Vrije beroepen slaan alarm BRYLCREEM 78.- ZEISS IKON CAMERA'S Oude-dag-voorziening voor intellectuelen Waarover men op de beurs spreekt L Onze productie verloor Achillespees Zaterdag 27 Juni 1953 ELSEV1ERS WEEKBLAD (Van onze sociale medewerker) Voor alle loontrekkenden, van de krullenjongen tot de directeur van een groot concern toe, worden de premiën voor hun pensioenvoorziening niet opgeteld bij het inkomen waarover belasting moet worden betaald mits de regeling hetzij uitgaat van de werkgever van de betrokkene, dan wel van een af zonderlijk ondernemings- of bedrijfspen sioenfonds. Hierbij doet de hoogte van de premie niets ter zake, zij kan eventueel voor bepaalde topfunctionarissen in het bedrijfsleven duizenden guldens per jaar bedragen. Belasting behoeft over derge lijke bedragen niet te worden betaald. Voor zelfstandigen niet loontrekken den kunnen weliswaar bepaalde bedra gen aan premie voor pensioenverzekcringen op het belastbare inkomen in mindering worden gebracht, geheel vrij zijn deze premiën niet van belasting indien zij een zeker percentage van het inkomen met een maximum van 1800 per jaar ie boven gaan. Dit betekent dus, dal dc Overheid loontrekkenden bevoordeelt boven zelf standigen. Zelfstandigen moeten in vele ge vallen belasting betalen over een gedeelte van hun inkomen, dat door hen bestemd is voor het betalen van de premie voor hun oudendagsvoorzieningen, waartegen over de loontrekkenden vrij blijven van be lasting over een gelijksoortig gedeelte van hun inkomen. Bij wijze van voorbeeld mogen hier tegen over elkaar gesteld worden een arts met een inkomen van netto 20.000 en een bedrijfsleider in loondienst met een arbeids inkomen van even eens netto 20.000, waarin begrepen is de premie door hemzelf en zijn werkgever gezamenlijk verschuldigd ten behoeve van zijn oudèndagsvoorziening. De arts zal voor zijn oudèndagsvoorzie ning per jaar ƒ3600 aan premie moeten opbrengen, waarvan 1S00 wordt afge trokken van zijn netto-inkomen, om te ko men tot het belastbare inkomen. Voor de bedrijfsleider zal voor eenzelfde oudèndagsvoorziening eveneens 3600 aan premie moeten worden opgebracht, welk bedrag ten volle in mindering komt op zijn arbeidsinkomsten, ten einde zijn belastbare inkomen te kunnen vaststellen. De arts zal belasting betalen, over een inkomen van 18.200 en de bedrijfsfeider over een in komen van 16.400. Gelet op dc progressie in de belasting tarieven maakt dit groot verschil. De be roepsorganisaties van advocaten, architec ten. artsen en tandartsen hebben zich. blijkens een request, gericht tot dc Minister raad, op het standpunt gesteld, dat zij aan dit verschil van behandeling een eind willen zien komen. Zij vragen om een regeling conform die. welke in de inkomstenbelas ting (en de loonbelasting) getroffen is met betrekking tot dê oudèndagsvoorziening van werknemers door eén pensioen. Dc strekking van dezë regeling is, dat niet tot het loöiï in fiscale zin gerekend wordt het geen één werknemer verplicht stort voor een dergelijke oudèndagsvoorziening. zo mede hetgeen zijn werkgever daarvoor stort, waardoor de belastingheffing ovér dat deel van hét in feite verdiende loon wordt uit gesteld tot hij bij tijd en wijle het pensioen gaat genieten. Bevoorrechting van de loontrekkenden boven de zelfstandigen is nooit acceptabel en zeker niet wannéér dit tot gevolg heeft, dat een bepaalde categorie van de bevolking niet nieér in staat wordt gesteld voorzienin gen voor de oude dag te treffen, die in redelijke verhouding staan tot het arbeids inkomen door hen als werkenden verdiend. Financiën en economic redelijkheid sedert lang owrschreden heeft het vrjje besteedbare gedeelte