mjm I mnmoMmm C Tn ten slotte... Verbeten strijd op Beveland om het drinkwater NATIONAAL DANSTHEATER GRIEKENLAND P.B.O. mag niet worden geforceerd z ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN WOENSDAG 15 JULI 1953 HET STATION OLDENZAAL tijdens het blussingsiuerk. n "p-i Binnenzee dreigde drink watervoorziening af te snijden (Van onze correspondent) Goès, 15 Jul.lv SEDERT de Februari-dagen, toen de Kruiningerpolder in een binnenzee werd herschapen, hebben naast de Waterstaatsmensen, die de stri]d tegen het. water aanbonden, de man nen va.n de Waterleiding Mij Zuid-Beve land een doorlopend gevecht o m het (zoete) water gevoerd. De twee grote transportleidingen, waardoor het water van de prise d'eau te Ossendrecht naar Zuid Beveland wordt gevoerd, lopen beide door de overstroomde polder. Reeds spoedig na de ramp ontstond er kreekvorming" in de polder, die de zoet watervoorziening van Zuid Beveland en ten dele ook van Walcheren in gevaar bracht. De waterleiding kwam letterlijk en figuurlijk in de branding te liggen, doch het is ongetwijfeld aan het ener gieke, doortastende optreden van de directeur van de Waterleiding Mij. tr M. J. Stoel Feuerstein en zijn mannen te danken, dat behoudens enkele stagnaties van niet langer dan enige uren, de watervoorziening van 100.000 inwoners voortgang kon vinden. Vele noodmaat regelen moesten worden genomen, die een bedrag van drie en een halve ton verslonden, doch meer spectaculair nog is de wijze waarop deze voorzieningen, onder dè meest moeilijke omstandig heden werden getroffen. De moeilijkheden begonnen bij de stalen leiding door de Grintweg. De buis was hier opgehangen .aan een duiker over een afwateringssloot. Door de wer king van de stroom ontstond echter een breede kreek, die de duiker dreigde te onderspoelen. Omstreeks half Maart deden zich dezelfde verschijnselen voor aan de rijksweg, in cle berm waarvan een betonnen transportbuis was gelegen. Spannende dagen volgden. De betonnen buis spoelde weg en de tweede stalen leiding' begon lekken te vertonen. Toen zijn genietroepen gekomen, die over het reeds 25 meter brede en 9 meter diepe gat in de rijksweg inmiddels tot •50 m vergroot een 70 m lange Bailey brug sloegen. Hierover werd een stalen leiding gelegd, die de uiteinden van de betonbuis weer met elkaar verbond. Aan de Grintweg' werden houten juk ken geplaatst, die juist gereed kwamen voordat de duiker door de woeste stroom werd verzwolgen, Na deze eerste suc cessen In de strijd, die slechts kon wor den gevoerd ï.i de enkele uren laag water per etmaal, ontketende de vernie lende stroom vele tegenoffensieven, doch men is erin geslaagd het steeds meer grond wegvretende water vóór te blijven. Bovendien werd een derde nood- leiding van ca 4 km op pijlers door de polder geplaatst, zodat bij het bezwijken van de twee hoofdleidingen de water voorziening toch verzekerd zou zijn. Hoorn kreeg portret van dtr Westerouen v. Meeteren (Van onze correspondent) Mevrouw E. L. Hooft Hasselaer Duijvis, echtgenote van de Amsterdam se kantonrechter mr H. C. Hooft Has selaer, heeft het portret geschilderd van dr H. B. F. Westerouen van Meeteren te Soestdi.jk, oud-Inspecteur van het lager onderwijs te Hoorn. Maandag heeft mr Hooft Hasselaer het portret officieel aan het gemeente bestuur van Hoorn overgedragen. Bur gemeester Canneman heeft het portret namens cle sta cl in dank aanvaard, Het schilderstuk heeft een plaats gekregen in de gemeentelijke ulo-school aan de Dra af singel, hoek Joh, Messchacrtstraat te Hoorn. Onder dikke verflaag schuilde fraai gevelbord (Van onze correspondent) De vereniging Oud-Hoorn is het ge lukt een tot dusver onder een dikke verflaag schuilgaand curiosum in de volle luister van het blanke eikenhout voor iedere voorbijganger ten toon te stellen Het Is een gevel bord in cle fraaie geve! van het gebouw aan het Monnickenvelcl 15. 