ALGEMEEN HANDELSBLAD Moskou wordt uitgenodigd tot nader overleg gUicutpö J\tnster6am3clF>c gourant Einde conferentie van Washington Duitse integratie in Westelijke wereld gaat echter door Opperste Raad der Sowjet-Unie bijeengeroepen PRINSESSEN BEATRIX EN IRENE NAAR AMERIKA 1 Christie ter dood gebracht Mieke Verstraete en Kees Brusse gewond bij auto-ongeval TOESTAND IN EGYPTE MINDER GESPANNEN Het blijft buiig Vrjdag vertrekt schip met voedsel voor Oost-Duitsers uit V.S. Chinees offensief duurt in KOREA voort 126e JAARGANG Na 41150 Waarn. directeur: mr H. M. PLANTEN WOENSDAG 15 JULI 1953 r Dagblad N.Z. Voorburgwal 234-2411 Telefoon 39811 Interlocaal R 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Postg.35858 Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Hereniging der Duitsers na vrije verkiezingen en herstel der Oostenrijkse onafhankelijkheid onderwerpen voor beraamde conferentie in het najaar T^E ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Groot-Brittan- nië en Frankrijk hebben voorgesteld, in het begin van de herfst een conferentie met hun Sowjet-Russische ambtgenoot te houden, waarop gesproken zal worden over een oplossing van het Duitse vraagstuk door liet organiseren van vrije verkiezingen en de vestiging van een vrije regering voor geheel Duitsland. In liet communiqué aan het einde van hun besprekingen, welke vier dagen hebben ge duurd, zeggen de drie Westelijke ministers, dat op deze conferentie ook gesproken moet worden over bet sluiten van een Oostenrijks staatsverdrag. Tot het voorstel inzake pogingen tot hereniging van Duitsland is be sloten in overleg met de Westduitse bondsregering. De recente „ernstige gebeurtenissen" in Berlijn en. Oost-Duitsland hebben, zo wordt gezegd, „de wil om onafhankelijk te worden en de onbedwingbare vastberadenheid van de bewoners van deze gebieden om vrij te worden" aangetoond. Eeii spoedige hereniging van Duitsland wordt als een grote bijdrage tot het verminderen van de internationale spanning gezien. Na te hebben verklaard, dat de Wes telijke mogendheden krachtige pogingen hebben gedaan om dit doel te be reiken en hiertoe verscheidene constructieve voorstellen aan de Sowjet-Unie hebben doen toekomen, zeggen de drie ministers, er van overtuigd, te zijn, dat men alleen door opbouwende acties een hechte basis voor vrede kan leggen. „Het is de oprechte hoop van de drie ministers, dat de Sowjet-Unie de han gende vraagstukken in dezelfde geest zullen aanvatten", aldus het commu niqué. „Hierdoor zal de Sowjet-Unie bijdragen tot een blijvende vrede, die veiligheid aan allen verschaft." Een uitnodiging aan Moskou tot het houden ,van een conferentie over Duitsland kan spoedig worden verwacht. de drie-mogend,heden-conferentie bij gewoond, om te spreken over zaken hun landen betreffende. DB drie ministers verklaren voorts, dat hun regeringen met kracht haar politieke gedragslijn inzake de Noordatlantische-verdragsorganisatie (NATO.) zullen voortzetten. Gezegd wordt dat men hoopt, dat zulks ook geldt ten aanzien van het streven van de. zes landen van de Kolen- en Staalge meenschap en het EDG-verdrag, om de Europese eenheid tót stand te brengen. Niets mag worden nagelaten, om de Europese eenheid binnen de Atlantische gemeenschap te verstevigen. De oprich ting van de Europese verdedigihgsge- meenschap vormt een noodzakelijke stap in de richting van het versterken van de Europese eenheid. De ministers verkla ren het er over eens te zijn, dat de: Schuman-poól en de EDG de Atlantische Gemeenschap zullen versterken, en op haar beurt door het contact met de Atlantische Gemeenschap zullen worden verstevigd. Een officiële woordvoerder te Wash ington heeft verklaard, dat een bijeen komst van Eisenhower, Churchill en Laniel, voorafgaande aa,n een confe rentie van de drie mnisters van Buiten landse Zaken, met Molotow thans on