Russische marine heeft veel zwakke zijden Grote geschenk: Vondelpark dankbaar aanvaard Vcftitaie Bouw van kruisers trekt bijzonder de aandacht KWANTITEIT MAAKT MEER INDRUK DAN KWALITEIT Nota van B. en W. gevraagd P.B.O. niet voor gestelde datum gereed Eisenhower bepleit eenheid tegenover Moskou ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN DONDERDAG 11 JUNI 1953 (Van onze militaire medewerker) BIJNA drie jaar heeft de oorlog' in Korea gewoed en we zijn bijna ver geten, dat het uitbreken daarvan in de wereld en ook in ons land een paniekstemming opriep, welke Korea als de inleiding' tot een derde wereldoorlog' beschouwde. Wij hebben dat destijds niet zo somber ingezien en schreven in dit verband op 29 Juni 1950 het volgende: „Tenzij Noord-Korea rechtstreekse hulp van Rusland zou krijgen kan daarom éoor het krachtige en snelle militaire en maritieme ingrijpen van Amerika aan het conflict spoedig een einde worden gemaakt. Ben zodanige rechtstreekse hulp van Rusland verwachten wij niet. Dit zou inderdaad het gevaar met zich brengen, dat het Koreaanse conflict niet zou kunnen worden gelocaliseerd en dat het uitslaan van een wereldbrand niet tot de onmogelijkheden zou behoren. Doch juist omdat Rusland dit laatste niet wil of het zich alt h an op dit moment niet kan vei oorloven, vrezen wij niet voor ee doorzetten van Noord-Korea. met daac werkelijke Russische steun. Het waar schijnlijkste is, dat slechts getracht is om door een overrompelende actie op een even goedkope wjjze als in Wesl- Strropa door de omwenteling in Tsjecho- slowakije de strategische positie van het Russische blok te versterken. Blijkt dit niet goedkooj te kunnen gaan, d.w.z. be staat er gevaar voor een grote oorlog', dan wordt het beginsel toegepast „re- tirèr pour mieux sauter". In dit geval dus een staken van de actie op Korea en het kiezen van een ander punt. Dat andere punt ligt niet zo ver van de deur n.l. Fox-mosa." WARE het niet dat geheel onverwacht China had ingegrepen, dan was MacArthur's verwachting, dat de oorlog vóór Kerstmis 1950 zou zijn ge ëindigd, in vervulling gegaan. Doch de massalegers der Chinezen haalden een streep door de rekening. Van een Blitz krieg werd het een uitputtingsoorlog waarvan het einde niet te zien was. Luid was het geroep van tal van mili taire grootheden die aan de oorlog een einde wilden maken door een offensief tegen het Chinese grondgebied, het ge vaar va.n een derde wereldoorlog daar door eerst recht oproepend. Ten onrechte beriepen zij zich daarbij als uitsluitend doel van de oorlog op een strategie, die de vijand de mogelijkheid en de wil tot strijden zou ontnemen en hem daardoor zou dwingen zich aan de wil van de overwinnaar te onderwerpen. Wij heb ben tegen deze eenzijdige en incomplete visie destijds gewaarschuwd en eraan herinnerd, dat er nog een andere be perkter doelstelling van de oorlog als instrument van de politiek bestaat n.i. zodanige tegenstand te bieden, dat de tegenpartij tot de erkenning gebracht wordt, dat haar wil niet door geweld de wil en het vermogen tot tegenstand van de andere partij kan breken. Een op deze beperkte doelstelling ingestelde strate gie heeft ten slotte de oorlog op Korea gewonnen. Want inderdaad is hier spra ke van een militaire en politieke overwinning. Het hiervoren gefor muleerde beperkte doel van de oorlog is bereikt. Noord-Korea is er, niettegen staande de hulp van Mao Tse Toeng, niet in geslaagd zijn aanvankelijke op zet ten uitvoer te leggen, nl. Zuid-Korea met geweld onder het juk van Noord- Korea te brengen. De status quo van voor 25 Juni i»ou is door Zuid-Korea met steun der Ver enigde Naties hersteld met nog een lichte territoriale en strategische ver betering. Bovendien staat een modern uitgeruste en eerste klas troepenmacht van Zuid-Korea, bestaande uit 16 dlvl" sies met nog 4 divisies in vorming, ge reed om de integriteit van het eigen gebied zo nodig zelfstandig te verdedi gen. Deze troepenmacht houdt reeds m overwegende mate de laatste tijd net front bezet, zodat op elke 5 Zuid- koi'eaanse divisies slechts 1 dmsie va.n de Verenigde Naties in de frontlijn staat. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat de Zuidkóreanen, wanneer de troepen van communistisch China en van de Ver enigde Naties uit Korea zouden worden teruggetrokken, een goede kan3 maken Noord-Korea met geweld ondei hun bewind te brengen. Daarmede is dan althans strategisch verklaard, dat Syngman Rhee geen lust toont de stiijd te staken. IS dus de eerste fase van de oorlog met een overwinning van de Verenig de Naties geëindigd, dit wil nog niet zeggen dat daarmede het oorlogsgevaar in het Verre Oosten bezworen is en dat in het algemeen de wereld-strategische positie van het Westen aanleiding £ee tot juichen. Zoals wij reeds in ïaou schreven, bestaat het gevaar dat men het zwaartepunt naar andere gieken gaat verleggen. Viel daaronder ui 19t>0 reeds Formosa, sedert China in Korea een troepenmacht van honderdduizenden goed geoefende soldaten heelt °Pn?" bouwd, krijgt het thans seleKentod deze naar andere strategisch be ankUlke eebieden te dirieeren waar ïoktiek_en militair meer gewm valt te behalen tegen mogelijk lichtere tegenstand en prijs nl. Formosa en Indo-Cluna met het daarachter daarnevens eeleEen eebete srehied van Zuidoost-Azie tot aan ae foorten van Australië toe. Bovendien bevinden de troepen van de Verenigde Naties zich na het slu ten van een wapenstilstand in een steeds gevaar lijker wordende positie z? lana de iwede niet definitief getekend is. Wat van nu af benoorden de 38ste breedtegraad en in Mantsjoerüe gebeurt en totnu toe uit de lucht kon worden waai genomen en c q. bestreden, blijft nu geheim. He - stel van militaire installaties vliegvel den enz. wordt mogelijk, 'n het alge- meen dus een „reculei poui nueux sauter". misbruik makend van de wapenstilstand. Hiertegen vormt de internationale controle van een wapen silstandscommissie slechts een bepeikte garantie. Concluderend, nxoet men zeg gen dat de gevaren dus voorshands zo danig zijn. dat een grote waakzaamheid e-eboden blijft en een onverzwakte voort zetting van de defensie inspanning, zowel in Oost-Azië als in het Westen. Zou men zich door een wapenstilstand en een aan vankelijke overwinning laten verieiden tot verslapping dan zou de toe®tandn^°°1 het staken van het vuren, hoe paia- doxaa.1 dit ook klinken moge. gevaai- 1 ijker worden en de kans op bet uit breken van een derde wereldooilog groter dan een en ander was °Pjie': moment van het uitbreken van de oorlog in Juni 1950. Juist daarom moet de wapenstilstand van 1953 een niet minder grote spoorslag ziin om de herbewape ning van het Westen voort te zetten dan destijds bi) het uitbreken van het Koreaans conflict. GEP. KOL. K.N.I.L. FAUBEL OVERLEDEN In de ouderdom van 88 jaar is Dinsdag in Den Haag overleden de gep. kolonel hoofdintendant van het K.N.I.L. A. F. L. Faubel. De overledene is grootsecre taris geweest van de Orde van Vrijmet selaren. Hij was o.a. officier in de orde van Oranje-Nassau. Van zijn hand ver schenen verscheidene publicaties, voor namelijk met betrekking tot de vrij' metselarij. De teraardebestelling is bepaald op Zaterdag a.s. te 10.30 uur op de Be graafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag. Johan van Oldenbarnevelt Maandag te Amsterdam De Johan van Oldenbarnevelt van de Stoomvaart Maatschappij Nederland wordt, wijzigingen voorbehouden. Maan dagmorgen te Amsterdam uit Indonesië verwacht. De