ALGEMEEN HANDELSBLAD Jtfieuire Jlmsteröam^d^e gourant Westelijke Grote Drie zullen hun eenheid versterken TITANENSTRIJD BIJ DE Eisenhower biedt Oost-Duitsland voedsel aan TURKEN WANTROUWEN RUSLANDS TOENADERINGSPOGINGEN Laniels financiële voorstellen aanvaard ENIGE BRITSE KRANTEN STEUNEN NU DULLES 126e JAARGANG No. 41147 Waarn directeur: mr H. M. PLANTEN ZATERDAG 11 JULI 1953 r N Dagblad - N.Z. Voorburgwal 234-240 Telefoon 30811 Interlokaal E 0423 Amsterdam-C. 7.50 p. kwartaal; 58 cent per week Giro Gem.A'dam H 1900 Poslg.35858 J Hoofdredacteur: mr H. M. PLANTEN Conferentie te Washington Gebeurtenissen in Oost-Europa en val van Beria bevestigen het succes der Westelijke politiek President Eisenhower heeft de Sow- jet-regering in een nota laten weten, dat de V.S, bereid zijn voor een bedrag van 15 millioen dollar voedsel beschik baar te stellen ter verlichting van de ernstige tekorten in Oost-Duitsland. De nota icerd overhandigd aan onder minister Wisjinsky. De Amerikaanse zaakgelastigde in Moskou heeft de in structie gekregen de medewerking der Russen te vragen bij de distributie dei- Ie vensmiddelen. In de nota zegt de president, dat zijn- land bereid is onmiddellijk schikkingen te treffen voor het distribueren in Oost- Duitsland van graan, suiker, reuzel, sojabonen-olie en andere artikelen ter gezamenlijke waarde van ongeveer 15.000.000 ei-Har. In de verklaring, waarin het aanbod wordt aangekondigd, wordt gezegd dat Eisenhower in dezen gehandeld heeft in antwoord op een verzoek van Adenauer, die daarbij gegevens verstrekte over de steeds slechter wordende voedselsituatie tn Oost-Duitsland. De drie Westelijke commandanten te Berlijn hebben Vrijdag in een brief aan de Sowjè't,-commandant, generaal Di- brova, verzocht om de vrijlating van alle Oostduitse arbeiders, die na de ongeregeldheden in Oost-Duitsland ge vangen zijn genomen. De brief was op gesteld na èen bijeenkomst met drie afgevaardigden van het internationaal verbond van vrije vakverenigingen, dat, te Stockholm bijeen is. De afgevaardig den hadden op het verzenden van een dergelijke brief aangedrongen. 'Zondagochtend 11 uur zal in het licht program" van de B.B.C. een onder de titel „Travellogues". De eerste uitzending zal betrekking hébben op Amsterdam, welke stad de bekende Britse radioreporter Michael Barstey betitelt als de „genoegelijkste stad van Europa". (Van een correspondent) Washington, 11 Juli S conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S., Frankrijk en Engeland is Vrijdag avond te Washington begonnen. Kort voor het begin van de conferentie zei minister Dulles, dat de verwijde ring van Beria op de zwakte van Rusland wijst. De ministers zouden van gedachten wisselen over belang rijke kwesties, zoals de betekenis van de dramatische ontwikkeling in de Sowjet-Unie. „Elke gelegenheid om de vrede, de gerechtigheid en de welvaart te dienen, moest worden benut", aldus Dulles. Dulles merkte op, dat de bevolkingen van Oost-Berlijn, Oost-Duitsland e:« andere satelliet-gebieden met nieuwe hoop vervuld zijn. ,,In Rusland zelf is Beria, de leider en het svmbool van de politiestaat, thans zelf in arrest ge nomen", aldus Dulles. „Het is mogelijk, dat het oude stelsel zal blijven bestaan en een bedreiging zal blijven vormen, maar er is een grote innerlijke zwak heid aan het licht getreden." Hij ver klaarde dat de Westelijke Drie ook speciale verantwoordelijkheden hebben met betrekking tot Duitsland, de Europese eenheid en de toestand in Indo-China. „De totalitaire staten lijken hard en verenigd, wanneer zii naar hun uiterlijk worden beoordeeld, maar hun schijnbare macht is een fundamenteel tekort. De vrije naties lijken door geschillen ver deeld. Maar deze geschillen, die karak teristiek zijn voor de vrije wereld, vormen in feite datgene wat kracht en duurzaamheid geeft", aldus Dulles. Een woordvoerder heeft verklaard, dat de ministers op hun eerste zitting eenparig van mening bleken te zijn, dat de kracht van de vrije wereld verder versterkt moet worden in het licht van de jongste ontwikkelingen in de Sowjet- Unie Tevens waren de ministers het erover eens, dat het van belang en wenselijk is, zo spoedig mogelijk tot bekrachtiging van de E D.G.