Prijsvraag Nederl. Fabrikaat was groot succes Duizendste rit van Y an Gend en Loos naar liet Roergebied Muziek op het Lucas Bohverk cIpaclit even, iSander^ ER TE DOEN IS IN: Botterdam Den Haag Amsterdam Utrecht Groningen 5 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT ZATERDAG 11 JULI 1953 5 Van onze correspondent. UTRECHT, 10 Juli. Het was alweer feest vandaag in Utrecht. Dat feest betrof de jongelui van middelbare en kweekscholen in ons land die deel had den genomen aan een prijsvraag van Nederlands Fabrikaat en nu door de vereniging aan het eind van hun vijf- of tweedaagse reis (le en 2e prijs) die ze als beloning ontvingen, in Esplanade wer den gefêteerd. Deze prijsvraag bestond, hoe zou het anders kunnen, uit het ma ken van een opstel over een industrieel onderwerp, waarbij ook de wijze waar op dit werd opgedist in de beoordeling zou worden betrokken. We bedoelen dus het uiterlijk aspect van het verhaal. Dr. J. P. Duyverman, alg. secretaris-pen ningmeester der organisatie vertelde ons voor de aankomst der gelukkigen, dat de opzet was geweest de opgroeiende jeugd in nauw contact te brengen met de industrie. Ook de laatste bleek zeer ge ïnteresseerd in deze prijsvraag en heeft als beloning meegewerkt door vele win naars hun bedrijf te laten zien en een ontvangst, lees maaltijd, te verzekeren. Tegen vijf uur stormden de jongelui die gemiddeld 18 jaar waren, de foyer binnen waar het bestuur van Nederlands Fabrikaat hen in spanning verwachtte. Iets later kwam een nog opgetogener groep aanzetten hetgeen te begrijpen valt als men weet dat deze onze Dom toren had beklommen en nu een schouw van den hoge over Groot-Utrecht had genoten. Dr. Duyverman had ook nog meege deeld dat de heer en mevrouw Jonker gedurende de reizen als gidsen waren opgetreden en later aan tafel bleek wel hoezeer men daarover content was, toen het echtpaar een fraai souvernir werd aangeboden door de jongelui. Wat de heer Duyverman bij deze prijsvraag bij zon 'er had getroffen was de gondige in- wc „ing in het onderwerp en de hoge kwaliteit der inzendingen. Persoonlijk waren we verrukt van de scriptie van mej. M. L. E. Stappershoef uit Den Haag, een 19-jarige leerlinge van de Dalton H.B.S. die het onderwerp genever bijzonder deskundig had behan deld. Het verhaal was meesterlijk ge typt en begon op de eerste bladzijde met een korte omschrijving waarbij de vorm van een wijnglas tot op de milli meter in letters was uitgesteld. De steel bestond uit telkens een letter, tezamen het woord gedistilleerd vormend. De winnaars en winnaressen hebben het hele land doorkruist, tal van fabrie ken bezocht, schepen gezien, iij boten door grachten gevaren, gelukkig in Amsterdam en vele andere aangena me dingen gedaan. Aan tafel is er blii- moedig gesproken o.a. door de voorzit ter. de heer J. E. Mulder, vertegenwoor digers van de departementen, dr. Duy verman etc. Ook werd er nog een hoge boodschap van de Prins voorgelezen, die zijn waardering uitsprak voor het idee en de jeugd verder adviseerde gro te belangstelling voor het Nederlands fa brikaat te blijven tonen. Zowel voor de organisatoren als voor! a de vele gelukkigen er waren ook klas-, seprijzen bij, zodat we met een kleine tweehonderd man aan tafel zaten is 1 het een mooie dag geworden, die een waardig besluit vormde van een geest- verrijkende trip langs zuivel-, aarde werk-, deken- en andere fabrieken tot Werkspoor toe. n-octang Bobo, de jongste i Diergaarde Blij-Dorp, Kort geding tegen de Staat Gevolg van zaak-Adonis De president van de Haagse rechtbank zal Maandag 13 Juli een kort geding behandelen, dat voortvloeit uit de zaak- Adonis en waarin de staat der Neder landen gedaagde en de New Yorkse ad vocaat E. L. Palmieri eiser is. De heer Palmieri. zo verneemt het A.N.P.. is, toen in Amsterdam de zaak- Adonis speelde, van Rome, waar hij toen vertoefde, voor Amerikaanse opdracht gevers naar Nederland gegaan om con tact te zoeken met de heer Adonis. Nu beschuldigt de heer Palmieri het Nederlandse ministerie van buitenland se zaken er van, dat dit aan Amerikaan se autoriteiten in een brief zou hebben meegedeeld, dat de heer Palmieri een bezoek had gebracht aan de heer Ado nis, en dat de heer Adonis sindsdien had geweigerd met de procureur-gene raal van de staat New Jersey naar zijn land terug te reizen. De heer Palmieri meent, dat