Tegemoetkomingen aan INDISCHE oorlogsslacht offers nood zakelij k Ambtenaren en particulieren werden gelijkelijk getroffen GOEDE WONING VOOR HET INRICHTINGSKIND Kurt Carl-sen naar Noordwijk Verklaring omtrent infiltratie begint indruk te maken Ned. Herv. Kerk ontplooit nieuwe activiteit in AMSTERDAM-WEST H' 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 12 JUNI 1953 KAMPTOELAGEN EN VERGOEDING VOOR MATERIELE SCHADE (Van onze redacteur voor Indonesië) HET is niet vreemd, dat de Federatie van ambtenaarsorganisaties het wachten op de publicatie van het rapport van de commissie van achterstallige betalingen moede zijnde overging tot liet publiceren van haar eigen rapport. Het werd meer dan tijd, dat de zaak van de Neder landse oorlogsslachtoffers uit Indonesië met nadruk onder de aandacht van het Nederlandse volk werd gebracht. Echter, men kan het grondige werk, dat de F.A.I. deed verrichten waarderen en desondanks deze „een zijdige" publicatie betreuren. Daardoor toch wordt het standpunt van de ambtenaren belicht ten nadele van dat der particulieren. DE N.I.B.E.G. zegt dan ook niet zon der reden, dat deze publicatie oen gemis aan inzicht toont omtrent het nut van samenwerking en dat zij een scheiding tussen ambtenaren en met- ambtenaren heeft teweeg gebracht. Had de F.A.I, er zich toe bepaald de belangen van de ambtenaren op zichzelf zo goed mogelijk te verdedigen, dan zou zjj min der aanleiding hebben gegeven tot cri- tiek. Zij verzwakte echter in haar ijver om deze belangen te verdedigen, de aan spraken dèr particulieren en. wel ter hoofdzake.Waar het rapport zegt, dat het vraagstuk van de betaling der ach terstallige salarissen der ambtenaren anders ligt dan voor de particulieren, omdat voor de ambtenaren het publieke arbeidsrecht geldt en voor de. particu lieren het beginsel „geen arbeid geen loon" mag het een juridisch juiste stel ling verdedigen, maar daar maken de opstellers zich toch ten minste schuldig aan de onvoorzichtigheid, een beginsel te poneren, dat zich suggestief opdringt voor toepassing' ook in de sfeer van de morele aanspraken, die voor de particu lieren van primair belang1 zijn. Maar als het rapport er dan verder op wijst dat de rehabilitatieregelingen de particulieren, in tegenstelling met die van de ambtenaren, iets hebben ge bracht, al is het dan nog zo weinig', waarop zij te voren geen enkel wet telijk recht konden doen gelden, dan krijgt men al te sterk de Indruk, dat" er van het gevoel van saam horigheid, dat ambtenaren en burgers in de kampen bijeenhield, niet veel meer doorstraalt in dit rapport. Dit geeft bovendien door een al te innige verstren geling van juridische en morele aan spraken de kwestie van de schadever goeding een verward aspect. De juri dische aanspraken van ambtenaren kun nen zo nodig' bij de rechter aanhangig worden gemaakt, zij behoren echter niet in de aanmerking te worden gebracht wanneer de vraag aan de orde komt of het Nederlandse volk gehouden is de Indische oorlogsslachtoffers tegemoet komingen te verlenen op grond van het beginsel, dat de oorlog een nationale ramp is, waarvan de gevolgen zoveel mogelijk gezamenlijk moeten worden ge dragen. Bovendien, missen wij in het rapport de erkenning' van de uitzonderlijke positie van de krijgsgevangenen. De krijgsgevangenschap toch is een status die behoort tot de functie van de mili tair. Zij is een phase van zijn diensttijd. En het K.N.I.L. was een integrerend deel van de weermacht van het Konink rijk, ook een deel van de geallieerde strijdmacht, waarvoor Nederland ver antwoordelijk was, zoals ook voor de Zuidafrikaanse vrijwilligers, die beter werden behandeld. VOOR de burger-geïnterneerden stond de zaak anders. Hun internering was het gevolg van de willekeur van de Japanners, die zich niet hielden aan de gebruiken, die algemeen ten aanzien van de burgerbevolking werden gevolgd. Zij schiepen een novum, dat men toen- dertijd niet had kunnen voorzien. Zij interneerden n.l. de Nederlandse bevol king in haar geheel. De geïnterneerden zowel de burger ambtenaren als de particulieren vorm den feitelijk een nieuwe categorie van