DE 26 DAGEN Morea executeert Van Swol met sterk, gaaf spel NOLTEN WINT DE ETAPPE NANTES-BORDEAUX DE NATIONALE VIJFKAMP Klassementen Regen spelbreker op Old Trafford Het circuit van Zand voort 4 NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT ZATERDAG 11 JULI 1953 4 van HENRI DESGRANGE De gespannen en de grote voet Le Mans Donderdagochtend DE lezer weet nu zo langzamerhand wel waar het om gaat. De radio en de van wielemieuws overlopende dag- en nieuwsbladen, hebben het hem zo langzamerhand ten volle duidelijk, gemaakt, dat daar op de Franse wegen om een gele trui wordt gestreden. De gele trui, die het symbool is van het leiderschap in de Tour de France en waar de Franse taal, de Franse gees en de Franse neiging tot het lichtelijk opschroeven van op zichzelf niet zo héél belangrijke zaken, exclamaties voor hebben uitgevonden als in pro zaïsch Nederlands vertaald de gou den tuniek" en „het aureool van de grootste glorie". Hij weet óók al enige dagen, dat de gouden trui inmiddels van eigenaar is verwisseld. Dat de El- zasser Hassenforder het „gouden aure ool", om de twee begrippen maar in één samen te vatten, van de Zwitser Schaer heeft overgenomen en dat deze brave jongen uit Straatsburg zo een en ander heeft te stellen met de vele eet - zuchtigen, die hem deze tuniek weer wensen te ontnemen. Hetgeen in ae dagen tussen die waarop wij deze cor respondentie schrijven en die waarop ze de lezer onder de ogen komt, mis schien wel is gebeurd. Voor het spel dat in deze Tour de France wordt gespeeld, is dat overi gens allemaal niet zo heel erg be langrijk. Men ziet het er toch weer van komen dat de grote mannen, de ..reuzen van de bergen" ook hier ontbreekt het niet aan theatrale titels en epitheta alleen maar hun tijd afwachten, om de zaak over te nemen. Maar in de Zwitserse ploeg bijvoor beeld is de strijd nu in alle felheid opgelaaid. Ge kunt ervan verzekerd zijn dat er in de rennerskaravaan van deze vijftigjarige Tour de France één man is geweest die verheugder was over het feit dat Hassenforder en niet Schaer de gele trui te Caen heeft mo gen aantrekken, dan Hassenforder zélf. Die man is Schaevs ploeg-,.maaf" Koblet Nu Schaer de leiderstrui met meer heeft. nu hij dus niet meer die speciale stimulans heeft van zulk een inspirerende onderschei ding, zijn de zaken er voor Koblet veel eenvoudiger op geworden. Ploeg leider Burtin, die in het begin heeft geaarzeld of hij nu de kaart-Schaer dan wel de kaart-Koblet moest spelen, weet het nu ineens heel zeker en 's avonds in Caen heeft hij een hef tig protesterende Schaer zonder omwe gen verklaard dat de Zwitserse ploeg tot zijn spijt niet sterk genoeg is om twee „kopmannen" gelijk dat heet. de steun en bijstand te geven welke de leidende figuren van een ploeg nu eenmaal verdienen en nodig hebben. Aan dat laatste feit heeft de Zwitserse ploeg inderdaad geen twijfel gelaten. Ze kan niet alleen voor twee. maar zelfs voor een „kopman" vrijwel niets doen. In felle jachten gelijk die zich bijvoorbeeld tussen Caen en Le Mans hebben afgespeeld, hadden de zonen van Teil alle moeite zich in de grote groep te handhaven en het gros is zelfs déze opdracht te zwaar gevallen. Meen echter niet dat Schaer zich bij deze gang van zaken heeft neergelegd. Wanneer ge hem vandaag aan het werk had gezien, alles en alles pro berend om het peloton weer op de vluchtelingen te sleuren zodra een groep je met Koblet aan de haal was ge gaan. zoudt ge hebben gedacht dat hier twee tegenstanders op elkaar wa ren losgelaten zoals men dat doet in de hanengevechten, waar men deze vechtlustige dieren nog van sporen voorziet, om de hele voorstelling een beetje pikanter en feller te maken. En aangezien de heer Koblet nog altijd niet in staat blijkt te zijn iets te ver tonen dat zelfs maar in de verte ver geleken kan worden met hetgeen hij ter tafel bracht toen hij twee jaar geleden de Franse ronde won, zou het best eens kunnen gebeuren, dat deze twee vechtende honden geen van twee- en het been zullen krijgen dat de win naar aan de eindstreep te Parijs, met prijzen, premies en versierselen om kleed, wordt voorgehouden. "C1 N zie nu de situatie eens aan -Cj in het kamp van de Italianen. Daar staat op dit ogenblik niet Bar- tali, niet Magni, maar Astrua het best geklasseerd en zijn voorsprong op deze twee bedraagt zes en een halve minuut. Nu is Astrua een sterk rijder, maar ge kent intussen mis schien wel enigszins de atmosfeer in de Italiaanse wielerwereld, waar de pers nu al jaren lang niemand an ders kent en niemand anders ziet dan die twee hoogmogendheden Bar- tali en Coppi. En het publiek uiter aard van hetzelfde laken een pak. Een opkomende ster mag zoveel ster zijn als hij wil, hij zal moeten buk ken voor de macht van hunne excellenties, wanneer hij ook in de toekomst zijn brood als wielrenner wil