Delta-commissie dient bij regering twee spoed-voorstellen in Kosten op plm. f 25 millioen geraamd Nieuw wapen voor Delfland in strijd tegen de verzilting Herverkavelingswet Noodgebieden Tweede Kamer aanvaard Dwangmaatregelen als stok achter de deur in BROOD EN SPELEN Ook groothandel teleurgesteld over voorgestelde fiscale voorzieningen Faciliteiten voor woningen voor ouden van dagen Studentenschip te Rotterdam binnengelopen vA Raskruisingen inde varkensfokkerij ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 10 JULI 1953 Verhoging en verzwaring van de Schouwensedijk tot hoogte van 5 meter en stormvloedkering bij de mond van de Hollandse IJssel DE Delta-commissie, onder voor zitterschap van ir A. G. Maris is van oordeel, dat met spoed dient te worden overgegaan tot de verhoging en verzwaring van de Schouwense dijk tot een deugdelijke waterkering. De Delta-commissie is verder van oordeel, dat zo spoedig mogelijk dient te worden overgegaan tot het maken van een stormvloedkering in de Hollandse IJssel hij de mond. De kosten van het eerstgenoemde werk worden geraamd op ƒ3 a 4 millioen, die van het tweede werk op ongeveer 20 millioen. Tot deze conclusies komt de Delta commissie in een tweetal interim rapporten. Andei'e interim-rapporten worden in uitzicht gesteld. J^E overwegingen, die tot het oor deel inzake de Schouwense dijk hebben geleid, betreffen de thans be staande toestand op het overstroom de eiland Schouwen-Duiveland, waar bij de Schouwense d,ijk zou kunnen fungeren als hoofdwaterkering voor Duiveland, welke kering zeer ongun stig t.o.v. de stormrichting is gelegen. In geval in de toekomst de afsluiting der zeearmen tot stand komt, zal, naar het oordeel van de Delta-com missie, de Schouwense dijk als eerste slaperdijk in het stelsel van hoofd waterkeringen moeten kunnen fun geren. Ook in geval een afsluiting der zeearmen achterwege zou blijven. hierover spreekt de commissie uiter aard nog geen oordeel uit zal de Schouwense dijk als slaperdijk dienst baar zijn ter beperking van mogelijke overstromingen en mede als vlucht- s voor mensen en vee. De Schouwense dijk, in vroeger tijden hoofdwaterkering van het eiland Schou wen, loopt van Zierikzee in noordelijke richting naar Brouwershaven. Deze dijk, waarvan de kruinshoogte in de loop dei- tijden geleidelijk afnam tot hoogten variërende tussen 1".5 en 3.9 N.A.P. vormt thans de scheiding tussen het betrekkelijk laaggelegen waterschap Schouwen en de minder lage polders en waterschappen ten oosten "daarvan. Zo lang het enorme stroomgat bij Schelp- hoek nog niet is gedicht, en dus de getij- beweging in het waterschap Schouwen nog vrij spel heeft, moet de Schouwense dijk, die thans met een noodkering tot ca. 3.5 m -{- N.A.P. vei'hoogd wordt, de beveiliging vormen van het totaal rond 9000 ha metende gebied ten oosten van de dijk. Hiervan is op dit ogenblik welis waar nog de helft overstroomd, doch het droogvallen van deze gronden is moge lijk eerder te verwachten dan de dich ting van het stroomgat bij Schelphoek. Een doorbraak van de Schouwense dijk zou de grote stroomgaten bij Schelp- hoek en Ouwerkerk met elkaar in ver binding kunnen brengen, waardoor de herstelwerkzaamheden belangrijk zouden worden vertraagd. Gemeend wordt, dat men tijdens de herstelwerkzaamheden de mogelijkheid tot het optreden van een vloedstand om streeks het grenspeil niet mag uitslui ten. Mede tengevolge van de opwaaiing, die daarbij op de uitgestrekte overstro ming in het waterschap Schouwen te venvachten valt, dient men te rekenen op waterstanden van omstreeks 2.5 m N.A.P. aan de Schouwense dijk. (Bij de lichte storm van 12 