GOEREE - OV ERFL AKKEE maanden na de tamp DIJKEN GROEIEN N OOGST Op reis naar het rampgebied DEZE ZOMER GEE MEPPELER COURANT VAN VRIJDAG 10 JULI 1953 veel ik maar kon. Dit vlugge ingrijpen heeft achteraf bezien waarschijnlijk mil- lioenen aan schade voorkomen, al is dit natuurlijk niet precies te berekenen." VAN EEN EEND MET EEN SMAL NEKJE: EEN PAARD MET MANEN. De Nederlandse Vereniging voor Landaanwinning heeft de twee da gen van haar jaarvergadering op 19 en 20 Juni j.l. gewijd aan de bestudering van de mogelijkheden tot landaanwinning op Goeree Overflakkee. Daarbij is gesproken over land aanwinning om de nek tussen Goeree en Flakkee, dus waar de vissershaven Stellendam ligt. Een plan om aan de Zuidzijde die nek met 450 ha. te verbreden wacht slechts op de benodigde gelden en zou in het komende voorjaar kun nen worden uitgevoerd. Aan de Noordzijde ligt de plaat van Scheelhoek. Door inpoldering hiei'van, waarvoor plannen wor den uitgewerkt, zou 800 ha. goe de bouwgrond ter beschikking ko men. De vorm van het eiland op de kaart zou er dan heel anders uitzien. Van een eend met een smal nekje zou het een paard met manen worden. land» ;ijsoeten nog wat wachten, aard appelen zal men in gunstige gevallen kunnen proberen. In 1955 verwacht men het hele eiland ontzilt te hebben. Maar de eerste vier jaar vraagt de grond toch nog een uit zonderlijke behandeling om structuurbe- derf te voorkomen. En dan zijn er na tuurlijk ook altijd nog uitzonderingen op de optimistisch gestelde verwachting. Zoals er nu gunstige uitzonderingen zijn in een somber totaalbeeld. 20 GROTE BOERDERIJEN IN PUIN. Van de boerderijen groter dan 20 ha. zijn er 20 totaal vernield. Van de klei nere heeft men nog geen overzicht ge maakt. Bijna al het vee is verdronken. Alleen het vee van het duindorp Oud dorp, dat in* hoger gelegen stallen stond is deels behouden. Daar heeft de boer nu echter geen voer. Ontroerend zijn de taferelen, wan neer geschenkzendingen vee uit andera gebieden aankomen. Groot is het geluk van de volkomen berooide boer, die weer een big in de armen kan tillen en van de boerenvrouw, die weer haar kippen voert. DE WATERSNOODSCHA- DE-WET. Tegen het ontwerp van wet op de Watersnoodschade is nogal wat bezwaar gerezen. Toch brengt deze vele goede dingen. Schade aan de grond zal zo veel mogelijk in natura worden hersteld. Gips wordt gratis verstrekt, sloten zullen worden gereinigd, opgespoeld zand zal verwijderd worden en teelaarde opge bracht. Blijkt, dat na het herstel de grond toch nog minder dan 75% van de vroegere waarde heeft, dan wordt een aanvullende vergoeding gegeven tot 75%. Bezwaar wordt door de boeren ge maakt tegen de regeling, dat voor be drijfsvoorraden, w.o. onverkochte oogst, alleen de kostprijs zou worden vergoed- Vee, werktuigen en andere op de boer derij aanwezige handelsvoorraad worden echter volledig vergoed. Foto's Boomsma, Middelharnis. Men vergeet zo gauw. De treinen zijn in deze weken vol met vacantiegangers. De grauwe stad Rotterdam toont voor de zoveelste maal de disharmo nie die haar stoere bedrijvigheid vormt met de mildheid van de zo mer. Rotterdam is niet geschapen voor tedere seizoenen. In één van haar meest grauwe buurten, de Rozestraat, staat het sta tion van Victoriaanse allure en ou derdom van de Zuid-Hollandse Tram wegmaatschappij. Hier stapt ge in 't overjarige trammetje, dat met z'n mal uitdagend gegil eerst Rotterdam-Zuid en vervolgens de Zuid-Hollandse ei landen IJsselmonde en Voorne-Put- ten de stuipen op het lijf jaagt. Dit is allemaal een