Sergeant Molemans in Zeist werd gewond door atoombom Vreemde avonturen met soms zonderlinge touristen CASTELLA OOK UW IDEAAL! PifM RH EUMIN hipt**. BEELDJES Dinsdag 14 Juli 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Acht jaar oude herinnering aan Nagasaki's verwoesting De vijftien maanden oude Yvonne Molemans in Zeist is een kind als ve le andere kinderen; een lief beweeg lijk klein ding, dat met grote donkere ogen naar de mannen kijkt, die zo plotseling de vredige stilte van haar beperkte wereld komen verstoren. Haar vader is sergeant A. E. Mole mans, de chef van de fotodienst op Soesterberg, de oud-KNIL-man, die als krijgsgevangene van de Jappen op 8 Augustus 1945 het atoombombarde ment van Nagasaki beleefde. Wat hij er aan nadelige gevolgen van overgehouden heeft? Een zwakke rechterarm, littekens op de rug van zware brandwonden en littekens aan de schedel. De herinnering aan wat die dag gebeurde in Nagasaki, ligt sergeant Molemans nog vers in het geheugen. „Even voor elf uur in de ochtend verscheen een B-29 hoog boven de stad. Ik zat in de tuin bij de zieken zaal van het kamp, en hechtte aan dat ene vliegtuig niet zo'n waarde. Sinds Juni van dat jaar waren we gewend geraakt aan de verschijning van gro te eskaders van deze zware bommen werpers boven de stad. Half Juli had ik bij zo'n bombardement een wat zwaar stukje beton op nrn hoofd ge kregen. Dat had mijn schedel een beetje gekraakt. De gevolgen daarvan zat ik te boven te komen op die 8ste Augustus in de tuin van het zieken zaaltje van ons kamp. Plotseling zag ik iets uit het vliegtuig vallen. In stinctief sprong ik overeind en rende naar het dichtstbijzijnde open raam van de houten barak. Nauwelijks was ik binnen, of er was een verblinden de lichtflits. Wat er daarna gebeurd is, weet ik niet. Een explosie heb ik niet gehoord. Toen ik ener dagen la ter ergens in het veld bij kennis kwam, heb ik pas gehoord wat er ge beurd was. Kampgenoten, die in een schuilkelder een veilig onderkomen hadden gevonden, hadden me onder 't puin van de barak vandaan gesleept. Het gebouw brandde lustig en de vlammen hadden me nagenoeg be reikt. Vandaar vermoedelijk de brand wonden op mijn rug. Vele maanden en op lal van plaatsen in de wereld ben ik daarna onder dokters handen ge weest. Mijn rechter bovenarm was bijna bij de schouderkop gebroken. Het is uitermate moeilijk geweest voor de specialisten daar nog iets van terecht te brengen. Voorts vertoonde r Kerknieuws- t. Herv. Evangelisaties op de Veluwe De generale synode der Ned. Herv. Kerk behandelde de brief van het Veluws verband van Hervormde evangelisaties. Deze evangelisaties vragen maatregelen, opdat zij in de gemeenten van Hervormd-Gerefor- meerde signatuur de mogelijkheid krijgen voluit Hervormd te kunnen zijn. Deze mogelijkheid wordt hun, aldus deze bi-ief, door de betreffende kerkeraden onthouden. Er blijken naast theologische ook sociologische factoren werkzaam te zijn, waardoor zoveel bloeiende evangelisaties in dit gebied ontstaan zijn. Uit de discussie bleek dat dit verzoek te incidenteel geacht werd. Er is een vervreemding tussen de groepen, maar het is een algemeen probleem, niet alleen op de Veluwe. De synode voelde niet voor het loepassen van dwangmaatregelen. Overleg achtte men de enige weg, al gingen er ook stemmen op, die voor verdergaande machtsmiddelen pleit ten. De synode besloot de brief door te geven aan de Provinciale kerkver gadering van Gelderland en Utrecht ter verdere behandeling. AFSCHEID VAN „KERK EN WERELD". Wegens ingang van zijn emeritaat heeft prof. dr W. Banning, hoofd docent