NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT SPECULATIES IN DE WESTELIJKE WERFT,D Het nieuivs uit Moskou blijft schaars CONFERENTIE VAN DRIE BEGONNEN Overleg Kamercommissie en regering over de E.D.G. overeenstemming Wellicht tussen Robertson en Rhee Franse Raad wijzigt Laniels voorstellen Opvolger benoemd Kans op regen Congrescommissie voor hulp aan bepaalt bedrag het buitenland Directeuren: F. BAAS en W. PLUYGERS. Hoofdredacteur: Mr. M. ROOY Uitgave: Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. Witte de With straat 73 Rotterdam Zaterdag 11 Juli 1953 110e JAARGANG No. 160 Abonnementsprijs per kwart. 7.30. Losse nrs 1 0.13. Verschijnt dag. beh. op ZonOag. Tel. <K 1800) 11.10.00 (19 lijnen). Na 17 u.: 11.10.09. Telegr.-adr.: N1ROCOUR. Postrek. 40 De paleisrevolutie in Rusland De val van Beria heeft het kon'moeilijk anders geweldige-op- schudding gewekt in de hele niet-communistische wereld. Het blijkt duidelijk uit de zeer uitvoerige commentaren, welke de wereldpers aan de jongste opzienbarende berichten uit Moskou wijdt in af wachting van verdere mededelingen uit de Sowjet-hoofdstad, die ons wellicht zullen leren, welk spel aldaar thans wordt gespeeld. Maar juist van Russische zijde komt het nieuws op het ogenblik slechts druppelsgewijs binnen. ISieuw artikel in de Prawda De Prawda blijkt vonochtend nog een hoofdartikel te hebben gewijd aan de reacties op het ontslag van Beria. Het Sowjetvolk, aldus dit blad. let bij zijn vreedzame opbouwende arbeid nauwkeurig op de intriges van impe rialisten en hun verachtelijke, huur lingen. Provocateurs en organisatoren van avonturen zullen worden ver pletterd. En het blad voegt er aan toe. dat Rusland zonder oponthoud zijn vriendschap versterkt met de grote Chinese Volksrepubliek en alle andere volksdemocratieën. van de val van Beria is te zoeken. Malenkow vond het blijkbaar onduld baar, dat Beria alsnog dezelfde macht uitoefende, welke hij bezat, toen zij gelijken waren onder de leiding van Stalin. Voor de Daily Telegraph zijn de gebeurtenissen in de satelliet staten slechts een zwakke weerspiege ling geweest van de diepere en destructievere spanningen, welke in Rusland zelf heersen. „Als de politie te machtig wordt", voegt het conservatieve blad er aan toe, „dan betekent zij een bedreiging voor de partij. Is de politie te zwak, dan schaadt zij de partij, welker taak zij niet ten uitvoer kan helpen bren gen". Het blad gelooft niet aan de mogelijkheid om een duurzame over eenkomst te sluiten met een regering, voor welke een periode van „koude burgeroorlog" is aangebroken. Enkele Franse stemmen Boris Souvarirfe schrijft in de Figaro dat, na de uitroeiing van de medewerkers van Lenin, thans de beurt is aan de medewerkers van Stalin. Het spreekt vanzelf, aldus Souvarine, dat Beria zal-bekennen er dat Kroeglow, zijn opvolger, die on langs werd gedecoreerd omdat hij de dwangarbeid aan het kanaal Wolga— Don" tot een goed einde had gevoerd, zich het vertrouwen van de partij waardig zal tonen. Hoe lang echter? Als Saturnus verslindt de revolutie haar kinderen, maar de tegen-revo lutie, op touw gezet door Stalin en voortgezet door zijn opvolgers zal nog veel meer slachtoffers vergen. Volgens de Aurore is de jongste Sergei Kroeglow, de opvolger van Beria ah Russisch minister van Binnenlandse zaken. Volgens radio Moskou hebben de fabrieksarbeiders in alle grote Rus sische steden Vrijdag talrijke vergade ringen belegd, waarin Beria werd ver oordeeld. Men stuurde telegrammen aan het partijbestuur om te verzekeren, dat de arbeiders aan de zijde van partij en regering staan. Bovendien beloven de arbeiders de productie te zullen verhogen. Schaarse berichtgeving Over hetgeen zich te Moskou in de jongste dagen heeft afgespeeld blijven de berichten schaars. A.P. heeft te Londen van iemand die van diplo matieke zijde vaak zeer betrouwbare inlichtingen ontvangt, vernomen, dat Beria al einde Juni werd gearresteerd