blijven verdienen. Maar deze heer Astrua heeft andere adspiraities. Die hoopt, gelijk zoveel jon ge Italiaanse renners voor hem dat hebben gehoopt (zolang ze nog niet tot de orde waren geroepen), de ban te kunnen breken. We hebben u, me nen wij, reeds verteld hoe Astrua eens samen met Bobet uit het peloton was weggesprongen en hoe hij daarbij niet verzuimde, met alle eerzucht welke een (goed) jonge renner nu eenmaal moet hebben om een goed renner te zijn of te worden, zijn inspanningen volle dig aan te passen bij de verbeten poging van Bobet om op zijn beurt weer overwicht te krijgen in de Fran se nationale ploeg. Ze hadden elkaar gevonden die twee en het ging hard. We hebben u voorts verteld hoe dat spel plotseling ophield, toen Astrua's ploegleider, Binda, naast hem kwam rijden en hem secreteerde het maar Advertentie hebben toen in het midden gelaten of Binda van mening was dat die poging toch zou mislukken, of dat hij Astrua niet al te veel op zijn grote en las tige pupil Bartali wilde laten uit lopen. Maar eergisteravond, in een fon kelnieuw hotel van Dieppe, dat haas tig. maar niet bijster indrukwekkend bezig is uit de ruines van de oor logshandelingen te herrijzen, hebben wij een Italiaanse collega gesproken, die het grote voorrecht heeft, zo maar zon-, der kloppen bij de heer Binda binnen te mogen lopen. Van hem hoorden wij dat Binda inderdaad Astrua had be volen het kalmer aan te doen en dat hij maar haastig, met een laatste strenge blik naar zijn pupil had ge retireerd. toen én Bobet én Astrua hem probeerden te vermurwen, deze vlucht niet stop te zetten. Maar het spelletje dat hier wordt gespeeld is even duidelijk als dat van de Zwitsers. Daar Koblet. hier Barta li en warempel, wanneer de Zwitser het niet haalt, omdat hij geen ploeg aan zijn zijde heeft, dan krijgt die oude vos uit Florence zijn kans. Hij is nu bijna veertig jaar en hij heeft nog niets van zich laten zien omdat hij weet dat hij op zijn leeftijd zuinig met zijn krachten moet omgaan. Maar ge moest eens weten hoe deze vete raan Bartali erop is gebrand door een overwinning in de Tour de France van 1953 zijn landgenoot Coppi een gena deslag toe te brengen. Hel voortdurend duel tussen deze twee,- heeft Bartali in de voorgeschiedenis van deze Tour de France een grote puntenvoorsprong opgeleverd. Wij hebben dat reeds uit voerig geschetst. Maar nog altijd leeft in Italië de gedachte dat er nooit een Italiaanse overwinning in de Tour de France van deze tijd schuilt, wanneer Coppi er niet is om ze te behalen. Er zijn dit jaar, uitsluitend omdat Cop pi niet op het appèl is. meer journa listen uit de Tour de France wegge bleven dan ge op de vingers van één hand kunt tellen. Maar stel u voor hoe het zal gaan wanneer II Vecchio er inderdaad in mocht slagen deze jubileumronde te winnen! Zijn zege zou voor Coppi een nederlaag betekenen, welke deze in dit spel van haat en nijd nooit meer zal kunnen goedma ken. En wanneer ge mocht vrezen, dat we nu van de Tour de France op de internationale toestand hebben over geschakeld, moeten we u tot onze spijt meedelen, dat we nog steeds over sport schrijven Voorlopig is het nog een open vraag of Gino de Oude zal kunnen bereiken, wat hij zo vurig en zo boven alles hoopt. Maar in elk geval heeft hij een hele en sterke ploeg achter zich. want de arme Astrua heeft in een onderhoud onder vier ogen met Binda. vriendelijk maar duidelijk ho ren zeggen waar het op staat. Niet op Astrua, maar voorlopig op Bartali... f)E Nederlandse ploeg heeft haar uitvaller(s). Die dag van Dieppe, zo glorieus gevierd met een overwin ning en een bevestiging van de hoge intenties waarmee zij ten strijde is getrokken, heeft zijn tegenhanger ge kregen in Le Mans. Mompel niet over zure druiven, wanneer wij zeg gen dat het goed is ook eens de keerzijde van de medaille te zien. Wanneer we de berichten uit het steeds verder achter ons liggende vaderland mogen geloven, leeft Ne derland voor een al te groot deel alleen nog maar in jubels over be haalde successen, rekent het alleen nog maar met eerste, tweede en der de plaatsen en zoekt het na alle be rekeningen en jubeltonen en opge wonden discussies over hetgeen ons allemaal nog aan Tourglorie staat te wachten, nog slechts vergetelheid in de slaap, om te dromen van een gele trui om de schouders van Wagt- mans, Van Est of wie dan ook. Ge zoudt deze mensen aan hun oren naar de wegen van Frankrijk willen sleuren, om het hun duidelijk te ma ken, dat een Tour de France nog wel iets anders is dan een glorieuze opmars naar de eerste plaatsen, een grabbelton zonder nieten, of een uitspansel zonder wolken. Voor allemaal komt de dag van de tegenslag, van de indispositie, van een ongelukkige strategische zet in die gevallen gaat het er alleen maar om, of de posities voldoende diep te en de morele gesteldheid