aan de academie van „Kerk en Wereld" te Driebergen, zijn afscheids college gegeven. In dit laatste college heeft de scheidende docent zijn acht jarige arbeid aan „Kerk en Wereld" overzien, waarbij hij de bezettings jaren memoreerde, die hebben geleid tot de totstandkoming van „Kerk en Wereld". NED. HERV. KERK. Beroepen te Haarlem, A. A. Kool haas te Amersfoort. Beroepen te Lienden, R. de Bruin te Barneveld, die bedankte voor Rou- veen. Bedankt voor Poortvliet J. Spelt te Dinteloord. CHR. GEREF. KERKEN. Bedankt voor Arnhem: J. H. Velema te Zwolle. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Beroepen en aangenomen naar Mid- delstum: H. J. Witteveen, prop. te Deventer, die bedankte voor Stavoren- Hindelopen. Sergeant Molemans mijn al eerder beschadigde kop een dubbelzijdige schedelbasisfractuur. Enfin, '46 ben ik weer heelhuids in Nederland teruggekeerd, waar aan dit alles overigens weinig aandacht meer is geschonken. Of ik nog gevolgen van de gamma-straling zal ondervinden, misschien op latere leeftijd? Ik weet het niet. Voorlopig zal ik me er maar met druk over maken", aldus deze Werkster stal 16 mille in een iaar tijds ZWOLLE. Door de politie is aan gehouden het 22-jarige meisje H. S., dat bij een N.V. ter plaatse kans heeft gezien in een jaar tijds een bedrag van verscheidene duizenden guldens te stelen. Volgens de N.V. bedraagt het kastekort zestien duizend gulden. Het meisje, dat bij de N.V. schoon- maakwerkzaamheden verricht, kon ge regeld in de brandkast komen. Het kwam wel voor, dat zij verscheidene keren per week in de brandkast kwam. Van het gestolen geld kon vier en twintig honderd gulden wor den teruggevonden, evenals een aantal goederen, die het meisje van het geld had gekocht. Het geld en de goederen zijn door de politie in beslag geno men: Voorts is wegens heling aange houden een zekere S. M. Nederlands meisje in Amerika vermoord SALT LAKE CITY. In Salt Lake City (V.S.) is de 22-jarige, uit Neder land afkomstige mej. R. Slierendregt van het leven beroofd. Achter het huis van de tandarts waar zij als dienstbode werkte is zij, naar de po litie aanneemt, met een jachtmes doodgestoken. Mej. Slierendregt, die lid was van de kerk van de heiligen der laatste da gen (Mormonenkerk) was twee en een half jaar geleden naar Salt Lake City vertrokken. luchtmacht-functionaris, die zich ove rigens herinnert, dat er meer Neder landers zijn, die als kampgenoten in dertijd dit bombardement meemaak ten. Onder degenen, die het overleef den, is er één, die met een paar kunst oren rondloopt. Twintig jaar B.B.T.B.B.A. Het bondsbestuur van Jonge ama teur gidsen heeft vergaderd ter ge legenheid van het vierde lustrum van de B.B.T.B.B.A. (Bond ter Behartiging van Toeristische Belangen van Buiten landse Automobilisten). Tal van her inneringen werden daarbij opgehaald. Ongeveer tachtig duizend buitenlandse auto-tourislen zijn overal in den lande verrast door de hulp van deze bond, waarvan de leden zijn: studenten en leerlingen van de middelbare scholen, die in hun vrije tijd een goede repu tatie van ons volk in het buitenland helpen vestigen. In de bollentijd bijv. zijn heel wat buitenlanders dankbaar voor die hulp, die varieert van de weg wijzen tot dagen meetouren en rondleiden. Er zijn grenzen, waar men bij het hulp verlenen wel overheen moet stappen. Zo staat er in een Frans ge ïllustreerd blad een vegetarische BBTBBA-er een haring te „nuttigen", omdat een Franse fotograaf zijn ama- teurgids voor een dergelijk kiekje no dig had. Een Amerikaan was zó ent housiast over de fietser, die hem in Den Haag voor zijn auto