door soldaten, die gesteund werden door tanks. Het zou vast staan, dat Beria werd opgepakt of overweldigd toen zijn lijfwacht afwezig was Beweerd is ook, dat Wisjinski in het proces tegen Beria als openbaar aan klager zou optreden en dus zijn oude rol zou hervatten. Van dit bericht heeft men te Moskou geen bevestiging kunnen krijgen. Men heeft er alleen op gewezen, dat Wisjinski, als plaatsver vangend minister van buitenlandse zaken en gedelegeerde bij .de V. N., al geruime tijd niet meer als openbaar aanklager heeft gefungeerd en de han den vol heeft met zijn diplomatieke arbeid. Hij vertoeft op het ogenblik echter wel te Moskou. Indruk in de Ver, Staten In de Verenigde Staten stelt de pers in de eerste plaats vast, dat men thans toch een duidelijker indruk krijgt van hetgeen zich na de dood van Stalin in de Sowjetunie heeft voltrokken. Er is geen sprake van eensgezindheid in de leiding, al is deze de laatste maanden voortdurend geproclameerd. De New York T i me s merkt op, dat het aan Beria gewijde hoofdartikel van de Prawda met enige wijzigingen best tussen 1920 en 1930 tegen Trotzky, Kamenew, Zinowjew of Boecharin had kunnen worden geschreven. „Het spreekt vanzelf", voegt het blad er aan toe, „dat de nieuwe evolutie, begin nend met de transformatie van Beria van aartsengel in duivel, niet tot hem zal worden beperkt en dat thans de jacht op zijn vrienden en aanhangers zal beginnen". Het blad ziet in het ge beurde het begin van een burgeroor log en meent overigens, dat de slacht offers hiervan hun lot best hebben verdiend. De New York H e r*a 1 d Tri bune trekt uit het gebeurde de con clusie, dat Beria aan het hoofd moet hebben gestaan van de „meer plooi bare politiek", welke de jongste maan den door de Sowjets is gevoerd. De onlusten te Berlijn en in de satelliet staten zijn wellicht voldoende geweest om hem ten val te brengen. In dit ge val moet men alle hoop op een beëin diging van de koude oorlog laten varen. De vrije wereld moet zich ge reed houden om te handelen, overeen komstig de wijze, waarop de myste rieuze intrige van Moskou zal worden opgehelderd. De reacties der Engelse pers In Engeland blijkt men de nadruk te leggen op het antagonisme, dat de Russische leiders onderling blijkt te verdelen. De Times acht het best mogelijk, dat hierin de enige oorzaak Bohlen had val van Beria reeds gemeld De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen, die juist een vacantie in Frankrijk begonnen is, zal onmiddellijk naar Washington te rugkeren voor een bespreking n.a.v. het ontslag van Beria, aldus heeft het Amerikaanse departement van buiten landse zaken meegedeeld. Het departement zegt, dat Bohlen verscheidene dagen geleden ,,de ver moedelijke verwijdering van Beria" reeds meldde. Naar verwacht wordt, zal de gebeurtenis te Moskou Ameri ka stijven in zijn verzet tegen het Britse en Franse voorstel tot een con ferentie met Rusland op het hoogste plan. Hoge Amerikaanse ambtenaren hebben al eerder als hun mening te kennen gegeven, dat de interne wij zigingen in de Sowjet-Unie als gevolg van Stalins dood nog lang niet vol tooid waren en dat het daarom raad zaam was nog wat te wachten met een bespreking met de Russische lei ders. Ook werpt de reorganisatie te Moskou de vraag op, of het Russische „vredesoffensief" wel zal worden voortgezet. In Amerikaanse Congreskringen acht men de toestand thans rijp om Rusland te bewegen in te stemmen met het Oostenrijkse verdrag en een vereniging van Duitsland. Senator Wi ley sprak van ,,een van de beste kan sen sinds het einde van de oorlog". Amerika moet volgens hem de psy chologische oorlogvoering intensiver en van .,de kokende spanningen ach ter het ijzeren gordijn profiteren". crisis de ergste, welke de Sowjetunie tot nu toe heeft beleefd. Het blad be treurt, dat hierdoor de politiek van ontspanning, welke door de opvolgers van Stalin was iifgeluid en waarvan alle volken met spanning de vorde ringen