TRIUMPH C. de Best onttroont Pronk KRONINGSFILM Sport Algemeen Dagblad - Sport Algemeen Dagblad - Sport Algemeen Om de nationale ivielertitels op de baan Hyzelendoorn, Derksen en v. Heusden behielden hun titels zonder moeite Eindhoven verdiend kampioen Aanvallen van Eindhoven verrassender dan van PSV Spannende strijd bij de draken Schulte krijgt ƒ1000 boete VIRGINIA IS ECHTE VIRGINIA EN DE VOLLE 80 CENT WAARD GOUDGELE VIRGINIR IN "THE FAMOUS BLUE POCKET" Men wil voor Olympische Dag Rotterdam inschakelen Bedser neemt ook in de tweede innings zeven wickets Prachtige cijfers Eindhoven is nu de vierde kampioen Maandag 15 Juni 1953 AMSTERDAM. De heer J. D Viruly, voorzitter van de K.N.W.U.. heeft dit weekeinde vijfmaal de aan een baanwielerkampioenschap verbonden nationale trui en een grote krans uitgereikt. Hij heeft vijfmaal gezegd, dat het hem een bijzonder genoegen was. Maar drie van de vijf titels bleven bij hen. die ze het vorig jaar reeds in hun bezit hadden. We bedoelen daar mee: nieuw leven is er nog steeds niet in de baansport. Dat Arie van Vliet tijdens een titelstrijd altijd door zenuwen wordt getergd en als gevolg daar van ook nu het kampioenschap aan Jan Derksen meest laten, was niet vreemder, dan dat Jan Hijzelendoom de sprinttitel voor amateurs weer een iaar prolongeerde. Piet van Heusden bleef (ook al niet verbazingwekkend) bij de achtervolging voor amateurs Daan de Groot de baas en de Utrechtenaar, Koch, was (Zaterdag) geen toevallige winnaar van de 50 km wedstrijd voor amateurs. De enige sensatie was, dat Cor de Best de 100 km voor stayers winnend aflegde en dus kampioen werd; ruim vóór Bijster. Bakker en Pronk. En ach. in een wedstrijd achter grote motoren zegt zo'n uitslag eigenlijk maar weinig. Volgende keer is een ander weer de sterkste. winst en toen de jury tien ronden voor het einde de rest van het veld uit de strijd nam om een faire beslissing te waarborgen, lag het kopgroepje van zes dicht opeen. Niemand durfde de eindstrijd te be ginnen en daarom liep Duyker. stellig de minste van de zes, vijf ronden voor het einde brutaal weg. Hij werd niet ge volgd en nam snel handerd meter voor sprong. Nog zette niemand de achter volging in. Twee ronden voor het slot had Duyker zeker driehonderd meter winst. De achtervolgers drentelden hoog in de bochten en bleven aarzelen. Toen liet Koch zich naar beneden val len en zette de jacht op Duyker in. In de laatste ronde passeerde Koch zijn rivaal zonder moeite en in een triomfale eindrush ging hij op de tafel af. Toen hij en Duyker binnen waren trok e Groot eindelijk de sprint van de vier overigen aan. Het resultaat werd: 1. N. Koch 'Utrecht1 1.06.19.6: 2. W. Duyker 'Amsterdam): 3. De de Groot (Amster dam): 4. P Kooyman (Den Haag); 5. P. Willekes Amsterdam 6. T. Mahn (Am sterdam). Vergeefs protest Willekens was de enige, die Zondag middag moeite had door de kwartfina les sprint te komen. Hij won. maar het was een overwinning, die alleen door de jury werd geconstateerd. Hijzeldoorn, Koch en Schotman hadden weinig last. Ook in de halve finale won Hyzelen doorn met één been. Willekes won, nu overtuigender, de andere halve finale en schotman plaatste zich via een her kansing in de finale a trois. In deze finale vertrok Hijzeldoorn zelfbewust van kop, na enige gebalanceer. Schot man nam deze in de tweede ronde over. Hijzelendoom bleef waakzaam volgen en schoot aan het einde van de marathontribune snel naar voren, scherp langs de meegaande Willekes. Terwijl