uit racend de weg wees, dat de jongeling mee moest naar Amsterdam (met de fiets boven op de auto) om daar op gelijke wijze voor de auto uit te racen. Voor de portier van het deftigste hotel van de stad ook een grensover schrijding, omdat een ruim zeventig jaar oude „dure" gast kringetjes fietste op het karretje van zijn gids. Zo iets kun je toch eigenlijk niet doen met al die jaren en rijkdommen èn een groot hotel achter je In Den Haag hebben de gidsen be halve hun eigen legitimatiebriefjes, ook een gemeentelijk document met foto, waarop de burgemeester in vier talen de gidsen aanprijst. Het dankbaarst voor de hulp is wel licht de fabriek in Utrecht, die voor een millioen aan orders plaatste via de Amerikaanse industrieel, die door zijn bondgids geleid hier een melkverwerkingsmachine ontdekte, welke zijn concern niet kende. Stevenson maakte kennis met de Volkspolitie BERLIJN, 11 Juli. Adlai Steven son, de Democratische candidaat bij de Amerikaanse presidentsverkiezin gen in 1952, is Zaterdag in Oost- Berlijn 20 minuten door de Volks politie vastgehouden. Hij bracht op zijn wereldtournée twee dagen in Berlijn door. Bij de voormalige Hitler-bunker" van de Rijkskanselarij in Oost-Berlijn gele gen, was hij met enkele anderen van zijn gezelschap uit zijn wagen ge slapt om de overblijfselen van de bunker van dichtbij te bekijken. Toen men weer bij de auto terugkwam, verbood de Volkspolitie, die niet wist met wie zij te maken had, verder te rijden. Na 20 minuten heen en weer gepraat gaf de politie de weg vrij. Toch vacantie voor dijkwerkers DEN HAAG De dijkwerkers in de rampgebieden zullen toch vacantie krijgen, zulks in tegenstelling tot het geen de minister van Waterstaat, op grond van de noodwet dijkherstel, noodgedwongen moest bepalen. De nieuwe regeling omvat alleen de „droge werkers", het „natte" per soneel en de rijswerkers hebben van ouds hun eigen regeling: vacantie wanneer het werk het toelaat. Voor de droge werkers, die nor maliter onder de vacantieregeling van de bouwvakken vallen (ongeveer 4000 man) is een zo gunstig mogelijke regeling getroffen, waardoor zij op de hierna te vermelden uitzonderingen na, hun vacantie in de normale tijd, namelijk van 27 Juli tot 1 Augustus krijgen, zoals door de bedrijfsraad voor de bouwvakken is vastgesteld. In overleg tussen werkgevers, werk nemers en rijkswaterstaat is bepaald, dat werkkrachten die op bepaalde punten niet kunnen worden gemist, omdat de dijkwerken, voor hel storm seizoen begint, gereed moeten zijn, op andere tijdstippen vacantie krijgen. De uitgestelde vacantie, op te ne men, wanneer het werk dit toelaat, geldt voor: Droge dijkwerkers aan de buiten wijken van Goeree-Flaklcee en een stukje binnendijk bij Nieuwe Tonge, voor alle werkzaamheden van droge dijkwerkers op Schouwen-Duiveland, voor hen op de buitendijken bij Krui- ningen en Bath (Kruinïngerpolder, Waardepolder, Reygersbergpolder) en voor de droge werkers aan de buiten dijken v. de Noordbrabantse Auverg- nepolder onder Halsteren en van de Vijdtpolder onder Ossendrecht bij de Belgische grens. Vechtpartij tussen negers ROTTERDAM Aan boord van 't Amerikaanse s.s. Flying Indepen dent, dat in de Merwehaven te Rot terdam ligt, heeft een vechtpartij tus sen twee negers plaats gehad. De 50- jarige wiper L. M. (New York), zou in zijn pyama in de mess gekomen zijn, waar de 25-jarige messboy Ru dolph Walker, eveneens uit New York, aanmerking op zou hebben ge maakt. Het kwam tussen hen twee maal tot een handgemeen, waarna de stuurman het tweetal naar de hut stuurde. M. is kort daarop naar de hut van de messboy