van de ploeg voldoende houvast hebben, om die teleurstellingen te kunnen opvan- Hoad speelt en wint zonder belangstelling dan buigen de hoofden zich bij elkaar om de plannen te bespreken gen. Tussen Dieppe en Caen zijn ae Nederlanders niet al te waakzaam geweest: zij hebben er enkele plaatsen aan de top van het klassement mee verspeeld. Tussen Rijssel en Caen hee'. Noltenomdat hij dl te begerig naar een opvallende onderscheiding streef de, tweemaal achtereen zoveel kracht verspeeld, dat hij gisteren tussen Caen en Le Mans een weg naar Canossa is gegaan, waar hij zwaar voor zijn over moed en zijn inbreuk op de discipline heeft moeten boeten. Gisteren is voorts Stevens naar huis gespoord. Dai is reis anders dan de tweede plaatsen van Wagtmans en de victorie van Noltev, maar het is volkomen normaal. Nog altijd leeft de Nederlandse ploeg op een iets te grote voet. Dat zal straks worden gecorrigeerd. Wat in deze Nederlandse ploeg werkelijk sterk is en fundament heeft, zal zich aan de top handhaven of er komen. Maar wanneer straks de bergen komen en wanneer de tijdrit de bokken definitief van de schapen scheidt: wanneer straks in Bordeaux op de kamers van de ploegleiders de hoofden bij elkaar worden gestoken en de strategie woidt uitgestippeld welke de grote kanonnen in het vuur brengt, dan zullen in dit harmagheddon van de Tour de France, ontstaan omdat het gevoel voor ver houdingen zo roemloos ter ziele is ge gaan. ook de Nederlanders de plaatsen krijgen aangewezen waar ze thuis ho ren. Daar zullen goede bij zijn, moge lijk zelfs zeer goede of verrassend goe de. maar ook minder gunstige. Wat deert dat de ploeg en wat deert het ons? De ploeg leeft niet in de hoera- stemming. waaraan het dierbaar vader land, voor zover het voor dit alles bevattelijk is, zich blijkbaar na die eerste successen rijkelijk heeft bezon digd. Zij gaat over een half uurtje rustig haars weegs naar Nantesen j wij volgen haar even rustig; tot in Bordeaux, waar wij mét haar een ver diende rust genieten op de dag dat gij dit alles wel hebt willen lezen. S Bordeaux, Vrijdagavond j Op de roodcementen baan van het prachtige stadion, dat Bordeaux rijk is, heeft de winnaar van de langste etappe, waarmee men de deelnemers aan de Tour de France van dit jaar heeft verblijd, zijn triomfantelijke en- trée gemaakt, anderhalf uur voordat men de karavaan in de hoofdstad van de Gironde verwachtte. Die winnaar was een Nederlander. Niet Van Est, die door de opgewonden Franse pers was voorbestemd om deze monster rit van 345 km op zijn naam te bren gen, maar dezelfde renner, die twee dagen geleden op het befaamde auto circuit van Le Mans, ten prooi aan uitputting en verslagenheid met een achterstand van 21 minuten was bin nengekomen, de Limburger Nolten. Het schijnt voor de Nederlanders hier in Bordeaux wel een bijzonder gunstig klimaat te zijn. De Harder heeft zich op het voetbalterrein van ditzelfde sta dion, lang nadat men hem in Nederland voor het nationale elftal totaal ongeschikt had geacht, de reputatie van Frankrijks beste buitenlandse voetballer verworven; Dekkers behaalde er verleden jaar de tweede overwinning van onze tourploeg met Voorting als tweede en Faanhof als vierde en vandaag triomfeerde Nol ten er met lVz minuut voorsprong op Van der Stockt, op Voorting. die tiende werd en bijna zes op het pelo ton. De tweede etappezege in acht da gen. De acht dagen, dat deze jubileum ronde nu al oud is, de vierde overwin ning in het dagelijks ploegenklasse- ment en op de koop toe de premie voor de strijdlustigste renner voor de inspan ningen, welke onze landgenoot zich heeft getroost toen hij zestig kilometer voor Bordeaux zijn heil zocht in een eenzame vlucht. Eigenlijk is daarmee en met de voor geschiedenis daarvan, het verhaal van deze etappe volledig verteld. De renners waren zo vriendelijk en zo verstandig het deze dag 250 km lang heel kalm aan te doen en pas negentig km voor het eind begon de ontsnappingspoging, wel ke het peloton uit zijn landerigheid en zijn genoeglijke conversatie wekte. Nochtans ging het sneller dan de or ganisatoren hadden verwacht. Het gemiddelde van ongeveer dertig kilome ter. dat zij voor deze „wandeletappe" hadden aangehouden, werd zelfs onder het wandelen en converseren onder de voet gelopen en overal waar de stoet, steeds vroeger dan men verwacht had. arriveerde, zag men vertwijfelde gendar mes proberen om de baan schoon te ve gen voor de kop van de karavaan. De demarrages waar het om ging. kwamen na 265 km. Nolten, Van der Stockt, Dierkens, Marree en Mirando wierpen zich voor het peloton uit en ble ken niet van zins het ditmaal bij een Met de veldloop is gisteren de Natio nale Vijfkamp besloten. De wedstrijd werd gehouden op het daarvoor bijzon der geschikte terrein van Den Treek te Leusden. waar door de commissie een