17 en 39 te Hoorn. Nu de dikke verflaag geheel is ver wijderd, is een prachtig gesneden voor stelling te voorschijn gekomen van een onbekende kunstenaar. Men houdt het er op, dat hetgeen het beeldhouwvve te zien geeft, de geschiedenis is v Judith en Holofernés uit de Apocriefe Boeken. De grote figuren zijn Judith en haar dienstmaagd en Holofernes, die uit bed wordt getild. Men ziet verschillende momenten op één tafereel vereeuwigd, een methode, die typisch is voor de tijd, waarin het werkstuk is vervaardigd. VLOTTE HANDEL OP BIJENMARKT TE VEENENDAAL (Van onze correspondent) Veen endaal, 15 Juli Ondanks de regen was de belangstel ling voor de grote jaarlijkse bjjenma.rkt welke gisteren te Veenendaal werd ge houden zeer groot. De handel was goed en de prijzen liepen snel op, zodat in het begin van de dag een prijs werd geno teerd van 6 tot 9, doch tegen de middag van 13 tot la per korf. Alles ging vlug van de hand. De prijzen va.n de leasten liepen van 30 tot 60 per kast. Als marktmeester fungeerde voor het eerst de heer W. v. Ivessel. De oude marktmeester de heer Johs. van Kessel, thans 87 jaar oud, heeft deze functie meer dan 60 jaren vervuld en wordt thans opgevolgd door zijn zoon Willem. Sinds eeuwen heeft het geslacht van de Van Kessels het m ark t m e es terschap be kleed. Nijmegen gedenkt zijn doden (Van onze correspondent) Morgenmiddag zal de klok in de St Stevensloren te Nijmegen gereed zijn. Te 13.28 uur precies zal de architect van deze toren, de heer A. W. J. Jansz, de sleutel omdraaien, .waardoor het uur werk gaat lopen het tijdstip namelijk waarop cle toren 22 Februari 1944 uit het stadsbeeld verdween. Ter herdenking van alle stadgenoten, die in de jongste wereldoorlog het leven verloren, zal morgenmiddag' van twee minuten voor half twee tot half twee stilte in acht worden genomen. De open bare middelen van vervoer zullen stop pen en het verkeer zal worden stilge legd. Van de St Stevenstoren zullen cle vlaggen halfstok hangen. Aan de bur gerij 's verzocht zich hij dit eerbetoon aan te sluiten door deze twee minuten in stilte de doden te gedenken. (Ingez. med,-advertentie) NOORD-BRABANT KEERT HET WATER (Van onze correspondent) 's-H ertogenbosch, 14 Juli Naar aanleiding van de stormramp hebben Gedeputeerde Staten van Noord- Brabant twee voorstellen ingediend tot oprichting van hoogheemraadschappen om te komen tot een doeltreffender ver dediging van de west- en noordwestgrens van de provincie tegen het zeewater en opperwater der grote rivieren. Deze voorstellen werden vandaag in cle eerste gewone zitting' derBrabahtse Staten behandeld. De voorstellen behelsden een omschrijving van de hoogheemraad schappen in kwestie en een concept voor een bijzonder reglement betreffen de bet waterschap. De Staten hebben de voorstellen na ampele bespreking vooral ten aanzien van medezeggenschap en betalingsplicht der gemeenten aanvaard. Deze goedkeuring betekent, dat thans een begin kan worden gemaakt met de realisering der plannen om te komen tot het Hoogheemraadschap „De Brabantse Bandijk", welke een oppervlak zal heb ben van 61.500 ha, en het Hoogheem raadschap voor het Land van Altena met een oppervlak van 13.300 ha. Het eerstgenoemde waterschap omvat 47 polders en het tweede 32. In „De Bra bantse Bandijk" spelen 23 gemeenten een rol'en in het waterschap voor het Land van Altena 10 gemeenten. Door vaststelling van het bijzondere reglement kan men thans overgaan tot benoeming van een voorlopig dagelijks bestuur. Blijkens mededeling van Ge deputeerde Staten is dit voorlopige be stuur de facto een studie-commissie, waaraan cle taak wordt opgedragen de realisering tot in details te bestuderen. Kantoorgebouw te Breda voor de Nederlanden van 1845 (Van onze correspondent) Breda, 15 Juli. De hoofddirecteur van de N.V, Assu rantie Maatschappij De Nederlanden van 1845 heeft gisteren in Breda, in tegenwoordigheid van burgemeester dr C. Kortmann, de voorzitter van de Kamer van Koophandel, leden van de hoofddirectie, commissarissen en vele vela,ties uit het bedrijfsleven en het ver zekeringswezen het nieuwe kantoorge bouw van de maatschappij voor de Zuidelijke Provincies officieel in gebruik gesteld. Aan het van Coothplein in het hart van de stad is onder architectuur van de heer Verwoerd een fraai gebouw verrezen, een voor stad en streek be langrijke aanwinst. Het verzamelde werk van M. Nijhoff Uitgave in voorbereiding Betrekkelijk kort voor zijn heengaan heeft M'artinus Nijhoff de uitgevers Bert Bakker (Daamen N.V., Den Haag) en G. A. van Oorschot te Amsterdam aangewezen voor de uitgave van zijn verzameld werk. De' teksten wenste hij verzorgd te zien door Gerrit Kamphuis te Amsterdam. Martinus Nijhoff kwam met Kamp huis en de beide uitgevers overeen, dat het eerste deel zijn oorspronke lijke poëzie zou verschijnen op 20 April, zijn zestigste verjaardag. Wan neer Nyhoff was blijven leven, zou dit