April jl. werd aan de Schouwense dijk bij Kakkersweel de tot heden hoogste hoogwaterstand waai-- genomen van omstreeks 1.75 m N.A.P. De hoogwaterstand bij Zierikzee bedroeg toen 2.04 m -f N.A.P.). Aangezien de dijk zeer ongunstig t.o.v. de noord- en zuidwestelijke stormrich ting en gelegen is, en bij storm golf hoogten van een meter kunnen voor komen, moet een behoorlijke loaakhoogte aanwezig zijn om de 2% m. hoge golf- uitlopers op de kruin te weren. In dit verband dient de gewenste kruinhoogte van de Schouwense dijk te worden ge stéld op 5 m N.A.P. Gezien hét belang van de Schouwense dijk, welk belang dooi- de ramp van 1 Februari jl. nog eens duidelijk is aan getoond, verdient het aanbeveling deze dijk ook in de toekomst siteeds goed te onderhouden en op of bij de dijk geen kunstwerken en bouwsels toe te laten, die het waterkerend vermogen van deze dijk zouden kunnen schaden. De kosten voor verhoging van de dijk tot 5 m. -f N.A.P. cn de verzwaring- tot een deugdelijke waterkering worden, zoals in de aanhef opgemerkt, geraamd op 3 a 4 millioen. Gemeend wordt, dat deze kosten verantwoord zijn. Men dient dimmers in het oog te houden, dat 'de dijk een onderdeel vormt van de huidige ©n toekomstige beveiliging van het 9600 ha metende gebied ten Oosten van de dijk, waar ca. 12.000 mensen wonen. Dit ge bied bestaat voor ca. 78% uit bouwland, 16% uit grasland en voor 6% uit tuim- bouwgronden. De veestapel bestond o.m. uit ca. 5000 runderen. Ook kan de dijk, zoals gezegd, dienen als vluchtoord en hooggelegen wegver- i binding voor het geval een overstro mingsramp zich zou herhalen. Tot de ge. bieden ten Westen van de Schouwense dijk, die alsdan op deze dijk zijn aan gewezen, behoren delen van de gemeen ten Brouwershaven, Duivendijke, Kerk- werve en Zierikzee. Vooral beide laatst genoemde gemeenten bezaten naast een groot inwonertal ook een rijke rundvee stapel. jQE overwegingen, die tot de con clusie inzake de Hollandse IJssel hebben geleid zijn de volgende De dreiging die bestaat door de mogelijkheid van doorbraak van de IJsseldijken is uitermatte ernstig: bij een doorbraak loopt een sterk ge ïndustrialiseerd land met meer dan anderhalf millioen inwoners gevaar. Bij haar ondei'zoek naar de vergro ting van de veiligheid heeft de com missie het oog gericht op het maken van een afsluiting van de rivier en het is gebleken, dat de Rijkswater staat t.a.v. dit onderwerp reeds uit voerige studies heeft verricht. Een der door de minister van Verkeer en Waterstaat aan de commissie gegeven richtlijnen is, dat de Rotterdamse Waterweg moet worden opengelaten. Een open Waterweg zal dus in alle plannen voorkomen en stormvloeden zullen dus altijd tot de mond van de IJssel doordringen. Ingrijpende ver mindering van de dreiging die van de Hollandse IJssel uitgaat, past dus ook in aJlle plannen. In principe is het mogelijk dit doel op twee wijzen te bereiken: verzwaring van de dijken langs de IJssel of wel het maken van een stormvloedkering nabij de mond van die rivier. De Delta-commissie meent, dat de stormvloedkering verre de voorkeur ver dient, omdat: a) het te beschermen ge bied achter twee waterkeringen komt te liggen. De bestaande dijken zullen de functie van tweede kering verkrijgen; b) de stormvloedkering sneller tot stand kan komen dan de dijkverhoging en de veiligheid dus eerder wordt verkregen; c) de verhoging van de bestaande dijken, vooral tengevolge van de slappe onder grond en voorts in verband met de aan wezige bebouwingen, buitengewoon kost baar is en de kosten in sterke ma,te stijgen naarmate, ter bereiking van een grotere veiligheid, het peil van de kruin hoger