NIEUWE APELDOORNSE COURANT Bij Kruiningen rijdt de N.S. door W esterschelde-water Kwart eeuw in Eerste Kamer André Marie is aangezocht als Kabinetsformateur Publieke tribune in raadzaal ontruimd Britse „Javelin" neergestort Gaat Vitesse op Goffert spelen? Atlantic vliegt op één dag heen en weer naar N.-York Gelders Dagblad Vrijdag 12 Juni 1953 50c Jaargang No. 16392 Abonn 47 ct. p.w., 6.10 p.kw. Losse numm. 15 ct. Advert.: p. mm. regel 18 ct. „Kleine" adv. van huishoudelijke aard van 15 regels 2.25 cont., elke reg. meer 45 ct. Ingez. med. 3 maal het tarief. Uitgave Wegener's Couranten Concern N.V. - Dir. J. G. C. Wegener Redactie-raad: J. C. Rugaart en G. Spanhaak. Bur.: Kanaalstr. 8, Apeldoorn. Telefoon: Dir., Red. en Adm. 6944 (4 Lijnen) Giro 1418 Hoofd en vlag uit het dakraam DE NOOD-GASLEIDING langs de Rijksstraatweg in Kruinin gen (op de achtergrond). £igrtH iiiKÉKl'i'llMik taiür- Uniek experiment in de geschiedenis van het Europese verkeer UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen, die zo goed mogelijk trachten de nadelen die het bedrijfsleven in het watersnoodgebied ondervindt, te be perken, zijn er sinds enkele weken in geslaagd het goederenverkeer te herstellen over de spoorlijn door de ondergelopen Kruiningenpolder in Zuid-Beveland. Dit geschiedt op een wijze, die uniek is in de spoorweghistorie van Neder land en zeer waarschijnlijk ook wel daarbuiten. Twaalf uur per etmaal staat de 800 hectaren metende Kruinïngerpolder geheel onder water. Twee keer per dag stuwt de vloed het zeewater van de Westerschelde met kracht door de gaten in de zeedijk en loopt de polder vol. Dan wordt de spoorlijn tussen Oostdük en Kruiningen, het station Kruiningen met het emplacement inbe grepen, opnieuw verdronken land. Dan staat het water over een afstand van vier kilometer anderhalf tot twee meter boven de spoorbaan. den met vijftig vrachtwagens achter zich aan, niet harder dan 10 kilometer. In tussen kijkt de machinist voortdurend naar bet zolderraampje van een post huis, dat evenals de spoorbaan rond om in het water staat. Wanneer naast het hoofd van de postwaohter, dat uit het raampje steekt, de uitwaaiende rode vlag verdwijnt en een groene vlag daarvoor in de plaats komt, is alles veilig en mag de trein zijn rit door het water voortzetten. Dadelijk nadat de dienstregeling goed verlopen is en de treinen zijn gepas seerd is het hoog tijd om de deuren in de dijk te sluiten. Dit alles is tevoren op de minuut uitgerekend, want de Eb en vloed regelen de dienst Op 1 Februari brak het water door de dijken van de Westerschelde en werd de spoorlijn, die door de Krui- ningerpolder loopt met kracht wegge worpen. Het was spoedig te zien, dat het maken van een nieuwe spoorweg verbinding een te langdurig werk zou worden, omdat het daarvoor nodig zou zijn de spoorbaan twee meter hoger te maken. Na het voorlopig herstel van de spoorlijn, dat wordt uitgevoerd door 180 man, is het wachten op het ogen blik dat de zeedijken worden gedicht en dus de polder zal droogvallen. Ho pelijk zal dat over enkele maanden het geval zijn, waarna met spoed be gonnen zal worden aan het herstel van het tweede spoor. Tot zolang is er een dienstregeling voor twee goederentrei nen per dag in beide richtingen tussen Roosendaal en Goes, alsmede een zand- trein per dag. De verbinding wordt in stand gehouden met een geïmprovi seerde beveiliging door middel