deel de tekst van zijn gedichten bevat ten, uitsluitend in de versies der laat ste drukken van zijn bundels. Het ligt in het voornemen, het eerste deel. Poëzie, in April 1954 te doen ver schijnen. In het daaropvolgende najaar zal "als tweede deel het verzamelde ver halende en critische proza uitkomen, terwijl in het voorjaar van 1955 het der de deel gereed is, dat uitsluitend verta lingen zal bevatten. De typografische vormgeving is in handen van de heer Helmut Salden te Wassenaar. Het geheel zal verschijnen als dundruk-editie. Tijdens het bijeenbrengen van de tek sten bleek, dat ontbreken: de derde en vierde druk van De Wandelaar, de eerste en vierde druk van Vormen, de eerste druk van Nijhoff's vertaling van Ramuz' De Geschiedenis van den Soldaat, de tweede druk van Gedachten op Dinsdag en de derde, vierde en vijfde druk van Nieuwe Gedichten. De uitgevers en de tekstverzorger doen een beroep op be zitters van deze drukken, deze voor de uitgave van het verzamelde werk tijde lijk te willen afstaan. Hun, die aan deze oproep gevolg willen geven, wordt ver zocht zich te wenden tot Bert Bakker Daamen N.Y., Postbus 79, Den Haag. Politionele organisatie van de B.B. In ons bericht van Maandag, waarin wij mededeelden, dat de heer P. H. Hus was bevorderd tot hoofdinspecteur, werd vermeld, dat de heer Hus gedeta cheerd was bij de politieke organisatie van de Bescherming Bevolking. De lezer zal hebben begrepen, dat, waar de Be scherming Bevolking nu eenmaal niets met politiek van doen heeft, hier gelezen diende te worden: politionele organi satie. Mr W. H. Nagel, wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de universiteit te Leiden, heeft aldaar een leeropdracht voor het Nederlands strafrecht, strafprocesrecht en de 'iminologie ontvangen. jHATION) (Ingez. med.-advertentie) STADSSCHOUWBURG Donderdag 16 Juli - 8.15 uur - Première Plaatsbespreking dagelijks van 10-3 i 1 ;EHUM[ De heer Louwes in de Eerste Kamer: (Van onze Haagse redacteur) 's-Gravenhage, 15 Juli De heer Louwes (v.v.d.) heeft gistermiddag in de Eerste Kamer be zwaar gemaakt tegen het wetsontwerp, houdende omschrijving van de aange legenheden behorende tot' de zorg van de minister voor P.B.O. De V.V.D.- woordvoerder verklaarde aan een af zonderlijke minister voor deze rege- ringstaak geen behoefte te hebben. Hij zeide, dat deze taak zeer wel door de minister van Economische Zaken of van Sociale Zaken zou kunnen worden be hartigd. Bovendien sprak de heer Louwes de vrees uit, dat een afzonder lijke minister voor de P.B.O. wel eens te sterke stimulans zou kunnen zijn bij de vorming van publiekrechtelijke be drijfsorganisaties. Deze bezwaren, die reeds eerder in de Eerste Kamer naar voren waren gekomen o.a. bij de be handeling van de begroting van Econo mische Zaken betekenden intussen niet, dat de heer Louwes zich beschouwd wilde zien als een tegenstander van de P.B.O, Daarvan is geen sprake. De heer Louwes toch heeft zelf een zeer werk zaam aandeel gehad in de voorbereiding van de totstandkoming van een land bouwschap. Indertijd hadden ook de communisten bezwaren tegen de instelling van deze ministers-portefeuille naar voren ge bracht en prof. Gerretson (c.h.) had eveneens op dit stuk van zaken oppo sitie gevoerd, zij 't meer op staatsrech telijke gronden. Prof. Gerretson was in deze vergadering echter afwezig, zodat hij zijn stem niet tegen dit wetsontwerp kon verheffen en beide communisten namen evenmin a<an het korte debat deel. Minister De Bruyn kon uiteraard voor de instelling van 'zijn portefeuille- geen nieuwe argumenten te berde brengen. Zijn verwijzing naar het ministerschap van prof, Albregts in het vorige kabinet ging o.i. echter niet geheel op. Immers prof. Albreg'ts was minister zonder por tefeuille, speciaal belast met de zorg voor de P.B.O., terwijl de heer De Bruyn, als men het zo eens wil uitdrukken, een volwaardige minister is, evenwel zonder departement. Minister De Bruyn toch maakt gebruik van het apparaat van Economische Zaken. Had een deel van de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van dat departement toen ook al bezwaar tegen de instelling van de por- tefeulle van minister de Bruyn, men kon er zijn stem niet tegen verheffen, omdat men dan de gehele begroting van Economische Zaken zou hebben ver worpen. Niettemin stemden de commu nisten toen toch tegen de begroting'. Destemeer viel het