door dit schrijven ten on rechte de indruk is gewekt, dat hij aan drang zou hebben geoefend op de heer Adonis om in Nederland te blijven. Daar een dergelijke handelwijze van een ad vocaat in Amerika als ontoelaatbaar wordt beschouwd, zou de heer Palmieri in grote moeilijkheden zijn geraakt. De heer Palmieri eist nu, dat het mi nisterie van buitenlandse zaken zal mee delen, dat dit ministerie niets bekend is van een door hem, Palmieri. aan de heer Adonis gegeven advies om niet naar Amerika terug te keren en dat het ook niet de bedoeling van de bewuste brief is geweest om een dergelijke indruk te wekken. Voor eiser zal optreden mr. J. Rogge veen uit Haarlem, voor de staat mr. G. Scholten uit Den Haag. Het initiatief van prinses Wilhelmina Toen de watersnoodramp over de ge. hele wereld een geest van solidariteit niet de getroffenen wakker riep. heeft prinses Wilhelmina opgeroepen deze geest niet weer te laten uitdoven, maar be ginpunt te doen zijn van een regenera tie van de samenleving naar een beter bestel waarin oprechte broederschap wordt gevonden. Zoals bekend is heeft deze oproep een machtige weerklank gevonden. Als volgende stap heeft de Prinses hot initiatief genomen tot een particuliere conferentie, die binnenkort in ons land zal worden gehouden. De Prinses nodig de voor deze conferentie zowel een aan tal op de voorgrond tredende figuren uit op geestelijk gebied werkzame inter nationale organisaties als een aantal lei ders van op dit terrein actieve jongeren bewegingen uit de onderscheiden Euro pese landen uit. De kring die dan bijeenkomt is niet als een gesloten gemeenschap bedoeld, in tegendeel. Deze wordt gezien als een be gin waaromheen straks vele anderen zich kunnen scharen. Doel van de conferentie zal zijn zich erop te beraden, hoe in de geest van Christus, die alle verdeeldheid overwint, de verlangens naar eenheid en solidariteit tegemoet getreden moeten worden en wat concreet gedaan kan worden om de re genererende krachten in onze samenle ving te stimuleren. Van onze correspondent. UTRECHT. 9 Juli. Wanneer 's mor gens om 9 uur de voltallige directie van Van Gend en Loos aan de grens in Wyler staat, begrijpt men dat er iets bijzonders aan de hand moet zijn. Dat was er Donderdag ook. Het betrof de 1000e rit van vrachtgoed naar het Roergebied, een mijlpaal in het trans port buiten onze grenzen, de moeite van het registreren waard. Met enige collega's zijn we van het vertrek der twee tientonners (een Mack met aanhangwagen! getuigen ge weest. De chauffeurs (bij buitenlandse transporten zijn er steeds twee op iedere wagen of wagenstel) liepen als goudfazanten rond de witte, hoge ver voermiddelen. want ook voor hen was het een heuglijke dag. Er werd van daag z.g. groepage-goed verzonden, af komstig uit alle delen van ons land. Deze stukgoederen worden, althans wan neer ze voor Duitsland bestemd zijn, geconcentreerd in Nijmegen om van daar te worden afgeleverd bij de agenten van Van Gend en Loos in Duisburg. Essen. Keulen. Solingen. Wupperthal. Dusseldorp en andere plaatsen. Vandaar gaan de wagens weer volgeladen terug naar hier. Ieder transport blijft drie dagen weg, d.w.z. in deze periode moet men uit en thuis zijn. Terwijl de directie-leden ons deze bijzonderheden vertelden stonden de chauffeurs met de douane-beambten bij hun voertuigen waar de loodjes wer den geïnspecteerd en andere détails werden opgenomen. Beiden hebben al 1.000.000 km gereden en zij dragen op hun mouw de onderscheidingen, die aan chauffeurs worden verleend, wanneer ze 5 jaar achtereen zonder aanrijdingen hun beroep hebben uitgeoefend. Te inspecteren viel er voor de directie niets, want de wagens waren vol en gesloten. En daarom namen de heren voor deze gelegenheid maar af scheid van hun chauffeurs met een handdruk en goede wensen. Toen het transport was afgereisd gin gen ook wij de grens over om in Dusseldorp een bezoek te brengen aan een transportbedrijf, waar iedere chef en dat waren er heel wat ons vertelde wat hij precies doet of zijn personeel laat verrichten. Maar aange zien de lezer zich hiervoor vermoedelijk weinig zal interesseren, kunnen we deze détails gevoeglijk overslaan. En ook over hetgeen we verder te Dusseldorp hebben beleefd, past een discreet zwijgen, hoewel niemand zich ongerust behoeft te maken over uitzonderlijke gedragingen of vreemde