"Oorlam TJOKLAT TJOKLAT um VRUCHTENREPEN TP) stuk MINISTER WITTE: Geen speciale tegemoetkoming voor krotvervanging in rampgebied Zo weinig mogelijk noodverblijven Sportluchtvaart in het gedrang Drenthe heeft provinciaal besef nooit overdreven „Foster Parents' Plan" zorgt voor de wezen uit watersnoodgebied Aannemers klagen: BOUWWERKEN WORDEN LUKRAAK OP DE MARKT GEBRACHT Loonpeil is dan niet meer te houden Charles Morgan internationaal voorzitter van de P.E.N. 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 11 JUNI 1953 NIET ontkend kan worden dat op verscheidene plaatsen in het ramp gebied de bebouwingstoestand, zo wel stedebouwkundig als uit een oog punt van volkshuisvesting, veel te wensen overliet. Daar, waar slechte bebouwing door de watersnood is ver dwenen of zwaar is gehavend, zou het niet verantwoord zijn in de oude trant te herbouwen en zullen gemeente en rijk moeten samenwerken om betére toestanden te scheppen. Men zal er daarbij ook niet tegenop moeten, zien een onbeschadigde opstal te amoveren. indien dit voor het verkrijgen van een st—debouwknndig verantwoorde situatie noodzakelijk is, aldus de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting in de Memorie van Antwoord op het Voor- lenige Verslag van de Commissie voor de Watersnood uit de Tweede Kamer. Tot goed begrip van de zinsnede uit de Memorie van Toelichting, waarin gewag wordt gemaakt van voorzichtig heid en soberheid, dient te worden bedacht, dat een gemeente meer gebaat zal zijn met een plan, dat binnen de grenzen van het mogelijke blijft, dan met een plan, dat door zijn te ruime opzet onuitvoerbaar is en daarom later zal moeten worden herzien. Aan het stichten van noodverblij- ven zal niet zijn te ontkomen met het oog op de arbeidskrachten uit de bevolking, die men voor het economisch herstel van het ramp gebied nodig heeft. Zou men echter volledig toegeven aan de aandrang, die er bestaat om terug te keren, dan zou het aantal noodverblijven een paar duizend moeten bedragen. Dit gaat de minister veel te ver. Zijns inziens zal men zich in dezen sterk moeten beperken. Medegedeeld zij, dat de bouw van 250 noodver blijven opgedragen is. De kosten van deze verblijven met bijbehorende werken zijn op 1.4 millioen gulden begroot. De terugkeer van de bevolking zal mede bevorderd kunnen worden door het opstellen van houten woningen, „De watersnood heeft bewezen, dat goede, niet te grote vliegvelden een kost baar bezit kunnen zijn. Wil ons land zijn privéluchtvaart behouden, dan is het geen luxe te streven naar de aanleg van meer vliegvelden. Het is te hopen, dat de regering hiervoor een open oog zal hebben en in samenwerking met de gemeenten tot uitbreiding zal over gaan," aldus het jaarverslag van de Nationale Luchtvaartschool. „ftcrrix Dit jaarverslag (over 1951 en 1952) noemt het een droevige coïncidentie, dat juist in het jubileumjaar de twijfel wordt weggenomen inzake de aanleg van een lange startbaan ten dienste van de militaire luchtvaart op Ypenburg. Voor de N.L.S. en de Rijksluchtvaartschool zijn hieraan grote consequenties verbon den. aangezien de instructie op lichte vliegtuigen niet kan samengaan met het verkeer van de snellere militaire vlieg tuigen Met andere woorden: de instruc tie moet zich naar een ander veld ver plaatsen. De vraag is nu of het moge lijk zal zijn een ander veld ter be schikking te krijgen. De enige velden, die nog voor de privévlieger open staan, zijn Hilversum, Texel, Teuge en Beek in Limburg, terwijl Eelde geen ideale landingsplaats is voor lichte toestellen, De militaire luchtvaart heeft zich van de voornaamste burgervliegvelden mees ter gemaakt. DE STEMMING OVER HET REGISTERPANDRECHT (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gravenhage, 11 Juni Zoals wij gisteren reeds meldden, het amendement-Oud op de conclusie over vraagpunt drie met betrekking tot het Burgerlijk Wetboek gistermiddag in de Tweede Kamer aangenomen met 31 tegen 33 stemmen; de tegenstemmers waren de P.v.d.A., de C.H. en drie leden van de K.V.P.-fractle. In -ons bericht van gisteren was door een zetfout de vermelding van de P.v.d.A. uitgevallen. Voor het tot deze stemming kwam, heeft mr Burger namens de P.v.d.A.