Satellieten kampen met voedselgebrek en onlusten Luik „Admiraal-zeilers": reünie uit oude doos op Pikmeer Nederlanders S£ massaal naar Actiecomité AVRO (voorlopig) stil Hongaars kabinet kondigt nieuwe politiek aan Boeiers en tjotters als levend old finish Vrouw doodt buurman Steekpartij om verbrand vlees Koe springt op postauto Adenauer baart opzien met loslippigheid STAVENISSE TREURT OM 154 DODEN Leed achter strakke gezichten Het Vrije Volk DEMOCRATISCH-SOCIALISTISCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL Maandag 6 Juli 1953 Negende Jaargang Nummer 2489 U1TG. N.v. DE ARBEIDERSPERS. DIRECTIE H. v. KUILENBURG en C. v. d. WAERUEN. ZWANESTRAAT 14. GRONINGEN. ABONNEMENTSPRIJS: 44 CENT PER WEEK 5,70 PER KWARTAAL. LOSSE NUMMERS: 10 CENT PER EXEMPL. (Van een onzer verslaggevers) Eén dag is Luik een Nederlandse stad geweest. Luik, de onbetwiste Waalse burcht! Duizenden landge noten hebben Zaterdagmiddag die grote Belgische industriestad, die de reclamekunst zo uitmuntend verstaat, overstroomd. Wie in de buurt van de Quai des Ardennes „wandélde", kon zich in Maastricht wanen: ook daar immers wordt de voertaal, het Ne derlands, in het toeristenselzoen naar de kroon gestoken door het Frans! Het is onmogelijk te schatten, hoe veel Nederlanders zich Zaterdagmid dag in Le Grand Llège hebben gevon den, maar hun aantal was beslist met drie nullen niet te schrijven. Wij informeerden later bij de grens posten Eijsden en Sint Pieter, die de stroom in recordtijd hebben verwerkt „Miinheer. het was enormEen schat ting naar aantal? Onmogelijk, maar wel durven we zeggen dat het vijf of zesmaal zo druk is geweest als nor maal!" Wie nu dat „normale" verkeer op de weg Maastricht-Luik kent, op een week-end, weet wat dat zeggen wil Al die duizenden landgenoten, die lange files auto's en motoren uit alle delen van het land, hadden maar één doel: DE TOUR! Eindelijk kregen ze de kans, dat gigantische wielerfestijn zelf eens te zien. De Tour, oneerbie dig maar niet ten onrechte wel eens „le plus grand cirque du monde" ge noemd In volle actie Welnu, ze hebben dat „grootste cir cus ter wereld" in volle actie gezien. De spectaculaire reclamekaravaan, die de bestofte dapperen in snelle vaart voorafging en die het in een Lim burgse carnavals-optocht best zou doen; een mensenmenigte, die zelfs grootstedelingen maar zelden te aan schouwen krijgen, en een organisatie, die perfect was. En boven dit alles de ronkende helicoptères en sportvlieg tuigjes, die dranken en sigaretten papier aanprijzen... Maar zij hebben ook gezien, hoe Wout Wagtmans met Schaer aan zijn wiel als eerste de Quai des Ardennes afkwam. En al werd het dan geen eerste plaats, er was toch reden tot vreugde om de zeer goede prestaties van de Nederlandse ploeg. Is het wonder, dat vooral de Maas trichtenaren (héél Maastricht was in Luik te vinden) een zeer werkzaam aandeel hebben gehad in de feest viering, 's avonds? Elke echte Maas trichtenaar kent Luik als zijn broek zak; vraag hém naar een gezellig zaakje en ge komt terecht! En achteraf bezien: wat Jammer, dat Maastricht er ten slotte toch niet in is geselaagd de Tour naar Neder lands grondgebied te halen. 