Regen veegt „spontane actie" voor Grotewohl van de straat Rampeiland eind September dicht SER: man en vrouw niet gelijk belonen Wee de over wonnenen Laniel na 37 dagen Frankrijks premier Cwiklinski vreesde arrestatie Ravage na botsing Bajonetten en koude douche OPERATIE-GEBIED 'Cornelis B gezonken 40.000 wezen „Meer begrip" in Korea Gedwongen demonstratie in Oost-Berlijn „LEVE DE GROTE SOV...! LEVE DE GROTE SOV...! LEVE DE GROTE SOV...!" De wereld wil bedrogen zijn en daarom wordt zij bedrogen. Die bittere waarheid is niet door de com munisten uitgevonden. Maar wel kunnen zij zich er op beroepen, de eersten te zijn, die de de slachtoffers van hun terreur dwin gen, de wereld te bedriegen over het geen zij zelf tegen hun onderdruk kers hebben gedaan. Staalhard staat de Russische dic tatuur tegen de overwonnen Oost- dultse tegenstanders, tegen het over wonnen Oostduitse volk De mario netten Grotewohl en Ulbricht, die het unaniem weg wou vagen, blijven. Ze moeten zich voor de Russen „pu bliekelijk herzien". Dat doen ze, ka rakterloos als slechts marionetten zich tonen kunnen. Daarom mogen ze blijven, tegen de wil van heel hun volk. De arbeiders, die in opstand kwa men, moeten zo diep mogelijk wor den vernederd. Zij krijgen alleen loon voor de stakingsdagen als ze de ver loren tijd inhalen of laten aftrekken van de vacantie. Slechts de schaarse onderkruipers worden bevoordeeld. En het toppunt van alle schaamte loosheden: men dwingt nu op de fa brieken de arbeiders moties aan te nemen om de Russen te bedanken voor de doortastende wijze waarop zij de opstand de opstand der ar beiders zelve hebben neergeslagen. Zij moeten dankbaarheid tonen vooi de tanks, die op hen inreden, voor het standrecht dat tientallen hunner kameraden fusilleerde, voor de ge heime politie, die duizenden anderen in de gevangenissen smeet. En ze mogen zelf meehelpen aan het ver breiden van het bedrog, dat alleen „provocateurs uit het Westen" de komst van honderden Russische tanks en tienduizenden Russische soldaten noodzakelijk maakte Voor dit bedrog moeten ze zelfs demonstreren in dezelfde straten, waarin hun roep tegen de regering en vóór vrije verkiezingen weerklon ken heeft. Want de Russische over- winnaar wil de wfereld tenen dat zijr i macht groot genoeg is om de geest van een volk te knechten, nadat het de moedigsten van dit volk onder zijn tanks heeft verpletterd. Met zogenaamde „spontane" demonstraties voor de vriend schap met Rusland, voor de regering-Grotewohl en voor het onderdrukken van de „fascistische relletjes", trachten de Oost duitse communisten nu de indruk van de anti-communistische volksopstand in Oost-Duitsland zoveel mogelijk uit te wissen. Een hevige regenbui echter, die op de ongeveer 9.000 Oost-Berlijners neer- plensde, toen zij Vrijdagmiddag deelnamen aan zulk een pro-communisti sche betoging, verjoeg de meeste arbeiders binnen enkele minuten, ofschoon Russische soldaten en Oostberlijnse politie langs de gehele route stonden opgesteld. Niettemin gingen partijleiders voort met het uitspreken van hun redevoeringen, waarin de regering-Grotewohl dank werd gebracht voor haar „nieuwe programma ten gunste van de arbeiders". Verleden week kon de stromende regen de honderdduizenden betogers niet verdrijven... Het communistische persbureau A.D.N. verspreidt een bericht over een „spontaan dansfeest" op Unter den Linden in Oost-Berlijn, waar Russische soldaten met Duitse meisjes dansten. Voor dit geval was het verbod tot samenscholing