- fractie nog een korte verklaring afge legd waarin hij zei, dat zijn fractie, on danks de krachtige verdediging daarvan door prof. Meijers, toch evenmin als de indieners van het amendement-Oud overtuigd waren geworden van de wen selijkheid van de invoering van een pandregister. Wel was zijn fractie voor standster van bezitloos pandrecht, waar voor dan een betere regeling moest wor den getroffen dan met behulp van een dergelijk register. Dit was neergelegd in het amendement-Zeelenberg (arb.). Doordat de stemming over het amen dement-Oud het eerst werd gehouden en dit amendement een meerderheid ver kreeg, is het amendement-Zeelenberg echter niet meer in stemming gekomen. Klachten over postverbinding Engeland Het overbrengen van post van Ne derland naar Engeland en omgekeerd is ten gevolge van de weersomstandig heden, aan onregelmatigheden onder hevig, aldus merkt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amster dam op in een adres aan de Directeur- Generaal der P.T.T, De Kamer zegt zich .ten volle rekenschap te geven van het dilemma, waarvoor de dienst der posterijen zich vaak geplaatst ziet. Deze dienst moet nl, beslissen of de post moet blijven wachten totdat de weersomstandigheden zijn verbeterd, dan wel. of zij met de dagboot moet worden verzonden, hetgeen dikwijls een vertraging in de bestelling van enige dagen ten gevolge heeft. De Kamer meent, dat moeilijkheden kunnen wor den ondervangen, indien de dienst der posterijen voor hen, die prijs stellen op een postverbinding welke grotere waar borg biedt voor een regelmatige over brenging, de mogelijkheid zou open stellen zelf tevoren te beslissen om trent de verzendingswijze van de post stukken bv. door het aanbrenger. een strookje „per zeepost". Kamer verzoekt deze mogelijkheid in overweging te nemen welke door het buitenland zijn geschon ken en die in de loop van het jaar zullen aankomen. Haar aantal bedraagt ruim 700. De vraag of, en, zo ja, op welke wijze, e huurders van voormalige krot- ■oningen geholpen zouden kunnen wor den, indien zij niet bij machte zijn, de hogere huren van de vervangende woningen in de regel woningwet woningen op te brengen, is in studie. De minister is er zich van bewust, dat dit vraagstuk acuut is. Toch schijnt het hem toe, dat in het rampgebied de moeilijkheden van de bedoelde huurders niet groter zijn dan elders, waar krot ten worden opgeruimd. Bovendien heeft de minister de indruk, dat op verschil lende plaatsen in het rampgebied woningen, welke als krotten zijn te beschouwen, bewoond worden door per sonen, die een inkomen hebben, dat liet betalen van een hogere huishuur mo gelijk maakt. Er kan zijns inziens geen reden zijn, een tegemoetkoming te geven in een bij een inkomen passende nieuwe huur, alleen om het feit, dat de betrokkene tot dusver een uitzon derlijk lage huur betaalde. Het ligt dan ook in het voornemen van de minister het verlenen van een tegemoetkoming in de ongedekte exploitatiekosten van woningen, die ter vervanging van krotten worden gebouwd, volgens een voor het ge hele land geldende regeling te doen geschieden. Een zodanige regeling verkeert in een vergevorderd sta dium van voorbereiding. Het is de minister echter nog niet mogelijk thans reeds aan te geven, in hoe verre daarbij de huidige, op de woningwet berustende, regeling tot uitgangspunt zal dienen. Het duidelijk zijn, dat de toepassing van een dergelijke regeling er niet toe zal kunnen leiden, dat het algemeen geldende huurpeil in het rampgebied lager dan elders zal komen te liggen. NIEUW STATION VAN K.N.Z.H.R.M. De Den Tex te Nijkerk gestationneerd (Van een onzer verslaggevers) De Koninklijke Noord- en Zuid-Hol- landsche Reddingmaatschappij heeft haar 25ste station geopend er wel te Nijkerk, waar de motorreddingboot C. A. den Tex is gestationneerd. Het gebeurt herhaaldelijk, dat in het Zuidelijk gedeelte van het IJsselmeer schepen bij slecht weer hulp behoeven. Tot nu toe was te Nijkerk voor dit doel een kleine sleepboot beschikbaar. Dit bootje echter is niet meer te gebruiken en de burgemeester van Elburg wendde zich tot de heer Th. de Booy, directeur van de Reddingmaatschappij, met het verzoek de reserve-motorreddingboot van de vloot, de in 1917 gebouwde maar nog zeer bruikbare C. A. den Tex naar Nijkerk te sturen. Onderhoud en vaar- kosten komen voor rekening van de ge meente; de K.N.Z.H.R.M. behoudt het toezicht. Dezer dagen is de Den Tex in de haven van Nijkerk aangekomen. Mr Dr R. H. Baron de Vos van Steenwijk: Nimmer geijverd voor eed in het Drents (Van onze correspondent) Tijdens de landdag van het Drents Genootschap, gehouden ter gelegenheid van de herdenking van de bestuursver- nieuwing, die zich in het gewest Drente omtrent de eeuwwisseling van 1600 vol trok, heeft de oud-commissaris der Ko ningin in de provincie Drente, mr dr R. H. Baron de Vos van Steenwijk een rede gehouden over 350 jaren provin ciaal Drents bestuur. Na een uitvoerig overzicht te hebben gegeven van deze materie, ging spr. verder