wordt gekozen; d) de kosten van een stormvloedkering veel minder blij ken te zijn dan die van een dijkver hoging van enige betekenis; e) de kering tevens dienstbaar kan worden gemaakt aan de reeds lang overwogen overbrug ging van de Hollandse IJssel; f) de hoogte van een stormvloedkering slechts weinig invloed heeft op de kosten er van. Daar nog niet kan worden vast gesteld op welk stormvloedpeil bij Krimpen moet worden gerekend, werd de hoogte groot aangenomen. Blijkt later, dat de stormvloedkering lager had kunnen zijn, dan is het te veel uitge geven bedrag gering enkele honderd duizenden guldens en stellig te i waarlozen klein t.o.v. het voordeel van de vervroegde veiligheid die wordt ver kregen doordat met het maken van het afsluïtwerk niet wordt gewacht tot t.a.v. de vereiste hoogte minder onzekerheid bestaat. De commissie heeft nagegaan, of de aanwezigheid van de stormvloedkering, vóórdat andere werken zijn uitgevoerd, een ongunstige uitwerking zal hebben op waterstanden en stromen die tijdens stormvloeden voorkomen. Dit blijkt niet het geval te zijn. Ten aanzien van de stormvloedhoogten op Nieuwe Maas, Noord en Lek is noch door berekeningen, uitgevoerd door de Rijkswaterstaat, noch door modelmetingen in het Waterloop kundig laboratorium een meetbare ver hoging geconstateerd. Er is zelfs een aanwijzing voor enige verlaging. Voorts is de vraag onder de ogen ge zien of een d a m met sluis moet worden gemaakt, dan wel een beweegbare kering, die uitsluitend wordt gesloten als een stormvloed di-eigt, doch die de normale waterbeweging in de rivier in stand houdt. De keus is gevallen op een beweegbare kering, omdat dan: 1. de scheepvaart- belangen weinig of niet worden ge schaad; 2. de waterhuishouding in het gebied van de Hollandse IJssel nauwe lijks wordt beïnvloed. De eisen waaraan, naar de mening van de Delta-commissie, de stormvloed kering behoort te voldoen, zijn in hoofd zaak de volgende: a) de kering reikt tot zes meter boven N.A.P.; b) de afsluiting moet bestaan uit twee achter elkaar ge legen keringen, op zodanige afstand, dat de veiligheid onder alle omstandigheden zo goed mogelijk wordt gewaarborgd; c) het werkzame doorstromingsprofiel is zo ruim, dat het getij zich vrijwel on gestoord in de Hollandse IJssel kan voortplanten, en de stroomsnelheden ter plaatse van de afsluitingen niet te groot worden; d) de kering wordt zo inge richt, dat de normale scheepvaart bij open stormvloedkering zo weinig moge lijk hinder ondervindt, en dat ook bij gesloten stormvloedkering vaartuigen van tenminste de grootste afmetingen, die tha.ns op de zo belangrijke vaarweg AmsterdamRotterdam worden toege laten, kunnen passeren; e) de kering wordt zo dicht mogelijk bij de mond aan gelegd, als met de situatie en de con structie mogelijk is. Hoewel een dam met schut- en stroomsluizen ten hoogste 5 millioen minder zal kosten, is de uitgave voor een beweegbare stormvloedkering ver antwoord in verband met de daaraan onder 1. en 2. genoemde voordelen. De commissie geeft de minister in overweging het uitwerken van een ont werp voor deze beweegbare stormvloed kering op te dragen aan de Rijkswater staat. HET IJZER IN HET GOUD Bond van smeden bestaat vijftig jaar (Van onze correspondent) Utreclit, 10 Juli. Met een algemene vergadering, een receptie en een grote tentoonstelling „Het ijzer in het gouid" zat de Bond van Smeden, Constructie. en Machinerepaira- tiebedrij.ven volgende week te Utrecht zijn vijftigjarig bestaan vieren. Er is op het gebied van metaalbewer king in de afgelopen halve eeuw veel veranderd. Ging een belangrijk gebied voor het ambacht verloren, daartegen