Hijzelendoom rustig achterom kijkend naar de finish snelde en schot man gemakkelijk terug hield, remde Willekes af en stak zijn arm in pro test omhoog. Hij verklaarde, dat Hij zelendoom hem in het gras zou heb ben gereden, maar de jury accepteer de het protest niet en Hijzelendoom was kampioen: Schotman tweede, Wil lekes derde. was natuurlijk geen twijfel aan mogelijk, dat Arie van Vhet en Jan Derksen zich weer in de andere finale sprint zouden rijden. Slechts de derde man was een verrassing: Van Oers uit Langeweg, die zich via een herkansing ra de finale plaatste. Van Oers nam de kop. Van Vliet en Derksen volgden be- hoedzaaam. Zo behoedzaam, aat Van Oers in de eerste ronde zeker dertig meter voorsprong kreeg. Hoewel hij niets te verspelen had. durfde hjj het niet aan van de rivaliteit tussen Pief ia Heusen, Nederlands en wereld en achtervolging bij de amateurs. Finale van zes Zaterdag zijn we door eindeloze series sprint voor amateurs en achtervolging voor profs gedrenteld, waarbij zich niets schokkends voordeed, behalve dan, dat Schulte er niet was, en dat Faanhof en G. Voorting voor de achtervolging wer den uitgeschakeld. De 50 km voor amateurs maakte de middag echter goed. 57 Renners trokken van start voor deze wedstrijd, die in vroegere jaren meestal een saaie ronden- draaierij was, maar die de laatste maal een opleving vertoonde. Ook ditmaal zou het een interessant gevecht worden. Vooral de kampioen 1952, de Amster dammer, Daan de Groot, was hiervoor verantwoordelijk. Hij was na enkele ronden, reeds bij een groepje vluchte lingen die zich uit het peloton losmaak te en al meteen belangrijke voorsprong ttam. Tot de anderen behoorden o.m. Duy ker. Mahn. Cooper, Walst en Boelens. Tien man gingen er na tien ronden aan de kop. Maar het zou niet zo blijven. Anderen voegden zich bij de uitlopers, verscheidene renners konden het hoge tempo niet volhouden en zakten weer terug in het peloton, tot tenslotte de volgende kopgroep overbleef: De Groot, Duyker. Koch, Kooyman, Mahn, Wiese. Willekes, Hijzelendoom en Vriens. Deze negen gingen op een ronde voorsprong af. Duyker. Mahn en Willekes verlieten in de 49e ronde het peloton voor de tweede maal. Enkele renners, die reeds een ronde achterstand hadden, gingen mee. De Groot wachtte even en sprong toen op indrukwekkende wijze mee en Koch Kooyman en Vriens volgden later. Elf ronden later bereikten zij het peloton •veer. Ze hadden nu dus twee ronden Woerdenaar en de Amsterdammer ge bruik te maken en toen dan eindelijk na anderhalve ronde, de strijd losbrand de. had hij uiteraard geen schijn van kans. Van Vliet zette ineens scherp aan, maar Derksen ving de demarrage knap op en volgde de Woerdenaar uit stekend. In de laatste bocht kwam de Amsterdammer in een uitstekende rush buitenom langs Van Vliet en hij won met anderhalve lengte voorsprong. Van Vliet, die reeds voor de start nerveus gezichten liep te trekken, werd tweede, Van Oers derde. De finale achtervolging amateurs is een belangwekkend duel geworden. In de halve finales hadden kampioen Van Heusden en De Groot gewonnen, resp var. Buker en Vreeswijk. De eindstrijd ging dus tussen de wereldkampioen en de jonge ambitieuze De Groot. Deze nam in de eerste ronde vijf meter, in de tweede ronde vijftien meter winst. Het verontrustte Van Heusden niet Hij bleef m zijn eigen rhythme rijden. Na 3'b ronde lagen de renners gelijk, maar een ronde later had Van Heusden S meter voor- sorong. Hij finishte met 25 meter voorsprong Pronk geklopt