gisteren op, dat de communisten hun stem niet aan het onderhevige wetsontwerp onthielden, terwijl nu juist de heren Louwes en de Vos van Steemvijk (v.v.d.) lieten aantekenen, dat zij geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. De Tweede Kamer heeft dit wets ontwerp onlangs zonder discussie en z.h.s. aanvaard. OLLE KAPOEN EN DE FLADDERSCHRIK 18 |EUS, je kijkt verkeerd, Uil!" zei Verk nogmaals. Je moet bij Engerd of Griezel zoeken!" „Stoor me niét!" krijste Uil. „Ik weet die dingen beter dan jij, Verk!" „Ik heet niet Engerd of Griezel!" riep cle vogelverschrik ker er tussen door. „Zo iets staat trouwens niet in een kookboek." „In mijn kookboek staat alles!" zei Uil met nadruk. „Maar" er staat niet in hoe we deze arme Fladderschrik kunnen helpen!" riep Olie. „Hij is vast niet altijd een vogel verschrikker geweest. We moeten zien te weten te komen, wat hij vroeger was!" Stoor me niet!" krijste Uil weer. „Houd op met je domme gebabbel, Olie Kapoen! Jy begrijpt er helemaal niets van. Wacht eens... hier heb ik het... de E van Engerd. Hier lees ik: Erwtensoep. Luister! Men zet de erwten een nacht te voren in het water en kookt ze de volgende dag in hetzelfde vocht met toevoeging va.n een vette varkenskluif..." „Een vette varkenskluifschreeuwde Verk. „Dat kan er niet staan, Uil! Je leest verkeerd! een vette varkenskluif..." „Er moet nog véél meer in!" onderbrak Fladderschrik met zijn hoge stem. „Eén teentje knoflook, wat vleugjes sel derij en snippertjes prei, en dan nog de kruiden! Een snuifje thijm en een snippertje rosmarijn, een blaadje laurier en een enltel kruidnageltje! Wat is dat voor een kookboek? Het lijkt nergens op!"' Commissaris-benoemingen bij Fokker In een buitengewone algemene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Koninklijke Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek Fokker is. overeenkomstig de voordracht van houders van preferente aandelen, bij acclamatie een raad van commissarissen benoemd, bestaande uit de heren C. J. baron Collot cTEscury, voorzitter,; H. W. A, van den Wall Bake, ir s. van West, vice-voorzittei-s, C. J. A. van Daalen en H. P. Jongsma. Eveneens bij acclamatie werd tot di recteur benoemd prof. ir E. van Emden. De directie bestaat nu uit de nieuw be noemde directeur en cle heer H. During. Aan de heer E. van der Woude werd op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als directeur. Cursus over Transportwezen Grote belangstelling (Van een onzer verslaggevers) Amsterdam als stad van het verkeer, heeft steeds bijzondere belangstelling getoond voor de opleiding van allen, die in handel en verkeer werkzaam zijn. De Kamer van Koophandel in Amster dam. de Scheepvaartvereniging Noord, de Vereniging De Amsterdamse Haven, de Vereniging' Hou en Trou en de Ver eniging voor Voortgezet Handelsonder wijs, hebben thans een cursus voor het transportwezen in het leven .geroepen. Voorzitter van de bestuurscommissie is de heer mr M. H. de Jong, directeur van de Scheepvaartvereniging Noord; secretaris is mr R. I-I. Rutten. Er zal In een tweejarige cursus onder wijs worden gegeven in de praktijk van de zeescheepvaart en de binnenvaart, het expeditiebedrijf, het verzekerings wezen, wetskennis' en douanevoorschrif ten. Het ligt in de bedoeling, dat zij, die in de praktijk in een van cle vele takken van het vervoerswezen werkzaam zijn, maar die natuurlijk in hun eigen kring slechts In aanraking komen met een enkel facet van het transportwezen, door deze cm'sus een ruimer inzicht krij gen in de vele vraagstukken, die zich daarbij voordoen. De docenten werden gekozen uit praktijkmensen. Het is niet de bedoeling met deze cursus op het terrein van bestaande specialistencursussen te komen. Het is cle commissie gebleken, dat er voor deze cursussen een zo grote belangstelling in het bedrijfsleven bestaat, dat men voor de eerste cursus die in October begint, bij lange na niet alle aangemelde deel nemers kon aanvaarden. Men begint met 180 deelnemers. Iedere week is er een avondcursus van twee uur. Het lesgeld bedraagt 50 per jaar. Joegoslavisch ambassadeur in Rusland benoemd De vroegere Joegoslavische ambas sadeur in Burma, Vidic, is benoemd tot ambassadeur in de Sowjet-Unie. Hij is de eerste ambassadeur van Joegoslavië sinds de breuk tussen Tito en de Ko- minform. Sinds 1949 werd het diploma tiek contact tussen beide landen on derhouden door zaakgelastigden. De Sowjet-Unie heeft al een ambassadeur in Belgrado benoemd. Ingez. med.