ZEVEN TOURINGCARS DELFTSCHE COURANT ^Ocicuntie-dag tocht en mm Min. Zijlstra kon P. v.d. A. niet overtuigen ARNHEM en de VELUWEZOOM Principieel verschil van inzicht inzake status van sodabedrijf Voor telers is het kwaad kersen eten Van KOM Pagina 8 DELFTSCHE COURANT Zaterdag 26 Duni 1954 TWEEDE KAMER (Van onze parlementsredacteur) DE middag was reeds voor een groot gedeelte verstreken toen eindelijk de bel voor de openbare vergadering luidde. Al die tijd had de „Commissie van voorberei ding van het sodaproject" binnenskamers overleg gepleegd met minister Zijlstra, over de punten, die de dag tevoren tijdens het debat zijn blijven hangen. Aan de commissie werden overgelegd de gewijzigde garantie-overeenkomst tussen de staat en de N.V. Soda en de statuten van deze vennootschap. Maar hoe men ook heeft gepraat, tot dusver is het niet gelukt de P.v.d.A. te overtuigen, al heeft de minister daar zijn uiterste best voor gedaan. De bewindsman ging uitvoerig in op het betoog van de heer Ne derhorst (Arb.), die in een speech van een uur nog eens al zijn bezwaren had opgesomd. „Heb ik kunnen weten, dat ik m botsing, c.q. hevige botsing, zou komen met de socialisten?", zei- de minister Zijlstra. „Ik zeg dit in alle rust, maar ik ontken dit. Ik heb geen duidelijke indruk van wat het standpunt der socia listen is ten opzichte van de so cialisatie. Ik heb niet kunnen we ten dat dit probleem zo ligt als de heer Nederhorst gesteld heeft". „Dat moet u todh iets eer der gemerkt hebben" zo inter rumpeerde de P. v. d. A.-fractie- voorzitter, de heer Burger. Maar de minister antwoordde hierop, dat hij van dit probleem ernstige studie heeft gemaakt, maar dat hij nergens tot scherpe conclusies kon komen. Wij beiden gaan er van uit, vervolgde hij, dat het gemeenschappelijk belang tot zijn recht moeten komen. Maar langs de weg van een dreigende naas- van de nieuwe onderneming zal dit niet gaan. Op één punt deed hij nog een concessie. In de statuten van de N.V. zal een bepaling wor den opgenomen dat gedurende de duur van de garantieover eenkomst een beperking van de minister van Economische Zaken. De regeringscommissa ris, die de aandeelhoudersver gadering kan bijwonen, krijgt dus een belangrijke taak. NEDERLANDSE ONDERNEMING Uit het verslag van het overleg blijkt voorts, dat in de statuten waarborgen zijn geschapen, dat de aandelen uitsluitend binnen de kring van de oprichters zullen circuleren. Uitbreiding van het aandelenkapitaal zal niet moge lijk zijn zonder goedkeuring van de minister. De heer Nederhorst (Arb.) bleef bezorgd, dat dit niet zou kunnen verhinderen dat het Sol- vay-concern zeggenschap over het sodabedrijf zal kunnen krij gen. Maar de bewindsman ant woordde, dat het een levensbe lang is voor de Kon. Zout dat deze ontwikkeling niet plaats vindt. De heer Nederhorst bleef van mening dat er een betere rege ling mogelijk is en wel: het naas- tingsrecht van de Staat t.a.v. de Koninklijke Nederlandse Zout- industrie en het goedkeurings- reeht der regering van het be noemen van de directie der Kon. Zout. Minister Zijlstra had deze suggesties reeds afgewezen. De Kon. Zout voelt niets voor een naasting. Ook op het punt van de prijs bleef het verschil van mening bestaan. De socialisten wensten dat de nieuwe fabriek tegen kostprijs zal leveren. Minister Zijlstra zeide dit niet geëist te hebben. Hij vond het voldoen de, dat in de garantieovereen komst is vastgelegd, dat de Nederlandse sodaverwerkende DE AANVAL OP HET KABINET De heer Nederhorst lichtte zijn stelling, dat het kabinet niet met voorstellen mag komen die tegen de socialisische beginselen in gaan nog nader toe. De heer Schouten (A.R.) die had gewe zen op de onmogelijkheid van dit standpunt, kreeg te horen, dat het bij de Zondagswet bijv. een heel ander geval was. Toen is de regering', althans voor een deel, tegemoet getreden aan de A.R.