SKETCH MAGGI KIPPENBOUILLONSOEP J POLITIEKE STRIJD TEGEN DE MASJOEMI OPPERSTE HOF VERNIETIGDE LEJYDJENS' VONNIS Laatste fokkerij der witte vogels die PAVLOVA inspireerden STORMVLOEDKERING VOOR HOLLANDSE IJSSEL some of these days. J) P.N.I. en communisten eisen krachtig* bestrijding van Daroel Islam ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DINSDAG 14 JULI 1953 S DE Delta-commissie heeft haar eerste interim-adviezen aan de minister van Verkeer en Waterstaat uitge bracht. Zij zullen ongetwijfeld door enkele andere worden gevolgd voordat deze commissie van deskundigen haar zeer omvangrijke en ingewikkelde taak zal hebben volbracht. De eerste adviezen betreffen de uit voering van een tweetal beveiligings- werken. Zij passen, hoe ook de defini tieve voorstellen der Commissie uitval len voor afsluiting der grote zee-armen tussen Waterweg en Wester-Schelde, steeds in het kader der voor te stellen grotere plannen. De Commissie dringt reeds thans aan op spoedige uitvoering omdat z\j het onverantwoord zou vinden daarmede te wachten totdat beslissingen over veel verder strekkende plannen ten aanzien van de gehele Delta zullen zijn genomen. Het eerste voorstel beoogt een belang rijke verhoging en verzwaring van de dijk, die Schouwen van Duiveland scheidt. Het is een volstrekt noodzakelijk en urgent werk zolang Schouwen nog niet geheel drooggelegd en afdoende be veiligd is en de watermassa's daar, ook na de algehele herovering van Duive land, dit laatste land nog bedreigen. Het is evenzeer noodzakelijk om later over een stevige tweede waterkering in dat gebied te beschikken, om een verbin dingsweg te hebben tussen Noord- en Zuidzijde van dit gebied welke tevens bij rampen een vluchtplaats biedt. HET tweede voorstel is van aan merkelijk ruimere betekenis. Het strekt tot het zeer spoedig uitvoeren van een stormvloedsluitmg van de Hol landsche IJssel dicht bij de mond van deze stroom. De hoge vloeden krijgen dan geen toegang meer tot het „binnen land" van Zuid-Holland tot aan Gouda. De dijken van de Hollandsche IJssel worden in ernstige perioden wachters achter de hoofdverdediging en vormen dan een tweede waterkering. De uitvoe ring van deze afsluiting is meer dan gerechtvaardigd; maar spoed is dwin gend nodig. De dijken van de Hollandsche IJssel waren op 1 Februari bezig te bezwijken. Zq zijn bij de waterbouwkundigen be rucht wegens de zeer slechte grondslag waarop zij rusten en zij zijn hier en daar zwaar en onoordeelkundig overbouwd. Er valt niet aan te denken deze dijken tot een werkelijk betrouwbare water kering tegen stormvloeden te herschep pen. Vandaar het advies: Afsluiting van de stroom bij zeer hoge standen en dit zo spoedig mogelqk. Er bestonden hier twee oplossingen om het hoog water buiten te sluiten: Afdamming van de IJssel met een schutsluis daarin voor de scheepvaart, dus een permanente sluiting óf een be weegbare stuwdam welke slechts het zeer hoge water buitensluit en onder normale omstandigheden de huidige waterbeweging maar ook de hier uiterst belangrijke scheepvaart niet belemmert. De Delta-commissie raadde terecht de laatste ietwat duurdere oplossing aan. De uitgaven, rond 20 millioen, die hiermede zijn gemoeid, worden ten volle gerechtvaardigd door verhoging van de veiligheid van een gebied met een be volking van circa 1% millioen inwoners en .met moeilijk te overschatten „kwets bare" materiële waarden. Wil men eerlijk zijn, dan gaat het hier niet om verhoging van de veiligheid, maar om een eerste stap tot opheffing van onverantwoorde „onveiligheid waarin dit deel van Holland sedert jaar en dag verkeert. Een eerste stap: want er ziin aan het zuidelijke waterfront van het