van vlaggen en dan nog alleen in de eburen wanneer de coupures (dubbele ijzeren in cement gevatte deuren in de pol derdijken) door waterstaat worden ge opend om de treinen door te laten. Rode en groene vlaggen. Wanneer de spoorbaan droogvalt, moet eerst de lijn worden schoon ge maakt. Dit gebeurt vanaf een motor lorrie, waarna een werktrein met zand- wagens volgt. Dan pas komen de goederentreinen, die al puffend aan beide zijden van de vier kilometer lange uit het water verrezen spoorbaan gereed staan, om beurten over het enkelspoor. De stoomlocomotieven rij- Bidault verslagen door vergissing PARIJS. Donderdag is ge bleken, dat Georges Bidault door een vergissing van een der afge vaardigden de benodigde 314 stem men niet heeft behaald. Eén afgevaardigde van de dissi dente Gaullisten, Napoleon Co- chart. was namelijk van plan vóór Bidault te stemmen. Volgens de notering in het huis van afgevaar digden heeft hij zich van stem ming onthouden, aldus het Franse blad France-Soir. Vandaag is mr R. Pollema een kwart eeuw lid van de Eerste Kamer, voor de C.H.U. Gedurende al die jaren heeft de heer Pollema alle oude Ka merleden zien verdwijnen en alle nieuwe zien komen, behalve de heer Anema, want die was al lid toen hij kwam en hij heeft nog een plaats in de Kamer. Mr Pollema liep in Sneelc het gym nasium af en ging daarna aan de Vrije Universiteit rechten studeren. In 1914 promoveerde hij op een proefschrift over de voorwaardelijke veroordeling, waarna hij als griffier verbonden was aan de kantongerechten te Bergen en Bolsward. Hij vestigde zich ten slotte als advocaat en procureur te Leeuwar den. In 1928 kwam hij na een vijf jarige zittingsperiode als lid van de Provinciale Staten in de Eerste Kamer terecht. Als opvolger van de heer L. W. de Vries. Hij was toen 38 jaar. De toenmalige voorzitter, baron Van Voorst lot Voorst, sprak het nieuwe lid vaderlijk toe en zei: „Ik verwacht dat je het eerste half jaar niet spreekt, maar luistert". Mr Pollema was nl. een broekje onder de andere Kamer leden. Gaullisten: de republiek wordt bedreigd PARIJS. President Auriol heeft Andrc Marie, de radicale minister van Onderwijs in dc aftredende regering- Mayer, verzocht een nieuwe regering te Marie, een 55-jarige advocaat uit vloed is inmiddels met verraderlijke spoed dichtbij gekomen. Lang duurt het niet of het water sluit zich hoger en hoger tot anderhalf a twee meter boven de spoorbaan cn het stations emplacement: het verdronken land van de Kruiningerpolder, een troosteloos en tegelijk interessant gezicht en te vens het einde van een sedert 21 Mei dagelijks geslaagd experiment van de spoorwegen. Honfleur in Normandië, heeft het ver zoek in beraad gehouden. Hjj wil eerst overleg plegen met zijn politieke geestverwanten. André Marie staat bc- Tumult in Rotterdam Regen van pamfletjes ROTTERDAM. Do gemeenteraads vergadering te Rotterdam moest gis termiddag plotseling worden geschorst, omdat er een hevig tumult was ont staan op dc publieke tribune. De ver maningen tot rust en kalmte van de burgemeester, mr G. E. van Walsum, bleken geen resultaat te hebben. De burgemeester liet toen dc publieke tribune ontruimen. De raad was bezig met de behande ling van een prae-advies betreffende het verstrekken van kledinggeld aan werklozen cn armlastigen. De eerste spreker was dc C.P.N. afgevaardigde Inzittende om het leven gekomen BRISTOL. Een Britse