gegaan waarna ze vechtend naar buiten kwamen. Collega's grepen M. beet en W. waar schuwde de stuurman. Opeens rukte de wiper zich los en gaf de messboy een messteek in de buik. Hel bleek dat hij al een steek in de borst had opgelopen tijdens de vechtpartij. Het slachtoffer is naar het havenzieken huis vervoerd. Er bestaat geen direct levensgevaar. De dader is gearres teerd en door de politie opgesloten. Pamfletten-offensief in Roemenië LONDEN. Het Roemeense commu nistische blad „Scanteia" heeft Don derdag gemeld, dat „buitenlandse vliegtuigen" boven verscheidene plaat sen in Roemenië vlugschriften met on dermijnende propaganda hebben uitge worpen. Deze pamfletten waren uitgeworpen om aan te zetten tot sabotagedaden, aldus het blad, dat hieraan toevoegde, dat sedert de gebeurtenissen in Oost- Berlijn de „provocerende Amerikaanse activiteit" tegen Roemenië was ver scherpt. (Advertentie) Bloemsnzesp win'; aller harten. Castella maakt het U mogelijk ook voor zéér bescheiden prijs te genie ten van een echte merkzeep. Fris en schuimendmet rozige geuren en kleuren, kost de nieuwe onverpakte Castella Bloemenzeep immers slechts 20 ct per stuk. Keus uit drie soorten Castella Voor iedere huid en voor iedere beurs is er thans een voortreffelijke Castella-zeep. Vooral op warme da gen is het heerlijk als U zich eens extra kunt verfrissen met zo'n geu rig schuimend stuk Castella Dege nen. wier huid veel schuim nodig heeft, gebruiken het best de over vloedig schuimende Castella Spécial (32 ct), terwijl de liefhebsters van de klassiek Qastella natuurlijk blij ven genieten van de heerlijke Castella Schoor.heidszeep (32 c) Om nog eens algemeen de aandacht te vestigen op de voortreffelijke kwa liteit van deze Schoonheidszeep, le vert Uw winkelier U tijdelijk TWEE stukken voor slechts 50 ct. Laat dit bijzonder aanbod vooral niet onge bruikt voorbijgaan! Iedere vrouw kan mooi zijn, nu Ca stella bovendien met de nieuwste aanwinst, de onverpakte Bloemen zeep, een echte merkzeep binnen Uw bereik brengt voor de zéér beschei den prijs van slechts 20 ct per stuk! Geniet van de zachte geuren en do fijno tinten! Visserij bij Curasao floreert DEN HAAG. De hèer T. Blok uit Scheveningen, die in 1951 met zes man op de Sch 177 naar Curasao vertrok om te trachten daar een visserijbe drijf op te bouwen, gaat zijn bedrijf nu uitbreiden met een tweede schip, een kotter de Sch 178 die binnenkort met vijf man bemanning naar Cura cao zal vertrekken. Er bestaat een vrij grote behoefte aan vis op Curacao. Een typische bij zonderheid is, dat de vis daar aan de kade regelrecht van de schuit af wordt verkocht. De heer Blok heeft een eigen methode om de bevolking te ge wennen aan vissoorten die zij nog niet kent. Hij geeft de eerste maal aan ieder die vis bij hem koopt een exem plaar van de nieuwe soort cadeau. De volgende maal kan hij ze dan vér kopen, aldus de heer Blok. FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentwortb 103 Hier viel March haar even in de rede. „Er is vast gesteld, dat op het blad maar één kopje stond. Hij verklaarde dit met de bewering, dat hij nooit koffie dronk, ofschoon ze hem die altijd aanbood. Volgens hem kon hij er niet van slapen, maar had het op haar niet dezelfde uitwerking. In de gegeven om standigheden vond ik dit nogal kras". Juffrouw Silver knikte even. „Ik denk, dat hij die slaaptabletten al opgelost heeft meegebracht en haar aandacht heeft afgeleid om hel mengsel in haar koffie te kunnen doen. Ze had de koffie opgedronken en was vermoedelijk al slaperig geworden. Ongetwijfeld is hij erg vriende lijk geweest