volgden, weer in gevaar is ge bracht. Het oordeel van Adenauer Bondskanselier Adenauer, die met vacantie in de buurt van Baden-Baden vertoeft, heeft, aldus Reuter, gezegd, dat het onmogelijk is te voorspellen, hoe de buitenlandse politiek zich zal ontwikkelen na de val van Beria. Deze val, zeide hij, herinnert sterk aan hetgeen zich op het Kremlin heeft "_2speeld na de dood van Lenin. Stalin heeft toen vier jaar nodig ge had om zijn rivalen in de strijd om de macht kwijt te geraken. Amerikaanse levensmiddelen voor Oost-Diiitsland De regering der Verenigde Staten heeft zich bereid Verklaard levensmid delen ter waarde van vijftien millioen dollar naar Oost-Duitsland te zenden. De waarnemende Amerikaanse zaakge lastigde te Moskou heeft zulks namens president Eisenhower medegedeeld aan Wysjinsky, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. Amerika zou o.a. graan, suiker, spek en soya-olie kunnen zenden. De levens middelen zouden door tussenkomst van de religieuze organisaties aan de bevol king moeten worden verdeeld. De Ver enigde Staten hebben om spoedig ant woord verzocht. Ten einde geen tijd te verliezep zijn de eerste zendingen reeds naar enkele stations aan de grens van de Russische zone van Duitsland ver zonden. (Reuter/A.F.P.). Voor een Duits conservatief front Dr. F. Middelhauve. de 2de voorzitter an de Westduitse (liberale) Freie Demo- kiatische Partei, heeft in een te Iserlohn gehouden rede gepleit voor het vormen van een conservatief anti-marxistisch front van alle partijen, welke rechts van Adenauers Christlich-Demokralische Union staan. Dit front zou naast de CDU on de Soc. Dem. Partij de derde ..grote kracht" in het Duitse parlement moeten -orden. Middelhauve zei nog. dat de liberalen na de verkiezingen in geen geval met de socialisten zullen samenwerken. Het ook geenszins zeker, dat zij tot een coalitie met de CDU zullen worden be reid gevonden. Wellicht zullen zij beslui ten tot het voeren van positie". (DPA). tuele maatregelen oon de toestanden in Duitsland te verbeteren, waarbij men niet zo zeer het oog had op Eisenhowers aanbod van voedselzenaingen naar Oost-Duitsland, als wel op steun aan de anti-communisten in de Oostelijke zone Men uitte de wens, dat de E.D.G. spoe dig ondertekend zou kunnen worden en dat ook Duitse contingenten in een Europees leger zouden kunnen worden opgenomen. (Reuter). De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland is gisteravond om kwart voor acht Ned. tijd op het departement van buitenlandse zaken te Washington begonnen. Het publiek toonde weinig belangstelling. Slechts een hand jevol mensen, zo meldt Reuter, sloeg de aankomst van de ministers gade. Kort voor het begin van de confe rentie zei Dulles, dat de verwijdering van Beria op een zekere zwakte van het Kremlin wijst. „Het oude systeem mag blijven bestaan", aldus Dulles, „en een bedreiging voor ons vormen, maar de zwakheid, die er inhaerent aan is, is thans aan de dag getreden". De ministers zouden, zo werd verder verklaard, van gedachten wisselen over „belangrijke kwesties zoals de betekenis van de dramatische ont wikkeling in de Sowjetunie". Van elke gelegenheid om de vrede, de gerech tigheid en de welvaart te dienen, moest gebruik worden gemaakt. Ook Bidault en Lord Salisbury hiel den een kort toespraakje vooraf. Daar na werden de verslaggevers en foto grafen Uitgenodigd om heen te gaan, opdat de eigenlijke conferentie zou kunnen beginnen. Natuurlijk vormden de recente ge beurtenissen in Rusland en de toestand in de landen achter het IJzeren Gor dijn de hoofdschotel op deze eerste bespreking, welke ruim drie uur duurde. Men was het erover eens, dat niets thans een verandering van poli tiek ten opzichte van de Sowjetunie rechtvaardigde. Men had de kwestie van een ontmoe ting met de Sowjetleiders wel aange voerd. maar niet uitvoerig besproken. Wel handelde men uitvoerig over de eenwording van Duitsland, vrije alge mene verkiezingen