etablissemen ten. De heren van Van Gend en Loos. we hebben het nog eens ervaren, zijn behalve goede verzorgers van het aan hen toevertrouwde stukgoed, uitnemen de verzorgers van mensen. Om half twee 's nachts waren wij weer op onze basis en ook de thuis komst was een genoegen, want uit de plaatselijke bladen zagen wij dat we een deel van Groot-Utrecht waren ge worden. Minister Staf was in Fontainebleau De minister van oorlog en marine, ir. C. Staf, heeft Vrijdag een bezoek ge bracht aan het hoofdkwartier van de ge allieerde luchtmacht in midden-Europa te Fontainebleau. De minister, vergezeld van generaal B. B. M. P. van Griethuijsen, hoofd van de Nederlandse verbindingsmissie bij de Shape, werd over vliegtuigen en vliegvelden, welke onder het commando van het hoofdkwartier staan, ingelicht door vice-maarschalk John Plant van de Canadese luchtmacht, die waarnemend stafchef te Fontainebleau is. De evangelische kerk in Oost' Duitsland. Alle autoriteiten van de Saksische evangelische kerk. die ii Oostduitse kerkstrijd door de Russen in hechtenis waren genomen, zijn gisteren in vrijheid gesteld. Voorzover zij reeds veroordeeld waren, zijn hun de straffen kwijtgescholden, aldus een, mededeling van kerkelijke zijde. Advertentie HET BOEK vandaag LI ET STIERENGEVECHT liceft immer sterke invloed gehad op de verbeel dingskracht der mensen. Barnaby Con rad vertelt er boeiend en onderhoudend over in z.yn roman Matador, vertaald door D. van der Linden en verschenen by Elsevier, Amsterdam. De auteur heeft zelf de slier bevochten; de tekst is dan ook sport-teclinisch onberispelijk voo men een stierengevecht nlthans sport kan noemen! Heel mooi en ook wel zeer emo tioneel is de beschrijving van het gevaar, de angst, de onheilsdreiging, die het schouwspel voor het grote publiek, juist zo aantrekkelijk maken. In zijn woord vooraf herinnert de schrij ver er aan, dat de banderilleros gewoonlijk oudere mannen, de picaderos meestal cor pulent en de slieren doorgaans zwurl zyr en dat volgens Rlaseo Ibanez he enige beest in de plaza de toros de me nigte is. Dit zeer aantrekkelijke boek, vooral vooi hen, die wel van een heetje sensatie hou den. heeft knappe illustraties van de schrij- GEEF U NÜ OP: HUI DE KOPERSTRAAT 20 - AMSTERDAM De kunstnijverheidsschool in Enschede Van onze bijzondere medewerker in het Oosten des lands. Vooral in kringen die het wél me nen met het culturele leven in Twente leefde al jarenlang zeer sterk de wens om te geraken tot stichting van een kunstnijverheidsschool in dit deel van h., land. Vrij spoedig na de bevrijding hadden de eerste besprekingen tor zake plaats, waarbij de heer Jan Jans te Almelo (bekend architect en voor vechter van de regionale cultuur) en de heer J. L. Stam, ambtenaar, ver bonden aan het Rijksarbeidsbureau en speciaal belast met de jeugdzorg, een initiatiefnemende rol vervulden. Met grote animo vergaderde men en aan eensgezindheid ontbrak het met behalve op één. nogal belangrijk punt. Wanneer namelijk de vraag ter sprake kwam waar de school zou moeten ko men, liepen de meningen uiteen, waren voorstanders van Almelo, van Hengelo èn van Enschede (hetgeen meer voorkomt en voorgekomen is, als het om vestigingen als deze in Twente gaatü. De zaak dreigde in het slop te geraken. Maar gelukkig werd het wijze besluit genomen om aan een com missie van 6 leden, van wie er 2 uit Enschede. 2 uit Hengelo en 2 uit Al melo afkomstig zouden zijn, op te dra gen ten aanzien van de plaats van vestiging tot een eensluidend advies te komen, welk advies dan als bindend zou worden beschouwd door de ge hele vergadering. Deze commissie toog aan de arbeid. Na slechts enkele ver gaderingen werden de zes heren het er over eens dat Enschede op dit punt toch wel sterke voordelen bood boven de beide andere grote Twentse plaat sen. Vooral de aanwezigheid van het Rijksmuseum Twente met zijn kostbare kunstcollecties en van het Natuur- Historisch Museum te Enschede met zijn veelsoortige verzamelingen (die vooral voor de ontwerpers en dessin tekenaars van betekenis werden ge acht), alsmede het feit dat de textiel industrie met haar behoefte aan des- sinateurs. in Enschede is geconcen treerd, gaven daarbij de doorslag. T OEN HET ADVIES er was en, over- eenkomstig de afspraak, als bin dend werd aanvaard, kon het werk beginnen. Besturende colleges werden gevormd, een