BRYLCREEM Jb Ontmoeting met Erik de Rode en Leif, de zoon A Deze droefgeestige zee Goede schilderijen tegen gereduceerde prijzen? Dinsdag 14 Juli 195-3. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede olad Onder Groenlanders en Eskimo's (II) ■y 25 Juni (in-zee). annacht klaagde, met irriterend precieze regelmaat, het mistsein van de Dronning Alexandrine. Vanmorgen klaagde het óók, en nu is het avond en klaagt het nog. „Mist en regen" belooft het weer bericht en de vooruitzichten zijn: mist en regen. Heel het schip is.nat, drijfnat. De mast is een dunne, zwenkende grijze pilaar, de pijp een vormloos geval, waarlangs de mistgordijnen flarden. Het is koud, en iedereen die aan dek komt duikt weg in bontkragen of dikke dassen. Als ik over de reling hang, en over de kleine wereld buiten dit schip staar, ga ik iets begrijpen van die twee woorden, die men zo vaak tegenkomt in de oude Noorse legendendroefgeestige zee. Er is nauwe lijks iets droefgeestigers, treurigers, vcrlorencrs denkbaar dan deze zee, dit grauwe, mcc-jagende water, deze uur na uur neerdruipende regen, deze laatste meeuwen, die ons maar niet verlaten willen en af toe hun schril, gillend gekrijs laten horen. Mist en regen Cen droefgeestige zeedroef- geestiger nu de avond over ons komt, na een dag vol schemer. Een maal zijn we. vanmorgen vroeg, een trawler voorbijgelopen. Hij lag te springen en te dansen op de lange deining een bar klein ding, hopeloos eenzaam en verlaten in deze wilder nis van mist en water. Uitstarend over deze lege zee, herinnerde ik me brokstukken uit de oude IJslandse skalden, de helden liederen. waarin de grote dagen der Noormannen bezongen werden. Ik dacht aan hem, die als eerste dat land zag. dat ik binnenkort hoop te zien: Erik Thorvaldson, bijgenaamd ,.de Rode". Erik de Rode, Noors kolonist op IJsland, vandaar verbannen we gens doodslag en zoekend naar een nieuw land, dat hem zou willen op nemen. Hij zeilde uit en dat was in de mist der tijden, in 982. Met hem gingen anderen, zo ook zijn zoon: Leif. Leif Erikson. Ze vonden dat verre, vreemde, on bekende, woeste land. Ze gingen terug en vertelden ervan op IJsland. Oh., het was een goed en vruchtbaar landniet voor niets had Erik het VA N ...TOT. ^1 geruime lijd werden er in de 80 m radio-amateurband clandestiene zenders gehoord, die Belgische roep letters gebruikten, doch die vermoede lijk in Nederland uitzonden. Opspo ringsambtenaren van P.T.T., hebben in samenwerking met de Tilburgse gemeente-politie, daar ter plaatse een nader onderzoek ingesteld. Het mocht nu gelukken 4 clandestiene zenders op te sporen, die misbruik maakten van Belgische roepletters. De appara tuur werd in beslag genomen, terwijl procesverbaal werd opgemaakt tegen vier personen. Kardinaal Schuster, aartsbisschop van Milaan, heeft de onder hem ressorterende geestelijken verzocht zich te verzetten tegen on zedige zomerkleding. Een Haagse politie-agent heeft op het strand ten Noorden van Scheveningen een leven de jonge zeehond gevonden. Het dier is nu ondergebracht in het dierenpark Wassenaar. De politie te Willos in Californië heeft een werkloze gearres teerd, die bekende een bosbrand in het nationale park van Mendochino te hebben gesticht om aan werk te komen. Hij wilde wat verdienen met de bestrijding van de brand. Deze heeft vijftien mensen het leven gekost. In Moskou is een tentoonstelling geopend, gewijd aan de Russische uit vinder Iwan Koeligwin. een smid, die in de zeventiende eeuw „de eerste koets uitvond die door de berijder zelf kon worden voortbewogen". Zij was uitgerust met een versnellingsbak en een handrem, ook uitvindingen van hem, aldus de radio. In 1687 „vond hij een der eerste horloges uit". 