Mc Carthy „zuivert de bibliotheken HET OUDE LANDHUIS Tyrone en Linda weer eens hier LEGPUZZLE (no 93) Schadelijke, achterlijke campagne Tour de France fonds gesticht Het blijft nog vochtig-ivarm Hitte en regen in Europa s V A H E E R E N E T E N M E N K U W H H E A N H M N N E N H E T R T N T K N W M 1 T H fifEM S; vertelde *em' Drobny vecht 4y2 uur voor de zege Kruis heeft nieuwe baan Televisie wordt groot Trijntje het melkmeisje HET VRIJE VOLK ZATERDAG 27 JONT 1953 PAGINA B Senator Mc Carthy van Wisconsin, de grote heksenjager in de Verenigde Staten, vervalt bij zijn fanatieke jacht op com munisten en wie met hen sympathiseren, meer en meer in methoden, die hij van de communisten afgekeken heeft. Zijn nieuwste sensatie: de zuivering der bibliotheken van Ameri kaanse gezantschappen, hoofdkwartieren van troepen, „De Stem van Amerika" enz., wordt in de communistische pers een „fas cistische maatregel" genoemd. Maar -waarom? Het verbieden of het niet toelaten van bladen, tijd schriften en boeken, die de commu nistische heersers niet welgevallig zijn is immers achter het ijzeren gordijn een regel zonder uitzonde ring? Mc Carthy volgt hun voor beeld op meer bescheiden wijze na en hem wordt althans de critiek niet gespaard omdat hij zijn fascistische of communistische dompersmethode wil toepassen, niet in een autoritaire, maar in een democratische wereld. De critiek op Mc Carthy's zuivering van overheidsbibliotheken is allereerst gekomen van president Eisenhower, die onbewimpeld heeft verklaard, dat men van de ernstige lectuur van tegenstanders ook van communis ten kennis moet nemen om een beter inzicht te krijgen in hun be doelingen. Maar helaas heeft Eisenhower niet de macht om Mc Carthy zijn schade lijke en achterlijke campagne te be letten. De Senaatscommissie, die ieder Amerikaans burger op zijn poli tieke zuiverheid onderzoeken kan, is een parlementair lichaam en zolang óe Senaat zelve deze commissie niet ontbindt of onder andere leiding plaatst, zolang zal de heksenjager met een dozijn Senatoren als „geest"- verwanten, zijn bevoegdheid misbrui ken zover hij kan. Als krantenmagnaat uit het Mid den Westen en als isolationist neemt de Senator een sterke positie in on der de uiterst rechtse groep der Re publikeinen en als een uiterst handig demagoog heeft hij vat ge kregen op het weinig politiek ge schoolde deel van de Amerikaanse burgerij, dat ruimschoots door de Senator met sensatie bediend wordt. Merkwaardige lijst De Amerikaanse pers heeft een lijst gepubliceerd van de boeken, die uit de staatsbibfliotheken van ge zanten. garnizoenen, enz. verwijderd zijn. Op sommige plaatsen bij de gezantschappen in Tokio, Singa pore en Sydney heeft men van de verboden waar meteen een brand stapel aangericht, als in de tijd van de godsdienstoorlogen, die drie vier eeuwen achter ons ligt. Op andere plaatsen heeft men de werken, door Mc Carthy op de index gezet, uit de bibliotheken gehaald en voorlopig opgeborgen „tot nader order". Dat lijkt dus meer op „de boeken onder de toonbank", zoals in de bezettingstijd. Mc Carthy speelt dan dezelfde rol als Himmler of Goebbels in het verleden of als de communistische propagandamini- steries vandaag in Rusland en de satellietstaten. De boeken, die de toom van Mc Carthy hebben opgewekt, zijn van veelzijdige aard. Zo schijnt bijv. een geschiedschrijving van de Joden in de Verenigde Staten staatsgevaarlijk te zijn. Twee werken van deze aard: Morris Schappe, „Geschiedenis van de Joden in de Verenigde Staten van 1654 tot 1875" en Philip S. F o n e r „Joden in de Amerikaanse I Geschiedenis" zijn verboden. Ook geneeskundige werken zijn niet aan de aandacht van de hek senjager" ontsnapt: twee boeken van Bernhard J. Stern over de „Medische diensten der Regering" en