Cor Bakker had zin in de stayers-titel En dat liet hij dadelijk r.a de start blijken. Hij startte van kop en behield die gedurende de eerste helft van. de wedstrijd, gevolgd door Bijster, Bakker en Pronk. De enige strijd, die in deze fase, ging tussen De Best en Bijster, toen eerstgenoemde de tweede plaats wilde bereiken. Het lukte hem in de 35e ronde Pas na 51 km gebeurde er weer iets. De Best deed nu een aanval op de kop positie van Bakker In de felle strijd raak ten belden los. De Best kwam het eerst weer achter de rol en nam de kop over, terwijl Bakker ook nog door Bijster werd gepas seerd. De Haarlemmer ging in één rush door en liet ook De Best achter zich Er kwam dua eindelijk kleur in het gevecht. Maar het was nog met afgelopen. Pronk kwam naar voren en maakte jacht op De Best. In de 107e ronde passeerde hij hem. De man uit Alkmaar wilde meer. Drie ron der. later stoof hij Bijster in een felie rush voorbij. Zou Pronk zijn titel prolongeren? Het leek er wel op. Maar De Best. die Bijs ter weer voorbij was gegaan, was paraat Hij wachtte rustig af. deed enkele schijn- aanvallcn en sloeg zjjn slag tenslotte twin tig ronden voor hel einde. In een machtigt demarrage passeerde hij Pronk, die meteen terugviel achter Bakker Er kon De Best toen weinig meer gebeuren. Hij ging in drukwekkend door en bezorgde Pronk zelfs nog twee ronden achterstand, De uitslag werd tenslotte: 1. C. de Best 100 km in 1.20 53.4 2. C Bijster op 100 m: 3. C Bakker op 110 m; 4 J. Pronk op 1280 m: 5 M. Wierstra op zeven ronden: 6. J Stakenburg op 15 ronden en 7. J. Kunst op 18 ronden. Duidelijk was het erschil sprint Derksen Ai oor beroepsrennt van Vliet i Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN BOSCH. We hebben het sportpark „De Vliert" slechts een enkele machtige j |teer z0 mudvol bezoekers gezien als Zaterdagavond bij de beslissings- e me een wedstrjjd EindhovenP.S.V: dat was bij Zuid-NederlandLuxemburg. Maar ook ditmaal was het uitverkocht. Onder de bezoekers bevond zich niet alleen het gehele bondsbestuur dat in Den Bosch vergaderde maar ook het gemeentebestuur van Eindhoven. De overwinning kwam Eindhoven ■-olkomen verdiend toe. Zijn spel was .evendiger, rijker aan initiatief, agres siever, en bovendien werd niet gesoeeld volgens een voorgeschreven schablone; De doelman, Steiger, tan PSV neemt een moedige duik handen tegen de lat zou gaan. Dit alles mocht PSV niet kampioen. iaar de bul. die i baten. Eindhovet Zeilen op de Westeinder Vliegende Hollander AMSTERDAM De Sportcommissie van de K.N.W.U. heeft het volgende bekend gemaakt: „Ondanks het feit, dat de Sportcommis sie van de K.N.W.U. hem tijdig zowel te legrafisch als telefonisch heeft gewaar schuwd voor de consequenties, is de be roepsrenner Schulte. die op reglemen taire wijze had ingeschreven voor het nummer achtervolging bij de Nederlandse baankampioenschappen, Zaterdag niet aan de start verschenen. Schulte heeft door deze contractbreuk niet alleen schade berokkend aan de wielersport in het algemeen, maar bo venal aan zijn collega's, wier gages in de nationale kampioenschappen zijn geba seerd op de recette. Aangezien Schulte behoort tot die categorie van renners, van wie mag wor den verwacht, dat zij een voorbeeld zul len z(jn voor renners met minder inter- nationlale faam, heeft de Sportcommissie deze overtreding ernstig opgenomen en Schulte een boete van 1000 opgelegd. Dit geld zal niet worden gestort in de zogenaamde „boetepot". maar zal gevoegd worden bij het