-advertentie) CINEAC—PLAZA Agatha Christie Dagelijks feuilleton Een goochelaars truc FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Getrouwd: A, van Boven en E. J. J. C. Bulder, Voorburg; A. v. Tilburg en G. Knop, Rotterdam; N. G, Kramer en C. .J. Koolsbergen, Maassluis; A, van Mackelenbergh en A. Aelen, Tilburg. Bevallen: FritsenHendriks, z„ Ivanston (U.S.A.); HoebbeeSmit, z.. 's-Gravenhage; ZegcrsMelief, d., Rot terdam. O v.q rieden: J. W. Ie Nobel, m., 76 j., R-otterdam; M. C. Sterk, v., 75 j„ 's-Gravenhage: J. O. Thijsseling, m„ 73 j., Hallum; P. Kentie, m., 60 j., Rot terdam; W. Snijder, m„ 76 j., Leeuwar den; K, Breedveld, m., 70 j„ Zaandam; M. Sterkenbuvg. v.. Amsterdam; M. S. VerbeetenSchreinemachers, 79 j., id. (Ingee. med.-advertentie) - DE SOTTE TWEELING Nick U/ard, Bob Schoort en Jaap Molenaar •t SWARTE SCHAEP, Loldschopleln 11 '- Ros. 49178, Amsterdam Prop. Nleoloe» K IK stond over een goochelaars-truc na te denken, weet u?" probeerde juffrouw Marple juffrouw Bellever uit te' leggen. „Het is zo verbazend moeilijk als je naa.r zo'n goochelaar kijkt om dan te zien wat hij eigenlijk doet. Maar zo gauw als hij het je heeft uitgelegd is er geen aardigheid meer aan. Dan is alles dóódsimpel. Of schoon, ik snap die truc met de goud vissenkom nog altijd niet. Net zo min trouwens als die van het doorgezaagde weesmeisje. Vooral die laatste truc vind ik ontzettend opwindend. ,,Ik was elf jaar toen ik het voor het. eerst heb gezien en kon me maar niet voorstellen hoe je een dame in tweeën kon zagen zonder bloed vergieten. Maar een dag later stond de hele uitleg in de krant. Daarin verklapten ze hoe het in zijn werk ging. Dat komt niet te pas. Ik vind, dat ze zulke dingen niet in de krant mogen zetten. U ook niet? Het schijnen altijd twee meisjes te moeten zijn. Het hoofd va.n de een en de voeten van de ander." Juffrouw Bellever keek haar lichtelijk verbouwereerd aan. Zo'n onsamenhan gend kletsverha.a.1 had ze nog niet eerder uit de mond van juffrouw Marple aan gehoord. „De schok is zeker te groot geweest voor het lieve mens", dacht zij. „Als je maar op één kant van de zaak let", ging juffrouw Marple onverstoor baar verder, ,,zi'e je maar één kant- Maar alles klopt als een bus zodra je uit elkaar weet te houden wat schijn is en wat werkelijkheid." Zonder overgang liet zij er op volgen „Carrie Louise helemaal in oi'de?" ,,0, ja, best in orde", stelde juffrouw Believer haar gerust, „Maar de schrik heeft haar wel aangepakt, dat kunt u zich voorstellen...dat iemand haar naar het leven staat! Die ontdekking moest vooral voor haar een grote schok mee brengen, omdat zij nooit denkt aan ge weld." „Carrie Louise begrijpt een heleboel dingen, waarvan wy geen flauw idee hebben. Dat weet ik nog van vroeger", betoogde juffrouw Marple. ,,Ja, ik weet wel waar u op doelt... maar zij leeft zo weinig in de werkelijk heid van alle dag." „Dacht u dat heus?" Weer keek juffrouw Bellever ver baasd. „Ik ken geen tweede, die zó wereldvreemd is als Cara „U denkt toch- niet, dat zij...", de rest van haar woorden slikte juffrouw Marple in, omdat Edgar Lawson op dat moment met grote stappen voorbij kwam. Hij knikte de dames verlegen toe, maar wendde het hoofd in het voorbijgaan af. „Nu weet lk opeens aan wie de jongen me doet denken", ging juffrouw Marple voort. „Aan die jonge Leonard Wylie. Zijn vader was ook tandarts, ziet u. maar die was al een beetje oud en beve rig en daarom gaven de patiënten de voorkeur aa.n zijn zoon. Maar die was veel te weekhartig en niet zo intelligent. Toen die zag, dat zijn vader zich dood- kniesde van verdriet, besloot hij hem. te helpen door net te doen of hij aan de drank was geraakt. Leonard begon dus naar whisky te ruiken en deed tegen over zi,jn patiënten net of hij dronken was. De jongen dacht, dat ze dan wel naar zijn vader zouden gaan." „Deden ze dat dan niet?" „Natuurlijk niet!", luidde het ant woord van juffrouw Marple. „Dat had een klein kind hem kunnen vertellen! Ze liepen allemaal naar de concurrent, meneer Rellly. Teerhartige mensen heb ben vaak zo weinig hersens. Bovendien, Leonard Wylie speelde de dronkeman zo weinig overtuigend, weet je.., hij legde het er veel te dik op voor een echte drinker... hy maakte er een onwaar schijnlijke vertoning van." De dames betraden het huis door