fraai, afwisselend door bos en heide lo pend, parcours was uitgezet. Om aan de diploma-eis te voldoen moest de af stand van 4 km worden gelopen binnen de tijd van 22 minuten. De beste prestatie w.erd geleverd door eerste luitenant der mariniers H. P. Klaessen, die de uitstekende tijd van 13 min. 59.5 sec. liet noteren. Hij won daar mee in de groep handgranaatwerpen. Op één na de snelste tijd werd gemaakt door G. R. van Neck, die met een tijd van 14 min. 22.8 sec. bij de motorrijders precies een minuut sneller was dan de tweede aankomende in die groep. Ook de pres tatie van H. J. J. Sneijers (14 min. 49.2 sec.), die eerste werd in de groep paard rijden, was niet onverdienstelijk. De resultaten van de veldloop brachten niet veel verandering in de volgorde bij de groepen paardrijders en motorrijders, maar in de groep handgranaatwerpen was dit anders. Door een goede tijd van 14 min. 29.3 sec. eindigde Janszen in die groep als tweede in de veldloop. Van Kregten had 16 min. 59.8 sec. nodig waar mee hij veertiende werd. Het gevolg was dat Janszen hem in het totaalklas sement voorbij ging en winnaar van de vijfkamp-handgranaatwerpen werd. De overwinning van Sneijers kon niet njeer in gevaar komen, maar Handgraaf kwam slechts met één punt voorsprong met de hakken over de sloot in de groep motorrijden. Na afloop heeft de heer J. van Stee den uit Hilversum, voorzitter van ce Vijfkampcommissie van het N.O.C.. de namen van de diplomawinnaars bekend gemaakt en de prijzen uitgereikt. Prins Bernhard zond een telegram waarin hü de winnaars gelukwenste. De uitslag van de veldloop was in de groep paardrijden.' 1. H. J. J. Sneijers, 14 min. 49.2 sec.; 2. A. K. M Beukers, 16 min 25.2 sec.; 3. J. van Wylick. 17 min. 10.4 sec. Groep motorrijden: 1. G. R- van Neck. 14 min. 22.8 sec.; 2. W. Brouwer, 15 min. 22.8 sec.; 3. M. C. Dekker, 15 min. 35.1 sec.; 4. P. C. Wijnberger, 16 min. 7.4 sec.; 5. H. W. Handgraaf, 16 min. 34.2 sec. Groep handgranaatwerpen: 1. H. P. Klaassen. 13 min. 59.5 sec.; 2. J. G. Jans zen, 14 min. 29.3 sec.; 3. B. E. Bos, 15 min. 3.1 sec.; 4. A. Mentink. 15 min. 15 sec.; 5. A. P. Ph. van Loo, 15 min. 56.7 sec. Uitslag Nationale Vijfkamp 1953. Di- plomawinnaars werden: H. J. J. Sneijers (voor de zesde maal) ,A. K. M. Beukers (4); J. van Wylick, W. K. Brederode, G. R. van Neck (2). H. Snijder. O. H. M. Krause, B. E. Bos. W. Kamminga, J. Hagman, C. Sonneveldt, P. C. Oostwou- der. J. H. M. Jonkers, W. L. de Wijn. W. G. E. v. Veldhuizen (2). L. Gossieau (2). J. Dolmans (2), H. J. Dupré (2), J. G. Janszen (2) W. A. Aalbersberg (3), A. Mentink «3), L. J. H. v. d. Veer (3), P. M. Kraus <4) en F. O. van Kregten (5). Totaalkliassement groep paardrijden* 1. H. J. J. Sneijers. 6 pt.; 2. A. K. M. Beukers, 11 pt.; 3. J. van Wylick, 13 pt. Groep motorrijden: 1. H. W. Handgraaf, 21 pt.; 2. G. R. van Neck, 22 pt.; 3. W. K. Brederode, 27 pt 4. L. Edenburg, 30 pt.; 5. A. F. Melein. 34 pt.; 6. W. P. M. Boin, 35 pt.; 7. W. Brouwer. 37 pt.; 8. P. C. Wijnberger, 38 pt.: 9. H. Bakhuis, 38 pt.; 10. A. Siebeler, 40 pt.; 11. M. C. Dekker, 44 pt.; 12. R. v. Angelbeek, 50 pt.; 13. W .G. Voogd. 53 pt.; 14. P. Stam- mis, 56 pt. Groep handgranaatwerpen: 1. J. G. Janszen, 24 pt.; 2. F. O. van Kregten, 28 pt.; 3. A. Mentink, 39 pt.; 4. W. L. de Wijn. 45 pt.; 5. P. M. Kraus, 54 pt.; 6. J. Dolmans. 61 pt.; 7. O. H. M. Krause, 67 pt.; 8. L. Gossieau. 67 pt.; 9. W. A. Aalbersberg, 75 pt.; 10. H. J. Dupré. 80 pt.; 11. A. J. Kragting, 81 pt.; 12. J. Hag man, 82 pt.; 13. W. Kamminga, (B pt.; 14. H. Snijder, 83 pt.; 15. A. v. Loo. 84 pt.; 16. W. v. Veldhuizen, 86 pt.; 17. W. Tijssen. 87 pt.; 18. C. Lugtenaar. 90 pt,; 19. W. Tijssen, 91 pt.; 20. J. Bos. 92 pt. De beker van de minister van mari ne werd gewonnen door het Korps Mari niers: die van de minister van oorlog door het Depót Kon. Maréchaussee te Apeldoorn. poging te laten. Bij dit hoge tempo viel Mirando spoedig terug. Hij kwam sa men met Walkowiak, die uit het peloton was ontsnapt, maar die niet kon bijblij ven en terugzakte naar de grote troep, die 45 km voor de finish inmiddels twee minuten was achtergeraakt. Op dat moment was Nolten zijn vlucht al begonnen. Steeds verder voor het groepje uit stevende hij op Bordeaux aan door de prachtige streek van de Gironde, toegejuicht door de tienduizenden toeschouwers, die de wegen naar het stadion vulden. Het kostte hem ditmaal heel wat min der inspanning dan in de etappe naar Dieppe en Caen om zich te handha ven. Geïnspireerd door de juichen den reed hij op volle kracht over de hobbelige straten naar het stadion en arriveerde daar ruim anderhalve mi nuut voor de Belg Van der Stockt. Voorting, die ongeveer zes minuten iater binnenkwam, behaalde nog een tiende plaats en daarmee waren de teleurstellingen en de non-activiteit van de laatste dagen weer volledig goedgemaakt. De uitslag van de achtste etappe van Nantes naar Bordeaux <345 km.) luidt Nollen in 9.56.40 2. Van der Stockt (België) 9.58.06; 3. Dierkens (Lu*.) 