Musea in de Verenigde Staten Vier jonge dirigenten voor het Radio Philh. Orkest Nederland dient buitenland van voorlichting Het Ijzer in Goud geopend Zeldzame tegels in een vergeten kelder ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 14 JULI 1953 Door particulier initiatief en gemeenschapzin groot geworden, en nog steeds vrijwel nergens door de overheid alleen beheerd en bekostigd Alles zoveel mogelijk in de natuurlijke omgeving AMERIKA lelt honderden musea, waarvan de oudste uit 1773 daleert. Zij zijn uit particuliere verzamelingen voortgekomen of althans door persoonlijk initiatief ontstaan. Nog is het zo, dat er vrijwel geen uit sluitend door de overheid wordt heheerd en bekostigd. Er is een tijd geweest, dat in ons land de musea door schenkingen en legaten groeiden. Dit, wij kunnen wel zeggen jeugdig, karakter treft de buitenlandse be zoeker heden ten dage in de Ver. Staten. In het algemeen is de wens de gemeenschap te dienen, in welke vorm dan ook, een treffende Ameri kaanse karaktertrek, die meer dingen ten goede komt dan alleen het museumwezen. De regering had nooit gelden kunnen uittrekken voor collecties buitenlandse meesters, doch wat een rijke bron en waardevol bezit zijn voor het publiek nu de Kres en Mellon-verzamelingen in de National Gallery of Art in Washington, of de Frïck-colleclie in New Yorkslechts enkele van de talloze schenkingen van Boston tot San Diego in Californië, waar o.a. een prachtige Jeroen Bosch, de kruisdraging, een plaats vond. De Europese bezoeker zal zich wel eens be zorgd afvragen of alle Steenen, Hobbema's, Vermeers en de Hooghen wel echt zijn; want nie mand zal ontkennen dat geld en gebrek aan ken nis aan de ene kant en bedrog aan de andere zijde heeft geleid tot een stroom van vervalste kunst over de Oceaan. Zelfs al zouden alle kunstverzamelingen nog niet zijn uitgekamd, er is zoveel schoons te ge nieten waarvan de echt heid vaststaat, dat voor diezelfde bezoeker de herinnering aan de mu sea tot de meest waar devolle van zijn Ameri kaanse reis behoren. Als hij vertrokken is met een zekere wrevel dat zoveel Europese kunst met dol lars werd gekocht, komt hij zeker terug met de verzoenende gedachte, dat de plaats en de be tekenis voor de Ameri kaanse samenleving bij zonder groot is. En ten slotte hebben zij daar en wij hier dezelfde voor ouders, die de makers waren. De kwa liteit in de musea en de belangstelling van het publiek, de samenwerking tus sen musea en school is een van de vele aanwijzingen dat Europa zich waarlijk niet meer als vanzelfsprekend op een culturele voorsprong kan beroepen. Natuurlijk hebben wij meer met de massa te maken dan met de ..selected few", en popularisering is het Ameri kaanse stempel dat voor zoveel zaken geldt en waarlijk niet alleen op ijskasten en auto's van toepassing is. Door de school, tijdschriften radio en televisie uitzendingen uit musea ble ken een succes is het bezoek aan musea gemiddeld verdrievoudigd en dat In het Natuurwetenschappelijk Industrieel Museum te Chicago leren jeugdige bezoekers, hoe de stand van de aarde de jaargetijden bepaalt De national gallery in Washington, die per jaar meer dan twee millioen be zoekers trekt, biedt bovendien film3, rondleidingen en concerten. Eerste slotconcert van dirigentencursus He i rijk deel van zijn vermogen aan het inrichten van zijn Greenfield vil lage". Dit is een buitenmuseum waarin een heel dorp, zoals het er 80 a 100 jaar g'eleden uitzag, is bijeengebracht: compleet met kerk, gemeentehuis en Streven naar zelfwerkzaamheid V in tien jaar tijd. Voor gebrekkigen zijn rolstoelen beschikbaar en het is een ge woon gezicht als ouders kleine kinderen, in wandelwagentjes door de museum zalen meenenem. En waarom ook niet? Ook fotograferen is veelal vrij of be perkt tot bepaalde uren. Stadsschouwburg RAM GOPAL met een nieuw programma RAM GOPAL en zijn Hindoe-dans groep hebben gisteravond in de Stadsschouwburg een nieuw pro gramma ten doop gehouden voor het Amsterdamse publiek, een programma, dat maar weinig aanleiding tot waarde ring gaf. Gopal zelf eiste een groot deel vaii de tijd eri aandacht op, met een praatje over Hindoe-dans en zichzelf and then Mahatma Gandhi said to me: „Ham", he saiddat hij met een aardige demonstratie van enkele dansfiguren besloot. Verder zag men Gopal in enkele eenvoudige dansen, waarin hij een zeer beperkte vaardig heid ten toon spreidde en zich tot een gering aantal der talloze moedra's be paalde. Men krijgt de indruk dat de ster ke veruiterlgking, die zijn danskunst sinds zijn vestiging in Europa moet heb ben ondergaan, oök een ongunstige in vloed op zijn getraindheid heeft gehad, hetgeen er de