pand werd gevonden waarin de school ondergebracht zou kunnen worden, de heer Dirk de Leeuw (die in het kunstnijverheids onderwijs in Amsterdam de aandacht getrokken had) werd bereid gevonden als directeur op te treden, leraren wer den aangetrokken en in 1949 was men zo ver dat de school door de toenma lige minister van o., k. en w. geopend kon worden. FT OE VER men thans is? De dag school telt 94 leerlingen en 10 hos- pitanten. De avondschool telt 67 leer lingen. En dan is er een Zaterdagmid dagcursus die 23 leerlingen telt. Het contact met de industrie is voortreffe lijk. De school heeft zich een bekend heid verworven die zich tot buiten wat men het Oosten des lands noemt, heeft verbreid. Want ook uit het Noorden en Westen trekt zij in toenemende mate leerlingen aan. Regelmatig doet de school naar bul ten van zich spreken, bijvoorbeeld door het houden van tentoonstellingen van het werk der leerlingen. Zo is deze Academie voor Kunst en Industrie ln korte tijd geworden tot een factor betekenis in het culturele leven van Twen tel Het 9preekt welhaast vanzelf dat on der deze alleszins gunstige omstandig heden de school uit haar keurslijf is gegroeid. Behalve in het officiële school gebouw wordt nog op 2 andere plaat sen les gegeven, hetgeen velerlei moei lijkheden met zich brengt. Er zijn dan ook plannen om een geheel nieuw, aan alle eisen beantwoordend. schoolge bouw te stichten. De gemeente Ensche de heeft voor deze bouw een perceel grond in het Walhofspark gere&erveerd. De voorbereidende besprekingen zijn reeds gevoerd. Zo ziet men hoe een verheugend ini tiatief is uitgegroeid tot een vooral voor Twente verheugende werkelijk heid! Teleeommunicatieraad De minister-president, minister van algemene zaken, heeft, handelende in overeenstemming met het gevoelen van de algemene verdedigingsraad en over wegende dat het wenselijk is de bepa lingen betreffende de samenwerking tus sen de militaire en de burgerlijke ver bindingsdiensten in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden ten behoeve van de al gemene oorlogvoering, alsmede de voor bereiding van die samenwerking in vre- destijds te herzien en nader vast te stel len. een nationale teleeommunicatieraad ingesteld. De raad is ingesteld ter bevordering van a. de samenwerking tussen de mi litaire en de burgerlijke verbindings diensten in andere tijden dan die, be doeld onder b.b. een doelmatige, snélle en voortvarende coördinatie en distribu tie van verbindingen in geval van oor log, oorlogsgevaar of andere buitengewo ne omstandigheden, welke gevaar ople veren voor de uit- of inwendige veilig heid van de staat. Voorzitter van deze raad is de direc teur-generaal van de P.T.T. HT nv Een glasmuseum „Leerdam" 75 jaar en Koninklijk Het Nederlandse museumbezit is ver rijkt met een glasmuseum, dat Vrijdag middag in Leerdam bij een herden kingsplechtigheid ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de glasfabriek Leer dam door de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. werd geopend. In zijn rede heeft de commis saris der Koningin meegedeeld, dat aan de n.v. Nederlandse glasfabriek Leer dam het praedicaat koninklijk is ver leend. een mededeling, die met lang en luid applaus door de vele aanwezigen werd begroet. In het museum is een grote collectie bokalen, pullen, schalen en unica ver zameld, die eens de trots van het pro ducerende bedrijf waren en algemeen voor modem werden gehouden, doch die langzamerhand zijn verouderd en thans niet meer worden vervaardigd, omdat de smaak en de vraag van het publiek zijn veranderd. Naast vele oude door de fabriek ontworpen en geproduceerde sier voorwerpen, zijn daar echter ook ver schillende zeer kort geleden vervaardig de producten ondergebracht. In het mu seum wordt thans ook enige tijd een prachtige collectie glas van het Konin klijk huis en van het museum Boymans tentoongesteld. Dit museum is het enige museum in ons land en voor zover be kend ook in de wereld, waar uitsluitend glazen voorwerpen worden geëxposeerd. Er zijn wel musea, die een glascoDectia hebben en ook, dieuitsluitend glas en aardewerk bezitten. Van onze correspondent UTRECHT10 Juli. Langzamer hand beginnen we het te leren. Onze verplaatsbare muziektent wordt steeds veelvuldiger opgezet, dan in Oog in Al, een ander maal in het Wilhelmir.a- park, de Rivierenwijk of