9.59.04; 4. Buitel (West) z.t.; 5. Walko wiak (N.O.) zt; 6. Serra (Sp.) 10.02 05: 7. Diedrich (Lux.) 10.02.09; 8. Audaue West) z.t.; 9. Schellenberg (Zwits.) zt: 10. Gerril Vooriing 10.02.14; 11. Hein (Lux.) 10.02.30; 12. Magni (It.) 10,02.37; 13. Koblet (Zwits.); 14. Robic (West); 15. Schaer (Zwits.16. Geminiani (Fr.); 17. Darrigade (Z.W.); 18. Het grote peloton, waarin Roks, Suykerbuyk, Van Breenen, Van Est, Wagtmans en Adn Voorting, allen in dezelfde tijd als Magni. Het algemeen klassement luidt: 1. Hassenforder (N.O.C.) 48.53.18; 2. Schaer (Zwits.) 48.54.06; 3. Wagtmans 48.55.08; 4 Renaud (lie de France) 48.57.36; 5. Roks 48.58.01; 6. Bauvin (N.O.C.) 48.58.46; 7. Meunier (N.O.C.) 48.58.49; 8. Van Est 48.59.32; 9. Close (Belg.) 48.59.45; 10. Gerril Vooriing 48.59.51; 11. Mahe (West) 48.59.52; 12 Astrua (It.) 49.00.06; Anzile (N.O. C.) zt: Robic (West) zt; 15. Ermer (Lux.) 49.00.11; 16. Diot (He de France) 49.01.13; 17. Lauredi (Fr.) 49.01.54; 18. Serra (Sp.) 49.01.58: 19. Caput (lie de France) 49.02.08; 20. Impanis (Belg.) 49.02.11; 22. Geminiani (Fr.) 49.04.34; 29. ex aequo in 49.06.43; Koblet (Zwits.); Magni (It.): Bobet (Fr.); Bartali (It.); 46. Van Breenen 49.11.31; 60. Adri Voor ting 49.19.49; 64. Nollen 49.22.04; 66. Suy kerbuyk 49.23.30. De premie voor de strijdlustigste ren ner werd met grote meerderheid van stemmen toegekend aan onze landge noot Jan Nollen. Het algemeen ploegenklassement1. N.O.-C. 146:09.03; 2. Nederland 146:26.49; 3. West 146:32.05; 4. Ile de France 146:34.19; 5. Frankrijk 146:41,05; 6. Bel gië 146:43.56; 7. Italië 146:50.51; 8. Zwit serland 147:05.00; 9. Luxembuig 147:13.16; 10. Z.W, 147:19.44; 11. ZO. 147:19.56; 12. Spanje 147:29.52. Van onze tennismedewerker. Dit was nu eindelijk het spel waarop het tot nu toe matige doch trouwe aantal toeschouwers te Noord- wijk gewacht had, het gave spel van wereldklasse. Het spel van de lange, slanke Argentijn Morea in de kwart eindstrijd tegen Van Swol. Het gave spel met de afgestemde controle en tóch de doordringende vaart; het spel met soepel gemak, waarbij dat van Van Swol zwaar leek. Hel spel dat nauwelijks de volley nodig had en domineerde door de puurheid van de drives. En ondanks dat domineren een doorgezette druk tot aan de laatste slag. Daardoor een bijna genadeloze executie. Waaraan toch geen enkele andere gedachte ten grondslag lag dan de zuivere sportieve wil om zo sterk mogelijk te spelen, dan het genot om de gaafheid uit te vieren. En dat alles nog wel na een wonderlijk begin Want Van Swol begon met zijn service op love te winnen! Dat leek een symptoom dat hij in zijn spel was, tegen stand kon en zou bieden aan de bekend- sterke tegenstander. Nóg bleef die ge dachte bestaan toen hij na 1-1 op 40.15 op zijn service kwam en die eerst ver loor nu drie deuces. Vaart en tempo van de twee lange spelers hielden elkaar in evenwicht. Maar toen kwam geleidelijk het overwicht van Morea. Het werd in geluid door een paar prachtige lobs. onbe reikbaar voor Van Swol hoewel hij zijn arm telescopisch uitrekte. Lobs die bo vendien een nawerking bleken te heb ben, een formeel effect. Wan't zij remden Van Swol in zijn escapades naar het net. En in het drive-duel dat toen ont stond werd hij geleidelijk uitgespeeld. Niet in het minst bekommerde Morea zich om de harde rechte services van Van Swol. evenmin om diens hoogsprin- gende topspins. Hij sloeg er meer dan eens een magistrale backhand op. recht langs de lijn, onhoudbaar. De forehand met de korte, prachtige „timing", sloeg met prachtige lengte. Service na ser vice van Van Swol ging kansloos verlo ren, diens volleys werden rustig gehaald en Morea passeerde er feilloos op. Van 01 dertien games achter elkaar: 6—1 60 en 10 in de derde set. De mees ter. die doceerde, de dictator die met ma jesteit dirigeerde. Mogelijk gemaakt óók doordat Van Swol fouten maakte: te veel op de sterke backhand van de Argen tijn. En geen enkele maal ook maar een poging om zijn spel. dat Morea blijkbaar uitiTfemend lag, te wijzigen. Geen vaart vertraging. geen dropshots, al maar „voeden" van de zwierige dictator, die geen genade kende, doch deze executie vloeiend en zonder ophef voltrok. Tot aan de laatste slag. Hood deed het anders De Australiër Hoad executeerde even eens een Nederlandse speler: Wilton, doch hij deed het anders. Hij scheen er geen plezier in te hebben, hij leek meer malen gedesinteresseerd, maar niettemin waren zijn slagen telkens weer winners. Er was iets van verveelde nonchalance in zijn spel, hetgeen voor een zo jonge spe ler niet prettig aandeed. Het tas'tte Wil ton niet aan en meer dan eens deze de voldoening dat een van zijn geduchte