Amsterdam verarmt door A. ïngwersen Een grote Franse firma wordt octrooi verleend voor de nieuwe toepassing van Gel-vorming „Uw geval is nog niet urgent genoeg" Praetvaeria-varia Zaterdag 27 Juni 1953 ELSEVIERS WEKKRi.V-i 13 Advertentie liet op deze wijze ver Ier ogen product heeft inderdaad een voorsprong van 25 jaar. Thans kunnen wfj het bericht bevestigen dat een bekend Frans merk octrooi zal worden verleend voor toepassing bij de fabricage van brillantine van het procédé „Gel-vorming". Bij proeven is inderdaad gebleken dat de brillantine Gel. welke aan het haai een buitengewone glans geeft, de bijzondere eigenschap bezit de ondulatie gunstig te beïnvloeden. De verklaring van dit wonderlijk verschijn sel werd ons verstrekt door de geleerde, die deze belangwekkende ontdekking heeft ge daan: „Wanneer de brillantine Gel", vertelde hfj ©ns, „op het haar wordt aangebracht, ver deelt ze zich in een groot aantal microsco pisch kleine dunne kristalheldere deeltjes. Wij wisten dat deze deeltjes een buitenge woon straalbrekend vermogen hebben waardoor zij aan het haar een wonderbaar lijke glans 'geven. Wij kunnen ei nog aan toevoegen dat deze deeltjes bovendien de natuurlijke of kunstmatige haargolf (de ondulatie of watergolf) versterken en on derhouden." Kortom, de brillantine Gel is een belang rijke vordering in een tijdvak, waarin de wetenschappelijke ontdekkingen zich dage lijks meer voordoen. De brillantine Gei maakt nu een kolossale sprong naar een nieuwe etappe voor de schoonheiasproducten voor het haar. Zeven jaar lang vechten we nu al voor een andere woning, maar de ambtenaar van het Gemeentelijk woningbureau vertelt mij telkens weer dat „mijn geval" niet urgent genoeg is... „We zitten hier met z'n achten in dit krot, waarvan een andere ambtenaar mij al herhaaldelijk ver zekerd heeft dat deze twee kamertjes, hokken zijn, waarin een mens toch niet kan wonen". Is d i t nu een omgeving om in te leven"? Het is de bittere, alleszins begrijpelijke klacht van het echtpaar Arendse dat hier op twee verschrikkelijke kamertjes in de Lange Niezel 22 met hun zes kinderen maar moeten zien hoe zij dc ruimte verdelen. Hoe zij hier in het armoe digste krot dat wij ooit zagen, moeten leven, werken, slapen, koken, wassen, kortom hoe zij alles moeten doen in een ruimte van een paar vierkante meters, is inderdaad een raadsel. Ook voor de nog jonge, arbeidzame vader Arendse. die leerwerker van zijn vak is, moet er nog ruimte af. Hij moet de kost verdienen met het maken van koffers en tassen of het bewerken van handvatten De kinderen zien er netjes uit terwijl ook de vroinv en de heer des huizes een behoor lijke indruk maken. Ze werken samen hard voor het dagelijkse brood maar leven tege lijkertijd in een hel van narigheid, in een omgeving welke in dit oudste stadsgedeelte van Amsterdam verpestend moet zijn voor de opgroeiende kleuters van dit ordentelijke gezin. In de achterkamer, waar het behang aan flarden van de oude grauwe wanden hangt, staan een bed en een tafel plus twee stoelen. Er is geen ruimte voor meer meu bilair. Hier in deze kamer is tevens de keu ken met een aanrechtte onder een etens waren kast. Hier in deze zelfde kamer is ook de W.C. Primitiever kan het niet. Hei is een aanfluiting van de meest elementaire begrippen van volkshuisvesting en hvgiëne. Wanneer dit geval van een mensonteren de huisvesting voor de overheid nóg niet urgent genoeg is om onmiddellijk in te grij- uen. dan weten wij niet. wat het Gemeen telijke Woningbureau van Amsterdam dan wèl urgent acht. In de voorkamer staan vier bedden pal naast elkaar Er is in deze zeilde ruimte een kolenhok waar de kolen in be waard worden. Kasten zijn er niet, zodat vader Arendse maai een paar schapies tegen de wrakke wand heeft getimmerd, opdat de kinderen daar een plaatsje vinden voor hun kleren. Zes kinderen van