-verdrag'en over te gaan, waarbij zij echter erken den, dat dit een kwestie van „timing" en tactiek was. Bij hun gedachteriwisseling over Sowjet-Rusland stelden de ministers vast, dat de door het Westen gevulgJe politiek haar volledige rechtvaardiging heeft gevonden zoals blijkt uit de ont- wikkelingen in de satelliet-landen, dat er geen reden is, om deze jolitiek te wijzigen: de Westelijke mogendheden dienen voort te gaan met de opbouw van welvaart en kracht der vrije wereld, uiteraard zonder een bedreiging te vormen voor welk land ook; dat de ministers de rapporten van hun ambas sadeur in Moskou dienden af te wachten, alvorens een mening uit te spreken over de arrestatie van Beria. President Eisenhower zal de drie ministers Zaterdag ontvangen. (Handelsblad-U.P.-dienst) Hoge prijzen voor Nederlandse meesters te Londen (Van onze correspondent.) Londen, 11 Juli. Steeds hoger worden de prijzen, die op veilingen worden betaald voor schil derijen. Op een veilirig bij dé bekende firma Christie te Londen zijn gisteren hoge bedragen neergelegd voor Neder landse oude meesters. En record was wel 7000 guineas voor een klein paneel tje (35x30) door Gabriël Metsu, voor stellende het interieur van een herberg, waar een jonge vrouw het glas inschenkt van een jongeman, aan tafel gezeten. Een zelfportret van Rembrandt uit on geveer 1660, dat het voornaamste stuk van de veiling was, ging tot 8500 guin., maar werd teruggetrokken omdat déze prijs niet hoog genoeg werd geacht. Èen prachtige gesigneerde Albert Cuvp, voorstellend een riviergezicht bij ondergaande zon, met een oorlogsvaar tuig, ging- voor 6500 guin. Een paneel van Aart van der Meer, voorstellend een ijsbaan met schaatsen rijders en spelers, ging voor 2600 guin. Meer dan 2000 guin. elk brachten een klein zeegezicht van Willem v. d. Velde op, en een klein landschap van Cuyp. Voorts werd 1900 guin. betaald voor een interieur van J. M. Mójflnaar, eenzelfde bedrag voor een 'paneel van Adriaan van Osta.de, voorstellende trie-trae- spelers, 1600 guih'. voor een „Citroen verkoper" van. Netsèher, en 900 guin. voor een „Plantage in Suriname" van Frans Post. Meer bewolking JJET weer stond het grootste deel van de week onder invloed van een de- pressiegebied boven de Noordzee en Scandinavië, ivaurbij vrij veel wind voorkwam en nu en dan buien vielen-, aldus het K.N.M.l. Vrijdag begon een rug van hoge luchtdruk zich over het Noordzeegebied uit te breiden, hetgee; lot gevolg had dat de afnemende wind krachten de buiigheid geleidelijk ver minderde. Inmiddels ontwikkelde zich boven de oceaan een nieuwe depressie die zich vrij snel over de Britse eilanden naar het Oosten uitbreidde. Dit ging vergezeld van regen en toenemende Zuidelijke winden. Verwacht mag wor den dat dit depressiegebied zijn invlo-d morgen ook tot over onze omgeving zal uitbreiden, waarbij de wind zal toe nemen en enige regen zal vallen, het eerst in het Westen van het land, later ook in het Oosten. W eersverwachting OVERDAG VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht tot Zondagavond Aanvankelijk opklaringen, morgen toenemende bewolking met enige regen, het eerst in het Westen van het land, later ook in het Oosten. Zwakke tot matige, later tijdelijk krachtige zuidwestelijke tot zuidelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur. (Opgemaakt