van het inkomen tot een minimum is teruggedrukt. Die betastingpolitiek heeft ook reeds aanleiding gegeven tot het eenzijdig richten van besparingen op het verkrijgen van pensioenen. Vroeger vormden vele dokto ren, advocaten, winkeliers e.d. een ver- mogen(tje), waarvan de opbrengst kon dienen als inkomen voor de tijd, waarin men niet meer in staat was om door arbeid in zijn levensonderhoud te vóórzien. Die vermogens werden gedeeltelijk in obligaties en gedeeltelijk in aandelen belegd. Daar is nu vrijwel geen sprake meer van. De ver mogensvorming vindt niet meer plaats door particulieren, maar door dc verzekerings maatschappijen en de pensioenfondsen, die hun middelen vrijwel geheel in de risico mijdende sfeer onderbrengen. Men moet er bovendien rekening mede houden, dat het verzekeringsbedrijf nogal vooraan op het lijstje staat van de bedrijfs takken die volgens de socialisten voor nationalisatie in aanmerking zouden moeten komen. Door nu langs politieke weg en met gebruikmaking van dc middelen der fiscale politiek de persoonlijke vermogens vorming af te dammen, wordt het, wan neer de nationalisatie binnen het bereik der mogelijkheden zou komen, heel een voudig om de Overheid de kapitalen in handen te spelen, die uit de besparingen over enkele tienlallen jaren van een groot deel der bevolking zijn gevormd. Niet kan worden ontkend, dat de achter gronden van de huidige fiscale politiek ge richt als deze is op nivellering en het tegen gaan van particuliere vermogensvorming, aanleiding moeten zijn om dc fiscale poli tiek in haar totaliteit te herzien. Gebeurt dit niet, dan is er geen redding mogelijk voor de middengroepen, ook al worden kleine uitwassen als die, waarop in hét request van de vrije béröépen gewezen wordt, wegge nomen. Het pleidooi door de onderhavige intel lectuele vrije beroepen gevoerd ter ver lichting van de moeilijkheden van de be oefenaren dezer vrije beroepen is ten on rechte specifiek gericht op het eigen belang van deze groep van zelfstandigen. Het ge vraagde ls algemeen en geldt voor alle zelfstandigen. De discriminatie door aparte sociale beschermingsmaatregelen op fiscaal terrein ten behoeve van loontrekkenden worde opgeheven. Voor wat de oudèndagsvoorziening be treft. behoeft dit werkelijk niet op veel moeilijkheden te stuiten, omdat bij resolutie van de Minister van Financiën aan de inspecteurs van belasting kan- worden op gedragen de volle premiën ten behoeve van oudèndagsvoorziening betaald in mindering te brengen op het belastbare inkomen. Vermoedelijk zal er echter nog heel wat water door de Rijn moeten stromen al vorens een dergelijke resolutie de inspec teurs bereikt. De derving van inkomsten door de fiscus zal wel nauwkeurig worden becijferd. Zij zal dan het bezwaar blijken op te leveren om de discriminatie tussen loontrekkenden en zelfstandigen op dit punt uit de wereld te helpen zonder dat dit op verzet van de volksvertegenwoordiging zal stuiten. De grote politieke partijen interesseren zich n.l. in de eerste plaats voor de pl.m. 35%, georganiseerde loon trekkenden, die hun Raad van Vakcentralen achter zich hebben. De Orde van Advo caten en de B.N.A. hebben weinig politieke invloed. Misschien heeft de Maatschappij lot bevordering der Geneeskunst wat meer in de melk te brokken, maar hun gezamen lijke kracht, zelfs als deze wordt versterkt met de adhaesie van de middenstands bonden weegt nog altijd niet op tegen de invloed van onze machtige arbeidersvak beweging die in feite niet veel meer dan één derde van de loontrekkenden kan ver tegenwoordigen. WAAROM? Omdac Uw vacantiefoto's goed moeten worden en U een fototoestel zoekt, dat simpel te bedienen is. Dat is de ZEISS IKON NETTAR 6 X 6, want Brillont® foto's door reflexvrij objectief 1:6*3 Steeds paraat door twee-punt-instelling Geen bewogen foto's door rompontspanner Wat men ziet, komt op de fllm.