krijgsgevangenen, daar de Japanners volgens de nieuwe begrippen omtrent de totale oorlog hen behandelden als een deel van de Nederlandse weermacht, die zich tegen hun politiek in Zuid-Oost- Azië verzette. En deze opvatting onder vond nog steun in het feit, dat de Neder» landsch-Imdisehe regering de volkomen loyale Nederlandse groep vrijwel geheel en al in haar verdedigings- en afweer systeem in de strijd tegen Japan had in geschakeld. Deze Nederlanders verbleven dus 3% jaar in de kampen ter wille van Nederland en ten gevolge van de oorlogsverklaring van de Nederlandse regering, die zij overigens met volledige instemming hadden beaamd. Wanneer wjj nu de juridische claim van de ambtenaren, die hier buiten staat, ook terzijde laten dan ziet men dat ambtenaren en particulieren wat de schade, die hun werd berokkend, in een volkomen gelijke positie kwamen te vei-- keren. Zij konden hun beroep niet langer uitoefenen en verloren hun werkgever, die voor hun levensonderhoud moest zor gen. Het feit, dat de Nederlandse ge meenschap in haar geheel werd getrof fen, rnaakte htm positie bijzonder hache lijk. Er was niet zoals in Nederland het geval was, een massa landgenoten over gebleven, die voor hen of him gezin de gevolgen van de internering kon ver zachten. De geïnterneerden waren vol komen hulpeloos, ontvingen zelfs_ geen voedselpakketten en mochten bij hun terugkeer in Nederland van de zijde van de regering vernemen,, dat zij buiten de solidariteit van het Nederlandse volk stonden. De minister van Financiën be schouwde de souvereiniteitsoverdracht blijkbaar van terugwerkende kracht. Zij waren nu wel zwaar getroffen maar dan hadden zij maar niet naar de Oost, naar het buitenland moeten gaan. DE gevolgen van de internering in Indië waren in financieel opzicht bij zonder moeilijk te dragen. De ge ïnterneerden toch hadden dikwijls en dit bleek een wijze voorzorgsmaatregel te zijn belangrijke geldbedragen naai de kampen meegenomen, die moesten worden aangewend om de fatale uitwer king van een langdurige ondervoeding- zoveel mogelijk te voorkomen. Boven dien maakten zij Uit nood, voor zover dit mogelijk was, schulden bij vroegere rela ties, voornamelijk in de Chinese wereld. Men mag ook bij de beoordeling van de positie van de Indische geïnterneerden niet afgaan op de toestand in Nederland met zijn vrijwel over de gehele linie wer kende regelingen en gewoonten op het gebied van sociale voorzieningen en ouderdomsverzekeringen. De Nederlan der in Indië was meer op zichzelf aange wezen, hij moest, vooral in de particu liere sector, sparen om zijn overgang naar Nederland en de met de vestiging in het moederland verbonden kosten te kunnen dragen. Bovendien moest hij nog voorzieningen treffen voor zijn oudedag, voor zover deze door zijn pensioen, door lijfrente of anderszins niet voldoende was Verzekerd. De geïnterneerden leden dus, in min of meerdere mate, een verlies aan onmisbaar kapitaal. Men zal dan ook het probleem van de vergoedingen in dit bijzondere licht moeten bezien. De schade, die de geïnterneerden leden, komt verder nog duidelijk tot uiting in de te becijferen verliezen van hen, die hadden te zorgen voor een gezin of voor gezinsleden, die in Nederland verbleven. De ambtenaren maakten daardoor de bekende delegatie schulden. De particulieren namen ver plichtingen van dezelfde aard op zich. Voor degenen, die met hun gezin waren geïnterneerd, bleef het leed als per soonlijk offer, dat niet wordt verrekend. Maar dit materialiseerde zich later dik wijls in de kosten van langdurige na- verpleging, in medische behandelingen, waarvan de oorzaak tot de kampen is terug te brengen en in de financiële ge volgen, die een vermindering van de arbeidskracht van de gezinsleden te weeg brengt. Daarbij kwamen nog schadeposten, doordat na terugkeer uit de kampen geld moest worden gefour neerd om achterstallige verzekerings premies op te brengen. HET zou dan ook billijk zijn wanneer de Indische oorlogsslachtoffers voor de tijd die zjj in de kampen hadden doorgebracht, een matige maandelijkse toelage werd gegeven, teneinde de ge volgen van de. inkomstenderving, waar