heden 10 uur). Temperatuur te Amsterdam, heden aan Imt IJ (kop Handelskade) 8.10 u., 15.5 CC., luchtdruk 1018.6 millibaren of 764.0 mm, windrichting en -kracht NNW-3, max. temp. gisteren J6.5. min. temp. 13.6, geen neerslag. Zon heden onder 20.57, morgen op 4.34; onder 20.57. Maandag op 4.35. CMp Maan lieden onder 21.20. morgen op 5.52, onder 21.40. Maandag op 7.08. Nieuwe maanheden. HET WEER IN EUROPA Rapporten van heden 7 uur Statuin Weer A B G D Helsinki 4W. bew. N 2 22 0- Stockholm jeli. bew. 1 22 0 Oslo aw. bew. NNO 2 17 13 ICopenh, icht bew. WNW 4 20 2 Amsterdam aw, bew, W 2 17 0 Edinburgh aw. bew. NNW 2 17 O.f Londen zw. bew. windstil 20 0.3 Luxemburg zw. bew, windstil 18 6 Parijs ohbew, W 2 21 0 Bordeaux 21 19 0 Grenoble N 3 Nice NNW 3 31 0 Geneva onbew. windstil 21 2 Ztirich nevel windstil 17 S 'iehl bew. W 3 25 0 Berlijn nevel WNW 3 17 2 Frankfort aw. bew. WZW 2 München geh. bew. WNW 2 14 S Wenen Z 5 23 4 Innsbruck regen windstil 14 26 half bejv. ZZW 5 27 0 A. windrichting; B. w ndsnelheld meter p. 3ec.C. max. temp, gisteren; D. neerslag atgel, 24 uu r ln mm. (Alle gegevens Amsterdam opgenome op Schiphol.) J?EN spectaculair schouwspel bieden de werkzaamheden bij de Schelp- hoek, het grote stroomgat in de zui delijke dijk van Schouwen-Duiveland. Door dit gat stroomt iedere zes uur ongeveer 130 millioen kub. meter water. Door de vele geulen, die tot tien meter diep zijn of nog veel dieper varen sleepboten en bakken in en uit naar de in aanbouw zijnde dijk, welke achter de op deze foto afgebeelde boerderijen verrijst. Zelfs bij laag water staan deze huizen tot aan het dak onder de waterspiegel. Hier wordt een ware titanenstrijd geleverd. Lmks op de foto ziet men het gemaal Schelphoektegen de dijk gebouwd. De val van Beria Charles Bohlen had Dulles reeds gewaarschuwd Wij vestigen uw aandacht op: NOTITIES uit de Maghreb pag. VOGELS DIE JE THUIS NIET ZIET pag. 7 BEESELS oud-Limburgs Schut tersfeest pag. 3 en 8 MALENKOV, politiek strateeg met verachting voor ideolo gieën pag. 9 TIGNES is verdronken pag. 9 LUC A SIGNORELLI, de Götter- ddmmerung van Pan pag. 11 BOEIENDE MEMOIRES van J. B. Charles pag. 11 INTERNATIONALE VERENI GING voor muziek in de op voeding opgericht pag. 11 FINANCIËLE KRONIEK p. 13 Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken deelt mede, dat Charles E. Bohlen, ambassadeur in de Sowjet-Unie, die met vacantie in Frankrijk vertoeft, uit Parijs naar Washington is vertrokken. Bohlen zal worden geraadpleegd in verband met de jongste maatregelen van het Kreml tegen Beria. Aan persvertegenwoordigers op het vliegveld Orly vertelde Bohlen, dat hij de val van Beria had verwacht, omdat geruchten van dien aard in Moskou de ronde deden en omdat Beria niet ver schenen was bij een opera-uitvoering op 27 Juni in het Moskouse Bolsjoi-theater, welke, naar Bohlen zeide, door de ,,al- lerhoogsten" in de Sowjetregering werd bijgewoond. Hei; State Department had eerder op de dag verklaard, dat Bohlen ongeveer een week geleden in een tele gram aan Washington de val van Beria had voorspeld. Te Londen zijn betrouwbare berichten ontvangen, dat er op 27 Juni te Moskou een grote troepenmacht, op de been was. Men concludeert daaruit, dat op die dag Beria is afgezet. Volgens radio-Moskou stromen uit alle delen van de Sowjet- Unie telegrammen binnen, waarin het optreden tegen Beria toegejuicht wordt. Jacob Malik, de Russische ambassa deur in Engeland, is onverwacht op zijn post teruggekeerd na een kort bezoek aan Moskou. Malik is de vorige week plotseling naar Moskou gevlogen voor een diplomaten-conferentie, waaraan ook de Sowjct-ambassadeurs In de V.S. en Frankrijk deelnamen. Zeer waar- ivdeix op de rivieren luidden hedenochtendMannheim 