„ door ingebouwde tele-zoeker Tijd-en momentopnamen tot V200 see. door betrouwbare sluiter Opnamen binnenshuis... door ingebouwd flitslicht-contact Thans slechts f|. Stijgende fendens nnge tijd heeft de Amsterdamse effecten beurs een stabiel koersverloop te zien ge geven. De curve van het algemeen koersgemiddelde vertoonde practisch een hori zontale lijn. Opmerkelijk was daarbij, dat deze prijshoudende stemming behouden bleef, ook wanneer zich minder gunstige factoren voor deden. Hieruit mocht geconcludeerd worden, dat het Damrak góede weerstand bood en de ondergrond van de markt vast genoemd kon worden. In de afgelopen verslagperiode werd de koersstabilitcit verbroken en trad een stij gende tendens in. Het koersherstel nam voor sommige fondsen een dusdanige af meting aan, dat sedert lang een dergelijk koersavans niet werd bereikt. Ondanks deze vaste stemming had de handel een rustig verloop. De omzetten namen wel iets toe, doch van een grote levendigheid was geen sprake. Het geheel maakte de indruk van een rus tige en gezonde koersstijging, welke niet tot excessen leidde. Bij het herstel deed Koninklijke Olie zijn titel van hoofdfonds weder eer aan. Inder daad ging ditmaal dc leiding ui; van het Oliefonds, dat medé "óp buitenlandse vraag enkele dagen achtereen een behoorlijk koers avans wist te boeken. Deze vaste stemming sloeg over op alle internationale fondsen. Philips kwam als no 2 in de rij en Unilever kwam als no 3, gevolgd door aandelen A.K.U. Wat laatstgenoemd fonds betreft, was het de kwartaalstaat, welke voor het eerst door het A.K.U .-concern werd gepubliceerd, die de stoot tot de koersstijging gaf. Laten wij hopen, dat nu dit eerste schaap over de dam is, er nog meerdere zullen volgen. Ook voor Philips was een speciale stimu lans aanwezig, nl. het bericht, dat de post aandelen van de General Electric Co thans definitief is ondergebracht. KOERSSTIJGING HOOFDFONDSEN 11 Juni '53 22 Juni'53 Kon. Petroleum 3101% 3171% +71% Unilever 103 192* +6J% Philips' Gloeilamp. 157ï-% 165}% +7|% A.K.U163}% 1651% +21% Ex 71% Blotdlvldend. Uit deze opstelling blijkt, dat de A.K.U. bij de koersstijging is ten achter gebleven. Op vallend is oök het gróte koersverschil tussen aandelen UnHever en Philips. Het verschil draagt bijna 36%, hoewel béide wereldcon cerns eenzelfde dividend van 12% uitkeren, terwijl volgens de verstrekte gegevens in de jaarverslagen de intrinsieke waarde van het aandeel Philips belangrijk groter is, dan van het aandeel Unilever. De vraag doet zich (tan ook vo« of ge leidelijk aan de tijd niet is aangebrfcen om aandelen Unilever om te rullen in aandelen Philips, waarbij natuurlijk rekening dient te worden gehouden met het feit, dat de aard cn de conjunctuurgevoeligheid van de beide bedrijven niet gelijk zijn. KOERSVERLOOP PHILIPS EN UNILEVER Unilever PhlHpa Koersverschil 1- 5-1940 4- 9-1944 1-10-1952 5-11-1952 30-12-1952 19- 6-1953 78 296 173 173 174 198}% 109 369 153 1-50 159 162|% +31 +73 —20 —23 —15 35» Er is in de loop der jaren wel een belang rijke verandering ontstaan in de koersverhou- ding tussen deze twee hoofdfondsen. (Vervolg van pagina 17) Vooral in het begin stond men in de queue om in Amerika zijn licht te mogen opsteken. Nu is die aandrang minder en er is in sommige opzichten ook minder reden voor, omdat men in de loop der jaren weer heel wat bijgeleerd heeft. De onderwerpen worden dan ook steeds meer gespecialiseerd. Jn totaal hebben tot nu toe 796 personen in deze „teams" dc V.S. bezocht, waarbij de V.S. ons de dollars voor de te maken réizen hébben verschaft. Hiervan hebben er 462 hun aandacht aan industriële en algemeen organisatorische en niet; minder ^an ^34 aan agrarische vraagstukken ge- De noodkreet die nu gekomen is uit de j w'j^- ln O.E.E.C.