vasteland van Zuid-Holland, naast het gebied van de Hollandsche IJssel verscheidene secties die duidelijk te zwak zijn en met spoed krachtig zullen moeten worden verdedigd. HET valt toe te juichen, dat de Delta commissie bij haar taak welke op de vaak verre toekomst ds gericht, de maatregelen, welke niet onder het on middellijke „herstel" vallen, maar die toch spoedig genomen moeten worden, door interim-adviezen ter uitvoering aanbeveelt. Zij zullen ongetwijfeld bin nenkort door andere urgente voorstellen worden gevolgd. Een waarschuwing is hier echter op haar plaats. Ons volk verwacht van de Regering voorstellen tot afdoende beveiliging van het Delta-gebied. Door de recente ramp en door de wetenschap, dat even ernstige of zwaardere aanval len kunnen optreden op een onvoorzien, maar mogelijk nabij moment, is het stellig er van overtuigd, dat tegen deze watervijand geen lapmiddelen meer aan vaardbaar zijn. Daarvoor is de inzet, het bestaan van millioenen mensen te ihoog geworden. Het wenst geen halve maar afdoende maatregelen, gebaseerd op een brede visie van deze water kanker. t~\ 11 Men verwacht dus van de Delta' commissie, die hierover de Regering adviseert, dat zij zich spoedig, zo mo gelijk vóór de winter, uitspreekt over de voornaamste vragen die haar door de minister van Verkeer en Waterstaat werden voorgelegd en dat zij zich niet in perfectionisme verliest. Geen weldenkend mens verwacht, dat deze Commissie binnen enkele maanden een antwoord zou kunnen geven op de talloze vragen, welke zich bij de con ceptie en bij de detaillering van zulke enorme en ingrijpende operaties voor doen Maar wq achten de deskundige Delta-commissie zeer wel in staat en daardoor verplicht om op korte termijn antwoord te geven op de volgen de vragen: „Is het mogelijk de dne zee armen af te sluiten? Zo ja, acht zij dit grote werk gerechtvaardigd en op welke gronden?" Alle overige vragen kunnen later be antwoord worden. Er zijn er vele en hoogst belangrijke. Maar die secundaire en detail-problemen kunnen worden af gewikkeld wanneer bij ons volk bekend ds, dat, en waarom, deze commissie van deskundigen zich voor afsluiting der drie zee-armen zal hebben verklaard. INTERIM-RAPPORTEN hebben waar de. wanneer zij plannen betreffen die zeer urgent zijn en in het kader van elk later, veel ruimer voorstel passen. Maar zq zijn te verwerpen, wanneer zij vooruitlopen op de hoofdbeslissing, deze kreupel kunnen maken en er tevens toe strekken deze uit te stellen. Voor deze klip hoede zich de Delta commissie. zij geve zo snel mogelijk ant woord on de boven vermelde vragen over de 'afsluiting der drie zee-armen. Zij verkleine haar grote taak met door deze af te knagen door een herha.ing van adviezen over onderdelen van het grote vraagstuk indien deze met vol strekt noodzakelijk zijn. Kunnen meer Nederlandse emigranten naar F.S. De juridische subcommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het aantal immigranten, dat het komende jaar in de V.S. mag worden toegelaten met 7000 verhoogd en het maximum aantal Nederlanders van 20.000, zoals door de regering was voor gesteld, op 25.000 gebracht. In de juri dische commissie van de Senaat is men het over het ontwerp echter nog steeds niet eens geworden. Er bestaat vooral verzet tegen het aantal Italianen, daar sommige leden vrezen, dat er zich onder hen vele communisten zullen bevinden. Tevens brug en sluis bij de mond van de rivier (Van onze Haagse redacteur) In haar interim-advies over de af sluiting van de Hollandse IJssel heeft de Delta-commissie aanbevolen bij de mond van de rivier een beweegbare storm vloedkering te maken. Tevens zou deze, naai1 de Delta-commissie