ELSEVIER^&kbiad TOBROEK (OP SCHOUWEN) INGENOMEN Operatie „Levensstrijd" als geslaagd te beschouwen door Piet Bakker A. INGWERSEN: AMSTERDAMS CULTURELE VERARMING NEDERLANDS PRODUCTIVITEIT EEN ACHILLES-HIEL Zaterdag Tl Juni 1953 Het was een conoert van Rabelais! Gargantua zelf sloeg de maat. Het geluid kwam van reuzen. Zware bonken steen vormden de instrumenten. Het was Het zinken van twee grote stukken, elk van 40x40 meter, bij de gemene geul in het dijkgat van Schelphoek. Eerst leek het zo'n bedaard en sekuur karwei. De enorme rijshouten matten werden met de achthonderd paardekrach- ten der sleepboten naar haar laatste en enige en eeuwige rustplaats getrokken. Het zinkstuk moest nauwkeurig aanslui ten bij de reep van 120.000 vierkante meter, die reeds gelegd is. Dat komt neer op ongeveer de helft van de opper vlakte, waarop de nieuwe dijk bij Schelp- hoek moet rusten. Iedere week komt er 15.000 m2 bij, hetgeen gelijk staat met een normale jaar prestatie. Vandaag is het topdag. Er zal 4600 m2 worden gezonken. Alles wat in de aannemerij Van Oord heet en dat is een heel legioen werkt op hoogspan- ning. Tergend langzaam kruipen de zinkstuk- ken naar hun bestemming. De beweging is alleen merkbaar, als men een vast punt in het oog houdt. Toch loopt een sleep boot zó warm, dat er om assistentie ge schreeuwd wordt. Ons vletje duwt al mee een andere sleepboot maakt verbinding. Zó strak staat de tros, dat we de waar schuwing krijgen ,,Als ie knapt, meteen plat op de buik vallen!" Menige bakschip- per loopt 'op een houten been, omdat zo'n wégknallende kabel hem heel even raakte. '•Maar zulk risico is onvermijdelijk. Want op de minuut af moeten die twee zink stokken op de decimeter nauwkeurig ter plaatse Zijn. De eb staat nog net door, tijdens de korte kentering dienen de reuzenmatten gezonken te zijn. Eén kwar tier vertraging scheelt een etmaal werk, en een etmaal verschil kan betekenen, dat Schouwen-Duiveland drie maanden later dan de streef-datum dicht is. Immerséén herfststorm zou het werk van een verrel- jaar in een uurtje ongedaan kunnen maken. En overal in den lande zitten de évacué's van Serooskerke, Looperskapelle, Noord- gouwe, Sirjansland, van al die verdronken dorpen, te popelen om terug te keren naar hun huis dat er vermoedelijk niet meer is. Duivels spel Het lijkt wel, of iedere man op de zink- stukkën, de bakken en de sleepboten een beetje doordrongen is van de betekenis van hun spitsuren-werk. Er leeft een grote ge spannenheid achter het perkamenten ge zicht van de ouwe zinkbaas Visser. „Elk Verzorg Uwhuid! Tegen zonnebrand, vervellen, stuk lopen, doorzitten, schrijnen, smetten en ter verbetering der huid: PuroL gezonken stuk is een zucht van m'n hart" is er eens gezegd. Het dichten van het gat bij Schelphoek zou een lauw karweitje zijn, als de zee achter de bezweken dijk niet een duivels spel had uitgehaald. Moest »r alleen op het ondergelopen maaiveld worden ge werkt, dan zou tot op de dag nauwkeurig het einde becijferd kunnen worden. Maar er zijn diepe geulen uitgeslepen, waar de zee bij elk getij kolkend en ziedend door heen wroet. Drie van die diepten moet de Vier kilometer lange dijk passeren. Straks zal het omvangrijkste zinkstuk, dat ooit gevlochten werd, in een waterafgrond van tien meter gezonken worden. Tot op één decimeter nauwkeurig. Een stuk van hon derd bij twintig meter. Een zware zucht van vele harten De twee stukken zijn nu voorbij hun bestemming gekomen, splitsen zich, wor den naar de aangewezen plek gevoerd. Roeibootjes brengen de trossen over, die aan ankers op de al gereed gekomen onder bouw zitten. Zeven eb-ankers vallen van de bakken, trossen worden om de bolders gezet, de eb-stroom drijft de matten zachtjes terug. En nu gaat het erom, de stukken pijnlijk nauwkeurig tegen de gis teren gezonken rijshouten vlechtwerken aan te passen. Een heel mensenleven erva ring, een instinct van vele bagger-geslach- ten zal een paar minuten acuut moeten blijken, wil de zinkbaas een zucht van z'n hart kunnen slaken. Door die zinkbaas Visser en alle aan wezige Van Oords vaart een beheerste be zetenheid. Van