van meer dan drie mensen blijkbaar opgeheven... Ook in Moskou zijn al „spontane' demonstraties gehouden. De „Prawda' wijdt een gehele pagina aan een verslag van een betoging in de Rus sische hoofdstad, waar „de bevolking uitdrukking gaf aan haar hevige verontwaardiging over het avontuur van buitenlandse huurlingen in Ber lijn". Het verslag bestaat verder ge heel uit redevoeringen. Hoe „spontaan" de betoging in Berlijn was, blijkt wel uit het feit, dat communistische partijleiders de dag tevoren de ronde hadden gedaan door de Oostberlijnse fabrieken om de arbeiders aan te zetten tot deel neming aan de demonstratie. Wie er niet aan zou meedoen, zou „bekend staan als iemand, die sympathieën heeft voor het Westen en die een provocateur is van het soort, dat de relletjes verwekte". Aangenomen wordt, dat de beto ging moest dienen als voorspel voor opheffing van de door de Russen ge proclameerde staat van beleg. Twee Russische gepantserde divisies 38.00 man bewapende Volkspolitie knellen Oost-Sïelijn nog steeds in een straffe militaire greep. (Zie verder pag. 3 Kapitein Jan Cwiklinski, de gezag voerder van het Poolse passagiers schip „Batory", die asyl in Engeland heeft gevraagd en gekregen, heeft Vrijdag in Londen verteld, dat hij een waarschuwing had ontvangen: het was mogelijk dat hij gearres teerd zou worden op beschuldiging van spionnagc, als hij naar Polen terugkeerde. Volgens vrienden van Cwiklinski in Polen werd hij door de Poolse auto riteiten scherp gadegeslagen, omdat hij in verbinding stond met Engels sprekende buitenlanders. Hij noem de de toestand in Polen „nog even erg als voor Stalins dood". Zijn vrouw en twee kinderen, een meisje van zeventien en een jongen van negen jaar, zijn nog in Gdynia. 'n de nacht van Donderdag op Vrij dag zijn op het stationsemplacement te Zwolle twee goederentreinen met elkaar in botsi?ig gekomen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd, maar de materiële schade is groot. Twee goederenwagens werden geheel vernield en twee andere ern stig beschadigd Deze toto toont u de ravage na de botsing. (Van een bijzondere medewerker) Negen- tot tienduizend arbeiders stonden Vrijdagmiddag in het geheel opgesteld bij de vier plaatsen, waar zich de „spontane betoging" ten gunste van de communisten zou vor men. Maar de stoet had haar eindpunt nog niet bereikt en was pas in de Leipzigérstrasse, toen zich een he vige regenbui op de hoofden der be togers ontlaadde. Het enthousiasme van de demon stranten kon deze koude douche niet verdragen: ondanks het feit, dat Russische soldaten en Oostberlijnse Volkspolitie toezicht hielden op de demonstratie, vluchtten duizenden van de „vrijwillige" betoging weg. Het slot van het liedje was, dat, toen de stoet haar eindpunt had be reikt, waar de toespraken werden gehouden, het gehele aantal volge lingen uit enkele honderden bestond. Een opmerkelijk feit is voorts, dat de straten, die toegang gaven tot de Leipzigerstrasse, waren afgezet door Russische infanteristen en Oostduit se Volkspolitie met de bajonet op het geweer. De stoet bewoog zich dus door een gebied, dat geheel „be schermd" werd door Russen, Volks politie en bajonetten... President Eisenhowers speciale af gezant, Robertson, heeft Vrijdag in Seoel een onderhoud van drie uur gehad met de Zuidkoreaanse presi dent Syngman Rhee. Deze zei later, dal de Amerikaan „veel goede ideeën" had meegebracht en dat het wederzijds begrip sterk is toegeno men. ALS HET ZO GOED BLIJFT GAAN... (Van