twee tot en met vijftien jaar moeten maar zien hoe zij de bedden verdelen. De oudste jongen slaapt maar bij één van zijn vele zusjes. Hij kan slecht mee komen op school „omdat hij", zo heeft de onderwijzer gezegd, „niet behoorlijk op tijd naar bed gaat." „Maar eerst moet ik in dat hok toch de kleintjes naar bed sturen", zegt moeder Arendse. En als die slapen, gaan de groten slapen. Maar zes kinderen slapen niet allemaal ongestoord iD zo'n verschrik kelijk kleine ruimte. De één maakt de ander wakker en zo is hel 's nachts voor de kinderen vaak een eindeloos gemartel om de slaap te vatten. „Kwam er toch maar eens uitkomst! Hier kunnen wij toch niet meer blijven leven. Zeven jaar geleden kwamen wij uit Doe- tinchem omdat mijn man dacht dat hij hier in Amsterdam behoorlijk werk zou kunnen vinden. En dat heeft hij ook gevonden. Wij kenden deze buurt niet. deze afgrijselijke buurt van donker Amsterdam, waar onze kinderen in een omgeving leven waarin zij weinig anders horen en zien dan vechtpar tijen, dronkelappen en vrouwen van het slechtste allooi. Alle verklaringen die een mens tegen woordig nodig heeft voor „urgentie gevallen" heb ik reeds overgelegd. Ik ga vrijwel wekelijks naar het Woning bureau om te informeren wanneer er nu eindelijk eens uitkomst voor ons zal komen. Wij hebben onze Koningin reeds geschreven. Maar het heeft allemaal niets geholpen. „Uw geval is nog niet dringend genoeg", zegt de ambtenaar Weest u maar blij, dat u een dak boven uw hoofd hebt." „Zou er voor ons ooit uitkomst komen?" vraagt moeder Arendse vol twijfel In deze poel van ellende kunnen wij onmogelijk voort leven! De vrouw overdrijft zeker niet. Nimmer zagen wij een woningtoestand, zó hopeloos slecht als deze in het hartje van Amsterdam. M. RECKMAN Dierenrijk Het Algemeen Dagblad deelt mede dat op de Nieuwe Limburgse vlag zal voor komen een gekroonde leeuw met dubbele staart in keel. Dit is heraldisch volkomen juist uitge drukt, maar het maakt tóch een kolhalzerige indruk. Historie Altijd hebben wij groot vertrouwen in de accuratesse van de N.R.C.daar om schokte ons dit, in haar nummer van 13 Juni R. R. PostS. Jeanne dArc is werke lijk verbrand in Studia Catholica, Sept. 1952. Zowel plaats als datum lijken ons niet accuraat.v Tale In de winkel American Stock (Westeinde 180, Den Haag) een kaartje aan een regenjas prima chang-geant regemas Dat is familie van de kleine Chang. Prijs e prijs voor de kop gaat nu naar de Nieuwe Rotterdamse Courant voor deze (opschepperige) DORDT WIL 5 MILLIOEN LENEN van onze correspondent lV!ode Üe firma Voerman biedt in Charlois Vooruil aan Herbas Autopetten op luchtbanden f 26.95. En wij houden ons maar bij ons ouwe hoedje zonder luchtbanden 14.99). Passend e Opticien aan de Oranjestraat 9 Schiedam maakt bekend BIJ ELK TOILET 'N PASSENDE BRIL Wij zouden daar, onzerzijds, de waarschu wing aan willen toevoegenZak niet door de glazen! KETEL en PANEELRADIATOREN J. I. VAN HEYST EN ZONEN N.V. - Cruquiuskc.de 6 - Den Hccfl En nu Amsterdam in. Zo heette het hoek dat Ton Koot, de strijder voor onze cultuur, enige jaren geleden schreef. Het >va.s dan ook de moeite wel waard om Amsterdam in te gaan. Maar iiu moeten wij liet anders doen dan Kimt het bedoelde. Hij dreef u de stad in 0111 te bewonderen al het schoons dat ons voor geslacht gewrocht had. De grachtengordels inet daaraan de grachtpalei/en, zoals Vondel ze noemde. Maar wij, kinderen van deze tijd, worden de stad ingedreven om te zien en te verafschuwen wat er nu weer verknoeid werd. En dat is ontstel lend veel. Zie bijvoorbeeld hetgeen de Dienst van Publieke Werken gepresteerd heeft op een plaats vlak tegenover de Westerkerk. Ken plek die door vele vreemdelingen wordt bezocht om haar unieke schoonheid en die door talloze schilders en etsers is vereeuwigd. Er stond daar een huis op de hoek van een gracht en een