aandeel van de recette, dat onder de renners verdeeld zal wor den. zodat zij geen nadeel behoeven te ondervinden van het gedrag van hun collega." De heer M. Koot, tweede secretaris van de Sportcommissie vertelde ons in ver band met deze zaak, dat Schulte. toen be kend werd, dat de beslissingswedstrijd PSV—Eindhoven in het BW-stadion ge speeld zou worden, aan de Sportcommis sie medegedeeld heeft niet in de kam pioenschappen te zullen starten, omdat hij er de voorkeur aan gaf in zijn zaak te blijven. (Schulte is pachter van het restaurant van het BVV-stadion). De Sportcommissie heeft Schulte aangebo den er voor te zorgen, dat hij zyn nt Zaterdagmiddag direct om twee uur zou kunnen rijden, zodat hij dan voor hall drie het Olympisch Stadion zou kunnen verlaten en op tijd voor de beslissingswed strijd in Den Bosch had kunnen zijn. Bij het achtervolgingskampioenschap zijn ook weggebleven: Brinkman, Nico van Est. Harrie van de Kamp. Kwantes en Spenkelink Zij hadden, aldus de heer Koot, een geldig excuus. maakt zijn entree Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AALSMEER. Het eerste weekein de van de Westeinder zeilwedstrijden is buitengewoon geslaagd. Het zag et- Zaterdagmiddag echter niet naad uit. Slap hingen de vlaggen van de zes organiserende verenigingen aan de masten naar beneden. Maar toen de metste klassen waren gestart, zette de wind uit het Noorden door. waardoor alles weer een normaal verloop kree; De nieuwe internationale klasse, d Vliegende Hollander, kwam voor het eerst op het water. Zaterdag waren er twee en Zondag drie aan de start. Wij geloven wel dat deze klasse gunstig wordt ontvangen, hoewel de aanschaf fingsprijs toch wel onrustbarend be gint te stijgen, hetgeen de populariteit wel eens veel schade zou kunnen doen. 24 Valken bonden Zaterdag de strijd aan. Na het schot dreef het hele veld door de wind naar de eerste boei. Maar terug in hel kruisrak scheidde zich een kop groep af, die de rest niet meer terugzag. Goudriaan won verdiend, hoewel Van Tienhoven wel ontzettend snel naar vo- kwam. Nauta werd derde, gevolgd i Gooi binnen- en mevrouw Joustrat kwam. Spannend was Zondag ook de draken- klasse. Leek Van Duyl op zijn slofjes te gaan winnen, niets was minder waar. In het laatste voordewindse rak lanceerden d. Berg en Bakker hun beslissende aanval en zonder dat Van Duyl zich kon verdedigen, daar hij niet onder de boei mocht vallen om het passeren aan lij te voorkomen, kwam hij nu als derde bin nen en pakte v. d. Berg aan de binnen- bocht de eerste plaats. Bakker werd tweede, en dit gevoegd bij zijn eerste plaats van Zaterdag geeft hem wel een zeer goede kans voor de hoofdprijs. In de draken klasse bestaat veel animo in het buitenland te gaan varen, waardoor van Wijk deze week al niet meer startte, daar zijn schip op weg was naar de Kieler Woche. Van Staveren was Zaterdag zijn titel van regenboogkampioen waardig. Ver voor alle anderen kwam hij binnen met v. d. Pas op de tweede plaats, die op zijn beurt aan de Wit en v. d. Velde zijn spie gel liet zien. Zondag speelde de scharre lende wind Hofland parten. Lange tijd aan de leiding, bleek de Noordwal toch veel gunstiger, waardoor Leen de Wit won voor v. d. Velde en Hofland pas als derde binnenkwam. Jac. Kraan, onze grote sharpieman, probeerde in Engeland de Nederlandse kleuren in Burnham te verdedigen. Maar zijn jongere broer Bart zorgde toch voor een Kraan-overwinning door met een neuslengte voor Guldemond te winnen, door Cor Groot. Zondag