de „Medische dienst in de Industrie" zijn naar de brandstapel verwezen. Waarschijnlijk zat zowel bij de eer ste als bij de tweede categorie het venijn niet zozeer in de boeken als in de personen van de auteurs, wier namen allicht in één of ander ge heim dossier van de Senator een rol spelen. Duidelijker Duidelijker is het verbod van een aantal buitenlanders als Jean- P»ul Sartre, Ilja Ehren- burg, Gunnar Myrdal. Hier Franse miss gaat naar Californië heeft Mc Carthy eenvoudig de boe ken verboden omdat de auteurs com munisten waren of het communisme goed gezind. Hetzelfde geldt, voor de Amerikaanse schrijver Howard Fast, wiens historische romans ..Be geerte heeft ons aangeraakt" en ..Burger Tom Payne", in het Neder lands zijn vertaald. Vooral het laatstgenoemde boek zal men moeilijk als een pleidooi voor het communisme kunnen karak teriseren, maar Howard Fast is nu eenmaal iemand, die als vriend van de communisten bekend staat en voor Mc Carthy was dat ruim voldoende om zijn werk onder de domper te zetten. Aanval op y,liberalen,i Doch dat de heksenjager ook an dere politieke prooi zocht blijkt dui delijk uit het verbod van „Missie in Moskou", geschreven door de voor malige Amerikaanse ambassadeur in Mo6kou, Joseph E. Davies. Deze gezant was natuurlijk geen communist, hetgeen uit zijn boek dat ook in het Nederlands vertaald is over-duidelijk blijkt. Maar wel is hij een Democraat uit de school van Roosevelt-Truman en Mc Carthy legt er zich in het bijzonder op toe, de „liberalen" 'progressieven) die bij de „New Deal" (Roosevelt) en de „Fair Deal" (Truman) betrokken waren, als communisten te dood verven. Want Mc Carthy en zijn kliek haten iedere sociale politiek met een ingekankerde haat en dus doen ze alles wat in hun vermogen is om de medewerkers van Roosevelt en Truman als „communisten" of „vrienden van communisten" af te schilderen. Het boek van Davies is waarlijk niet het eerste aangrij pingspunt, dit daarvoor werd gevon den. Critiek verboden En wat boven alles verboden is dat is critiek op Mc Carthy zelf. Wie zich daartoe verstout, heeft zichzelf wel zó duidelijk als communist ge openbaard, dat er geen woord aan vuil gemaakt behoeft te worden. Weliswaar is de politieke loopbaan van de heksenjager verre van vlek keloos. Er ligt zelfs nog een rapport van een Senaatscommissie, dat een onderzoek tegen hem eist op grond van talrijke minder oirbare manipu laties. Maar dat rapport ligt ergens in een ladenkast en het komt er niet uit. zelfs niet na de aandrang die „The New York Times" en andere bladen daartoe op de Senaat hebben uitgeoefend. En wanneer dat officiële rapport kan worden weggemoffeld, zal een brutale journalist dam maar openlijk zijn gal mogen uitspuwen tegen de machtige man die zijn domper kan neerzetten waar hij wil? Verboden dus het boek van de journalist Bert Andrews over Mc Carthy! Wel is Andrews medewerker van de huidige rechts-republikeinse vice- president Nixon en dus allerminst een communist. Maar wie het gezag van de heksenjager aanrandt ver zwakt de heilige oorlog tegen alles wat progressief denkt in Amerika en dit soort onderneming is tenslotte ook... communisme... Hoe lang zal Amerika deze waan zin, die de stootkracht van het com munisme in de vrije wereld bevor dert, nog laten begaan? Men kan de duivel niet uitbannen met Beëlzebub en het communisme niet met com munistische dompermethodes. De uitzending van de Nederlandse ploeg naar de Tour de France berust geheel op particulier initiatief. Joris v. d; Bergh is daar jaren voor de oor log mee begonnen en zijn werk wordt thans voortgezet door Kees Pelle- naars en Ru de Grood. De Kon, Nederlandse Wielren Unie houdt zich nog steeds afzijdig, zowel van de samenstelling als van de voorberei ding van de rennersploeg. Het