9 De meer dan honderd jaar oude molen te Aalden (Zweeloo), zwaar in verval en allesbehalve meer een sieraad voor de omgeving, is volledig gerestaureerd. De molen kreeg thans de naam van Jantina Hellingmolen, naar de vrouw die in '37 de molen uit eigen mid delen voor algehele aftakeling heeft gespaard. De Jantina is in dienst ge nomen door een zuivelfabriek en korenmalerij. De Zuidnederlandse Opera brengt de 23ste van deze maand in het Maastrichtse stadspark een op voering van Das Land des Lachelns, de klassieke operette van Frans Léhar, Dirigent is Jan Hupperts, regisseur Jef Baarts. Het Maastrichts Stedelijk Orkest begeleidt. De Amerikaanse vrouwen moeten minder baden en zich meer parfumeren, heeft een expert (in lekker ruiken) uitgemaakt. Bij de verschillende tijden van de dag hoert steeds een ander luchtje, 's Mor gens: lichte eau de cologne; voor de namiddag: een kruidige bloemengeur; na het invallen van de duisternis: iels exotisch. ponder parfum zijn de vrouwtjes als rozen zonder geur. REISBRIEF door Anthony van Kampen Groenland genoemd. Maar hij loog. Hij loog, om in de naam van dat land iets te leggen van Eldorado: Groen land. Hoewel hij wist dat er haast al leen ijs was, sneeuw en mist. Ze voeren opnieuw, met vijf en twintig draken-schepen. Veertien er van bereikten in 985 het doel. De rest werd opgenomen in de mateloze vrijheid van die onbekende zee. Ik kan het niet helpen, dat van avond Erik de Rode en z'n zoon Leif, me niet uit de gedachten willen. Zó moet ook de zee geweest zijn, die zij bevoeren: zo vaal-beschuimd, zo ver stopt van mist, zo flessengroen van kleur. Met aldoor nieuwe gordijnen van mist erover jagend, als geesten uit een vreemde, mysterieuze wereld. Ik moet er aan denken, aan deze emigranten. Voor hèn geen comfor tabel schip, voor hèn geen hutten, geen verwarming, geen vaste maal tijden, geen beschutting haast. Nau welijks een koers, zij het met Gods hulp en veel geluk. Ik zie daar aan de reling van de Dronning Alexandrine, dat kleine, hopeloze groepje Vikings voorbijgaan in de avond. Schilderachtige sche penmaar vervloekt slecht be stuurbaar. Een vreemd en romantisch décor van een vreemde en roman tische zeemaar halfbevroren mensen, ziek van alleen maar ge droogde vis en dronken van slaap. En velen zonder hoop eenmaal dat verre, door Erik beloofde Eldorado te vinden. Ze roeiden voort, de mannen: me chanisch, verdoofd zonder veel hoop op het doel waarheen ze voeren. Op een schip, waarvan de flanken waren uitgevreten door zout en wind. Op dat schip een zeil, bloedrood eens, maar nu verschoten, verrafeld dooi de harde, wrede winden uit het Noor den. Onder hen de wielende, kolken de zee, eeuwig grauw. Boven hen de ijlende wolken, eeuwig grijs. Later wordt zoiets altijd een épos, een heldendicht; van vijf en twintig schepen, waarvan er 14 dat nieuwe land bereikten. 1_T ct wordt nóg donkerder om de Dronning Alexandrine en nóg gemakkelijker zich dit alles voor de geest te halen. Ik weet dat ik wakend sta te dromen, maar deze zee, deze hemel en het donker ruisen van de golven rond het schip, schijnen de lijd terug te zetten en ik zie die kleine schepen met hun wijd-open- gesperde drakenkoppen, waartegen het schuim kapotslaat, verder gaan. Mijl na mijl. Steeds in die ene be loofde richting: Groenland. Ze kwamen er. En in dat land stichtte, in'986, Erik de kolonie Oster- bygd bij het tegenwoordige Juliana- habm Vesterbygd waar zich thans Godthab bevindt. De zoon bleef niet bij de vader; hij voer door en ont dekte in het jaar 1000, lang vóór Co lumbus Amerika. Nog tijdens zijn leven werd in de skalden de helden daad van Erik bezongen. Een droefgeestige zee. Jawant toen John Davis in 1585 aan de Groenlandse kust ankerde, vond hij daar alleen Eskimo's en geen Vikings of nakomelingen daarvan. En van Brattahlid, het huis van Erik waren alleen nog de ruïnes over. Waar eens een bloeiende kolonie had gestaan, waar trotse Noorderlingen overgin gen tot het Christendom en zich verre verheven achtten over die kleine, vreemde wezens, die uit het Noorden kwamen uitzwermen, de Eskimo's, daar waren alleen stukken steen, die Godthabfjord Nederlandse hulp aan Japan Het Nederlandsche Roode Kruis heeft voor de slachtoffers van de wa tersnood in Japan een