waarschijnlijk is. De drie ministers ver wachten, dat de vder-mogendhedenconfe- rentie eind September kan worden ge houden. De woordvoerder verklaarde, niet te weten of de conferentie zou worden beschouwd als een bijeenkomst van de raad van ministers, die op de conferentie van Potsdam in het leven werd geroepen. Daartoe uitgenodigd door de drie ministers hebben de Nederlandse zaakgelastigde dr J. G. de Beus en de Belgische ambassadeur Baron Silver- cruys Dinsdagmiddag een deel van Theodor Blank, de onofficiële West duitse minister van Defensie, verklaarde dat hij er zeker van is, dat het verdrag' van het Europese leger door alle leden naties binnen weinige maanden geratifi ceerd zal worden. Blank vertelde op een persconferentie aan het einde van een bezoek van twee weken aan de Ver. Staten, dat men nooit Duitsland zal kunnen overhalen, de Europese Defensie Gemeenschap los te laten in de hoop, Russische instemming met de hereniging van het land te winnen. Blank meende, dat de bepalin gen in de nieuwe Amerikaanse wet op de Wederzijdse Veiligheid, welke ten doel hebben Amerikaanse militaire hulp aan Europa vlotter beschikbaar te stel len, indien de EDG een feit wordt, de ratificatie van de EDG zullen ver haasten. Hij zeide, dat Duitsland verwacht, ge durende de vroege stadia van ontwikke ling van Duitslands defensiemacht p'rac- tisch alle militaire uitrusting van de Ver. Staten te ontvangen, via de EDG- organisatie. Hij wees er echter op, dat de Duitse productie van militaire goede ren zal beginnen, zodra de EDG geratifi ceerd is. Generaal Heussinger, die Blank verge zelt, verklaarde, dat de Bondsrepubliek plannen maakt voor een Duitse strijd macht van 450.000 man, verdeeld over het leger, de luchtmacht en de vloot. Volgens de plannen zouden uit 350.000 man 12 divisies samengesteld moeten worden. Er zou een luchtmacht moeten komen van 1500 toestellen, merendeels jagers. De Duitse diplomatieke missie maakte bekend, dat Herbert Blankehorn, per soonlijk vertegenwoordiger van Adenauer, de afgelopen vier dagen als waarnemer op de ministersconferentie is geweest. De ministers hebben voorts be sloten, maatregelen te nemen om de vrede te herstellen, indien commu nistisch China na een wapenstilstand in Korea opnieuw een aanval zou be ginnen in enig ander deel van Azië. Zij verklaren, dat zij gesproken heb ben over maatregelen, om de commu nisten in* Indo-China te verslaan. Hun landen hebben „met grote vol doening" kennis genomen van het voor stel' van de Franse regering aan Cambodja, Laos en Vietnam, om de on afhankelijkheid en soUvereiniteit van die landen te voltooien, een verbond met de genoemde staten te sluiten. De ministers zullen alle pogingen steunen om de Koi'eanen te helpen, zich vreedzaam te herenigen. Zij hebben nog maals hun „krachtige steun" bevestigd voor de pogingen van het opperbevel der V.N., om spoedig een wapenstilstand tot stand te brengen. Besloten is, dat de drie ministers weer overleg zullen plegen over hun eigen politiek ten opzichte van communistisch China. Een functionaris van het Amerikaanse ministerie Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de passage- over „de eigen politiek tegenover communistisch China" slaat op de gemeenschappelijke politiek, om een embargo te leggen op de versche ping van strategisch materiaal, maai' ook op het verschil van opvatting tussen de V.S. en Engeland wat betreft de diplomatieke erkenning van Peking. Radio Moskou heeft bekend ge maakt, dat de Opperste Raad van de Sowjet-Unie op 28 Juli bijeen zal komen. De bijeenkomst zal de tweede zijn na het overlijden van Stalin. Het decreet, waarin het bijeenroepen werd bekend gemaakt, was getekend door maarschalk Worosjilow, voor zitter van het presidium van de Opperste Raad, en door Pegow, secretaris van het presidium. De agenda voor deze zitting is nog niet gepubliceerd. Waarnemers