over staat dat nieuwe en grotere moge lijkheden het gemis vergoedden. Wij her inneren in dit verband aan de mechani satie van de landbouw en in het gehele bedrijfsleven, de ontwikkeling van de staalconstructies, de machinale bewer kingen enz. Bovendien is uit dit alles voortgekomen het maken van geheel nieuwe, andere producten in gespeciali seerde bedrijven. De tentoonstelling, welke op Dinsdag 14 Juli in de jaarbeursgebouwen zal worden geopend zal een beeld geven van de ontwikkeling en tegenwoordige si tuatie. De expositie draagt een interna tionaal karakter, want er zullen ook werkstukken te zien zijn uit Zwitserland, Duitsland, Luxemburg en België. Nieuwe regeling voor bezoeken aan W.-Duitsland De Duitse regering heeft per 4 Juli een nieuwe regeling voor het in- en uit reizen van Duitsland getroffen, waar door de 1 Juli ingegane regeling komt te vervallen. Voor het reizen naar en verblijven in Duitsland zal een geldig paspoort, maar in principe geen visum nodig zijn. In tegenstelling tot de eerste regeling echter, zal men na de eerste grensover schrijding vrijelijk drie maanden in Duitsland kunnen verblijven, ofwel in deze drie maanden ongestoord kunnen in- én uitreizen. Na drie maanden echter volgt een tijdsduur van een maand, waarin men uitsluitend met een paspoort, voorzien van een maand-visum, Duitsland zal kunnen bezoeken. Na deze maand geldt dan weer de termijn va.n drie maanden, waarin men zonder visum in Duitsland kan verblijven of heen en weer kan reizen. Deze regeling is dus ruimer dan de oorspronkelijke. De Duitse regering stelt het maand- visum na drie maanden verblijf of in- en uitreizen verplicht, om heimelijke vesti ging te voorkomen. (Ingez. med.-advertentie) Semi-permanent gemaal bij Leidschendam een onzer verslaggevers) D ,E minister 1 Verkeer en Water staat, mr J. Algera, heeft gister middag te Leidschendam het nieuwe mr dr Dolkgemaal in werking gesteld door de twee hoofdpompen aan te zetten. Hiermede is een werk tot stand gekomen, dat van groot bela.ng is voor de bestrijding van de toenemende verzilting van Demands boezemwater, die grote schade aanricht aan de land en tuinbouw. Het betreft hier een semi-permanent gemaal met drie pompen, waarvan er één in reserve wordt gehouden. Er kan per etmaal 500.000 m3, c.q. 750.000 m3 zoet water in de boezem van Delfland worden gemalen. Hét water wordt aan gevoerd van Rijnland door een kanaal van gewapend beton ter lengte van ca 200 m. De zuigmond is zodanig aange bracht, dat het gemaal zelfs bij de laagst voorkomende waterstanden nog zal kunnen werken. Nadat de minister gistermiddag het nieuwe gemaal, dat genoemd is naar de tegenwoordige dijkgraaf van Delfland, mr dr Th. F. J. A. Dolk, in werking had gesteld, begaven de genodigden zich naar Hotel De Wittebrug in Sche- veningen. Hier gaf dijkgraaf mr dr Dolk een kort overzicht van de historie van het Hoogheemraadschap en van het belang van een behoorlijke zoet- watervoorziening. De dijkgraaf ver wacht, dat bij een voorzichtig beleid thans een belangrijk betere bestrijding der verzilting mogelijk is en sprak de hoop uit, dat een periode van bedrijfs zekerheid is aangebroken voor de tuin bouw in Delfland, die voor de economie van ons land van zo groot belang is. Minister Algera zeide het van groot belang te achten, dat het Hoogheem- Handel in broodgranen Waarschijnlijk in September na veertien jaar) weer vrij Verwacht mag worden, dat in Septem ber de handel in alle granen vrij zal komen, zo verneemt het A.N.P. De han- delsbeperkingen zullen dan 14 jaar heb ben gegolden. Reeds is officieel bekendgemaakt, dat invoer van en handel in voedergranen