het Lucas Bolwerk. Temgkomend van een bijeen komst met Nederlands Fabrikaat heb ben we enige ogenblikken verwijld op laatstgenoemd Bolwerk waar de Melk- centrale musiceerde. Het was natuur lijk niet de plaatselijke intelligentsia die zich daar had verzameld, al liep er schuchter hier en daar een oud heertje met de zegelring aan de blauw- geaderde hand achter de gelederen. Deze bestonden voor het grootste deel uit kappersbedienden, kleine luider uit Wijk C, ouden van dagen, enkele invaliden, een jichtige ouwe juffrouw! en enige paartjes die niL gelegenheid hadden ongedwongen tegen elkaar te. leunen. Nogal onder politietoezicht. Hermandad trad echter discreet op. Na de oneningsmars volgde een of andere ouvertur» die doodstil werd be luisterd door een menigte fietsers die met hun voertuig nog geen centimeter Samenwerking met Duits land op radargebied De gunstige resultaten, welke met de toepassing van havenradar in Nederland voornamelijk gedurende de langduri ge mistperioden van de afgelopen win ter zijn bereikt, hebben ook elders in Europa de aandacht getrokken. Het Nederlands radarproefstation is door het Westduitse Bundesverkehrsministerium aangezocht om de Nederlandse ervarin gen en ontwikkeling op havenradarpo- bied ter beschikking te stellen voor 'de Westduitse havens en waterwegen. Na verkregen toestemming van de Neder landse minister van verkeer en water staat heeft daarop het Nederlands ra darproefstation een programma van proefnemingen opgesteld, waarover thans met het Westduitse Bundesverkehrsmi nisterium principiële overeenstemming is bereikt. In dit programma is zowel voorzien in het geven van wetenschappelijke ad viezen als van technische hulp. waar voor door het Nederlands radarproefsta tion ontworpen radar-apparaturen 'er beschikking zullen worden gesteld en Ne derlandse deskundigen zullen worden ge detacheerd. Het ligt in de bedoeling, nog in de herfst van 1953 met de tenuitvoerlegging van dit vrij omvangrijke programma een aanvang te maken, te beginnen bij de monding van de Elbe en het Kieler kanaal. Handel in broodgranen in September vrij Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat in September de handel in alle granen vrij zal komen, aldus verneemt het A.N.P. Reeds werd officiëel bekend gemaakt, dat invoer van en handel in voedergra-' nen per September zal worden vrijge laten. Hoewel in verband met de in ternationale tarwe-overeenkomst, nog enige administratieve vraagstukken op te lossen zijn, zal het er wel van ko men. dat de Nederlandse graanimpor- teurs in of kort na September weer vrij elijk in de gelegenheid zullen zijn brood granen van elke gewenste leverancier te gaan betrekken. verschoven. De grote ronde bank ach ter de tent was ineenomen door het se niorenconvent dat daar ook 's middags pleegt te vergaderen. Enkele bevoor rechten hadden een stoel weten te be machtigen of zelf meegebracht. Hier bliift echter ruimte voor het stedelijke r.itiatief. want als men tussen de bo- Tien reeksen klapstoelen had uitgezet en deze tegen een dubbeltje zou hebben verhuurd, zou het luisteren aan waarde hogelijk hebben gewonnen. Od de ouverture volgde een wals en toen zag men plots bejaarde echtparen vertederd tegen elkaar glimlachen. De jongeren begonnen zachtkens te deinen en we dachten zo dat het landelijk le ven te Utrecht zo kwaad nog niet is. Er kwamen herinneringen boven aan de tuin van Tivoli. doch daar waren het vroeger de notabelen die elkaar ont moetten en nlaisant naar eikaars welzijn informeerden. a Waldteufel of Strauss kwam er solïstenconcert. Twee Distonblazers traden naar voren en trachtten elkaar in een meesterlijk duet te overtreffen, daarbij voorzichtig begeleid'door het or kest. Hoe harder ze bliezen de so listen des te meer lichtte het vuur in de ogen der jeugdige schonen en het was maar goed dat de comDositie niet te lang duurde omdat anders gevaarlijke vonken hadden kunnen overslaan. Mu ziek is in staat zowel de duivel als de engel in de mens los te woelen, doch an- gelieke klanken hebben we niet verno men. Na de Distonblazers verlieten de mu zikanten de tent om Dlaats te maken voor een mannenk<*r. Als het nu da mes waren geweest zouden we geble ven ziin. doch hoewel we inderdaad man- nenzana mooier vinden dan die van het schone geslacht, hebben we het park verlaten. Met het invallen van de sche mer