verwach ten, dat regeringswijzigingen, die ge volgd zijn op de afzetting van Beria, aan de Raad zullen worden voorge legd. Voorts zullen vermoedelijk de begroting voor 1953 en het nieuwe vijfjarenplan op de agenda worden geplaatst. In Maart van dit jaar is de Raad voor het laatst bijeen geweest, waarbij de regeringswijzigingen na de dood van Stalin werden goedgekeurd. De Opper ste Raad is het hoogste wetgevende orgaan in de Sowjet-tJnie. Conferentie te Washington Nederland en België in overleg betrokken Van gezaghebbende zijde te New York verneemt Belga, dat de Belgische am bassadeur en de Nederlandse zaakgelas tigde te Washington Dinsdag op het State Department vertrouwelijke be sprekingen hebben gehad met Dulles, Bidault en Salisbury. De besprekingen hadden betrekking op internationale vraagstukken, waarbij België en Neder land belang hebben. Men meent te weten, dat vooral is gesproken over het Europese verdedigingsverdrag en o de hereniging van Duitsland. Station Weer A B D Helsinki zw. bew. ONO 1 24 0,2 Stockholm regen ZZW 2 23 2 Oslo regen ZZW 2 18 11 Kopenh. regenbui ZW 7 19 0,2 Amsterdam regenbui ZW 9 19 0,5 6 Edinburgh zw. bew. WZW 6 18 Londen licht bew, ZW 19 3 Luxemburg zw. bew. WZW 7 18 11 Parijs half bew. ZW 5 .22 1 Bordeaux onbew. windstil 22 0 Grenoble zw. bew. windstil 26 0 Nice zw. bew. NNW 3 24 0 Genève half bew. WZW 4 24 0 Zürieh zw. bew. WNW 2 22 1 Locarno half bew. windstil 26 0 Berlijn zw. bew. ZW 2 20 6 Frankfort ZW 3 22 5 München zw. bew. WZW 4 22 0.3 Wenen regen W 4 24 0,1 Innsbruck motregen windstil 25 1 Rome onbew. windstil 29 0 DE drie Westelijke mogendheden hebben besloten de Russen uit te nodigen, in 'het najaar (na de ver kiezingen in West-Duitsland, en om deze niet te doorkruisen) een conferentie te houden over vrije verkiezingen in alle zones, als voorbereiding tot het her enigen daarvan. Tegelijk is in nauw overleg met de regering van Adenauer besloten te weigeren in te gaan op de Russische eis tot neutralisering van een vrijwel ontwapend Reich. Bij voorbaat is bepaald, dat de Integratie van. Duitsland in de Westelijke wereld voortgang zal vinden. Daarmee is het oorspronkelijke plan van Churchill, om zonder voor waarden een besloten bijeenkomst te houden ,,op het hoogste niveau" althans voorlopig terzijde gesteld, Indden men te Geen gerechtelijke dwaling in proces tegen Evans TTEDENOCHTEND om 9 uur is de 55-jarige John Ohristie geëxecuteerd. Men zal zich herinneren, dat liij ter dood werd veroordeeld wegens moord op zijn vrouw, terwijl hij bekend heeft nog enkele andere vrouwen om het leven te hebben gebracht. Voor de gevangenis van Pentonville, waar de executie plaats vond, wachtte een 200-tal personen op de officiële bekendmaking. Een patrouille van de politie zorgde er voor, dat de rust niet zou worden verstoord, maar niemand deed hiertoe een poging. Toen de bekendmaking aan het hek werd opgehangen, drongen de wachtenden, onder wie een aantal schoolkinderen, naar voren om de officiële woorden te lezen, die het einde aankondigden van dë tragische geschiedenis, die aan leiding is' geweest tot zoveel sensatie. Zoals onze correspondent gisteren reeds uit de vaststelling van de execu tie voor vandaag concludeerde, heeft het rapport van de jurist Scott Hender son geen nieuw licht geworpen op de zaak-Evans. Deze is indertijd opgehan gen wegens moord op zijn 14 maanden oude dochtertje, nadat hy had bekend zjjn vrouw en zijn dochtertje om het leven te hebben gebracht. Evans, woon de in het zelfde huis als Christie, en deze laatste heeft bij zijn proces ver klaard ook mevrouw Evans te hebben vermoord. Scott Henderson noemt in zijn rapport deze bekentenis vals en verklaart, dat er g'een gerechtelijke dwaling in het spel is geweest bij het proces tegen Evans. Christie heeft de gevangenisgeéstelijke medegedeeld, dat de aanhoudende ondervraging door