oorzaak van moet zijn, dat men nog maar zelden, en dan voor namelijk in het sierlijke handgebaar, de danser van grote klasse vermoedt. Dat Gopal zich aan geen enkele der grote, klassieke Bharat Natyam-dansen. heeft gewaagd ls een aanwijzing te meer in de zelfde richting. Geen wonder dus, dat zijn optreden geen ogenblik de aestheti- sche verrukking en diepe ontroering heeft opgewekt, die men als kostelijkste herinnering bewaart aan Hima Kesar- codi en Rukmini Devi, die ons land in de laatste jaren hebben bezocht en die zich met volstrekte bescheidenheid dienstbaar hebben gemaakt aan de veel eisende en ingewikkelde danskunst van hun land. Verder zag men de danseres Rekha met genoegen optreden. Haar stilistisch zuiver dansen, dat weliswaar de vereiste nauwkeurigheid van gebaar niet altijd vertoont, kon toch meer emotie op het publiek overbrengen dan het vertoon van Gopal; met name in Het Wezen der Duisternis riep zij met schone en door dachte beweging een verfijnde sfeer op, waar men de gehele avond vergeefs op had gewacht. De muzikale intermezzi vielen zeer in de smaak van de toe schouwers. die het voor het overige bij kalme applausjes lieten. W. Pieter van der Sloot weer bij Lage Landen Het Ballet der Lage Landen zal in het nieuwe seizoen weer onder leiding van Mascha ter Weeme optreden. Het ta bleau de la troupe vermeldt de namen van: als eerste danseres Lucienne Berg- gren (vroeger bij Ballet de Monte Carlo en Opéra Comique) en verder Ine Riet stap, Andrine de Clerq, Greetje Donker, Nel ter Weeme, Else Schut, Willy Vroom. Mieke van de Water. Voorts de dansers: Pieter van der Sloot, Karei Poons, Johan Mittertreiner, Alphons Pater, Ben de Rochemont en Marten Molema. Choreografieën voor nieuwe balletten zullen worden gemaakt door Susanna Egri, Pieter van der Sloot, Jack Carter •n Albert Mol. school, winkels, bedrijfjes en woonhui zen. Het binnenmuseum doet hetzelfde voor de ontwikkeling van de techniek en het uitgestorven handwerk. Ten zuiden van Washington is Wil liamsburg met particulier geld her bouwd. Hier is een hele wijk hersteld zoals die er in de 18e eeuw heeft uitge zien, en geen kosten zijn gespaard om openbare en particuliere huizen ook wat interieurs aangaat, in de oude luister te herstellen. Een van de leden van de familie Dupont heeft in zijn buiten te Wilming ton (Delaware) ruim 100 Amerikaanse vertrekken (16501850) bijeengebracht. Met de uiterste zorg zijn ze tot het kleinste onderdeel in originele staat ge bracht. 't Heeft talloze millioenen ge kost, maar de gids die slechts 4 bezoe kers meekrijgt en een dag nodig heeft u rond te leiden, zal niet één maal er gens de prijs van noemen. Het gros van onze musea zijn oud heidkamers, van Monnikendam tot Emmen en van Bolsward tot Heerlen. Die mogelijkheid heeft de Amerikaan eigenlijk alleen aan de oostkust. Ir Delaware is een alleraardigst oud-Hol lands huisje met smaak en oordeel in gericht. De helft van alle Amerikaanse zijn natuurhistorische musea. In de regel wordt er niet met verzamelingen opge zette volgels en zoogdieren volstaan, maar werkt men met uitstekende dia rama's. De opzet is didactisch, doch de uitvoering is aesthetisch vaak zo voor treffelijk, dat een bezoek aan een der gelijk museum een genot is. In het grote Natuurhistorisch Museum te Chicago was een hertenfamilie viermaal in de zelfde omgeving opgesteld, in de vier jaargetijden. De natuurlijke omgeving vinden we ook elders toegepast: geen planken en vi trines vol vroegere gebruiksvoorwerpen, maar vertrekken die zoveel mogelijk in de oude stql worden hersteld. Geen won der dat de musea, die zich nadrukkelijk tot de scholen en de jeugd wenden, geen moeite hebben jonge bezoekers in groten getale aan te trekken, Voordrachten worden niet alleen in de bijbehorende aula gehouden, maar inleiders bezoeken ook de scholen. Aan leerkrachten wordt studiemateriaal verstrekt en er zqn reiscollecties beschikbaar. De grote mu sea zorgen ervoor, dat bezoekende klas sen terecht kunnen in eigen, goedl cafetaria's. Er zqn niim 200 kinder sea, waar alles op het kind is ingesteld, waar dus behalve te zien ook veel te doen is. Vreemd genoeg zijn er weinig technische musea; het „Science Mu seum" te Chicago, ten dele technisch, is geschonken door de grote fabrieken er maatschappijen. Hier is ook het prin cipe van zelfwerkzaamheid doorgevoerd. EEN uitermate belangwekkend seum is de Navajo-indianen „tem pel" te Santa Fez. Als schilderij en geweven zijn hier in voortreffelijke samenwerking tussen blank en rood, de oude magische zandfiguren vastgelegd. De laatste der grote medicijnmannen, samen met een Amerikaanse dame, die geld en jaren werken voor het grootse