100 a 150 duizend maal 2,50 en al die feest vierders in de stadhet was een goudmijntje voor Luik. (Van een onzer verslaggevers) „Kijk, ddt is pas een schip!" zei Zaterdagmiddag een vader tegen zijn zoon. Een Friese boeier voer over het Pikmeer, zwierig als grootmoeder op het bal, toen zij nog in de bloei was van haar eerste jeugd. Half Friesland was naar Grouw gekomen. Men zag daar Zaterdag hoe de vorige eeuw zeilde. Er was een reünie van boeiers, Friese jachten en tjotters. Schepen van soms honderd jaar oud. Schepen zoals zij al sedert lang niet meer gemaakt worden. En deze schepen, van heinde en verre naar Frieslands hart gevaren, deden een ander stuk verleden herleven: het admiraalzeilen. Met zijn dertigen waren zij. De een al mooier dan de ander. Levend oldfinish. Statig en sierlijk tegelijk, als waterlelies. Met hun volle, ronde vormen waren zij de koninginnen van dit waterballet, waarop zich al- lerogen met welbehagen richtten. En inderdaad waren de moderne jachtjes, deze dienaressen van de slanke lijn met hun smalle heupen en spitse neuzen, veroordeeld tot de rol van muurbloempjes, want politie- boten hielden het meer schoon voor de unieke gebeurtenis. Vit het museum Er waren scheepjes bij, die voor deze gelegenheid behoedzaam waren overgesleept van Enkhuizen, uit het Zuiderzeemuseum. Andere waren uit Holland gekomen, helemaal over Rijn en IJsel. Alle hadden zij dit ge meen: van alleredelste Friese af komst te zijn. Er waren schepen bij, die de meester der Friese scheepswerven, de beroemde Eeltsje van der Zee (midden en eind vorige eeuw), zélf had gebouwd. De zon scheen. Wolken dreven door het blauw. Rond het kleine, in tieme meer lag Friesland frisser en doorschijnender dan ooit. Er klonk muziek: daar zat een heel corps op een dekschuit. Een boeier lag voor anker, de vlag in top, een enorme wimpel er naast. Dat was de „admiraal"! (In werke lijkheid kapitein ter zee buiten dienst C. J. W. van Waning, eigenaar van de „Maartje" en secretaris van een commissie die een stamboek van deze cAide Friese schepen samen stelt). In een lange rij kwamen de sche pen langs hem varen. Bij wijze van groet streken zij elegant de ronde nok. Bij het passeren van de „vice- admiraal" werden kanonnetjes afge vuurd, die door het Friese Scheep vaartmuseum voor dat doel beschik baar waren gesteld. Al lang uitgestorven Na het défilé nam de admiraal zelf de leiding. Varen in kiellinze in frontlinie, het „deployeren van de vloot in slagorde" dat alles was in vroeger eeuwen bittere noodzaak (zoals tegenwoordig het in konvooi varen in oorlogstijd) en daarna nog een tijd volksvermaak, dat echter vóór Zaterdag allang was uitgestor ven. Toch waren al die oude, ronde schepen zelf het mooist. „Zo'n ding te hébben", zei iemand dromerig. Om met de „admiraal" van deze middag te spreken: „Je bent- er trots op; je voelt je als het ware opgenomen in een historische roman, maar dan een die nog niet af is. Als het mogelijk is de Hollandse molens te beschermen, zouden we dan ook niet alles moeten doen om deze prachtige schepen van de on dergang te redden?" De zon spreidde de schaduw der bomen onzichtbaar lang uit over het water, toen de trotse bezitters dezer antiquarische schepen er genoeg van hadden en voor Grouw kundig en voorzichtig aan de wal schoten. De Friezen op de kant bewonderden de vormen, de beweging, de versierselen uit een eeuw die daar nog tijd en oog voor had. „Wat Je vanmiddag gezien hebt, zie je misschien nóóit weer." Dat was een gedachte die velen uitspra ken. Slechts langzaam keerden zij zich van het water naar de kerktoren, die ook al de vlag van de zeilvereniging droeg, en de kermis die met het val len van de schemering aarzelend tot leven kwam. Minister-president Sydney Hol land van Nieuw Zeeland heeft Zater dag een bezoek gebracht aan de Beve- landen. Hij werd begroet en rondge leid door de commissaris der Konin gin, jhr De Casembroot. (Van een onzer verslaggevers) „De twee nieuwe leden mr Wassenbergh en jhr Röell zijn misschien in staat een eind te maken aan het gebrekkig bestuursbeleid van de AVRO", zei ir A. R u y s uit Bilthoven Zaterdagmiddag. AFTREDEN VAN DE CLERCQ VERWACHT Hij sprak namens het