de zijdeur. HOOFDSTUK XIX Binnenshuis troffen zij alle bewoners in de bibliotheek bijeen. Lewis ijsbeerde rusteloos heen en weer en er hing éen onbehaaglijke sfeer van spanning. „Is er weer iets aan de hand?", wilde juffrouw Bellever weten. Lewis gaf haar kort en bondig te verstaan: Ernie Gregg ontbreekt op het avond-appèl". „Weggelopen?" „Dat weet niemand. Maverick zoekt op het ogenblik met een van zijn mede werkers het hele terrein af. Vinden zij hem niet, dan moeten we de politie waarschuwen." „Grootma!" Met deze Uitroep snelde Gina naar Carrie Louise, want ze schrok ervan zo doodsbleek als haar groot moeder er uitzag. „Wat scheelt er aam?" „Ik voel me zo ongelukkig. Die arme jongen..." „Ik was net van plan" vertelde Lewis, ,hem vanavond eens te ondervragen over hetgeen hij gisteravond op het. ter rein gezien had. Ik kan hem een behoor lijke betrekking bezorgen... dan had i'k daarna dat andere punt ter sprake wil len brengen." Juffrouw Marple zei hoofdschuddend. „Domme jongen... arme, domme jon gen". Vriendelijk informeerde mevrouw Ser-' rocold: „dus denk jij er óók zo over, Jane?" Steven Restarick kwam nu binnen. „Ik heb je niet meer bij de toneelzaal gezien, Gina", begon hij. „Je had toch gezegd... Hallo, wat is hier te doen?" Lewis herhaalde zijn mededelingen van daarnet en toen verscheen dr Maverick, met een blonde, blozende knaap met enigszins schijnheilig gezicht. Juffrouw Marple herkende hem, omdat hij de avond van haar aankomst mee aan tafel had gezeten. „Ik heb Arthur Jenkins meegebracht", verklaarde dr Maverick, „die is blijkbaar de laatste geweest, die Ernie gesproken heeft." „Zo, Arthur", sprak de heer Serrocold, „help ons eens, als je kunt. Waar is Er nie heengegaan? Of heeft hij alleen maar een kwajongensstreek willen uit halen?" „Ik weet 't niet, meneer. Ik weet het echt niet. Hij heeft niks tegen me zegd. Wel was hy druk bezig met dat nieuwe toneelstuk. Hij had een reus achtig idee, zei hü, voor het décor. Dat vonden mevrouw Hudd en meneer Ste ven ook." „Nu nog iets anders, Arthur. Ernie be weert, dat hij gisteravond na sluitings tijd over het terrein heeft gelopen. Is dat waar?" „Natuurlijk niet. Dat is eenvoudig op schepperij van hem. Ernie is een aarts leugenaar. Hy komt 's avonds nooit bui ten. Wel pocht hy, dat hij elk slot open kan krijgen. Maar bij een echt goed slot is 'm dat nog nooit gelukt. Hoe hetzij, gisteravond is hij binnen geweest, dat weet ik zeker." „Dat zeg je toch niet om ons een beet je gerust te stellen?" vroeg Lewis. ,,Op erewoord!" verklaarde Arthur. Maar Lewis scheen nog niet helemaal overtuigd te zijn. „Hoor! Wat is dat?" vroeg dr Ma verick. Gerucht van stemmen kwam na der. De deur vloog open en een doods bleke meneer Baumgarten kwam zeer ontdaan binnen strompelen. Met verstik te stem. bracht hij uit; „We hebben ze gevonden... allebei gevonden... liet is ver schrikkelijk..." Hij viel op een stoel neer en wiste zich het vooz-hoofd. u.„ allehei gevonden?" Bevend over zijn leden vertelde Baumgarten: „Achter 'in de toneelzaal... hun hoofden verpletterd... het zware contra-gewicht moet op hen zijn neergekomen. Alex Restarick en die jongen, Ernie Gregg. Ze zijn allebei dood..." HOOFDSTUK XX. „Hier heb ik een kop krachtige bouil lon, Carrie Louise", nodigde juffrouw Marple. „Kom, drink er eens van!" Mevrouw Serrocold zat recht ove ï-eind in het grote, ouderwetse ledikant met de eiken hemel. Zij leek nu erg klein en meisjesachtig. Haar wangen waren haar blosje kwijt en haar ogen keken met een vreemd-verstrooide blile de wereld in. Gehoorzaam nam zij d'e bouillonkop aan en dronk telkens een teugje, Juffrouw Marple ging op een stoel naast haar bed zitten. „Eerst Christiaa.n", begon Carrie Louise, „en nu Alex... met die ongeluk kige, kleine Ernie. Zou hij heus iets ge weten hebben?" „Daar geloof ik niets van", gaf juf frouw Maz-ple ten antwoord. „Hij heeft zich met die praatjes een schijn van ge wichtigheid willen geven. Tragisch is al leen, da.t iemand die leugens van hem ge loofd heeft." ONDER DE KEIZERSKROON heid van dit jubileum werd, tijdens zijn verblijf in Amerika, op 30 Maart van dit jaar Z.K.H. Prins Berhard in de Nederlandse Club te New York een rol overhandigd, als „token of friend ship" van de New Yorkse jeugd aan die van Amsterdam. De rol was toen nog zonder handtekeningen maar nog geen drie weken later overhandigde de burgemeester van