plan over had, heeft zijn volk weten te bewegen het museum te aanvaarden (60.000 Navajo's in een reservaat zo groot als Frankrijk). Zijn uitrusting- er achter glas onder gebracht en het gebouw heeft de Indiaanse huiswijding met het gebruikelijk ritueel ontvangen. De meeste nationale parken zijn eigenlijk ook musea: die, waarin de ver steende „bossen" bewaard worden; die, waarin vulkanische verschijnselen be schermd zijn; de rotswoningen der In dianen; het Josemïte-park. Kleine, ei aan verbonden binnenmusea, gidsen er gedrukt informatiemateriaal maken het beeld compleet, Samenvattend is de toestand zo, dat de musea vele behoren aan de uni versiteiten een belangrijke en ge waardeerde plaats innemen en een bron van inspiratie vormen. Particulier initi atief en gemeenschapszin hebben ook het museum groot gemaakt. Dorre ver zamelingen worden als het mogelijk is vermeden, en voorwerp of dier in een natuurlijke omgeving geplaatst. Overal wordt, met alle voordelen en alle moei lijkheden van dien, getracht de school en het kind in liet werk te betrekken. J. J. SCHILSTRA Prof. dr P. R. Michael hoogleraar Vrije Universiteit De al eerder aang-ekondigde benoe ming van prof. dr P. R. Michael, chirurg aan de Gemeente Ziekenhuizen te Den Haag, tot buitengewoon hoogleraar aan de Vrije Universiteit, is thans afgeko men. Prof. Michael is in 1892 ge'boren, waar hij in 1918 het artsexamen aflegde en in 1923 promoveerde op een proefschrift „Ostechondritis deformans juvenllie.' Na enige jaren aan de Utrechtse uni versiteit privaat-docent te zijn geweest werd hij hoogleraar te Groningen, er sinds 1937 bekleedt hij zijn tegenwoordi ge functie. Verscheiden publicaties staan op zijn naam. De nieuwe hoogleraar zal in zijn werkkring te Den Haag bleven; om dit mogelijk te maken heeft men zijn leer stoel tot een buitengewoon professoraat gemaakt. te Haarlem HET bestuur van de stichting Neder landse Radio Unie heeft het initia tief genomen tot het organiseren van een jaarlijks terugkerende dirigen tencursus, waaraan cursisten van alle nationaliteiten kunnen deelnemen. Het eerste der twee slotconcerten van de aanvangscursus, die van 14 Juni tot 11 Juli in de Omroepgebouwen te Hilver sum is gehouden, is gisteren in de Haarlemse Concertzaal gegeven door het Radio Phiiharmonisch Orkest onder leiding van vier der meest representa tieve cursisten van Paul van Kempen. Solistische medewerking verleende de violist Jo Juda. Het ware niet juist een gedetailleerd verslag te geven van de prestaties van de optredende dirigenten. De uitvoering van een enkel werk kan geenszins een volledige indruk geven van de muzikale leidersgaven; bovendien zou een nauw keurig resumé hier voorbarig zijn. Men moet niet menen, dat degenen, die giste- een staal van hun kunnen gaven, met dit concert hun eerste wankele schreden op het pad van de orkest- directie deden; allen hebben reeds be kendheid met de practijk van het or- kestspel, hetzq als dirigent hetzrj als aanvoerder van een der instrumenten groepen. Dit bleek duidelijk uit de zeel- behoorlijke dosis directietechniek en partituurgeheugen die men demon streerde. De 28-jarige Hongaar Arpad Gerecz, van origine vioolsolist met ver scheidene belangrijke onderscheidingen voor vioolspel, opende de rij mee een bruisende „Don Juan" van Richard Strauss, waarin hij zijn muzikaal tem perament ontlaadde in zeer levendige en aanvurende gebaren, die weliswaar som: minder fraai waren, doch die niettemin hun uitwerking op de spelers niet r ten. De cursusleider, Paul van Kempen, verlangt van zijn discipelen, dat zij uit het hoofd dirigeren wanneer het orkest werken betreft zonder solopartij. Aldus wordt de dirigent genoodzaakt zich de partituur zo eigen te maken, dat hij het kan stellen zonder de steun, die het no tenbeeld hem biedt. Zowel Gerecz als de Italiaan Carlo Damevino hebben met verbluffend gemak (althans ogenschijn lijk) aan genoemde eis van hun leer meester voldaan. Het prachtige concert voor orkest van Bela Bartok vormde de opgave voor Damevino. Deze dirigent verwierf zich reeds een eerste prijs voor orkestdireetie te Rome; in de uitvoe ring van slechts dit enkele werk her kennen wij zonder restrictie een muziek leider van groot talent. De realisatie van deze rijke muziek (rhythmisch zowel als melodisch) met de glanzende, uiterst gedifferentieerde orkestratie, had allure en getuigde van spontaan en niettemin beheerst kunstenaarsschap. Debussy's „Trois Nocturnes" kregen een sobere weei'gave onder de leiding van de Engelsman Gerald Gentry, waarin hij vooral het vrouwenkoor in „Sirènes" mooi liet vocaliseren. Overi gens een niet makkelijke opgave om klanksferen op te roepen