een onzer verslaggevers) HET IS BIJNA EEN GEHEIM. Volgens een tijdschema van de Waterstaat moeten de twee grootste overgebleven gaten in de dijken van Schouwen-Duiveland, „Ouwerkerk" en „Schelphoek", respectievelijk eind Augustus en in de derde week van Septem ber dicht. Daar streeft men naar. Maar zekerheid kan natuur lijk niemand geven, want nergens zijn zoveel kansen op tegen slag als bij het verrichten van deze ongekende waterbouw kundige goocheltoeren. Daarom spraken wij dan ook van „bijna een geheim" want elke te leurstelling die men de duizenden hunkerende ex-bewoners van het eiland bezorgt, is er bij hun zware beproeving een te veel. Professor ir J. Th. Thijsse uit Delft spreekt dan ook liever van „met de appelentijd". Dat is rekbaarder... Maar toch klinkt ook hierin het ver trouwen, datvde dichting voor de winter een feit zal zijn. Ondertussen is het blij nieuws, dat op het ogenblik dit tijdschema wordt bijgehouden en dat men zelfs tracht er op vóór te komen. Op Schouwen-Duiveland is het dan ook allang geen dood meer in de pot. Er zijn rond 3000 man aan het werk. Op vele plaatsen zijn barakkenkam pen verrezen. Een vloot van bagger molens, klei- en steenkranen, grond en perszuigers, cutters, sleepboten, bakken, enzovoorts, heeft zich op het eiland geworpen. Zelfs de ongeduldigste eilandbe woners ontkennen niet meer dat er gewerkt wordt. En dat is ook zo. tt ier is het jj Gerrit Visser en zijn mannen (voor wie ive vandaag uw older aandacht vragen) hun ouwen zinkstukken naar de 9300 ha bodem jagen. Het kaartje toont het grootste gat van Schou wenDuiveland en het hele rampgebied: Schelphoek richting pijl). Links is de duin rand, rechts komt men in Zierikzee. Ten zui den vindt men de Oos- terschetde. De grillige tongen ten noorden van de dijk geven de diepe geulen aan. die eb en vloed in het polderland hebben uitgesleten. Eén daarvan, links boven, heeft men de Gemene Geul gedoopt: een illegale stroomdie in zijn eentje al gelijkwaardig is aan de Geldersche IJsell En daarin doen Gerrit Visser en zijn mannen hun levensgevaarlijk werk. De zwarte lijn geeft aan hoe de boogvormige vier kilometer lange dijk komt te lopen, waarmee men het dijkgat gaat omsingelen. De gestippelde gedeelten betekenen: hier worden eerst zinkstukken aangebracht. Gerrits troetelkinderen! 3000 man en een vloot van materiaal Wij zijn geweest bij de Schelp hoek, het meest kritieke punt, waar wij de rijswerkers bezig hebben ge zien met hun fascinerende, levensge vaarlijke arbeid. Zij zijn het niet al leen, die het eiland van de onder gang redden. Maar in het tijdschema van „de derde week van September", dat op het ogenblik zo voortreffelijk wordt bijgehouden, spelen zij een slissende rol. In bewondering lichten wij heden onze pet voor deze mannen en hun oude zinkbaas Gerrit Visser, die men met een gerust hart Nederlands waterman nummer één kan noemen. Gerrits roep heeft toverkracht wij hopen, dat deze reportage veler ogen zal openen voor de grote, man nelijke strijd, die in het zuidwesten van het land wordt uitgevochten ter wille van het levensgeluk van duizen den, voor wie terugkeer de droom is van elke nacht. De Dordtse tanker Cornelis B (500 ton) is Vrijdagmorgen vroeg, tijdens dikke mist, in het Engelse Kanaal, ter hoogte van Brest, door de Itali aanse tanker Achille Lauro over varen en toen in 15 minuten gezon ken. De acht opvarenden konden worden gered door de 10.000 ton metende Italiaanse tanker. Gisterochtend kreeg de N.V. Gebrs. Broere