ontscheping van de circa 1100 passagiers, onder wie een aantal leden van de Nederlandse militaire mis sie, met familieleden 129 personen, be gint te 8.30 uur. (Van een correspondent) Londen, J uni. DE Russische Marine wordt nog altijd ten zeerste in hel uitvoeren van haar taak belemmerd door geografische omstandigheden en door de moeilijkheden van het klimaat. De verwerving van een vooruitgeschoven basis te Pillau kan het feit niet ongedaan maken, dat de Finse golf gedurende 5 maanden van het jaar door het ijs onbevaarbaar is. Het graven van het Stalinkanaal tussen de Witte en de Baltische Zee heeft de bezwaren van de Deense bottleneck, die voor Rusland de toegang tot de wereldzeeën blokkeert, slechts gedeeltelijk ongedaan ge maakt. Petsamo voegt slechts weinig toe aan de betekenis van de Noordelijke vlootbases van Polvarnoe, Vaenga en Moermansk, in de ijsvrije zone van Kola. En de grote marinewerf van Molotovsk wordt gedurende 6 maanden van het jaar door de ijsschotsen van de Witte Zee geblokkeerd. Ook de marinestralegie in de Zwarte Zee is er niet veel eenvoudiger op geworden sinds Rusland de Donaudelta heeft verworven. Het. graven van het Wolga- Donaukanaal was een grootse, maar wellicht niet zeer effectieve poging om de isolatie van de Zwarte Zee van het binnenlandse rivieren- en kanalenstelsel, dat de Baltische, Kaspische en Noordelijke Zeeën verbindt, op te heffen. Slechts door het openen, van de Noordelijke Zeeweg is het probleem van Russische maritieme strategie in belangrijke mate vergemakkelijkt. Al deze bijzondere omstandigheden vinden hun neerslag in de ongebruikelijke structuur van de Russische vloot in 1953. De Russen bezitten geen kapitale schepen, die deze naam waardig zijn, noch vliegkampschepen of moderne slagschepen, en er zijn ook geen aanwijzingen, dat zij van plan zijn schepen van een dergelijk type te bouwen. nuut, die gemiddeld konden worden af gegeven door de oude 18 cm kanons. DE RUSSISCHE KRUISER SVERD- LOV, gepavoiseerd ter gelegenheid van de verjaardag van de Hertog van Edin burgh, op de rede van Spitheadwaar deze oorlogsbodem gisteren is aange komen ter deelneming aan de kronings- vlootschouw. ER is echter grond voor de veronder stelling, dat de Russische marine zich heeft geworpen op een pro gramma van kruiseraanbouw van grote betekenis. Immers de kruisers van de nieuwe Sverdlov-klasse vertegenwoordi gen een type van schepen met grote actie-radius, zoals er nog geen uit de Baltische Zee zijn gestoomd, sinds Rozh- destvensky in 1904 zee koos om zijn noodlot bij Tsushima te vinden. Tot nu toe hadden de Russen hun kruisers ontworpen volgens de Italiaanse opvatting van een snel. artilleristisch krachtig schip met 18 cm geschut, dat echter een beperkte actie-radius had. De Kirov-klasse en haar verbeterde uit gaven. was daarvan het voorbeeld en men neemt aan, dat 'er nog acht schepen van dit type aanwezig zijn. Kort voor de oorlog werd de kiel gelegd v'oor de Chapaev-klasse, die groter waren dan de Kirov's van 8000 ton, maai' die klaar blijkelijk eerder waren ontworpen met het doel om daarop een vierde drieling toren te monteren dan om de actie- •adius en de zeewaardigheid van het standaard type Russische kruiser te ver beteren. De voltooiing van deze klasse werd door de oorlog ernstig belemmerd, maar men neemt aan dat vier dezer schepen de oorlog hebben overleefd en dat zij nu zijn "uitgerust met twaalf 15 cm kanons van een na-oorlogs model, dat ongetwijfeld een grotere vuursnel- heid heeft dan de vijf schoten per mi- IN 1940 gedurende de periode van de Duits-Russische vriendschap werd een Duitse kruiser van de Hipper-klasse aan de Russische marine overgedragen. Het is waarschijnlijk, dat de structuur van dit schip invloed heeft uitgeoefend op de bouw van de kruisers van de nieuwe Sverdlov-klasse, die 35 voet langer dan de Hippers zijn, maar (Ingez. med.