waarin de nuances een zo belangrijke rol spelen. De Nederlander Kees Stolwijk had een minder dankbare opgave met de begeleiding van het concert voor viool en orkest op. 18 van Rudolf Mengel berg. Het werk bevat goed klinkende vioolcantilenen, doch betreedt nogal eens dikwijls - veel begane harmonische en melodische paden. Daardoor is het moeilijk voor de uitvoerenden doorlo pend de muzikale spanning op peil te houden. De violist Jo Juda verdedigde het werk op loffelijke wijze, terwijl Stolwijk zich een accuraat en bezielend begeleider toonde. Het publiek volgde met veel belangstelling en (vooral bij Bartok) met enthousiasme de presta ties van orkest, de dirigenten en solist. Dit concert wordt op 14 Juli van 21.10 uur tot 22.45 uur gedeeltelijk uitgezon den. Het tweede slotconcert van dt sus, waarbij een viertal leerlingen van Carlo Zecchi hun capaciteiten zul len tonen, za.1 te Arnhem worden ge houden op Woensdag 15 Juli in Musis Sacrum. A. H. Jr. Intern, cursus te Wageningen geopend KERKNIEUWS (Van onze correspondent) Gistermiddag is in de aula van de Landbouwhogeschool de internationale cursus landbouwvoorlichtingsmethodiek, georganiseerd door de Landbouwhoge school in samenwerking met de F.A.O. en de M.S.A. door ir A. W. van de Plassche, directeur-generaal van de Landbouw namens minister Mansholt, geopend. Meer dan honderd landbouw voorlichtingsambtenaren uit dertig ver schillende landen nemen deel aan deze Jl'SUS. Door deze cursus kunnen de voorlich tingsdiensten van andere landen profite ren van de ervaring en kennis van de Nederlandse deskundigen, zeide de heer Van de Plassche in zijn openingswoord. Deze cursus past in het kader van het streven van alle landen na de oorlog naar verhoging van de landbouwproduc tie. De heer F. F. Lininger, directeur van de afdeling Landbouw van de F.A.O. sprak over de betekenis van de land bouwvoorlichting en de mogelijkheden, die internationale samenwerking schept. Het hoofdprincipe van de landbouwvoor lichting karakteriseerde de heer Lininger met de woorden „Help farmers to help themselves". Daar ir M. J. A. Penders, inspecteur van de Landbouwvoorlichting te Den Haag door ziekte was verhinderd naar Wageningen te komen, werd zijn voor dracht „Wat wij van de bestaande Landbouwvoorlichtingsdienst te Den Haag kunnen leren" voorgelezen door de heer R. Rowat, specialist op het gebied der voorlichting van de afdeling Land bouw van de F.A.O. In deze voordracht werd een overzicht gegeven van de or ganisatie van de voorlichtingsdiensten in de V.S., het Verenigd Koninkrijk, Dene marken en Nederland; de resultaten van deze dienst kunnen tot lering strekken ten aanzien van de ontwikkeling van de landbouwvoorlichting in andere landen, speciaal in de minder ontwikkelde ge bieden. Twee kinderen gingen met vacantie Jongen van 13 jaar op de weg gedood (Van onze correspondent) A 1 p h e n a. d. R ij n, 14 Juli. De 13-jarige Jos Schenk uit Rotterdam, die gisteren met zijn U-jarig zusje per rijwiel op weg was naar familie te Amsterdam, teneinde daar de vacantie door te brengen, is gistermiddag te Alphen aan den Rijn om het leven ge komen. De beide kinderen stapten van hun rijwiel af om aan de Herenweg te Alphen wat bloemen te plukken. Het jongetje stak de grote verkeersweg over, nog net voor een naderende personen auto. Het knaapje merkte een andere auto, welke uit de tegengestelde richting kwam. niet en werd gegrepen. Hq was vrijwel op slag dood. Bij onderzoek bleek dat de ouders naar Frankrijk waren vertrokken om er hun vacantie door te brengen. Zij ontvingen het bericht van het ongeval, dat hun zoontje was overkomen, te Roermond. Gevaarlijke route door de Langstraat wordt verbeterd Gedeputeerde Staten van Noord-Bra bant hebben het voornemen een nieuwe weg van Geertruidenberg naar Waspik aan te leggen. Voor de omlegging om Vlijmen heen zijn thans plannen in voorbereiding. Zo dra die omlegging gereed is, zal de gevaarlijke traverse door Vlijmen in de weg door de Langstraat zijn betekenis voor het doorgaande verkeer gaan ver liezen. De onbevredigende situatie bij de spoorwegovergang ten Westen van 'Vlij men zal radicaal worden gewijzigd. Voorts zijn de plannen tot reconstructie van de weg Vlijmen-'s-Hertogenbosch bijna gereed. Deze bevatten o.m. een wijziging van de gevaarlijke oversteek plaats voor wielrijders aan de grens van Vlijmen. Tentoonstelling bij het halve-eeuwfeest van de Smedenpatroons (Van omze correspondent) Ut re c>ht, 14 Juli jN aanwezigheid van vele autoriteiten heeft 'inr J. A. Berger, adviseur voor de Productwiteitsbevordering bij het ministerie van Economische Zaken van middag de tentoonstelling „Hel ijzer in pet