Zuiderzeewerken in deze sector kun nen bezichtigen. Oogslhulp. Het Ooslduitse kabinet heeft een beroep op de bevolking ge daan om te helpen bij het binnenhalen van de oogst, aldus een bericht van het Oostduilse persbureau ADN, waar in verder gezegd wordt dat er in ver scheidene districten een ernstig tekort is aan landarbeiders. Nog steeds zwoegt men om het op 2 Februari te Vlieland gestrande Zweedse schip Virgó los te krijgen. Hiertoe is om het schip een houten betimmering gebouwd. waarbinnen het zand wordt weggehaald. Door nu deze ruimte weer met water vol te laten stromen, waardoor het schip dus in een geïmproviseerde haven komt te drijven, kan men trachten om de Virgo weer in haar element te slepen. Een overzicht van de hulp-haven met de Virgo, waarop de bemanning nog steeds verblijft. Nieuwe Feytahof in Elspeet geopend (Van onze correspondent) ELSPEET. Burgemeester H. Martens van Ermelo, heeft een nieuw hotel geopend, de Feyta hof, tevoren één van de grootste landhuizen in de omgeving. Het nieuwe hotel is modern ingericht en beschikt, behalve over een prachtige tuin, over een bijzonder goed zwembad. De bur gemeester sprak zijn vreugde uit over deze nieuwe aanwinst voor het hotel wezen in Elspeet, een aanwinst die vooral mevrouw Van KasteelPublic- huizen aangaat. Nadat de heer Martens een oranje lint had doorgeknipt, speelde het El- speetse fanfarecorps twee coupletten van het Wilhelmus. Burgemeester Mariens sprak voorts nog over het karakter van de Zondag. „Gasten moeten zich als gasten ge dragen en zich houden aan de regels van de gastheer bij wie ze gelogeerd zijn aldus de burgemeester. Zijn woorden waren voornamelijk bedoeld voor vacantiegangers, die de bevol king door hun gedrag op de Zondag wel eens onnodig hebben gekwetst. De opening van hotel Feytahof werd bijgewoond door commandant en of ficieren van kamp Nunspeet en door vele anderen. Tas met zeven mille verloren DEN HAAG. Een boekhouder van een winkel in de Haagse binnenstad heeft bij de politie aangifte gedaan van hel verlies van een canvas leger- tas, welke achterop zijn fiets gebon den was. De tas bevatte een bedrag van f 7000— aan bank- en muntbil jetten en specie. RIJWIEL 4 MOTOR (Advertentie)] FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wenrwortb 104 ,Nu, daar kunnen we gauw een eind aan maken. Tic zal de toezichthoudende ambtenaren vragen, eens met de jongen te spreken. En laat mevrouw Mayhew dan schrijven, dat hij weer met een schone lei moet zien te beginnen". „En nu wat anders Randal. Ik bedoel dat geld van James. Je weet, dat hij in dat oude testament alles aan mij vermaakte en dat ik probeerde, hem er van af te brengen. Toen hij me ten slotte vroeg, wat ik er eventueel mee zou doen, vertelde ik hem iets dat ik altijd graag gewild had, maar nooit heb kun nen verwezenlijken. Zie je, ik vind het zo jammer, dat een gebouw als. Melling House met zijn vele kamers zou blijven leegstaan, terwijl een massa mensen, vooral ook ouderen, niet weten waar ze behoorlijk onderdak kunnen krijgen. Ik zei dus, dat ik dat huis zou willen verdelen in kleine flats van één of twee kamers en de grote vertrekken beneden voor eet- en ontspanningslokalen zou willen bestem men. Hij scheen er belang in te stellen en ik had sinds mijn één en twintigste hem nooit meer zo ge waardeerd als op dat ogenblik. Toen ik dacht, dat hij in do goede stemming was gekomen, vroeg ik hem, Catherine niet jastjg te .vallen, maar hij reageerde zo afschuwelijk, dat ik buiten mezelf raakte. Ik vertelde hem wat ik van hem dacht en liep weg en daardoor vergat ik die ellendige regenjas". Beiden zwegen opnieuw, maar toen vroeg March: Dus je bent van plan, het geld en zo te aanvaar den?" Ze keek hem een beetje verwonderd aan. „O, ja", was haar antwoord. „Hij wilde immers, dat ik het zou krijgen, heus, hij wilde het. En is er geen nadere familie. Catherine en ik waren allebei in de verte aan hem verwanten Catherine is er niet meer. Ik zou Melling House 'als tehuis voor onder- dalcbehoevende mensen willen inrichten en ik denk, dat het ook prettig zou zijn voor de Mayhews". Ze had zo zakelijk gesproken, dat hij in lachen uitbarstte. „Dat doet uiteraard de deur dicht!" „Ja, ze willen niet graag verhuizen en zo zouden ze prachtig in 't geheel passen. Het is prettig als alles zo goed klopt. Maar" hier klonk