zijn advocaat hem had verward. Lange tijd had hij volgehouden, dat hij voor de moord op mevrouw Evans niet verant woordelijk was, doch dat hij de indruk had gekregen, dat het nodig was de (Van onze correspondent) Delft, 15 Juli. Gisteravond omstreeks kwart voor acht zijn de tonelisten mevrouw Mieke Verstraete en de heer Kees Brusse, di'e in een auto op weg waren van Rotterdam naar Den Haag om aldaar in de Kleine Komedie op te treden in „Moord bij open doek", nabij Delft aangereden door een auto, waarin een Rotterdams echtpaar was gezeten. Door nog onopgehelderde oorzaak is deze auto dwars door de heg, die de rijbanen scheidt, gereden en tegen de inkerkant van de wagen van Kees Brusse en Mieke Verstraete gebotst, die daarbij zeer ernstig werd beschadigd. Mevrouw Verstraete en de heer Brusse werden door de schok op de weg ge slingerd, waarbij eerstgenoemde zware verwondingen opliep. Kees Brusse kreeg enige wonden aan het hoofd, maar na in bet. gasthuis te Delft te zijn verbonden, bon hij in de loop van de avond naar De verwoeste auto van de heer Brusse. huis terugkeren. Hij zal vermoedelijk vanavond weer kunnen optreden. Mevrouw Verstraete moest zich onder chirurgische behandeling laten stellen. Zij zal zeker gedurende enige weken ver pleegd moeten worden. Ook de auto, die de aanwijding veroorzaakte, werd be schadigd. doch de inzittenden kwamen met de schrik vrij. De rol van mevrouw Verstraete in „Moord bij open doek" zal worden over genomen door haar dochter Mariëtte Flink. De Amerikaanse luchtmacht heeft het zoeken naar de 58 inzittenden van het Amerikaanse vliegtuig' van de Trans- ocean Airlines gestaakt. Het toestel was in het afgelopen weekeinde in de Stille Oceaan gestort. Van veertien personen is het stoffelijk overschot geborgen. moorden te bekennen, hoe meer hoe beter. Scott Henderson concludeert, dat Christie geleidelijk tot de slotsom is ge komen, dat het bekennen van de moord op mevrouw Evans zijn verdediger zou helpen hem ontoerekeningsvatbaar ver klaard te krijgen. Zeventien Labour-afgevaardigden in het Lagerhuis, die een actie voeren tegen de doodstraf, nemen met deze conclusie echter geen genoegen en heb ben een motie ingediend, waarin dc minister wordt verzocht een parlemen taire enquête-commissie voor- deze zaak in te stellen. Deze motie zal eerst latei- in de week worden behandeld. Aan de Labour-afgevaardigde uit het district, waar Christie woonde, die aan de direc teur van de gevangenis een onderhoud met Christie aanvroeg, werd medege deeld, dat de terdoodveroordeelde hem niet wenste te ontvangen. Sueskanaal niet onder controle van VN. De spanningen in de zone van het Suezkanaal, die waren ontstaan als ge volg van de verdwijning van een Britse soldaat, zijn Dinsdag weer afgenomen. Britse troepen bleven echter alle verkeer dat Ismailia in en uit ging controleren. Lange rijen voertuigen stonden op onder zoek te wachten en ook de treinen waren uren over tijd. Het Egyptische ministe rie van Voorlichting heeft een lijst met een twintigtal incidenten gepubliceerd, die Maandag in de kanaalzone zouden zijn voorgevallen. Volgens deze lijst zijn twee personen door de Britse 'troepen gedood en twee zwaar gewond. Britse militaire autoriteiten te Kairo verklaar den Dinsdagavond, met genoemde feiten niet bekend te zijn. De Egyptische minister van Voorlich ting, Salem, heeft verklaard, dat de Egyptische ambassadeur in de V.S., Hoessein, opdracht heeft gekregen, de Amerikaanse regering in te lichten om trent de „groeiende onrust onder de Egyptenaren"Het Egyptische blad Al Misri meldt, dat een Egyptische mili taire woorvoerder heeft verklaard, dat het de Egyptische autoriteiten onmoge lijk is de vermiste Britse militair te identificeren. Alles wat de Egyptische autoriteiten weten, aldus het blad, is, dat de Britten klagen over het verdwij nen van een man zoals er 85.000 in