forehands de Australiër „liet staan". Wéér anders was de kwart-eindstrijd van Wilderspin tegen Vieira. Helemaal niet gaaf, integendeel telkens foutjes, missers welke men van spelers van deze klasse niet verwacht maar een vin nige, levendige strijd, vol afwisselend spel. Het meest bij Vieira. die vleugen van overrompelende aanval en goed, schep kort volleren (want een drive duel was dit geenszins) afwisselde met perioden waarin hij voluit faalde. Doch de opveringen gaven de strijd relief en prikkelden, sportief. Wilderspin. Zeven maal in de lange vierde set. kreeg hij matchpoint drie miste hij, vier werden door Vieira te niet gedaan, doch op het achtste sloeg Wilderspin hem royaal en met 13—11 onttroonde hij de kampioen van 1951. Dat hij in zijn plaats zal ko men achten we niet waarschijnlijk. In de eindstrijd zien we Morea en Hoad tegen elkaar, Zondagmiddag De dubbelspelen Hoewel Holst en Wiegers tegen de Australiër het veld ingingen met het gevoel van „morituri te salutant", stier ven zij een heldendood. Met hun rug te gen de muur vochten zij en nu en dan hadden zij zelfs internationale allure in hun spl van snel ingrijpen en goed afmaken. Hoad stond ook hier als een jonge halfgod die hautain aan dit spel deelnam. Het was meesterlijk zoals hij, met een hoovaardig tikje de bal weg- volleerde. maar het was soms al te hau tain. Wilderspin was zijn nijvere dienaar en hij deed zijn dienst goed. In het gemengd dubbelspel was het ook Wilderspin die door zijn activiteit, ja zijn zwoegen het langzame van Fenny Ten Bosch aanvulde en daardoor bijna de set van mevr. Knode en Vieira won. Bijna het werd 1113. In de tweede deden én de vermoeidheid én het over wicht van mevr. Knode over mej. Ten Bosch zich geducht gelden. In het dames-enkelspel rijzen mevr. Knode en mevr. Rinkel boven de an der uit. Het moet vreemd lopen, willen zij hun halve eindstrijden niet winnen en elkaar het kampioenschap betwisten. Zondag van één uur af dc vier eind strijden. Enkelspelen en dubbelspelen houden beloften in. De uitslagen waren: De derde testmatch Australië 221 voor 3 Het was gisteren niets gedaan te Manchester; regen, regen en nog eens regen. In de ochtenduren kon tot de lunch nog otmgeveer anderhalf uur gespeeld worden (zij het met vijf onderbrekingen), in welke tijd Austra lië het totaal van 151 voor 3 tot 221 zonder verder wicketverlies opvoer de. Na de lunch kon het spel pas te- Gentlemen-Players De cricketelftallcn van de Gentlemen en de Players, die Woensdag 15 Juli op Lord's hun jaarlijkse wedstrijd zullen spelen, zijn als volgt samengesteld: Gentlemen: F. R. Brown (aanvoer der), D. S. Sheppard, R. 7. Simpson. W. i J Edrich, P. B. H. May, D. J. Insole. T E. Bailey. W. Woollcr. M. C. Cowdrey, I D. W. Brennan, R. G. Marlar. Players: Hutton (aanvoerder), Wat son, Washbrook, Statham, Graveney, Compton, Barrick, Evans, Bedser, La ker, Lock. Nieuwelingen in deze wedstrijd zijn Cowdrey, de batsman van Oxford, die een honderd tegen Cambridge scoorde cn Barrick. de batsman van Northants. di= aan het hoofd van 4e battinglijst staat. gen kwart voor vier hervat worden. Toen er echter 2 overs en 5 ballen gebowld waren, brak een tropische regen boven Old Trafford los, die het veld geheel onder water zette. Het terrein was een meer gelijk. Om vijf uur 's middags regende het nog steeds, waarna men besloot het spel voor die dag te staken. De spinbowler Laker van Surrey was in zoverre opgelapt, dat hij weer aan het spel kon deelnemen en door aan voerder Hutton in de aanval gebracht kon worden. Hij bowlde echter nog niet op volle kracht. Het terrein was hier en daar spekglad en de bal moest steeds gedroogd worden. Hassett had even voor half twaalf de zware rol over het wicket laten halen. Het was zo dood als een pier en de Engelse bowlers konden er niets uithalen. Het was een verloren dag cricket. In de laatste over voor de lunch haalde de lefthander Harvey zijn honderd, zijn achtste in deze tour en zijn tiende in testcricket. Harvey heeft na zijn foutje op 4 geen enkele kans meer gegeven. Hij staat nu op 105. n.o. Hole op 66 n.o. Tot dusverre hebben dez.e jonge batsmen 173 runs voor het vierde wicket ge scoord. Het laatste nieuws is dat er nog meer regen verwacht wordt. Somber vooruit zicht voor de crioketfans in Manchester, die vooral des Zaterdags bij tienduizen den naar cricket plegen te komen kijken. Heren-enkelspel, kwart-eindstrijden: Haod (Austr.) sl. Wilton 62 64 63; Wilderspin (Austr.) sl. Vieira (Braz.) 62 4—6 64 1311; Morea (Arg.) sl. Van Swol 61 60 61. Gemengd dubbel-spel, kwart-eindstrijd, mevr. Rinkel en Hoad sl. mej. Schmitt en Wiegers 62 64; mej. Fletcher en Debnert sl. mevr. v. d. Storm en Van Voorhees 61 60. Halve eindstrijd: mevr. Knode en Vieira sl. mej. Ten Bosch en Wilderspin 13—11 6—1. Herendubbelspel, kwart-eindstrijd: Ay- re en Vieira sl. Wilton en Devroe 86 62. Halve eindstrijd: Hoad en Wil derspin sl. Holst en Wiegers 62 61 6—3. Dames&ibbelspel kwart-eindstrijd; evr. Knode en mej. Ten Bosch sl. mevr. Koopmans en mej. Mullemeister 64 63; mej. Woodgate en mej. Walsh sl. mevr. Lubbers en mevr. Peters 63 62. Halve eindstrijd: mevr. Rinkel en mej. Fletcher sl. mej. Schmitt en mevr. Roos 61 6—3. Tennis Geen prof-wedstrij den te Scheveningen De wedstrijden welke de bekende profs Sedgman, McGregor, Segura en Gonzales op Zaterdag 8 en Zondag 9 Augustus op hun toer door Europa te Scheveningen op de M.E.T.S. zouden spelen, gaan niet door. De directie van de M.E.T.S. heeft zonder enige nadere commentaar dan dat de profs op die data in Italië zouden spelen, de mede deling gekregen dat zij niet naar Ne derland zullen komen. Hoewel alle de- dails reeds naar wederzijds genoegen waren geregeld! DAVIS CVP België leidt tegen Italië De Belg Washer heeft het eerste en kelspel voor België in de halve finale van het tornooi om de Davis Cup (Europese zone) tegen Italië gewonnen. Hij won van Gardini met 64 1416 2—6 64 63 in een partij, die bijna drie uur in beslag nam. Door deze lange duur kon het tweede enkelspel, waarin de Belg Brichant en Merlo elkaar ontmoetten, niet worden beëindigd. Volgens de reglementen van het Davis Cup-tornooi werd het duel om acht uur gestaakt en op dat tijdstip was de stand 64 16 64 (31 in de vier de set voor Merlo) voor Brichant. Op de eerste dag van de andere finale tussen Frankrijk en Denemarken te Pa rijs hebben beide landen een partij ge wonnen. Nielsen (Den.) sloeg Haillet (Fr.) met 36 62 64 62 en Rémy (Fr.) won van UI rich (Den.) met 26 6—1 6—1 6—2. Van onze correspondent te Haarlem. In hotel Bouwes te Zandvoort heeft het bestuur van de stichting Touring Zandvoort vanochtend een persconfe rentie gehouden om de kwestie omtrent het circuit uit de doeken te doen. Als een donderslag bij heldere hemel be schouwde het stichtingsbestuur de pu blicatie van de K.N.A.C.. waarbij het circuit werd afgekeurd. Er was geen °nkel overleg gepleegd, hoewel de ver standhouding zeer goed was. Touji^g Zandvoort zou zelf de eerste zijn ge weest om het circuit te sluiten, indien er gevaar voor de renners zou zijn. Woensdag j.l. zijn met een meetwagen van het rijkswegenbouwlaboratorium metingen verricht om de stroefheid van de baan vast te stellen. De uitslag van deze metingen was in alle opzichten gunstig. De baan was veel beter dan de vorige week. Voor alle zekerheid zal nu nog een proef worden genomen met ren ners en coureurs en met vertrouwen wordt ook daarvan de uitslag tegemoet- gezien. Intussen zijn de wedstrijden voor 26 Juni afgelast, maar men zal trachten deze op een latere datum doorgang te doen vinden. Met de K.N.A.C. en de K.N.M.V. is intussen weer een prettige relatie ontstaan. Ir. Krijn, adviseur voor de slijtlaag, gaf enige technische bijzonderheden. Periodiek moeten de banen van een slijt laag worden voorzien, welke tijd vraagt voor inrijden. Als er veel verkeer i6, gebeurt dit vlug. maar dit is niet het geval op het Zandvoortse circuit. Er is inderdaad wat meer steenslag dan vijf jaar geleden, maar daar komt spoedig een eind aan. Een meetwagen heeft de wrijvingscoeffioiënten gemeten. In 1949 bedroeg dit iets meer dan 0.6. waar door het praedicaat ..zeer stroef" werd verkregen. Thans zijn zeven metingen gedaan; twee behaalden 0,56 met het praedicaat ..stroef', vijf lagen daarboven en kregen de kwalificatie „zeer stroef". Dit geringe verschil mag zeker geen aanleiding zijn, aldus de heer Krijn, tot zoveel kabaal. Jaren lang heeft hij als wegenbouwer overal metingen verricht en steeds zijn de resultaten op Zand voort de beste geweest, die hij kon noteren. Hij heeft met zijn wagen rem proeven genomen en van slippen was geen sprake; de sporen waren kaars recht. De deskundige wees er verder op. dat de slijtlaag op 7 Juli volkomen vers was. Nu is deze bestorven en zeer belangrijk verbeterd. Hij besprak verder de kwes tie van de beschadigingen aan de ogen, die enkele renners hadden opgelopen. Namens de K.N.A.C. werd verklaard, dat deze mededelingen niet van haar afkomstig waren. De renner Farina heeft kort daarna weer op een circuit in Frankrijk gereden. Bij een onderzoek is komen vast te staan, dat zijn stof bril in Zandvoort niet goed sloot. Vol gens een Engels tijdschrift had Villoresi ook last van zijn ogen gehad. Ook hier is een nauwkeurig onderzoek ingesteld. Er bleek een mankement in de benzine leiding te zijn. waardoor in de cock pit dampen ontstonden, die de coureur aan de ogen hebben geplaagd. Ir. Krijn verklaarde tenslotte, dat het onmogelijk is. dat ergens teer is opge spat. De teerlaag is slechts 0.6 mm dik. De heer Nortier verklaarde nog. dat hij het circuit te Zandvoort altijd nog het veiligste van Europa vindt. Enkele Ztceedse turnsters zijn te Rotterdam aangekomen de Gymnaestrade. i deel te nemen Onze kanspaarden Te Duindigt en Te Alkmaar zullen Zondag jurses worden gehouden. Wij geven hier onder de programma's met onze kanspaar den: Duindigt: Wardaprljs, draven 2040 m: Rolandus Peter Snel Qui est ce qui. De Mijl van Duindigt. ren 1600 m: Kenitra Karioka Solenzara. 