Virgo'' wacht op stevige noordwestelijke bries ZELFSTANDIGHEID VOOR INDO-CHINA Nieuwe fase in Oost-Europa? SFIO streeft naar .sociaal front55 Dodenherdenking in Stavenisse Dibelius wil eenheid van Duitsland Auriol geen candidaat NA TWEE DOKOPERATIES OP VLOEDLIJN GEKOMEN Er was reden toe" Avro-bestuur, in 't gelijk gesteld „Er gebeurt niet veel...." gET VRIJE VOLK MAANDAG 6 JULI 1953 PAGINA 2 Schipbreukelingen in Nederland terug ,.Wij voeren niet snel en gaven signalen. Het Italiaanse schip, dat ons In die dichte mist ramde lag bijna stil, als wij de beweringen mo gen geloven. Toch kon er een roei boot door het gat dat ongeveer mid scheeps in onze Cornells B werd geslagen. Binnen tien minuten ging de schuit :onder." Dat en nog meer vertelde de oud ste opvarende van de Comelis B, de 33-jarige matroos J. W. van Noorlo, Vrijdagavond op Schiphol over zijn belevenissen in Het Kanaal op 26 Juni Hij was zojuist met zijn mede schipbreukelingen in de „Prinses Beatrix", veilig van Rome naar Ne derland gevlogen. Lijkje van baby uit. Vecht opgehaald De eigenaar van een woonschuit in de Vecht langs de Mljndensedijk tus sen Loenen en Nieuwersluis ontdekte gistermiddag in de buurt van zijn schip een drijvend pakje. Bij ope ning bleek het een reeds in staat van ontbinding verkerend lichaampje van een pasgeboren baby te zijn. Frankrijk heeft nota's gezonden aan de drie deelstaten van Indo-China, Laos, Kambodja en Vietnam, waarin het zich bereid verklaart, de onafhankelijkheid en souvereiniteit van deze staten „te voltooien". De bevoegdheden, die Frankrijk in verband met de „gevaar lijke omstandigheden als gevolg van de oorlog" in Indo-China nog in handen had, zullen aan de drie staten worden over gedragen. Dodelijk ongeval bij voetbalwedstrijd De heer J. W. ter Brugge, tuinman in het Van Heekpark te Enschede, is Zondagmiddag bij de wedstrijd Rig- tersbleekQuick plotseling onwel ge worden. Korte tijd daarna overleed hij. Vermoedelijk is de oorzaak een hartaanval. De „Virgo" ligt met het achter schip naar zee. Deze foto, van de brug af genomen, ziet dus uit over de gedeeltelijk met vloedwater be dekte Vliehors. Naast de boeg van het schip de materiaalstelllngen van de arbeiders en een paar vrachtau to's. Op de voorgrond links de dam mend. De foto is genomen bij een vrij hoge vloedstand. Bisschop Dibelius, de voorzitter van de Raad van Protestantse Ker ken in Duitsland, heeft in een radio rede aangedrongen op een spoedige hereniging van Duitsland. Dibelius meende, dat dit het enige antwoord is op de gebeurtenissen van de 17e Juni in Oost-Berlijn en Oost-Duitsland. De hereniging van Duitsland werd ook verlangd in een radio-rede van de christen-democratische minister Jakob Kaiser. Volgens Kaiser biedt de integratie van Europa geen garantie tegen „on voorziene gevaren", indien de een heid van Duitsland niet tegelijker tijd wordt hersteld. Dit is de eerste keer, dat een Westduitse minister in het openbaar dit standpunt heeft ingenomen. Burgemeester Reuter van Berlijn verklaarde in een radio-rede, dat uit de gebeurtenissen in Juni blükt, dat 90 procent van de bevolking van Oost-Duitsland „aan onze kant staat". President Auriol van Frankrijk heeft officieel bevestigd, dat hU zich niet candidaat zal stellen, wanneer in December de nieuwe Franse pre sident zal worden gekozen. Auriol deed dit in een rede. die h\j Zaterdag hield bij de opening van de stuwdam bij Tignes. Hij zei, dat dit zijn laatste offi ciële reis was. De stuwdam van Tignes is de grootste van Europa. De installatie zal per jaar 770 millioen kilowatt uur produceren. (Van een