aan zij ,,in dienst van het Koninkrijk waren blootgesteld", het voor hen indi vidueel ondraaglijk karakter te ontne men. In beginsel is de. redelijkheid van een dergelijke toelage erkend. Immers de Duitse regering zal de geïnterneer den een bedrag van 150 mark per maand uitkeren. Ook van Japan kon ten bate van de geïnterneerden een schadeloosstelling- worden geëist. Hiervan is niets terecht gekomen, ten gevolge van de politiek- economische overweging, dat het niet wenselijk zou zijn het horstel van Japan door zware financiële verplichtingen te belemmeren. Nederland heeft hieraan medegewerkt, weliswaar tegen zijn zin, maar toch zeker op grond van verder strekkencje overwegingen van politieke aard, waarbij het algemene landsbelang- was betrokken. Wanneer dan daarbij de belangen van een bepaalde groep Ne derlanders worden opgeofferd, dan moet het duidelyk zjjn, dat dientengevolge ook verplichtingen van de Nederlandse staat tegenover de betrokken groep zjjn ontstaan. Bovendien zou het onwaardig zijn geweest, indien de regering tegen over het buitenland aanspraken had ge maakt, waarvan zij zelve de morele waarde niet had erkend. Een regeling, waarbij in de eerste plaats een vergoeding voor materiële schade' wordt gegeven (huisraad e.d.) volgens de beginselen, die ook in Neder land hebben gegolden en waarbij in de tweede plaats rehabilitatie-uitkeringen zouden worden gedaan in de vorm van kamp-toelagen, zou het vraagstuk op een rechtvaardige en voor de massa een voudige wijze kunnen oplossen. Indien van het totaal bedrag dezer toelagen het werkelijk in Nederlandse guldens ontvangen bedrag uit hoofde van de oude rehabilitatieregeling wordt afge trokken, dan zouden alle grieven over gedevalueerde uitkeringen en over de niet toegepaste bepalingen ten aanzien van de particulieren automatisch komen te vervallen. De gevolgen van het feit, dat de Indische en Nederlandse rege ring hebben nagelaten voldoende ge bruik te maken van de destijds nog be staande gelegenheid om particuliere werkgevers tot bijdrage te verplichten zal de regering nu voor haar rekening moeten nemen. EEN bijzondere aangelegenheid vor men de kosten, die gemaakt zijn voor het onderhoud van de buiten de kampen gebleven gezinnen, regering, die zich bij het beoordelen van de nieuwe materie, waarvoor de kwestie der Indische geïnterneerden haar heeft gesteld, niet kan verlaten op het be staande recht of op precedenten, kan hierbij echter te rade gaan by het internationaal gebied kort geleden reeds gevormde nieuwe recht. In het verdrag' van Genève van 12 Augustus 1948 immers wordt de internerende mogend heid tegenover de geïnterneerden de plicht voorgeschreven te voorzien in het onderhoud van personen, die van hen afhankelijk zyn en die daartoe zelve niet in staat zijn. Deze plicht komt nu tenminste moreel op de Nederlandse regering te rusten. Zou zjj zich door deze beginselen willen laten leiden en de gevallen, die buitendien nog behandeling behoeven, aan de beslissing van een daartoe in te stellen commissie willen onderwerpen, dan zou zij een regeling verkrijgen waarbij ongetwijfeld nog evenveel on effenheden overblijven als er verschillen bestaan in de werkelijk opgelopen schade, maar dan zouden deze oneffen heden, mits de algemene normen juist worden gesteld, niet groter zjjn dan wat individueel kan en moet worden gedra gen als men uitgaat van het principe, dat in de oorlog het persoonlijke offer op de voorgrond moet blyven staan, om dat dit een „conditio sine qua non" is voor het handhaven van elk zelfstandig volksbestaan. Studie betreffende bouw van kindertehuizen gisteren te Rotterdam besproken (Van onze redactrice voor sociaal werk) XTU men tegenwoordig in de kinder bescherming steeds meer verband legt tussen milieu en criminaliteit, is het van belang dat de jeugd die enige tijd of tot de meerderjarige leeftijd aan het ouderlijk milieu wordt onttrokken, opgroeit in een verantwoorde omgeving. Daarbij dient men rekening te houden met het type van het kind, de redenen waarom het wenselijk werd geacht dat (Ingee. med.