partij goederen verzonden, bestaande uit: 2400 witte jurken, 1200 katoenen pakken en 200 katoenen rokken, benevens een grote partij melkproducten De K.L.M., die voor de watersnood in Nederland voor meer dan een mil- lioen gulden reliefgoederen naar Ne derland vervoerde, heeft aangeboden deze partij gratis over te vliegen naar Japan. nog herinnerden aan Erik en aan hen die na hem kwamen. De gehele neder zetting. al deze mannen, vrouwen en kinderen, waren ondergegaan in dat andere ras, dat hen kon vernietigen, toen alle contact met deze kolonie en het verre Moederalnd werd verbro ken. Niets bleef over, niet één jon gen, niet één meisje. Zo voltrok zich een der bitterste treurspelen in het hoge Noorden: de tragedie van een der eerste emigranten-groepen in de geschiedenis van het blanke ras. T k word wakker als ik merk dat er iemand naast me is komen staan. Het is de marconist van de Dronning Alexandrine, een jonge, aardige kerel. Hij kijkt me even van terzijde aan, maar zegt niets. Zo slaan we zeker tien minuten. Ik vraag hem naar de laatste weer berichten en het is niet bepaald veel belovend wat ik te horen krijg: Fog and rain, sir, mist en regen. Hoe lang nog? informeer ik. Hij lacht een beetje medelijdend: Niet bekend, maar U moet hier wen nen aan mist en regen. De zon zult U niet veel meer te zien krijgen. Wanneer zien we ijs? Misschien eerder dan me lief is. Er is ijs gesignaleerd ver Zuidelijk van Kaap Farvel. Betekent dat, dat we een andere koers gaan voorleggen? Ja, we gaan dan ver om de Zuid heen en we komen wat later in Godthab aan. Maarhet is best mogelijk dat alles nog verandert. Hier is nooit iets vast, je moet het maar nemen zoals het valt. Hij loopt door en het duister en de mist lossen hem binnen een meter op. Ik sta weer alleen. Niemand komt meer aan dek, behalve de wachts- man, die op z'n pijpje staat te kauwen en zachtjes voor zich uit neuriet. Geen ster, geen maan. Alleen de mee- rollende zee en de mist, die in grote, natte plakkaten over de steeds West waarts koersende Dronning Alexan drine slaat. Het toplicht is de enige ster; een dansende, schuivende stei gerende ster. Plan van Prins Bernhardfonds DEN HAAG. Door het Prins Bernhard-Fonds is een plan ontworpen dat tracht de beeldende kunst in het Nederlandse culturele leven weer die plaats te doen innemen, welke zij verdient. Een poging zal worden gedaan om, in plaats van de beeldende kunstenaars maatschappelijk te steunen, het publiek in staat te stellen, door middel van een subsidie, volwaardige kunstwerken aan te schaffen' tegen gereduceerde prijzen. Besprekingen hierover zijn gaande, De koopkracht op het ogenblik ten aanzien van kunstwerken moet prac- lisch als nihil worden beschouwd, het geen in hoge mate een gevolg kan worden geacht van maatschappelijke oorzaken. Immers ui6 het feit; dat er museumkringen bestaan met 10.000 en meer leden, welk aantal nog voort durend toeneemt, moet worden afge leid dat in ons land zeker een intense J belangstelling voor beeldende kunst aanwezig is. Een oplossing voor het probleem van de geringe afzet is minder een voudig dan bijvoorbeeld in het toneel- en muziekleven, waar een overheids subsidie het voortbestaan waarborgt. Wanneer door subsidies, tegen gere duceerde prijzen kunstwerken te koop zouden zijn, zou er stellig veel. meer worden verkocht. De kunstenaar zou dan weer het gevoel' krijgen ergens voor te werken. Besprekingen zijn thans gaande met deskundigen en met de kunsenaars- organisaties. Deze leggen een grote belangstelling aan de dag. De alge mene conclusie van dé totnogtoe ge voerde besprekingen is, dat nadere bestudering van de ontworpen ge dachte zeer zeker gewenst is en dat een proefneming zeker lal van nu nog onbekende gegevens kan opleveren. Julien Kuypers van functie ontheven BRUSSEL, 11 Juli. Het Belgische ministerie van Onderwijs deelt mede, dat Julien Kuypers, de secretaris generaal bij dat ministerie, ter be schikking is gesteld. Dit betekent, dat hij van zijn