-verband samen met 1 andere Europese landen gingen er nog kring van dc vrije beroepen vestigt ander maal de aandacht op een sedert jaren ge voerde Regeringspolitiek, die dc loon trekkenden sociale hescherming bied! en het andere werkende deel van de bevolking in 'de kóu laat staan. Bepaalde groepen van georganiseerde intellectuelen komen hier niet ten onrechte op'voor haar eigen belang. Wat zij vragen is redelijk, mits dê gevraagde regeling alle zelfstandigen gelijkelijk ten goede komt. dus ook degenen, die niet tot de categorie van beoefenaars van vrije beroepen beho ren, waarvoor hun organisaties nu in het krijt zijn getreden b.v. winkeliers, tand- tèchnici enz. Toch blijft dit alles lapwerk waar het op aankomt is, dat ten gevolge van een belastingpolitick, die de grenzen van de cèns 8S specialisten en bovendien 54 indus triële cn 9 agrarische vertegenwoordigers naar dc V.S. De rapporten lopen uiteen van rubberrcsearch, Röntgentcchniek, via de aalljesziekle cn de vuilverwijdering tot dè fiscale administratie. Eén respectabele lijst, die allengs een complete bibliotheek is geworden. Ook bij de publicatie van deze rappor ten heeft ons land zich van zijn goede kant doen kennen. In vergelijking met het bui tenland besteedt Nederland daar veel zorg en moeite aan cn enkele onzer publicaties zijn bijv. in het Duits eu Deens vertaald en verspreid. Behalve het directe nut, dat deze rap porten door de Nederlandse belangstellen den bestudeerd worden, hebben de ..teams" andere voordelen. Het eerste is, dat een bezoek aan Amerika op ieder werkt als voor mooi, gezond haar! OMDAT BRYLCREEM het haar een natuurlijke glans geelt voor heel de dag; OMDAT BRYLCREEM Uw hooldhutd gezond houdt, droog haar en roosvorming tegengaat; OMDAT de zuivere oliën geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. Vreag BRYLCREEM de meest verkocht® hairdretsing ter wereld County Perfumery Co. Ltd. Stinmore, Ballend - Imp. Jecq. Mot Jr. Amsterdam een douchemen komt geestelijk verfrist terug, met nieuwe ideeën en met de wil, die uit te voeren. Men is actiever, critischèr ten opzichte van het oude gewende, men heeft denkbeelden voor vernieuwing. Ik ken een groot bedrijf, dat ik niet noemen zal, waar nieuwe transportwerk tuigen, eerst met schouderophalen ont vangen, nu dag en nacht bezig zijn en zich binnen een jaar betaald hebben gemaakt. In andere bedrijven zijn de ogen voor „routing" opengegaan en is de gang door de fabriek van het te vervaardigen pro duct, soms met fantastische resultaten, ge rationaliseerd. Menig uitbreidingsproject is, als gevolg van in Amerika opgedane ervaringen, ingrijpend gewijzigd. In andere fabrieken is de mechanisatie uitgebreid, dc administratie, organisatie en planning" verbeterd, wordt de kostprijs scherper be waakt of hebben de verhoudingen tot en de opleiding van personeel en kader een keer ten goede genomen. In sommige bedrijfstakken confectie, textiel, baksteen, typografie, bouwindustrie zijn reeds productiviteits-ccntra in het leven geroepen. Men is zich bewust ge worden van het nut van samenwerking. Dc C.O.P. heeft er op aangedrongen, dat de deelnemers aan een „team" eerst onder ling hun problemen zouden bespreken, éér zij aan de Amerikanen vragen zouden stel len, waarvoor de Nederlandse buurman misschien het antwoord al gevonden had. Dat heeft onverwachte en soms ver makelijke resultaten