opmerkt, dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de reeds lang overwogen overbrugging van de Hollandse IJssel. Een dergelijke combinatie van twee waterbouwkundige werken zal voor ons land nieuw zijn. Weliswaar kent men bij Grave een brug in combinatie met een stuw, maar voor de afsluiting van de Hollandse IJssel zou het moeten worden een combinatie van brug met water kering. De Delta-commissie spreekt van afsluiting bij de mond van de rivier. Dit is, zo vernemen we, met opzet gebeurd, omdat reeds lang de gedachten uitgaan naar een bang, die Krimpen met Capeile moet verbinden, in aansluiting op de provinciale weg door de Krimpener- waard. Wordt het denkbeeld van de Delta commissie aanvaard, dan kan het be weegbare, gedeelte van de stormvloed kering tussen de pijlers van de brug worden aangebracht. Bovendien zou aan de combinatie van brug en waterkering, volgens de Delta-commissie, de eis moe ten worden gesteld, dat ook bij gesloten stormvloedkering vaartuigen van ten minste de grootste afmetingen, die thans op de vaarweg AmsterdamRotterdam worden toegelaten, kunnen passeren. Het voldoen aan deze voorwaarde be tekent, zo vernemen we verder, dat naast de waterkering nog een sluis zal moeten worden gebouwd. Tenslotte moet het m het voornemen liggen in de brug nog een beweegbaar gedeelte aan te bren gen, teneinde zeer hoge objecten kranen bijv. over de Hollandse IJssel te kunnen voeren. ZOUT INPLAATS VAN DURE HUIDEN De rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend de twee voormalige inwo ners van Singapore, die een Amsterdam se firma kisten met kostbare leguanen- vellen en vaten met krokodillenhuiden zouden leveren en daarvoor 91.000 in casseerden, terwijl de vaten en kisten slechts zout bleken te bevatten, ieder veroordeeld tot een jaar met aftrek. De eisen luidden resp. twee en anderhalf jaar met aftrek. Een der verdachten tekende onmid dellijk hoger toeroep aan. (Tngez. med.-advertentie) 20 st. 80 cent Ook voor U komt de dag dat alléén SKETCH U bekoren mag. En wie SKETCH rookt voor altijd, heeft nimmer spijt! VIRGINIA CIGARETTES Adresboek voor overheids administraties De Vereniging van Nederlandse ge meenten te 's-Gravenhage heeft een nieuwe uitgave in het licht gegeven, die bij vele overheidsinstellingen zeer zal worden gewaardeerd: een adresboek van de vele instanties waarmede zij regelmatig te maken hebben. De inde ling is overzichtelijk en de korte om schrijving van de taak van de onder scheidene afdelingen van de ministeries en het doel van de organisaties waar mede overheidsadministraties ambtelijk relaties onderhouden maken dit Adres boek tot een waardevolle informatie bron. INE Parta Nasional Indonesia en linkse organisaties, waaronder de com munisten hebben een resolutie ondertekend, die Maandag aan president Sukarno is aangeboden. Hierin wordt gevraagd de Darul Islam met geweld te bestrijden en te bewerkstelligen, dat er in geen geval een nieuwe regering wordt gevormd, die niet in staat is de benden te vernietigen. De resoluties waren Zondag aan de gouverneur van West-Java aangeboden tijdens een demonstratie, die onder auspiciën van de vereniging van desa-bestuurders en de communistische partij werd gehouden en waaraan duizenden personen deelnamen. blijkt, een steeds feller karakter aan neemt, hetgeen begrijpelijk is nu de al gemene verkiezingen dichter bij komen. Reeds hadden de communisten op het eind van de maand Juni te Djakarta een betoging georganiseerd, waarbij enige duizenden "mensen, voornamelijk spoor wegarbeiders protesteerden tegen het feit, dat kortgeleden weer een aantal leden van het treinpersoneel door de Daroel Islam was vermoord. Zij hielden een demonstratie