deden steeds meer stedelingen hun intree, we menen pok uit het Wilhelmi- naoark. maar heel zeker ziin we daar niet van. Roman van Ferdinand Langen 14. De middag daarop kwam Rob. Ik zag dade lijk aan zijn gezicht dat hij Els al had gespro ken. Hij keek verschrikkelijk somber. „Ik heb haar niet eens een hand meer mo gen geven", zei hij, „zelfs geen hand." Hij ging aan de tafel, die tegen de muur stond, zitten. Ik bleef op de divan liggen en ik zei: „Trek het je niet aan." Ik had met hem te doen. Rob 'ergerde mij in veel opzichten en hij had heel wat dat ik niet zetten kon. Maar op dat ogenblik had ik medelijden met hem. „Ja", zei Rob, „jij hebt gemakkelijk praten. Jij bent nu de gelukkige man, is 't niet? Jij kunt gemakkelijk praten." Hij keek mij niet aan. Hij liet zijn blik rusten op de grote bruine kast die in een hoek van mijn kamer stond. Het was een kast van mijn hospita en zij was erg lelijk en ik dacht er over om mijn hospita te vragen of zij haar niet weg wilde halen. Ik haalde mijn schouders op en zweeg. „Ik ben een sufferd geweest", ging Rob na een poosje voort, „de grootste sufferd die er op aarde rondloopt." ,Je moet niet overdrijven", antwoordde ik, „je moet niet alle verhoudingen uit het oog ver liezen." Rob zei: „Ik overdrijf niet." „Dat doe je wel", zei ik. „Nee", zei Rob, „dat doe ik niet. Ik ben een reusachtig grote sufferd. En je mag je er over verbazen dat ik hier op dit ogenblik zit." „Daar verbaas if mij helemaal niet over", J zei ik. Rob zei: „Ik heb vanmorgen zelfmoord ge pleegd." „Ja als dat het geval is, antwoordde ik. „dan verbaas ik mij natuurlijk wel." „Een half uur nadat Els het mij vertelde", zei Rob, „heb ik mij voor een trein geworpen. Ik moest toevallig op het station wezen om mijn grootmoeder af te halen en toen heb ik het niet langer uit kunnen houden. Ik heb mij pardoes voor een trein geworpen." Ik zei: „Nu overdrijf je weer Rob. Nu speel je weer toneel." „Nee waarachtig niet, zei hij, „ik heb mij voor een trein gegooid. Het was alleen een stil staande trein. Ik heb er nog geen schrammetje bij opgelopen. „Zie je wel dat je overdreef." „Helemaal niet. Ik bèn een grote sufferd. Ik laat mij door mijn beste vriend Els afnemen en ik ben nog niet eens in staat om behoorlijk zelfmoord te plegen. Ik ben werkelijk de groot ste sufferd die er op deze wereld rondloopt." „Dat is onzin," zei ik, „je bent geen sufferd. Je bent hoogstens een toneelspeler. Ik weet niet of je werkelijk wel een toneelspeler bent, mis schien kom je beter in een revue tot je recht, maar een sufferd ben je in geen geval." Het Rode Kruis in 1952 Vandaag wordt te Bergen op Zoom de algemene vergadering van het Neder- algegmene vergadering van het Neder- 1 ndse Rode Kruis gehouden. In deze vergadering heeft de directie verslag uit gebracht over de verrichtingen van het hoofdbestuur en de toestand van het Ro de Kruis over 1952. Het aantal leden be droeg eind 1932 463.000. een jaar daar voor 459.000. Uitvoerig spreekt het hoofd bestuur over de hulpposten van het Ro de Kruis langs de wegen. Eind 1952 be droeg het aantal posten 840. Jaarlijks wordt aan ongeveer drie duizend slacht offers hulp verleend. Het totale aantal leden van het Rode Kruis Korps be draagt 11600. De inzameling van boeken ging vooruit met 25 pet. Deze toeneming is te danken aan de huisjes voor lectuur. Het is wel zeer verheugend, aldus het verslag, dat hier te lande de medewer king aan de bloedtransfusiedienst uit al le lagen van de bevolking onverflauwd voortgaat. In 1952 zijn we kunnen slechts een enkel cijfer overnemen 11.000 Landsteinerpenningen in brons uit gereikt; in 1951 was dit aantal ruim 7.000. Het zou te betreuren zijn indien de afdelingen van het Rode Kruis het grote belang van de Moedermelkcentra- le niet wilden inzien en onvoldoende zou den blijven medewerken aan de inzame ling van moedermelk, merkt men in het verslag op. Daarom wekt men op dit werk ter wille van te vroeg geboren zui gelingen, voor wie deze melk vaak de redding van het leven betekent, met grote kracht te steunen. Ook over de centrale commissie voor de hoornvliescentra geeft het verslag een overzicht. Eind 1951 waren ongeveer 10.000 verklaringen uitgegeven aan per sonen. die de wens te kennen h-Lben gegeven hun ogen na hun overlijden af te willen staan. De betrokkenen dienen deze verklaringen zelf te