dierbare traditie. Spijkcnisse voorbij pleegt men dan te gapen en te denken hoe lang en vervelend de reis toch is. Maar dan komt Zuidland en er vaart een schok door u heen. Ge zijt het rampgebied binnengereden, een deel van dat stuk rampzalig Neder land, waar op de eerste Februari van dit jaar nu vijf maanden geleden de vloed over de dijken steeg en dood en ellende bracht. In de zomerse zonnekoestering staan wilgen kaal als in hartje win ter. Hier en daar geeft een rand op de muren aan, hoe hoog het water is gekomen. In verkommerde boom gaarden is een enkele boom nog groen. Dorre boswallen scheiden de akkers, die geen vrucht dragen en waarop boerenhoeven als puin zijn achtergebleven toen het water week. Dode grauwe aarde ligt gebarsten en verdoemd. We kennen het patroon van deze gebarsten verzilte klei uit het boek „Verdrinkend land", waarin beschre ven wordt hoe het eiland Goeree FEBRUARI 1953. Eerste foto: In de nacht 'van Zaterdag op Zondag 1 Februari bezweek de Pallandtsdyk ten Oosten van Middelharnis, terwijl op andere plaatsen de dijken over spoeld werden. Twee zoons van de boer van de Pallandtshoeve en twee jonge mannendie waren komen hel pen liet vee van de hoeve weg te brengen, probeerden de een paar hon derd meter verder liggende binnen dijk te bereiken, maar verdronken in de snel binnenstromende watervloed. 2. Ongeveer 7000 koeien en paarden zijn verdronken bij de ramp, In de rampnacht tegen 12 uur werden de buitenboeren gewaarschuwd voor kans op dijkdoorbraken, maar de ramp nam grotere afmetingen aan dan men had kunnen verwachten. Het vee, vast in de stallen, ivas redde loos. Soms konden de dieren weg zwemmen, doordat de schuur onder het watergeweld instortte. Toen de storm bedaard was, dreef het dode vee overal in het water. Het werd opgetrokken tegen de dijken om weg gevoerd te worden. Deze trieste foto werd genomen op de weg ten oosten van Oude Tonge, 3. In een vloedgolf stroomde het water over het eiland heen, over slaper- en binnendijken. Nieuwe Tonge kwam onder water en het water vernielde de huizen waar het doorheen stroomde, j. Het gat in de Pallandtsdyk werd 300 meter breed. Overflakkee in 1944 door de Duitsers werd geïnundeerd. Het patroon zet zich voort in deze tijd. Er staan een paar kalveren op het vale gras van een weiland. De zorgeloosheid van vacantiege- dachten is van ons afgegleden, be klemming heeft ons hart omvat, als we de boot opgaan, die ons over het Haringvliet naar Middelharnis zal brengen. In het rokerige vooronder, waar heen iedereen afdaalt, wanneer het boven te winderig is, raken we in ge sprek met een paar bewoners van Dirksland. Dirksland met ongeveer 2000 ha. er om heen is droog geble ven, samen met de duinen van de badplaats Ouddorp. De Dirkslanders verbazen zich over hun geluk, maar zijn bekommerd om het lot van hun eilandbewoners. „Een buurmeisje van me", zo ver- lelt één van hen, „was getrouwd op Oude Tonge. Toen het dorp over stroomd werd stond ze met haar klei ne baby op haar huis en in de verte was de droge dijk. Die meid kon enorm goed zwemmen en ze heeft het er op gewaagd. Haar kind bond ze met een laken op haar rug en ze zwom door het koude water naar de veilige wal. Toen ze op het droge ge klommen was, was haar baby weg, onder het zwemmen uit het laken gegleden. Ze is helemaal de kluts kwijt en het is de vraag of ze wel ooit weer goed zal worden Een verhaal, zoals er honderden zijn. Op onze bank heeft een donkere boerenvrouw tot dan toe gezwegen. De uitdrukking op haar gezicht was ons opgevallen. Ze is