voor het palels van president Sukarno en eisten, dat de regering ter zake een duidelijk stand punt zou innemen. ZWAKKE PUNT DER ISLAMITISCHE GROEPEN Alhoewel deze resolutie op zich zelf een volkomen redelijke indruk wekt, maakt zij nochtans deel uit van de poli tieke strijd, die zoals ook uit de berich ten van onze correspondent in Soerabala De P.K.I. beschuldigde toen de Ma- sjoemi, dat zij een spoedige oplossing van het probleem van de Daroel Islam m de weg stond. En inderdaad bestaat er in Islamitische kringen een neiging om met de Daroel Islam, die een Isla mitische staat wenst te scheppen en die in haar beperkte gebied ook als zodanig optreedt tot een vreemdzame regeling te komen, hetgeen o.a. bleek uit de con tacten, die de tot de Masjoemi behoren de vice-president Prawata uit het kabl- net-Wilopo heeft gehad met de heer Ridhwan, die enige tijd geleden werd veroordeeld, omdat hij relaties met de Daroel Islam had onderhouden. De P.N.I. tast dus nu in samenwer king met de Communisten de Masjoemi in haar zwakke stede aan en dit is van te meer betekenis, aangezien men in niet-Islamitische kringen op het ogen blik met bozorgdheid kennis neemt van het streven bij de tegenpartij om de! Islam tot Inzet van de verkiezingen te maken. In de omgeving van Dormagen (bij Keulen) is gisteren, zo meldt DPA, de 56-jarige heer L. Nieuwenhuisen uit Utrecht, met zijn motor-met-zijspan in botsing gekomen met een vrachtauto en zo zwaar gewond, dat hij korte tijd later in een ziekenhuis overleed. Zijn echtge note, die in de zijspan zat, bleef onge deerd: de duopassagier, een familielid, liep lichte verwondingen op. Geruchtmakende affairein Italië Hof ontwijkt antwoord op kernvragen Felle critiek van nea-fascistische pers (Van een bijzondere correspondent) Rome, 12 Juli JNE Opperste Raad van Cassatie te Rome heeft het vonnis van het Speciale Tribunaal tegen onze landgenoot A. Luydjens -die in 1942 wegens „politiek defaitisme" werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf ver nietigd. Tegelijkertijd werd het vonnis vernietigd van het Hof van Appèl te Rome, dat bet vorig jaar Luydjens' verzoek tot revisie ongegrond ver klaarde. Deze bevredigende uitspraak van het Hof van Cassatie die zeker te danken is aan het geleerde betoog van een der meest befaamde juristen, in Italië, professor Calamandrei -herstelt onze collega in al zijn rechten en zo zal hij eindelijk na meer dan tien jaar weer de verschillende faciliteiten kunnen herkrijgen, die de buitenlandse journalisten in Italië hebben en die hem nog steeds onthouden werden op grond van de veroordeling door een fascistisch Speciaal Tribunaal. Zoals we enige dagen geleden reeds schreven, hebben de raadsheren van het Hof Woensdagavond vijf uur lang ver gaderd en ook gistermiddag zijn zij ver schillende uren in raadkamer bijeen geweest. De sententie zelf zal vol gens goed Italiaans gebruik pas over enkele maanden gepubliceerd worden, maar indien onze informaties juist zijn, heeft het Hof van Cassatie de weg van de minste weerstand gekozen. Het heeft zich niet uitgesproken over de vraag, of een vonnis van 1942 door de rechter die een speciaal revisieverzoek krijgt voorgelegd, moet worden beoordeeld in het licht van de veranderde omstandig heden op politiek en grondwettelijk ge bied, ofwel dat de rechter van thans zich simpelweg moet afvragen of het vonnis van 1942 onder de omstandig heden van die tijd rechtvaardig was, zo als de Procureur Generaal beweerde, concluderende tot verwerping van het beroep. Het Hof van Cassatie heeft over wogen, dat het verspreiden van nieuws van radio Londen, het uitspreken van de hoop, dat Italië niet in de oorlog- zou gaan en het uitspreken van de verwach- Ingest. med.