-advertentie) Geniet met Uw kennissen van afternoon tea of apéritief in de nieuwe AMSTEL LOUNGE-BAR met zjjn verrukkelijke uitzicht over de Amstel. 's Middags en *s avonds Géza Kiss en zijn ensemble. AMSTEL HOTEL Amsterdam het buiten zijn eigen milieu een opvoe ding zou krijgen. Een inrichting voor debiele kinderen bijvoorbeeld moet weer aan andere eisen voldoen dan een tehuis voor werkende jeugd. De gebouwen waarin kinderen zijn ondergebracht zijn met altijd in overeenstemming met de moderne richtlijnen vocw de opvoeding; dikwijls stammen zij uit het verleden of heeft men leegstaande buitens en land huizen voor dit doeleinde ingericht. In verband met de gewenste differen tiatie van het inrichtingswezen is inder tijd contact gelegd tussen de Nationale Federatie de Nederlandse Bond van Kin derbescherming en het Bouwcentrum te Rotterdam. Het resultaat was een bouw commissie. waarin vertegenwoordigers van het Bouwcentrum samenwerkten met deskundigen in de kinderbescher ming. In het maken .van projecten voor de verschillende typen van inrichtingen hebben ook ambtenaren van de zevende afdeling van het Ministerie van Justitie hun aandeel gehad en het resultaat is een bundel rapporten, samengevoegd onder de titel „Studie betreffende de bouw van kindertehuizen". TIJDENS haar jaarvergadering, giste ren gehouden in het Groothandels gebouw te Rotterdam, heeft de Federatie de Nederlandse Bond tot Kin derbescherming de studie besproken. Drie inleiders voerden het woord, ir J. van Ettinger, directeur van het Bouw centrum, ir L. E. Veg'ter, medewerker van het Bouwcentrum en de heer H. H. Kraan, voorzitter van de Bouwcom missie der Federatie. Betoogd werd dat de studie slechts een eerste benadering is van het vraagstuk. De algemene ten dens was de overgang van gesticht naa.r tehuis; op den duur zal men algemeen GROTE BRAND TE NIJMEGEN Ernstiger gevolgen voorkomen door machinist (Van onze correspondent) N ij m e g e n, 12 Juni Vanochtend omstreeks negen uur Is een brand uitgebroken in de ketelhuizen, welke de N.V. Houtbewerkingsbedrijf Swaay op het spoorwegemplacement te Nijmegen juist heeft g-ebouwd. Het vuur woedde om twee tanks, elk gevuld met 9000 liter creosootolie; een hevige ont ploffing dreigde dan ook. Dank zij het kordate optreden van de machinist D, van Krimpen kon deze explosie worden voorkomen. Toen het voornamelijk uit hout gevormde liouwwerk in vuur en vlam stond, schoot de machinist Van Krimpen onmiddellijk toe en door zich tussen de vlammen te wagen, slaagde h\i erin de kranen van de tanks open te zetten, waardoor de olie terugvloeide in de ondergrondse reservoirs. Kort daarop verscheen de brandweer, die met drie slangen het vuur aantastte, De nieuwe ketelhuizen brandden volledig uit. Waar schijnlijk heeft een vonk uit een passe rende stoomlocomotief de houtwol- vulling tussen tanks en ketelhuiswand in vlam gezet. De schade is aanzienlijk. Indonesische twijfel omtrent schipbreuktheorie (Van onze correspondent) Djakarta, 12 Juni. Een artikel van Indonesia Raye naar aanleiding van de verklaring van het' Nederlandse ministerie van Buitenland- Zaken omtrent de infiltratie op Nieuw-Guinea is, voor wat betreft de twijfel die daarin wordt uitgesproken over de theorie volg'ens welke de ge lande Indonesische militairen als schip breukelingen moeten worden beschouwd, representatief voor de opvattingen van veler hier te lande. Het artikel trekt sterk de aandacht, omdat het feitelijk president Sukarno verantwoordelijk stelt voor het eigenmachtige optreden van de plaatselijke autoriteiten Niet minder belangrijk is intussen het artikel van Pedoman van heden waar- het blad betoogt, dat de kans op het herwinnen van Nieuw-Guinea practisch uitgesloten is, indien de P.N.I. en de P.K.I. (communisten) elkander zouden vinden, tengevolge van het mogelijke feit, dat de Masjoemi niet bereid zou zijn tot het doen van concessies. De steun van Australië aan Nederland vindt grotendeels haar grond in de vrees voor het communisme in Indonesië, zo zegt het blad. Een combinatie van de P.N.I. met de linkse partijen, waarbij uiteraard de P.S.I. zou worden uitgesloten, omdat zij het béte noir is