wijken voor het zand Zomen voor boeren en tuinders die moeten Luchtmachtaffaire voor Rechtbank Gezondheidszorg in Drenthe en Groningen Een gooclielaai's- truc F,n ton sloffe. 2 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 11 JULI 1953 Besteedt gemeenteraad wel voldoende aandacht aan hun zorgen? (Van een onzer verslaggevers) SLOTEN WORDT OM-SLOTEN XD gemeente zich denkt? De betrokkene heeft iets van horen zeggen, maar hij redeneert licht: Er wordt al zoveel jaren gepraat over de iJ-tunnel, dit zal ook wel zo'n vaart niet nemen.' De gemeente voldoet aan de wet. een gestencild pa piertje wordt op telefoonpalen geplakt, er verschijnt een advertentie in de kranten: Er ligt een ónteigeningsplan. Osdorp I ter inzage. Zou men voldoende tijd van te voren weten, wanneer men zijn bedrijf moet opgeven, dan kan men daar rekening mee houden. Men doet dan geen onnodige investeringen meer: bemesting: onder houd, drainages, beschoeiingen. Dt schade wordt vergoed? Maar waarom nodeloos de schade groter doen zijn, dan strikt noodzakelijk is? En een tuinder, die naar nieuw land moet omzien, wei land moet scheuren, heeft niet zo één twee-drie vette, rijke tuinaarde terug TWEEDE bezwaar: de schade is ge woonlijk niet vastgesteld, laat staan uitgekeerd op het ogenblik van de inbezitneming van de grond door de gemeente. Er moeten kostbare en tijdrovende procedures worden ge voerd, waardoor men jaren lang in het onzekere verkeert. De mensen, die in hun arbeid opgingen, een goede boter ham verdienden, worden verbitterde fi guren, nihilistisch in hun denken, cy nisch ten aanzien van de waarborgen, waarmee hun rechten zijn omkleed. De prijs, die de gemeente in eerste instantie biedt is zo is de ervaring van verschillende betrokkenen -aan de lage kant. Als gqed koopman begint de gemeente met laag te bieden. Ac- cpord. Maar de gemeente is een beetje als de Verenigde Staten van Teddy Roosevelt: zij draagt een grote stok, ook al spreekt zij in' den beginne zacht jes. Die stok bestaat uit deurwaarders exploten, een juridisch geschoolde staf, onteigeningsprocedures met al wat daaraan vast zit. Op het lage bod gaat de boer ni.et in. Dan beginnen de onder- BOEREN en tuinders zien het aan, daar aan de Westrand van Amster dam: het zand kruipt verder-, over de weiden en sloten, of de zwarte, vette ■tuingrond. Op niet al te verre afstand, in meters noch in jaren, volgen de hui zenstroken. De naderende bebouwing -schijnt de 'molentjes aan de Haarlem merweg al terzijde te drukken, povere relieken van de groene wijdsheid van het weideland. Aan de Zuidzijde van het groeiend Amsterdam ten Westen van de ringbaan wordt het dorp Sloten langzaam om-sloten door de voorberei dingen voor de bouw van de tuinsteden Osdorp en Slotervaart. De ophogingswerk-zaamheden voor de tuinstad Geuzenveld (het dichtst bij Halfweg gelegen) zijn vrijwel voltooid en het gemeenteblad bevatte dezer dagen het voorstel tot voorlopige goed keuring van het onteigeningsplan voor het tuinbouwgebied Sloten. Vanouds hebben de tuindersbedrijven zich in de naaste omgeving van Amsterdam, hun voornaamste afzetgebied, gevestigd. Tal van bedrijven zijn gevestigd in de Over- toomse polder, tussen de bebouwing ter hoogte van het Surinameplein en de ringbaan. Voor deze tuinders wil men nu terrei nen reserveren. Een gebied ten Noorden van de Sloterweg, dat juist valt buiten de .tuinstadplannen, bleek hiervoor uit stekend geschikt. Wel ls dit gebied alles weiland, maar ja.... In elk geval zijn B. en W. van oordeel, dat thans onverwijld, maatregelen dienen te worden genpmen om tot de inrichting van het grootste gedeelte van dit tuinbouwgebied te gera ken. Aanvankelijk had de minister van Landbouw bezwaren, doch na een bespre king heeft deze bewindsman die bezwa ren laten vallen. Als eerste stap dient de raad thans een besluit te nemen tot voorlopige goedkeuring van het plan tót onteigening. Aan de andere zijde van de Sloterweg de Zuidzijde loopt reeds een nieuwe weg, aangelegd op een vers zanddijkje, naar de Haagseweg, dwars door de Rie- kerpolder. Aan de Westzijde van deze weg is een complex sportterreinen ont worpen, dat zal worden verhoogd met de bovenaarde uit het terrein bij het Nieuwe Meer, dat voor zandwinning zal worden gebezigd voor de ophoging van terreinen van Slotervaart en Osdorp. OOK hier zullen boeren en tuinders moeten wijken. Het wordt benauwd rondom Sloten. Het is niet zó ge makkelijk zijn bedrijf vaarwel te zeggen. Waar vindt men een nieuw in ons over volle land? Toch is bij dc betrokkenen redelijke mate van begrip voor de noodzaak tot uitbreiding van de grote stad. Als er bezwaren zijn, wanneer de tientallen, die voor het naderende z van de grote stad moeten wijken, zich zorgen maken, is dat vooral om het hoe, de wijze waarop. De stad. beschikt over een enorm paraat, technisch, juridisch daarte genover staat de