gevolg is, dat zij, die zich met de voorbereiding belasten, uitsluitend op giften van particulieren zijn aan gewezen, want het is duidelijk, dat de materiaalvoorziening bergen geld kost. Om het voorbereidende werk in de toekomst te steunen en te perfection- neren is te Amsterdam, mede op instignatie van enkele sportjournalis ten een fonds gevormd, dat de naam zal dragen van „Fonds ter voorberei ding van de Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk". Dit fonds zal worden geleid door dr Hans Tetzner, voorzitter: D. Bes- sem, directeur van het Olympisch Stadion, penningmeester en A. Marx. Wie dit fonds wil steunen, wete, dat het gironummer van de N.V. Het Nederlands Sportpark te Amsterdam 60757 is. Het zuidelijke Japanse eiland Kioesjioe wordt geteisterd door de zwaarste regenval sinds vijftien jaar. Overstromingen en aardverschuivin gen hebben in 24 uur de dood van vijftien mensen veroorzaakt. (Van onze weerkundige medewerker) In de weerstoestand boven Europa verandert de laatste dagen weinig, terwijl de kleine veranderingen die optreden, zich zeer langzaam voltrek' ken. Boven West- en Midden-Europa bevindt zich een uitgebreid gebied van vrij lage druk, i waarin zich warme onstabiele lucht be vindt. Telkens ontwikke len zich kleine plaat selijke storingen, die regen- en onweers buien veroorzaken, waarvan er verschei dene vrij zwaar zijn. De lucht, waarin wij ons op het ogenblik bevipden, is vrij warm, maar vooral zeer vochtig. Dit laatste is er de oorzaak van. dat hoewel de temperaturen op zichzelf niet zo erg hoog zijn, vooral zij die werken, zich zo loom voelen. Voor het komende weekeinde zijn geen grote veranderingen te verwach ten. De kans op buien, die in het algemeen echter zeer plaatselijk op treden, blijft voorlopig bestaan. H. Over het weer gesproken Terwijl Londen onder een hittegolf zucht en in Zuid- en Midden-Zweden 32 graden Celsius werd gemeten, tegen „maar" 28 in Kopenhagen en Oslo. hebben zich in West-Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk overstro mingen voorgedaan na een zware regenval. Het hoge water heeft hier en daar in West-Duitsland ernstige schade aangericht. Op sommige plaatsen is de Rijn in 24 uur tijds 1.20 meter gestegen. In Oostenrijk deden zich overstro mingen voor in de provincies Salz burg en Stiermarken en Beneden- Oostenrijk. In Noordwest-Italië viel sneeuw; op Sicilië overleden twee personen door een zonnesteek. Saarland wint in Oslo In de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal heeft Saarland te Oslo met 3-2 van Noorwegen gewonnen. Met rust was de stand 22. De wedstrijd werd geleid door onze landgenoot Bronkhorst, geassisteerd door de Ne derlandse grensrechters Schipper en Horn. Misschien filmen in Nederland (Van onze kunstredactie) yrone Power en Linda Christian I zijn weer eens in ons land. Vrij- -*- dagmiddag stoven zij per auto Amsterdam binnen, een uur te laat en met een ongerust hart. omdat Tyrone zijn tas met papieren en pas poort in een Rotterdams restaurant had laten liggen en niet meer wist, wélk restaurant. Het echtpaar Power maakt dit tochtje naar Europa, omdat ..Missis sippi Gambler". Tyrone's laatste film, in Rome en Brussel z'.jn première heeft beleefd en zo iets wordt altijd -een beetje feestelijker als de held van het verhaal in eigen persoon in de zaal zit. Tyrone is nog al eens de held van het "witte doek, maar achter een koel glas sinaasappelsap ziet hij er hele maal niet zo filmsterachtig uit. Zijn vrouw Linda ook niet trouwens. Die had een zwart-wit geblokt pakje aan en een wit kapje op, met nog eens een witte sjaal er omheen om haar kapsel in orde te houden. U kunt gerust vragen stellen, zei zij met een stem, die klonk als zil veren belletjes. In gewoon Neder lands. want Linda