haar stem ietwat aarzelend „het kan jou toch niet schelen wel? Ik bedoel, dat ik het geld aanneem". Dit was weer typisch Rietta: ze vreesde, dat hij haar liever niet rijk zou zien en eerlijk antwoordde hij: „een beetje wèl". „Heus, dat is niet nodig. Hij hield niet van me en ik niet van hem. Ik denk, dat hij van me ver wachtte, dat ik het geldze zocht even naar *t juiste woord„verstandig zou gebruiken". Op dit ogenblik ging de deur open en kwam Fancy Bell binnenrennen, bleef even voorbij de drempel plotseling staan. „Loop maar niet weg", zei Rietta, „je kent meneer March immers. „Ja, maar ik wist niet, dat hij hier was, ofschoon ik me wel verwonderde, dat u de telefoon niet ge hoord had eno, het spijt me zo, meneer March, hoe gaat het u?" Randal schudde haar hand. In haar rode japon netje zag ze er allerliefst uit. Een beetje ademloos ging ze voort, zich weer tot Rietta wendend. „Nu, ik dacht, dat i k dan maar moest antwoor denhet was Carr. En nu meneer March hier is, zult u ook wel welen, dat meneer Holderness die moorden heeft begaan en dat hij zelfmoord heeft gepleegd en zo. Ik hoopte de eerste te zijn om het u te vertellen, maar meneer March „Ja", zei Rietta, „hij heeft het me verteld". Fancy keek even teleurgesteld, maar weldra hel derde haar gezicht weer op. „En Carr zal Elizabeth Moore meebrengen op de thee en ze zullen hun verloving bekend maken", juichte ze. „Hij zegt, dat ik haar Elizabeth moet noemen en ik heb hem nooit zo vrolijk horen praten. Het is prettig nietwaar, over wat anders dan over moorden te kunnen spreien. O, je kunt er mooi in de kranten over lezen, maar als ze vlak bij je ge beuren en de politie in je huis komtEensklaps bloosde ze hevig, wat haar alleraardigst stond en riep verschrikt uit: „O, meneer March, ik wilde niet onbeleefd zijn!" ,,'t Hindert niet", verzekerde March lachend, ,ik ben buiten dienst". „Ik wilde alleen maar zeggen, juffrouw Cray alleen maar, dat een verloving toch vrij wat leuker is,- niet waar?" Waarop Rietta, ernstig en oprecht als steeds een voudig antwoordde: „Ji, dat is zo". EINDE. Motor botste op trailer met oplegger Eén dode en zwaar gewonde BREDA. Op de grote weg Bretla- Tilburg, nabij het gehucht Hulpen, is een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan de eerste luitenant der Koninklijke Nederlandse Luchtmacht Muste, uit Den Haag, het leven kostte, terwijl zijn collega, tweede luitenant Felken, uit de provincie Groningen, zeer ern stig werd gewond. Voor zijn leven wordt gevreesd. Beiden reden op een motor in de richting Tilburg, toen een trailer met oplegger, die op een parkeerplaats had gestaan, begon te rijden. De motor is waarschijnlijk bij het passeren, op de trailer ingereden. Zo geweldig was de kracht, waarmee de botsing aankwam, dat de wielen onder de motor werden uitgeslagen. Luit. M. sloeg over de motor heen. Hij was terstond dood. Zijn collega kwam midden op de weg terecht en werd later in zorgwekkende toestand opgenomen. e Vliegende Hollander van de K.L.Mdie op 8 October a.s. zal deel nemen aan de zg. Londen-Christ- church Air Race, zal onder commando staan van de 45-jarige gezagvoerder A. A. Kooper, vliegluigbestuurder eerste klas. De bemanning zal verder beslaan uit drie nog aan te wijzen vliegers. twee telegrafisten, twee boordwerktuigkundigen, twee stewards en één stewardess. Gezagvoerder Kooper behaalde vijf en twintig jaar geleden zijn interna tionale en militaire brevet. Jn 1929 verliet hij de militaire vliegdienst. Op 31 Maart 1930 trad hij in functie hij K.L.M. Hij heeft op Bali, Cam bodja, Indo-China en Annam gevlo gen. de oorlog, op 1 Januari 1940. werd hij bevorderd tot „uier-bands" gezagvoerder. Met het oog op zijn ervaring op de Constellation, verkreeg hij ook de be voegdheid van gezagvoerder op de Noordatlamische lijnen van de K.L.M., waarop hij de laatste jaren geregeld vliegt. Gezagvoerder Kooper is vele malen luchtmillionnair. Hij heeft reeds 18.500 vlieguren (dit is plus minus 0.000.000 gevlogen kilometers) op zijn naam staan. en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN (Advertentie) Zuiver en ontsmet uw huid met de holder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de ziekte kiemen worden gedood D.D.P. HOOFDPIJN, KIESPIJN..,} Verjaag die tergende pijnen met; t£t

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2