in de matige I De strijd in deze klasse was nu toch wel zuiderbries heeft de kopgroep wel strijd meer open, want Zondag won Van Sta geboden. Both liep snel weg, maar werd veren voor Guldemond, Visser en Verha- aan de kop verdrongen door Nauta. Me- gen. Bob Markus en Lesage wogen tegen telerkamp Cappenberg was tenslotte de elkaar op bij de Olympiajollen. waar wij gelukkige, die voor Groot, Hoppe, Nauta weer eens een ouderwets veld op het wa ter zagen. Lesage won Zaterdag en was Zondag in volle strijd met Bob Willems gewikkeld voor de eerste plaats, maar Markus werd de lachende derde, die van dit duel profiteerde en met de erepalm schoot ging. In het sterke veld van de Vrijheids klasse bleek Roodenhuis met een eerste en een vierde plaats de succesrijkste zei ler, hoewel Spit en de gebroeders Anons ook reeds in de prijzen vielen. Ook Siep van der Steeg bleek niet onoverwinbaar bij de 16 m2 eenheidsklasse. De Vries legde Zondag beslag op de eerste plaats, gevolgd door de Haas, terwijl Zaterdag van der Steeg deze klasse had gewonnen. De Pampuskampioen van Staveren zag Zaterdag Huisken voor hem binnenko men. maar Zondag was hij weer heer en meester. Ook bij de 12-voets jollen is de strijd meer open bij een grotere deel name, waarbij Verwey van de Haarlemse Jachtclub een prima prestatie leverde door Zaterdag als eerste en Zondag als tweede achter Koopmans te Finishen Ook Albers werd onttroond in de jeugdklasse en nog wel door de zeer jeugdige Groot, die op de eerste plaats eindigde. Goed was ook de prestatie van H. de Jong uit Loosdrecht, die tweemaal op de tweede plaats beslag legde. Duitsland B won de voetbalwed strijd tegen Spanje te Duseldorf met 52 (rust 32) Karei van der Meer leidde deze wedstrijd. De amateur voetbalploeg van West-Duitsland won te Wuppertal met 10 van Frankrijk. Rust 0—0. Promotie 2de klas A: ZFC 2 1 1 Oosterparkers 2 1-1 Veendam 2 - 1 1 Promotie 2de klas B: DFC 2 - 2 EBOH 2 - 2 Volendam 2 - 2 Promotie 2de kias C: Rigtersbleek.1 1 Klmbria2 1 1 Quick1 - - 1 de aanvallen wisselden af. Ze ontstonden uit tactische vleugelbewegingen en ook uit diep naar voren geplaatste ballen. Daarom werd van het begin af van P.S.V. de uiterste opmerkzaamheid ge vraagd, en werd de defensie van PSV vrijwel voortdurend voor zeer moeilijke situaties geplaatst. Het was uit een van deze onberekenbare aanvallen dat ook het eerste doelpunt ontstond: Van Melis plaatste een bal naar de snelle Schmidt, Bakers zag het gevaar te laat, en tracht te redden door middel van een over treding. Scheidsrechter Horn zag dat, en wees direct naar de witte stip; Van Tuijl voltrok het vonnis 10. Er waren toen dertien minuten gespeeld. PSV speelde wat lusteloos en bovendien was alles te doorzichtig. Telkens werd de bal met een verre pass naar voren gespeeld, naar het centrum. Doch hier beheerste de lange Van Tuijl meesterlijk het veld. Tot dan had doelman Hansen weinig te doen gekregen, want de voorhoede van PSV slaagde er niet in tot het doelge bied door te dringen. De allereerste keer dat haar dit gelukte was het ook meteen raak: Dillen profiteerde van een misver stand in de blauwwitte verdediging, en zond van ver een tam schot in, dat Han sen onbegrijpelijk liet gaan 1—1. Tot de rust bleef Eindhoven evenwel het besie van het spel behouden. De tweede helft was nauwelijks enkele minuten oud toen Van Rooij op een ver naar voren geplaat ste bal toeliep en met een denderend schot Eindhoven de leiding hergaf. 