met het begrip provinciaal besef, een besef dat voor komt in de meeste randprovinciën. Intussen, men kan dit besef ook over drijven, aldus de oud-commissaris, en het valt te betreuren dat men in een enkele provincie de weg der overdrijving is opgegaan. In dit opzicht heeft het Drents Genootschap een wijze zelfbe heersing aan de dag gelegd. Hier heeft men nimmer geijjerd om de eed in het Drents te mogen afleggen, heeft men nooit betoogd dat in de Staten van Drente slechts Drents zou mogen wor den gesproken, dat ambtenaren, in deze provincie werkzaam, de Drentse taal machtig zouden moeten zijn wanneer men gestreefd heeft naar een leerstoel in het Nedersaksisch aan de Groningse Universiteit, welk verlangen, thans door. de regering is ingewilligd, dan is het niet om het Drents als verplicht leervak op de scholen in te voeren. Er is geen brandspuit nodig, geweest om de gemoe deren van de Drentse bevolking in hun streven tot ontwikkeling van het Drents eigene te kalmeren. Men voelt zich eerst Nederlander, dan Drent... Men wenst geen Chinese muur om zich heen op te trekken om zich van de rest van het land in zekere zin te isoleren, en het is merkwaardig hoe de functionarissen van buiten Drente die hier benoemd worden, zich met de Drentse sfeer weten te amalgameren en vol ijver meewerken aan de bevordering van de specifiek Drentse belangen. Zolang men slechts een Fries, Hol lands, Drents Nederlanderschap wil er kennen, zal eenheid niet bereikbaar zijn en het algemeen belang achterstaan. Maar ik kan mij niet verbeelden, dat, wanneer de nationale kleuren worden opgestoken, de Fries, de Geldersman, de Noordbrabander, de Drentenaar zich niet om één standaard zullen scharen. Aldus heeft Thorbecke gesproken, zo besloot spr. en de laatste wereldoorlog heeft bewezen, dat hij gelijk had. In ff es. med.-advertentie jF^-jijnpro^ ZEER OUDE GENEVE* WAT LEVERT-LEVERT IS GOED' Studiecommissie voor het vraagstuk der braderies (Van onze correspondent) Het lag voor de hand, dat de kwestie van de winkelmarkten en de braderies ter sprake zou komen op het congres van de Vereniging van Hoofdambtena ren bjj het marktwezen in Nederland dat gisteren en vandaag in Haarlem is ge houden. Na diepgaand overleg besloot de vergadering het vraagstuk aan een commissie in studie te geven, die daar over een rapport zal uitbrengen. Deze commissie werd samengesteld uit vier marktdirecteuren te weten de heren Voorthuijsen, Alkmaar; Groenendijk, Leeuwarden; Weima, Leiden en Ter horst, Arnhem. Onafhankelijk van de conclusies w: toe de commissie zal komen, besloot de vergadering reeds bij voorbaat, dat de Vereniging in deze geen bepaald stand punt zal innemen, omdat in eerste aan leg het een vraagstuk is dat de ge meentebesturen aangaat. DESSIN MOCHT NIET WORDEN NAGEBOOTST .Onrechtmatige daad" De president van de arrondissements rechtbank te Almelo heeft gisteren uit spraak gedaan in een kort geding, dat de commanditaire vennootschap Stoffel Co. te Sankt Gallen in Zwitserland aanhangig heeft gemaakt tegen de N.V. Stoomweverij De Nijverheid te Enschede. Deze vordering werd gedaan op grond van het feit dat deze N.V. een door eerstgenoemde vennootschap ver vaardigd dessin zou hebben nagebootst als gevolg waarvan Stoffel Co schade zou hebben ondervonden. De president van de rechtbank, mr I. Dufour, heeft de eis van de Zwitserse onderneming toegewezen. Dit geschied de echter niet op grond van schending van de auteurswet, doch op grond van artikel 1401 van hét Burgerlijk Wetboek (onrechtmatige daad). In het vonnis wordt uitdrukkelijk ge zegd, dat in dit geval van een oorspron kelijke schepping, zoals bedoeld in de auteurswet, niet kan worden gesproken. De N.V. Stoomweverij De Nijverheid mag op grond van een dwangsom van 10.000 voorlopig niet overgaan tot de vervaardiging en aflevering van het betrokken dessin. Waarschijnlijk zal de N.V. Stoom- wevrij De Nijverheid in hoger beroep gaan. Öud-directeur De Ommelanden veroordeeld Te veel loon betaald De politierechter te Groningen heeft in de economische zitting de oud-direc teur van de Coöperatieve Melkproduc- tenfabriek De Ommelanden, cle heer F. de Boer, veroordeeld tot een boete van 600, subsidiair twee maanden hechte nis met een voorwaardelijke straf van drie maanden en een proeftijd van drie jaar. Verdachte stond terecht terzake van het feit, dat hij als directeur van De Ommelanden tijdens de staking aan een gedeelte van het personeel twintig procent- meer loon heeft uitbetaald dan geoorloofd was. Hjj had daarvoor geen dispensatie gevraagd. Op grond van een wetsontwerp van de Argentijnse regering