speciale verslaggever) De „Virgo" is In vijf maanden honderd vijf en twintig meter dichter bij de zee gekomen. Nu ligt de op de Vliehors gestrande Zweed op de hoog- waterlijn en het wachten is op een dikke bries uit noordelijke of noord westelijke richting met hoge zee. Als een harde noordwester een flink tij water opjaagt zuilen de brekers de „Virgo" oplichten. En de trekkende sleepboten moeten het schip dan „schoksgewijs" van de Vliehors slepen. Dat klinkt nogal eenvoudig, maar het wordt een minstens even moei lijke en riskante operatie als het verplaatsen van de „Virgo", die 125 meter boven de vloedlijn hoog en droog op het strand zat, naar de waterkant. En deze „verplaatsingsoperatie" was al moeilijk genoeg. Men herinnert zich dat daarvoor om het gestrande schip heen een houten damwand werd geslagen: het „dok" dat aldus ontstond werd volgepompt en de „Virgo" kon in dit dok dichter naar zee worden getrokken. Twee „dokoperaties" waren vol doende om de Zweed op de vloedlijn te krijgen. En nu begint dan. de der de etappehet. bereiken van Ue open zee. Wie dezer dagen op het achter schip van de „Virgo" staat, ziet een meter of vijftien in de diepte de kleine „Stortemelk" druk bezig met het wegmalen van het zand, dat voorlopig de vrije aftocht van de Zweed nog blokkeert. De schroef wentelt razend door het water, het losgewerkte zand, dat de heldere zee bruingeel kleurt, wordt door de getijstroom meegesleept en vormt een in zee uitstekende rug op een paar scheepslengten van de „Vir go". Zo wordt de weg naar open water langzaamaan op diepte ge bracht. Ter zelfder tijd zijn zuigpompen in actie, die het zand onder het schip vandaan zuigen. Ook het afvloeiende vloedwater dat om de „Virgo" kolkt, neemt zand mee. En de afvoergeultjes voor het water, dat na een flinke vloed op het lage deel van de Vliehors achter blijft, worden door weloverwogen ge plaatste zanddammetjes zo omgebo gen, dat ook dit water langs de „Vir go" moet stromen en zand moet m nemen voor het in zee terugvloeit. Meter voor meter Maar het wachten is op wat de eilander een harde noordwester en een best tij water noemt. Dan maken de sleepboten van Doeksen vast. En als het schip rijst op zee. is er hoop dat het meters vooruit zal schieten voor de wegzakkende breker de brave „Virgo" weer op het harde Vlielandse zand laat neervallen. Een nieuwe breker een nieuw sprongetje voor uit enzovoorts. Tot er genoeg water onder de, kiel is en de „Virgo" eindelijk weer in zijn element drijft. Een moeilijke operatie het slot stuk van een meesterlijk stuk ber gingswerk. dat wordt uitgevoerd op een van de eenzaamste en prachtig ste plekjes van Nederland. Of het zal slagen? Wanneer het zal slagen? Alles wat menselijk vernuft en volharding kunnen opbrengen is opgebracht en wordt opgebracht daar op de Vliehors, waar Texel voor de deur lijkt te liggen en de witte tan den van de gronden voor het Eier- landse Gat door het zomerse blauw van de zee steken. Wat kan een mens meer doen dan zijn best? En wie niet minder doet mag geloven en volharden. Zo staat het tussen de Doeksens van Terschel ling en de „Virgo" de maagd van de Vliehors. De communistische burgemeester van Oost-Berlijn, Ebert, heeft in een rede te Gera voor 800 mijnwer kers gezegd dat „onze bevolking goe de redenen had om ontevreden en wantrouwig te zijn". Men kan niet alleen van agenten bleven tot één satellietstaat, mag en provocateurs spreken, zei Ebert. De pers en de radio in Oost-Duits land hadden de zaak volgens hem ook verkeerd aangepakt., „Wanneer de mensen de hele dag hard werken, willen zij 's avonds lichte