boer of tuinder als een ling. Het Prinsenhof is een vèr begrip, hij daar aan de rand van Amsterdam is ook in figuurlijke zin ver van het ge meentelijke bestuursapparaat. Het is een vreemde, ontoegankelijke grootheid. Wiè is het raadslid, met wie hij kan nrtcn' De kleine groep agrariërs onder de be volking van Amsterdam heeft geen enkele vertegenwoordiging in de ge meenteraad, om haar belangen toe te lichten. Wat zijn nu de concrete bezwaren tegen de gevolgde procedure Daar is allereerst het feit, dat men te veel in het ongewisse wordt gelaten. Ware het •nu zo moeilijk, dat men de betrokkenen eens persoonlijk op de hoogte stélde, hoe het er, mee stond, welk tijdschema de Verrassende wending bij begin der zitting Toen de rechtbank tè Rotterdam gis teren de behandeling begon van de zaak tegen een 56-jarige ex-adj,-direc teur van een N.V., die betrokken was bij de burgerlijke kant van de zogenaamde luchtmaehtaffaire, werd zij direct na de aanvang onderbroken, omdat de offi cier van Justitie dr M, S. van Oosten een aanvulling van de dagvaarding vroeg., Aan de verdachte was n.l. ten laste gelegd dat hij in vereniging met F. A. van A. en W. J. van B. in het tijdvak October 1950 tot en met Juli 1951, mét het doel zich of Sen--ander wederrech telijk te bevoordelen, het Rijk had be wogen tot overschrijving', van- verschik lende bedragen. De officier vroeg een aanvulling van de dagvaarding, zodat er In de dagvaarding kwam te staan dat de ex- adj.-directeur heeft gehandeld met het oogmerk zich. van B of iemand anders wederrechtelijk te bevoordelen. Het verzoek van de officier was dus be doeld als nadere precisering. De raadsman, mr J. van Meurs, ver zette zich aanvankelijk tegen het ver zoek van de officier doch daar hij de zaak graag gisteren behandeld wilde zien, trok hij zijn bezwaren in. De rechtbank trok zich echter toch in raadkamer terug en daarna deelde de president mee dat de rechtbank de dag vaarding nietig verklaarde, alsmede de wijziging tot aanvulling, verzocht door de officier. De rechtbank achtte de om schrijving te wijd. De officier van Justitie deelde ons mede ln beroep te zullen gaan bij het hof tegen deze einduitspraak van de rechtbank waarbij de dagvaarding nie tig is verklaard en van de incidentele beschikking, waarbij zijn vordering tot wijziging is afgewezen. In een onderhoud vertelde de officier van Justitie nog, dat W. J. van B. des tijds eerste reserve-luitenant, inkoper was voor de Luchtstrijdkrachten, spe ciaal op het gebied van textiel. Er be staat echter een verbod dat een'Inkoper niet tegelijkertijd verkoper mag "zijn. On danks dit verbod heeft Van B. toch aan het Rijk willen leveren en dit zelfs éer. keer gedaan. Om nu betaling te krijgen van zijn levering kon hij echter zelf geen declaratie bij het rijk indienen en volgens de officier zou Van B. de ex- adjunetdirecteur bereid hebben gevonden de factuur wegens diè leverantie' bjj de L.A.D in te leveren. In de factuur werd de voorstelling ge geven alsof niet van B. doch de N-V. de goederen had geleverd en verkocht, het geen volgens de officier in de gefingeer de facturen werd vermeld. Daardoor zou de Staat bewogen zijn tot betaling van drie bedragen resp. 7875, 5075 en 7375, Het zal nu van de beslissing van het Hof in Den Haag afhangen hoe deze kwestie zich verder zal ontwikkelen. Verbetering Rijksweg I heeft prioriteit (Van een onzer verslaggevers) Naar aanleiding van een onderhoud, dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam met de direc teur-generaal van de rijkswaterstaat ir Maris, heeft gehad over de onhoudbare toestand van de rijksweg tussen. Muiden en Naarden, deelde mr D. A. Delprat in de vergadering van de Kamer mede. dat de- wegverbetering thans prioriteit heeft. De oorzaken die geleid hebben tot het lang uitblijven van verbreding en ver betering van dit weggedeelte waren ge legen. in de vele werkzaamheden, die de stormramp met zich bracht, en de moei lijkheden met ruilverkaveling en ont eigening van gronden voor de verbre ding. In 1954- zal met de werkzaamheden worden begonnen. Uit de Kamer van Koophandel werd de opmerking ge maakt, dat wel zéér laat met de ruil verkaveling enz. is begonnen. Westfriese week te Hoorn (Van een correspondent) In Hoorn wordt ieder jaar een West- friese week gehouden. Dit jaar zal dat van 31 Augustus tot 5 September zijn. De veefokdag is gesteld op 3 September. Op 4 September wordt de D.E.T.H.O.