Javelin- straaljager is Donderdagavond bij Bristol neergestort. De invlieger, Pe ter Lawrence kwam om het leven. Het toestel, een van de eerste mo dellen met driehoeksvleugel, bevond zich op een ocfenvlucht. Het was het tweede prototype van dit model; het eerste prototype verongelukte verle den jaar Juni. Het toestel kon sneller vliegen dan het geluid, 1100 kilometer per uur. Het eerste prototype heeft op 26 No vember 1951 de eerste proefvlucht ge maakt; het verongelukte in Juni 1952. Het tweede prototype was voor het c-erst in de vlucht te zien bij de de monstraties ter gelegenheid van de luchtvaarttentoonstelling op Farn- borough in September jl. Een derde prototype heeft zijn eerste vlucht reeds gemaakt. De Gloster Javelin is met zeer grote voorrang in aanbouw voor dc Royal Air Force. Het is een all weather jachtvliegtuig, d.w.z., dat het onder alle weersomstandigheden kan opere ren. Het heeft daartoe een uitge breide radarinstallatie aan boord, die door de waarnemer wordt bediend. Een voorlopig onderzoek heeft uil gewezen dat het ongeluk niet is te wijten aan een mechanische- of con structiefout. Het verongelukte toestel had 100 uur test gevlogen. De vleu gels en de staart van het toestel zijn onbeschadigd. De bestuurder heeft nog getracht het toestel te redden. 1-Iij stelde daardoor te laat (op 250 voet hoogte) zijn schietstoel in werking. De aan.de stoel bevestigde parachute ging evenwel niet meer open. Bij het ongeluk met het eerste prototype kwam de bestuurder Bill Waterton met de schrik vrij. de heer M. Boshart geweest, die zich niet met het prae-advies kon vereni gen en felle critiek had geuit. Daarna verkreeg de heer M. Frenkel van de Partij van de Arbeid het woord. Deze gaf zijn visie op het advies, dat echter verschilde met dat van de vorige spre ker en naar toen bleek ook met de mening van een groep mensen, man nen en vrouwen naar schatting een kleine dertig, op de publieke tribune, die in de Rotterdamse raadszaal op een balcon is aangebracht. Scheldwoorden als: leugenaar en krachttermen werden de raadszaal in- geslingerd en de verbaasde raadsleden zagen bovendien nog een papierregen neerdalen van pamfletjes. Burgemeester cn wethouders zo stond er op U bent zo royaal met de kosten van een ambtswoning en bijv. voor de reclame van Steun Wet tig Gezag cn de B.B. Waar blijft het kledinggeld voor de gesteunden en de ouden van dagen? Wij verlangen ant woord. Nadat de publieke tribune was ont ruimd zette de raad de onderbroken behandeling over het prae-advies voort. kend als krachtig pro-Amerikaans ge zind. Marie, die na de oorlog in drie ver schillende regeringen minister van Justitie is geweest, zal de president vandaag mededelen, of hij de opdracht aanvaardt. Als hij slaagt, zal hij de 19e Franse premier sedert de oorlog worden. President Auriol ontving Marie, na dat hij Donderdag de gehele middag besprekingen had gevoerd met fractie leiders uit de Nationale Vergadering cn éx--premiers. Ex-premier Pinay verklaarde na zijn onderhoud met Auriol, dat de toestand dezelfde was als veertien dagen gele den, toen hij de president had mee gedeeld, geen poging te kunnen wa gen om een regering te vormen. Ook Pléven, de aftredende minister van Defensie, zou de opdracht hebben geweigerd. Voor Marie werd ontvangen bracht nog de aftredende premier, Mayer, bij de president verslag uit over de toe stand van de schatkist. De Gaullistische