3. Prima Donnaprijs, draven 2100 m: Ro nald Rhea Hollandia Quadrupes. NederlandZwitserlandprjjs. ren 2000 amateurs: Aquavit Boekanier Britoly. 5. Jacqueline P-prijs, draven 2500 m.: Qui Hollandia G Oranje Nassau Perer hof. 6 Dianaprijs. ren 2400 m: Truus Riphales Sagita. 7. Cisca B-prijs, draven 2020 m: O. Ma rijke P. Louis II New Spencer. 8. Bremprijs, hordenren, 3000 m: Beauchef Frederique Moqueuse. Te Alkmaar: Aardbeienprijs, 1760 m: Roelina Rosamunde Queen Darla. 2 Mizzi Schindelerprijs, 1100 m. 2-jarigen: Sagne d'Or Sonja Zora Spencer Gay's Zn Dutch Evernprijs. 2340 m. amateurrij ders: Louis F. H. Nonme M. King Spencer. Amazonenprijs, 2040 m.: Quant Moi R. Petrosia Queen Bonnie. Elephantsprijs, 2360 m: Pauline Quita Scott Paul Spencer. 6. Moulin Rougeprljs. 2360 m.: Our Volann Nora B. rijder Geersen. Roem van Kennemerlandprtjs. 2340 m Over Again Olivier B Mc Heny. Plukkersprijs, 2040 m: Meeske S. Guy Hanover My Darling. Russische schakers niet vertrokken De Queen Elizabeth is Vrijdag uit Cher bourg vertrokken zonder de 15 Russische schakers, die passage voor New York hadden geboekt. Od uitnodiging van de Amerikaanse schaakbond zou een sterk Russisch team te New York in een tornooi tegen de ploeg van de Verenigde Staten uitko men, Toen het ministerie van buitenlandse zaken echter na het verstrekken der visa de eis stelde, dat de Russen zich niet buiten de grenzen van New York zouden begeven, werd tegen deze maat regel heftig geprotesteerd door Wy- shinski. De mededeling van de Amerikaanse immigratie-autoriteiten, dat de Russen toestemming zouden krijgen overdag het buitenhuis van de Russische vertegen woordiging bij de Verenigde Naties op Long Island te bezoeken, heeft Moskou kennelijk niet van gedachten doen ver anderen. Wyshinski dreigde dat zijn landgenoten thuis zouden blijven wan neer de bepaling inzake de beperkte be wegingsvrijheid niet zou worden opge heven. Nederland-Zwitserland Zondag zal op de renbanen Duindigt te Wassenaar een uitnodigingsren (han dicap) om de prijs Nederland - Zwitser land worden gehouden voor paarden van 4 jaar en ouder. De afstand zal cir ca 2000 meter bedragen. Vier Zwitserse officieren, amateur- renrijders, zijn uitgenodigd voor deze wedstrijd, waaraan eveneens vier Ne derlandse amateurs deel zullen nemen. Het uitkomen op eigen paarden bleek niet mogelijk te zijn, daarom werd in onderling overleg besloten, dat de wed strijd zal worden gereden op Neder landse paarden, terwijl voor de revan che wedstrijd in Zwitserland op 30 Augustus as. te Yverdon Zwitserse paarden ter beschikking zullen worden gesteld. De deelnemende paarden zijn: Britoly bereden door een Zwitserse amateur eig. de heer J. L. Ravenswaay, Dicky, bereden door een Nederlandse amateur, eig. de heer D. C. T. Modderman. Boe kanier, bereden door een Zwitserse amateur, eig. C. Swarttouw, Noordwes ter. hereden door een Nederlandse ama teur, eig. F. J. Frowein. Flyinggal, be reden door een Zwitserse amateur, eig. Stal Erica, Aquavit, bereden door een Nederlandse amateur, eig. de heer J. A. Schoonderwoerd, Brandal, bereden door een Zwitserse amateur, eig. Stal Brandal, Proposal, bereden door een Nederlandse amateur, eig. Stal Het Uilennest. Overwinning van mr. Albers Pistorius te Aken Ruim 30,000 schoolkinderen, die aan wezig waren op het internationaal con cours hippique te Aken, waren getuigen van het feit, dat de Nederlandse drie kleur aan de hoogste mast omhoog ging voor de overwinning van onze landge noot mr. F. Albers Pistorius met het paard Maaike in het jachtspringcon- cours. klasse M. Ook de Nederlander Hensen wist zich met Pontius Pilatus in de voorste gele deren te plaatsen. Hij werd ex aequo vijfde geklasseerd. De heer L. H. M. van Loon (Tilburg) kwam met Ampère niet voor een prijs in aanmerking. Oostduitse sportbond stelt militaire oefening uit. De Vereniging voor sport en techniek in Oost-Duitsland, welke een burgermilitie van een half millioen man zou gaan vormen, heeft haar mili taire oefenprogram uitgesteld, zo heeft de leiding van de vereniging officieel meegedeeld. In een instructie aan de leiders wordt gezegd, dat de nieuwe koers van de regering ook het karakter der vereniging wijzigt. (D.P.A.) zomercompetitie knzb Waterpolo horidklasseHaarlemMer- wede 5—3 (onder protest): eerste klasse a: i AZ en PC—UZSC 7—3; eerst» klasse b: Z:an—SVH I—1». NentupOs (Amheml—N»p- tunus (Amersfoort) 32.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3