Actie comité dat zich in de AVRO-gele- deren vormde na het ontslag van de heer W. V o g t. Hij voegde er aan toe: „Wij zullen onze activiteit voorlo pig staken. Daar de heer D e C 1 e r c q ongeschikt is gebleken om als AVRO-voorzitter op te treden, nemen wij aan dat hij spoedig ver dwijnt. De overige bestuursleden zul len hun mandaat dan ook wel ter be schikking stellen. Worden wij in deze verwachtingen beschaamd, dan zullen we onze strijd met kracht voortzetten." Hij legde deze verklaring af in de onofficiële rondvraag aan het eind van de algemene vergadering van de AVRO in Groningen. Hierin werd de heer D. Repko, thans administrateur, tot directeur van de omroepvereniging benoemd. Ir Ruys verwierp het tot hem ge richte verwijt dat hij spreektijd aan VARA en NCRV zou hebben ge vraagd om het standpunt van het. Actiecomité voor de radio uiteen te zetten. Hij gaf wel toe dit aan de Neder landse Radio Unie te hebben ge vraagd. Toen hem dit werd gewei gerd, had hij zijn pogingen opgege ven. Gecamoufleerd' Hij zei op de vergadering: "De le- dencijfers zij» gecamoufleerd. Het ledental loopt achteruit. Als het zo voort gaat wordt de AVRO te gron de gericht. Ik handhaaf mijn grie ven tegen het bestuursbeleid, zoals ik ze in de gewestelijke vergadering in Utrecht naar voren heb gebracht". Behalve ir Ruys gaven nog enkele leden uiting aan hun ernstige ver ontrusting over het bestuursbeleid. Het ontslag van de heer Vogt blijkt nog steeds vele AVRO-leden zwaar op de maag te liggen. Een der sprekers, de heer Gaar keuken uit Amsterdam, zei: "Ik heb voorzitter De Clercq gevraagd een neutrale commissie een onder zoek te laten instellen in de affaire- Vogt. De heer De Clercq zegde toe dit voorstel in het bestuur aan de orde te stellen en te willen steunen. Maar deze commissie komt er niet. Later hoorde ik van de heer De Clercq dat het bestuur haar niet in overeenstemming met de AVRO-be- langen acht." Summiere verdediging Voorzitter De Clercq was op de vergadering aanwezig. Hij wist zich maar summier tegen deze aanval len te verdedigen. De heer Gaar keuken vroeg: „Hebben de leden er ook recht op te weten waarom de ze commissie van onderzoek er niet komt?" De Clercq: „Daarop hebben ze geen recht." Hij liet de pessimistische geluiden over het dalend ledental voor reke ning van de heer Ruys. „Ze zijn On juist", zei hij. We hebben er 49.000 leden bij." Hij eindigde met de heer Vogt van allerlei leugens te beschuldigen, o.a. in artikelen in een weekblad. Bij de eigenlijke agenSa van de vergadering zei de heer De Clercq dat de reorganisatie van de AVRO is voltooid. Toenemende bewolking ft Rk ij MD| De weersverwach- jMé ting van het KNMI te De Bilt, geldig van Maandagoch- tend tot Maandag- avond luidt: fL 9$ Geleidelijk toene- /Jj^M mende bewolking, '•*^1 met later op de dag AMI in het noorden van Jmk het land kans op ...gaat 't mts?... lichte regen of motregen. Matige en aan de kust wellicht vrij krach tige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Dinsdag 7 Juli: zon op 4.29, zon on der 21.00; maan op 0.22, maan onder 16.55. Kersentijd „Als u maar weet, dat ik de hoofdbewoner ben". Naar eerst thans van politiezijde vernomen wordt, heeft de 36-jarige mevrouw v. d. H„ wonende in de nieuwbouw bij de Geinbrug te Wees- perkarspel Vrijdag haar 61-jarige buurman G. v. d. R. met een treeftje doodgeslagen. De buurman was, zoals hij wel meer deed, koffie komen drinken. Over een nog niet opgehelderd feit kreeg de vrouw ruzie met de man, welke twist zo hoog liep, dat zij het treeftje van een petroleumstel nam en de man hier mee op het hoofd sloeg. Dè slag kwam zo hard aan, dat v. d. R. aan de gevolgen is overleden. De