21. Van toen af ontwikkelde zich een zeer interessante strijd, met Eindhoven in de meerderheid. Naarmate de tijd verstreek legde het zich op verdediging toe. waar door PSV tegen het einde zeer sterk ir de aanval was. De verdediging van Eind hoven hield echter stand. Bijna was het 31 geworden, doch Schmidt verknoei de toen een opgelegde kans. Na afloop werden spelers en bestuur door het gemeentebestuur en het bestuur van de KNVB gehuldigd. De tweede ronde van de promotie competitie voor een plaats in de eerste klasse groep B luidt: 21 Juni DFC—Vo lendam; 28 Juni EBOH—DFC en 5 Juli VolendamEBOH. In de groep van ZFC. Veendam en Oosterparkers wordt Zondag gespeeld: VeendamOosterparkers. Jaarlijkse vergadering van het N.O.C. Geen begroting, toch financiën DEN HAAG. Willen ivij voortaan niet meer het risico lopen, dat de Olympische Dag niet meer wordt, wat het publiek er van verwacht, met alle gevolgen daaraan verbonden, dan moet het bestuur van het N.O.C. er zich op korte tijd over beraden, wat er gedaan moet worden om deze dag in ere te herstellen", aldus luidde jhr. L. Quarles van Ufford, de vice-voor- zitter van het Nederlands Olympisch Comité, bij ontstentenis van de voor zitter, de alarmklok in de jaarlijkse vergadering van het N.O.C. Zaterdag middag in de Dierentuin in Den'Haag. Een eetste suggestie hiervoor ontving het bestuur in dc rondvraag van de heer P. C. van Houten (Cricketbond): waarom voor de Olympische Dag niet een wissel- systeem ingesteld? Het ene jaar in Am sterdam en het volgende jaar in Rotter dam. Hij was van mening, dat men van het Feyenoord-stadion ongetwijfeld de zelfde medewerking zou ondervinden als van het Olympisch Stadion te Amsterdam. Een goed idee'. Hoewel het bestuur de omstandigheid, dat het niet mogelijk is om in het Feyenoord-stadion wielerwed strijden te houden een groot bezwaar vond. (Maar tevens een prachtige gele genheid om ook eens andere „takken van Olympische sport" de gelegenheid te geven hieraan mee te werken. Red. A.D.) Sensationele testmatch te Nottingham Veendam en Kimbria verloren, EBOH-Volendam gelijk Nieuwsdienst Algemeen Dagblad T>OTTERDAM. De vierde T700R de promotie naar de afdelin-gskainpioen heeft eerste klasse heeft Ooster- zich Zaterdagavond gemeld, parkers van zijn provinciale Eindhoven won in Den Bosch concurrent, Veendam, gewon- voor een uitverkocht sport- nen met 32, niettegenstaande park de Vliert, de beslissings- Oosterparkers geruime tijd wedstrijd tegen P.S.V. met 2-1. tien man heeft moeten Geen cijfers die de indruk ge. spelen daar een van zijn spe- ven van bepaald slerker te Iers door de scheidsrechter zijn geweest, maar in w-erke- het veld werd uitgezonden hjkheid toch wel de juiste be- Voor de papieren van 7 F C. loning voor scherper aanvals- 'Sim uitslag met ongunstig, spel. Al eindigde deze strijd Volendam bracht het m zun dan ook, veelal gebruikelijk tweede wedstrijd wederom bij een stand van 2—1. met net verder dan een gelijk spel. een vrij enerverend slotoffen- hetgeen ook van E B O H. kan sief van P.S.V.. afgeslagen worden gezegd Het results» door een prima verdediging 11. werd in Dordt bereikt. - winning van Kimbria. vorige Zondag op Quick (N) behaald, Alle drie de gegadigden in is te Enschede gevolgd door deze competitie hebben nu een nederlaag. Ri-gtersbleek wedstrijden gespeeld en heb- won met 31 De eerste wed- ben twee punten. strijd van Rigtersbleek heeft De voor een promotiewed- dus direct prettige perspeotie- stryd ongekend grote over- ven geopend. EERSTE KLASSE D