-advertentie) IS Haantje de Voorste! 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelliGetrokken van jonge jAfj.Ê kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. Héél even gekruid èn... in 5 mimiten klaar! Het nieuwe zilverzakje met de grote kip en de naam MAGGI erop, dat moet het zijn DUIZEND JAAR ZWANEZANG De zwanenhoeder van Abbotsbury waakt over zijn kolonie, gelegen landschap van pikante schoonheid in een (Van onze correspondent) Londen, lli Juli QUIZEND jaar geleden vestigden zich Bene dictijner monniken te Ab botsbury in Dorset, aan Engelands Zuidkust, en begonnen er een zwanen- fokkerij, die thans de enig isZij is wellicht de enig overgeblevene zelfs in Europa. In de Middel eeuwen fokte men zwanen deels omdat de jonge vo gels als een bijzondere lekkernij golden. Tegen woordig worden „cygnets" alleen nog maar uit tradi tie elk jaar opgediend aan een banket van het Vint ners Guild het wijn kopers gilde in de City van Londen. Er is slechts vraag naar zwanen als siervogels in vijvers van grote landhuizen. Doch in Abbotsbury is er nog al tijd een zwanenhoeder waarschijnlijk de laatste van zijn beroep in dienst van Lord Hellester, de eigenaar van het land goed waar de fokkerij is gevestigd. Lord llchester is het hoofd van de fami lie der Strangways. In 151fl seculariseerde Ko ning Hendrik VIII de ab dij van Abbotsbury en schonk het bezit aan Sir Giles Strangways. Door de eeuwen heen heeft zich de kolonie van onge veer duizend zwanen ge handhaafd op deze plaats, die een deel is geworden van een enorm natuurreservaat. Een toevallige samenloop van omstandigheden heeft het mogelijk gemaakt dat de zwanen hier altijd vol doende voedsel hebben kun nen vinden om er te blijven, ofschoon zij er in volkomen vrijheid nestelen, en dus on middellijk kunnen vertrek ken, indien de voorraad Zos- tera Marina, waarvan zij leven, zou verminderen. Het strand is hier van een zon derlinge formatie, Over een afstand van tien kilometer strekt zich een grintbar- rière uit, waarachter een langgerekt meer van brak water. Het riviertje de Fleet dat in het meer uitloopt, voorziet in aanvulling van het zoet water. Alleen on der die omstandigheden kan er het plantaardig en dier lijk leven behouden blijven, waar de vogels van leven. Freddy Lexster, de tegen woordige zwanenhoeder. woont in het huis aan de rand van het meer, waar vóór hem geslachten van zwanenhoeders hun onver anderde taak hebben uitge oefend: bestrijding van roof dierenplaag, merken van de jonge zwanen en voldoen aan de beperkte vraag naar vogels voor vijvers. In de lente betrekken de zwanen hun nesten en worden nieuwsgierigen op een af stand gehouden, omdat de zwanen gevaarlijk kunnen zijn. Gewoonlijk leggen zwa nen zes eieren per nest. In de zomer stromen de toe risten uit de nabijgelegen strandplaatsen toe om de Geschenk van Indonesië voor Rampenfonds aangeboden De Hoge Commissaris van de republiek Indonesia in ons land, Susanto Tirtoprod- jo, heeft vanochtend een partij thee over gedragen aan de ondervoorzitter van het Nationale Rampenfonds, prof. P. R. Mi chael. Deze thee, die ten bate van het Ram penfonds zal worden verkocht, is een ge schenk van de Indonesische regering, die in het verleden reeds vergunning heeft gegeven tot het overmaken van ander half millioen gulden, de bijdrage van de Indonesische bevolking. Ook de Indone sische maatschappij in Nederland heeft zich materieel en geestelijk niet onbe tuigd gelaten. De in Den Haag staande villa van het hoge commissariaat Huize Voorhout is na de ramp direct beschik baar gesteld voor geëvacueerden en thans wonen er nog bewoners uit Nieuwe