een stevige vrouw van een jaar of vijftig, een voudig en donker gekleed. Haar grij ze ogen hebben een uitdrukking, zo als men die kent van die gemartelde mensen uit midden-Europa, vrouwen uit concentratiekampen of uit oor logsgebieden, die in haar ogen steeds nog de herinnering meedragen aan de hel, waardoor ze gegaan zijn. „Ik ga nu voor het eerst terug naar Oude Tonge", vertelt ze. Als ze praat is het of ze er niet helemaal bij is, of ze nog steeds leeft in andere ge dachten. „Mijn man is al eerder terug gegaan. Onze boerderij is helemaal weg. We hebben gewoond bij een ge zin in Dordrecht. De mensen zijn goed voor je, maar hel blijft toch altijd bij een ander wonen. We wil den terug naar onze grond. We kun nen een kamer krijgen bij een vrouw, die nog een huis heeft in Oude Ton ge Honderd en zeven mensen uit onze straat, de Julianastraat, zijn verdron ken in die nacht. Mijn man en ik waren op het dak van ons huis ge klommen. De buren verdronken, de muren vielen weg. Toen zijn we op het dak weggedreven Groot en schrikwekkend staat het volle besef voor ons van wat deze ei landen overkomen is in die ene vre selijke nacht. En we hadden er de laatste maanden nauwelijks meer aan gedacht. Men vergeet zo gauw. Wanneer de noodklok klept en brokkelende dijken, door 't klotsende geweld van water overspoeld, storten en kantelen en donderend bezwijken en 't wielend waer wild in weide en akkers woelt dan buigt de boer het hoofd, 't Is God die heeft genomen wat Zijn genade eertijds aan de landman gaf. Hij die het al regeert, ontbindt de waterstromen: de boer ploegt voort en wacht opnieuw Gods zegen af. (Fragment uit „Inundatie 1944" van Yge Fopma) In de haven van Middelharnis wordt een 3000 tonner met zand gelost en terwijl het lossen aan de gang is, ligt al weer een andere schuit, diep geladen met zand, te wachten. Aan de lopende band brengen schepen, die uit het hele land gechai-terd zijn, zand aan voor de dijken van Goeree-Overflakkee. Honderd vijf en twintig vracht auto's rijden dagelijks naar Oost en West om dit zand naar de dijkwerken te brengen. Vgftig kilometer binnendijk moest hersteld worden en dertig kilometer buitendijk. Begin April was de noodbeveiliging klaar gekomen en kon men aan de definitieve drjkbouw beginnen. Iedere week groeit nu 1 kilometer aan de zeewering en zo zal, naar men verwacht, begin October het eiland weer een stevige winterbeveiliging hebben. Of de bewoners daarop vertrouwen KRANEN EN DRAGLINES. zullen?Aan de rand van een vlakte van vers In Middelharnis schudt men het hoofd g-ggpo^ ]jcbt zand verrijzen dan mach- en zegt: „Als de najaarsstormen komen t- de kranen en draglines. Hier staan zal de angst de mensen pakken en dan de hQuten keten yan de arbeiderSi ar_ zullen velen het eiland verlaten Een beider£. uit Friesland en Limburg, uit tweede keer zoiets meemaken als de Noord.Holland en Brabant. Februaristorm, dat kunnen ze niet y0or de kust ligt de zandzuiger Men zal moeten afwachten. In ieder iAhoy", bet scbip dat bekendheid ver- geval doet de provinciale waterstaat van wierf door hct mtdiepen van de vaar- Zuid-Holland. die dadelijk zijn diensten voor de de Nieuwe waterweg aangeboden heeft en de plannen vanr de nken Faustus", die daar tot zin- nieuwe bedijking heeft gemaakt, wat hg ken bl.acht werd Hlel. zui t de kan, in samenwerking met de aanne mers en de arbeiders, van heinde en ver aangetrokken voor cleze grootse wer ken. Ten Oosten van Middelharnis wordt een dijk gebouwd bij de Pallandtspolder. Hot maest Indrukwekkend is echter het