in dat land en even- o C Openbaar debat niet vóór 21 Juli De Koningin woont galapremière bij Van onze Amsterdamse correspondent De Koningin heeft gisteravond in het City-theater de galapremière bijge woond van de Metro Goldwyn-film Ply mouth adventure. De avond werd gege ven ten bate van de nationale commis sie voor vluchtelingenhulp en de hier vertoonde' film, een continentale pre mière. was de rolprent welke werd op genomen toen koningin Juliana op haar Amerikaanse reis de filmstudio's te Hol lywood bezocht, daar een kijkje kreeg achter de schermen van Plymouth ad- venture en alle hoofdrolspelers aan zich liet voorstellen. Van dit bezoek werd tevens een film gemaakt, die later aan de Koningin werd aangeboden en die door Hare Majesteit voor deze avond beschikbaar was gesteld. Uit de verto ning van deze speciale reportage bleek, dat men aan het slot. daarvan op de ge luidsband hoffelijke woorden van dank. waardering en respect van de zijde van de directie van Metro Goldwyn aan dit persoonlijke filmgeschenk voor de Konin gin heeft toegevoegd. Na afloop van de voorstelling, die door verscheidene autoriteiten werd bij gewoond, heeft de Koningin zich nog ge ruime tijd op een ontvangst op het bal- con van het theaterrestaurant met de le den van de nationale commissie voor vluchtelingenhulp en verscheidene gas ten onderhouden. Geweigerde tomaten worden toeh gelost De groep Nederlandse exporteurs, le veranciers van de 150 ton tomaten, die aan boord van twee kustvaartuigen voor de wal in Londen liggen, heeft besloten de lading ter waarde van 100.000 on danks het invoerverbod te Londen te los sen. Met dit werk is Vrijdagmiddag om 5 uur begonnen. De Engelse douane heeft meegedeeld de partij in beslag te zullen nemen. Blijkens informaties te Londen zal de Engelse douane de in beslag ge nomen tomaten verkopen, waardoor de ze vruchten dan toch op de Engelse markt komen. Zodra de kustvaartuigen gelost zijn, keren zij naar Nederland te rug. Ook bestandsbesprekingen De geallieerde en communistische bestandsdelegaties op Korea hebben vandaag te Pan Moen Djon twee maal vergaderd. Morgen komen zij weer bijeen. Te Seoel had Eisenho wers afgezant Walter Robertson weer een bespreking met Syngman Rhee. Na afloop deelde Robertson mede, dat dit het laatste onderhoud tussen hem en Rhee was geweest en dat latex- op de dag een gemeenschappelijke verklaring gepubliceerd zou worden. Ook de Zuidkoreaanse president ver- Minister Kernkamp over de verklaring van Tamzil De minister van overzeese rijksdelen, prof. W. J. A. Kernkamp is Vrijdagavond na een bezoek van acht dagen aan Au stralië per vliegtuig naar Nieuw-Guinea vertrokken. Voor zijn vertrek uit Syd ney zei hij. dat hij verbaasd was over de verklaring, die de nieuwe Indone sische zaakgelastigde te Canberra, dr. Tamzil, inzake de Nederlands-Australi sche besprekingen had afgelegd. De minister deelde mede, dat de Au stralische en de Nederlandse regeringen beiden plechtig verklaard haddon, dat hun overeenstemming alleen de ontwik keling van Nieuw-Guinea op cultureel, economisch en sociaal gebied betrof. Dr. Tamzil had verklaard, dat de be sprekingen tussen Australië en Neder land onprettige gevoelens bij het Indo nesische volk hadden gewekt. klaarde, dat hij met Eisenhowers af gevaardigde tot vriendschappelijke overeenstemming was gekomen met betrekking tot problemen, verband houdend met de wapenstilstand. Rhee zeide tot correspondenten, dat alle belangrijke punten tussen hem en Robertson waren behandeld. Robert Mumhey. de vroegere Ameri kaanse gezant in Japan, die de bespre kingen heeft bijgewoond, is vandaag naar Washinton vertrokken. Dit ziet men te Tokio als een teken, dat de on derhandelingen een gunstig einde heb ben gevonden. Te Washington wilde men nog niets berichten omtrent een eventuele onder tekening van een accoord tussen Robert son en Rhee. De Amerikanen hebben uit Japan troeoenversterkingen naar Korea gezon den