goud" geopend. Deze tentoonstelling 'dt gehouden in de Jaarbeursgebou wen ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Bond van smedencon structie en machinereparatiebedrijven in Nederland. Mr Berger zeide o./m. dat er reden is voor optimisme wat betreft de opvoering va.n ue productiviteit in ons land. Pro ductiviteit is welvaart, maar toch moeten wij ons telkens afvragen welke opoffe ringen van menselijk geluk daar tegen over gesteld dienen te worden. Anders is het gevaar groot, dat wij zonder meer technocraten worden. Het aanbachts- en middenbedrijf baart wel zorgen en het is volgens spr. noodzakelijk, dat er besef ontstaat dat de bedrijven en de patroons moeten, samenwerken. Is het collegiali- teitsbegrip geboren dan kunnen grotere vraagstukken aan de orde worden ge steld. De voorzitter van de jubilerende bond, de heer M. van der Voet uit Leiden, heeft gewezen op de moeilijke tijd, die het ambacht doormaakt en op het feit, dat de Smedenbond nu ook een klein- industrie is geworden. Deze combinatie van ambacht en klelnindustrie levert moeilijkheden op en hoewel geen voor stander van geleide economie, zeide spr. „we zouden toch wel gaarne economisch geleid willen worden". Hierna hebben de genodigden de ten toonstelling' bezichtigd, die zich ken merkt door een grote verscheidenheid. Men maakt kennis met de evolutie en de prestatie van het smedenbedrijf. Als bij zondere attractie was een smeedijzeren lamp geëxposeerd, in opdracht van het Anjerfonds vervaardigd door de heer Jonkers te Gorsel voor Z. K. H. Prins Bernhard. De lamp zal een plaats krijgen In de werkkamer van de Prins. Het is een kunstig werkstuk, waarop o.m. de wapens der provincies voorkomen en tal van symbolische figuren. Ook de buiten landse inzendingen zijn zeer de moeite waard. Belgische smeden exposeren b.v. mooie koperen plaquettes (en dat is een bjjzonder aardig iets voor deze tentoon stelling) van wijlen Koningin Emma, en daarnaast prachtig smeedwerk, zoals hekken en altaarstukken. Er zijn ook tal van voorlichtingsstands aanwezig en uiteraard veel nodem materiaal, zoals •machines en werktuigen. Aan de ten toonstelling is een wedstrijd verbonden, waartoe de werkstukken zijn ingedeeld in verschillende groepen aan de hand van de diverse bewerkingstechnieken. Vlasvezelplatenfabriek in Axel Het syndicaat t:ot voorbereiding v, de bouw van een linex vlasvezelplaten fabriek in Nederland heeft thans in be ginsel besloten tot stichting van een fa briek in Axel (Zeeuws-Vlaanderen). De fabriek zal zich speciaal toeleggen op de productie van vlasplaten uit vlasscheven (een afvalproduct van de fabrieken vlaslint). (Van een correspondent) AAN de Grote Oost te Hoorn woont de kunst- childer W. IJdo, voor zitter van het Hoornse Te kengenootschap Debutade. De heer IJdo liet in de achterkamer van zrjn huis een nieuwe schouw maken en bij die gelegenheid bleek dat er onder die kamer een kelder was. In deze kelder, waarvan de wanden geheel waren betegeld, werden on geveer vijftig bijzondere tegels ontdekt, zoals men ze hier te lande nooit eerder heeft gezien. Deze tegels behoren telkens twee aan twee bjj elkaar. Twee boven elkaar geplaatste tegels geven in fraaie pasteltinten een tulp weer. De bovenste tegel de bloem, de onderste tegel de groene bladeren en de stengel. Alle tulpen zijn onderling verschillend. Ef fen gekleurde tulpen zijn er- niet bij, het zijn alle ge streepte tulpen. Men kent tegels waarop gestyleerde tulpen en andere bloemen voorkomen met maar twee aan twee geheel op zichzelf staan en boven dien de bloemen niet als decoratief element maar zeer naturalistisch weer geven, kende men niet. Hoe zeer de afgebeelde tulpen naturalistisch zijn Merkwaardige vondst te Hoorn versieringen aan de randen waardoor iedere tegel naast een dergelijke tegel kan worden geplaatst. Ook kent men tegeltableaux waarbij zes tegels tezamen een bloemstuk of andere voor stelling vormen. Maar te gels die niet met andere te zamen een figuur vormen, weergegeven, blijkt uit het feit dat de rijkstuinbouw- consulent te Hoorn, ir C. Rietsema, die de tegels heeft bekeken, uit de afbeel ding van de bloemen vast stelde, dat zij te lijden heb ben van een virusziekte welke men in het begin van de zeventiende eeuw. uit welk tijdperk de tegels ver moedelijk dateren, nog niet kon bestrijden. Van de zijde van het Rijksmuseum en van het Museum Boymans bestaat voor de tegels grote belang stelling, Mejuffrouw Hen- kensfeldt Jansen, conser vatrice van de afdeling ce ramiek van het Rijksmu seum, heeft ze zeer bewon derd. Reeds heeft men de heer IJdo zeer hoge bedra gen voor zijn unieke tegels geboden. Er bestaat een zogenaamd „tulpenboek" van Judith Lijster, die een leerlinge was van Frans Hals. De mogelijkheid is reeds geop perd, dat de tulpen op de tegels zouden zijn nage schilderd uit het genoemde tulpenboek. Nederlands Radarproef station geeft advies Zal radar voor Elbe en Kieler- kanaal ontwerpen Het Nederlandsch Radarproefstation te Noordwijk aan Zee is door het West- Duitse Bundesverkehrs Ministerium aangezocht, om de Nederlandse erva ringen en ontwikkeling op havenradar- gebied ter beschikking te stellen voor de West-Duitse havens en waterwegen. Na verkregen toestemming van de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat heeft daarop het Neder landsch Radarproefstation een pro gramma van proefnemingen opgesteld, waarover thans met het West-Duitse Bundesverkehrs Ministerium principiële overeenstemming is bereikt. In dit programma is zowel voorzien in het geven van wetenschappelijke ad viezen als van technische hulp, waar voor door het Nederlandsch Radarproef station ontworpen radar-apparaturen ter beschikking zullen worden gesteld en Nederlandse deskundigen zullen wor den gedetacheerd. Het ligt in de bedoeling, nog in de hefst van dit jaar met de tenuitvoerleg ging van dit vrij omvangrijke program ma een begin te maken, te beginnen bq de monding van de Elbe en het Kieler- kanaal. Geldboete voor verborgen houden van oorlogsmisdadiger Een rechtbank te Hannover heeft Maandag de voormalige kapitein der Waffen SS Hans Kettgen veroordeeld tot een geldboete van DM 200. Kettgen had de uit Nederland gevluchte oorlogs misdadiger Polak onderdak verleend en hem met vervalste papieren aa,n een be trekking geholpen. Tijdens de zitting bleek, dat Polak te Hannover een gevangenisstraf van twee maanden uitzit, die hem is opgelegd wegens overtreding van de Duitse vreemdelingenwetten. De Westduitse bondsregering heeft nog steeds niet be slist of Polak, nadat hij zijn straf heeft ondergaan, aan Nederland zal worden uitgeleverd. Tas met zeven mille verloren (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond kwam een hevig ontstel de boekhouder van een groot magazijn in de Haagse binnenstad brj de politie aangifte doen van verlies van een legertas, waarin een bedrag" van 7000 aan bank- en muntbiljetten en kleingeld. De man had de tas achterop de fiets gebonden met de bedoeling het geld in de nachtkluis van een bank te deponeren. Toen hij bij de bank kwam, was de tas verdwenen. Van Bylandts tournee in Oost-Java werd succes De Nederlandse Hoge commissaris, graaf van Bylandt en mevrouw van Bij- landt, die op het ogenblik een toernee door Oost Java maken, zoeken daarbij contact met alle delen van de Neder landse gemeenschap in de provincie en met vele Indonesische autoriteiten. Hun optreden wekt een groot enthousiasme door de oprechte en menselijke belang stelling, waarmede zij de bestaande pro blemen benaderen. De toernee is van plaast tot plaats een doorlopend succes. Hun aanwezigheid beurt de Nederlan ders op en kweekt een goodwill bij de Indonesische autoriteiten. Motorrijder bij botsing zwaar gewond (Van onze correspondent) A 1 p h e n a. d. R q n, 14 Juli Op het kruispunt van de nieuwe Pro vinciale weg en de Verlengde Aarkade te Alphen aan den Rijn kwam de ma rechaussee C. Hoogstraaten uit Ter-Aar op een motorrijwiel in botsing met een personenauto. De motorrqder werd met zware verwondingen in zorgwekkende toestand naar het Academisch Zieken huis te Leiden overgebracht. Methodisten herdenken f John Wesley Stichter van hun Kerk 250 jaar geleden geboren Dit jaar herdenken de Methodisten overal ter wereld de geboorte van voor ganger en stichter John Wesley, die 250 jaar geitden is geboren. Zij zullen daar bij een evangelisatie-campagne voeren; jong» Methodisten uit vele landen gaan deze maand naar Londen en Oxford, en vandaar naar de plaatsen, waar de ge broeders Wesley, John en Charles, hun révei^ectie hebben gebracht. Zij gingen tegen de vervlakte orthodoxie van hun tijd in, en legden het accent meer op de persoonlijke geloofsbeleving dan op de dogmatische formaliteit. In die dagen, waarin het kerkelijk bewustzijn verstard leek, la-achten zij als „opwekkingspredi kers" inderdaad een réveil in Engeland teweeg, en deze beweging had een af scheiding van de Kerk van Engeland tot gevolg, het ontstaan van de Metho distische Kerk. Haar naam ontleende zij aan de „methodiek" in het geloofs leven, die de nadruk legde op de heilig making. De Methodisten hebben met kracht de slavernij bestreden, en ook andere sociale misstanden. Het grootste aantal van hen vindt men in Amerika, waar zq de grootste protestantse Kerk vormen, die niet, zoals elders, een „le kenkerk" is, maar episcopaal georgani