- mechanisatiedag gehouden. Tenslotte zal ér dit jaar voor het eerst een tentoonstelling zijn van groenten, fruit en bloemen, die duurt van 3-5 Sep tember. handelingen. Die zijn gewoonlijk van lange duur. Wanneer er in de aanvang voor een weiland 3500 per ha wordt geboden komt er te langen leste 5000 gulden in de bus. En wij vernamen een geval, dat reeds voor de oorlog" 6500 gulden was betaald voor weiland, dat thans voor een prijs van 5000 gulden door de gemeente werd overgenomen. De verkoper weet bovendien zeer goed, dat de prijs, die hij ontvangt slechts een fractie is van de prijs, die de grond, eenmaal bouw rijp, zal „doen". Zou het op die prijs, zo redeneert hij, véél uitmaken of hij nu 50 of 75 cent per m2 ontvangt? Betrokkenen - kunnen ook niet goed inzien, waarom er niet een zodanig be grip voor hun situatie is, dat bijvoor beeld voorkomen wo.rdt, dat een tuinder met een zeer intensief bedrijf op 1 Maart alles heeft ontruimd (het glas is opge slagen, de schuur afgebroken, de trek kas idem) maar dat eerst begin Juli een zanddijkje- op zijn "terrein wordt gelegd. De. mogelijkheid is groot, dat, had hij toevallig een uitvoerder gespro ken, deze hem zou hebben gezegd: dit voorjaar kunt u voor eigen risico uw tuin nog gerust bebouwen. Derde bezwaar: Er is geen instantie, waartoe men zich kan wenden met zijn bezwaren. Het gemeentelijk apparaat is partij en de gemeenteraad welaan, daarin Ontbreken de agrariërs. Een aparte commissie? Men zou er eens een balletje over op kunnen werpen, opdat niet langer deze zijde van de stadsuit breiding geheel ongemerkt aan de raad voorbij gaat en men de zorgen verlicht van een, niet grote, doch het aantal doet aan het principe niet af, maar hardwerkende groep van Amsterdam- Van onze redacteur in de noordelijke provinciën QP het gebied van de volksgezondheid in Drenthe hebben zich in de laatste tijd veranderingen ten gimple doorgezet. Ongeveer 25 jaren geleden had Drenthe inzake zuigelingensterfte het ongunstigste cijfer van de elf provinpj.es. Sindsdien heeft de toestand op dit gebied zich zodanig ont wikkeld, dat het ongunstige cijfer van weleer in een der gunstigste cijfers van ons land is verkeerd. Naast andere factoren heeft daarbij de vooruit gang van de gezondheidszorg een voorname rol gespeeld. Minder bekend is intussen', dat de tuberculoze er nog wel degelijk een probleem vormt, en dat op dit gebied de cijfers, vergeleken met die van de andere gewesten, in zékere zin voor Drenthe ongunstig liggen. Naar wij van deskundige zijde ver namen- wordt, ten einde te komen tot een verklaring van dit verschijnsel, in Drenthe researchwerk voorbereid. Waar schijnlijk is het hoge ziektecijfer deels een gevolg van de omstandigheid, dat het opsporingsapparaat aanzienlijk kon worden verbeterd en er dus meer be smettingshaarden dan vroeger werden ontdekt: anderdeels everywel moet de oorzaak ip gen complex van factoren worden gezocht. Er bestaatinderdaad behoefte aan een analyse van deze fac toren; redenen waarom thans een precj- sie-onderzoèk' wordt ingesteld. Trouwens de gehele gezondheidszorg vraagt ana lyse én verfijnd onderzoekIn dit ver band is.het dienstig'té vermelden, dat het T.N.O. (toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek) in Drenthe en Grqijjm gen een onderzoek heeft ingesteld naai de oprzaken van heli tïopd geboren \yor- eerste levensweek een onderzoek, dép van kinderen en de sterfte in de waaraan alle huisartsen en de'gemeente- bestgren medewerking verlenen en waar bij ook de inspectie van de volksgezond heid is ingeschakeld. Waar slechte voedingsgewoonten de al gemene volksgezondheid ongunstig gun nen beïnvloeden, stelt, de Voedingsraad o.a. in Drenthe en Groningen een onder zoek in naai' de voedingsgewoonten van bepaalde groepen van de bevolking. Daarbij bleek een tekort aan eiwitten in de voeding te zijn. De vraag mag wórden gesteld, of niet een te nadrukkelijke pro paganda voor de vitaminen heeft geleid tot een overmatig gebruik van dure groenten en fruit, ten Hoste van de ejwit- voeding. Misschien zou een actiever pro paganda voor het gebruik van melk, kaas en vjs op den duur in staat zijn gen betere yerbouding jn dg voedingsgewoon ten tg bewerkstelligen. In de noordelijke provincies wint de' overtuiging veld, dat de voedingsvoorlichting' verbetering be hoeft; de Kruisorganisaties overwegen, of zij jn dezen oók een taak hebben en of het wenselijk is,, diëtisten aan 'te stellen. De gezondheidszorg ondervindt beslist belemmering van de slechte hygiënische toestand,, waarin de schoolgebouwen ten plattelande nog ten dele verkeren. Het sluiten van scholen, die aan de wettelijke voorschriften niet voldoen,, komt nog te vaak voor. Gelukkig werd in de na oorlogse jaren veel acht.erstand inge haald. Bouw van scholen wordt helaas nog te zeer afgererpd door de bouw- beperkingen. Toch is het' een gebiedende noodzaak, dat de voor afkeuring in aan merking komende schoolgebouwen door nieuwe worden vervangen; immers de be staande schoien zijn dikwijls niet. alleen ongunstig voor de kinderen, doel) zij vórmen ook een beletsel voor de arbeid van schoolarts en schoolt an darts, daar in dergelijke lokaliteiten het onderzoek niet anders dan gebrekkig kan zijn. In de laatste tijd néémt men in beide prövjncies in toenemende mate een stre ven naar „planning" waar. Er bestaat behoefte aan een reorganisatie van de gezondheidszorg, in dier voege, dat gen intensiever samenwerking van t.b.c.