muziek en goed amusement en niet de hele avond politieke redevoeringen over de radio". Voor de krant geldt hetzelfde. Het communistische partijorgaan Neues Deutschland oefent op zijn beurt critiek op de Oostduitse vakbe- beweging. „Zij steunde in het verle den eerder de werkgevers dan dat zij de arbeiders hielp betere levens omstandigheden te krijgen". Brandstichter bekent; 21 doden door zijn schuld Een zakenman, H. N. Veliz, heeft bekend de brand te hebben veroor zaakt, welke kort geleden in de stad Guatamala 21 personen het leven kostte. Veliz had benzine in brand gesto ken. die in zijn verzekerde pakhuis verborgen was. De explosie, die volgde maakte een aantal gebouwen met de grond gelijk. De „Johan van Oldebarnevelt" is na het aanbrengen van een nieuwe koeler Vrijdagavond omstreeks 11 uur voor de tweede keer uit IJmuiden naar Australië vertrokken. Zo ligt de „Virgo" met vallend wa ter op de vloedlijn. De zijwanden van het dok. waarbinnen het schip „ver plaatst" is, zijn aan weerskanten 1 zichtbaar. 5? (Van onze Parijse correspondent) Vrijdag is in het congres van de Franse socialistische partij, de SFIO. de kiel gelegd van het nieuwe sociale en democratische front, dat de basis moet worden van een nieuwe linkse meerderheid in Frankrijk. André Philippe, hoogleraar in Lyon, gaf aan het nieuwe sociale en democratische front een weten schappelijke ondergrond. Hij noemde als kwaal van Frank rijk: te veel partijen en te weinig ge disciplineerde partijen. De partijbe sturen moeten de grote lijnen aan geven vaif de partijprograms. Het parlement moet een groot jieel van zijn werk overdragen aan commis sies va ndeskundigen. Wat Frankrijk dringend nodig heeft is een statuut voor de partijen, waardoor iedere partij verplicht wordt een democratische structuur te hebben en de bronnen van haar inkomsten, benevens het gebruik daarvan, in het openbaar te verant woorden. André Philippe besloot met een be roep op alle verspreide elementen, zich te scharen achter de Franse socialistische partij. Laat ons. aldus Philippe, in zijn lang toegejuichte rede, de leiding nemen van dit socia listische réveil. Vele sprekers hebben dit nieuwe sociale en democratische front nog verdedigd. Ook oud-minister-president Paul R a m a d i e r was er voor. Maar op zijn rustige toon waarschuwde hij de partij voor één gevaar: het isole ment, want het Isolement doodt. Ramadier ging in tegen de tactiek van de partij-secretaris. Guy Mollet. Het is verkeerd de rechtse meer derheid als één reactionnair blok te beschouwen. Zeker, er zitten in dat blok reactionnairen, maar er zitten ook.- elementen in, die mét de socia listen op Mendès-France hebben ge stemd. In plaats van deze elementen af te stoten, moeten wij hen tot ons trekken. Ramadier waarschuwde de Franse partij tegen het gevaar dat de Italiaanse socialisten heeft ver pletterd tussen het blok van rechts en het blok van de communisten. „In Italië zijn alleen nog maar Don Camillo's en Peppone's. Wij, Fransen willen noch bij Don Camil- lo, noch bij Peppone behoren..." 1 „De Hoop" vaart met méér dan een ton „De Hoop" moet varen!, was de slagzin waarmee Ome Jan van Zut- phen in December zijn actie voor een tip-top medische uitrusting van het hospitaalkerkschip voerde. „De Hoop" zal varen: Zaterdag avond heeft Ome Jan aan de admi nistrateur H. J. Suermondt een be drag van 138.000 overgemaakt, bij eengebracht door radio-luisteraars die de VARA-actle niet hadden mis verstaan. Er Is zelfs ƒ38,000 meer bijeenge bracht dan de ton die Ome Jan zich had voorgesteld. Hiervan kan „De Hoop" zich ook een röntgen- apparaat