-verlangens. Al heb ben de A.R. toch tegengestemd, het was een poging. Maar met dit ontwerp heeft minister Zijlstra die poging zelfs niet gewaagd. „Wij verlangen geen socialisti sche politiek. Ook niet x pet maar een wetsvoorstel, dat lijnrecht te gen onze beginselen ingaat kun nen we niet aanvaarden". De heer Nederhorst noemde de heer Schouten gezien zijn prachtige steun aan de minister een „minister in buitengewone dienst", die weliswaar tegen naasting is, maar die toch bezig was de minister te naasten". De A.R.-fractievoorzitter had zijn weerwoord wel klaar. „Met de Zondagswet is de regering tegen het A.R.-heginsel ingegaan, ook al poogde zij dan tegemoet komend te zijn. In ieder geval staat vast, dat het ons aan de medewerking van de P. v. d. A. heeft ontbroken", aldus de heer Schouten. Zij had moeten ver klaren: de Zondagswet mag niet in behandeling komen, want één der regeringspartners de A.R. is principiëel tegen. Dat heeft zij nagelaten. Hoe de houding van de P. v. d. A. ten slotte zal zijn blijkt Dins dag a.s. Dan wordt de eindstem ming gehouden. Onderscheidingen o.a. voor overste Christan Luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, commandant le leger korps, zal Dinsdag op de weide van Marialust te Apeldoorn voor hét front van de troep enige hoge onderscheidingen uitreiken. Luitenant-kolonel G. H. Chris tan ontvangt de bronzen leeuw, de luitenant-kolonel A. L. van Mastricht eveneens de bronzen leeuw en reserve-kapitein H. A. Borgardijn het bronzen kruis. De plechtigheid wordt beslo ten met een défilé op de Haersma de Withlaan te Apeldoorn. Auto grijpt fietser Een auto, bestuurd door de 30-jarige P. van der W. uit Am sterdam, kwam Vrijdagavond in Den Haag omstreeks tien over half acht in botsing met de 42- jarige A. T. M. W. uit 's Graven- hage, die vermoedelijk uit de Van Geensstraat komende de Laan van N.O.-Indië wilde op rijden. De wielrijder kreeg een schedelbasisfractuur. Hij is tij dens het vervoer naar het zie kenhuis Zuidwal overleden. Minister Staf maakt vlootoefening mee De minister van Marine ir C. Staf zal zich Maandag met de chef van de marinestaf viee-ad- miraal A. de Booy per vliegtuig naar Oslo begeven om zich daar in te schepen aan boord van Hr Ms. vliegdekschip „Karei Door man". De „Karei Doorman" is Vrijdag met de torpedobootjagers „Evertsen" en „Kortenaer", de fregatten „Van Amstel" en „De Zeeuw" en de onderzeeboten „Zeeleeuw" en „Zwaardvis" na te hebben geoefend, in Oslo aange komen. Dit smaldeel V zal Dins dag Oslo verlaten om zich naar Den Helder te begeven. Onder weg zullen wederom oefeningen worden gehouden. Minister Staf heeft de wens uitgesproken deze oefeningen te willen meemaken. Het smaldeel komt 1 Juli in Den Helder aan. De minister zal aan boord van het vliegdekschip blijven. Op 2 Juli immers zal de „Karei Doorman" door het door varen van een lint de nieuwe ma rinehaven te Den Helder in ge bruik nemen. Minister Staf en vice-admiraal De Booy zullen tijdens hun ver industrie in elk geval op con-1 blijf in Oslo een bezoek brengen curerende voorwaarden zal aan de Noorse minister van De- worden bediend. fensie. Haaieninvasie in de Waddenzee Het komt de laatste tijd meer malen voor, dat de Waddenzee vissers haaien in hun netten hebben, meestal kleine exem plaren, die dan weer over boord worden gegooid. Schipper Velt- man uit Harlingen had Donder dag niet minder dan zeventig van deze dieren in zijn garnalen- net en bovendien nqg een inkt vis. Het waren jonge haaien van 50 tot 60 cm, lengte, maar gezien het grote aantal heeft de visserman de .vangst maar mee genomen om haar te laten ver nietigen. Deze vraatzuchtige beesten brengen nogal wat scha de aan de visstand