gehad. bijv. dat de leiders van twee grote bedrijven in een Brabantse stad voor het eerst sinds de op richting besloten het straatje van 8 meter tussen hun fabrieken eens over tc steken! Over de „follow-up" ben ik tevreden, cr zijn bewijzen van blijvende samenwerking en communicatie. De officiële Amerikaanse instanties in Nederland (E.C.A., M.S.A.) zijn met hun contacten en stimulering zeer behulpzaam geweest. Maar nooit dringen zij zich op. Integendeel, als wij menen, dat wij iels nu wel zelf kunnen, wordt dit als ccn bewijs van groei met voldoening begroet. Omgekeerd hebben verschillende Ameri kaanse experts hun licht in Nederland laten schijnen, bijv. over de ijzergieterij, de leerlooierij, marketing, opleiding van be- drijfskader, verpakkingsvraagstukken, enz. Ook hebben zij enkele bedrijven indivi dueel van advies gediend. Niet alle studiereizen gaan naar de V.S. Er zijn ook missies van de O.E.E.C. ge weest naar Europese landen, bijv. inzake de winning van olie uit leisteenhet bouwen in de winter (Z'-veden)de stand van de research (diverse landen) en de ver pakkingsindustrie, waarbij het Nederlandse proefstation voor verpakkingen T.N.O. de eer genoot als voorbeeld uitverkoren te zijn. Een Amerikaans novum, dat hier tc lande goed is aangeslagen, zijn de drie daagse „seminars", ondernemersconferen ties, waar onder leiding van een zeer des kundig inleider verschillende vraagstukken diepgaand worden besproken, bijv. vereen voudiging der productiespecialisatie afzetproblemenopleiding van personeel. Eenmaal zijn er slechts Amerikaanse inlei- baar, voorzien van een zeer beknopte tekst ten gerieve van de inleider. Waarschijnlijk zal dit centrum een afzonderlijke Stichting worden, omdat deze werkzaamheid in tegenstelling tot de C.O.P. zelf ver moedelijk permanent zal zijn. Een ander medium is de „sponsored advertising", dat is het beschikbaar stellen van advertentieruimte door ondernemingen voor het propageren van een algemeen doel. Verschillende ondernemingen hebben ons reeds advertentiekolommen afgestaan voor de bevordering van de productiviteit en wel gedemonstreerd door in de practijk verwezenlijkte voorbeelden. De verbin dende slagzin luidt„Meer productiviteit brengt ieder profijt". Bijzonder aardig en effectief is het gebruik, dat wij hebben kunnen maken van twee flinke binnenschepen, die eerst door de M.S.A. te onzer beschikking wer den gesteld cn nu uit eigen middelen wor den geëxploiteerd. Onze secretaris, de heer Van der Mey, heeft een levendig en instructief product iviteits-scenario" ont wórpengetiteld Bestaan en Voortbe staan". Daarmee hebben wij onze Kem penaars, als tentoonstellings- en bioscoop schepen verbouwd, met de leus „Alle hens aan dek" het water opgestuurd en wel het dêrs gewééstnu menen w-j de „discus- sionmêthod" mèt „case-historiés"' zélf vol doende ondèr dè knie tè hebben en boven dien over voldoende Nederlandse experts té beschikken. De Amerikanen hebben dat genoteerd als „another point for the Netherlands". De C.O.P. is als het ware een „verlich tingswagen", die rondrijdt cn een bepaald object in het volle licht zet, d.w.z. de mensen opwekt over een onderwerp hun gedachten tc laten gaan. Dat hebben wij in Januari 1952 gedaan door de „Produc- tiviteitsdag" te Utrecht waar iedere inlei der 20. minuten over zijn practische erva ringen sprak en waar ook van de zijde der werknemers interessante en bemoedigende referaten werden gehouden. Hierop zijn gevolgd een „Speurwerkdag", een ,.Ver- pakkingsdag". ccn „Normalisaticdag" en een „Wèrkuitbestedingsdag". Onderwerpen, waarvan het grote belang voor Nederland steeds meer doordringt. Door het aantal typen te beperken en