fractie heeft in een verklaring gezegd, dat de republiek wordt" bedreigd. Zij heeft gevraagd om herziening van de grondwet en van heb regeringsapparaat zonder uitslui ting van een mogelijk beroep op het land. DEN HAAG. Naar wy vernemen is het in verband met gerezen moeilijk heden tussen het gemeentebestuur van Arnhem en het bestuur van Vitesse dubieus, dat Vitesse zjjn kampioens wedstrijden te Arnhem zal spelen. Vitesse, hierover om inlichtingen ge vraagd, verklaarde, dat er inderdaad moeilijkheden zijn en zo deze niet worden opgelost het helaas noodzake lijk zal zijn, dat Vitesse zijn thuiswed strijden voor de kampioenscompetitie niet te Arnhem speelt. Nader vernemen wij, dat het be stuur van de K.N.V.B. zich op korte termijn over deze kwestie zal uitspre ken. Het is niet uitgesloten te achten, dat de Arnhemse club zijn wedstrij den in het Goffert-stadion te Nijmegen zal spelen. Nieuwe troef voor Engeland In 1957 in dienst? LONDEN. In vijf of zes uur tijd met 115 man in een personenvliegtuig van Londen naar New York, ziedaar de recordprestatie, die Engeland na streeft. De werktekeningen voor dit toestel zijn al gemaakt. Als alles goed gaat zal de eerste reis eind 1957 plaats vinden. De naam van het vliegtuig zal Atlantic zijn. Het toestel is ontwikkeld uit een militair ontwerp: de Vulcan van de A.V. Roe section van Siddeley-Haw- ker. Deze driehoeksbommenwerper wordt op het ogenblik in groten ge tale voor de Royal Air Force ge bouwd. Het eerste toestel van deze soort werd vorig jaar op de internationale luchtvaartsshow van Farnborougn voorgevlogen. Het toestel krijgt vier straalmotoren, die twee aan twee in de driehoeks vleugel ingebouwd zijn. Aan de inrichting zal zeer veel zorg besteed worden. In de luxueuze geluiddichte cabine, zullen de 115 passagiers van alle mo gelijke comfort voorzien zijn, o.m. be staat het plan een bar in te bouwen. Daartoe zou dan, behalve de ge bruikelijke stewardess, ook een bar keeper bij de bemanning ingedeeld worden. Op een vraag van journalisten, hoe de British Overseas Airways Corpo ration dacht over het aanschaffen van de Atlantic, zeide de directeur. Sir Miles Thomas, dat dit zeker niet zou Onrust duurt voort in Tsjecho-Slowakije WENEN. Tsjechische vluchtelin gen te Wenen zeggen, dat op 1 Juni te Pilsen hevige onlusten zijn uitgebro ken als gevolg van de geldzuivering. Arbeiders hadden het stadhuis be stormd, archieven verbrand en met Amerikaanse vlaggen gezwaaid. Por tretten van communistische leiders waren afgescheurd en afbeeldingen van Edvard Benes opgehangen. Ned. soldaten naar Duitsland DEN HAAG. Er zijn zoais bekend reeds geruime tijd onderhandelingen gaande tussen Duitse en Britse mili taire instanties enerzijds en de Neder landse regering anderzijds over het legeren van Nederlandse troepen in West-Duitsland. Er is in Nederland een groot gebrek aan kazerneruimte en oefenterrein en het overbrengen van enkele onder delen naar onze Oosterburen zou hier in verbetering kunnen brengen. Naar wij thans vernemen zou ei een moge lijkheid bestaan dat in het najaar een Nederlands onderdeel ter sterkte van een regiment in een nog nader aan te duiden plaats in de Britse zone van Duitsland gelegerd zal worden. De troepen zouden zoveel mogelijk op basis van vx-ijwilligheid naar West- Duitsland worden gezonden. Welke onderdelen hier eventueel voor in aan merking zullen komen is nog niet be