zullen de vergun ningen voor alle radiostations worden Ingetrokken en drie nieuwe grote stations worden opgericht als ..bijdrage tot de vorming en consolidering van de geeste lijke eenheid van het land". liifëtPdiïöïïdle faiwè-övëfeen-' komst in Tweede Kamer goedgekeurd (Van onze parlementaire redacteur) 's-G r a v e n h a g e, 11 Juni Het ontwerp tot goedkeuring van de op 13 April 1953 te Washington onder tekende overeenkomst tot herziening en verlenging van dë Internationale Tarwe Overeenkomst van 23 Maart 1949 is gistermiddag z.h.s. in de Tweede Kamer aanvaard,'met aantekening, dat de com munisten geacht wilden worden te héb ben tegengestemd. Over deze herziening erf. Verlenging werd slechts een kort debat gevoerd, waar de heren Den Hartog (vvd), Schilthuis (arb.) en Haken comm.aan deelnamen. Minister ManSrfólt betreurde, met'de heer Den Hartog „(die,„zich wei nig enthousiast over dezé. overeenkomst toonde)dat de pogingen, om een be roepsorgaan,' een arbitrair orgaan, in het ontwerp opgenomen te krijgen, niet waren geslaagd. Van Nederlandse zijde- zal men daar voor de toekomst échter naar blijven streven. (Van onze redactrice voor sociaal werk s~\N GEVEER 50 kinderen onder de IS jaar hebben bij de watersnoodramp Imn beide ouders verloren. De meesten van hen zijn on dergebracht in pleeggezin nen. Voor verschillende pleeggezinnen betekent dit, al doen zij hel vanzelf sprekend met liefde, een financiële belasting, die zij niet alleen kunnen dra gen. Hierin worden voor zieningen getroffen. Maar weinig bekend is de arbeid van een organisatie, die reeds aan 21 wezen uit het Rampgebied materiële en ook morele steun verleent. Het „Foster Parents' Plan for War Children" werd in 1937 gesticht door een En gelse'majoor, die in Spanje tijdens de burgeroorlog diep werd getroffen door het leed van de kinderen die alleen achterbleven. Dankzij Engelse en Amerikaanse gelden konden de wezen in Zuid-Frankrijk - worden on dergebracht. Amerikaanse gezinnen „adopteerden" zo'n kind, dat wil zeggen verzorgden het met geld en goederen en onderhielden een geregelde correspon dentie. Tijdens de Tweede We reldoorlog had het Foster Parents' Plan 53 tehuizen in Engeland voor wezen van alle nationaliteiten en na de oorlog trok de or ganisatie zich-ook. het lot aan van de kinderen- die één van beide ouders door het oorlogsgeweldhadden verloren of tengevolge 'hier van invalide waren gewor den. In ons land ontvangen ongeveer 700 kinderen, via sociale diensten aan 't Fos- tér Parents' Plan opgege ven, iédere maand voor een waarde van minimaal 15 dollar aan geld 'en g'o'ederen van een Amerikaans pf Ca nadees gezin.. Zij krijgen brieven- en hun enige ver- - plichting is dat zij eens per maand terugschrijven. Zo ontslaat een. persoonlijke band. j Voor de wesèn- uit. hel watersnoodgébied- nu is in 21 gevallen dl-een dergelijk contact gelegd'het aantal zal nog' worden uitgebreid. Het Foster Parents'- Plan heeft voor de watersnood wezen bovendien nog een bedrag van 10,000 dollar beschikbaar,-dat kan wor den gebruikt voor het tref fen- van allerlei voorzienin gen in hun belang. Het bu reau in Nederland, dat is geveétigd Paulus Potter straat 2 te Amsterdam, be staat uit een staf van acht, van wie drie. maatschappe lijke werksters. Belastingbetaler en ontvanger klinken met elkaar Dat zelfs belastingambtenaren niet alle gevoel voor humor verloren heb ben ervoer een ingezetene van Laren die van de belastingdienst bericht ontving dat hij enige honderden gul dens in vroeger jaren te veel betaalde belasting - terugkreeg. In antwoord daarop zond hij de ontvanger der Be lastingen: 'een briefje waarin hij o.a schreef: „Hoe het ook zij, ilc ben U dank baar datU dit spaarpotje zo'n kleine jaar. voor'mij hebt bewaard, maar ■nn U het -''njj dan terug wilt geven, al ié hét 'zonder rente op rente, ver zoek ik. U vi-ietidelijk het; bedrag over té willen sclWijven op mijn postreke ning. Als ik het ontvangen heb, zal ik er een borrel op drinken, al ben ik teveel Nederlander dan dat ik dat op Uw ijelzijn. kan doen". Twee dagen later reeds ontving hij ■van.dé bewuste Ontvanger een schrij ven van de volgende -inhoud: „Dat U epn borrel niet op mijn ge zondheid (die overigens toch al pri ma is) wilt drinken, zo U schrijft in Uw - brief - van j dezer, spijt mij wèl en niét. Niét, omdat ik toevallig ge heelonthouder ben en daarnaast niet zó fiseaal verambtenaard dan dat ik stijving van- de Schatkist op deze wijze toch zon toejuichen; -wél 'omdat U in de. amptenaa-r blijkbaar niet de mede-Nederlander kunt zien, waarbij ik dan aanneem dat Uw maatstaf ten (Léze' een juiste, is. Misschien als de giro binnen is, dat zulks Uw opvat ting wijzigt ik wens U „prosit". Vi Otto Brenninkmeyer overleden Te Bad-Pyrmont, waar hij voor her stel vertoefde is, 67 jaar oud, overleden de heer Otto Brenninkmeijer, directeur der N.V. algemene confectiehandel van C. en A. Brenninkmeijer te Amsterdam. De begrafenis op het R.K. kerkhof Bui- tenveldert te Amsterdam is bepaald op Maandag omstreeks 11.30 uur. Ingest.. med.