straat. Dat huis was afgebroken •n er ontstond een open gat. Kr was een tand uit dit gebit weggebroken. Gij zegt want ge hebt gevoel voor schoonheid daar moet weer een huis komen in de stijl der grachten, want is het niet een hoekhuis'.' En is er in de stedebouw iets belangrijker dan juist het hoekhuis? Daarom besteedden onze bekwaamste bouwmeesters altijd veel aandacht aan het hoekhuis, dat ziet ge in alle oude steden. Dit begrip nu zijn de tegenwoordige woning bouwers veelal kwijt, en ze bezitten niet voldoende talent 0111 een mooie hoekoplossing te maken. Ze doen het dan ook anders en maken één muur, van het hoekhuis, volkomen blind. (Het huis op de hoek Herengracht en l.eidsegracht). Er zit dan in zo'n zijmuur geen raam of enige versiering. De ellende is dat gij. burger en burgeres, er tegenaan moet kijken terwijl ook de bewoner zegt „Had me daar toch een raam gemaakt, dan hadden we een prachtig uitzicht gehad". Ik weet dat ge zult opmerken „Goed. dat gebeurt in die nieuwe stadswijken maar in een oude stad als Amsterdam waar juist de hoekoplossingen zo markant zijn daar zal men toch die hoeken, ten koste van alles, bewaren"! Mijn vrienden, er gebeuren daar tegenwoordig veel ergerlijke dingen. Er werd tegenover de Westerkerk immers een huis afgebroken en inplaals er nu weer e'en huis in te bouwen heeft P.W. beslist dat daar, op dat open terrein, een kabel huis van de G.E. zou komen. Een laag, griezelig ding. waardoor de ruige, kale muren der aangrenzende percelen u reeds van verre aangrijnzen. Ga foch ook eens zien hoe Amsterdam met den dag armer en ellendiger wordt. Wilt ge het hele complex van narigheden u in één beeld voor de geest zien gebracht? Wandel dan langs het Stedelijk Museum, een eigendom dus van dit stads bestuur, en zie dan naar de vlaggen die men aan de ingang opgesteld heeft. Ik verzeker n dat ge nog nooit, ook niet in enig land ter wereld, zulke gore, vuile lappen hebt zien staan of hangen als er al tijden lang voor dit museum staan. Duidelijke symbolen van het droeve ver val van wat in Amsterdam eens schoon geweest is. Ga zó maar door, gemeente bestuur, het nageslacht zal dit tijdperk wel met een zwarte kool tekenen. Kr zullen aan uw duistere hemel wel twee sterren schitte ren die uw roem blijven verkonden. Name lijk dat Sinterklaas in Amsterdam plechtig verwelkom werd en dat er weer getrommeld mocht worden op de Beurs. Het maken van een nuttige IJ-tunnel, zoals Hamburg en Rotterdam reeds bezitten en waar wij al jaren lang op wachten, «!•.- ook het aanleggen van schone plantsoenen zoals in Hilversum, Amersfoort en Apel doorn te zien zijn en niet minder het weer herstellen van al wat gij bedorven hebt, dat alles zal uw nageslacht wel doen. Want 11a donkere nacht komt toch weer de morgen. Meegevallen Tn ons lijf-maandblad Succes lazen wij het is een onmetelijk betonnen ge vaarte125 m lang en 23 m breed Het is dus, zo zouden wij willen op merken, met die onmetelijkheid wel méé- gevallen. Eindelijk Berichtend over de opening van het natio nale bewakingscentrum op de Kema te Arnhem, deelt het Algemeen Handels blad mede het doel van dit bewa kingscentrum is de productie van de SHRDLCMFWYP in Nederland te coör dineren Nu, daar zijn wij echt blij om. Wij hebben al zo vaak gedachtwaarom coördineert men die productie van de SHRDLCMFWYP nu niethet zou toch zo goed zijn als de productie van de SHRDLCMFWYP ge coördineerd werd zonder coördinatie (rie pen wij dan uit) van de productie van de SHRDLCMFWYP, is de hele productie van de SHRDLCMFWYP geen snars waard. Bovenste foto: A msterdams gloriede grachten. Maar de bomen bedekken het verval Daaronder: een kabelhuis en kale muren op de hoek van de Prin sengracht tegenover de Westerkerk Onderste foto: Blinde muur op de hoek van Herengracht en Leidsegracht

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3