PSVEindhoven 12 PROMOTIE TWEEDE KLASSE OosterparkersVeendam 32 EBOHVolendam 11 itigtersbleekKimbria 31 14 voor 99 Nieuwsdienst Algemeen Dagblad NOTTINGHAM. De 30.000 bezoe kers, die elke dag het prachtige cricket- veld van Trent Bridge omzomen, zjjn van de ene verbazing in de andere ge vallen. Op het einde van de tweede dag was de situatie voor Engeland matig en anderhalf uur later was de toestand nog grimmiger. Toen, even voor de lunch op Zaterdagmiddag, was Engeland door de bekwame Australische bowlers uitge gooid voor 144, zodat Australië met 105 runs voorsprong aan de tweede innings begon. Maar toen voltrok zich het En gelse wonder: Alec Bedser, de reus van Surrey met het hart van een leeuw- bowlde zo formidabel op een wicket, dat hem weinig steun gaf, dat alle Aus traliërs voor een schamele 123 runs naar het paviljoen werden teruggestuurd. Bedsers cijfers in de tweede innings zyn zeven wickets voor 44 runs. zijn totaal in deze wedstrijd 14 wickets voor 99 runs. Dit was het mooiste bowlen, dat wc in vele jaren hebben gezien geland heeft weer alle kans op de over winning. Het slot van Engelands eerste innings is gauw verteld: alleen John Wardle, de komiek uit Yorkshire, kon met allerlei grimassen en grapjes de kogels van Lindwall weerstaan en hij bleef met 29 n.o. Slechts zijn aanvoerder Hutton had er meer gemaakt. Daarna begonnen de Australiërs met een gevoel van superio riteit en in een hoog tempo runs te maken. Mam- Bedser bleek over een spirit en moed te beschikken, die be wonderenswaardig zijn na de collapse van de batsmen. Toen er 28 runs op het bord waren verdween de off-stump van Hole in de lucht, kort daarna werd Hassett door zijn collega-aanvoerder Hutton gevan gen, Harvey kwam en ging. Miller schrok zo van een slechte bal van Bed ser. dat hij hem als een vuurpijl in de lucht knalde, Benaud verdween met een grote nul achter Zijn naam. De vijf kost baarste wickets waren al Bedsers eigen- dom voor 22 runs. Slechts Morris hield stand. Maar zelfs Bedser kon niet tot in het oneindige bowlen en hij werd vervan gen door de spinbowlers Wardle en Tat tersall. Laatstgenoemde kreeg eindelijk loon naar wei-ken en verrastte Morris (buj met een prachtige spinner. Daar na schakelden Graveney en vooral Simpson met prachtige vangen David son en Tallon uit, waarna Bedser van het andere einde Lindwall en Hill voor zyn rekening nam. Totaal 123. Engeland stond voor de taak 229 te maken om te winnen en manmoedig begonnen Hutton en Kenyon in slecht licht aan deze taak. Hutton batte prach tig, maar Kenyon voelde zich niet pret tig en was spoedig uit voor 16. Hutton en Simpson batten tot kwart over zes. toen wegens slecht licht werd gestopt. Engeland heeft nog 187 runs nodig met negen wickets in handen. Hoe het resultaat ook zal zyn dank zij Bedser ziet het er naar uit dat En geland een goede kans heeft deze wedstrijd zal bekend blijven als de match van Bedser. Niet alleen heeft hij zich royaal aan het hoofd van de lyst van Engelse bowlers geplaatst met in totaal 196 wickets in testcricket, precies zeven meer dan de legendarische Syd Barnes, maar hij heeft gebowld op een moeilijk wicket zoals men zelden of nooit heeft gezien. Slechts twee bow lers hebben meer dan 14 wickets in één testwedstrijd veroverd, nl. Rhodes in 1903'04 te Melbourne en Verity in 1934 op Lords; beide bowlers van Yorkshire maakten toen 15 slachtoffers. De cijfers zyn: Australië eerste innings 249 (Morris 67, Hassett 115, Miller 55), Bedser 7 voor 55. Bailey 