is in Den Haag en Amersfoort op school gegaan en haar vader, oorspronkelijk Amsterdammer, woont nog steeds in Den Haag. Daarom bezoeken zij ons land graag, al moet de kleine Romina met haar 21 maanden in Californië blij ven. Volgend jaar „Maar volgend jaar nemen wij haar mee", zegt Tyrone, en dat is een goede gelegenheid om te vragen, of hij ook van plan is, in Nederland te gaan filmen. Hij heeft immers een eigen filmmaatschappij, die ook Ita lië als werkterrein heeft. „Dat zou best kunnen", zegt hij. „Ik heb nog steeds een verhaal lig gen. waarin diamanten een grote rol spelen. Dat zou heel goed in Amster dam kunnen spelen. Italië. Oosten rijk en Zwitserland zijn al zo vaak als achtergrond voor films gebruikt, maar de mogelijkheden zijn wat dat betreft in jullie land nog lang niet uitgeput." Over Hollywood kan hij nog weinig Twintig stukjes drukken wij hier af met de vraag: hoe moeten die twintig stukjes samengevoegd worden opdat zich een zin vormt? U knipt de stuk jes utt en dan maar gaan passen en De oplossingen dienen vóór Zaterdag 4 Juli per briefkaart te worden Inge zonden aan het bureau van dit blad. Op de briefkaart moeten de naam en het nummer van de puzzle worden ver meld. De namen van de prijswinnaars en de oplossing zullen op Zaterdag 11 Juli worden gepubliceerd. 'J Als prijzen worden de volgende be dragen beschikbaar gesteld: eerste prijs 10. tweede prijs ƒ5, vier prijzen van 2,50. PRIJSWINNAARS KRU1SWOORD- PUZZLE NO 91 De eerste prijs van f 10.werd gewonnen door C. van der Steen, 274, Gasselternijeveen. De tweede pi-ijs van 5,gaat naar G. de Wet, Dierenselaan 168-11 Den Haag. De vier prijzen van 2.50 werden toegekend aan: E. Brink. Soendastraat 37, Hengelo (O.): C J. Zon. Veen- hulzerweg 63/2. Apeldoorn: I. A. Doezle. Pres. Steynstraat 115. Haar lem; J. W. Bennlnk. Looierstraat 33. Gulpen. De oplossing was als volgt: Horizontaal: 1 Baal, 5 Maal. 9 Dra len, 11 Kelder. 13 Era, 14 Ede. 15 Les, 16 Dok, 18 Praal, 20 Aster, 22 Beker, 24 Eg, 15 Koe. 27 Tam, 28 Nar, 29 Ra. 30 Een. 32 Gek. 34 Vol. 35 Eva. 36 Snel. 38 Rap. 40 Mak. 41 Leem. 42 Stal, 44 Ma, 45 Ik. 46 Torn, 47 Bel. 48 Pro. 49 Trek, 51 Do, 53 Eb. 55 Adem. 58 Vaal. 59 Tip. 60 Dal. 62 Slib. 64 Art, 65 Lat. 67 Dom. 69 Fee. 70 St. 71 Top. 72 Dop. 74 Kaf. 76 Rd, 77 Teder. 79 Satan. 81 Natie, 83 Nek. 84 Spa, 85 Aas, 87 Lek, 88 Nectar, 90 Rapier, 92 Naar, 93 Deen. Verticaal: l Braak, 2 Aa, 3 Ale, 4 Leda, 5 Meer, 6 Als, 7 Ad, 8 Leder, 9 Dra, 10 Nest, 11 Klem, 12 Rok, 13 Ergens, 17 Kerven, 18 Pees, 19 Log, 21 Tak, 22 Bal, 23 Raam. 26 Eer, 28 Nok 31 Net. 33 Kam. 34 Vak, 35 Eer. 37 Label. 39 Pa. 40 Ml. 41 Loods, 43 Lek. 46 Tra. 49 Tarten, 50 Rat, 51 Dit, 52 Op, 53 e,d„ 54 Bad. 56 Elf, 57 Mierik. 58 Vast. 59 Tap, 61 Lok. 63 Bede. 65 Lor, 66 Lot. 68 Man. 71 Teken. 72 Daar, 73 Paar, 75 Falen. 78 Den, 79 Spar, 80 Naad, 82 Ter. 84 Sta. 86 Spe, 89 ca, 91 I.e. optimistische geluiden laten horen. „Als altijd in een crisis, wordt iedereen opeens zo conservatief als 't maar kan en wil men helemaal niets zeggen. Zij zoeken allemaal naar het beste middel voor 3 D en als dat er is. zal de zaak wel weer gaan draaien. Maar dan zul len de studio's toch veel grote films gaan draaien, die meer tijd en meer geld kosten. Kansen voor sterren En ei' wordt al hevig bezuinigd. Ik meen te w^ten, dat een grote maat schappij haar personeel van drie duizend op twee duizend man heeft teruggebracht. Maar voor filmster ren ziet de situatie er niet zo slecht uit als toen de geluidsfilm haar in trede deed. Omdat wij allemaal een grote kans hebben bij de televisie. Er worden ontelbare korte films voor de televisie gemaakt, en daar treden heel wat beroemdheden in op." Vandaag zal Tyrone meedoen aan de vlootschouw. die in Amsterdam wordt gehouden en dan vertrekt