Goereé-OverllMee werk aan de dijk bij de hoek van fat. Jacob voorbjj Oude Tonge aan de Zuid- staan er in grote trekken net zo kant, waar de boot naar Schouwenals hun collega's in de andere ramp- Duiveland afvaart. gebieden niet best voor. Het weer daar w—gf "f "«««"f slagen. Vyf dagen van de week rossen was te droog om te helpen het zout de zware zandauto's hierover. Op Za- weg te spoelen van de velden, die ge- terdag ligt het werk stil en dan kan middeld 2 meter zout- ivater gedra- men^ rustig de wonde plekken bezich- hebben; g0% van het bouw. en „Hier zijn drie gezinnen verdronken"; grasland en 75c/c van het tuinde/s- „Dit boerengezin is met al het vee om- land, tezamen 16.000 hectare, is over gekomen", zo luidt het commentaar van stroomd geweest. de Flakkeese gids, die de meesten van deze mensen wel, althans van naam, ge- Nu hebben de inundaties, die het kend heeft. Zo'n eiland is net één grote Duitse leger o.a. op ditzelfde eiland familie en het verlies wordt door ieder in 1944 uitvoerde, wel voldoende be- o-evoeld. kendheid gegeven met de typische moei- OUDE TONGERijkheden verbonden aan de behandeling van verzilte grond. Deskundigen in ver- Door Nieuwe Tonge. dat 176 huizen schillende laboratoria van het land heb- verloor, komen we in Oude Tonge. "Van ben met proeven uitgerekend hoe te de 500 slachtoffers, die het hele eiland handelen met ieder zout-percentage. telt (het aantal bewoners is 34.000) be-. Flakkee, dat onder zijn lichte hemel Q„ qnn en met zijn welverzorgde velden altyd Tonge ei 300. een voorbeeld is geWeest van landbouw- „Klein Rotterdam", noemt de Flakkee- kunde_ beeft heel weinig weiland. Gras enaar dit tot puin geworden dorp. De land heeft het voordeel, dat het weinig hoofdstraat, de Molendijk, een vroegere zout opneemt. Velden, die wat men noemt pas uit de wei zijn en dus hu- hoofdwaterkenngf, heeft het gehouden. „/vocht doorlatend, reageren ook Door een enorme vloedgolf is de hele vr^ gunstig. Maar de in Februari braak rest van het dorp ineens bedolven en ge- liggende akkers zijn er nu het slechts deeltelijk omver geworpen. De slacht- ;aan toe. IK Iriirrwrct».. Echter hoe dan ook, meer of minder offers zijn soms 15 kilometei verdef het totaaibeeld van dlt eiland deze aangespoeld, anderen zijn nooit terug- Zomer js troosteloos. De eerste zomer, gevonden. Waar eens een dichte dorps- dat Tholen droog kwam na de oorlogs- buurt stond, liggen nu de balken en inundatie, hadden deskundigen geadvi- u seerd geen gewas te zaaien. Tegen dit brokken steen in de blakerende zon van adviesEta he «ben toch ebkeIe boel.en toen de zomerdag. gerst gezaaid en de oogst lukte rede- Naast de straatweg van de Molendijk lijk. Er was toen veel regen gevallen, was nog een klein stukje grasdijk droog <Nu heeft de Rijksdienst Landbouwher- gebleven, het Spuidijkje. Hier s«n in de eerste weken honderden slachtoffers ter voorwaarde van vergoeding van de aarde besteld, andere grond had men kale kosten de gelegenheid gegeven niet gerat te zaaien. De velden zijn nu be- dekt met een sprieterig groen gewas, v°elt Zlch heel Wein en baWand maar het staat al vast, dat er meestal in Oude Tonge op zo'n stralende zomer- geen korrel in zal schieten. Het zout- „Ahoy" zand met water vermengd van een zandplaat in de Krammer op en spuit het in een schip, dat het water er uit zeeft en het zand naar de wal vervoert. Daar zuigt een perszuigïnstal- latie het weer op, vermengd met water, en spuit het door de kilometerslange buizen, die langs de voltooide dijk zijn gelegd. Zo komt het zand