zowel van de P.N.I. als van de P.K.I., zou bovendien Masjoemi naar de rechterzijde drijven en haar contacten met de Daroel Islam versterken. Het blad wijst ook op het, coquetteren van de Christelijke partijen met de communisten, dat voortkomt uit moeten komen tot kleinere inrichtingen en paviljoensysteem. Hierbij wordt ge streefd naar een „stijlvolle eenvoud"; de kinderen immers moeten weer terug naar hun eigen milieu en zijn niet gebaat bij het tijdelijk verkeren in een omge ving van luxe. Voorts werd aandacht ge vraagd voor de huisvesting van het per soneel, dat in een inrichting geen ge makkelijke taak heeft. Wij weten dat het inrichtingswezen in ons land er financieel weinig rooskleurig voor staat en dat aan een algemene door voering op korte termijn van de nieuwe bouwbeginselen niet kan worden ge dacht. Maar het is van groot belang dat, indien er geld is voor nieuwbouw of ver bouwing, men weet dat men voor advies terecht kan bij een deskundige instantie. Wat het huishoudelijk gedeelte van de vergadering betreft, in het bestuur van de Federatie werden herkozen mr J. Coninck Liefsting, mr H, L. 's Jacob en mr J. Overwater. In de plaats van mr L. A, Donker kwam mejuffrouw mr. J. Zeelenberg. de vrees, die het drijven van de con servatieve Moslims naar een Islami tische staat bü deze groepen opwekt. Pedoman stelt dan de consekwenties van deze politiek in het bijzonder in het licht met het oog op de kwestie Nieuw- Guinea. Employé van K.L.M. te Djakarta vermoord Twee bandieten hebben Donderdap avond de heer B. W. J. Schradcr, een employé van de K.L.M., die verbonden was aan het technisch bedrijf van de Garuda Indonesian Airways, bij een rampokpartij in zijn huis te Djakarta vermoord. De rampokkers hebben pols horloges en andere voorwerpen gesto len. Een hunner werd de zelfde avond nog gevat. De heer Schrader bereikte de leeftijd van 39 jaar en was sedert October 1950 werkzaam in Indonesië als controleur bij de reparatie-afdeling van het tech nische bedrijf der G.I.A. Hij.trad in 1946 in dienst van het K.L.M.-bedrijf. De heer Schrader was gehuwd en vader van drie kinderen. Zjjn gezin verblijft in Indonesië. Nederlandse missie bereikte maximale resultaten Tijdens een in Bandoeng gehouden plechtigheid in verband met het offi cieel beëindigen van de werkzaamheden van de Nederlandse militaire missie in de artillerie-sector zei de inspecteur van de artillerie van de Indonesiche land macht, overste Askari. dat wanneer de balans wordt opgemaakt, de bereikte resultaten maximaal mogen worden ge noemd. Namens het corps artillerie sprak hij zijn oprechte dank uit. „Wij hebben veel van uw krachten moeten vergen; de moeilijkheden betroffen onder andere het gebrek aan instructie materiaal, die van de taal en de gerezen meningsverschillen, maar ondanks alles was het door het geduld, dat u toonde, voor ons mogelijk het vastgestelde pro gramma te verwezenlijken. De thans gelegde grondslagen kunnen voldoende worden beschouwd om de org'anisatie van de Indonesische artillerie te ver volmaken." Namens de chef-staf van de Indone sische landmacht verklaarde overste Azis Saleh, dat de werkzaamheden van de missie ten zeerste op prijs zijn ge steld. Met „verkavelingstactiek" beoogt Plancommissie vaster greep op de wijkgemeente (Van een onzer verslaggevers) TAE voortschrijdende samentrekking der bevolking in grote steden heeft ook voor de kerk haar problemen. Het grote-stadsleven werkt vervlakkend; plattelanders, die in hun vroegere omgeving trouwe kerkgangers waren, verwaarlozen deze gewoonte, -wanneer zij zich in een stad vestigen. Zij volgen hierin het voorbeeld van de stadsbevolking, die in het jachtende leven van een drukke, van intimiteit verstoken omgeving haar behoefte aan bezinning op hogere levenswaarden ver liest en wegvlucht in sport en oppervlakkig vermaak. In deze massa ontglipt de kerk haar greep op de mensen, ook al zijn deze van huis uit en zelfs in hun persoonlijke opvatting nog wel godsdienstig. Daarnaast werkt de spreiding der bevolking over buitenwijken een ver vreemding in de hand van de gewoonte van de kerk gang; de verhuisde