hij al weer per vliegtuig naar New York om de 13de Juli in het Verre Westen weer voor de camera te staan. Van September tot eind Januari gaat hij bovendien een tournée maken, maar dan niet als film-, doch als toneel speler, in „John Browns Body". Er was in mijn kosthuis een brief De oude baas zat op. Hij had me Daar doe je goed aan. Je had al veel „Die prijs is niet te hoog. Maar dan gekomen van mijn oudoom Jan wel verwacht. Oude mensen hebben eerder eens moeten komen. Och ja, komt het immers pas. Dan heb je oude baas zou het erg aardig z° hun voorgevoelens en die bedrie- jij hebt hier verder ook niet veel een verwaarloosd huis. Als ik de boel gen nooit. De hele morgen zaten we meer te zoeken natuurlijk laat opknappen, komt er minstens te praten. Na het eten ging hij rus- „Neen, en wat je eigenlijk zoekt, f -000 bh- F ik dit i oir een ten en ik besloot een wandeling te dat vind je niet meer." 'J?* gaan maken. Rinus trok de zware motor uit het hele .toot belasting moeten betalen. -k karrespoor. „Ja man, zo is het leven", want ik heb nog een straal achter- zei hij. „Waar is de reis naar toe?" stallig salaris ontvangen. Neen, dat Zo liep ik dan door ons oude dorp- Ik vertelde hem. dat ik nog eens wordt me te gek. Je. Alles is daar zo rustig op een graag bij het oude landhuis wilde landwet; door de korenvelden ine- zomerse middag. De ramen van de Baan kijken. Rinus keek me verwon. üie Joouu mag je aan toen sloten door de b06sen van de"namn derd aan en zei: „Nou dat kan. Stap van ,c inkomen aftrekken, dal scheelt ae xiaoj maar op. dan zal ik hem even een jou als ongehuwde op een inkomen poep gas geven." van bijv. ƒ15000 al een ƒ2600." vinden als ik hem eens kwam op zoeken. Ik moest er maar niet te lang mee wachten, stond er onder. Die goeie oude oom Jan! Ik zag ineens het dorpje weer, waar hij woonde: vlak bij was het oude huis van mijn ouders. Ik zal de stille gelegen heuvels. Ik zag mezelf weer spelen met mijn schoolvriendjes en 's Zondags wandelen met mijn ou ders, langs het landhuis van mevrouw Langeland. Dat lag daar zo mooi tegen de 2achte glooiing van een heuvel, in de beschutting van het bos. „La Solitude" heette het huis. Dat betekent „De Eenzaamheid" leerde ik later op de Franse les. Maar zelf noemde ik het altijd „Gad's Hill". Want ik had een boekje over de jeugd van Charles Dickens, waarin werd verteld, hoe ook hij als kleine jongen met zijn vader JANSEN, rijksambtenaar, stuurt zijn helper met vacantie „Zeg, als je mij noubegon Rinus. „Als je een verwaarloosd huis koopt, mag je de kosten van herstel We stoven weg. Even later stonden toch zeker niet aftrekken? Als ik we voor het huis. Och, wat zag alles inspecteur was, zou ik zeggen; dat er vervallen en verveloos uit. Van de is een deel van je koopsom." mooie tuin was mets meer over, de „Jij bent; nu eenmaal geen inspec- waren meer te onder- teur". zei ik. „Vooruit Rinus, als de wotV.8""^ onkruid. bliksem naar de notaris. Want als die d Jh tegenwoordig voor de erven een heldere bui krijgen, gaan ze zelf het huis opknappen. Dan school stonden open en de hoogste s v,MLr Smnptwas en toen rekenen ze jou ƒ5000 meer en dat ie nwogsws j hi- Bing wandelen. "Hij kwam dan altijd 'Sn H<Tfö "it. hula'doen?' voorhii pen landhuis dm. nod's Mill "eiiaiep, öoieraiep. up ae noes Maar wat moet je dan met is dan wél een deel van de koopsom." neiLuieu, Duteruieu.up ue iiucn Rinus trapte de motor aan. Ik had S j was een nieuw winkeltje. Ik kocht er w5-,^ oi leg.delr hem nog juist de tijd op de duo te sprin- heette en dat hij het mooiste vond een Daar kaarten voor Nora en J. J. q ÏJfj hi? zit d t" J°P6ik gen en weg stoven we- Ik deed m,J'n gaan wonen. Toen hij later een be roemd schrijver is geworden, heeft I hij ook werkelijk in dat huis