per September zal worden vrijgelaten. Hoewel, in verband met de Internatio nale Tarwe-overeenkomst, nog enige administratieve vraagstukken moeten worden opgelost, zullen de Nederlandse graanimporteurs in of kort na Septem ber zeer waarschijnlijk weer in de ge legenheid zijn broodgranen van elke ge wenste leverancier te betrekken. Hotel Marie Rose te Noordwijk verbouwd met Marshall-huip (Van onze correspondent) In het kader van het Marshall-plan heeft het hotel-restaurant Marie Rose te Noordwijk een flinke herbouwing en uitbreiding ondergaan onder leiding van de heer D. L. Landman, architect te Leiden. Met deze verbouwing en res tauratie, was anderhalve ton gemoeid, waarvoor ruim een ton uit de Marshall hulp kon worden verkregen. De heropening werd gisteren met enige luister gevierd. Het thans als het ware nieuwe hotel .is comfortabel inge richt, waarbij aan de verlangens van alle gasten zeker zal worden tegemoet gekomen. WALCHEREN ALS VOORBEELD (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenliage, 10 Juli r\E Tweede Kamer heeft gister avond de Herverkavelingswet Noodgebieden zonder hoofdelijke stemming en met algemene stemmen aanvaard. Dit wy'st reeds op de al gemene instemming, welke het voor stel mocht verwerven en zelfs de heer Haken (comm.) verklaarde, dat hij er zich in grote lijnen mee kon ver enigen. Toch hebben de agrarische specialis ten, die deze avond aan het woord kwa men: de heren Den Hartog (v.v.d.), Ble- LEDEN VAN HET NEDERLANDSE CONTINGENT op het internationale Eisteddfod in Wales vertonen het in oel- lophaan verpakte brood, dat zj de voor zitter van de gemeenteraad van Llangol len (Wales) zullen aanbieden. Deze van volkskunst. ternationale Eisteddfod is voortgekomen uit de traditionele, die sedert de twaalfde eeuw jaarlijks in Wales wordt gehouden. Op deze bijeenkomst meten barden en minstrelen hun krachten in dichtkunst, harpspel, zang en vele andere vormen wenga (a.r.), Engelbertink (k.v.p.), De Ruiter (c.h.) Haken (comm.) en Von deling (arb.), zomede de heer Van Dis (staatk.-geref.) er nog vrij veel aan dacht aan gewijd. Er waren ook wel be zwaren, in het bijzonder tegen de even tuele dwangmaatregelen bij de herver kaveling. Het is bekend, dat brj de wettelijke maatregelen om de slachtoffers van de watersnood tegemoet te komen en om de schade te herstellen in belangrijke mate wordt gebruik gemaakt van de wettelijke regelingen, welke ter bestrij ding van de gevolgen van oorlog en be zetting zijn genomen. Zo was het ook hier. Bij dit ontwerp wordt de Herver kavelingswet Walcheren 1947 nu van toepassing verklaard op een aantal noodgebieden van de watersnoodramp, namelijk op het eiland Schouwen en Duiveland. het eiland Tholen, een deel van het eiland Zuid-Beveland en de pol der Waarde, met inbegrip van enige kadastrale percelen in Kruinlngen. De bedoeling hiervan is, om in deze streken, waar de landbouwkundige toe stand door versnippering of slechte ver kaveling te wensen liet, van de weder opbouw thans gebruik te maken, om tot een betere verkaveling en dus een doel matiger bedrijfsvoering te komen. In de Herverkavelingswet Walcheren komen nu enige artikelen voor, die de mogelijk heid van dwang inhouden. Op Walche ren komen nu enige artikelen voor, die de mogelijkheid van dwang inhouden. Op Walcheren behoefden ze niet te wor den toegepast en verscheidene sprekers, o. w. de heren Bieweriga (a.r,) en Den Hartog (v.v.d.) achtten het. ook om psychologische redenen, te betreuren, dat deze toch ook hier werden gehand haafd. De minister stelde daar echter tegen over, dat deze bepalingen weliswaar in Walcheren niet waren toegepast, maar