bewoners missen aanvankelijk „hun eigen kerk" en vinden ook vaak geen kerk dicht genoeg in hun buurt. Het contact met de vroegere wijkpredi- 'ET is vooral in de zich de laatste jaren zo intensief uitbreidende periferie van Amsterdam-West, dat Uitbouweommissie een dankbare taak vindt. Daar verrijst aan de uiterste stadsrand een woonoord, dat men geen wijk meer kan noemen en dat de grootte' heeft van een behoorlijke provinciestad- Het is vooral hier, dat de Uitbouw commissie haar „verkavelingstactiek" toepast door de indeling in betrekkelijk kleine, voor de predikant althans over zichtelijke parochiën met een eigen centrum, waar de predikant ook woont. In deze centra wordt niet alleen het geestelijk leven, maar ook de vrije tijdsbesteding gediend. De predikant wordt de ziel van de wijk, waar bij wijze van spreken iedere bewoner hem kent en met zrjn lusten en lasten tot hem kan komen in een persoonlijk contact, dat aan levendigheid moet winnen. Zo vervult de religieuze voorganger de taak van algemeen contact- en vertrouwens man. In het „oude" West staan op het ogenblik vijf predikanten; voor de jongste uitbreiding van Slotermeer en Geuzenveld komen er nog drie bij. Amsterdam-West telt ongeveer 42,000 Hervormden; voor de 15.000 -in Sloter- NIEUWE KERK VAN DUINTJER IN BOS EN LOMMER meer en Geuzenveld te verrijzen woningen kan men rekenen op 16.000, voor de 10.000 woningen van Bos en Lommer op een 11.000 leden van de Hervormde Gemeente. Voor deze uit breidingen heeft zij de beschikking over een mobiel centrum; een keurig houten noodgebouw, dat zij van Zwitserse zijde ten geschenke kreeg en dat naargelang van de behoefte kan worden verplaatst om o.m. als hulpkerkje dienst te doen, totdat de wijk over een eigen centrum beschikt. VAN deze kerkcentra is het eerst aan bod dat in de wijk Bos en Lommer, waar ds E. B. Rijnders de leiding zal krijgen van het Hervormde geeste lijke werk. (Voor de wijk Slotermeer Zuid is reeds als zodanig aangewezen kant raakt verloren en die van de nieuwe wijk woont dikwijls in een geheel ander stadsdeel. Voor deze problemen gesteld, -heeft de Nederlands Hei-vormde Kerk zich bezonnen op een oplossing. Zij meent die te hebben gevonden in een meer gede tailleerde indeling der parochies in de buitenwijken. Zij wil, dat de wijkpredikant ook in zijn wijk woont, dat hij deze kan overzien en dat hij een nauw contact onderhoudt met zijn parochianen. De herder moet zijn kudde en deze moet haar herder kennen. In de ondanks alle bedrijvigheid toch onaandoenlijke vereenzaming van Amsterdams blokkenbouw wil de kerk een bood schap brengen aan degenen, die de rust en de bezinning ontberen om in hun geestesleven op adem te komen. Het is de z.g. Uitbouweommissie der Ned. Hervormde Gemeente, die zich met de oplossing dezer problemen bezighoudt en het doel, dat deze commissie zich voor ogen houdt, is een geleidelijke opvanging van het gemeenteleven van de randgebieden uit door een ver- gemeenzaming van dit leven in de parochiën. Een omstandigheid, die deze „strategie" in de hand werkt, is het feit, dat de mensen mèt hun woonplaats dikwijls ook van gewoonten veranderen; zij krijgen een nieuwe bakker, een nieuwe melkboer, een nieuwe slager en, nou ja, ook een nieuwe dominee. En meer dan eens heeft men in de buitenwijken van een nieuwe bewoner de verbaasde uitroep vernomen: „De dominee was er nog eerder dan de bakker en de slager". ds H. J. Jörg uit Almelo.) Dit kerk centrum Bos en Lommer nu zal van uitgebreide omvang' zijn en een der vier kerkcentra worden, die in het nieuwste Amsterdam-West zullen verrijzen; daarna komt een dergelijk uitgebreid centrum met kerk voor Slotermeer Zuid aan de beurt, terwijl Slotermeer Noord zich voorlopig met de Zwitserse nood kerk zal behelpen. Tussen deze kerken in worden kerkcentra ingericht, die Hervormde scholen voor kleuter-, G.L. en U.L. onderwijs zullen omvatten, benevens ontspanningsgelegenheden. De kerk voor Bos en Lommer wordt, een zeer merkwaardig gebouw, waarvan wij de plannen reeds in ogenschouw mochten nemen. Z\j zal worden opge trokken op de hoek van de Bos en Lom merweg en de Max