-be strijding, kinderhygiëne, schoolartsen- dienst en rheumabestrijding wordt ver kregen. Ten aanzien van de gezondheids zorg wint de overtuiging veld, dat een te ver gaande specialisatie niet .juist is en dat naar integratie moet worden ge streefd. De instelling van districtsge zondheidsdiensten vindt een zekere aan hang; deze diensten zouden in gezond heidscentra kunnen worden gehuisvest. De bouw van gezondheidscentra te Assen, Meppel, Hoogeveen .en Emmen is in voor bereiding. Niet alleen Drenthe, maar ook de pro vincie Groningen krijgt de beschikking óver dergelijke gezondheidscentra; te Veendam en Stadskanaal is inmiddels een gebouw verrezen, waarin de regio nale gezondheidsdiensten zijn gehuisvest, terwijl voor Winschoten en Appingedam soortgelijke plannen in voorbereiding- zijn. Voor dit streven naar decentralisa tie is bij de bevolking ongetwijfeld be langstelling aanwezig! Het is mogelijk, dat' de dankbare herinnering aan de vroegere gezondheiseommissies (in 1933 opgeheven) daarbij een rol speelt. Naar wij vernamen, wordt de wenselijk heid overwogen deze gezondheidscom missies opnieuw in het leven te roepen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat in dezen de ontwikkelingsgebieden de bij zóndere zorg behoeven. Voorzieningen op sociaal terrein en op sociaal-hygiënisch gebied moeten tijdig worden getroffen. De oprichting van gezondheidscentra dient inderdaad concrete maatschappelijke be langen. Drenthe staat thans vooraan met wijkgebouwen annex badhuis. In de ge meente Emmen hoopt men tien wijkge bouwen annex badhuis te stichten. In beide provincies leeft onder de bevolking grote belangstelling voor het stichten van dergelijke wijkgebouwen, al of niet in combinatie mét een badhuis. Verheugend is ook, dat gemeentebesturen en Kruis organisaties op dit terrein eensgezind samenwerken. Al deze maatregelen zijn er op be rekend, de voordelen van de gebundelde werkzaamheden der gezondheidszoi'g ook de meest afgelegen dorpen en gehuchten deelachtig te doen worden, ten einde in staat te zijn. de factoren die heden nog de volksgezondheid bedreigen, door de gezamenlijke inspanning te overwinnen. ACADEMISCHE EMAMENS Amsterdam. Vrije Univ. Bev. tot do.ctpr to de godgeleerdheid, op proef schrift „Een""christelijke confrontatie met ftfarx, Lenin en Stalin," de heer K, J. Ifraan. Utrecht. De heer H van Rossum heeft, bij zijn promotie op proefschrift ,.A Tbéory of orthogonal Polynomials based on the Padé table", het praedicaat cum lande verkregen. OLLE KAPOEN EN DE FLADDERSCHRIK 15 TOEN Uil had gehoord/ dat-de vreemde bezoeker iemand was die vogels aan het schrikken .maakte, zwol hij 'op van woede. ..Hoe durft u hier nóg, te staan kreet hij. „dit hen diep beledigd! U krijgt uw jas niet terug... maak dat u wég komt! Uit mijn ogen!" „Maar zónder jas kan ik niets beginnen!" riep de vogel verschrikker, terwijl hij in tranen uitbarstte. ,.U behoeft ook niets te -beginnen!" riep Uil. „Scheer u weg!" Verk, die het hoe langer hoe benauwder onder de tafel la-èeg en bovendien last had van een slapend been, moest zich omdraaien. Dit deed hij'zó onvoor-zjehtig, dat hij de stoel waarop Uil zat, omstootte. Uil fladderde krijsend naar de grond. „Ook dat nog!" riep hij schel. „Denk je soms, dat je grappig bent, Verk? Wat doe je daar trouwens onder mijn tafelSchaam je je niet? Ik heb al genoeg te stellen met dit element, dat vógels en vogelachtigen aan het schrikken maakt! En dan ga jij bovendien nog verstoppertje spelen en stoeien omgooien... je stelt je aan als een jonge big! Bah!" „Hij heeft zich daar verstopt, omdat hijlbang was!" pro beerde 01 le aan Uil uit te leggen. „Niet om grappig te zijn of om jou te plagen!" Uil luisterde maar nauwelijks. „Kom te voorschijn!" riep hij naar Verk. „Tot de orde!" Provincie Gelderland krijgt psychiater-adviseur Bijna anderhalf millioen voor Noord-Zuidverbinding (Van onze correspondent) Arnhem, 11 Juli. De Gelderse Staten besloten Vrijdag in hun zomerzitting ingaande 1 Januari jl. aan het personeel der provincie dezelfde salarisverhoging toe te kennen als die welke het rijkspersoneel zal ontvangen. Desgevraagd antwoordde gedeputeerde iJsselmuiden (k.v.p.) dat deze vei'hoging ongeveer ÏO pet zal bedragen, hetgeen de provincie ongeveer 1.00.000 zal kosten. Gedeputeerde Staten zijn voornemens om de bijdragen van de provincie in de kosten der verpleging van geesteszieken in gestichten geleidelijk te verminderen om ze na enkele jaren geheel te be ëindigen. De provincie zal dan daarvoor bijstand kunnen verlenen bij de verwezen lijking van andere algemene belangen, die dringend om een voorziening vragen. Gedeputeerden kregen machtiging om voorbereidingen te treffen vóór het uit schreven