-advertëntie) GEMBERRF.PEN en Mr Pallema 25 jaar lid der Eerste Kamer (Van onze parlementaire redacteur) 's-G r a v e n h a g e, 11 Juni Van de vijftig leden van de Eerste Kamer zijn er slechts zeven, die vóór Mei 1940 hun intrede in deze Kamer deden. Van die zeven heeft prof. mr A. Anema, die in 1921 lid dier Kamer werd, het langste in de Eerste Kamer zitting gehad. Op hem volgt mr R. Pollema, die op 12 Juni 1928 senator werd. (voor de C.H. Unie) en morgen dus zijn 25-jarig lidmaatschap kan vieren. Niet alleen door zijn parlementaire ervaring, maar ook door zijn gr.ote ken nis op het terrein van het financiewezen en het staatsrecht is de heer Polléma een. gezaghebbend lid van onze senaat, naar wiens altjjd scherpzinnige betogen gaar ne wordt geluisterd. Zijn debatten ge durende vele jaren met minister Lief- tinck vormden steeds een belangwek kend steekspel, waarbij, ondanks ver schillen van mening, wederzijds altijd respect werd getoond voor elkanders ge degen kennis en oprechte overtuiginj Mr Pollema, geboren 19 April 1891 bezocht het gymnasium te Sneek en stu deerde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, In 1914 promoveerde hij daar op een proefschrift over de voorwaarde lijke veroordeling. Na eerst griffier te zijn geweest aan enige Friese, kanton gerechten, vestigde mr Pollema zich als advocaat en procureur te Leeuwarden. Naast zijn advocatenpractijk vervult hij ook nog een leraarschap in de staats wetenschappen aan de Chr. H.B.S. te Leeuwarden. Mr Pollema was tevens eèn aantal jaren lid van de Prov. Staten van Friesland. DROEVIGE AFLOOP VAN TWISTGESPREK (Van onze correspondent) Na een twistgesprek 'tussen een 13- jarige jongen en zijn ploegmoeder, te Amersfoort, greep laatstgenoemde, ge ïrriteerd door het optreden van de knaap, een bezem en sloeg hem daar mede. De jongen is kort daarop over leden. Tijdens een gisteravond op het sportpark Zuid te Bussum gespeelde voetbalwedstrijd tussen twee bedrjjfs- elftallen is een der spelers, een 21-jarige 1 Jongeman plotseling overleden. D (Van onze correspondent) Nederlandse Aannemersbond en Patroonsbond voor de bouwbedrij- ven in Nedei'land hield gisteren en van daag zijn jaarlijks congres in Haarlem. voorzitter, de heer i.r J. J. G. van Hoek uit Leiden, hield een jaarrede waarin hij het beleid van de overheid ten aanzien van de waagstukken op het terrein van het bouwvak aan een be schouwing onderwierp. Oppervlakkig gezien gaat het 't bouwbedrijf goed. Er is veel werk. Maar de verhouding van vraag en aanbod in de arbeidersvoor ziening is scheef getrokken. Er is een te kort aan vaklieden, in het bijzonder aan goede metselaars. Zo worden in wezen de hoeveelheid bouwwerk en het tempo der productie bepaald door bepaalde groepen onmisbare vaklieden. Hiertegen over staat dat de hoeveelheid werk welke in uitvoering wordt gebracht, vrij wel aan het toevai schijnt te worden overgelaten. Als een voorbeeld uit vele, hoe cle opeenhoping van werk in bepaalde ge meenten kan zijn doordat allerlei instan ties blijkbaar zonder enig onderling overleg vrijwel op hetzelfde ogenblik werken in uitvoering gaan brengen, wees spr. op Alphen aan de Rijn. Bijna klaar is daar een brug ten bedrage van 800.000. Aan de uitvoering is of wordt begonnen van 44 woningen ad 500.000, een fabriek ad 800.000, jen ambacht school ad 400.000, nog 70 woningen 700.000. Besteed wordt een school 100.000. In herbesteding komt een rioolwater-zuiveringsinstallatie ad 5 a 600,000. Voorts heeft de genie enige hectaren grond aangekocht om opslagplaatsen te laten bouwen, vermoedelijk ten bedrage van een paar millioen. En dat alleen ter wijl in Alphen aan de Rijn en andere in de buurt liggende gemeenten reeds een ernstig tekort aan bouwarbeiders is. Het resultaat is natuurlijk dat het loon peil niet te houden is en dat de overheid die enerzijds door middel van het college van Rijksbemiddelaars alles doet wat zij kan om de loonhoogte binnen zekere perken te houden ten einde het gevaar van inflatie tegen te gaan, anderzijds de zaak weer bederft door lukraak zelf werk op de markt te brengen of toe te laten dat anderen op dit gebied ongebrei