bewaren. Voorts gewaagt het verslag van de beentrans- plantatiedienst, de thrombosedienst en tal van andere gebieden, waarop het Rode Kruis actief is. „Jij bent een ellendeling", zei Rob. ik zei: „Ik heb je Els niet afgenomen." „O nee." antwoordde Rob, „is ze soms uit zich zelf naar je toegelopen?" „Het was niets meer tussen jullie.'" ,.I-loe weet je dat?" ,Dat heb ik toch zelf gezien. En als het nog wel iets tussen jullie was geweest, zou Els nooit bij mij gekomen zijn. Dat moet je toch begrij pen." „Het was soms heel goed tussen ons." „Ja, als jullie naar muziek luisterden." „Heeft ze je dat verteld?" „Als wij naar muziek luisterden, was het soms heel goed tussen ons. Dat is ze dus nog niet vergeten." „Nee." Tot dusver verliep het gesprek heel goed. Rob bleef maar naar die lelijke bruine kast kijken zonder een blik op mij te slaan. Maar plotseling liet hij zijn hoofd, zijn ontzaglijk groot hoofd, op zijn armen zakken en begon te snik ken. Ik was steeds bang geweest dat hij zo iets zou doen. Ik had medelijden met hem, maar ik kon niet tegen zijn sentimentele scènes. Wan neer hij sentimenteel werd ergerde hij mij op zijn hevigst en mijn ergenis won het van mijn medelijden. Ik stond op, liep naar de wastafel, draaide de kraan open en begon mij te scheren. Ik zeepte mij in, deed een nieuw mesje in mijn scheerapparaat en- ik stond al die tijd met mijn rug naar Rob toe. Ik hoorde hem hevig snik ken, maar terwijl ik mij scheerde, kalmeerde hij langzamerhand. Toen ik bijna klaar was. vroeg hij met een tamelijk nuchtere stem: ..Heb' je soms wat te eten in huis. Ik heb honger." „Ik ben zo klaar", zei ik. Ik ging door met scheren totdat ik helemaal klaar was, droogde mij af en liep naar de kast. „Als je met een paar boterhammen genoegen wilt nemen", zei ik. ik. „Je moet niet denken dat ik kinderachtig hen", merkte Rob op. „Dat denk ik ook niet." „Nee, ik ben waarachtig niet kinderachtig", zei Rob. „Ik laat mij eerst door mijn beste vriend Els afnemen en daarna laat ik mij door hem te eten geven. Dat kun je toch niet kin derachtig noemen wel?" „Het is mijn schuld niet dat het zo gelopen is", zei ik. „De mijne soms?" vroeg Rob. Ik antwoordde daar niet op en terwijl ik met de boterhammen bezig was, vroeg Rob: „Heb je niet wat kaas in huis? Ik heb graag een boterham met kaas." Ik gaf hem een bord en een mes en een vork en een stuk kaas en hij begon te eten. Ik wendde mijn ogen van hem af. Het heeft mij altijd geïrriteerd Rob te zien eten. CTrorrtT tb Zaterdag 11 Juli. Schouwburg 8, Revue Wonder boven wonder. Zondag 12 Juli. Schouwburg 2 en 8. Revue Wonder boven wonder. Maandag 13 Juli. Schouwburg 8, Re vue: Wonder boven Wonder. Kerk Simonstraat-Schiekade 8: orgelconcert Dirk Jansz. Zwart. Bioscopen tot 17 Juli. Arena. De zeven noofdzonden. 18 j.; Capitol. Verdorven jeugd, 18 j.; Cineac en Victoria, Pat en Mike, a.l.; Colosseum, Een Yankee in Ierland, 14 j.; Lutusca, Melodie der sterren, a.l.; Luxor, Deze vrouw is gevaarlijk, 18 j.; Prinses, Zestig zadels voor de marine.' 14 j.; 't Venster, Is feest vandaag, a.l. Schiedam Passage, De raadselachtige mr. Moto, 14 j. Delft City. Een koningin wordt gekroond, a.l.; Delfia, De grote beslissing, 18 j.; Doelen, Het masker van de pharao, 14 j.; Flora. Het eiland van begeerte, 14 j.; Roxy, Muiterij op de Bounty, 18 j. Dordrecht Astoria, Vrij. t.m. Ma. Douane boem, a.li; Kunstmin, Zo.. Ma.. Di. Schep vreugde in het leven, a.l.; Luxor, Vrij. t.m. Ma. De avonturen van kapitein Clark, 18 j. Leiden Casino, Made in heaven, a.l.; Lido. Springfield rifle, 14 j.; Luxor. Laatste ontmoeting, 18 j.; Rex, De ridder zon der vrees, 14 j.. Donderdag: Het spook van de opera: Trianon, Spel met de dui vel, 18 j. Zaterdag 11 Juli. Kon. Schouwburg. 8.15, Ram Gopal and his Indian dancers and musicians. Scala, 8. IJsshow „On Ice. K. en W„ 8. Variété. KL Comedie, 8. Rotterdamse Comedie. Fientje Beule- mans. Kurzaal. Concertgeb. ork o.l.v. Eugène Ormandy. Zuiderpark Openlucht theater. 2, Toneelgroep De Witte Vo gel. kindervoorstelling. Zondag 12 Juli. Kon. Schouwburg. 8.15: Ram Gopal and his Indian dancers and musicians. Scala. 2 en 8: IJsshow On Ice. K. en W„ 8: Variété. Kl. Comedie. 8- R'damse Comedie. Fientje Beulemans. Kurhaus Cabaretzaal. 11.30: Holland Festival, pianokwintet. Openluchttheater Zuiderpark. 