van een prijsvraag op litterair en muzikaal gebied, ter gelegenheid van de opening van het nieuwe provinciehuis in 1954. Een extra-subsidie van -1410 werd verleend aan de provinciale raad van gezondheidszorg ten einde de bij deze raad in half-ambtelijke dienst zijnde rheumatoloog in volle dienst te kunnen aanstellen. Ten behoeve van de kanker bestrijding werd 10.000 subsidie ver strekt aan deze raad, De raad ontving voorts 77.000 voor het aanschaffen van 14 auto's voor de districtsverpleegsters. Een bedrag van 80.000 werd uitgetrok ken ten behoeve van de bouw van een streekbureau voor de gezondheidszorg te Winterswijk. Tot psychiater-adviseur van het pro vinciale bestuur is benoemd dr B. Chr. Hamer, geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting Veldwijk te Ermelo. Voor de aanleg van de Noord-Zuid verbinding tussen Maas en Waal werd 1.4Ó0.Ó00 gevote'ei-d, waarvan het rijk f 840.000 voor zijn rekening neemt. Voorts be.sl.oten de Staten tot opheffing van de dorpspolders van hét polder district Lijmers, en tot oprichting van een wegschap Maas en Waal Noord-Zuid. Voor de aankoop van het landgoed De Haere te Doornspijk werd aan de Stich ting Het Gelders Landschap een lening verstrekt, (Inrjez. meel.-advertentie) Dc onverwoestbare icost U slechts een paar centen per dag; het genot ervan is onbetaalbaar Prijzen van 59.af. Vraag prospectus no, 30 bij de KOBLER-IMPORT, Laan Copes van Cattenburch 54, Den Haag, dan ontvangt U tevens het adres van de dealer, die U gaarne de KM* zal demonstreren. KOOP INEENS HET BESTE, DAT IS VOORDELIGER Agatha Christie Dagelijks feuilleton In de Zuidoosthoek van Drenthe -wordt de laatste jaren een intensieve actie gevoerd om het bevolkingsonder zoek naar tuberculose zo goed mogelijk te doen slagen. De opkomst is over het algemeen zeer goed. maar de gemeente Dalen heeft in dit opzicht wel de kroon -gestoken. In de dorpen Wachtum, Dalerveen en Stieltjeskanaal kwam namelijk 100 procent van de bevolking op. terwijl in de plaats Dalen en hét dorp Hoogehaar dit percentage 99,9 bedroeg. NU, dan ben je er op gespitst over al inspiratie op te doen cn aan knopingspunten te zoeken, die je bij de toneelenseènering te pas kunt brengen. Dan let je minder op de alle daagse werkelijkheid." „Zeker, dat kan ik me indenken. Maar toch blijft zo'n tpneeldécor ook een wer kelijkheid op zichzelf, nietwaar?" „Ik begrijp u niet goed, inspecteur." „Wel, het blijft toch uit materie opge bouwdhout, carton, linnen én vérf. Het wekt een bepaalde illusie bij de toe schouwers in de zaal. Maar achter de coulissen heb je alleen maar te maken met de zeer reële, harde werkelijkheid." Alex keek hem strak aan. „Dat vind ik een zeer spitse opmerking, inspec teur. Dat brengt me opeens op een idee!" „Voor een nieuw ballet?" „Neen, niet voor een nieuw ballet... Grote hemel, hebben we dan allemaal zitten slapen?" De inspecteur liep met Dodgett over het gazon naar huis terug. Op zoek naar voetsporen, dacht Alex. Maar hierin ver giste hij zich toch. Daarnaar hadden zij 's ochtends reeds tevergeefs uitgekeken, Het had 's nachts namelijk flink ge- •egend. In gedachten verdiept volgde Alex de oprit. Ja, wat voor perspectieven open de zijn plotseling invallende gedachte? Hij werd evenwel van iedere logische gedachtengang afgeleid door het zien van Gina, die op het pad langs de vijver liep te wandelen. Van het hoger gelegen huis glooide het grasveld zachtjes omlaag naar de vijver, die hier en daar met heesters werd om zoomd. Alex snelde Gina tegemoet. „Wanneer je dat lelijke Victoriaanse monster wegdenkt", begon hij, door zijn wimpers kijkende, „dan zou dit eer pracht van een Zwanenmeer opleveren, met jou er bij, Gina, als Zwanen-jonk vrouw. Maar als ik er goed over na denk, zou je nog mooier zijn als Sneeuw koningin... onmeedogend, eigenzinnig zonder een greintje medelijden of de meest elementaire barmhartigheid. Je bent wel héél erg vrouwelijk, Gina-lief." ,Wat doe je kwaadaardig, beste jongen." „Omdat ik me niet door jou heb laten inpalmen? Jij bent veel te veel inge nomen met jezelf, Gina. Je hebt ons allemaal, waar je ons hebben wou. Ste phen en ik én die grote. ongecompliceer- de man van je!" ,Wat sla je weer een onzin uit." .Helemaal niet. Stephen is dodelijk en ik pok maar Wally voelt zich bepaald diep rampzalig. Wat mag een vrouw nog meer verlangen?" Gina keek hem lachend aan. Alex knikte haar vriendelijk toe. ,,Ja, jij bezit een animale eerlijkheid, die ik be wonder', Dat dank je aan je Latijnse afkomst. Jij doet geen moeite om te veinzen, dat je geen aantrekkingskracht op mannen uitoefent of dat het je ontzettend spijt wanneer dat het geval mocht blijken. Jij vindt het enig, dat de mannen verliefd op je raken, is 't niet, harteloze Gina? Zelfs die miezerige, kleine Edgar Lawsori!" Gina keek hem rustig aan. In volle ernst antwoordde zij: „Zo iets is