en heeft alles beloofd wat ze maar wilde. Hij behoefde nergens meer op te wachten, liet haar liggen en reed naar huis". „Ja, zo zal het wel gegaan zijn", zei hij opslaande. „Nu, er zal nog heel wat werk aan de winkel komen en Drake zal zich in zijn element voelen". Haar beide handen grijpend, hield hij die een ogenblik stevig vast. „Ik ga naar Rietta. Vertel het nog niemand, maar ik zal de gelukkigste man ter wereld zijn". HOOFDSTUK LCIII. Tenslotte duurde het nog een tijdje voor Randel op White Cottage aanbelde, want hij had Rietta niet in haar huiselijke bazigheden en het middag maal willen storen. Ook had hij overwogen, dat hij pas na tweeën een redelijke kans zou hebben, haar alleen te spreken. Intussen was zijn ongeduld toch ro groot, dat hij reeds kwart voor twee op de bel drukte. Rietta Cray deed open en beiden bleven elkaar een ogenblik aankijken. Toen sloeg hij de arm om haar heen, bracht haar naar de huiskamer en sloot de deur. Ze hadden elkaar veel en velerlei te zeggen en de tijd verstreek ongemerkt. Ze spraken kalm, ern stig, eenvoudig, maar achter alles wat ze zeiden was een innig gevoel, dat de „thuishaven" in zicht kwam. Nadat ze even gezwegen hadden, zei Rietta eens klaps. „Ik vind niet, dat we ons moeten verloven". „Neen, ik zou liever getrouwd zijn", antwoordde Randal lachend. „Dat bedoel ik niet" „Wat dan wèl?" „Dat we onze verloving moeten uitstellen tot die hele ellendige geschiedenis VDorbij is" Hij nam haar hand in de zijne en hield ze vast. „Kindlief, er komen natuurlijk een „inquest" en drie begrafenissen, maar dan zal er voor zover ons aangaat niet veel meer te zeggen zijn. Ik vind het best, dat we wachten, tot die dingen voorbij zijn, maar als je mocht menen, dat we ons huwelijk moe ten uitstellen tot ze In Moiling uitgepraat zijn over de zaak, ga ik daarmee niet accoord". „De mensen zullen zo over ons babbelen". „Dat doen ze altijd en zullen ze altijd doen. Ze hebben er plezier in en ons hindert het eigenlijk niet. Ik zal vanavond aan mijn moeder schrijven en jij kunt het Carr wel vertellen. Het dorp mag nog een weekje wachten. O, ja, ik heb het juffrouw Silver meegedeeld, maar zij is de discretie zelf. En natuurlijk wist ze het alik heb het wel tien keer of meer lateq blijken". „Ik ook", zei Rietta en ze bewaarden beiden even het stilzwijgen. Hij herinnerde zich haar angstige, ontstelde gezicht toen hij haar die avond op de weg van Rowberry ontmoette en vergeleek het met de kalme schoonheid van thans, die opbloeide onder zijn blik. Eindelijk sprak ze: „Wat de Mayhews be treft...." „Hoe kom je in vredesnaam op de Mayhews?" vroeg hij lachend. „O, ik dacht juist aan hen, want vanochtend ben ik bij mevrouw Mayhew geweest". „Waarom?" „Juffrouw Fallow zei, dat mevrouw Mayhew me graag wilde spreken". „En waarom wilde ze dal?" „Och, Randal, 't is verbazend zo gauw als er in een dorp iets uitlekt. Ze wilde me spreken omdat ze dacht, dat jij misschien iets voor Cyril zou kun nen doen". „Zou je dat nóg eens willen zeggen, lieveling?" „O, ik weet dat het mal klinkt", glimlachte Rietta, „maar dat heeft ze gezegd". „Ze wilde jou spreken, omdat ze dacht, dat i k misschien iets voor Cyril zou kunnen doen? Nu, het ziet er naar uit, dat we niet veel moeite zullen hebben om onze verloving bekend te maken". Beiden lachten en Rietta merkte op, dat praatjes al gauw de rondte doen. „Eu óf!" riep March. „Welnu, wat verwachten ze dan van mij voor Cyril?" „Het zit zo in elkaar", zei Rietta, nu weer ernstig. „Hij kwam hier jl. Woensdag, omdat hij dringend geld nodig had. Zijn moeder gaf hem wat van het