Tonge. De ramp, waarvan de gehele wereld is geschrokken, heeft ook gevoelens van menselijkheid in Indonesië opgewekt, zo sprak de Hoge Commissaris, die er ver der op wees, dat naast het reeds over gemaakte geld van de bevolking van In donesië, de regering een geschenk in na- tura ter waarde van f 125.000 heeft aan boden, nl. thee, suiker, koffie en kapok, Dit is dus een gedeelte van het geschenk van de Indonesische regering, aldus de Hoge Commissaris, die meende, dat de gave niet uitsluitend in materiële, doch ook in ideële zin gezien moet worden: boven politieke verschillen moeten de ge voelens van menselijkheid uitgaan. Namens de voorzitter van het Rampen fonds, prins Bernhard, sprak prof. Michael woorden van dank voor deze bij zondere gave van een afmëting, waarmee men min of meer verlegen is. Hij achtte echter de geestesgesteldheid, die hier achter schuilt belangrijker. De thee wordt geconsumeerd, doch het ge baar blijft. Hij zag het geschenk als een geest van verbondenheid tussen de vol keren van Indonesië en Nederland. ting, dat Engeland de oorlog zou win nen, niet het strafbaar feit vormen van politiek defaitisme, zodat Luydjens in 1942 van rechtsvervolging had moe ten worden ontslagen. De Italiaanse politieke dagbladen hebben de adempauze tussen Woensdag en Zaterdag benut door het publiceren van verontwaardigde commentaren, waarmee men kennelijk pressie heeft willen uitoefenen op het Hof van Cas satie. We noemden u reeds de commen taren van het republikeinse dagblad en dat van het zeer rechtse blad ,,I1 Tem po". Zeer interessant is ook het com mentaar van het neo-fascistische dag blad „II Secoio", omdat het karakteris tiek is voor de wijze, waarop de Ita liaanse neo-fascisten de feiten van alle dag beoordelen: „Bravo Luijdiens (sic!): Het lot van overwonnen landen is altijd hard, ma het lot van het overwonnen Italië werkelijk grotesk. In dit vreemde en allerongelukkigste land van ons is het blijkbaar mogelijk een misdrijf van litiek défaitisme, dat tijdens de ooi begaan werd, te maken tot een interes sant juridisch geval, waaraan „hoog staande" debatten, „geleerde" plei dooien en hevige polemieken in de kran ten te pas moeten komen, terwijl de rechters in het onzekere verkeren, rech ters die gekapitteld worden door het dagblad der republikeinen en dat van de communistische partij, en die nauwlet tend in het oog worden gehouden door het dagblad der christen-demoeraten." „Het geval is bekend: Adriano H. Luqdiens, Nederlands diplomaat en gast in Italië onder de oorlog en dat niet in een concentratiekamp zoals men van de woeste fascistische tirannie zou heb ben verwacht ging zich te buiten aan een subtiel en steeds voortdurend werk van défaitisme. Het Speciale Tribunaal, dat ook bevoegd was over gevallen van spionnage, veroordeelde hem. Vandaag de dag roept men uit: maar dat Tri bunaal was fascistisch: zijn vonnis was onrechtvaardig! En men schreeuwt: Luijdiens zei, dat Italië de oorlog zou hebben verloren en dat is uitgekomen: zijn veroordeling is onrechtvaardig." En het blad vervolgt: „De stelling is van een onaanvechtbare logica. Sinds jaar en dag staat het immers vast, dat een misdaad een misdaad is, wanneer zij begaan is door een overwonnene; als er een misdaad begaan wordt door een overwinnaar, noemt men het een hel dendaad. Daaruit kan men verder alles afleiden. Zo bijvoorbeeld, dat de Ita lianen, die in de oorlog gesneuveld zijn in de jaren 1940, '41, 42 en '43 geen Italianen waren: dat waren onze vijan den erger nog-: overwonnen vijanden: dus abjecte misdadigers. En bovendien kan men er uit afleiden, dat men bij een eventuele volgende oorlog en tijdens deze tijd van vreemde vrede, onderscheid