New York, Vin cent R. Impellitteri, op het stadhuis de rol, met tekst en handtekeningen, zes meter lang, aan de dertienjarige Isa Hunningher, het dochtertje van prof. B. Hunningher, hoogleraar aan de Columbia Universiteit (Koningin Wilhelmina leerstoel) Kapitein Alfred T. Olivet, de commandant van de „.Empire Estate", verklaarde zich be reid de rol naar Nederland mee te zal haar nu aanstaande „ELCKERLYCK" I Het Van Brienenhof aan de Prinsengracht 89133, een oud- 7 en typisc-h-Amsterdamse plaats. Honderd jaar geleden ruisten er de crinoline en zijden gewaden der dames, gisteravond hebben zij daar voor één keer weer geruist. De toeschouwers waren bejaarden, ofschoon nog niet zo bejaard dat zij zich die tijd nog uit eigen ondervinding konden' herin neren.. Het felste licht was al verdwenen toen de Stichting Toneelvereniging „Elekerlyck" op deze avond haar"* ca baret-programma aankondigde. Het bestond uit drie delen: het eerste kon nog min of meer bij daglicht worden gespeeld, het tweede viel al in de sche- r.aAP K.NJ'a: - (Wordt vervolgd) mering, en het laatste werd in het donker van de avond uitgevoerd met schijnwerpers vanzelfsprekend; en het was aangepast aan de tyd en sfeer van het hofje, Tussen de perkjes en paden stonden banken en stoelen, op de stoepen troonden toeschouwers en ook voor de opengeschoven ramen rondom kon men bejaarden zien zitten. De Stichting Toneelvereniging „Elekerlyck" en haar muzikale gasten traden deze avond belangeloos op. Zij boden het programma aan aan de be jaarden, die zo dringend ontspanning nodig hebben, en de bejaarden hacklen geen verstek laten gaan. Uit alle delen van Amsterdam waren zij gekomen, voor zover nodig met speciale naoht- permissié van hun huizen- Alles paste in de sfeer van dit hofje: cle tijd waarin de stukken speelden, de muziek, en wonderlijk genoeg ook het applaus dat aan het einde van iedere scène werd ingeluid met „Klein, klein kleutertje, wat doe jij in myn hof?" Het eindigde met een scène uit de Na poleontische tijd: „La cantimière". Daartussenin twee sprookjes, het sprookje van de spade en dat van het herderinnetje dat bij maanlicht dan sen kon beide voortreffelijk voor gedragen het kinderbal, een tra gische historie, een duel uit 1850, en zo meer. Het muzikale gedeelte be stond uit liederen van Schubert, en de Canto Amoroso van Giuseppe Sammar- tlni. In de pauze werd een bijdrage ge vraagd voor de bejaardenkas. JEUGD-.IACI1T Ppjjjjn De laatste tijd was de school aan tfwli Hunzepad hij de Rivierenlaan WK het mikpunt van allerlei balda digheid, Ruiten stuk, kinderen die de school binnendrongen en krijtjes meenamen. In 't kort allerhande on prettige aangelegenheden, Waarvoor men dan de politie wel in de arm moest nemen, omdat er blijkbaar tooh nog zovele ouders zyn, die hun kinderen niet in bedwang weten te houden. Onlangs wei-den clan weer kinderen in de school opgemerkt. Iemand uit cle buurt draaide gezwind vijfmaal acht en weldra liep cle politie de vluchtende kinderen" achterna. Kinderen zo tussen de acht en tien. Een jongen en een meisje werden gepalet. Eén jongen echter was de politie te vlug af. Vriendjes en kameraden zagen het met gemengde gevoelens aan. Wanneer ze alle drie hadden kunnen ontsnappen, Maar nu gebood de rechtvaardigheid toch wel, dat ook deze kleine boosdoe ner werd opgepakt, zonder dat men zijn gevoelens van solidariteit geweld behoefde aan te doen. En, zich niet bekommerend over wat welmenende paedagogen over déze daad zouden zeg gen, boelen zij het gezag spontaan aan: Wij kennen hem wel en zullen hem wel zoeken. Een kwartiertje later werd de gezochte jongen „opgebracht": een zeer zielig kykend knaapje van acht. tussen een jongen van negen en een meisje van zeven een aflopende re kenkundige reeks, om het eens in schoolse termen te zeggen. HANDTEKENINGEN ||j]rai| Drie eeuwen terug vestigden Hi achthonderd Nederlanders in wk Amerika een kleine nederzet ting: Nieuw Amsterdam. Uit Nieuw Amsterdam ontstond New York, dat nu meer dan acht millioen inwoners, uit alle delen der wereld af komstig, heeft, en dat dit jaar zijn 300-jarig bestaan viert. Ter gelegen- Zaterdagmorgen om halftien op hot stadhuis aan burgemeester d'Ailly overhandigen. De rol is officieel aan geboden door de „Boys Athletic Lea- fue te New York. Onder meer zullen e delegaties van dertig Amsterdamse U.L.O. scholen hierby aanwezig zyn. WONDERLAND ij Vanochtend is in het R.A.I.