geld, dat haar man had overgespaard; ze heeft me niet verteld hoeveel. Waar 't om gaat is, dat de slecht oppassende jongen een jaar geleden onder toezicht werd gesteld. Hij was in verkeerd gezel schap geraakt en nu probeert een van zijn oude kameraden hem af te zetten door hem te dreigen, dat hij nog iets van vroeger aan de politie zal ver tellen". (Slot volgt). Door de aanleg van een kabelbaan is het nu mogelijk geworden om op ge makkelijke wijze de krater van de Vesuvius te bezoeken. Reeds kort na de opening van deze nieuwe baan heeft een groot aantal toeristen van deze unieke gelegenheid gebruik ge maakt. Overzicht van de kabelspoor. Korte, berichten Bewakingsdienst in de lucht. De ..Sydney Herald" schrijft dat de V. S. speciaal uitgeruste superforten van bases in de Stille Oceaan ge bruiken om op verschillende hoogten over zeer grote gebieden waarnemin gen te verrichten ten einde vast te stellen, of zich in de atmospheer radio-actieve deeltjes bevinden, af komstig van een atoom-ontploffing. Volgens het blad zijn deze waarne mingen een onderdeel van een waar- nemingsdienst oveer de gehele we reld. Van rechtsvervolging ontslagen. Majoor Draper, de Britse jachtvlieger uit de eerste wereldoorlog, die enige tijd geleden te Londen onder vijftien bruggen over de Theems doorvloog om te bewijzen, dat hij nog een vliegtuig kon besturen, is Vrijdag door een rechtbank te Londen van rechtsvervolging ontslagen. Hij moest zich verantwoorden wegens gevaarlijk vliegen. Opstand. In de Himedji jeugd gevangenis in West-Japan zijn 450 ge vangenen in opstand gekomen. Zij hadden klachten over de hoeveelheid voedsel. Ruim twaalf personen liepen verwondingen op. De opstand werd onderdrukt. Zelfstandige filmmaatschappij. Joseph L. Mankiewicz, de auteur en regisseur van films als All about Eve en A letter to three wives, heeft zich onafhankelijk gemaakt. Hij heeft on langs een zelfstandige maatschappij gesticht, De Figaro Ine, die, om te beginnen, twee films zal maken, die door United Artists in roulatie zullen worden gebracht. Gedenkteken te Hvidc Sande. Aan de Westkust van Jutland, is een gedenkteken onthuld voor de vijf red- ders_ die op 9 December 1951 bij een poging om de bemanning van een Nederlandse zandzuiger in veiligheid te brengen, het leven lieten. Op het monument is als geschenk van Neder land een bronzen plaat aangebracht. De Nederlandse gezant te Kopenhagen en de Nederlandse consul-generaal waren bij de plechtigheid aanwezig. Geneesmiddel. Geleerden van verschillende Amerikaanse universi teiten, zijn er in geslaagd een gram radio-actief cortisone, een genees middel tegen arthritis te vervaardi gen. Dit ene gram heeft ongeveer 69.000 dollar gekost, maar zal vol doende zijn voor ongeveer 2.000 proef nemingen, waarbij de werking van cortisone op arthritis, leukaemie en een aantal andere ziekten kan wor den bepaald. Robert Box verlaat de V.P.R.O. De heer Robert Box, hoofd van de pro- grammadienst van de V.P.R.O., heeft zijn ontslag aangeboden en legt met ingang van 1 Augustus a.s. zijn func tie neer, omdat een verschil yan in zicht was gerezen tussen hem en het bestuur over de verantwoordelijkheid voor bepaalde uilzendingen, waarvoor hij wel de verantwoordelijkheid meen de te moeten dragen, doch waarbij hij geen invloed had op de samenstelling en keuze der medewerkers, Hij is aan de V.P.R.O. verbonden geweest sinds de hervatting van de werkzaamheden der omroepverenigingen na de ophef fing van Radio Nederland in over gangstijd, waarvan hij ook reeds me dewerker was. 4

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2