moet maken: Is er een christen-demo cratische regering? Dan hoeven alleen christen-democraten het land te dienen. Een communist moet Rusland dienen en ook een Rus, die in Italië samenzweert tegen Italië kan niet veroordeeld wor den door de rechtbank, tenzij de recht bank communistisch is." En voorts: „En men kan er boven dien uit afleiden, dat er partijen zijn en geen Naties en nog veel minder Staten. En verder moet men maar van te voren Amsterdamse Huidenclub voor 20 mille opgelicht De rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend een 30-jarige Amersfoorteri wegens oplichting voor ƒ20.000 ten na dele van de Amsterdamse Huidenclub veroordeeld tot twaalf maanden met af trek, waarvan zes maanden voorwaar delijk, benevens onder toezichtstelling tijdens de proeftijd van het Medisch Consultatiebureau voor Alcoholisme. De 's was 21/» jaar. Op voorspraak van zijn vader was verdachte in dienst gekomen bij de Co- operatieve Vereniging Amsterdamse Huidenclub en belast met het uitschrij ven van betalingsopdrachten (bank giro's) voor de leden van deze vereni ging. Op de uitgebreide betalingslijsten vulde hij af en toe de naam van zijn 23-jarige boezemvriend uit Utrecht in en gaf de Middenstandsbank aldaar op dracht tot uitbetaling. De Utrechtse jongen werd wegens heling tot acht maanden met aftrek ver oordeeld; tegen hem was anderhalf jaar "eëist. zien uit te vinden misschien wel met spiritistische séances wie de oorlog winnen zal, hoe de verhoudingen tus sen de Naties over vijf of tien jaar zul len zijn. Pas na dat te hebben uitge vonden, kan men de wetten en andere ietsenietsjes toe gaan passen, met inbe grip van de verplichtingen ten opzichte van het Vaderland. Ik zou graag zien, wat er op grond van deze overwegingen zal gebeuren In de volgende eventuele oorlog! De enige die werkelqk bq de pinken is en achting verdient in deze „verminaio" is Luijdiens: die heeft zqn Land gediend. Goed zo!" Aldus II Secoio! Borstbeeld van Koningin Wilhelmina te Maracaibo Gouverneur Struycken bij onthulling aanwezig Op uitnodiging van de Rotary club van Maracaibo is gouverneur Struycken Dinsdagmiddag in Maracaibo aangeko men om aanwezig te zijn bij de onthulling van het borstbeeld van koningin Wilhel mina op het Plaza Reina Guillermina. Omstreeks 5 uur namiddag geschiedde de onthulling van het borstbeeld, dat is geplaatst op een wit marmeren zuil in het midden van het plein, waarvan het terrein aan de stad Maracaibo werd ge schonken door wijlen Joshua da Costa Gomez. Rond het beeld is een fraai parkje aangelegd met vele bloemen en heesters. Van de weg af is het beeld duidelijk zichtbaar. In de avonduren zorgt een achttal booglampen voor een heldere verlichting. Een groot aantal personen was bq de onthulling aanwezig. TOCH VACANTIE VOOR DIJKWERKERS IN DE RAMPGEBIEDEN De dijkwerkers in de rampgebieden zullen toch vacantle krqgen. Zulks in tegenstelling tot hetgeen de minister van Waterstaat, op grond van de Noodwet Dijkherstel, noodgedwongen moest bepalen. De nieuwe regeling omvat alleen de „droge werkers". Het „natte" perso neel en de rijswerkers hebben vanouds hun eigen regeling, namelijk vacantle, wanneer het werk deze toelaat. Voor de droge werkers, die norma liter onder de vacantleregeling van de bouwvakken vallen (ongeveer 4000 man) '•3 een zo gunstig mogelijke regeling jetroffen, waardoor zij, op enige uit zonderingen na, hun vacantle In de normale tijd, namelijk van 27 Juli tot 1 Augustus krqgen. In overleg tussen werkgevers, werk nemers en Rijkswaterstaat is bepaald, dat werkkrachten, die op bepaalde punten niet kunnen worden gemist, omdat de dijkwerken vóór het storm seizoen gereed moeten