-advertentie) Grote Verkade toast 10 stuks 24 cent. Toast 'op z'n best Kleine Verkade toast 30 stuks 26 cent. Gemeenteraad in Amsterdam Merkwaardige discussie naar aanleiding van gegrond-verklaring van een beroep op weigering uitbreiding kippenfokkerij (Van onze raadsoverziclitschrijver TJET Vondelpark, dat in de acht en tachtig jaren van zijn bestaan particulier eigendom is geweest, is gistermiddag aan de gemeente overgegaan, door een besluit van de raad. Deze heeft het dankbaar aanvaard, als een kostelijk geschenk. Maar dat tevens kostbaar is ook voor de gemeente zelf. Want de voorlopige ophoging zal al een 2./, millioen vergen, en het jaarlijkse onderhoud is na aftrek van enige inkomsten op ongeveeer f 2j ton per jaar getaxeerd. ffE Ransdorp woont iemand, die daar zes jaar geleden aan de Uitdammer- dijk een model-kippenfokkerij wilde stichten en daartoe aan B. en W. van Amsterdam de vereiste bouwvergunning had gevraagd en verkregen. Toen dit plan was uitgevoerd, bleek het niet aan de door het Bedrijfschap voor Pluim vee en Eieren gestelde normen te vol doen. Er was namelijk maar één ge bouwtje, gekomen, en volgens het Be drijfschap moesten er ten minste tien „pluimveestallen" worden gesticht. De man vroeg aan B. en W. vergunning tot uitbreiding van zijn bed/rijf. Maar hun beschikking was afwij zend. En dit was te erger, doordat de eigenaar van het bedrijf, op een goed keuring anticiperend, al twee supple- toire model-kippenhokken had gezet. Uit de weigering van B. van W. volgde natuurlijk, dat deze bouwsels moesten verdwijnen: zonder vergunning ge bouwd. Beroep op de raad volgde. De commissie van advies uit de raad spoedde zich naar de plaats des onheils, en adviseerde het was inmiddels September 1950 geworden de ge meenteraad, B. en W. te adviseren, de vergunning alsnog te geven. Maar dat advies is nooit op de raadsagenda ge komen. De commissie, voorzitter De Groot, heeft de kwestie toen nog eens nader gepeild en men kwam nu dezer dagen met het stellige advies, het beroep gegrond te verklaren. Dit advies stond gisteren op de agenda. Maar toen gebeurde er iets vreemds. De heer Herfst namelijk, voorzitter van de fractie der Party van de Arbeid, vroeg aanhouding van de behandeling van dit punt (en ook van een ander, evenals een geval van gegrond-verkla ring), en wel om B. en W. in de gelegen heid te stellen, alsnog een nota ter zake Maar dat deed aan de erkentelijk heid voor het geschenk dat mr Chr. P. van Eeghen als voorzitter van de „Vereniging Rij- en Wandelpark" al drie jaar geleden had aangekondigd niet af. De heren Van Sandick, Van den Bergh, le Cavelier en Van der Velde gaven achtereenvolgens uiting aan die dankbaarheid. Speciaal ook voor de souplesse van de vereniging, die geen „voorwaarden" voor de overdracht heeft gesteld, maar daarbij alleen w sen heeft geuit. Wensen, die de meente zo goed en zo lang mogelijk zal nakomen. Bij wijze van een gentlemen's agreement. En de dank ging zowel naar de gevers van nu als naar de oude stichters van het park van 1864 uit. Inderdaad hebben particulieren hier goed en groot werk gedaan, en stellig is het te betreuren, dat wat toen nog kon nu niet meer kan noch een der gelijke stichting, noch het vereiste onderhoud. De heer Van Sandick be sloot met de wens. dat het park tot in lengte van dagen in een verbeterde staat zal blijven, en de wethouder beaamde deze wens, zeggende dat het altijd van een buitengewoon grote betekenis voor de stad zal zijn. Maar één ding: als de gemeente nu maar niet, in al te grote ijver, het park vrijwel gaat ontbomen, er een kale vlakte van