in Dordrecht een telegram, waarin gezegd werd, dat het ongeluk om 8.40 uur Engelse tijd gebeurde. De tanker is in 1952 gebouwd. Hij was op weg van Leiyoes in Portugal naar Londen. In een kwartier tijd is het Dordtse schip, dat in de wilde vaart olie vervoerde onder kapitein J. Bexterman, gezonken. De Italiaan was afkomstig uit Antwerpen. De Cornelis B. was verzekerd. Dit is de maquette van het nieuwe gebouw van de UNESCO in Parijs, dat de Fransen in vervoering heeft gebracht. Het ontwerp is van de architecten Zerfhuss (Fr.), Breuer (V.S.) en Nervi (It.). Van 1 tot 5 Juli komt de algemene vergadering van de UNESCO bijeen om over dit ontwerp te beslissen. Het gebouw, in Y-vorm, heeft drie naar binnen gebogen gevels. De hoogte wordt 28.5 meter en de voornaamste gevel zal 120 meter lang zijn. Van de hoogste verdieping, waar onder meer een restaurant, een cafetaria en een badgelegenheid komen, zal men een fraai uitzicht hebben op Parijs. In de hal, die toegang zal geven tot een ondergrondse bioscoop, zullen een bank, een bibliotheek, expositie-stands en kiosken wor den gevestigd. De kosten worden geraamd op zes millioen dollar. Indien de plannen door de UNESCO worden goedgekeurd, zullen de meer dan 1200 internationale employes het nieuwe gebouw in 1956 kunnen betrekken. Dit is het tweede ontwerp voor een UNESCO-gebouw. Het eerste, door dezelfde architecten gemaakt, heeft destijds nogal wat beroe ring in Parijs gewekt, doordat men teveel gelijkenis zag met het (wat men noemde „afzichtelijk"gebouw van de UNO in New York. Na 37 dagen crisis heeft Frankrijk sedc l Vrijdag een nieuwe premier: de 63-jarige gematigde conservatief Joseph Laniel. De Nationale Vergade ring aanvaardde de tot nu toe onbekende politicus die in Augustus 1944 aan de rechterzijde van generaal de Gaulle het bevrijde Parijs binnen schreed met 398 stemmen tegen 206, die der socialisten en communisten. Laniel kreeg dus 84 stemmen meer dan de 314 die hij volgens de grond wet nodig heeft om als premier te worden aanvaard. De nieuwe eerste minister is thans op zoek naar een kabinet, dat op zijn beurt door de Nationale Verga- dertag moet worden goedgekeurd. Nieuwe belastingen In zijn rede van Vrijdagochtend voor het parlement verklaarde La mel, dat nieuwe belastingen nodig zijn om de schuld aan de Franse staatsbank terug te betalen. Hoewel de regering speciale be voegdheden nodig heeft om bezuim gingen uit te voeren, zullen de nieu we belastingen aan de goedkeuring van het parlement onderworpen blij ven. „Gezond geld" was de leuze van Laniel, die zelf grote zaken in tex tiel drijft en in het verzet een dap pere rol speelde. Ook zijn sociale I politiek zou op deze leuze gebaseerd zijn. Het voornaamste kenmerk van La- niels politiek zal zijn: trouw aan de Atlantische alliantie. In Bermuda zal Frankrijk tot Engeland en Amerika zeggen, dat het de last van de oorlog niet alleen kan dragen. Over het Europese leger zal het parlement zich „te zijner tijd" moe ten uitspreken, d.w.z. na overeen komst over de Saar, na tekening van de Franse protocollen (aanvullingen) en na het tot stand komen van een accoord met Engeland. VAMI-iSS-'® Plaatselijk buien De weersverwach ting, medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Zaterdagochtend tot Zaterdagavond, luidt: Veranderlijke be wolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien, .moed houden., voornamelijk Inhei binnenland. t Over wegend matige wind uit noordelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Maan