seerd. De Methodisten nemen aan de oecumenische beweging deel, waarin hun bisschop Oxnam een invloedrijke figuur is; hij had ook een groot aandeel in de Assemblée van Kerken in 1948 te Amsterdam-, die de Wereldraad van Kerken heeft geconstitueerd. Overval tijdens protestantse kerkdienst in Columbia Op vragen van het Tweede-Kamerlid Schmal over een overval op een pro testantse kerk te Ubate (Columbia) tijdens een aldaar gehouden godsdien stige bijeenkomst heeft minister Beyen schriftelijk geantwoord, dat er zich in April j.l. te Ubate Inderdaad een zeer betreurenswaardig Incident heeft voor- edaan, waarbij een Britse onderdaan, Je een protestantse godsdienstbijeen- komsrt in een particulier Columbiaans huis leidde, werd aangevallen en gewond. Het is juist, dat de Britse regering ter bevoegder plaatse een krachtig pro test heeft ingediend, naar aanleiding waarvan een onderzoek wordt inge steld. Hoewel de Nederlandse regering ge loofsvervolgingen, wa&r ter wereld die ook voorkomen, in hoge mate betreurt en afkeurt, zijn er in dit geval, waar geen specifiek Nederlandse geestelijke of materiële belangen zijn aangetast, naar het oordeel der regering geen vol doende termen aanwezig om zich bij de Britse stap aan te sluiten. Diaconale Buitenconferentie Gistermiddag heeft ds H. J, F. Wes- seldqk, voorzitter van de federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk, op „Woudsohoten" de 26ste diaconale bui ten-conferentie geopend. Behalve dia kenen nemen ook maats ah appel ïj ka werksters aan de besprekingen deel. Mej. A. M. Hoekendijk, tot voor kort directrice van de stiohting" „De Halte", vertelde over haar twintigjarige arbeid onder hen, die niet zedelqke ondergang worden bedreigd of tot prostiitiutie zijn vervallen; des avonds sprak mr W. Sohoonderbeek, hoofdambtenaar bij het ministerie van Maatschappelijk Werk, over „De Armenwet in de branding". In de ochtendvergadering van heden zijn enige onderwerpen met betrekking tot de practijk van de diaconale zorg be handeld, en in de middag heeft men een excursie naar het Kon. Weesruis te Buren gemaakt. e d. Herv. Kerk. Beroepen. Te Has selt, C. van der Boogert te Harderwijk. Te Jutrijp-Hommerts, G. Kaastra te Sexbie- lum. Te Benthuizen, A. van Eijk, eand, te De Bilt. Te Dussen, H. Bultman, id. te Zwolle. Te St Maartensdijk, W. L. Tukker le Delft. Te Rouveen, J. Kruyt. cand. t« Gouda. Bedankt. Voor Amsterdam, dr W. Aalders te Den Haag. Voor Hulzen, K. van :r Pol te Veenendaal. Beroepbaarstelling: Beroepbaar hebben zich gesteld de heren A. v. d. Ven, cand. te Den Haag, Jac. v. d. Werff, ld. te Assen G. E. Zevenbergen, cand, te Hilversum. Toegelaten tot de evangeliebediening de ..eren M. G. L. den Boer te Amsterdam, W. A. Bos id-, W. L. Dekker te Castrlcum, J. H. Dorgelo te Dedemsvaai-t, G. J. Drop pers te Winterswijk, R. K. de Jong, te Hedloo, C. D. Kousemaker te Haarlem, W. F. v. d. Staat te Rotterdam, H. K. Stautte- ner te Den Haag, A. v. d. Ven id, H. R. Blanliensteyn te Doetinchem, B. Bouter te Groot Ammers, H. C. Bultman te Zwolle, A. van Eyk te De Bilt, S. Gerbrandy te Utrecht, A. van Ginkel te Lunteren, J. Kruyt te Gouda. G. Messie te Harfsen, J. Noltes te Wierden, M. van Rennes te Zeist, H. de Wolf te Utrecht, G. E. Zevenbergen te Hilversum, G. Zonneberg te Kampen, R, Boerma te Amsterdam, J. Geers te Mid delburg, W. Koole te Amsterdam, G. H. ter Schegget, id,, en Ph. J. Stoutjesdijk, id. Benoemd tot vicaris: de heer R. Dijlc- meyer te Vlagtwedde: tot hulppred. te Njeuw Stadskanaal, J. v. d. Molen, te W(jster. Geref. Kerken. Beroepen. Te Neder- horst-Den Berg, A. J. Janssen te Koudum. Te Heer-Hugowaard. R. J. Koolstra, cand. te Leeuwarden. Te Bozum, R. Reitsma, id. te Ee (Fr.), Te Hijum-Finkum, H. J. Lug- tlgheid, id. te Zwolle. Te Marken, mr C. Brouwer, id. te Soest. Te Poortugaal, M. T. Minnema te Monnikendam. Bedankt. Voor Kingston-Hobart, (Ref. Church in Tasmanië). M. Hamming te Den Helder. C h r. Geref. Kerken. Tweetal te Papendrecht, G. J. Buijs, cand. te Aalsmeer en Sj. Wijnsma, id. te Hantum. ONDERWIJS PROEFSCHRIFTEN OVER KERNPHYSICA Naar aanleiding van ons bericht van 10 Juni over de promotie van de heer M. Boogaards te Utrecht, waarin deze promotie de eerste in ons land op een proefschrift over een kernphysisch on derwerp werd genoemd, maakt men ons er op opmerkzaam, dat wijlen dr W. Langendijk in 1939 te Utrecht op een dissertatie van dezelfde aard is gepro moveerd. (The photoghrafic method in quantitative beta ray spectroscopy, en dr G. A. W. Rutgers in 1940, eveneens te Utrecht, op een id. „Ioniserend ver mogen en drachtspreiding van polo nium alpha-deeltjes". De primeur van dit onderwerp als