aan en kun nen, volwassen geworden, ook grote schade aan de netten ver oorzaken. Zo had verleden week een andere Havlinger visser in zijn ansjoviskuil een haai van 1.50 m. lengte, die een grote ra vage heeft aangericht. Radioreportages over zonsverduistering De Nederlandse radio zal Woensdag a.s. ruimschoots aan dacht besteden aan de totale zonsverduistering. N.C.R.V. en VARA zullen tezamen een aantal reporters zenden naar Zuid-Zwe den en naar punten in Nederland om de luisteraars van hun in drukken te vertellen. In Zuid- Zweden zullen de radioreporters zich voegen bij de Nederlandse amateurs, die daar waarnemin gen verrichten. In Nederland zal men de reac ties bij mens en dier bespreken aan de hand van commentaren van deskundigen op verschillend terrein. België dumpt op Nederlandse markt Onder de telers van kersen heerst grote ontevredenheid over de huidige prijssituatie. De prijzen van Betuwse en Limburgse kersen zijn ter veiling in de afgelopen dagen als bakstenen naar beneden gevallen, namelijk van 80 cent per kilogram tot 35 a 40 cent per kilogram. Deze prijzen voor goede kwaliteiten zijn zeer laag, in dien men bedenkt, dat het plukloon al 20 cent per kilogram be draagt. Voorts moet het transport naar de veilingen worden be taald, zodat de telers zich bitter slecht voor hun kosten en arbeid beloond achten. Het ziet er dan ook naar uit, dat dit jaar weer heel wat Betuwse en Limburgse kersen aan de bomen zullen blijven hangen, omdat het plukken niet lonend zal zijn. De oorzaak van de geweldige prijsdaling wordt gezocht in het feit, dat op de Nederlandse markt op het ogenblik een groot aanbod is van Belgische kersen. Deze Belgische kersen mogen onbelemmerd worden ingevoerd, dus zijn niet gebonden aan mi nimumprijzen, hoewel dergelijke regelingen voor de meeste an dere tuinbouwproducten wel gelden. De oorzaak hiervan is, dat Ita lië krachtens handelsverdrag op basis van wederkerigheid ge rechtigd is kersen als vroeg product onbelemmerd naar Ne derland te exporteren. Op grond daarvan mogen onze Benelux- partners bij preferentie even eens onbelemmerd invoeren. Deze afspraken blijken voor de binnenlandse telers met hun zeer verzorgde, dus duurdere produc ten uitermate hinderlijk te zijn. De ganse Benelux-regeling, dit bleek bij herhaling, zit de Ne derlandse tuinders en fruitkwe kers hoog, omdat daar in de practijk vele nadelen aan ver bonden zijn. Opnieuw gaan in de Betuwe en in Limburg stem men op, die verandering eisen. En wat doet België? Men wijst er o.m. op, dat Bel gië, zich beroepend op het land- bouwprotocol, vaak en naar Ne derlandse zienswijze veelal on gemotiveerd, de grenzen voor bepaalde producten sluit. Een dag of tien geleden werd de Belgische grens voor Ne derlandse tomaten gesloten, hoewel de prijzen zeer hoog wa ren. In het afgelopen seizoen is het bijna niet mogelijk geweest appels en peren naar België uit te voeren, hoewel deze uitvoer aan minimumprijzen gebonden is. Bovendien wordt als voor beeld de moeilijke situatie bij de snijbloemen-uitvoer aange haald. Dr Christine Bader onderscheiden Dr Christine Bader, de 76- jarige pionierster op liet gebied van kleuterzorg in ons land, die Donderdag vijftig jaar kinder arts was, is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. De directeur-generaal van de i Volksgezondheid, prof. dr P. Muntendam heeft, Donderdag middag tijdens de receptie, die werd gehouden in het kolonie huis voor kleuterzorg te Arn hem, mededeling gedaan van j deze onderscheiding. De receptie werd bezocht door talrijke personen en vertegen- woordigers wan instellingen, ook buiten stad en gewest, zoals de Nederlandse vereniging voor kindergeneeskunde, het Neder- landsche Roode Kruis en de Amsterdamse stichting voor maatschappelijk werk. De draagmedaille, behorend bij de koninklijke onderschei ding, reikte burgemeester C. G. Matser van Arnhem aan dr Christine Bader' uit. Zij kreeg van de zijde van het bestuur en de medewerkers van kleuter zorg en het Groene Kruis een fraai geschenk aangeboden uit handen van dr L. Schalm, na menlij k een radiotoestel met platenspeler. 