onderdelen te nor maliseren en te uniformeren kunnen grote besparingen worden bereikt. In de bedrij ven zelf wordt aan typebeperking en nor malisatie al aandacht geschonken, maar er is méér te doen. Nog te veel tracht men I eerst naar industrieplaatsen in de „verre alles zelf te maken" cn schaft daartoe gewesten". Het vorige jaar Nijmegen, Arn- bijv. dure machines aan, die een groot deel 1/iem en de IJsel af, Twente, Groningen van de tijd^ niet in gebruik zijn, terwijl j cn Leeuwarden, en dit jaar al Limburg en op het moment Eindhoven. In de Licht- elders de bezitter van een soortgelijke machine graag zijn orderboek zou aan vullen. Wij moeten hier, naar Amerikaans voor beeld, komen tot uitbesteding en toelevering van werk. Een grote en practische stap vooruit heeft ccn werkgroep van het Kon. Instituut van Ingenieurs gedaan door de samenstelling van een lijst van de produc ten, welke toeleveringsbedrijven in de metaalindustrie kunnen voortbrengen. Wie aan „subcontracting" denkt, kan zich nu oriënteren tot wie hij zich moet wenden. De samenwerking van bedrijven maakt vor deringen. Bij de motorenfabricage bijv. zijn enkele „concurrenten" tot oprichting van een gezamenlijk bedrijf overgegaan. Vijf andere bedrijven hebben tezamen een be- drijfsdokter aangenomen, hetgeen zowel de efficiency als de kas ten goede komen. En zo zijn er meer voorbeelden. In ons werk is een verlegging van accent merkbaar. Aanvankelijk dienden wij ons voornamelijk te richten tot de ondernemin gen zelve. Daarmee gaan wij verderook naar de kleine bedrijven. Doch het belang rijkste is dat wij in 1952 onze activiteit steeds meer verbreid hebben over een breed vlak. Wij streven cr naar dat iedereen zich bewust wordt van het belang van de pro ductiviteit en daarnaar handelt, zoals dat in dc V.S. reeds in zoveel sterker mate dan bier het geval is. Wij hebben ook getracht de belangstel^ ling te stimuleren voor het gebruik van be drijfsfilms en filmstroken en wel via het „Technisch Film Centrum". Dit stelt voor het enderwijs in de fabriek en op tech nische scholen films en filmstrips beschik- stad" zullen de schepen ongeveer 5 weken moeten blijven liggen, want daar hebben zich. nog buiten het Philipspersoneel, ruim 4000 mensen aangemeldEn elke rond leiding, inclusief filmvertoningvan ca 80 mensen, onderverdeeld in groepen van 15 personen, kost IV2 uur. Op deze wijze bereiken wij ook de ge ledingen „onder de top"de bazen, het personeel, dc plaatselijke afdelingen der vakorganisaties, de ambachtsscholen en niet op dc laatste plaats de huisvrouwen. Zo wordt het begrip voor de noodzaak voor ons land van productiviteitsverhoging in alle delen der bevolking tot leven ge bracht. In sommige fabrieken zijn uit het personeel dan al nuttige voorstellen naar voren gekomen. In een fabriek loopt een veelgezochte baas nu, ter onderscheiding, in een witte jas rond in een andere doen loopjongens thans een deel van het werk van duurdere krachten. Het is niet alle maal grootscheeps maar het helpt! De C.O.I'. vertelt feitelijk geen nieuwe dingen, zij vestigt slechts de aandacht op mogelijkheden tot verbetering en stimu leert die. Wij streven naar een algemene activering. Dank zij de propaganda gaat men denken zonder de propaganda zou men de mensen moeilijker meege kregen hebben. Ik geloof beslist, dat de invloed van de Amerikaanse stimulans tot verhoging van onze productiviteit en vooral van het doorwerken van de er varingen, door de „teams" in de V.S. op gedaan voor Nederlands herstel uit- eincleüjk nog belangrijker is geweest dan de leningen en giften, die ons land van Amerika heeft ontvangen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 6