om de Zuidkoreancn te verhinderen een eventuele wapenstilstand in de war te sturen. In de Oosteliike en Westelijke sector van het centrale front vinden vrij zwa re gevechten Dlaats. Amerikaanse super forten bombardeerden bruggen over de rivier de Tsiong Tsion. welke van vitaal belang ziin voor de verbindingen tussen de grens met Mantsioeriie en de N.zord- koreaanse hoofdstad Pjong Jang. (AP. - A.F.P. - Reuter) Dieselvrachtwagens voor rampgebied Op het goederenemplacement van Van Gend en Loos te Breda zijn Vrijdagmid dag negen dieselvrachtwagens aangebo den aan negen Zeeuwse vervoerders, die door de watersnood zijn gedupeerd. De ze wagens, die een waarde vertegenwoor digen van ongeveer 200.000 zijn bijeen gebracht door de ..Verein Oesterreichi- scher Industriellen." Zij werden aange- boden door mr. R. M. J. Holla, rijks- „gezond® op-|hoofJ "tópcv.teur van het viseer in de drie fuidelijke provincies. De Franse Raad van de Republiek heeft het wetsontwerp tot financiële hervormingen van premier Laniel met 135 tegen 115 stemmen goedge keurd, evenwel met dien verstande, dat er een aantal belangrijke wijzi gingen in is aangebracht. Een financiële commissie uit de Raad heeft o.m. de verhoogde belasting op alcohol en olie uit het ontwerp ver wijderd. Een betoog van Edgar Faure, de minister van financiën, had geen uitwerking. Men verwacht, dat de Nationale Ver gadering, die Zaterdag het ontwerp zal behandelen, de wijzigingen van de Senaat weer ongedaan zal maken. Nader wordt gemeld, dat de Franse Nationale Vergadering de voorsellen in de vorm, zoals deze door de rege ring ivaren ingediend, met 313 tegen 268 stemmen heeft goedgekeurd. De wijzigingen, aangebracht door de Raad, zijn hierdoor ongedaan gemaakt. Het bezoek van de Prins aan de Ned. Antillen Prins Bernhard die. zoals gemeld, be gin Augustus een bezoek aan de Ne derlandse Antillen zal brengen, wordt, komende uit de Verenigde Staten, 6 Augustus op Aruba verwacht. Het pro gramma van het bezoek vermeldt o.a. de onthulling te Willemstad van het door de beeldhouvfer Albert Termote ver vaardigde beeld, dat een geschenk is van het Nederlandse yolk aan de be volking van de Ned. Antillen; het is be doeld als een blijk van dankbaarheid van het Nederlandse volk voor wat de Antillen in de oorlog van 19401945 voor Nederland hebben gedaan. Te Wil lemstad zal de Prins voorts het be stuur van het onlangs opgerichte Prins Bernhardfonds voor de Ned. Antillen in stalleren. In de avond van 7 Augustus is er een grote ontvangst voor de in gezetenen in het fort ..Amsterdam". In de avond van 8 Augustus keert Prins Bernhard weer naar Nederland terug. De affaire Julien Kuypers Van onze correspondent BRUSSEL, 11 Juli. De heer Julien Kuypers, secretaris-generaal van het ministerie van openbaar onderwijs, is door minister Harmei van zijn func tie ontheven en ter beschikking ge steld. In zijn plaats is als interim benoemd de heer Recht. Gelijk men zich zal herinneren heeft minister Harmei deze maatregel jegens een overigens door hem bijzonder hoog geschatte ambtenaar reeds in Januari in de Kamer in uitzicht gesteld, nadat de Heer Kuypers tot in hoogste instantie veroordeeld was tot zes maanden voor waardelijk, in verband met zijn verant woordelijkheid voor de brand in het gebouw van het ministerie van onder wijs, zes jaar geleden, en het verzoek om revisie was afgewezen. De heer Kuypers heeft zijn zaak ech ter nog voorgelegd aan een interdepai tementale kamer van beroep, waarin vijf secretarissen-generaal zetelen on der voorzitterschap van een magistraat. Deze kamer van beroep heeft dezer dagen met slechts de stem van de ma gistraat tegen uitgesnroken dat de voor genomen terbeschikkingstelling niet gemotiveerd was. Evenwel bindt advies de minister geenszins. De heer Kuypers. die zijn strijd tegen wat hij als onrecht beschouwt heeft voortgezet, alhoewel hem een lucratief compromis was voorgesteld, heeft dezer dagen verklaard de