Egyp te zijn. Zij allen zijn zonder toestemming van de Egyptische regering, zonder veri ficatie van hun identiteit en zonder pas poortregistratie het land binnengekomen, De Britse regering heeft Dinsdag een voorstel uit het Lagerhuis van de hand gewezen, stappen te doen om het Suezkanaal onder toezicht van de V.N. te stellen.' Het voorstel was af komstig van het Labourlid Freeman. Washington van mening is, dat liet Kreml toereid zal zijn, concessies te doen zonder tegenprestatie, omdat het -zich nu zwak voelt, zal men ai oh vergissen. De Russen zullen hun Duitse zone niet „inbrengen" zonder een prijs te 'bedin gen. In Europa valt hoogstens op basis van de bestaande invloedssferen een vrijer verkeer van personen en goederen en wederzijdse vermindering van bewa pening- te verkrijgen. Overigens -is de toestand in het Verre Oosten gevaarlij ker dan in Europa, doch Azië blijft voorlopig bulten bespreking. De ontmoe- jtinig met Molotow zal dus, voorzover men thans kan zien, niet leiden tot die principiële ontspanning, welke Ohurohill op het oog had. Na de val van Beria sohreven wij, dat klaarblijkelijk de macht van het leger was versterkt, dat de zwekheden .van het Kreml wel wederom waren ge bleken, doch dat dit geen verder verlies van prestige zou riskeren. Tot nu toe schynt deze verwachting te worden be vestigd. In de Monde is er nog eens op gewezen, dat vrijwel de gehele generale staf der strijdkrachten is vertegenwoor digd in het centrale comité der partij. De „oude garde" (Molotow, Worosjilow, Kaganowltsj e.a.) sluit de gelederen, ook tegenover het buitenland. In de binnenlandse politiek wordt aan Beria verweten, dat hij in. de verschillende re publieken het „bourgeois-nationalisme" heeft aangewakkerd, en sinds October op allerlei posten vriendjes heeft geplaatst. Hij zou in dienst van het Westen de een heid der Sowjet-Unie hebben bedreigd door verzet te wekken tegen het cen trale bestuur te Moskou, om dit te ver zwakken en aldus zelf de macht te kun nen grijpen. Overal wordt nu opgewekt tot „revolutionnaire waakzaamheid" tegen „imperialistische agenten". In het land heerst dezelfde stemming als toen vóór 1939 de Trotskisten, Boeoharinis- ten, „fascisten" enz. werden gelikwi- deerd. MEN zal nu moeten afwachten, in welke sfeer de Opperste Raad van de Sowjet zal bijeenkomen op 28 Juni. De vorige maal, op 15 Maart, na. dc dood van Stalin, zagen de afge vaardigden Beria voor zich als op een na hun grootste leider. Als zij verkie zen, geloof te hechten aan de tegen Beria ingebrachte beschuldigingen, zul len zij Malenkow, Molotow en Boelga- nin (de partij en het leger) steunen om alle rangen te zuiveren. Zowel de Praw- da als de Iswestia hebben stukken ge citeerd uit buitenlandse (vooral Ameri kaanse) bladen, die gewagen van ver zwakking van de Sowjet-Unie. De Is westia stelt daartegenover, dat door de verwijdering van Beria juist de kracht der natie is hersteld, op collectieve ba sis, zonder dat de macht nog afhanke lijk is van één persoon. De tegenslagen in het buitenland worden geweten aan het wroeten van de Westelijke reactie (zoals in Oost-Duitsland zou zijn ge constateerd) en de Iswestio schrijft: „Het avontuur van Berlijn en de provo cerende werkzaamheid van Syngman Rhee tonen een keer te meer, dat de imperialisten, en vooral de Amerikaan se, hun subversieve activiteiten tegen de landen van het democratische kamp heviger maken". En het blad vervolgt: „Men moet geen minuut vergeten, dat wij leven in een kapitalistische omgeving. En zo lang deze bestaat zullen de imperialis- EPIDEMIE IN JAPAN De dysenterie-epidemie op het door overstromingen geteisterde Japanse eiland Kloesjoe breidt zich snel uit. Er zijn op het ogenblik ruim 2.000 gevallen. Reeds zijn 117 personen aan de ziekte bezweken. DE PRINSESSEN BEATRIX en IRENE op weg naar het toestel, dat hen naar New York zal