deld van leer trekken. Hoewel ik een groot voorstander ben van een goede volkshuisvesting, aldus spreker, moet ik juist daarom erop aan dringen dat de overheid zich in het noemen van grote getallen van wonin gen, waardoor moeilijk vervulbare ver wachtingen worden gewekt, enigszins matigt, en dat de gemeentebesturen die toch een totaal overzicht hebben van wat in hun gemeente gaat gebeuren, regelend in de goede zin des woords op treden. Gewesten als Zeeland en de Zuidhol landse eilanden zullen met name met grote zorg moeten worden beoordeeld. Het zijn gebieden met een zeer beperkt aantal arbeidskrachten. Hier zal men moeten aanvaarden dat alles niet ineens kan gebeuren en het zou b.v. aanneme lijk zijn wanneer datgene wat geen ver band houdt met het herstel van de watersnoodschade, op het tweede plan zou worden gezet. En natuurlijk is niet te verdragen dat de Cultuurtechnische Dienst zulke lonen betaalt, dat de arbeiders van net waters noodherstel gaan drossen naar de ruil- verkaveling omdat ze daar meer kunnen verdienen. Het maakt, zo vervolgde spr., de indruk dat ik nog meer zou willen binden dan deze Overheid al doet. Verre van dien; normale tijden, die w|j geluk kig weer benaderen, eisen volledige vrij heid. Maar wanneer men van boven regelend moet optreden Jan zal men dit vollediger dienen te doen dan nu het geval is. Woningbouw WAT de woningbouw betreft, zeide spreker: is het de overheid ernst met de meermalen geuite opvatting dat de particuliere bouw een taak heeft te vervullen, clan moet de premierege ling andermaal, en dan in haar geheel, op de helling. Zou het geen aanbeveling verdienen om terug te keren naar het in 1950 verlaten systeem om de prémie ge lijk te stellen aan cle werkelijke onren dabele bouwkosten, te bepalen op een toekomstige datum, en in de daartussen' liggende periode over die onrendabele bouwkosten rente te vergoeden, welk! systeem mutatis mutandis ook nog ten grondslag ligt aan de financiering van, de woningwetbouw, Slechts onder deze voorwaarden immers kan de particuliere' bouw voor de verhuur z|jn bestaans recht bewijzen. De vergadering heeft met algemene, stemmen een motie aanvaard die de ont stemming over de verdachtmakingen waaraan cle aannemersstand .thans is blootgesteld tot uitdrukking bracht waarin het hoofdbestuur werd gemach tigd om ingeval de problemen rondom de prijsvorming en de activiteit die de overheid op dit punt ontwikkelt, niet op redelijke termijn hun beslag zouden krijgen in met de overheid te voeren be sprekingen, cle leden dwingende maatre gelen op te leggen. (Van onze kunstredacteur) Dublin, 11 Juni De Internationale P.E.N. heeft van-, morgen bij acclamatie de Engelse schrij ver Charles Morgan, in ons lancl voor al bekend als de auteur van het toneel stuk „Via Lissabon" (The Riverline) tot internationaal president verkozen. Deze verkiezing heeft zjch voltrokken met een zo grote voortvarendheid, ge steund door de pnstelpbare welspre kendheid van de- voprzitter van het Franse centrum André Chamson, dat de grijze Oostenrijker; Franz Csokor zijn stem, die timide informeerde of er niet gestemd moest! :Wqrdefy'rM!f^'n&ü'wcliglïs meer kon horerf-, Èep luid' E)P'fe'iaas''boves tigde de acciarfiatië'. Toch', "moét- 'Csokor een ogenblik: hebben.geda'éïitaan;.; ,éerf bericht, in een Gosteprgksei ]irap.t|^;fiS}!t vermeldde dat ^otóa&.*Ma»5v-^P.u ;*wór;- den -voorgesteldalg'-internationaal voor zitter van 'clePvE.N.. Tgiiazio .Silone,; de Italiaanse .schrijver; v is. '.voor \het- vooi;- zittersc|iap. aangezocht, maar drukke bezighedenhébben j Iiém weerhouden "dé candidatuur te aanvaarden, - Voor zover in de plenovergadèring van het congres is gebleken, was' er slechts, één caridï- daat: Charles Morgan. De P.E.N. heeft dus gekozen voor een jongere voorzitter dan de laatste jaren; na Maeterlinck en Croce het geval is- ge weest. Wel zal de internationale voorzit ter niet meer voor het leven, maar slechts voor drie jaar zitting hebben, maar zonder iets aan de betekenis van Charles Morgan af te doen, mag men toch concluderen dat de practische werk zaamheid van de voorzitter meer op prijs wordt gesteld dan de klank, welke zijn naam in de wereldliteratuur heeft. André Chamson karakteriseerde Morgan als een figuur, die bijkans alle werkzaam heden van leden van de P.E.N. in zich verenigt als romancier, toneelschrijver en essayist. Hij wenste het Engelse cen trum geluk, nu het voorzitterschap na jaren weer in Britse handen is gekomen. Niettemin heeft de Internationale dëz» keuze van haar voor zitter getoond, dat zij dé voorkeur geel't ian een practiserend voorzitter