ge- woond. Ja, zo gaat dat in de boeken en soms ook wel eens in het leven. Ineens mikte ik mijn studieboe- je vo*}a een paar kaarten voor Nora en J. J. „„v uir'^ry - gcI1 CX1 wcg ÖWjvcu wereld. En hij droomde Een van de mojen en een van de hpL p: f'^5 ogen maar dicht. er van, hoe hij eens een beroemd kf,rk Mnar van T a solitude" had b er zeI* eigenlijk wel zin in. Ik man zou worden en in dat huis zou men e^nafbeeldimT heb nu lan& genoeg gevaren en je g ai Deeiauig. weefc nog wel yan vroeger> dat ik „Dat is 7/o'n oude. verwaarloosde hier altijd mijn verlof heb doorge- boel, daar zou toch niemand een bracht. Nu ben lk voor goed aan de ansicht van kopen", zei de juf- wal en dit zou geen gek ding voor en bestudeer al de wetten en voor- frouw. me zijn." schriften, die een Jong belasting- Ik postte de kaarten en wandelde _y?at 2011 het zeker niet- Ko°P het, ambtenaar in zijn hoofd dient te En nu zit ik weer op mijn kamertje Uit zes en twintig candidaten is in Frankrijk Christiane Martel gekozen tot Miss Cinema. Ze wordt hier ge feliciteerd door Orson Welles. Chris tiane gaat nu Frankrijk vertegen woordigen in Californië. als daar Miss Universe zal worden gekozen, die voor de film zal mogen spélen. Wie weet doet Orson wel een goed ivoordje voor haar. ken dicht en vijf minuten later de velden" weer in, natuurüjk~n"et~als man." pompen. Maar als het me op een ge- stond ik bij mijn chef voor de deur. vroeger naar het'oude landhuis. De "Ik ben al in gesprek geweest met t? machtig dreigt te „Gaan, jongen", zei hij. „Gaan. Als oude8 mevrouwzoualwel jaren dood denotaris. Een vent uit de stad ^dean'd^ L het verlangen naar je geboorteplaats zijn. Opeens hoorde ik het geronk scb^n er ook zin m te hebben. Die f0.10 aan de muui. Dat is een ge- je te pakken krijgt, stribbel dan van een «ware motorfiets achter me. Wl1 ®r ?en café vaia maken, met een iienk van Rm'ua- landhuis in maar niet tegen." ik pine aan de kant Rtaan pn ppn speeltuin en zo. Maar de erfgena- ®Hde luister hersteld. De naam Toen ging ik Nora ophalen en sa- man van middelbare leeftijd reed me men van de oude mevrouw willen dach\^ h^t^t^nuH^^wif rtjwln men liepen we een eindje om. „Mijn- voorbij. dat liever niet. Ze willen me het da*?b' baet nd- ®n, W1J tweeen heer Jansen heeft gelijk", zei ze. „Als „Ha, die Rinus!" riep ik. buis1 geven voor' de prijs, die die alleen wat dat betekent, de korenbloemen bloeien, breng je De man keek om en remde, zodat ker£j heeft geboden." er dan wat voor me mee?" hij een halve draai maakte op het „Dan zou ik het zeker doen. Het De volgende morgen had ik de zanderige pad. zo.u zonde zijn, als ze er een ker- trein van zes uur. Drie keer moest „Beste kar, Rinus", zei ik waarde- misspul van maakten.'" ik overstappen en ik werd vier kilo- rend. meter van mijn bestemming afgezet. „Ken jij me?" Maar ik nam niet de bus, ik ging „Als er iemand In deze buurt op wandelen, over het kronkelende pad zo'n goeie motor voorbij knoert, dan Rinus schudde het hoofd. „Jü bent m"e7 7h'n"*vpirii7~ dwars door de velden. Daar was het moet dat Rinus van Geest zijn", nog dezelfde kwiebus van vroeger". JiAmmn oi r-orf-c «nr- torentje en daar de molen. Zwijgend zei ik. zei hij. „Maar ik ben niet zo roman- die *V°5n f ,flad'H1B h?eft ge' liep ik langs het huis waar mijn „Ontplof nou even, 't is Dirk van tisch." doopt. Zulke dmgen gebeuren immers ouders hadden gewoond. Toen was ik Piet. Vent. hoe maak je het? Je bent „Maar als die kerel er toch ook m de boekenen soms ook in het bij oom Jan zeker bij de ouwe Jan op visite? die prijs voor wil geven." teven. schreef hij me. Och. wat is een naam? Rinus zal het daar zijn hele leven wel niet uit houden. En misschien zal het huis dan nog wel eens gekocht worden door iemand, die er als kleine jongen