2 voor 75, Wardle 1 voor 55, Tattersall 0 voor 59: tweede innings 123 (Morris 60, Tallon 15. Lindwall 12) Bed ser 7 voor 44, Tattersall 3 voor 22, Bai ley 0 voor 28, Wardle 0 voor 24. Engelands eerste innings 144 (Hutton 43, Graveney 22, Bailey 13, Wardle 29 n. o.). Lindwall 5 voor 57, Johnston 0 voor 22. Hill 3 voor 35. Davidson 2 voor 22; tweede innings 42 voor 1 (Hutton 10 n. o„ Simpson 8 n.o.) Het ontbreken van de voorzitter dr. J. Linthorst Homan, die voor ambtsbezig heden in het buitenland vertoeft ook ir. A. Paulen was er uiteraard niet beroofde de vergadering van twee span nende agendapunten. Want met goedvin den van de vergadering was hierdoor de behandeling van de begroting naar het najaars-congres verschoven en tevens een ander belangrijk punt van de agenda: de conclusie van de financiële commis sie met betrekking tot de huisvesting van het NOC, waarover de heer J. M. Harde man (medische sportkeuringsbureau's) een schriftelijk rapport heeft ingediend. Deze conclusie, die dus niet in bespre king kwam, was, dat het NOC weliswaar ruim is behuisd, maar dat, indien men bijv. enkele kamers zou verhuren om ongeveer duizend gulden te besparen, het personeel weer krap zou komen te zitten. Overigens is het pand in de Suri- namestraat in Den Haag niet te duur ge kocht, en het zou, indien men het nu verkocht, ongetwijfeld een betere prijs opbrengen. Hoewel de vergadering hierover dus een algemeen stilzwijgen bewaarde, kwa men we even later toch midden in enkele financiële bespiegelingen terecht. Want de heer G. Kruyver (KNVB) opponeerde tegen het feit. dat een post van ongeveer twintig duizend gulden van „vorming overgangsreserve nieuwe taken" overge boekt was op de winst- en verliesreke ning over 1952. Hij meende, dat dit geld afkomstig was van de Olympische Dag en, volgens afspraken, niet voor nieuwe taken mocht worden aangewend. Het bestuur zei. dat dit geld afkomstig was uit bijzondere baten. nl. de jubileum- wedstrijden van het NOC, en dat het slechts uit dit fonds kan putten door middel van «een begroting, waarvoor de goedkeuring van de algemene vergade ring nodig is. De heer Kruyver ging hiermee accoord. Maar de financiën bleven fn de lucht hangen, toen men ging zoeken naar een formuu lering voor de instructie van de financiële commissie. Men werd het eens over de inhoud en men liet gaarne aan het bestuur de formulering over. Daarna werd de financiële commissie (de heren L. Verwoerd, C. Bakkenist en kol. jhr. P. Six) op vijf gebracht. De heren drs. W. Reysiger (KNVB) en Th. Aalbers (KNGV) zullen voor de aanvullende plaatsen worden uitgenodigd. De vaststelling van de contributie le verde daarna geen moeilijkheden meer op. Zestien organisaties en binnenkort achttien hebben het NOC-dubbeltje aan vaard. En zo kon de vergadering in de grootste eensgezindheid worden gesloten. Aai,l onze abonnë's IN KLEUREN Het verheugt ons te kunnen mededelen, dat niettegen staande de grote belangstelling voor de Eng. Kroningsfilm in kleuren de directie van de Cineac-N.R.C. zich bereid heeft, verklaard, om op MAANDAG-, DINSDAG-, WOENSDAG- EN- DONDERDAGAVOND EXTRA VOORSTELLINGEN te geven ten behoeve van onze abonné's. Deze aanbieding geldt uitsluitend voor de Cineac, Coolslngel, Rotterdam. Aanvang der voorstellingen om 17 nur 45 en om 18 uur 45. Op vertoon van deze advertentie worden aan een speciale kassa daags tevoren of op dezelfde dag toegangsbewijzen 40 ct. verstrekt.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3