beschikking te heb ben gekregen over nieuw feitenmate riaal. dat hij aan de justitie heeft doen toekomen. Grieks-Bulgaars accoord over grensgeschil Griekse en Bulgaarse legerofficie ren hebben overeenstemming bereikt over het tussen beide landen bestaan de grensgeschil. aldus een communi qué van het Griekse leger. De rege ringen moeten nog hun toestemming ge-ven. Beide landen hebben aanspraak ge maakt op de grensrivier de Evros; bo vendien waren militairen vaak in ge vechten gewikkeld op het eilandje Gamma midden in de rivier. (Reuter) £)E NEDERLANDSE regering zou graag zien, dat de Tweede Kamer het verdrag tot instelling van de Europese defensiegemeenschap vóór het zomerreces goedkeurt. In sommige kringen vertelt men het verhaal, dat deze wens van de regering eigenlijk voortvloeit uit een afspraak met Washington. Het weekblad de H a a g- Post maakt zich tolk van deze kringen. Het is een ernstige beschul diging: nen regering die zich tegenover een regering van een vreemde mo gendheid bindt om druk uit te oefenen op een parlement om binnen een be paalde tijd een bepaald besluit te nemen. Dat parlement moet wel totaal van zinnen zijn als het daar gevolg aan geeft. Op onwetendheid kan het zich met beroepen, want elk Kamerlid heeft immers de Haagse Post kunnen lezen. Maar de wereld is slecht en het zal dus wel go zijn, dat een meerder heid van de Kimer ook in het com plot is. Die meerderheid bestaat dan waarschijnlijk uit alle fracties behalve die van de C.P.N. Misschien ontbreken er nog een paar kleine fracties, die er evenmin als de C.P.N. voor voelen, dat de E.D.G. wordt geratificeerd. En het dagelijks bestuur van de Nederlandse Raad van de Europese Beweging, dal telegrafisch bij de fractieleiders in de Tweede Kamer op spoedige goedkeu ring van de E.D.G. heeft aangedron gen, conspireert natuurlijk mee met de Amerikanen. Zo gaat het nu een maal tegenwoordig. Voor de veron derstelling, dat men weieens van harte en uit eigen overtuiging zou willen meewerken aan de eenwording van Europa, blijkt geen plaats te zijn; al thans bij hen, die conspiraties ont dekken Maar nu in ernst: de memorie van antwoord over de E.D.G. aan de Twee de Kamer is verschenen en de vraag is nu, of daar onmiddellijk een eind verslag van de commissie van voor bereiding op zal volgen, inhoudende de mededeling, dat men de openbare behandeling genoegzaam voorbereid acht. Dan zou de openbare behande ling nog in de loop van de komende week kunnen plaats hebben, en die komende week wenst men algemeen te beschouwen als de laatste verga- derweek vóór het zomerreces. Tj1 VENWEL, zo zal het waarschijnlijk niet gaan. De commissie van voor bereiding heeft dezer dagen de me morie van antwoord besproken. Zij is tot de conclusie gekomen, dat enig mondeling overleg tussen haar en de regering gewenst is. De memorie van antwoord geeft immers aanleiding tot een aantal vragen, waar men graag een regeringsantwoord op zou ont vangen. Enige van die kwesties hebben wij in onze hoofdartikelen van Dinsdag en Woensdag jl. besproken. Het kan ook de commissie van voorbereiding niet ontgaan zijn, dat de regering de twij fel aan de grondwettigheid van de E.D.ti. wel wat al te sober immers met slechts één voorbeeld heeft toegelicht. Wellicht zijn er Kamerle den, die met dat ene voorbeeld genoe gen nemen en die misschien zelfs ook zonder voorbeeld tevreden zouden zyn. Maar gelukkig mag men evenzeer ver wachten, dat er Kamerleden zijn, die van de regering precisering verlangen; zoals wij in onze artikelen ook hebben gedaan. Dit is een van de punten die in het nader overleg met de regering aan de orde zullen komen. Men mag aanne men, dat ook de door ons aangeroerde kwestie van de uitvoeringsovereen komsten zal worden besproken. Daar zijn twee aanleidingen t^ie. In de eer ste plaats dringt zich de algemene vraag op, of en hoe de Kamer een voorbehoud zal maken ten aanzien van de goedkeuring van uitvoerings overeenkomsten.' Maakt