op de plaats waar men met het werk bezig is en wordt het gespoten tot het zandlichaam van de dijk. Eén simpele machine doet, waar voor in vroeger tijden tientallen man nen met spaden nodig waren. Bull-dozers en draglines vormen het zand tot een dijklichaam. En hier komt nog een bijzonderheid. Het werk moet op korte termijn klaar zijn. Een verhar ding van klei of keileem met gras zou te lang ophouden. Ofschoon dit nog slechts in het experi mentele stadium verkeert, heeft de pro vinciale waterstaat van Zuid-Holland 't er op gewaagd een verharding van as falt aan te brengen. Op beperkte schaal is dit eerder gedaan bij Den Helder en Harlingen en de uitkomst geeft voldoen de vertrouwen om deze tientallen kilo meters buitendijk nu ook met asfalt te verharden. „DADELIJK AANGEPAKT". Hoewel het onderhoud van de buiten dijken grotendeels in handen is van de betreffende dijkringen heeft de provin ciale waterstaat van Zuid-Holland on der leiding van de Jirecteur-hoofdinge- nieur, ir J. L. Kleir. zich 4 Febr. ter be schikking gesteld Van de dijkbeherende instanties. „Ik heb toen", zegt ir Kleijn, „niet gewacht tot een overzicht van de schade was gemaakt en de omvang van het be nodigde materaal;.was berekend. Ik heb meteen ménsen aan 't werk gezet, waar dit nodig was en materiaal gezonden zo- dag. Dat kunnen we u verzekeren. gehalte was door de droogte te hoog. zelfs voor gerst, het meest zout-resis- tente gewas dat er is, dat nog kan ge dijen op grond waarvan het zoutgehalte boven de 14 ligt. De boeren hebben aan deze gerat geen schade, zij krijgen immers de kale kos ten, d.i. zaad, bemesting", arbeidskrach ten, enz. vergoed. Maar ze hebben geen inkomsten. Er zijn akkers bij Herkingen, waar men in het najaar van 1952 nog gips heeft gestrooid om de laatste zoutresten te verwijderen van de oorlogsinundatie. Nu begint die hele troosteloze geschie denis van voren af aan. GIPS VERDRIJFT HET ZOUT. 40.000 ton gips voert de regering deze zomer aan voor herstel van de grond. Het is de Nederlandse bodemkundige dr D. J. Hissink geweest, die indertijd met labora toriumproeven heeft vastgesteld, dat gips de eigenschap heeft het zout uit de bodem te verdrijven. Het spreekt echter van zelf, dat voordat dit zout, dat 3 tot 4 me ter diep is doorgedrongen, geheel is weggewerkt, er heel wat tijd en vooral heel wat water nodig is. Prof. ir A. J. Zuur heeft be rekend hoeveel water daarvoor nodig is. Drie millioen liter wa ter per hectare'. Erger dan het zout is echter het struc- tuurbederf, dat er door ontstaan kan. In de eerste jaren moet de boer dan ook heel oppervlakkig ploegen, wil hij voorkomen, dat zijn grond volkomen dicht slaat. Dit najaar zal veel wintertarwe wor den ingezaaid, vooral op de zwaardere gronden, die het volgende voorjaar het gevaar van structuurverval opleveren. De lichte gronden zullen het volgende voorjaar, wanneer de regen wat mee werkt, wel te gebruiken zijn voor alle granen en voor suikerbieten. Voor bie ten gebruikt men bij voorkeur geen zwa re klei, omdat men bij het oogsten in de natte periode zeker de grond zou be derven. Uien, de specialiteit van het ei- JULI 1953 1. Oude Tonge, „klein Rotterdam". 2. Door kilometerslange buizen wordt zand met water vermengd naar de te her stellen dijkvakken gespoten, S. en nieuwe buizen wachten bij de werken op de hoek van St. Jacob. Jlm Euro pese vriendschap: te Herkingen leest men bij de uit Duitsland aangevoerde materialen „Hïlfsaktion der Deut- schen Bundesregïerung"

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1