-ge- f §11 bouw 'de tentoonstelling Wonder- wk jand voor de jeugd geopend, die tot 9 Augustus zal duren. B. en W. achten deze expositie in het bijzon der voor de jeugd in de vaeantietijd van grote waarde en daarom geven zy de gemeenteraad in overweging een ga rantie te verlenen tot een maximum van 10.000 in een eventueel tekort. KALENDER Het „Tovertoneel" geeft Donderdag,. Vrijdag en Zaterdag aanstaande in het Bavohüis, Sumatrastraat 2, dagelijks drie „Kabouter Duppie"-voorstellin"gendes morgens om 10 en des middags om 1.30 en 3,30 uur. Vóórverlcoop toegangskaar ten aan bijlcantoren van de Spaarbank en op Galerij 7 en 15. UITGAAN Centraal Theater: Elite avond, 8 uur, revue Hoera wij leven nog', met Henriëtte Davids en Lou Bandy; Theater Carré: Elke avond, 8 uur, optreden van Ballets de Paris (Roland Petit) o.a. met Le Loup en Carmen: Concertgebouw: Holland Festival: vanavond om 8.15 uur dirigeert Eugene Onnandy het laatste concert van het Holland Festival; Hypokriterion: Elke avond s uur optreden van Utrechts Studentencabaret met Daar krijgt u last mee; Kleine Komedie: Dagelijks om S uur In PyamaLeldseplein Theater: Elke avond 8 uur speelt Het Vrile Toneel Engelen zonder vleugels; Nieuwe de la Mar Theater; Vanavond 8 uur Kleinkunst-Ensemble Arabesque met de première van Vanouds Adam en Eva; Stadsschouwburg: Vanavond om 8 uur geeft de Ned. Opera Le Nozze dl Figaro, Figaro. HET is van „En ten slotte" aat'dfg" schrijft een vader ons „dat de lezers een vinger in de pap mogen hebben om nu eens niet in een ingezonden stuk edele en onedele ver ontwaardiging af te reageren, maar om staaltj'es van moederzorg en vader trots te spuien. „Tóen ik" aldus de vader „op vrijers voeten ging, althans de jaren- ervoor had gekregen, en vernam dat een knappe, jonge dame het personeel op kantoor zou komen aanvullen, bloosde ik, maar toen ze er was meende ik, ver liefd als de rest van de collegae, alle schroom te hebben overwonnen. Toen ze aankondigde dat ze een nieuwe fiets had gekregen, poetsten alle jongelui hun eigen vehikel op, in de hoop voor een begeleidend ritje in aanmerking te komen. Ik moest eei-st een fiets „verdienen" en bevond me dus ten aan zien van de geliefde in een nadelige positie. Ik wilde echter niet achter blijven en wist niet beter te doen dan mijn beste pakje aan te trekken (met een zoom aan cle broekspijp: twee gul den vijftig duurder) en me daarin ge stoken ook naar de fietsenstalling te begeven, tep. einde haar nieuwe aan winst te bewonderen. Haar appreciatie van deze attentie wist zij niet beter tot uitdrukking te brengen dan door spelenderwijs met het bestofte voor wiel tegen mijn keurige pantalonpyp- zoom van twee-vijftig méér te strelen. Ik was onbeschrijfelijk gelukkig. Maar toen kwamen, jaloers, de begenadigde fietsenbezitters opzetten, die smadelijk begonnen te roepen van „hé, wat doe je hier!" en „je hebt hier niet te maken, hè!" waarop ik van het hoogste geluk in het rampzaligste ongeluk viel en haastig de aftocht blies. „Hieraan moest ik denken, toen ik ervoer hoe mijn twee-j'arige zoon de perikelen der min al heel wat vlotter weet op te lossen" vervolgt de schrij ver. En hy vertelt dat hij buiten woont en dat zijn zoontje, dat nog slechts luttele maanden zijn ontdekkingsreis te voet door deze wereld is begonnen, zich reeds een vriendinnetje heeft ver overd,. Dat is het dochtertje van de melkboer. Onlangs ging hij haar, op eigen initiatief, halen en aangezien de melkboer volgens zijn klein begrip, in het winkeltje woont, stapte hij daar binnen. Zijn vlammetje echter, dat zich waarschijnlijk in de appartementen achter het winkeltje ophield, zag hy niet. „Bloost hij nu. stamelt hij: ik kom om mijn meisje, maakt hy zich onster felijk belachelijk gelyk eens zijn vader?" schrijft onze lezer.„Niets van dat al. Hij zegt achteloos: geeft u maar éen half pond margarine... redt rle situatie meestei-lijk en stapt rustig de winkel weer uit." Nu is de moeilijkheid dat deze melk boer met de margarine duurder is dan de andere. En ten slotte, opdat de ouders finan cieel niet de dupe zullen worden van de affecties van hun zoon, hebben zij met de moeder van zijn beminde moe ten afspreken dat boodschappen alléén worden verstrekt wanneer de opdracht» gever hiertoe een schriftelijke mach tiging meebrengt...

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2