zij dit voor behoud niet, dan zal voor overeen komsten ter uitvoering van het ver drag der E.D.G. geen parlementaire goedkeuring nodig zijn, althans voor zover zij niet afwijken van de Grond wet. In de tweede plaats is er in het bijzonder de vraag, of de zg. Franse protocollen, door de regering aan de Kamer ter kennis gebracht, uitslui tend uitvoeringsovereenkomsten zyn (gelijk de regering betoogt). Men kan zich dan verder afvragen of en hoe deze protocollen parlementair moeten worden goedgekeurd. TVAAR verluidt zal het nader over- leg tussen de commissie van voor bereiding en de regering in het mid den van de komende week plaats hebben. Houdt men rekening met de gebruikelijke gang van zaken, dan zal het verslag van dat overleg in eik geval pas in de tweede helft van de week, waarschijnlijk Vrijdag, ver schijnen. Dit betekent, dat de Kamer, zo zij nog vóór het zomerreces tot be handeling van de E.D.G. overgaat, haar reces op zijn minst een weekje zal moeten uitstellen. Want als inder daad Vrijdag pas het verslag van het nader overleg verschijnt en als dit verslag dan tevens eindverslag zal zijn, zou men Dinsdag 21 Juli met het openbare debat kunnen beginnen. En hier en daar hoort men'zelfs fluiste ren. dat het misschien wel pas de 28ste kan worden. Vast staat in elk geval wel, dat het reces dit jaar maar kort zal duren. Er is voor 9 September, dus in de week vóór Prinsjesdag, al een ver gadering van de afdelingen uit schreven. Dan zal men wederom een Europese aangelegenheid aanvatten, nl. de goedkeuring van de Europese Conventie voor de rechten van de mens, een verdrag dat al drie jaar oud is en dat dan ook naar zijn aard aan de vorming van een leger vooraf dient te gaan. We hebben in Neder land wat de ratificatie van die Con ventie betreft door traagheid de zaak c op zijn kop gezet: eerst de E.D.G. en dan de rechten van de mens. Waar mee het op zichzelf betreurenswaar dige maar politiek blijkbaar onver mijdelijke verschijnsel wordt geaccen tueerd. dat de vorming van een Euro pees leger niet het sluitstuk van de Europese eenwording is, doch een van de tussenstadia. Van onse weerkundige medewerker. gl'IEN ZIJN FR de laatste dagen opheel wat plaatseri overvloedig gevallen maar zijn ook streken waar de buien veel min der van zich doen spreken. De totale hoe veelheden regen van de eerste tien dagen van Juli lopen uiteen van 2 mm op Ter schelling tot 61 mm in Zuid-Limburg, een allesbehalve klein verschil dus. Ook giste ren heeft in de oostelijke provincies de donder weer gerold, hetgeen plaatselijk met flinke hoeveelheden hemelwater gepaard ging, die soms in korte t\jd viel. Te Eelde It.v. viel in zeven minuten acht mm regen. Over het algemeen heeft de kust het beter gehad met meer zon en minder regen. Maar ook daar werd het niet warm: 19 graden was gisteren de hoogste temperatuur die in ons land werd genoteerd, aan de kust werd het 17 gr, het water van de Noordzee heeft een temperatuur van 16 gr. Vanmorgen was het met de buiigheid nog niet helemaal afgelopen, ondanks het feit dat een rug van hoge druk zich toen van de Britse eilanden naar ons land verplaatste, zodat moet worden gevreesd dat de verbe tering die toen in aantocht ivas tot de mid dag en avond beperkt zal blijven. Want boven de oceaan is de onrust opnieuw toe genomen. Een nieuwe depressie bevond zich vanmorgen dicht voor de Ierse kust op weg naar het Onsten. Zij bewoog zich toen langs een baan, waarvan het verlengde boven ons land gelegen is: daarbij werd zij nog steeds dieper. Het ziet er dus niet best uit voor de Zondag; de kans op regen neemt nog toe, de wind zal aanwakkeren. Met de ivind zal betrekkelijk warme lucht worden aangevoerd, zodat eerder een kleine stijging dan een daling van de temperatuur is te wachten. Maar florissantcr zal het weer er toch zeker niet op worden. Voor de rest zullen er velen van geluk mogen spreken, dal zij de afgelopen weken niet op een Alp of in