Havelaarweg en op dit uitnemend gelegen punt zeker de aandacht trekken. Zij wordt: namelijk gebouwd volgens ontwerp van de archi tect Mar hts Duintjer en doet uiterlijk denken aan diens opzienbarende Kruis kerk in Amstelveen. Toch vertoont zij met deze kerk grote verschillen; de wanden bestaan namelijk uit scherp hoekige kartels, waarvan de ene zijde geheel uit glas, de andere geheel uit bak steen of beton bestaat. Betreedt men dit kerkgebouw, dan ziet men geen enkel raam, maar toch een helderediffuse lichtinval, die zich richt na,ar een der breedtewanden, waar in hel midden een groot kruis de aandacht trekt. Linies vindt men de verhoogd gebouwde kan sel, in het midden de Avondmaalstafel en rechts hef, doopvont. De kerk bevat J/50 zitplaatsen. Onder de kerlc komt dan het eigen lijke centrum met kleuter en jeugdkerk, ontspanning slok,alen voor filmvertoning, handenarbeid, hobby-clubs, turnen, bil jarten, ping-pong, enz., de pastorie en een. babybewaarplaats, zodat het gehele gezin tegelijk ter kerke kam gaan zonder zorgen voor thuisblyvenden. Boven het gebouw uit rijst een dertig meter hoge toren met een luidklok. De gekartelde murenbouw wordt ook in dit onderste gedeelte toegepast, zodat een stijleenheid, met de kerk en een goede dagverlichting zijn verzekerd. Het geheel wordt een der meest ideale kerkcentra van ons land. een brandpunt van het Hervormde leven in de wijk. EEN uitgangspunt ook van een inten sieve propaganda, die zich niet bepaalt tot het kerkelijke leven, maar zich ook richt op het christelijke onderwijs en het „welfare work" in al zijn geledingen. Dit zal aan deze ge bouwen er komen nog drie van deze kerkcentra met kerken van vijf- 'zes honderd zitplaatsen voor Slotermeer Zuid, Slotervaart en Osdorp een meer tot de wijkgemeente sprekend karakter geven dan een kerk alleen, Deze ge- Persfpéctieftekening van het ontwerp, dat architect Marinis Duintjer maakte voor een nieuwe Ned. Herv. kerk op de- hoek van de Bos en Lommerweg en de Max Havelaarweg te Amsterdam-West. 'oouwencomplexen moeten een toevlucht zijn voor allen, maar vooral voor de jeugd, aan welke de Plancommissie Groot Amsterdam bijzondere aandacht wijdt uit de overweging „Het is gemak kelijker de jeugd te leren dan de ouderen te bekeren". De Bos en Lommerkerk zij zal nog een meer sprekende naam krijgen zal eerlang worden aanbesteed en men hoopt haar dus het volgend jaar gereed te hebben. De aanbesteding van de vol gende kerk, die voor Slotermeer Zuid, zal in het volgende jaar geschieden, zodat zij mogelijk in 1955 in gebruik kan worden genomen. De Zwitserse noodkerk is voorlopig voor Slotermeer Noord bestemd. Tussen deze grote kerkcentra door komen dan nog kleinere moderne wijkgebouwen. Met dit systeem van geloofsuitdraging en propaganda in het dagelijkse leven der wijkbewoners beoogt de Hervormde Gemeente een doelmatiger, vaster en toch ongedwon- gener greep op de wijkgemeente te krijgen dan tot dusver het geval was. Er rest echter nog één ding: de Bos en Lommerkerk zal ongeveer 450.000 kosten, maarer ont breekt nog een ton. Ds E. B. Rijn ders, Bloemgracht 91 (tel. 46393) zal zich dus gaarne verblijd zien met gaven om dit tekort te helpen dekken. KURT CARLS RN, de held can de Fly-, ing Enterprise, zal morgen het nieuw& botenhuis en de reddingboot van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsé Rcddingmaatschappij te Noordwïjk-adn- Zee in gebruik stellen. Hoe het nieuipe botenhuis er uitziet, laat de foto zien ONDERWIJS Nieuwe Ambachtschool voor Patrimonium Capaciteit voor 700 leerlingen (Van een onzer verslaggevers) De stichting Patrimonium voor nij verheidsscholen te Amsetrdam heeft het plan op een terrein aan de Wibautstraa.t bij de spoorbaan Muiderpoort-Amstel- station een grote nieuwe ambachts school, een lageré technische school zo als thans de benaming luidt, te bouwen, ondèr architectuur van .de heren C, dé Geus en C. van de Bom. De grote, vijf bouwlagen hoge school zal een capaci teit voor 700 leerlingen hebben. Het ge bouw zal zeven practijklokalen, acht theorielokalen, vijf tekenzalen, vier jia- tiiurkundezalen, een gymnastieklokaal, kamers