5,57 0.22) Trier 1,90 (—0,08), Koblenz 3.88 (—0,13). Keulen 4,08 (O.lö), Ruhrort 6,38 (—0.19), Lo'oith 12.56 (—0,15), Nijmegen 10,29 (—0,13), Arnhem 10,06 (—0.08). Eefde 5.J4 (—0,04). Deventer 4.01 (—0,02), Namen la Plante 1,50 (-1-0,02), Borgharen 39.87 (—0,05), EeKeld 10,98 (—0,30), 4.72 (+0,04). schijnlijk hebben zij instructies ontvan gen over de aan te nemen houding in verband met de val van Beria. WAT KUS TA NDEN De „MAD MAJOR" KRIJGT WAARSCHUWING De Britse 61-jarige ,,mad major", de man die duizenden Londenaars verbaas de door onder 15 Theemsbruggen door te vliegen kwam er voor de rechter af met een jaar voorwaardelijk, betaling van 10 guineas, voor de kosten van het proces en de waarschuwing, dat „hij strenger behandeld zal worden", als hij weer zo iets zou proberen. Democraten uit commissie van McCarthy De drie Democratische leden van de subcommissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat zijn afgetreden ais protest tegen het feit, dat senator Mc Carthy het alleenrecht heeft om perso neel van deze subcommissie aan te ne men of te ontslaan. Ministe- Kernkamp uit Australië vertrokken Minister W. J. A. Kernkamp is Vrij dagavond na een bezoek van acht dagen aan Australië per vliegtuig uit Sydney naar Nieuw-Guinea vertrokken. Voor zijn vertrek zeide hij, dat hij verbaasd was over de verklaring van de nieuwe Indonesische zaakgelastigde te Can berra. dr Tamzil, dat de besprekingen tussen Australië en Nederland onpret tige gevoelens bij het Indonesische volk hadden gewekt. De minister deelde mede, dat de Australische en de Nederlandse rege ringen beiden plechtig hadden ver- klaard. dat hun overeenstemming alleen de ontwikkeling van Nieuw-Guinea op cultureel, economisch en sociaal gebied betrof. STAKING IN JAPAN Ongeveer drie millioen Japanse ar beiders zijn vandaag ln staking gegaan tegen een wet, die stakingen bij zeer belangrijke instellingen verbiedt. Men verwacht, dat de wet vandaag door het Japanse lagerhuis zal worden bekrach tigd. (Van een correspondent) Istanboel, Juli DE vredescampagne die Rusland ook ten op zichte van Turkije toe past, heeft volgens sommige Turken alleen ten doel om onenigheid te zaaien in de Turkse binnenlandse poli tiek, teneinde op deze wijze het land los te weken van de Westerse bondgenoot schappen. Vrees voor Rus land is het samenbindende element in de Turkse bin nenlands-politieke verhou dingen. Door deze vrees weg te nemen hoopt Rus land, dat. de opposante ele menten meer naar voren zullen komen. Het schijnt dat Moskou tegelijkertijd een politiek volgt, om op lange termijn resultaten in Turkije te kunnen boeken, en .dat het daarbij tracht twee belangrijke machten uit te spelen: de Islam en de Orthodoxe Kerk. Wat de Islam betreft: de Turken beweren dat Rus land tracht felle Mohamme daanse groepen te active ren. Ten dele is het hierin reeds geslaagd, want de Milletpartij, de op twee na, grootste politieke partij van Turkije, heeft onlangs haar gematigd leiderschap -ver vangen door een extreem- pro-Islamietische groep. De Milletpartij is evenwel niet erg belangrijk en veel zwakker dan de regerende Democratische of de oppo sitionele Volks-republikein- se partij. De Orthodoxe Kerk is al sinds de oorlog in sterke mate als politiek in strument gebruikt, toen de Patriarch van Moskou Alexis begon de publieke opinie in de Oosterse lan den te beïnvloeden door middel van de Orthodoxe geestelijkheid. Officieuze vertegenwoordigers van het Patriarchaat van Moskou zijn thans begonnen met een campagne, waarin zij beweren, dat de Russische Orthodoxe Kerk sinds de dood van Stalin veel onaf hankelijker is geworden en nu samenwerking wenst met alle Orthodoxe kerken elders. Ondanks alle Russische pogingen is het echter niet waarschijnlijk, dat Turkije vooralsnog zijn politiek van aansluiting bij het Westen zal opgeven of ook maar verzwakken. Het wantrou wen ten opzichte van de Russen is hier sterk veran kerd. Bovendien beschouwt men het feit, dat de Sowjet- Unie officieel haar aanspra ken op Turkse provincies en bases in de Dardanellen heeft opgegeven, niet als een werkelijke concessie, want deze aanspraken zou men in ieder geval niet heb ben ing-ewilligd. (HandelsbladU.P.