een dal van Zwitser land of Oostenrijk hebben gezeten, want de druppels die daar gevallen zijn waren niet te tellen. Maar op meer plaatsen in de wereld gedraagt het weer zich op hel ogen blik wonderlijkop Groenland, op 82 gr. N. B. dicht bij de Noordpool dus, werd gis teren een temperatuur van 14 gr. boven nul gemeten, waardoor het daar maar ueinig minder warm was dan in Zuid-Frankrijk, terwijl hel in Rusland heet toeging: in het Zuiden werd 40 gr. gemeten, hetgeen voor die streken een allesbehalve dagelijkse ge beurtenis is. O Wijziging voortcaarde voor wapenzendingen De gemengde commissie van de beide Kamers van het Amerikaanse Congres heeft overeenstemming be reikt over de toewijzing van 5.157 232.500 dollars voor het program voor hulp aan het buitenland. Door dit besluit werd een wijziging in een voorziening aangebracht, waarbij een bedrag van een milliard dollars aan militaire hulp aan Europa zou worden ingehouden, zolang de Europese de fensiegemeenschap geen feit geworden zou zijn. Het besluit werd naar de beide Kamers gezonden om formeel goedgekeurd te worden. Het huis van Afgevaardigden had een totaal van 4.998,732.500 dollars toe gestaan; daarentegen had de Senaat in zijn wetsonwerp 5.318.732.500 dollar voor hulp aan het buitenland goedge keurd In het wetsontwerp van het Huis was een bepaling opgenomen, volgens welke de helft van de bijdra gen voor militaire hulp aan Europa niet zou worden verstrekt, zolang het Europese legerverdrag nietó volledig was bekrachtigd. Advertentie Na langdurige gedachtenwisseling werd Beze voorziening gewijzigd. Men werd het er tenslotte over eens. dat de bedragen volledig beschikbaar dienen te worden gesteld voor de aan schaffing van de benodigde uitrusting, maar dat vijftig procent van het materieel moet worden overgedragen aan het geprojecteerde Europese leger. Krachtens het nieuwe wetsontwerp zal een totaal van 2.129.689.870 dollars wor den toegewezen aan Europa. 355.212.637 dollars aan het Naburige Oosten en Afrika. 1.081.620.493 dollars aan Azië en het gebied van de Stille Oceaan, en 15.000.000 dollars aan Latijns-Amerika. Behoudens deze militaire gelden, die nog bij een later te behandelen wets ontwerp op de toewijzigingen dienen te worden goedgekeurd, werd ook nog voor zien in gelden voor de verdediging ten bedrage van 250.000.000 dollars, bestemd voor Europa. Ook werd in het nieuwe wetsontwerp een bepaling ingelast, waarbij wordt vastgesteld, dat niet minder dan 100.000.000 dollars en niet meer dan 250.000.000 dollars gebruikt dient te wor den voor het betalen van Amerikaanse overschotten aan landbouwproducten voor gebruik in het buitenland. In een wetsontwerp op de toewijzingen zullen de bedragen, welke de ontvangen landen worden toegewezen, worden vast gesteld. Dit wetsontwerp wordt op het ogenblik bestudeerd door commissies van Senaat en Huis. (A.F.P.—Reuter) - VA M I -1J S "cZeU UHÓcé/// Overdag veel bewolking Weersverwachting. medegedeeld 5 door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig Jj. van Zaterdagavond tot Zondag. 3- g avond (opgemaakt te 10 uur): Aanvankelijk opklaringen, mor- s> gen toenemende bewolking met s- enige regen, het eerst in het Wes- ten van het land. later ook in het 5 Xr Oosten. Zwakke tot matige, later 5 tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde tempera- turen. b; 12 Juli: Zon op 4 34 onder 20.57. Maan op 5 52. onder 21.40. 13 Juli: Zon op 4.35. onder 20.56. 3- 'T Maan op 7.06, onder 21.56. g Het weer in Europa max. neersl. temp. afgel. gist. 24 u. -i/s gr. C. in mm Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Londen Luxemburg Pariis Bordeaux Grenoble Nice ZUrich6 Berlijn MUnchen Wenen Rome zw. bew. geh. bew. zw bew. zw. bew. zw. bew. onbew. zw, bew. onbew. zw. bew. onbew. nevel nevel geh bew. zw bew. h. bew. NNO 2 WNW 4 windst. windst. W 2 N 3 NNW 3 windst. windst. WNW 3 WNW 2 Z 3 ZZW S

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1