dat ze, als stok achter de deur, daar toch hun Invloed hadden doen gelden. Vooral de heer Biewenga legde zich "bij de handhaving slechts node neer, maar hp wilde op deze grond zijn stem toch niet aan het ontwerp onthouden. Brj nota van wijzigingen nam minister Mansholt nog een suggestie van de heer Engelbertink over, namelijk om de agra rische commissises, welke voor elke der gebieden zullen worden Ingesteld, in de wet te vermelden. Zij zullen subcom missies zijn van de in te stellen herver kavelingscommissies. Onder alle voorbehoud gaf de minister nog als zijn mening, dat het gehele werk In vijf tot zes jaar zal kunnen geschie den. Tevens deelde hij mede, dat met de departementen van Sociale Zaken en van Financiën overleg wordt gepleegd, om aan emigranten uit de rampgebieden de uitkeringen t. z. t. uit te betalen in de valuta van het land hunner nieuwe vestiging. raadschap thans de strijd tegen de zee, tegen de vervuiling en vooral tegen de verzilting kan voortzetten. Ook het rijk heeft plannen om de toenemende ver zilting tegen te gaan en in deze kan de Deltacommissie zeer goed werk doen door richtlijnen op te stellen, niet alleen om ons land te beveiligen tegen nieuwe rampspoeden, maar ook om de verzil ting tegen te gaan. Verlichting van de belastingdruk onvoldoende 0<? - Te Voorschoten is de 2%-jarige Maarten de Mooy, uit de Nieuwe Voor dorpstraat, in een sloot langs Vlietzicht verdronken. OK het Verbond van de Nederlandse Groothandel heeft zich in een adres gewend tot de uit de Tweede Kamer gevormde commissie van voorbereiding met betrekking tot het wetsontwerp fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid op langere termijn. In dit adres wordt betoogd, dat het wetsontwerp niet beantwoordt aan de gewekte verwachtingen. Het verbond pleit er voor, de in het ontwerp vervatte voorzieningen in overeenstemming te Peper en thee ten bate van het Rampenfonds Met de Lloydschepen Kota Agoeng en Kota Baroe, die in het weekend te Rot terdam worden verwacht, komen uit Indonesië 55.000 ons peper en 550.000 ons thee naar Nederland, die hier zullen worden verkocht ten bate van het Na tionaal Rampenfonds. De peper is een geschenk van het in Indonesië opgerichte comité Watersnood 1953, de thee heeft de Indonesische regering beschikbaar gesteld. Minister Witte te Haren: (Van o e Groningse correspondent) De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, heeft gisteren een bezoek gebracht aan stad en provincie Groningen. 's Morgens bezichtigde minister Witte allereerst de nieuwe stadswijken van Groningen, waarna vervolgens Hooge- zand, Veendam, Oude Pekela, Winscho ten, de Johannes Kerkhovenpolder, Ter- munten, Delfzijl, Appingedam, Hol- wierde, Spijk en het Hoogeland werden bezocht. In de zwaar geteisterde dorpen Wei- werd en Holwierde werd de weder opbouw bekeken. In Haren woonde minister Witte de ingebruikneming van het fraaie nieuwe wooncomplex voor bejaarden De Middel horst bij. Burgemeester Van Ketwich Verschuur bracht dank aan de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeen ten, die de bouw financierde met garan tie van de gemeente Haren. Voor de plm. 80 woningen geldt het spaarsysteem van de Bouwkas. Door een overdraagbaar woonrecht is een nauwe band geschapen tussen de bewoners en hun gezamenlijk bezit, dat een verzorgingshuis met cen trale keuken ziekenhallen en een bad en wasinrichting omvat. Haren heeft met het bejaarden- complex De Middelhorst paden betreden, die voor Nederland nieuw zijn, doch in DE HEER C. M. PALVIA, hoogleraar in India, die gisteren te Rotterdam pro moveerde tot doctor in de Economische Wetenschappen, schudt