aanschaffen, Bovendien is aan giften in natura nog minstens voor ƒ30.000 binnen gekomen. (Vervolg van pag..l) De lonen zullen hoger, de prijzen lager worden, terwijl er een einde gemaakt zal worden aan de terreur in de fabrieken. Verder beloofde de nieuwe minis ter-president religieuze verdraag zaamheid, wat iets nieuws is in de satelliet-landen. Deze veranderingen zijn zonder twijfel op bevel van Moskou inge voerd en zij kunnen van verstrek kende betekenis zijn. Want aange zien het tot dusver nog nooit ge beurd is, dat veranderingen beperkt worden aangenomen, dat. geheel Oost- Europa een nieuwe phase tegemoet gaat. De onlusten in Polen schijnen een rechtstreeks gevolg te zijn van de gebeurtenissen in Oost-Duitsland. Radlo-Warschau heeft de berichten hierover tegengesproken. Stockholmse kringen, die verbin ding met Warschau onderhouden, verklaren, dat in verschillende Poolse steden demonstranten met de politie in botsing zijn gekomen en dat de veiligheidsmaatregelen zijn ver scherpt. Maar hoewel de situatie in Polen explosief is, menen deze zegs lieden, dat de berichten over om vangrijke onlusten overdreven zijn. Vragen Men kan zich de vraag stellen, of de door de Hongaarse regering aan gekondigde veranderingen reeds de daden zijn, waarop de Amerikanen hebben aangedrongen als voorwaarde voor het openen van onderhandelin gen met de Sowjet-Unie. Met andere woorden: betekenen deze veranderin gen een indirect vredes-aanbod? Of zijn zij dc voorboden van een naderende revolutie ih de Sow jet-, Unie en in de landen achter het ijzeren gordijn, zoals sommige Ame rikaanse waarnemers denken? Van het antwoord op deze uiterst belangrijke vraag zal de toekomstige houding van het Westen afhangen. De viermogendheden-conferentie, waarop premier Churchill tot zijn ziekte heeft aangedrongen, schijnt niet meer op de agenda der Westerse mogendheden te staan. Zelfs de naam „kleine Bermuda-conferentie" voor de bijeenkomst der drie minis ters van Buitenlandse zaken, noemt men thans in Londen misleidend. Veel betekenis hecht men thans ln Londen aan de bespreking, die Molo- tow, de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, thans met zijn am bassadeurs in Washington, Londen en Parijs voert. ,,Kans voor Moskou' Men meent in Londen, dat de i Russische diplomatie thans haar kans heeft gekregen, indien Moskou het eerlijk bedoelde met de verkla ring, bereid te zijn tot het houden van een viermogendheden-conferentie en mits de Westerse landen hun hou ding niet van tevoren vastleggen. Anderzijds is men er zich in Lon den terdege van bewust, dat de Britse regering door de ziekte van de pre mier en drie ministers ernstig is verzwakt en dat zij op het ogenblik moeilijk actief in de internationale politiek kan ingrijpen. De drie nota's zijn overhandigd aan de vertegenwoordigers van Laos, Kambodja en Vietnam in Parijs. Frankrijk zal de drie regeringen voor besprekingen uitnodigen, „tot regeling van kwesties, die zij naar voren willen brengen op het gebied van economie, financiën, recht spraak, militaire zaken en politiek met betrekking tot en ter bescher ming van de wettige belangen van elk der deelnemende partijen". Frankrijk stelt dit als een „plech tige belofte" in de nota's waarin wordt opgemerkt dat in de afge lopen jaren het wapenbroederschap tussen de Franse Unie en de natio nale legers van de drie zgn. ge associeerde staten versterkt is. „Met eerbiediging van de natio nale traditie en de menselijke vrij heid, heeft Frankrijk Kambodja, Laos en Vietnam naar de volledige ontplooiing van hun persoonlijkheid geleid en het heeft hun