-dienst) De Franse raad van de republiek heeft het wetsontwerp met financiële voor stellen van de regering Laniel, in de door de commissie voor de financiën van de raad gewijzigde vorm, goedge keurd met 135 tegen 115 stemmen. De financiële commissie van de senaat had uit het ontwerp de meeste nieuwe belas tingen geschrapt, waarom Laniel had ,'evraagd ter verzekering van toekom stige leningen van de bank van Frank rijk. Zo kwamen de belastingverhogin gen op alcohol en benzine te vervallen, die 20 van de 30 milliard frank die' Laniel nodig heeft, hadden moeten op- brengen. Men verwacht, dat de nationale vergadering de wijzigingen van de se naat ongedaan zal maken. Kan men thans met Moskou praten (Van onze correspondent) Londen, 11 Juli ZOWEL officiële woordvoerders Whitehall als de Britse kranten staan op het standpunt, dat men alleen kan raden naar de omstandig heden en consequenties van de arres tatie van Beria. In het bijzonder menen zij, dat niet uit te maken is of Beria al of niet een verantwoordelijk aandeel had in de meer liberale politiek van Rus land na de dood van Stalin en wat de gevolgen daarvan kunnen zijn. Er zijn evenveel argumenten voor te vinden, dat de onrust in Oost-Duitsland en Tsjecho-Slowakije op rekening van Beria wordt geschoven, als dat de oor zaak van zijn val gezocht moet worden Optimisme in Korea Bestand zou nabij zijn door compromis-accoord met Rhee Na de hervatting van het overleg te Pan Moen Jon over een bestand in Korea verklaarden personen, die de on derhandelingen hadden bijgewoond, dat in feite overeenstemming is bereikt in zake een wapenstilstand. De geallieerde opperbevelhebber Clark zou hebben toe gezegd, dat hij de Zuidkoreaanse troepen het bestand zal doen eerbiedigen. Volgens welingelichte Amerikanen zou spoedig een overeenkomst tussen Syngman Rhee en de vertegenwoordi ger van Dulles, Robertson, worden gete kend. Rhee zou zich hebben verzoend met een wapenstilstand. Men meende te weten, dat de overeenkomst het resul taat is van concessies van beide zijden. Het voorbehoud van de officiële kringen te Washington werd toegeschreven aan de vrees, dat Rhee te elfder ure op zijn besluit zou kunnen terugkomen. De gewezen Amerikaanse ambassa deur Murphy, die als adviseur van Dulles de onderhandelingen bijwoonde met Rhee, gaat terug naar de V.S. Ook daar uit leidt men af, dat in beginsel een aceoord is gesloten met Rhee. De spandoeken in Seoel, die tevoren protesten bevatten tegen een bestand, zijn vervangen dooi' andere, waarin de V.S. gedankt worden voor hun steun aan Korea. Naar te New York verluidt heeft de premier van India. Nehroe, voor de derde maal het verzoek tot de Ver. Na ties gericht, om een datum te doen vast stellen voor een spoedzitting van de al gemene vergadering, ter behandeling van het Koreaanse vraagstuk. Volgens latere berichten heeft Robert son aan Rhee de volgende .toezeggingen jedaan: 1. Er zal een veiligheidsverdrag worden gesloten tussen de V.S. en Zuid- Korea. 2. De geallieerde troepen zullen niet uit Korea worden teruggetrokken, voordat de Chinese strijdkrachten het land hebben verlaten. 