zo'n kort ogenblik kan het afhangen, of ik citeer lukraak het tele foonboek Klompe J., Landb., kass. Boerenleenb., Noordwelle B 1, Seroos kerke, in October dan wel in Januari aan het herstel van zijn geschonden bezit kan beginnen, wat voor gezegde Klompe J. heel erg belangrijk is. „Die vloedtros vastzetten!" „Haal het loos uit die eb- tros!" „Andouwen die rot-bak!" Welgevoeglijk als ik nu een maal ben, verwaarloos ik alle pittigheden, die zo'n bevel gro tere kracht bijzetten. Zware kerels dartelen als veer-lich!e gazellen over het rijshout. De zinkbaas is overal te zien en te horen. Zo moeten de vech tende schippers der Oostinje- vaarders zich hebben gedragen, als de Duinkerkers in zicht kwamen. Hij kijkt over dit schijnbaar chaotische geheel, beoordeelt de stroom, geeft een sleeDboot een sein, wuift naar het flottielje keienbakken, die een eind verder klaar liggen, ziet een toevallig vletje. dat hij net gebruiken kan om een bak te verhalen, bespeelt de eb- en vloedtrossen als de snaren van een monsterharp, zet de man nen in het gelid voor het stenen gooien, en brult eindelijk de triomfkreet„Houwen zo!" Het stuk is er, ligt gedeeltelijk op het maai veld, dicht bij de talud nn de geul. De bakken met basaltkek- zijn langszij ge komen, de verapRsriia, het drijvende vlechtwerk k-n n. Sterke kerels geven elkaar dc 'livv *,-A.cn van hand tot hand. De laatste r>. ar, smijt de steen. Vier rijen, van oak t>\. raat,v zijn bezig. Op een verhoging staat de zinkbaas. Geen kei ontgaat hem. Daar wat gauwer, daar niet te veel, geen kuil aan die kant maken, daar nog 'n beetje, op de bak al die mannen! Het stuk zakt geleidelijk weg. Nu komt het supreme ogenblik. Nu moeten ze 'm alle duivels van de hel! van Jetje geven! Want steil wordt nu de helling van het gat en hoe gauwer het zinkstuk de bodem bereikt hoe beter. Gooien maar, gooien maar maar, die jongesü" De ouwe zinkbaas loeit zonder verpozen, heft de armen hoog, neer, hoog, neer. „Gooien maar, gooien maar Dertig mannen grijpen stenen, gooien, grijpen, gooien. Het water schuimt van plompend basalt. Dc zinkbaas brengt zijn drift in al die polderjongens over. „Niet donderjagen, gooien Zij smijten wal er te smijten is. Hun oliejassen glimmen van opspattend water. Glibberige robben, in wie een woedende roes woelt. Ze zouden hun eigen kameraad doodgooien, als die in de weg kwam. Het leven heeft maar één doelweg dat zink stuk, onder water er mee! Gooien dan toch De hese stem van de zinkbaas „Gooien jongens, gooien maar, gooien dan toch!" Druipnatte duivels, door een vervaarlijke passie bevangen. Over beide boorden van de bak geven ze 'm de volle laag. Het zinkstuk is de vijand, en die moet op z'n ziel hebben. Hier heerst een paradoxisme van nuttige baldadigheid. En die koorts duurt tot iedereen bek-af is. De zinkbaas van het brullen en de spanning, de werkers van lichamelijke en geestelijke uitputting. Maar het zinkstuk ligt op de bodem, en Schou wen-Duiveland is weer een klein stukje gevorderd, en Klompe J. kan tevreden zijn. Begin Augustus zal het laatste stuk ge zonken zijn. Dan kan de bovenbouw wor den afgemaakt Die vordert tweehonderd meter per Hag, Nóg steeds is de datum „Schouwen Duiveland vóóc - herfst dicht!" geen illusie. Grote vorderingen millioen kubieke meter water in en uit Welnu, Schelphoek alléén heeft een capaci teit van 120 miliioen, Ouwerkerk 35 mil lioen en de kleinere gaten van IVfi tot 6 millioen. De griepers, die vinden, dat het •op Schouwen-Duiveland maar niet op- vit ?st, dienen deze getallen uit hun hoofd te leren. Dit werkt til. de redelijkheid en ül' hegripsverheldering in de hand. Men moet zo uiterst behoedzaam in zijn oordeel 'zijn. Als leek meent men soms, dat Waterstaat krankzinnig is geworden. In het stroomgat van Ouwerkerk ligt bij voorbeeld een baggermolen de geul, waar door de zee stroomt, nog wat uit te diepen, in plaats dat er ijlings voor wordt gezorgd, het ding dicht te gooien. De verklaring voor zo'n tegenstrijdigheid is nogal simpelDoor de bestaande geul stroomt het water met dusdanig geweld, dat de caisson, die daar in geplaatst moet