brengen. Gisteravond om lcwart over negen zijn met het KLM-lijntoestel Abel Tas man, gezagvoerder Randolph Reece, de prinsessen Beatrix en Irene naar New York vertrokken. Om tien over half negen kwamen de prinsessen met de Koningin en prins Bernhard per auto op het vliegveld aan. Na een hartelijk afscheid stapten zij om tien over negen in het vliegtuig en wuifden van achter het raam hun ouders en andere aehter- blijfenden toe. ten voortgaan naar ons land hun agen ten, spionnen en provocateurs te zen- derjv'. Misschien zijn zulke woorden vooral bedoeld voor binnenlands ge bruik, om Beria te treffen, om de hui dige regering te steunen. Het staat ook wel vast, dat de vredes-propaganda zal voortgaan: men staat immers reeds sinds October op het standpunt, dat de niet-communistisclie staten tegen el kaar zijn uit te spelen. Het blad van de Cominform gaat dus voort, aan te drin gen op de eenheid van een zelfstandig Duitsland (mits herleving van het mili tairisme wordt voorkomen) op het ver trek van de Amerikaanse troepen uit Japan, op toela/ting van Peking tot de V.N. Maar men ziet onmiddellijk, dat deze uogingen, om van andere naties de sympathie te verweven en door „onaf hankelijkheid van Amerika" te predi ken, niet bepaald concessies van Mos kou aankondigen. In beginsel zal dit elk conflict met het Westen uit de weg gaan. Maar niets wjjst er op, dat het er in zal berusten, dat de Atlantische wereld zich versterkt. Beria valt als zondebok voor tegenslagen, welke men in de toekomst hoopt te voorkomen. Zolang zich geen nieuwe verrassingen voordoen, moet men rekenen op een strakker houding van het Kreml, qEDERT het begin voai de vorige week staat het weer in West-Europa onder invloed van Oceaandepressies, die voort- durend veel wind en buien veroorzaken. Vooral de laatste dagen was het weer danig van streek en kwamen op tal van plaatsen zware regenbuien voor, die hier en daan- van onweer en hagel vergezeld gingen. Zowel in on~s land als m Schot land, Frankrijk en Duitsland werden op sommige plaatsen regenhoeveelheden van 20 mm afgetapt, aldus het K.N.M.I. De depressie die deoorzaak is vam dit slechte weer, bevindt zich boven het noordelijk deel van de Noordzee en vult nu langzaam op, hetgeen betekent, dat de wind bij ons geleidelijk zal gaan af nemen. Bovendien nadert over Ierland een zwakke rug van hoge luchtdruk, zodat voor morgen ook een afneming van de buiigheid is te verwachten. Op een wezenlijke weersverbetering valt echter nog niet te rekenen, want op de Oceaan ?iadert alweer een nieuwe depressie, die tegen het eind van de week waarschijnlijk opnieuw veel wind en buien zal veroorzaken. Het ziet er dan ook naar uitdat liet onbestendige en buiige weertype nog verscheidene dagen zal aanhouden. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur A. windrichting; B. windsnelheid meter p. sec.; C. max. temp. gisteren; D. neerslag af gel. 24 uur in mm. (Alie gegevens voor Amsterdam opgenomen op Schiphol.) De waterstanden op de rivieren luidden hedenochtendMannheim 5.27 (+0.04), Trier 1.79 (onv.), Koblenz 51 (—0.02), Keu len 3.52 (—0.02), Ruhrort 5.76 (—0.08), Lobith 11.88 (—0.17), Nijmegen 9.69 0.15), Namen la Plante 1.73 (+0.08), Borgharen 39.93 (+0,07), Belfeld (+0.38), Grave 4.7S (+0.13). Weersverwachting IETS MINDER WIND De Bilt verwacht tot Donderdag avond: Wisselende bewolking met plaatselijk enige buien. Aanvankelijk nog nu en dan krachtige, later over wegend matige zuid-westelijke wind. Over het algemeen iets hógere tem peraturen dan vandaag. (Opgemaakt heden 10 uur.) Temperatuur te Amsterdam, heden aan het IJ (kop Handelskade), 8.40 u,, 15.7 °C., luchtdruk 1009.8 millibaren of 757.4 mm., windrichting en -kracht WZW 4, max. temp. gisteren 19.6, min. temp. 14.8, neerslag 1.6 mm. Zon heden onder 20.54, morgen 4.39; Maan heden onder 22.21, 10.38. Eerste ltwar- morgen op tier 19 