Jaroslav Drobny, voor de tiende maal deelnemer aan het Wimbledon toernooi heeft op de vierde dag het gevecht, van zijn leven geleverd. Bij na vier en half uur heeft hij tegen over de Amerikaan Budge Patty ge staan voor hij zijn tegenstander na een zenuwslopend duel, waarin maar liefst 93 games werden gespeeld, op de knieën had. Zes maal overleefde de tot Egypte naar genaturaliseerde Tsjech een wedstrijdpunt... driemaal in de vier de set en drie maal in de vijfde kwam de Amerikaan, die in 1950 in de finale van Drobny had gewonnen, op matchpunt, maar geen van die keren slaagde hij er in het ene punt je erbij te scoren. Uitgeput steunde Patty tussen de games op zijn racket, maar hoe ver moeid beide spelers ook waren, zij bleven zich tot de laatste slag be heersen. In de beslissende set kwam Patty van 2—4 met 5—4 voor te staan. Maar het werd 10—10. Toen brak Drobny door de service van zijn tegenstander en serveerde daarna een love game. De cijfers waren 86, 16—18, 3—6, 8—6, 12—10. Sterk spel Ofschoon Fenny ten Bosch In het damesdubbelspel met haar Franse partner Bourbonnais tegen het Ame rikaanse paar mevr. Davidsson— Dorothy Knode sterk speelde in haar rallies, was zij over de gehele linie toch niet in allerbeste vorm. Haar returns op de met veel vaart gespeel de Amerikaanse services waren zwak en ook de lengte van haar drives was voortdurend zoek. In het achterveld deed mej. Bourbonnais veel goed werk, maar tegen het tempo en de aanval van de Amerikaantjes kon de Nederlands—Franse combinatie het niet bolwerken. Met 6—3 6—1 werden de Voorburgse en haar partner ver slagen. Generaal mr H. J. Kruis zal van 1 September af als medewerker ver bonden zyn aan The American Ex press Company in Nederland. Gene raal Kruis heeft de minister van Oorlog verzocht hem hiervoor een jaar verlof te verlenen. In de desbetreffende persmede deling van de American Express wordt gezegd dat minister Staf dit verzoek heeft toegestaan. Bedoeld zal zijn dat de minister hèt verzoek heeft ingewilligd. Omtrent de functie van Generaal Kruis zegt het perscommuniqué dat de heer H. Wybrand de Jong, vice- president van het internationale American Express-concern en „gene ral Manager" van de American Ex press in Nederland zeer veel tijd en aandacht moet besteden aan de ont vangst en informatie van Ameri-- kaanse industriëlen en zakenlieden, die naar Nederland komen „Ook daarom zo vervolgt het communi qué, „prijst laatstgenoemde zich ge lukkig, dat een zo bij uitstek geschik te persoonlijkheid als generaal Kruis bereid gevonden is hem ook hierbij ter zijde te staan". Deze zomermaanden worden inRa- dioland beschouwd als een soort komkommertijd, 's Zomers redeneren de programma-makers luistert men maar matig naar ons, laten we hel daarom allemaal zo prettig, plezierig en licht mogelijk houden. Of inderdaad de luister dichtheid 's zomers zo griezelig ver magert, is nog maar de waag. Tegen het gezamenlijk streven der omroe pen om onze overladen hersenen wat te sparen, zal echter niemand bezwaar hebben. We willen slechts betogen, dat journalistiek gezien ook de radio verre van komkommers blijft. Immers: het is rondom onze radio en TV drukker dan ooit. Minister Cals heeft laten meedelen, dat de TV mag blijven en Van Bussum tot Hilversum meent iedereen nu tenminste iets te weten over het kostuumpje, dat de minister de TV aan wil meten. Dat is iet alles. De West-Europese technici van radio en PTT zijn zo enthousiast gewor den over het gele genheids - T V - net Juni, dat ze buiten alle radio-politieke kwesties om ijve rig studeren op een definitief West- Europees net. Vooral België schijnt daar voor te voelen. Duitsland ook. maar dit land durft het nog niet goed te zeggen, de B.B.C. draait uiteraard zijn hand niet om voor nóg