worden, gevaar zou lopen, te worden weggespoeld. Maakt men de geul breder en dieper, dan vermindert de kracht van de stroom, en kan de dijk wor den gedicht. Het eeuwige zinkstuk Met de modernste middelen herstelt men de ravages in de dijken, al blijft het her stel in principe gelijk aan de reeds eeuwen gevolgde methode. Het zinkstuk, door onze voorvaderen gebruikt, geldt nog steeds als Bij mijn vorige bezoek aan het eiland, ongeveer twee maanden geleden, meende ik de situatie te mogen kenmerken met „El Alamein", de vooravond van het offen sief. De zee was in zoverre bedwongen, dat zij geen verrassende grappen meer kon uit halen, maar de grote tegenaanval, gericht op verovering van alle verloren posities, was wel voorbereid, doch nog niet ingezet. De parallel met Montgomery's Noord- afrikaanse veldtocht volhoudende, geloof ik, dat Waterstaat Tobroek heeft ingeno men. Want Zierikzee is als aanvoerhaven achter het front hersteld. De waterkanon nen, die de lange geul naar het stadje voor zwaar beladen, grote schepen alleen gedu rende de kentering der getijen bevaarbaar maakten, beschieten de schuiten niet meer. De operatie „Levensstrijd" is geslaagd. Bewesten het kanaal naar Zierikzee staan de caissons in de zeedijk, de rest is hier-»-^et en>?e middel om te voorkomen, dat kunnen onbedreigd hel hoofdkwartier be reiken. Er is méér gebeurd sindsdien. Het moei lijke gat bij Sirjansland in de noordelijke dijk is op 23 Mei gedicht, 's Was even een teleurstelling, dat de zee het weer open brak, de kranten maakten daar nog al ophef van. Men zou echter kunnen zeggen, dat de bal van de lat weer het veld in sprong, maar onmiddellijk daarna in het net verdween. Want twee dagen later was Sirjansland dicht, en zo bleef het. Tal van kleinere gaten, waarvan hef grootste in Oosferland gaapte, zyn gestopt. Waterstaat kan zijn aandacht nu aan de grote bressen wijden, in volgorde van be langrijkheid Schelphoek, Ouwerkerk, Ste- vensluis. En om u dadelijk een denkbeeld te geven, hoe geweldig die gaten zijn, ver gelijk ik ze met het totaal van Walcheren. Daar stroomde met ieder getij 60 a 70 ..de Polyp, vanuit de „Vogelkooi" gezien drabbige diepte verdwijnt. Bij de droog legging van Walcheren smeet men van alles in de bressen. Zelfs de stalen netten, door de Duitsers gebruikt tegen torpedo's, bleven op het bed van rijshout liggen. Een uit voerder zei„Als er nu een kudde van vijftig witte Siamese olifanten aankomt, dan knipper ik niet eens met m'n ogen. Ik vraag alleen Moet het anker om de slurf of de staart gebonden worden, en in welk gat wil je ze gedonderd hebben." Groot is de stijl van dit werk en groot zijn de mannen, die het uitvoeren. Het zinkstuk, dat ik zag verdwijnen, kost, alles meegerekend, 25 per vierkante meter, dus 40.000. Het enkele zinken van Schelphoek komt op een bedrag van zes millioen gulden. Zo zijn de middelen, en wat de mannen betreftIk ben nog een woordje schuldig aan de polderjongens, wie ik in een vorig artikel verweet, dat zij Vrijdags het werk verlieten en 's Maandag., terugkwamen, hoewel hun contract slechts recht" geeft op één keer verlof per veertien dagen. De billijkheid schrijft voor, te vermelden, dat deze mensen in die vijf dagen werktijden maken van zestig tot tachtig uur, dat ze in het holst van de nacht te porren zijn en dat hun vrouwen klagen ,Ze komen alleen maar thuis om te slapen". Voor een vervangingsploeg beschikt Nederland niet over voldoende vakbekwame rijswerkers. En dat is dat. Er worden bij dit grandioze avontuur aan iedereen eisen gesteld, die in normale verhoudingen tot stakingen, processen en vechtpartijen zouden leiden. Achter het gat van Schelphoek staat een boerderij. Staat....? Nu ja, zij staat nog. Over een loopplank ben ik naar de slaapkamer vao de boer gewandeld, en als je van die eerste étage de trap afgaat, kom je in een ver trek, waar het slib een halve meter hoog staat, een divan van alleen hout en stalen veren uit de modder steekt, deuren werden weggerukt, kortom, een kamer, waar de zee bij vloed huist. (Vervolg op pag. 11)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1