nooit van lange duur, weet je. Vrouwen heb ben het in het leven héél wat moeilijker dan mannen, weet je dat wel? Ze zijn zoveej kwetsbaarder. Zij brengen kin deren ter wereld en geven zielsveel oni hen. Zo gauw ze er niet meer aantrek kelijk uitzien, houden de mannen, die zij liefhebben, niet langer van haar. Dan worden ze bedrogen, in de steek ge laten of op zij geduwd. Ik maak de mannen er geen verwijt van, want ik ben zelf geen haar betër, Ik houd niet van oude, zieke mensen, die over pijntjes klagen. En ook niet van zujke belache lijke typen als Edgar, die zich een air van gewichtigheid aanmeten. Ben ik harteloos, dacht je? De wereld is hard en dat za] ze vroeg of laat ook tegen mij zijn. Maar nu ben ik nog heerlijk iong én zie er aardig uit!" Haai' witte tanden glinsterden bij haar opvallend zonnige lach. „Ja, ik geniet er van. Alex, en waarom ook niet?" „Waarom ook niet? Inderdaa.d", viel Alex in. „Wat mjj alleen interesseert is. op wat voor manier je dat doet. Trouw ije met Stephen of trouw je met mij?!' ,,Ik ben met Wally getrouwd", protes teerde zij. „Ja, op het ogenblik, Iedere vrouw moet eenmaal in haar leven een ver gissing begaan maar hoeft daar niet levenslang onder gebukt te gaan. Kijk. wanneer je première in de pro vincie gedraaid'heeft, wordt het tijd je stuk eens in het West End te vertonen!" „Zo, dus dat West End, dat ben jij zeker?" „Wis en drie!" „Wou je heus met me trouwen? Ik kan me jou helemaal niet getrouwd voorstellen." ,Ik sta beslist op een huwelijk. Alleen ...„ar een verhouding is zo hopeloos af gezaagd. En dan die last met paspoorten en hotels. Nee, ik neem géén mai- tresse tenzij er geen andere moge lijkheid bestaat om een vrouw te krij gen." Gina's heldere lach schalde vrolijk. „O. Alex, wat vind ik je geestig!" „Dat is ook de enige voorsprong, die ik heb. Stephen ziet er stukken knapper uit. Hij is beslist een mooie jongen heftiger in alles iets waar vrouwen gek op zijn. Maar thuis is al die heftig heid alleen maar dood-vermoeiend, kind je. Bij mij zal je het leven geestig vin den, Gina." „Waarom zeg je me nog niet, dat je niet buiten me kan leven?" „Al is dat ook volmaakt waar, toch zal ik heus zo gek niet zijn; Dat zou voor mij een verliespunt en voor jou een doelpunt betekenen. Nee, het enige waar toe ik bereid ben, is je een zakelijk hu- welijksvoorstel te doen." „Daarover moet ik mijn gedachten eens laten gaan", gaf Gina lachend te kennen. Natuurliik Bovendien moet je eerst Wally van ziin ellende bevrijden. Ik heb erg met Wally te doen. Het moet een hel voor hem betekenen met jou ge trouwd te zijn en achter jouw zegekar in deze familiekring te zijn binnenge sleept, in een sfeer, loodzwaar van wel dadigheid." „Je bent een naarling, Alex!" ..Maar dan tnrh een intelligent exem plaar, hoop ik?" ..Soms!" herns.m Gina. „Ja. ik geloof eigènlijk, dat Wally geen ziertje meer om mij geeft. Tic besta eenvoudig niet meer voor hem." „Je hebt hem dus zelfs zonder succe.' getergd reageerde hij niet eens daar- Bliksemsnel vloog Gina's vlakke hand 'een Ai«x' gladde wa.ng, dat het klapte. „Raak!" jujehte Alex, Tn een omme: zien had hij haar in zijn armen genomen, en eer ze nog kon tegenstribbelen druk ten zijn lippen op de hare een lange, vurige kus. Vergeefs probeerde zij los te komen, doch liet hem ten slotte begaan. „Gina!" klonk het achter hen. Met één sprong waren zij uit elkaar. Mildred Strete zag hen ziedend van ver ontwaardiging aan, met vlammende ogen en trillende lippen. 1-Iet duurde even voordat zij reageerden op haar onbe heerste woordenstroom. .Afschuwelijk! afschuwelijk! Zede loos schepsel, dat je bent. Je bent al met als je moeder volkomen verdor ven. En niet alleen een echtbreekster je bent een moordenares! Ja, dat ben je. Ik weet veel meer da.n je denkt!" „Wat weet u dan? Doe niet zo mal, tante Mildred!" Ik ben je tante niet! Gelukkig maar. Tussen ons bestaat geen" enkele bloed verwantschap Stel je voor weet je eigenlijk wel wie je moeder geweest is 'of waar ze vandaan kwam? Maar je weet des te beter wat voor soort van man mijn vader was en hoe lief mijn moeder is. Wat voor kind zouden zij hebben aangenomen, denk je? Naar allé waarschijnlijkheid een kind van een moordenares of een prostituee. Dat was juist iets voor hen! Zij hadden er aan behoren te denken, dat de appel nooit ver van de boom valt. Ofschoon ik ge loof, dat het jouw Italiaanse afkomst is, die je' naar vergif deed grijpen!" „Hoe durft u zo iets te zeggen?" „Ik zal zeggen wat ik verkies. En je zn't niet kunnen ontkennen, dat iemand mijn moeder heeft willen vergiftigen. Wie is dan degene, die daartoe in de eerste plaats in staat wordt geacht? Wie krijgt een kolossaal vermogen in handen als moeder overlijdt? Jij, Gina, en je kunt er zeker van zijn. dat de politie daarmee rekening houdt." Nog altijd bevende van emotie maakte Mildred rechtsomkeert. „Èen