nationale eenheid in de loop* van de samen werking meer dan een eeuw be waard", aldus de nota's. Geheel vrijwillig In Parijs werd Zaterdag van officiële zijde meegedeeld, dat de band die Frankrijk en de geasso cieerde staten straks nog zal bin den geen enkele beperking van hun zelfstandigheid zal betekenen voor zover deze niet vrijwillig overeenge komen zal zijn. De partijen zullen vrij en als ge lijken over de nieuwe verhouding gaan onderhandelen. Er wordt ook op gewezen dat de nota's niet via de Franse Hoge Com missaris in Saigon zijn verzonden, maar rechtstreeks via de drie ver tegenwoordigers in Parijs. Sommige Franse bladen schreven Zaterdag dat meer steun van de Verenigde Naties voor de strijd tegen de Vietminh-rebellen de logische consequentie moet zijn van de nieuwe Franse politiek in Indo- China. De kantonrechter te Amsterdam, mr J. Oppennoorth uit Hilversum, heeft Zaterdag uitspraak doen de het Avro-bestuur, dat door de voormalige administrateur, de heer J. N. Cramer, in civiel geding was ge dagvaard. in het gelijk gesteld en do heer Cramer in zijn eis niet ontvan kelijk verklaard. Eiser werd veroor deeld tot betaling van de kosten van het geding, die geraamd worden op 75,-. De heer Cramer had geëist, dat de Avro hem alsnog vijf maanden sa laris zou uitbetalen. Hem was in April van het vorig jaar ontslag verleend met de bepa ling, dat hij alsnog een jaar lang zijn salaris zou ontvangen, mits hij geen enkele actie tegen de Avro zou ondernemen. Na zeven maanden gaf hij echter het comité van aletie, bestaande uit Avro-leden, die vijandig tegenover voorzitter De Clerq staan, een ver klaring af, waarin hij had neerge schreven, dat het Avro-bestuur in 1946 ƒ15.000 aan vacatiegelden uit de verenigingskas had opgenomen en onder de bestuursleden verdeeld. „Er gebeurt niet veel bij onze marine in Korea", zei vlootpredi- kant ds J. v. d Brink, pas terug in Amsterdam van het strijd toneel. Zaterdag. „Maar de weten schap dat er elk ogenblik iets kim gebeuren, houdt er voor onze jon- i gens de spanning in." WAT kan er gebeuren? Op 26 Februari voer een sloep van het fregat „Johan Maurits van Nas sau" met tien man naai- een eiland je onder de Koreaanse kust, om er een zieke Zuid-Koreaan op te halen. De Zuid-Koreanen op het eiland vergisten zich. Zij zagen dc sloep voor vijanden aan, openden 't vuur. Telegrafist Kees van Vliet uit Den Haag begon ogenblikkelijk met de lamp te seinen dat zij zich vergisten, maar hij werd getroffen. Dodelijk. Hij ligt nu op het ereveld Tangok bij Poesan begraven. Hij ligt er vlak bij de „parachutistendommee" Tle- mens en lt-kol Den Ouden. In de bossen bij het natuurbad De Zanding in Otterloo heeft de Stichting Rust- en Vacantie-oorden van de Bond van Gemeenteambtena ren Zaterdag haar tweede vacantie- oord geopend. Haar eerste: in Mid- laren (Dr.). (Vervolg van pag. 1) Er is bijna niemand onder de dui zend Stavenissers in het grote vier kant om Johanna Hage's graf, die geen familieleden bij de ramp heeft verloren. Hun zelfbeheersing is echter zo groot, dat de gezichten strak blij ven, ook nu aller gedachten terug gaan naar de gruwelijke gebeurtenis sen en het zware verlies. Burgemeester L. A. Ver burg ver welkomt op zakelijke toon de autori teiten minister B e e 1. de heer C. P h i 1 i p s e, waamemend-eornmisaris der Koningin in Zeeland, burgemees ter W y t e m a van Alkmaar, de adop terende gemeente, dsVanRooyen uit Amsterdam, die de ambachls- vrouwe van Stavenisse vertegen woordigt, mevrouw Van RooyenVan der Lecq de Klerk. Bewogenheid is er wel in de stem van de minister, die de deelneming