vrouw verstopte het lijk in haar huis, doch toen 's avonds haar echt genoot thuis kwam, vertelde zij hem wat zij gedaan had. Deze heeft toen aangifte bij de rijkspolitie van Wees- perkarspel gedaan. De vrouw, die be kend heeft, is in verzekerde bewaring gesteld. Omdat het vlees in de keuken aan brandde. is de 60-jarige A. T. in zijn woning te Hilversum dusdanig in woede ontstoken, dat hij na twist woorden met zijn zoon naar de keu ken rende, om een mes te halen. Hiermee ging hij de zoon te lijf. Op het moment dat hij toestak, wierp de moeder zich tussen het tweetal om bloedvergieten te voor komen. Het gevolg was, dat zij een diepe steekwonde in de arm opliep. De gewaarschuwde politie heeft de vader, buiten zich zelf van drift, naar het bureau gebracht en daar ingeslo ten. De wonde van de vrouw werd in het ziekenhuis verbonden. Een postauto, die Zaterdag van Schagen naar Wieringen reed, heeft tussen Hyppolytushoef en Den Oever een onaangenaam avontuur beleefd Een koe rende plotseling uit de wei en sprong bovenop de wagen. Het dier is jammerlijk verongelukt. De auto werd zwaar beschadigd, maar de inzittenden kwamen met de schrik vrij. Een passerende auto heeft de lading overgenomen, zodat de post slechts geringe vertraging ondervond Van de Nederlandse loodsboot „Rigel", gestationneerd voor de Nieu we Waterweg, wordt een opvarende vermist. De scheepvaart is verzocht scherp naar hem uit te zien. (Van onze Londense correspondent) Berichten over voedselgebrek en onlusten zijn tijdens het weekeind ontvangen uit verschillende landen achter het ijzeren gordijn. De onlusten worden gemeld uit Polen, voornamelijk uit de streek van Krakau en het Silezische industriegebied. In Tsjechoslowakije is ondanks de geldzuivering van een maand geleden weer geen brood in de grote industriesteden te verkrijgen. Ook hier zouden opnieuw onlusten zijn uitgebroken. Op voedselgebrek wijst voorts de officiële Roemeense mededeling, dat de regering meer brood, suiker en gebak aan de z.g. vrije markt heeft toege wezen, die door het falen van het distributie-systeem de eigenlijke markt vap Roemenië is. In Hongarije tenslotte heeft de nieuwe regering-Nagy, die het bewind van de afgezette Rakosi vervangt, veranderingen aangekondigd, die neerkomen op een verloochening van alles, wat de regering-Rakosi in de afgelopen jaren heeft gedaan. (Van onze correspondent te Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft Zondag in een vergadering in Keu len nogal wat opzien gebaard door de president van de Verenigde Sta ten, Eisenhower, direct in de Duitse verkiezingsstrijd te betrekken. Adenauer verklaarde, dat het re sultaat van de komende verkiezingen voor de Bondsdag beslissend zou zijn voor Duitsland en Europa en de gehele cultuur van het Westelijk avondland. De uitslag, zo ging hij verder, zal ook de toekomstige politiek van de Verenigde Staten beïnvloeden. Daar over heeft president Eisenhower te genover mij geen twijfel laten be staan, zei de Bondskanselier. Over deze uitlating van Adenauer is in oppositionele kringen in Bonn nog al wat beroering ontstaan. Men verklaart hier moeilijk te kunnen aannemen, dat de Bondskanselier deze verklaring heeft afgelegd, zonder daarvoor van president Eisenhower toestemming te hebben verkregen. Verklaring verwacht En daarmee zou Eisenhower dus in de Duitse verkiezingsstrijd per soonlijk hebben ingegrepen. Men mag echter aannemen, gezien de bekende loslippigheid van de Duitse Bondskanselier, dat Eisenho wer niet de bedoeling heeft gehad, zijn waarschijnlijk in een persoon lijk onderhoud uitgesproken mening tijdens de verkiezingscampagne aan de openbaarheid prijs te geven. Men kan er echter