14.30: Promenadeconcert acc ver. Ciere's vrienden. Maandag 13 Juli. Koninklijke Schouw burg, 8: Ned. Opera. Le nozze di figaro. Scala, 8: IJsshow On Ice. Diligentia. 8: Zangrecital Elisabeth Schwarzkopf; Jean Antonietti. piano. Kl. Comedie. 8.15: Rotterdamse Comedie. Moord bij open doek. Zuiderpark, 8: Muzikale causerie door Henri Geraerdts, De Kamermuziek. Kurhauscabaret, 8.15; Magische show. Wonder boven wonder. Houlrusthal, 8: Res. Orkest o, 1. v. Willem van Otterlo, piano. Theo van der Pas. Bioscopen tot 17 Juli, Apollo, De man met de wasser beel den. 18 j Asia. Call me madam a.l.. Centrum. Willie en Joe in Tokio a.l.: City. De weg naar Damascus, 18 i-; Cor so. Het dodenmasker. 18 j.; Capitol, Meis jes van de grote stad. 18 j.: Hollywood. Meisjes van de grote stad, 18 j.; Kriterion. De ernst van Ernst, a.l.; Kurzaal Zo. en Ma. The galloping major, a.l,: Metro- pole-Tuschinski, Rashomon, 18 j.: Odeon. Mata Hari. 14 j.: Olytnpia, Humoresque. 18 j.; Passage. Somebody loves me, a.l.: Plaza. Storm over Montana. 14 j.: Rem brandt. Paradijsvogel. 14 i.; Rex. De man met de wassen beeldenv 18 J_.; Roxy, De -e paaien; rr j- amrm, -rne company she keeps, 18 j.: Thalia. De helse nacht, 18 j-; De Uitkijk. The Philadelphia sto ry, 18 j.; Seinpost, De schoonheidsspe cialist, 18 j.; West-Eind. De schoon heidsspecialist, 18 j.; Musica, Fanfan la tulipe, a.l. Zaterdag 11 Juli. Stadssschouwburg 8: Ned. Opera. Aïda. Carré 8: Ballets de Paris Roland Petit. Centraal Theater 8: Revue. Hoera, wij leven nog. Kleine Ko medie 8: Gez. Kaart, In Pyama. Leidse- plein theater 8: Het Vrije Toneel, En- lelen zonder vleugels. Nieuwe De !a Jar Theater 8: Ensemble Arabesque, Van Snotneus tot neon. Concertgebouw 8.15: Residentie-orkest o.l.v. Willem van Otterloo, Leon Fleisher, piano. Martha Lipton, zang. Zondag 12 Juli. Centraal Theater. 8: Revue Hoera, wij leven nog. Kleine Ko medie, 8: Gez. Kaart, In pyjama. Leidse- plein Theater, 8: Het Vrije Toneel. Enge len zonder vleugels. Nieuwe Theater De la Mar, 8: Ensemble Arabesque, Van snot neus tot neon. Carré. 8: Ballets de Paris Roland Petit. Kriterion, 8: Utr. Studen tencabaret. Daar krijgt u last mee. Maandag 13 Juli. Stadsschouwburg, 8: Ram Gopal and his Indian dancers and musicians. Centraal Theater. 8: Revue Hoera, wij leven nog. Kleine Komedie. 3: Gez. Kaart, In pyjama. Leidseplein Theater, 8: Het Vrije Toneel, Engelen zonder vleugels. Nieuwe Theater De la Mar, 8: Ensemble Arabesque. Van snot neus tot neon. Carré. 8: Ballets de Paris Roland Petit. Kriterion, 8: Utr. Studen tencabaret. Daar krijgt u last mee. Con certgebouw, 11: Holland Festvial, piano kwintet. Bioscopen tot 17 Juli. City, Dageraad der vrijheid, 14 j.; Tu- schinski. De zeven hoofdzonden. 18 j.; Alhambrs. Hoffmanns vertellingen, 14 j.; Capitol, Abbott en Costello in het spookhuis, 14 j.; Cineac Reg. Breestraat Circus Arena dl. I, a.l.; Corso. Ondeu gende Amor. a.l.; Cultura, Het uur voc middernacht, 18 j.; Kriterion, Rendez vous op Saint-Germain, 18 j.: Luxor. Spij kers met koppen, a.l.: Nöggerath. De woeste hoogte, 14 j.; Passage. De onder gang van de Red Witch. 13 j.: Cineac- Damrak en Plaza, Held zonder geld. a.l.; Flora en Rialto. Een circus vluchtte. 14 j.; Roxy. Een Koningin wordt gekroond, a.l.: De Uitkijk, Monsieur taxi, 13 j.; Royal. Duivels in het zadel, 14 j.; Apol lo en Bio. In 't Witte paard, a.l.; Cein tuur, Heidi, a.l.; Edison. April in Parijs, a.l.; Hallen. Robin Hood, a.l.; Rex. Ma- lou van Montmartre, 18 j Victoria. Car naval in Texas, a.l.: West-End. Wegpi- raat nummer een, a.l. Zaterdag 11 Juli. Stadsschouwburg 8. Keita Fodéba en zijn Afrikaanse dans groep. Buurkerk 8. Franse kerkmuziek door Piet van Eemond. Zondag 12 Juli. Stadsschouwburg 8, Keita Fodéba en zijn Afrikaanse dans groep. Maandag 13 Juli. Stadsschouwburg 8. Nationaal danstheater van Griekenland. Bioscopen tot 17 Juli. Rembrandt Het zwarte kasteel. 18 j.; City. Een Koningin wordt gekroond, a.l.; Scala. De storm. 14 j.; Camera. Gigi. 13 j.; Vreeburg. Muiterij op de Bounty. 18 j.; Palace. De wraak van de rode ade laar, 14 j.: Olympia. Vrij. t.m. Maand. Grün ist die Heide, 14 j. Di.r't.m. Do. De tijger Abbai, 14 j. Beurs, Het zwaard der vergelding. 14; Cinema. Het huis aan de rivier,18; Grand, Affair in Trinidad. 18; Luxor. ■Een xoningin wordt gexroond. a.l.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3