hoven een- wiens naam gekozen uit de vier of vijf auteurs die daarvoor in aanmer king zouden komen de exponent is voor de principia van vrije menings uiting en vriendschap tussen de schrij vers van de gehele wereld. Er is in de ochtendzitting weinig be handeld dat van belang ls buiten de kring van de P.E.N.al was het sympto matisch dat een meteorologisch-geogra- WIE HEEFT PLAATS VOOR ABONESE KINDEREN? Evenals in voorafgaande jaren zullen ook deze zomer kinderen uit Ambon- nezen-kampen een korte vacantie door brengen in Nederlandse huisgezinnen. Met de organisatie is ook nu weer het alg. secretariaat van de Kon. Vereniging Oost en West, dr Kuyperstraat 5, Den Haag belast. In tegenstelling tot andere jaren, toen zich meer Nederlandse gezinnen meld den dan er Ambonese kinderen van 7-12 jaar waren, zoekt men nu nog plaats voor ca 200 kinderen om van 1-12 Augus tus hun vacantie te kunnen doen door brengen in Nederlandse omgeving. Men kan zich aan bovengenoemd adres aan melden. MOTORRIJDER GEDOOD Twee voorbijgangers gewond Op de hoek van de Deventerstraaf en de Zutphensestraat b|j de oude tol te Apeldoorn ls gisteravond de 42-jari- ge motorrijder J- O. Bevaart uit Nie- wenhoorn (ZH) met grote snelheid uit de bocht „gevlogen en aan de tegen overgestelde kant van de weg terecht gekomen, waar een 15-jarlg meisje, M. Diks uit Apeldoorn werd gëgreper.. De motorrijder werd -zwaar' gewond en is t|jdens h-st vervoer naar' het Juliana- ziékénhuls overleden. Tiet meisje, als mede de dro-passagler van de motor rijder. de ol-jarige L, Schipner 'uit Oostvoome werden naar het ziekenhu's vervoerd. Hedenmorgen was de toe stand van bet meisje, dat een gecom pliceerde beenfra.ctuur en een hersen schudding had gekregen, zorgwekkend. Van de'hèer-Schipper, die een lichte herseuschuding en een gekneiisde hand opliep, Is de toestand bevredigend. fische resolutie van Frankrijk, waarmee men wilde bereiken dat het congres zo veel mogelijk in vacantietjjd zou bijeen komen, de geanimeerdste discussie uit lokte. Vrijdag zullen de resoluties .be treffende de nouding ten aanzien van de landen achter het IJzeren Gordijn in behandeling komen. Morgen houdt het congres zitting in Belfast irf' Noörd-ler- land. STAVENISSE BEGINT WEDEROPBOUW De.-gemeenteraad-1 van Stavenisse heeft isteren-besloten accoord te. gaan met e, bouw van .negentien houten wonin gen, welke'dop-LNobrwegen beschikbaar zpllQn^wprdénlg'éstJeld. Deze woningen zulle^'bestemd-wprden voor. watersnood-, slachtoffers; Éjé'! ra-ad aanvaardde verder met algemènbjsfemmen een voorstel.!van B, erf-W., .bm 'bjj 'de Tweede Kamer een a'dre,4';in tó-'.dlenèri, inhoudende ernstige bëzw'arèn tëgëifr .bepaalde onderdelen van- liét- ontwerp van Wet op de waters noodschade, -1953. De'g'émeenteraëd ging met algemene stemmen aécóörd met het voorstel van de burgemeester, om de Commissaris der Koningin in overwegingte geven tot algehele terugvoering van' de be volking te besluiten. De. raad hééft ten slotte besloten over te, ,gaan tot .aan koop van grond, nodig voor de bouw van vijftig nieuwe woningen. De aanbe steding voor de bouw zal over enkele weken geschieden. Minister Donker corrigeert antwoord aan prof. Molenaar Mededaling van comptabele afdeling onjuist De minister van Justitie heeft een nader antwoord gegeven op de vragen van het lid der Eerste Kamer prof. Mo lenaar, betreffende de uitbetaling van de verhoogde salarissen van de rechterlijke ambtenaren, Dé minister moet tot zijn leedwezen mededelen, datMiet door hem gegeven antwoord op deze, vragen cor rectie behoeft. Er is hem namelijk ge bleken, dat op het moment, dat dit ant woord de Kamer bereikte, ten aanzien van één rechtbank met betrekking tot vijf personen de betaalbaarstelling van de verhoogde wedde nog niet was schied, terwijl op dat moment ten a zien van zes rechtbanken (de zo juist genoemde rechtbank inbegrepen) met betrekking tot zeven personen, alsmede ten aanzien van één kantongerecht met betrekking tot twee personen de uit de terugwerkende kracht van de wet tot 1 Januari 1950 voortvloeiende suppletie betaling nog niet was geschied. De des betreffende mededeling van de compta bele afdeling is dus onjuist gebleken. De in de vorige alinea's bedoelde be taalbaarstelling is inmiddels geschied op 1 Juni jl„ hetgeen ten gevolge heeft, dat de uitbetaling in de loop van deze maand gebeurt, terwijl de minister op dracht heeft gegeven, dat de nog niet gedane suppletie-betalingen terstond zullen geschieden.' Amerikaanse onderneming aangevallen Twee Nederlanders zwaar gewond Naar thans wordt vernomen, is de vorige week