functie ontheven is. Kuypers was bij gerechtelijke uit- spraajt mede verantwoordelijk gesteld voor e'en brand, die een aantal jaren geleden een filmopslagplaats in het ministerie vernielde en aan zestien mensen het leven- kostte. Zijn aanblij ven totdusver had veel critiek uit gelekt.' Prinses Margaret hersteld SALISBURY. Prinses Margaret, die vanwege een verkoudheid de reis door Zuid-Rhödesië moest onderbreken, is hersteld en heeft zich weer bij konin- gin-moeder Elisabeth gevoegd om het teisprógramma te vervolgen. f' EESTAFEL BERIA'S ONTSLAG Dc Beriynse correspondent van het ALG. HANDELSBLAD weet over dc redenen van het ontslag van Beria het volgende te vertellen. Zijn uit eenzetting is gebaseerd op gegevens hem van Oostelijke zijde verstrekt. Stalin was 'n alleen-heerser, schrijft hij, een positie.die hij bereikt had na de liquidatie van zijn vroegere kame raden uit de revolutie. Dit hield in, dat de belangrijkste groepen in de staat, die van de partij, het leger en do geheime politie, naast elkander konden werken, zonder elkander te gen te werken. Na zijn dood was het evenwel noodzakelijk, dat de mannen van de partij, het leger en de politie same nwerkten. Malenkow, als ver tegenwoordiger van de partij, trad aan het hoofd van de regering en voerde een tot dusver onbekend sy steem in: men beraadslaagde werke lijk over hetgeen moest worden ge daan en men stemde daarover. Dit vereiste openhartigheid van de leden van het triumviraat en van de minis terraad; dit vereiste dat Malenkow, Beria, Boelganin etc. afstand deden van hun positie als vertegenwoordi gers van de politieke macht van par tij, leger en politie. Malenkow droeg zijn positie als secretaris van de par tij over aan Khroesjtsjew; Boelganin nam het leger weer onder zich, dat jaren lang zijn leiding niet meer had gekend en dat daarom ook niet als zijn instrument kon worden geken schetst. Alleen Beria, vertelt men, ge droeg zich alsof Stalin nog leefde, met dit verschil, dat hij de machts greep, die Stalin altijd had bezeten, nu uit eigen naam deed gevoelen. Hij nam het privilege van de geheime politie, zelfstandig te zijn en alleen tegenover het hoofd van de staat ver antwoording schuldig te zijn, in eigen hand. Hij had vijftien jaar met zijn 800.000 man eigen troepen aan het hoofd gestaan van de Gepeoe van de N.K.W.D., N.K.G.B. en thans M.W.D. en van 't ministerie van Binnenland se zaken. Hij beschouwde dit nog al tijd als zijn eigen domein. Spanningen in de boezem van de regering en een atmosfeer van wan trouwen tegen Beria zouden daarvan het gevolg zijn geweest. Op besluit van de ministerraad moest Beria een onderzoek beginnen tegen leidende ambtenaren van de staatsveiligheids dienst, nadat eveneens door besluit van de ministerraad de gearresteerde Joodse doktoren in vrijheid waren gesteld. Dit onderzoek leverde echter geen resultaat op. Ambtenaren, die moesten worden verhoord, waren in afgelegen delen van het land plotse ling belast met bijzondere opdrach ten die geen uitstel duldden en zelfs arrrestanten, die zich aan 'n verhoor moesten onderwerpen, waren niet be schikbaar, omdat zij ziek of in één geval reeds overleden waren. Het was duidelijk dat van bepaalde zijde de commissie moeilijkheden in de weg werden gelegd en wie daar ach ter stond was ook geen geheim: Beria. In verschillende Sovjetrepublieken werden de vertegenwoordigers van Beria actief. De minister van bin nenlandse zaken, die na 1946 waren benoemd volgens het principe „de groot-Russen aan het woord", wer den door Beria in zijn functie van minister van Buitenlandse zaken van de U:-;e vervangen door vertegen woordigers van de nationaliteiten in de( Oekraïne, Azerbeidsjan, Georgië en Letland. Verder zorgde Beria er voor, dat niet alleen de ministers van Binnenlandse zaken in een aantal fe deratieve republieken maar ook le'- ders van de partij op de een of an dere wijze werden beticht, en ver dwenen. De nieuwe mannen waren mannen van Beria. In de ministerraad en