de hand van de rector-magnifious van de Economische Hogeschool, prof. dr J. H. Kernkmip, die hém met zijn promotie feliciteerde. Scandinavië reeds grote bekendheid heb ben verworven. Minister Witte wenste de gemeente Haren geluk met het nieuwe complex en constateerde, dat hier nieuwe ideeën zijn toegepast. Wij-kunnen ons in Nederland nog niet op de borst kloppen en beweren dat wij het ideale systeem gevonden heb ben, aldus minister Witte. Er is een rijke1 verscheidenheid van mogelijkheden, En Haren straalt ons vriende 1 ijkhei d, open heid en frisheid tegemoet. Minister Witte deelde ten slotte nog mee, dat het in de bedoeling der regei'ing ligt faciliteiten te verlenen voor de financiering van woningen voor ouden van dagen, wier inkomen beneden een bepaald minimum blijft. brengen met de door de groothandel onontbeerlijk geachte maatregelen. De verlichting van de belastingdruk, welke uit de voorgestelde wijzigingen zal voortvloeien, kan volgens het ver bond niet anders dan onvoldoende worden genoemd. Vooral voor de han delsondernemingen zijn de voorgestelde faciliteiten van zeer geringe betekenis. Het verbond is dan ook van oordeel dat, teneinde een verbetering in de financiële structuur van handelsonder nemingen te Bewerkstelligen, verder reikende, ook voor 'handelsondernemin gen van betekenis zijnde belasting verlagingen niet achterwege mogen blijven, wil de werkgelegenheid niet in gevaar worden gebracht. Daarom wor den wijzigingen noodzakelijk geoor deeld. Het verbond vraagt o.a., dat een redelijk primair dividend, als hoedanig een percentage van 4 wordt genoemd, voor het totale, in de onderneming werk zame risicodragend vermogen in min dering mag worden gebracht bij de berekening van de belastbare winst. Voorts dat bij de belastingheffing on derscheid wordt gemaakt tussen het in de onderneming blijvende deel der winst en het aan de onderneming onttrokken deel der winst. Het ontwikkeltverder ernstige bezwaren tegen het fiscale winstbegrip. Het heeft teleurstelling gewekt, aldus het verbond, dat het wetsontwerp inzake de fiscale maatregelen ter bevordering van de export is ingetrokken zonder dat de thans voorgestelde wijzigingen in het bijzonder voor wat de export als zo danig betreft even doelmatig zijn. Ook dringt het verbond ten sterkste aan op volledig teruggeven van de op een ge ëxporteerd goed drukkende omzet belasting (de invoerbelasting daaronder begrepen) en vereveningsheffing. Ten slotte betreurt het verbond dat het onderhavige wetsontwerp niet is aangegrepen om de door het bedrijfs leven bij herhaling naar voren gebrachte onrechtvaardigheden uit de fiscale wet geving te verwijderen. Een steen des aanstoots voor het bedrijfsleven is, dat het commissarislooii niet aftrekbaar is voor de vennootschapsbelasting, terwijl bovendien terzake van het commissaris- loon ook nog commissarissenbelasting verschuldigd is. Daar komt dan hoven- dien nog bij, dat de commissarissen terzake van het door hen ontvangen commissarisloon inkomstenbelasting verschuldigd zijn. GEVAARLIJKE LIFT Een gehuwde Amsterdamse bracht deze week een bezoek aan haar zuster in Den Haag, en trachtte naar huis terug te liften. Inderdaad kreeg zij een lift, doch de chauffeur reed nabij Sassenheim een zijweg in. In een polder tussen Noordwijk en Rijnsburg stopte hij en trachtte de vrouw aan te randen, waar op een hevige worsteling volgde, waarbij de vrouw werd mishandeld. De aanran der lieeft haar daarna meegenomen naar Sassenheim, waar hij haar uit de auto liet stappen. In overspannen toestand wendde de vrouw zich daar tot de eige naar van een restauarant die onmiddel lijk de politie