voor directeur en leraren, bene vens een cantine bevatten. In de kelder zal een fietsenstalling worden ingericht en een vestiaire. Het grote vrijstaands gebouw zal zo worden geplaatst, dat de theorielokalen op het Zuiden liggen en de practijklokalen aan de Oost- en West zijde. De plannen zijn alle instanties reeds gepasseerd en zijn gereed Voor da aanbesteding. Wanneer de rijksgoedkeu- ring, die zeer binnenkort te verwachten, ië, afkomt, zal met de bouw worden be gonnen, waarna meri binnen anderhalf jaar de nieuwe school in gebruik hoopt te kunnen nemen. Prof. dr van Lochem Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau In een kleine bijeenkomst van medi sche vrienden gistermiddag in het ge bouw van het Tijdschrift voor Genees kunde te Amsterdam, heeft dr P. Mun tendam aan prof. dr J. J. van Lochem ter gelegenheid van zijn gouden doctors- feest mededeling gedaan van zijn berióe- ming tot'commandeur in de'orde vaït Oranje-Nassau; voorts heeft de voor zitter van het Kon. Instituut voor de Tropen, prof. dr V. J. Koningsberger, aan prof. dr Van Lochem .de gouden legpenning van het Instituut uitgereikt. Deze is van 1912 tot 1923 directeur, van de afdeling' tropische hygiëne van het instituut geweest, en sindsdien is hij ho norair plaatsvei'vahgend directeur. ACADEMISCHE EXAMENS r o n 1 n g e ïi. Semi-artsox. mej. H. .B. .s en de lieren J. D. Bultliuis on C, E, P. ■T. Schrader. Bev. tot arts mej. M. H. Mensch de heren H. Bel, A. N. Kremer Horinga J. Prinsen. .mslerdara. Doet. rechten mej. J. H. de Jong. I ij m e g e n. Cand. psychologie de heren S. Bierkens, P. II. J. Engels en A. L. Heyman. - Leiden. Bev. tot doctor in de rechten, op proefschrift ,.Die internasionale status van Suidwest-Afrika'' de heer H. M. Jansa van Rensburtg; tot doctor in dc geneeskun de, op id. „De perlóratie van het gastsó- duodenaile uleus", de heer J. A. Noordijk. Rotterdam. Cand. econ, mej. G. W. Soheffer en de heren C. E. M. van Eijck, J. C. Liehtenauer, J. A. van Dijkhuizen, G. H, Harten, P. C. van Loon en W. Mate- boer, Doet. id. de heren K. F. Mallee, R. Metzelaar en J L, Albers. Bev. Doctor in. de economie, de heer EL J. Kuhlmeijer, op proefschrift „Nationale of internationale katoenpolitiek". KERKNIEUWS - Volgens een bericht uit r.k.-kringen te Hongkong- heeft mgr Turner, een bis schop die te Lishoei bij de communisten, gevangen zit, in een brief medegedeeld, vergunning te hebben gekregen om in zijn kathedraal weer godsdienstoefenin gen te leiden, en dat de kerk weer voor haar doel mag worden gebruikt; twee jaar gebruikten de communisten haar als vergaderplaats en rechtbank. Ned. Her v. K e r k. Bedankt. Voor. Ede, I-I. Harkema te Zeist. Gerei', Kerken. Drietal; Te Rotter dam, Joh, P. Boer te Zwartebroek, B. J. A. Streefkerk te Berlcel en R. ïpma te Gro ningen. Examens, De classis Amsterdam heeft de heren D. N. Ha.bermchl en Th. Vollenhoven beroepbaar verklaard. Gerei,. Kerken (art. 31 ICO.)Be dankt. Voor Överschie, H. Scholte' te Nieuw-Leusen.. Ziekenhuis op Spitsbergen vernield: 2 doden Te Longyearbyen op Spitsbergen z\>h een ziekenhuis en twee andere gebou wen door een aardverschuiving geheel vernield. Twee personen kramen om het leven. Twaalf personen, onder wié de arts, werden min of meer ernstig ge wond. De gouverneur van Spitsbergen' heeft verscheidene malen di'ingend om hulp verzocht, maar het slechte weer maakt het moeilijk voor vliegtuigen om op te stijgen. Een tórpedobootjager wordt in gereedheid g'ebracht voor liet geval het weer slecht zou blijven. Strategische materialen naar Oost-Europa gesmokkeld De internationale politie-organïsatie (interpol) maakt jacht op een aantal personen, die strategische materialen uit ..Italië naar Oostéuropese landen hebben gesmokkeld. Ónder de gesmokkelde strategische materialen bevinden zich grote voorraden aluminium en koper, alsmede kostbare voorraden tungsten en uranium. De smokkelarij betrof die materialen, die op grond vanhet' At lantisch pact. aan Italië waren geleverd. Te Como bevinden zich reeds vjjf Italianen in-arrest.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2