32 „Goed" zei hij op agressieve toon. „Als ze er dan in geslaagd zijn heel die miserabele geschiedenis voor jou te verbergen, dan zal ik ze je vertellen, precies zoals ze gebeurd is. Ik weet wel, dat alle schuld officieel op mij rust, maar toch voel ik me als iemand, wie zwaar onrecht is aangedaan en dat is begonnen op de dag, dat jouw vader, de koning, zijn hand over ons gezin hield om ons met weldaden te overstrooi- en.Hij dronk zijn glas wijn leeg, dorstig en opgewonden en vertelde: III. „Een paar jaar nadat m'n va der stalknecht geworden was en een herbergje geopend had, ging ik naar de middelbare school. Eigenlijk was ik niet wat je een studiekop noemt, maar het voor uitzicht, dat ik officier zou wor den en een schitterende militaire loopbaan kon hebben, had mijn romantisch jongensgemoed in vuur en vlam gezet. Ik droomde er van een Napoleon te worden, of althans een Ney, een Murat, een Cambronne.. en ik nam ge noegen met de verplichting van studeren om deze loopbaan voor te bereiden, al had ik liever net als in die ouwe, glorieuze dagen, als trommelslager dienst genomen om in veldslag na veldslag van de ene rang naar de andere op te klimmen. Maar dit ging nu een maal niet en ik deed dus wat er van me verwacht werd, leerde ijverig, deed mijn best om goeie rapporten te behalen. Ik was niet stom, maar ik moest toch hard ploeteren om bij te blijven, om dat ik wat levendig van fantasiq was en me licht liet afleiden. In 't begin merkte ik niet, dat ze me met vreemde ogen aankeken daar op die school. Het was al gauw bekend, dat m'n ouders arm waren en dat ik studeerde op kosten van de koning en voor de krijgsschool bestemd was. Zelf zag ik er niks in en als er mij naar gevraagd werd, gaf ik het zonder achterdocht toe. Het ver haal van onze wilde middag was nog niet vergeten en het had vol doende motief kunnen zijn voor de gunst van de koning, maar toch bevredigde het de bedorven fantasie van de mensen niet.. Zie je, m'n vader was stal knecht bij het hof.. Hij was het wel geworden na die historie, maar dat was gemakkelijk te ver geten. De koning had niet pre cies de naam een kuise Jozef te zijn; Je begrijpt de rest.. Een aardige historie. Een stalknecht met een mooie vrouw De koning ziet haar.enfin ik was het be nijdenswaardig resultaat van de verhouding.. Och, ik heb het eerst veel later met zoveel woor den gehoord.Op die eerste school werd er namelijk over ge kletst onder de leraren en de en kele jongens en meisjes, die er iets van wisten, pasten er wel voor op, dat ze er niet over praat ten waar ik bij was. Want ze wa ren bang voor me. Ik was opvlie gend en meer dan normaal potig. En dat hadden verschillende van de aanstellers ondervonden, als ze eens proberen wouen, hoever ze wel gaan konden met dat armeluiszoontje, dat ze in hun midden moesten dulden.. Ik had toen al harde handen en die schie pen een veilige, rustige ruimte rond om me heen. En ik had wei nig behoefte aan vriendschappe lijke omgang.. Thuis liep de boel scheef. M'n vader dronk als een ketter. Die geschiedenis van ons en de malle audiëntie in het paleis en wat daaruit was voortgekomen, had hem volslagen 't hoofd op hol ge bracht. Het kroegje, waarin je de beste klant van zich zelf was deed de rest. M'n moeder was een kletskous zonder enig verant woordelijkheidsgevoel en ver waarloosde alles, wat m'n vader nog overeind hield. Tenslotte be gon ze mee te drinken en toen ging. het met een vaart bergaf waarts Och, ik zal