het parlij- praesidium volgde men met bezorgd hcid deze ontwikkeling, die op den Bankier veroordeeld DORDRECHT. De rechtbank heeft gisteren de bankier J. M. van O., administrateur en commissionnair in effecten, uit Mijnsheerenland, ver oordeeld tot twee jaar gevangenis straf met aftrek en ontzetting uit het beroep bankier voor de tijd van zeven jaar. De officier van justitie heeft tijdens de terechtzitting, veer tien cagcn geleden, drie jaar gevan genisstraf met aftrek en ontzetting voor de tijd van acht jaar geëist. De tenlastelegging bevatte zes pun ten. Er bleek ten eerste uit, dat Van O. er van beschuldigd werd in 1947 en 1948 een aantal effecten, die hij in onderpand had van zekefe A. van Beek, zich wederrechtelijk te hebben toegeëigend. Hij zou verder schuldbekentenissen hebben vervalst ten bedrage van f 12.000, f 8.000 en f 2.000, onder meer om deze te depo neren bij de Melisbank in Amster dam. Verder werd de man er van beschuldigd een valse schuldbeken tenis te hebben willen gebruiken als bewijsstuk in een civiele procedure, enkele kasboekvervalsingen te heb ben gepleegd en valse opgave te hebben gedaan aan de belasting. Deze handelingen hebben veel stof doen opwaaien in de Hoekse Waard. Alles naar tv ens in Herkingen HERKINGEN. De werkzaam heden aan de dijken in de gemeente Herkingen vorderen naar wens. Van het voormalige stroomgat af is men een kade aan het storten. De oude zeedijk wordt met bulldozers gelijk gemaakt om er de nieuwe dijk aan te brengen. De woningen aan de Schario- dijk zijn afgebroken, zodat men kan beginnen een nieuw stuk dijk aan te leggen dwars over de bestaande slik ken en gors naar de kaaidijk, om aan te sluiten op de nieuwe dijk, die de polder Oud-Herkingen beschermt. Ook is men bezig met de aanleg van de nieuwe watering. duur de invloed van Beria in de re publieken zeer moest versterken. Men was zich bewust, dat 't eigen machtig optreden van Beria vroeg of laat voor het bestel van de Sovjet unie gevaarlijk kon worden, omdat de samenwerking in de regering onder mijnd werd. Volgens Oostelijke kringen was men echter nog niet ver genoeg om tegen Beria op te treden. Dit geschiedde pas toen hij de fout maakte, die hem de hals kostte. Hij vergreep zich aan zijn oudste en meest ervaren mede werker, de vroegere minister van. Binnenlandse zaken Sergej Kroeglow, die thans zijn opvolger is geworden. Toen de ministerraad een onderzoek gelastte naar hetgeen zich afspeelde op 't ministerie van Staatsveiligheid, werd Kroeglow door Beria tot zonde bok gemaakt, hoewel hij (Kroeglow) slechts Beria's opdrachten had uitge voerd. Wekenlang heeft Kroeglow onder huisarrest gestaan; zogenaamd moest hij zich voor verhoren beschik baar houden. Op 27 Juni 's morgens is Beria volgens een lezing van Oostelijke zijde gearrecsteerd. De eerste garde divisie zorgde voor zijn inrekening. Kroeglows verklaringen waren vol doende om het centrale comité van de partij van de noodzakelijkheid van de arrestatie te overtuigen. De vraag of Molotow, Boelganin of Malenkow zelf ook zonder v°el om haal kunnen worden uitgeschakeld, acht men ongemotiveerd. Immers men beschouwt de verwijdering van Beria niet als het begin van een strijd om de macht, maar als de noodzakelijke verwijdering van een lid, dat gevaar had kunnen opleveren. Molotow, noch Boelganin noch Worosjilow beschik ken over de vereiste machtsmiddelen om een omwenteling voor te berei den. Malenkow is sneller dan Staan in een positie geraakt die onaantast baar is. (Advertentie)! voor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geeft voor heel de dag: OMDAT BRYLCREEM Uw hoofdhuid gezond houdt, droog haar en roosvorming tegengaat: OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. fHjBljj BRYLCREEM bevat geen gom, W geen xeep* geen (N T alcohol Vraag BRYLCREEM - de meest verkochte hairdressing ter wereld County Perfumery Co. Ltd. Stanmnre. End and - Tmn. Jacq. Mot Jr. Amsterdam

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1