van de regering be tuigt en in de hartelijke woorden van de heer Philipse. Het raadslid A. van 't Veer spreekt namens de getroffenen. Zelf heeft hij zijn vrouw verloren, drie kinderen, beide schoonouders en een schoonzoon, maar hij zwijgt over zijn eigen leed en vindt slechts woorden van dank. „Wij danken het gemeentebestuur en de vrijwilligers, die onze doden hebben opgegraven en naar Stave nisse teruggebracht. Bovenal danken wij God, die ons de kracht heeft ge geven de zware verliezen te dragen..." Mensen kunnen hier niet troosten Troost is er alleen bij Christus, zegt ds E n k 1 a a r, de oud-predikant van Stavenisse, in zijn slotwoord. ,,Gods straffende hand" Aan de plechtigheid op de begraaf plaats is een herdenkingsdienst in de Nederlands Hervormde kerk vooraf gegaan. Vrijwilligers uit Alkmaar heb ben dit mogelijk gemaakt door het zwaar beschadigde interieur te her stellen. Een donkere rand op de wit gekalkte muren geeft nog aan hoe hoog het water was gekomen: tot boven de preekstoel. In een v?n de koperen kronen hing een Bijbel. De banken lagen op elkaar gesmeten, de vloer was vernield. De Alkmaarders hebben de kronen mee genomen om ze te laten repareren, een nieuwe vloer gelegd, de bemod- derde banken schoongeboend, in de was gezet en glimmend gewreven. Het kerkgebouw kon weer in gebruik wor den genomen en Zaterdagmiddag was het tot de laatste plaats bezet. De Stavenissers, die behoren tot de Gereformeerde Bond binnen de Ne derlands Hervormde Kerk, of tot de nog zwaardere Vrij-Gereform. Ge meente (met. lejcen. als yoorgangers), zien- de stormvloed-niet in dè eerste plaats als een natuurramp. De her denking in de kerk had dan ook vooral het karakter van een verma ning. De consulent, ds D. J, van D ij k uit Sint Annaland, sprak over de straffende hand van God, die in de verschrikkelijke nacht over het land is gekomen, over het eiland Tho- len en niet het minst over het dorp Stavenisse. „Het leven is een droeve gang naar liet graf, de dood da bezoldiging der zonde. Wij bidden, dat de Heer ons niet alleen laat treuren over het ver lies. maar over de oorzaak van het verlies: de zonde. Alleen Christus is de trooster. Op de begrafenis van Nain heeft hij de gestorven jongeling opgewekt en aan zijn wenende moe der teruggegeven. Hij heeft de dood en het graf overwonnen. Hij is in ons midden om ons te troosten tot in der eeuwigheid, amen." Ook bij deze kerkdienst waren er geen uiterlijke tekenen van ontroe ring. Wel zongen de Stavenissers met volle overgave de psalmen, zo luid, alsof zij de triomf wilden verkondi gen van het leven over de dood. En meen niet, dat er geen grote droef heid is in hun hart en dat zij el- kaars leed niet delen. Behalve die rijen van kleine witte borden met 132 namen is er nog zoveel in het dorp, dat hen dagelijks aan de zware slag herinnert. Zo zien zij elke dag op hetzelfde uur een negentigjarige dorpsgenoot, die naar de resten gaat van het huis, waar hij vóór de ramp altijd zijn drie kleinkinderen afhaalde voor een korte wandeling. De kinderen zijn met hun ouders verdronken; de oude man kan het nog altijd niet be grijpen. En dat is maar één van vele even tragische gevallen in dit dorp van harde mensen met een sterk ge loof Op 1 Juli telde Nederland 1.791.970 aangegeven radio's tegen 1.784 166 on 1 Juni. Van de distributie waren de cijfers 483.551 op 1 Juni; 483.824 op, 1 Mei. Geluk bij ongeluk Een situatie als in een film heeft zich voorgedaan te Los Angeles. Een doof jon getje van negen Jaar liep lichte verwondingen aan het hoofd op toen een door zijn moeder bestuurde auto een aanrijding