waarschuwde. De automo bilist kon echter nog niet worden opge spoord. (Van onze correspondent) Rotterdam, 10 Juli, 'AN een bont gepavolseer- de Grote Beer, die van de Wilihelminakade als het ware gescheiden was door een gordijn van serpen tines, stapten hedenmorgen te Rotterdam onder vrolijke tonen van muziek, ten ge hore gebracht door het mu ziekcorps van de Holland- Amerika Lijn, aan wal de twee charmante .misses 300 anïversey of New York City." Het waren de Leidse studente in de rechten Mieke Meurs en Jill Oplln- ger, dde aan het Hunter College in New York City economie studeert. Mleke Meurs arriveerde 17 April in New York op uitnodiging van het Hunter College, dat het tienjarige bestaan van een barer ge bouwen vierde. De N.B.B.S. in Leiden regelde deze tocht, Het toeval wilde, datMiekes verblijf In de V.S., dat oor spronkelijk slechts twee weken zou duren, samen viel met.de viering van het 300-jarig bestaan van de stad New York, Jlll Opltnger werd ge kozen als Amerikaanse miss en Mle.ke Meurs als Neder landse miss van dit festival, dat ruim een week heeft ge- diuurd. „We hebben in die week samen talrijke cocktailpar ty's geopend, linten doorge knipt en taarten aangesne den", vertelt Mieke enthou- sisat. „Alles heeft me In werkelijk Amerikaans tem po overvallen". Jlll Cplinger vertelt ons dan, dat zij eerst drie weken bij Mieke 'in Hilversum zal logeren. Daarna zal ze met andere Amerikaanse stu denten een tocht maken door Duitsland, Oostenrijk, Italië en Zwitserland. Van middag stond een ontvangst door de Vereniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden op Jill's programma. Als geschenk voor deze Leidse" Studentenvereniging had zij een film van Hunter College bü zich. De Grote Beer had 800 studenten van Amerikaanse en Canadese nationaliteit aaari boord, die gedurende twee maanden Europa gaan verkennen. Volgende week wordt het derde en laatste studentenschlp van het sei zoen in de Rotterdamse haven verwacht. Prof. v. d. Plank bepleit (Van onze correspondent) Wageningen, 10 Juli. Op de vierde dag van de Nederlandse Landbouwweek te Wageningen gaf prof. dr H. M; van der Plank enige critische beschouwingen over de varkensteelt in ons land. Gedurende ongeveer een halve eeuw hebben wij in de gedachte geleefd, dat het steeds de voorkeur verdient, om zgn. zuivere rassen te fokken. In de laatste tien of vijftien jaar is echter ge rechte twijfel ontstaan aan de juistheid van deze gedachte. Het feit, dat hier en daar goede resultaten worden gemeld van kruisingen tussen in ons land voor komende rassen kan niet geheel worden genegeerd. Volgens professor Van der Plank zou het zeer nuttig kunnen zijn, aan fokkers de vrijheid te verlenen kruisingen toe te passen, gepaard gaande met de thans gebruikelijke registratie. De bestaande stamboeken zouden daarvoor een afzon derlijke afdeling kunnen inrichten. De bezwaren tegen raskruisingen zijn min der ernstig, nu vele proeven met allerlei diersoorten ons 'n andere kijk hebben ge geven op liet begrip „ras". Aan de echte fokkers zouden betere kansen worden geboden, als de mogelijkheid voor regis tratie van kruisingsproducten vriirdt geopend. Het toekennen van een erkend praedicaat als fokbedrijf zou aanmoedi gend kunnen werken voor aansluiting bij de stamboeken. In Turkije zijn de werkzaamheden van de Partij van de Natie, die ijverde voor het herstel van godsdienstige tradities en toenadering tot de Mohammelaanse landen, beperkt. In Straatsburg z„:jn 1400 kinderen va.n Duitse vluchtelingen aangekomen die hun vacantie by Franse families zullen doorbrengen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1