de Amerikaanse onder neming „Pasir Kóppo", gelézen in het Bantamse ten zuiden van Ra.ngka.sbi- tung. aangevallen door een uit zes man bestaande, gewapende bende. Uit bet kantoor van .de onderneming, waar op het moment- van de aanval de administrateur en drie stafemployé's bijeen waren, roofden zij een bedrag van 65.000 Rupiahs, Hoewel de aange vallenen gèen weerstand boden, losten dè bandieten niettemin een aantal schoten, waardoor de administrateur, de heer De Rotte, aan het hoofd werd gewond, en de employé de heer A. J, De Witte en éen Indonesische employé in de bulk werden getroffen. Vervol gens gingen cle aanvallers hun slacht offers met goloks (messen) te l(jf, waardoor van de heer De Rotte de lin kerarm werd afgehakt en de heer De Witte aan de neus zwaar gewond raakte. Noodwet Kinderbijslag kleine zelfstandigen Zal tot 1 Juli 1954 moeten gelden (Van onze parlementaire redacteur) 's-G ravenhage, 11 Juni. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de verlenging van cle Noodwet Kinder bijslag Kleine Zelfstandigen met een jaar zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. i Deze noodwet, welke op 1 Juli 1951 in werking trad, was aanvankelijk ook voor drie jaar bedoeld geweest. Deze overgangsperiode achtte de Regering' destijds nodig om tot een definitieve regeling van deze materie te komen. Bij amendement van de heer Hooy (k.v.p.) maakte de Kamer daar echter twee jaar van, zodat de noodwet op 1 Juli a.s. zou eindigen. Aangezien de Regering er niet in is geslaagd, in de afgelopen twee jaar een definitieve regeling te ontwerpen en het vraagstuk nog bij de Sociaal- Economische Raad in studie is (o.a. cle premieheffing is een zeer moeilijk punt)zal z|j nu dus ten slotte toch nog een derde jaar gehandhaafd blijven. Of het mogelijk zal blijken, thans vóór 1 Juli 1954 gereed te komen, zal nog moeten blijken. In zijn memorie van toelichting heeft de staatssecretaris van. Sociale Zaken reeds opgemerkt, dat dan wel „grote voortvarendheid zal moeten worden betracht". Ten slotte merken wij nog op, dat over de wenselijkheid zelf van een kinderbiislagregeling voor kleine zelf standigen bovendien geen eenstemmig heid bestaat; ook niet in de kringen van de eigenlijke belanghebbenden. Van WD-zijde ls destijds betoogd, dat tege moetkoming- aan de noden der kleine zelfstandigen niet moest worden ge zocht in de sociale, maar in de econo mische sector en dat dus maatregelen de voorkeur verdienden, die de e c o n o- mische positie van de kleine zelf standigen zouden versterken. Kinderbijslag zelfstandigen Advies van commissie uit S.E.R. vrijwel gereed (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is de commissie uit de Sociaal-Economische Raad onder voorzitterschap van prof. mr dr G. M. Verrijn Stuart, die advies zal uitbrengen over de kinderbijslag aan zelfstandigen, vrijwel met haar arbeid gereed. Intussen wordt het niet waarschijnlijk geacht, dat de S.E.R. in zijn geheel zicli nog vóór het zomerreces met dit advies zal bezig houden. De commissie-Vos, welke een advies za.1 uitbrengen over de ouderdomsvoor ziening is nog niet ver met haar arbeid gevorderd. Het zal dus nog wel enige maanden duren voordat dit advies zal kunnen worden uitgebracht. Schiphol wil luchtvaartmuseum oprichten Enige tiid geleden heeft de directie van cle luchthaven Schiphol bij de ge meente Amsterdam een crediet van 70.000 aangevraagd teneinde mogelijk te maken, dat in een der bestaande ge bouwen op het terrein een luchtvaart museum wordt ingericht een plan, dat al lang bestaat, doch dat thans actueel wordt als gevolg van het veertig jarig jubileum van de Nedeii.i..„je luchtmacht, waardoor tal van sche attributen bij elkaar zijn gebracht- Wanneer het gevraagde crediet won.fc verleend (en men verwacht, dat dit wel spoedig kan gebeuren), zal een aanvang worden gemaakt met de inrichting van het museum, waarschijnlijk in het zen. Paviljoen terzijde van het stationsge bouw. waarin nu een cantine is onder gebracht. Het restaurant in het stations gebouw zou dan mettertijd worden uit gebreid. Het museum is gisteren in de gemeen teraad van Amsterdam ter sprake ge komen bij het debat over het voorstel 4.900.000 te verlenen voor nieuwe werken op Schiphol (de desbetreffende voordracht is aangenomen). De burge meester zeide o.a.: Aan een museum zal niet worden begonnen voordat het Col lege van Adviseurs daarover aan het Rijk en aan de gemeente advies zal heb ben gegeven; het is in feite een Rijks zaak, maar door het gezamenlijk beheer is de gemeente er ook by betrokken.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2