slist. NEGEN HONDEN STERK is de Politiehonden-Brigade in Apel doorn, die men hierboven ziet afge beeld. Bij hen staan de politieman nen, wier eigendom zij zijn en die veel zorg aan de africhting der die ren besteden. Als tiende man op de foto staat „pakwèrker" G. J. Harle- man, wiens kleding op die van een poolreiziger lijkt, doch die aldus uit gedost beschermd is tegen de aan vallen der politiehonden. gebeuren, alvorens uitgebreide proef vluchten met de machine gemaakt zouden zijn. Engeland heeft een nieuwe troef in ieder geval in handen, tegen de Ame rikaanse concurrentie op de Atlanti sche route. Oostduitse regering erkent schuld BERLIJN. Dt Oostduitse regering heeft haar fouten erkend en de voor stellen van het bestuur der socialisti sche eenheidspartij om deze fouten te herstellen, aanvaard. In een regeringsverklaring is bekend gemaakt, dat de levensstandaard der bevolking zal worden verhoogd en economische en andere maatregelen tegen niet-communisten zullen ver vallen. Het Oostduitse persbureau A.D.N., dat het communiqué publiceerde, meldde, dat volgens dc ministers een van de fouten in het vijf-jarenplan de verkeerde nadruk op uitbreiding van de zware industrie was. Deze zware industrie dient om de oorlogsbehoef ten te dekken. De regeringsdecreten houden in: Levenmiddelenkaarten voor iedereen met ingang van 1 Juli. Prijsverlaging van verscheidene levensmiddelen met ingang van 15 Juni. Opheffing van dwangmaatregelen voor inning van belasting en bijdragen voor sociale verzekering. Credieten op korte termijn voor particuliere zaken lieden. Goedkopere spoorwegtarieven voor bepaalde bevolkingsgroepen. Op heffing van ontberingen op sociaal geT bied. Teruggave van eigendommen en burgerrechten aan terugkerende vluch telingen naar het Westen, dit geldt in het bijzonder voor boeren die zijn uit geweken wegens moeilijkheden bij het drijven van hun boerderijen. Herzie ning van alle straffen en verwijdering van hardheid in het regiem, voor de jeugdigen, in Oostduitse tuchthuizen. Beetgenomen KARATSJI. De 24-jarige sol daat van de Pakistaanse lucht macht, Moezaf Faroeddin, van wie werd gemeld, dat hij ruim een millioen gulden had gewonnen met een weddenschap op de Engelse Derby, is tot de ontdekking ge komen, dat hij door „vrienden" bij de neus is genomen. Zij hadden hem voor de grap het telegram gestuurd, waarin stond dat hij het geld had gewonnen. Faroeddin is Donderdag weer naar zijn werk, waarmee hij 100 gulden per maand verdient, teruggekeerd. Het weer in Europa Weerrapportcn van hedenmorgen 7 u. Steden Weer Wind Temp. m. s. en neersl. (mm) Stockholm onbew. nnw 5 22 0 Oslo licht bew. O 2 26 0 Kopenh. licht bew. nno 5 19 0 Amsterdam onbew. zzo 4 16 0 Edinburgh mist windstil 18 0 Londen geh. bew. nnw 2 19 9 Luxemburg nevel windstil 17 0.3 Parijs zw. bew. windstil 22 4 Bordeaux zw. bew. wzw 1 20 2 Grenoble onbew. windstil 21 2 Nice zw. bew. windstil 21 3 Genève regen windstil 18 0.1 Berlijn geh, bew. ono 3 22 10 Frankfort zw. bew. windstil 16 6 München geh. bew. w 3 18 0 Wenen geh. bew. wnw 8 23 0.1 Innsbrück zw. bew. windstil 21 3 Verwachting Tot Zaterdag avond: WEINIG VERANDERING Half tot zwaar bewolkt, met hier en daar enige regen. Zwakke tot matige - wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 13 JUJH., Zon op 4.20, onder 21.00. Maan op 5.40, onder 22.53. I f

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1