volkomen pathologisch geval!" verzekerde Alex. „Machtig interessant. Daar moeten we wijlen haar. echtgenoot op aankijken. Ja, ja „Praat niet zo walgelijk, Alex! O, ik kan haar eenvoudig niet uitstaan ■•'"p ïrtsiaam!" Met gebalde vuisten stond Gina razend van woede voor hem. „Wat heeft ze anders geboft, dat je geen dolk in je kous had!" spotte Alex. „Anders had die lieve mevrouw eens kennis kunnen maken met hetgeen, waar van ze jou beschuldigt. Beheers je, Gina. Sta. daar niet zo melodramatisch te kij ken. Het is hier geen Italiaanse .opera!" (Wordt vervolgd ONDER DE KEIZERSKROON —Ut r. i.. 1.J.J LABYRINTH H Een geperfectionneerd labyrinth IJl zou men het nieuwe Westelijk deel van Amsterdam kunnen noemen, bijzonder ingenieus be dacht en met consequente inconse quentie doorgevoerd. Het bezwaar van een laibyrintih in' onze dag-en is alleen dat de meeste mensen altijd nog zin hebben er hun weg in te zoeken. En wie met zinkend hart, na al de nodige tijd vergeefs gezocht te hebben voor de derde keer naar iets zo onwaarschijn lijk klinkends als Leeuwedal ersweg vraagt en ten derde male een beleefd „Het spijt me maar Wc weet het ook niet" ten antwoord krijgt, die begint zijn geduld toch wel een beetje te ver liezen. Het begint al bij de tramconducteur, die onderweg vriendelijk in zijn boekje naslaat waar de betrokken passagier moet uitstappen. En verder? Verder kan hij hem ook niet helpen. Daar staat dan de bezoeker aan deze buurt. De mensen die in de ene straat wonen weten niet hoe de straat bij hen om dé hoek heet, hét is zelfs al een prestatie als zij één andere straat ln de buurt kunnen noemen. Men zou bijna aan een grote naohbmerrie-achtige samen zwering gaan denken, een waar de hele buurt bij -is betrokken, waarom dat is de radeloze bezoeker onbekend. Zou het wérkelijk kunnen zijn dat van al deze mensen er niet één is die de Frans Bastiaansestraat weet? Dan krijgt de gekwelde „de" Idee: een taxi! Maar ook deze zal geen uitkomst brengen. De chauffeur tikt verbaasd aan zijn pet: de W. L. Penningstraat en waar- zo moet die ergens liggen?" Nog tien minuten en de passagier begint ernstig te betwijfelen of de straat in kwestie wel ooit heeft bestaan of dat hij mis schien het slachtoffer ls geworden van een misplaatste grap. En als de vol hardende speurder dan eindelijk zijn straat heeft gevonden moet hij nog uit vinden of deze in slak-kenhuiskronkel- of zig-zagvorm ls gebouwd, dan wel of hij tot die groep behoort die aan de ene kant plotseling en zonder overgang in een andere straat overgaat en aan de andere kant zomaar ergens ophoudt met een onvindbaar vervolg. Zou het om al dit ongerief te voor komen niet mogelijk zijn bij de in gangen tot deze buurt, bijvoorbeeld bij de wegen in de Ringdijk en bij het eindpunt van lijn 13 een aantal ,;inetro- borden" te plaatsen, met de platte grond van Nieuw West erop? Achter onbreekbaar glas .of met een afdakje erboven. En bus F zou misschien een dergelijk kaartje boven de ramen kun nen krijgen? De bezoekers aan deze buurten zouden dan zelf de korste weg naar hun plaats van bestemming kun nen zoeken. En misschien dat dan Nieuw West nog een labyrint met mogelijkheden werd. OPA STERLET «gil Het Artisnieuws is treurig deze IlESl week: „Opa" Steriet, de 70- jarige en daarmee de oudste in woner van Artis, wiens toch al lange leven men op alle mogelijke manieren heeft geprobeerd nog wat t.e verlengen, is niét meer. Juist op het moment dat men in Artis met de die renarts wilde overleggen opa snel en pijnloos uit zijn lijden te verlossen, is hij overleden. Opa arriveerde, een jaar oud, op 3 November 1883 in Artis als een ge schenk va.n een zekere heei Prochoroff, uit het toenmalige Sint Petersburg en bijna zeventig iaar heeft hij dus in zijn bassin rondgezwommen. Meer malen heeft opa. daarbij in het middel punt van de belangstelling gestaan: aan het einde van de vorige eeuw ver keerde men namelijk nog in de waan dat een steriet niet ouder dan zes jaar kon worden. Maar opa reeg onver stoorbaar de jaren aan elkaar tot zelfs de wetenschapsmensen zich er niet langer over verbaasden dat hij nog in leven was. Pas toen aan het einde van het vorige jaar Artis zijn 70-jarig be staan zou vieren is opa ziek geworden. Men heeft alles geprobeerd om hem te redden, hij is zelfs aan de onder kant verzwaard met stukjes ijzer, op dat hij rechtop zou blijven lig-g'en en meer dan een jaar heeft hij in een apart bassin gewoond. Het Zoölogisch Museum heeft zich nu over het stof felijk overschot van de sterl-et ont fermd: de dierenarts kon bij een sectie namelijk geen enkele afwijking bij opa constateren en verklaarde -dat alleen, ouderdom de schuld van zijn ziekte was geweest, verder was hij kerngezond, en bovendien zullen er over de hele wereld weinig of geen dieren worden gevonden die zolang in een d-ierentiun leefden. DIEREN IN' ARTIS (fHfjl