maakt. Daartegen waar schuwde de heer le Cavelier, en dc heer Seegers viel hem bij. Surtout pas trop de zêle! Want een boom heeft veel tijd nodig om een ware boom te worden en het Vondelpark moet het Vondel park blijven, een lommerrijke en v dadig-aandsende tuin van de stad. in het gemeenteblad te plaatsen. Meteen daarop schoot de heer Bennink Bolt, een partijgenoot van de'heer Herfst, uit met een betoog, dat dit toch niet aanging de gewone procedure was gevolgd, B. en W. hadden in een openbare vergadering van de raad hun mening tegenover die van de klager gesteld (wij laten de wederzijdse argumenten nu daar), en het resultaat. u>a,s het commissoriale advies aan de raad. Alles volgens voorschrift en in orde. De taak van de raad. was nu een uitspraak te doen: als, in dit geval- administraliêf rechtscollege. De heer Bennink Bolt kreeg veel steun. Niet alleen van de heer De Groot (die zeide dat de commissie dan het recht zou moeten hebben om weer op die nota te antwoorden), maar ook van vier juristende heren Boekei, Elsenburg, Van Rij en Roosjen; een vijfde jurist, de heer Van den Bergh, stelde tegenover hun besliste mening, dat het denkbeeld van de heer Herfst niet met wet en traditie in overeen stemming was, alleen de opmerking, dat de kla'ger (niet de commissie) dan eventueel het recht moest hebben op een nota van B. en W. te ripos teren. De zesde jurist was Wethouder Van der Velde. Deze gevoelde alles voor het voorstel van de heer Herfst. Er waren hier, zo zcide hij, ..principiële" dingen in gemengd, waarover B. en W. zich nog wel eens wilden laten horen; blijk baar betekende dit, dat de raad door een uitspraak conform het advies een precedent zou scheppen. Vergeefs maakte de heer Bennink Bolt de op merking, dat de raad zich door een besluit nooit voor een volgendgeval bindt; vergeefs was ook de nuchtere en rake opmerking van de heer De Groot, dat B. en W. toch maar zélf het punt op de agenda hadden gezet, zonder com mentaar, zonder uit eigen beweging een nota te schrijven, wat zij toch hadden kunnen doen. Vergeefs. Want het einde van dit rare liedje was, dat men het voorstel-Herfst met 19 tegen 16 stemmen aannam. De meerderheid bestond uit de Partij van de Arbeid minus de heer Bolt en de communisten plus alle wethouders. En de raad schiep nu eerder juist door deze beslissing een precedent: waar moet het heen, wan neer in beroepsgevallen B. en W„ eenmaal te zijn gehoord, weer nota's gaan schrijven? Dan kan de procedure telkens worden veranderd en is het einde niet meer te zien. De meerderheid had hier duidelijk ongelijk. ongeveer dezelfde waterverplaatsing hebben. De bewapening is echter niet groter dan die van de klei- ■e Chapaevs. Men mag veronderstellen dat het verschil in het gebruik van de waterverplaatsing is aangewend om de actie-radius belangrijk te vergroten. Dit echter maakt de Sverdlovs minder ge schikt voor het gebruik in de Baltische en Zwarte Zee, maar zij worden daaren tegen bijzonder bruikbaar voor de dienst bij de vloten in de Noordelijke wateren en in de Pacific, die nü elke na-zomer gedurende zes weken door de Noorde lijke zeeweg zijn verbonden. U\E Russische marine bezit meer dan 100 torpedobootjagers. Dit aantal bevat echter enige verouderde schepen en een aantal eenheden die van de Roemeense, Italiaanse, Duitse en Japanse marine zijn overgenomen: Het grondtype van de torpedobootjager, dat de Russen bouwen, is echter nog steeds dat van de Gordy-klasse en van haar twee verbeterde èn grotere uitgaven de Sto- rozhevoi- en de O-klasse.Dit zijn zeer snelle, sterk bewapende schepen met een betrekkelijk geringe actie-radius, die duidelijk volgens de Italiaanse op vattingen zijn gebouwd en die wel licht de stevigheid missen, die nodig is