de mensen niet hard vallenWaarschijnlijk wisten ze niet beter. Ze waren ook slachtoffers van 't leven en de omstandigheden., de .stak kers.. Vóór 't boeltje definitief in mekaar kraakte, was ik op de krijgsschool. Als pupil des ko- nings; d'r waren er nog een paar, maar dat waren jongens uit ver- armde, aanzienlijke families en zij werden zonder haat of hoon be handeld. Maar ik was daar van het eerste ogenblik af het mik punt van de spot en de plagerijen van de grote meerderheid der cadetten, en de instructeurs deden daar geniepig en vol leedvermaak aan mee. In 't begin was ik in die om geving wonderlijk geïntimideerd. Ik heb nooit veel last gehad van minderwaardigheidsgevoel, maar onder de cadetten van de krijgs school voelde ik mij misplaatst, gedesoriënteerd, verlegen en schuw. De directeur was kolonel Sch„ je kent zijn naam wel, een autoriteit op het gebied van strategie, waarin hij ook les gaf. Hij was een der weinigen, die mij graag mochten lijden en aan zijn duidelijke genegenheid schrijf ik het toe, dat het zo lang zonder onherstelbare conflicten voort ging. Hij was een stugge, maar volstrekt eerlijke en rechtvaar dige natuur. Een strenge, kei harde soldatenziel, maar met een kern van echte ridderlijkheid en een wonderlijk milde, op de on verwachtste ogenblikken naar buiten brekende menselijkheid. Op de krijgsschool heb ik ge leerd al het militaire te haten. (Wordt vervolgd) zijn deze comfortabele zetels reeds alle besproken voor de te verzorgen door het Reisbureau Delfland, Markt 71, ten be hoeve van de lezers van de Hebt U ook reeds voor U en Uw gezin plaatsen gereserveerd? Zo niet, dan raden wij U aan dit zo spoedig mogelijk te doen. Want voor de tocht op 15 Juli zijn thans reeds twee autocars volgeboekt en is de inschrijving voor deze dag thans gesloten. Voor ƒ13,per deelnemer (ster) kunt U zich verzekeren van een geslaagde vacantie- dag, met als hoogtepunten: Bezoek aan het JAGERSHUIS te ZEIST (waar een kopje koffie zal worden aange boden). Bezoeken aan de Parken SONSBEEK (Arnhem) en ROSENDAEL (o.m. bekend door de Bedriegertjes, Kettingbrug, etc.) Een uitgebreide broodmaaltijd in het RESTAURANT DE PO SB ANK gelegen op het mooiste plekje van de Veluwezoom te midden van de Onzalige Bossen (waarin het echter „zalig" wandelen is). Tot het maken van een prachtige wandeling zal ten volle gelegenheid zijn. Een gezellige pauze op de aan de Rijn gelegen terrassen van het overbekend Restau rant WESTERBOUWING te Oosterbeek (hier wordt een kopje thee geserveerd). Een welverzorgd diner in het Restaurant „DAMLUST"te Leersum. Voor de deelnemers (sters) aan onze tocht van verleden jaar behoeft deze uitstekende keuken geen nadere aanbeveling! DE TOCHTEN ZULLEN (BIJ VOLDOENDE DEELNEMING) PLAATSVINDEN OP Woensdag Vrijdag Dinsdag Donderdag Geeft U reeds thans op (en noem vooral de gewenste datum) door gebruikmaking van onderstaande Bon. 21 Juli Woensdag 4 Augustus Vrijdag 20 Augustus 23 Donderdag 5 Woensdag 25 27 Vrijdag 6 Vrijdag 27 29 Dinsdag 10 Donderdag- 2 September Donderdag 12 Dinsdag 7 Dinsdag 17 Vrijdag 10 (invullen met blokletters s.v.p.) Ondergetekende, Naam: Adres: Woonplaats: Aan: Adm. DELFTSCHE COURANT, Verwersdijk 68, Afd. VACANTIE-TOCHTEN- Abonné op de Delftsche Couran t, wenst met in totaal personen (gezinsleden) deel te nemen aan de dagtocht naar Arnhem en wel op öf op s.v.p. beide data invullen. dag Handtekening De totaalkosten ad worden: uiterlijk 5 dagen voor de tocht contant voldaan, uiterlijk 5 dagen voor de tocht gestort op girorek ening 578434. Deelnemen kunnen kwartaalabonné's en degenen, die tenminste gedurende 4 weken vóór de datum van hun tocht als weekabonné zijn ingeschreven. (doorhalen wat niet van toepassing is.)

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2