Een lichtpunt voor Artis zijn -llftlSJ echt?r de nieuwe dieren die deze week arriveerden. Allereerst een groot aantal vogels en wel drie maraboes, grote vogels met vreemde kale kop,.en en reusachtige snavels dié zich absoluut niet drukker maken dan nodig is. Zelfs bij hun maaltijden bewaren ze hun kalmte en dit terwijl de Maraboe er om be kend staat dat hij een veelvraat is. Verder kwamen er drie secretaris vogels aan, grote statige roofvogels met bepluimde kop, waardoor ze in derdaad enigszins doen denken, aan een ouderwetse secretaris met een grote ganzenveer achter zijn oor. De ze vogels zijn eigenlijk steppenbewo- ners en zij zullen wel dure kostgan gers voor Artis zijn, gezien de wijze waarop zij grote en kleine dieren met een hap verslinden. Tenslotte kwamen er nog acht gierparelhoenders aan, eveneens bewoners van de Afrikaanse Steppen, die door hun prachtige vorm en kleur tot de mooiste van de parel- hoendersoorten wprden gerekend, als ook drie gieren, waarvan er twee lichtgekleurde Egyptische zijn, een Afrikaanse uil, twee buizerden en een bruine arend. In totaal dus 21 vogels. Het aquarium werd aangevuld met een' koraalvis die in tropische zeeën hoort te leven. Koraalvissen zijn on gelooflik mooie dieren met tuitvormi- ge snuitjes en fluweelachtige velletjes. Tót de verdere aanwinsten van Artis behoren dan nog twee schorpioenvis- sen van ongeveer 15 centimeter lengte volwassen worden zij ca 20 tot 30 centimeter lang met allerlei uit steeksels, punten en stekels, die hun in combinatie met de lange vinstralen een monsterachtig voorkomen geven. Een steek- van de "vinstralen op de rug schijnt trouwens giftig te zijn en bo vendien zou de vlijmscherpe'punt van de rugstekels gauw kunnen afbreken wanneer zij wordt aangeraakt. POSTDUIF pöflU Toen het motorschip Ecmland fOU van de Kon. Hollandse Lloyd gisteren zijn technische proef tocht op de Noordzee maakte, streek een dodelijk vermoeide post duif op het nieuwe schip neer. Met brood en water heeft men de duif weer wat op haar verhaal doen ko men. Men heeft het dier gevangen en zo kwam de Eemland met een ge vederde passagier van de pi-oef- tocht terug. 'De duif, die als ringnum- mer 52877.163 droeg, zal worden afgegeven aan de Bond van Postdui- venhouders. VANDAAG begint de uitverkoop. Geen vrouw, al beschikt zij over een ruim kleedgeld, kan de ver leiding weerstaan om langs de rom melige étalages met de opzichtig ge annonceerde koopjes te drentelen en te speuren of er niet tussen het vele lelijke iets aantrekkelijks schuilt. Wij waren eens op een modeshow waar kleren werden getoond waarvan men de prijzen nauwelijks durft te fluiste ren. Aan een tafeltje naast ons zat een elegante vrouw, in gezelschap van een vriendin. „Wat heb jij een bééldig pakje aan", zei de vriendin, wam een modeshow is niet alleen een geUy^en- heid om de kleren van de mannequins te bewonderen, maar ook die van el kaar. „Vind je?" vroeg de draagster van het pak gevleid, „dat heb ik ïn de uitverkoop gekocht, voor vier en zes tig gulden vijftig". Zij smaakte de voldoening dat de vriendin verrukte en verwonderde kreetjes uitte en als terloops voegde zij aan haar opzien barende mededeling toe: „De hand schoenen zijn natuurlijk niet van de uitverkoop, hoor, en de shawl ook niet, die heeft mijn man uit Parijs meege bracht." Een werkelijk goed-geklede vrouw kan het zich permitteren over zo'n uitverkoop-koopje openlijk te spreken; bewondering is dan een com pliment aan haar speurzin en goede smaak. De vriendinnen kunnen dan niet achter haar rug zeggen: „Ik kan ook zo zijn als ik al mijn kleren van Fath betrek". Voor sommige vrouwen betekent het begin van de opruiming een soort avontuur, een onderbreking' van de sleur van het dagelijks leven. Vanmor gen om half acht stonden wij even met een groepje van vijf, zes vrouwen ln de rij,- bij een winkel in de binnenstad. Het 'was er nog stil. een glazenwasser oefe.nde aan dn overkant zijn bedrijf uit en kellners waren bezig in een hotel de tafels voor het ontbijt te dekken. Er voegde zich nog een asp;rant- koopster bij onze rij, één met veel spraakwater op de vroege ochtend. „Dag mevrouw!" riep zij tegen de vrouw die onze rij opende en op de rubbermat vóór de winkeldeur zat, „dag mevrouw, stond u vanmorgen om drie uur niet bij.-.?" Zij noemde de naa.ni van een firma. „Ja", antwoord de de aangesprokene „daar staat mijn dochter nu. Komt u ook voor het jak?" Ze wees in de étalage, waar een snotkoopie stond uitgestald. „Och ja" zei de eerste spreekster, „maar er zijn er mar drie, zie Ik. Ik denk dat ze als ik aap de beurt kom al weg zuilen -zijn." En tenslotte voegde zij er aan toe: ..Ik heb eerst daar gestaan tot 'kwart over zeven. Toen denk ik; waar sta ik eigenlijk voor? Zovel bijzonders is het niet. En nu ga ik het hier maar eens proberen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2