zijn, op andere tijdstippen vacantle krijgen. Dit geldt voor: droge dijkwerkers aan de buiten dijken van Goeree-Flakkee en een stukje binnendijk bij Nieuwe Tonge, voor alle werkzaamheden van droge dijkwerkers op Schouwen-Duiveland, voor hen op de buitendijken bij Krui- ningen en Bath (Krulnlngerpolder, Waandepolder, Reygersbergerpolder) en voor de droge werkers aan de bui tendijken van de Noordbrabantse Auvergnepolder onder Halsteren en van de Vijdtpolder onder Ossendrecht bil. de Belgische grens. Overleg over stelsel van aanbestedingen De ministers van Wederopbouw, van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat hebben een oriënterende bespreking gevoerd met vertegenwoor digers van de Raad van bestuur Bouw bedrijf over het stelsel van aanbeste dingen. Het lig-t in het voornemen van de regering een studiecommissie in te stellen, waarin vertegenwoordigers der ondernemingen zetels zouden krqgen. Deze commissie zou tot taak krijgen een aanvaardbare regeling voor aan bestedingen te maken. Leden van de raad van bestuurstel- den de ministers op de hoogte van een concept-reglement voor aanbestedingen, dat in samenwerking met de Bond van Ned. Architecten B.N.A. is opgesteld. In dit concept heeft men een oplos sing trachten te vinden voor een aan bestedingssysteem, voor een nauw daarop aansluitende uniforme regeling voor aanbestedingsbescheiden en voorts voor een beroepssplitsing (architect- bouwvakpatroons en architect-bouw- vakondernemers). Over deze concept regeling wordt nog overleg gepleegd. De Belgische componist Joseph Jongen is gisteren in Sart-lezspa over leden. Jongen, onderscheiden met het Franse Legioen van Eer, was ere-direc- teur van het Brusselse Conservatoire Royal. Hij heeft een aanzienlijk aantal composities op zijn naam staan, waar van Ardennes Impressions. Lolla Rou- khen Fantasie over twee Waalse Kerst liederen de meest bekende zijn. prachtige witte vogels te bewonderen in hun dage lijkse bedrijvigheid. De be roemde danseres Pavlova is hier vaak geweest om de bewegingen der zwanen te bestuderen. In de omgeving kan men ook nog de ruïnes van de Abdij zien, en een interessant park met veel sub-tropische gewassen en bloemen, waarin eens het kasteel van de familie Strangways stond. De sterk geaccidenteerde heuvelach tige kust biedt veel verge zichten met aan de zeekant het altijd variërendeKanaal. Dorset is tot voor kort een van de minst door toe risten bezochte graafschap pen in dit land geweest, on danks het feit, dat de grijze historie en pikante schoon heid ervan door de popu laire schrijver Thomas Har dy grote bekendheid zijn gegeven. Dit deel van Enge land begint echter steeds meer gasten aan te trekken, en ofschoon men het Dorset gaarne gunt, zal een over druk bezoek op den duur moeten afdoen aan de char me van het ongerepte na tuurschoon van dit graaf schap vol toeristische ver rassingen, waarvan de „Swannery" van Abbots bury als een typisch voor beeld geldt. Gelukkig maar dat de zwanen zich van de menselijke kijklustigen niet veel scliqnen aan te trek- ken- Zij strijken de veren glad, zoeken het spiege lende water op om zich op het mooist en sierlijkst te laten zien, en kijken uit dagend terug, zoals zij al duizend jaar hebben ge daan. Aan dringende ver zoeken om hun klaroenen- de trompettoon te laten horen, geven zij geen ge volg. Zij laten zich alleen horen als er geen mensen zijn, zegt de zwanenhoeder wijsgerig. Na duizend jaar dus geen zwanenzang meer aan Het Kanaal. De mo derne toeristen-massa's zullen tevreden moeten zijn met stille schoonheid als zij naar deze unieke zuianenfokkerij van Ab botsbury komen kijken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1