Juli. KWITANTIEZEGEL BLIJFT 15 CENT Uit de mededeling, dat het tarief dat de P.T.T. berekent voor het incasseren van kwitanties, Is verhoogd, hebben ve len opgemaakt, dat het kwitantiezegel van 0.15 gebracht is op 0.25. Deze opvatting is echter onjuist. Het zegel recht voor kwitanties en bewijzen van betaling, betrekking hebbende op bedra gen van meer dan 20 blijft 0.15. Ook communistische landen zenden thans levensmiddelen ff ET eerste Amerikaanse schip met voedsel voor Oost-Duitsland zal Vrijdag om 22 uur Nederlandse tijd uit New York vertrekken. Het is de Ameri can Inventor, die 1/500 ton bloem, erwten, bonen, reuzel en melkpoeder naar Duitsland zal brengen niettegenstaande Rusland het aanbod van de V.S. om voor 15 mïllioen dollar voedsel te zenden heeft afgewezen. Waarschijnlijk zullen de voorraden echter bij de sectorgrens worden verkocht, zoals de be- volking van het voorstadje Kreuzberg reeds gisteren heeft gedaan. Voor lopig wordt voedsel uit in Europa opgeslagen voorraden, naar Duitsland overgebracht. Intussen heeft de Oost- duitse regering weder om een oproep gericht tot de bevolking om te helpen bij het binnenha len van de oogst. Het Oostduitse persbureau A.D.N. herinnerde er aan, dat Rusland had be loofd voedsel te zenden, wanneer dit nodig zou blijken, en deelde mede, dat deze maand bijna 3000 wagonladingen le vensmiddelen uit Rusland aangekomen en bovendien 132 wagons uit Polen, 35 met rijst uit communistisch China en 6 met boter uit Albanië. A.D.N. zeide voorts, dat in Kreuzberg alleen maar kersen aan de Oost-Duit sers werden verkocht, omdat daar in West-Ber- lijn toch een overschot van was, en ook dat het plein waar de verkoop geschiedde niet vol stond met Oost-Duitsers, maar met Wéstberlijnse werk lozen, die tegen de verkoop protesteerden, omdat deze een Ameri kaanse propaganda-truc was. Geschat wordt echter, dat ongeveer 6000 Oost- Berlqners voor hun Oost marken voedsel in Kreuzberg hebben ge kocht. Het plein, waar de mobiele winkels staan opgesteld (de verkoop gaat vandaag door), is bezaaid met sinaasappel schillen. Westduitse au toriteiten zijn van me ning, dat als de Russen inderdaad voedsel naar Oost-Duitsland hebben gebracht, dit te danken is aan het aanbod Van president Eisenhower. Tot dusver heeft de po litie in Oost-Berljjn zich nog niet met de verkoop in Kreuzberg bemoeid. £)E Chinezen zijn er in Korea in geslaagd bij hun offensief, dat Maandag- avond begon, drie bressen van gemiddeld drie kilometer diep te slaan in de Zuidkoreaanse stellingen aan het Oostelijk deel van het centrale front. De Zuid-Koreanen, opnieuw gegroepeerd na een terugtocht over kronkelende wegen in het door regen doorweekte heuvelland, waren Dinsdagavond bezig zich in te graven, terwijl geallieerde kanonnen de Chinese verbindingslijnen bestookten. De hevige strijd duurde ook Woens-IA.P. heeft echter gemeld, dat sterke dagochtend voort ondanks de stromende Chinese verkenningspatrouilles tot 6.5 regen. Vanmiddag was de aanval tot I km achter het terrein van de voornaam- staan gebracht. De correspondent van'ste gevechten zijn doorgedrongen. De regen doemde de Amerikaanse aan- voercolonnes tot werkeloosheid en maakte de vliegvelden vrijwel onbruik baar. Het Witte Huis te Washington heeft bekendgemaakt, dat president Eisen hower heden zijn gebruikelijke perscon ferentie niet zal houden. Men vermoedde dat Eisenhower eerst een onderhoud met Robertson, die met Rhee heeft onder handeld, wil hebben, alvorens hij vra gen van journalisten wil beantwoorden. De delegaties van de communisten en de geallieerden zijn Woensdagochtend te Pan Moen Jon 21 minuten bijeen ge weest. Zij verdaagden de vergadering tot Donderdag. Volgens RadiOfPeking heeft de ge allieerde delegatie eigenmachtig de zitting tot morgen verdaagd, door' „weg fr.fi lonpn"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1