een klein straalzendertje aan de kust. Volgen^ ingewijden Mr J. Linthorst Homan, voor zitter van het XlIIde Internatio nale Zuivelcongres, heeft Donder dag op de zuiveltentoonstelling „De Melkweg" de naam van het melkmeisje (raadwedstrijd) ont huld als Trijntje. Deze naam werd op 17 Juni door de burgemeester van Den Haag. mr F. Af. A. Schokking. onder verzegelde enveloppe ge geven. Onder gejuich en applaus van enige duizenden bezoekers over handigde mr Linthorst Homan het jonggedoopte melkmeisje een grote bloemruiker. De heren A. F. van Es te Am sterdam, J. de Ruyter te Den Haag, mej. Vos uit Purmerend, mevr. Van Zijl van der Voort uit Den Haag en mevr. F. Hulleman uit Den Haag hébben de eerste tot en met de vijfde prijs Goudse en Edammer kazen) gewonnen na loting. Voor de wedstrijd luaren S6 ver schillende namen Ingezonden. De naam Trijntje werd door 28 in zenders geraden. liggen op het ogenblik de grootste moeilijkheden niet in de techniek, maar... in de juridische puzzles die programma-uitwisseling zal schep pen. De beslissingen over enkele van deze zaken worden voor een goed deel verwacht midden in de zomer, midden in de komkommertijd. De algemene verwachting: dat de Euro pese televisie na een moeilijk begin een sprong zal maken uit de kin derstoel direct naar het gymna sium of misschien wel naar de hoge school. Röntgen-TV Üok andere belangrijke zaken over de groei van TV, het zor gen- en troetelkind, dient u te weten. Zo is in New York een TV- organendag gehouden. Die organen waren menselijke ingewanden, hart, maag, lever, blaas, longen, levend en wel in een echte mens, te zien op de schermen in de salons dank zij een nieuwe techniek, waardoor ca mera's zelfs lichtzwakke zaken als röntgenbeelden scherp kunnen over brengen. (Het licht van het rönt- genscherm wordt maar liefst 2000 keer versterkt!). Duitse-TV En al doende is hierbij het aan tal geregistreerde TV-apparaten in West-Duitsland gestegen tot circa tweeduizend, maar aangezien Duitsers iets schijnen te hebben te gen het betalen van TV-belasting gelooft de Duitse P.T.T. dat er in werkelijkheid meer dan 8000 toestel- 1 n staan. Wist u overigens, dat West-Duitsland een TV-net bouwt, dat dertig miilioen Mark zal kosten? Brits program Engeland is van plan zoals bekend om commerciële TV toe te staan, wanneer Hoger- en Lagerhuis tenminste meedoen. In afwachting daarvan hebben de Brit se advertentie-mannen vast een TV- advertentie-ere-code ontworpen: geen gebaren, verklaringen of uitingen die in enigerlei opzicht blijk zouden kunnen geven van minachting voor een koninklijke familie of een staatshoofd; geen naaktheden of onnette kledij of bewegingen of gebaren, geen dronkenschap. Mozart-TV De N.C.R.V. heeft het aangedurfd Mozarts komische opera „Ent- flihrung aus dem Serail" (ont voering uit de harem) geheel te televiseren en wel opgevoerd door de Utrechtse Opera in de Utrechtse schouwburg, in een zaal vol publiek. Die TV-uitzending is een succes ge worden. Het geluid kwam prachtig door met alle goede kwaliteiten die deze FM-transmissie biedt het beeld was uitstekend, uitgezonderd de scènes waarin de belichting niet deugd, de camera-opstelling en de regie gaven de kijker een volledige ind.uk van wat er op het toneel ge beurde. Mooi pionierswerk. Rest Omroeper slechts u mede te delen, dat zijn vacantie voorbij is en dat van nu af Horen en Zien er dus weer regelmatig hoopt te zijn én dat er op 1 Juli geen zenderwisseling zal plaats vinden, omdat op het ogen blik Hilversum I op een hulpzender draait en Hilversum II in Jutt van wege reparatie naar een hulpzender zal moeten verhuizen en men de K.R.O. en N.C.R.V. billijkheidshalve niet van de regen in de drup wil sturen. OMROEPER

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3