kreeg. Hij werd naar een zieken huis gebracht, maar onder weg zei hij plotseling: „Ik hoor geluiden." De schok had hem het gehoor terug gegeven. dat hij drie jaar ge leden bij een ziekte had ver loren. Goede baan Na lang zoeken vond de politie van de Amerikaanse stad Richmond de ontvluch te roofmoordenaar Ronald Curtis in een stad in het noorden van de V.S. terug. Hij had daar een goede baan gekregen: detective in dienst van een recherchebu reau, dat hem speciaal be last had met de bewaking van een safe. We reden maar Joyce Day. een aardig En gels meisje dat in Amerika aankwam om met een Ame rikaanse sergeant te trou wen die zij in Engeland ont moet Md. trof Mar ver loofde niet op het vliegveld van New York. Zij riep een taxi aan en zei: .JJaar Wall". .JJaar Wall?" vroeg de chauffeur. „Ja. naar Wall in Pennsyl vania". Goed, de taxi vertrok met Joyce en haar koffers. Toen zij in Wall aankwam, wees de taximeter 240 dollar. De afstand ivas 650 km „Wist ik 't?" zei Joyce later. „We reden maar..." Chronische inertie Op een dag in 1950 zei Kenneth Wherrat in Glou cester (Ene.) 's morgens: „Ik heb geen zin om op te staan". Hij was toen vijftien Jaar en wat zijn ouders ook deden, Ken stond niet meer op. Een dezer dagen haalde de politie hem uit bed om 'ie-n naar een ziekenhuis te brengen. Daar constateerde men: chronische inertie vrij vertaald: door en door lui! „Dat klopt", zei Kens moe der „Hij wilde ook al niet leren lonen" Hij blijft voorlopig tn ob servatie in het ziekenhuis, waar hij rustig in zijn bed ligt. Hem mankeert niets. Hij wil alleen maar niet opstaan. „Binnenkort moét hij ge lukkig in dienst", zei zijn moeder „Als ze de reveille blazen zal hij wel moeten opstaan". Arme verpleegster De heer Charles Kinsey uit Ohio is in het huwelijk getreden met een verpleeg ster, die hij drié Jaar gele den had leren kennen. Kinsey. bijgenaamd De Magere, weegt 652J pond. Zijn gestreepte pantalon heeft een taille van 2i meter. Terugkeer Op het gedenkteken dat het Engelse dom East Loftus voor zijn oorlogsslachtoffers had opgericht, staat de naam van Herbert Armsby boven aan. Hij werd in 1945 in Frankrijk vermist. Eergisteren keerde Herbert Armsby echter in het ouder tijk huis terug. Hij vertelde dat hii in 1945 een zenuwschok had gekre gen en ln een ziekenhuis te 1"nt was verpleegd. Hij ge nas wel, maar had het ge heugen verloren. Na zijn ont slag uit het ziekenhuis woon de hij bij een familie in Aalst Begin van dit jaar begön hij zich weer dingen te herinneren. Hij durfde eerst nog niet naar huis terugkeren, uit angst als deserteur be schouwd te worden. Bij de kroning is amnestie aan alle deserteurs verleend. Toen hij dat las. '-eerde hij terug. Joe of Jimmy Twee dames in Oceana (V.S.) betwistten elkaar voor de rechter een parkiet, die door een jongen in een park- gevonden was. „Hij is var mij", zei een dame. „Ik heb hem „Joe is een aardig dier' leren zeggen". „Nietes", zei de. andere „Hij is van mij en hij kan Jimmy is een aardig dier' zeggen" Beiden probeerden hem aan het spreken te kriigen, maar de parkiet zei boeh noch bah, Jimmy noch Joe. De rechter bepaalde dat de vogel van de Jongen zal blijven tot hij zijn eigen naam noemt. Hier zou Meester Pennewip uit Woutertje Pietersebij zeggen, dat „hij die dingen voor zijn plezier doet". Wie ..hij" is? Daarvoor moet men de autoband, die deze steile helling aan het Duitse Oostzeestrand afrolt eens goed be kijken. Want daar zit hij in: Amim Dahl, een Duitser die haantje de voorste is als er „stunts" uitgehaald moeten worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2