3. De politieke conferentie, te houden na het bestand, zal worden geboycot, indien binnen een bepaalde termijn (waarschijnlijk vier maanden geen resultaat is bereikt. Handelsovereenkomst met Joegoslavië Joegoslavië en Nederland hebben een handelsovereenkomst gesloten welke de uitwisseling van goederen ter waarde van ongeveer 45 millioen gulden in het komende jaai regelt. Joegoslavië zal uitvoeren houtproduc ten, Sulfaat, cellulose, glas, vuurbesten- dig materiaal, zink, lood, antimoon, maïs, tabak, gedroogde pruimen, wijnen en an dere producten. Nederland 'zal Joego slavië leveren; industriële producten, ma- chineriën en werktuigen, chemische pro ducten, pootbieten, pootaardappelen, kunstmeststoffen en vlaszaden. ÜEZE week heeft de president van Chili, Ibanez del Campo, een bezoek gebracht aan president Perón van Argentinië. Deze heeft in Februari zijn collega opgezocht in Chili, en toen reeds is beslaten tot een nauwe economische samenwerking door middel van een .uniön" (verbond) niet te verwarren, zoals Perón zeide, met „unidad" (een heid), want die is niet bereikbaar. Inder daad zijn de nu in Buenos Aires beves tigde bedoelingen niet zo verreikend da,t men van een douane-unie kan spre ken. Men wil de producties coördineren, zodat zij elkaar meer kunnen aanvullen, de wederzijdse handel aldus uitbreiden en dan geleidelijk de douane-tarieven verminderen. Een px-ogram dus op lange termijn. Intussen 'heeft Argentinië aller lei handelsverdragen afgesloten met niet-Amerikaanse landen. De overeen komst met Rusland (dat 500.000 ton olie, 300.000 ton steenkool, staal, boor werktuigen enz. zal leveren in ruil voor wol, huiden, ljjnzaad, vlees en looistof fen) heeft opzien gebaard, maar poli tieke betekenis moet men daaraan niet hechten. Het is waar, dat men in de V.S. de pogingen van president Perón om zich vrijer te maken van de Noordamerika nen, met wantrouwen gadeslaat. De V.S. hebben zulks echter ook aan zichzelf te vvjjten. De Latijnsamerikaanse landen worstelen met een voortdurend dollar tekort, omdat de V.S. minder willen kopen dan verkopen, en ook veel te QPagelijks commentaarj weinig !nvesteren, wat dan leidt tot be perking van de handelsbetrekkingen. Het laatste crediet, dat Argentinië ont ving, was afkomstig van de Ex- en Importbank en dateert van 1950. Hoewel de V.S. aan zeven landen van Latijns- Amerika financiële hulp hebben aan geboden voor import van Amerikaans oorlogsmateriaal, was Argentinië daar bij niet. NU maakt de broer van de president der V.S., Milton Eisenhower, een reis door de landen van Midden- en Zuid-Amerika, en hij wordt op 18 Juli, in Buenos Aires verwacht. Van Argentijnse zijde is men bezig, een klimaat voor betere verstandhouding te scheppen. Na de demonstratie ener menigte voor Ame rikaanse gebouwen (op 15 April), na de Mei-rede van Perón, waarin deze fel de Amex-ikaanse persagentschappen aan viel, en na andere aantijgingen aan het adres der V.S., heeft het Peronistisclie blad Denxocracia vleiende woorden ge wijd aan de Noordamerikaanse gezant en heeft Perón aan een bekend tijd schrift der V.S. een verzoenend inter view toegestaan. Hij ontkende, dat hij in de V.S. en Ai-gentinië rivalen zou zien en drong aan op investeringen in zijn land. Geen „flollarimpexnalisme", geen inmenging, geen „leugens van de pers agentschappen" maar begxdp en Wat de binnenlandse verhoudingeix be treft, ook hier heeft de president atn- leidingen tot eritiek willen wegnemen. In het begin van deze maand zijn enige honderden politieke gevang-enen vrij gelaten. De Peronistische pers publi ceerde een brief van één hunner, de gewezen socialistische minister van Financiën Pinedo, die opwekte, een einde te maken aan de binnenlandse politieke oorlog. Deze publicatie werd beschouwd als een soort instemming van het regiem met het geopperde voorstel. Op 11 Juni had de president voorts ontkend, dat hij' de grote landgoederen wilde onteigenen. De landhervorming zou deze niet