op 22.17; Maan onder 5.21 Uitverkoop begint nu op 11 Juli De zomeruitverkoop zal dit jaar worden gehouden van 11 Juli tot 8 Augustus, Andere jaren was deze van 15 Juli tot 15 Augustus. De nieuwe data zijn vastgesteld in over leg met de middenstandsorganisaties Op een bijzonder tragisch as pect van de Koreaanse oorlog is Vrijdag de aandacht gevestigd door de secretaris van het Britse Fonds tot redding van het Kind. generaal Boyce. Hij is teruggekeerd van een be zoek aan Korea en vertelde dat daar 40.000 zwervende en verwees de kinderen in verlaten dorpen en loopgraven verblijven. Eenzelfde aantal is in tehuizen opgenomen. Het Fonds zal een actie voor deze kinderen beginnen. De meerderheid van de Sociaal-Economische Raad acht gelijkwaardige beloning van mannen en vrouwen voor gelijk waardige arbeid niet aanvaardbaar. Er zijn echter ten aanzien /an dit netelige vraagstuk in de SER niet minder dan vier erschillende standpunten. Een deel van de Raad is van oor- leel, dat het loon voornamelijk ver- mnd moet houden met de prestatie. Jeze groep valt in tweeën uiteen. Terwijl de ene groep zegt: als man nen en vrouwen hetzelfde werk ver richten, moeten zij dus ook hetzelfde loon krijgen, houdt de tweede groep er rekening mee, dat vrouwen in het a'gemeen vaker ziek zijn en dat er bij de vrouwelijke werknemers meer verloop is. Hierdoor wordende pro ductiekosten verhoogd en daarmee wil deze groep rekening houden. Dan zijn er nog twee groepen in de Raad, die bij de bepaling van het loon beide in sterke mate rekening willen houden met het behoefte element. Op grond hiervan menen zij, dat het loon van vrouwen lager kan zijn dan dat van mannen. Zij zijn het echter onderling weer oneens over de vraag of vrouwen arbeid de productiekosten verhoogt en of dit dan tot een lagere beloning moet leiden. In één ding zijn alle leden het met elkaar eens: als ons land overgaat tot het beginsel van gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor gelijk waardige arbeid, dan zal dit zeer geleidelijk over de hele linie van het bedrijfsleven moeten gebeuren. Aan het rapport van de S.E.R. zijn onder meer twee brieven toegevoegd: een brief van de werkgevers, die zich tegen gelijke beloning verzetten, voor namelijk op grond van het behoefte element. De andere brief is van de Raad van Vakcentralen, waarin wordt gezegd, dat de overheid in haar loonpolitiek gelijke betaling heeft aanvaard. In de brief wordt er verder op ge wezen, dat op het behoefte-element ook geen beroep wordt gedaan bij de beloning van ongehuwde mannen, en dat de kosten van de vrouwenarbeid hoger zijn dan die van de mannen arbeid kon zijn oorzaak wel eens hebben in de lagere beloning van de vrouwen. Bovendien worden de kosten vaak door de sociale verzekering gedekt, zodat werkgevers en werknemers ge zamenlijk de risico's dragen. "THET" "THH"" 7"" TT- *THH HH Zaterdag 27 Juni 1953 pji|| |jg A j lÉÉÉIi Hl bh Negende Jaargang Nummer 248 HO HH Mm Hk eb9 vm hv HP hm Bi Ha mk wük Mm vm HbI a cttg n.v. de arbeiderspers, directie mm Hh IIH HHv fei s» HH §11 n iffi i|A h. kuilenburg eD c. v. d. waerden. ISPW HH «H j HH nSSp El Hl BH IH j H m BH tP™ zwanestraat oroningbn. JHL JHL^L-/ JfiSL _J8HL HH HH Hl HH., abonnementsprijs: 44 cent gfö. jh per week ƒ5,70 per kwartaal. DEMOCRATISCH-SOC1AL1ST1SCH DAGBLAD - HOOFDREDACTEUR: K. VOSKUIL losse nummers: 10 cent per exempl. Wij danken voor de Russische tanks

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1