van op aan. dat hierover zulk een opschudding in Duitsland zal ontstaan, dat wel een verklaring van de Amerikaanse presi dent over deze uitlating mag worden verwacht. Blijkens de mededelingen van pre mier Nagy zullen in Hongarije min der kapitaalsgoederen en meer ver- bruiksgoederen worden geproduceerd om de levensstandaard te doen rijzen. Grotere hulp aan de landbouw wordt beloofd en meer voedsel. Om politieke redenen geïnterneer den zullen worden vrijgelaten en zul len weer mogen werken. De bureau cratie zal gedwongen worden een nieuwe, tegemoetkomende houding aan te nemen. De boeren zullen de collectieve staatsboerderijen mogen verlaten en weer zelfstandige bedrijven mogen bezitten. Boeten voor niet afgeleverd voedsel, tot een totale waarde van 200 millioen gulden, zullen worden kwijtgescholden. Voormalige winkeliers zullen hun zaak weer mogen openen. Het levens peil in de industrie wordt verhoogd. (Zie verder pag.2 De gratie en de kleuren van de Stille Zuidzee, te zamen opgaand in de dans die inheems is in deze stre ken: ziedaar een schouiospel dat romantiek en schoonheid ademt. In Amsterdam heeft men er in dit weekend getuige van kunnen zijn. De Surinaamse kolonie vierde er de af schaffing der slavernij met exotische dansen uit Suriname, Afrika en Zuidzee. De foto toont een danseres uit een der groepen. (Van een onzer verslaggevers) OP DEZE ZATERDAGMIDDAG is het in de Voorstraat van Stavenisse even stil als bij de puinhopen langs de dijk. Soms rukt de wind even aan de vlaggen, die halfstok hangen van de kerktoren en het raadhuis. Een wolkje steenstof dwarrelt op en vervliegt weer. Het dorp ligt verlaten tussen velden met schrale gerst en veel kaalgebleven, grijswitte plekken. De Stavenissers zijn bijeengekomen op de begraafplaats achter de huizen ter herdenking van de honderd vier en vijftig mannen, vrouwen en kinderen, die zij in de rampnacht hebben verloren. In de brandende zon staan zij om het graf van een vierjarig meisje. Zij kijken naar de prachtige kransen en luiste ren naar de toespraken van minister Beel en andere autori teiten. De kleine Johanna Ha ge is „een willekeurig gekozen slachtoffer", zoals men het meedeelt; haar naam wordt zelfs niet genoemd, ook niet die van haar ouders en beide zusjes, die tegelijk met haar zijn verdronken. Johanna Hage zal rust-en onder een men heeft geen gevolg gegeven aan der vele kleine witte borden, waarmee het verzoek van de burgemeester, de Sm?aSCheefTteVAt DelrSte h»lfstok uit M steltcn' S?cht&M:Teiat aie onïekomen een passen niet bij deze das." Daar- dorpsgenoten. Uit de plaatsen in de om waaien er alleen vlaggen van de omtrek, waar de aangespoelde slacht- openbare gebouwen, de molen en een offers voorlopig waren begraven, zijn paar scheepjes in de haven, zij naar Stavenisse teruggebracht op enkele tientallen na, die elders een (Zie verder pag. laatste rustplaats hebben gekregen. Twee maal: het water Over de.dodenakker van Stavenisse is twee maal het water gegaan. Door de inundaties in de oorlog stierven de bomen en de heesters. De nieuwe be planting is door de stormvloed ver nield. Met zand. "raszoden en rode geraniums heeft men dit massa-graf wat minder somber gemaak-v dan de overige vakken, waar enkele eenvou dige zerken liggen en rijen grafpaal tjes en ijzeren bordjes in het gras staan. Het moest heel eenvoudig blij ven, overeenkomstig de strenge op vattingen van de Stavenissers. In dit dorp legt men geen bloemen bij een graf; bloemen zijn werelds. Ditmaal aanvaardt men de kransen en het grote eerbiedsbetoon nu het Dodendag is in Stavenisse en alle slachtoffers worden herdacht. Maar

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1