dissertatie-stof heeft dr Boogaards dus niet gehad. De Ruyterschool te Vlissingen bestaat halve eeuw De De Ruyterschool te Vlissingen be staat dit jaar een halve eeuw. Bovendien hoopt men in September het nieuwe schoolgebouw op de Boulevard Bankert officieel ln gebruik te nemen. Een comité van oud-leerlingen en leerlingen van de school wil het schoolbestuur tijdens een reünie op de dag van de offi ciële opening een gedenkplaat aanbie den. Secretaris van het comité is de heer G. Bosveld, Parklaan 4 te Vlissingen. ACADEMISCHE EXAMENS Amsterdam. Doet. geneeskunde mej. J. M. P, A, Janssen, de heren E. Th. Rebholtz, W. H, J. Oderwald, G. J. M. Luyckx. F H. C. H. Schram, mevr. O. G. ZahenLim, mej. W. H. S. Fennis, de heren J. v. d. Linde, E. J. Vitrlnga. P. Th, J. de Groen, H, C. Brinkert, H. R, Dennert, K, H. Hanje, L. Sehrader. mej. H. P. Munters, de heren L. Offerhaus, M'. H. Rodrigues de Miranda, W. J. de Beyer, O. L. M. Bijvoet, Kwa Hong Giok, S. Stapel. R. C. Veldhuyzen van Zanten, mej. A, B. M. van Minde, J. N. Schaap, B. du Pon, H. A. B. Fassaert, H. Klop- pert, P, J. Klopper, N. A. Meursing, mej. J. SchuUsz, de heren W. J. M. Becking en E. A, Cohen, mej, J. L, van Ruyven, mej. W. Motshagen, de heren H, P. L. Breier, A. L. Bouma, W. Th. Daams, J. van Kuyk, J. W. v. d. Kouwe, Y. G. van der Veen, H, Bijkerk, mej. P. Germeraad, mej. E. C. M. Oudejans, de heren C. D. Lelieveld, P. L. van Putten, H. J. Dik, R. W. Relyveld, G. J. J. M. van Hooff, J. Waage, N. W. Swlldens, J. James, P. W. Tollenaar, H. S. Boogaert, F, D. Bone bakker, B. A, Heesen, Kwan Tjioe Soey, A. Aarts, A. F. Koome, B. H. J. L. ten Horn en de dames Lim Gin Nio, M. van Wielink, H. P. van Donselaar en H. Bak ker. Amsterdam (Vrije Univ.). Cand. psych, de dames E. J. A. van Dalen en A. M. van der Grïendt en de heren H. G. van Beek (cum laude), H. Verdam en H, van Bellen. Cand. rechten de dames A. van Lange en N, van Weeren en de heer D. van Gulik. Doet. klass. lett. de heren J. A. Bouma, A. G. van den Berg, S. S. Gos- linga (cum laude) en K, Neerken. Id. ge schiedenis de heer P. Hoekstra. Prop. theol, de heer A. J. van Gorcum. Doet. psych. de heren H. H. Nathan, N. H, G. W. Meiier, B. Uyterlinde en H. J, Lloher, Utrecht. Apoth,-ex. de dames A Me- dings, A. F. B. Kettler, M. C. H. J. Tur- lings. E. Voute en M. H. W. Wauben en de heren dr J H. R. Beaujon, J. P. Bouwes. G. J. P M. Hv.ndscheid, J. H. Logger, J. E. A. M. Stoop, E. M. Veenendaal en S. Wit. Cand. geneeskunde de heren A. Chait, H. M. A. Limpens en W. Exler en mej. N. A. Zegwaard. Id. tandheelkunde de heren N. PI. R. Klassen. F. D, Padt en G. M. Schuurman. Delft. Cand.-ex. voor civ. ing. de heren W. C. Bischoff van Heemskerok, P. W, Breedland, H. E, J. Bruning. J. van Gel- dermalsen, B. E. Balk. M. E. W. Harmsen, H. J. Koster, D. H. Labrie. G. D, Lange- reis, F. van Pelt, F. J, van Santé, H. Spierenburg, M. de Vries H. A. -v M. C. J. Strien, W, A, Venis, - werktutgk. ld. de heer F. F. M. Seleski. Ing.-ex. voor clv. ing. de heren G. Abraham, R. Bakhuis, J. E. Barbas, H. A. Berdenis van Berlckom, J, van den Berg. R. Beuving, W. O. J, Böttger, J. Bregman, R. J. W. Cortenraad, F. W. Craandijk, A. C„ van Daalen, G. Dekker, J. G, H, R. Diephuis, J, A. van Dort, G. C. Ebeli, F. J. W. van Eek, A. Eensohooten, Flinterman, B, Frankema, J. D. Frijling. C. J. van der Gaag. J, C. de Grijs, J. Hollander, A. H. E, Hupscher, A, Janssen. A. A, de Jongh, J. J. M. Kalkhoven (met lof), N. C, Kist, P, Koorn, S. G, van der Kreeft, J. S. Kuyper, J. van Leeuwen, P. C. de Man, R. J. J. Mertens, W. F. Mühl- staff, D. R. P. Nnnninga ,P. van Ovost, W. Pierama, J. E. Prins (roet lof), R. V. van der Schaar, F. E. P. M, Schlatmann, W. H. C. Sohmltz, D. B. Schuring, O. Sietzema, P. Slijkhuis, T. Stein, W. de Steur, M. J. Straus, T. Tjebbes, G. H. Toebes, N. W. Tromp, T. H. Visser, H, J. Wagenmaker, L. A. van de Walle, P. H. van der Weele, B. D. Wïeliniga en J. E. B. Wltteiróans, Ing.-ex. voor vliegtuig- bouwk, Ing. de heren J, A. van der Bliek, A. de Gelder, J. H. de Leeuw en J. Nqman. ex. m.o. handelswetenschappen Amsterdam. Gesl. voor A de heren H. Bruinsma, A. M. Cohen, J. Dam, L. Burghoorn, J. de Gier, M, de Jong, H. D. G. Kampei en C. van den Eijlc. Voorts de heren P. J. C. C. Tonnaer, G. A. U. Wilmer, P. J. Tack, H. A. Nieuwesteeg, J. Pees, P. A, Neve, B. M. Plalell, W. C. Touw. P. A. Veenhoven, J. H. Wormgoor, H. de Kroon en A. Verbiest. Een koopman, die gistermiddag verschillende adressen te Amsterdam had bezocht, miste na. een van deze be zoeken uit zijn aohterzak een porte feuille met 1050 en zrjn rijbewijs.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2