aan tasten, indien zij doeltreffend in cultuur waren gebracht en aldus een maximale productie bevorderden. Dit alles wijst er op, dat Perón buitenlandse kapitalen niet wil afschrikken. In elk geval wordt van de goodwill-reis van Milton Eisen hower een verbetering verwacht in de betrekkingen tussen Argentinië en de V.S. Hoopvol nieuws in een wereld vol conflicten in een poging, om zijn positie in het Kreml te verstei'ken. Algemeen nemen de commentators echter aan, dat deze paleis-revolutie de voornaamste poli tieke gebeurtenis in Rusland is sinds de dood van Stalin, en waax-schiinlrjk. nog slechts een ouverture voor meer sen saties. Uitex-aard wox-dt de vraag ge steld wat er in Russische militaire kx-in- gen zal gebeuren, nu lxet hoofd van de geheime staatspolitie onschadelijk is gemaakt. Komt er een reox-ganisatie van de militaii'e leiding, of zal de macht van het Kreml op de weermacht worden gefundeerd Uit het feit, dat de naam van Beria al sinds enige weken niet werd vermeld en dat hij ontbrak op officiële functies, wordt de conclusie getrokken, dat hij al sinds een paar weken in ax-rest zat. Toch is het „vi'edesoffensief" van Moskou in die tij dvoox-tgezet. Dit schijnt er op te wrjzen, dat Bei-ia niet als de speciale gangmaker van deze taktiek ka.n gelden, en dat men dus een voortzetting van de meer liberale politiek kan blijven verwachten. Dit zijn echter gissingen, zoals de commentators in de Londense kranten openlijk toegeven, en eigenlijk is de enige feitelijke mening, welke ver- ïxxelding vex-dient, omdat zij een besliste afwijking vertoont van een tot nog toe gevolgde lijn, dat enige kranten schrij- ven, dat het inderdaad geen zin heeft zich thans tot Rusland te wenden. Zo konxen deze dus toch in het Ameri kaanse schuitje. Er zijn natuurlijk enige, meest linkse kranten, die thans met vette koppen uitx-oepen, dat dit een ge legenheid bij uitstek is om een initiatief te ondei'nemen, maar zij verzuimen er bij te vermelden, van welke aard dit moet zijn. Een begrijpelijk advies in alle kranten is de aansporing, dat de West- europese landen en Amerika de toestand scherp moeten blijven gadeslaan, con tact met elkaar moeten onderhouden en op lxun quivive blijven, maar deze aan sporing- kan men niet anders dan nogal overbodig noemen. SPITFIRE MAAKTE NOODLANDING (Van onze correspondent) Hi 1 vers urn, 11 Juli Een Spitfire van de luchtbasis Soes- terberg i-aakte gistei-middag tegen 4 uur in de omgeving van het vliegveld Hilver sum in moeilijkheden. Door gebrek aan de olietoevoer dreigde motox-stoxing le ontstaan. Het drukke vex-keer van sport- vliegtuigen boven het vliegveld bracht de Spitfirepiloot, een 25-jarige sergeant vlieger M. D. ertoe, een 300 meter ten zuiden van het vliegveld gelegen weiland als noodlandingsterrein uit te kiezen. De buiklanding bx-acht lichte schade aan het toestel. De piloot bleef ongedeerd. SAMENWERKING IN DE BANKWERELD Tussen Vlaer Kol (Utrecht) en Heldring. Milders Co R'dam) Naar wij vernemen is een samenwer king tot stand gekomen tussen de ban- kiex-sfirma's Vlaer Kol te Utrecht, en Heldring, Milders Co. te Rotterdam. Ten gevolge hiervan zal de heer L. EI. Wurfbain, beherend vennoot der Firma. Vlaer Kal toetreden tat de x-aad van advies van de fix-ma Heldring. Milders Co. Het bedrijf van laatstgenoemde firma zal overigens op onveranderde wijze worden voortgezet. De firma Vlaer Kol zal' binnen en kele weken een bijkantoor te Rottex-dam openen, hetwelk zal worden gevestigd ten kantore van Heldring, Milders Co., Meent 94 te Rotterdam. De directie van dit bijkantoor zal wor den gevoerd door de heren E. R. O. Gleichman en J. C. van Tienhoven, beide beherende vennoot van Heldring, Milders Co.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1