voor oorlogsschepen, die van de Noord-Russische bases uit in de Pool-winter opereren. De standaard-be wapening is van vier tot zes 13 cm kanons en van 6 tot 9 torpedo-lanceer- buizen. Wat de fregatten betreft heeft de Russische marine een type aange- len, dat de logische ontwikkeling is van de vroegere volmaakt onbevredigen de wachtschepen, waarbij actie-radius en zeewaardigheid werden opgeofferd ter- wille van een onevenredig hoge snelheid. EEN totaal van 350 onderzeeboten van allerlei klassen wekt op het eerste gezicht de indruk, dat de Russen over een geweldige onderzeevloot beschikken. Maar wanneer men deze cijfers analy seert, verkrijgt men een minder onrust wekkend beeld, vooral als men rekening houdt met de Russische handicaps en met de gebieden waarin deze onderzee boten moeten worden gebruikt. Waar schijnlijk behoren honderd van deze boten tot verouderde Russische typen, dan wel maken zij deel uit van het heterogene samenstel van onderzee boten, die op verschillende tijden uit het buitenland werden verkregen. De rug- gegraat van de Russische onderzeevloot wordt nog altijd gevormd door een hon derdtal Shchukas en Lins, die tezamen bekend staan als de Schtsa-klasse. Zij meten een 6 a 700 ton en blijven wat him capaciteit betreft iets beneden die van het Duitse type VII. Dit aantal wordt versterkt door een ongeveer ge lijk aantal kleine 200-500 ton onderzee boten van het Maliutka type, die alleen een locale en defensieve rol kunnen ver vullen. Het is van betekenis, dat de ont wikkeling' van de Mallutka-klasse van 1933 dateert. Geen van deze beide types kan als een bedreiging voor de vitale zeeverbindingen worden beschouwd, zo lang zij gedwongen zijn om van bases, die op het ogenblik onder controle van de Sow jet staan, te opereren. Slechts de vijftig of zestig Oceaanvarende derzeeërs van de „K" en de „S" klasse, die met economische snelheid een actie radius hebben van over de 10.000 mijl, kunnen worden beschouwd als een be dreiging van de verbindingen op de Oceaan langs de gevestigde routen. Aan deze twee klassen moeten echter nog de na-oorlogse typen worden toe gevoegd, die op het ogenblik worden gebouwd en waarin waarschijnlijk alle icennis, die .de Russische marinestaf tot -ïjn beschikking heeft gekregen van het Duitse personeel en het Duitse materieel sinds het eind van de oorlog, is verwerkt. Het is onwaarschijnlijk, dat de Russi sche onderzeebotenbouwers zich op het ogenblik ernstig liebben bezig gehouden met de mogelijkheden, die de atomisti sche voortstuwing oplevert. "VTIETS wijst er op, dat de Russen oor- 11 spronkelykheld hebben getoond bij de ontwikkeling van nieuwe wa pens, De vuurkracht van de schepen der Russische marine wordt waarschijnlijk op het ogenblik nog steeds belemmerd door de gebreken van de vuurleiding en die van de gecompliceerde electronische installaties, die dergelijke systemen in deze tijd nodig maken. De Sowjet-Unie heeft ongetwijfeld op het ogenblik de bijzonderheden van alle typen van con tact- en invloedmijnen die in 1945 in gebruik waren tot zijn beschikking, maar het is wellicht een verkeerde op vatting van de geschiedenis als men, zoals dikwijls geschiedt, aanneemt dat de Russen de meerderen zijn van anderen in het gebruik van mijnen. Een marine, die als zij tegenover een sterkere vijand stond, zichzelf zo dikwijls heeft opge sloten achter de bescherming van de kustverdediging, is van nature geneigd tot de tactiek van het „slaan en weg lopen", maar dit feit op zichzelf is nog geen waarborg voor de conclusie, dat de Russische marine een bijzondere handig heid heeft ontwikkeld in een offensieve methode van mijnen leggen op enige af stand van de Russische kust. Wat het materieel betreft moet een goed Russisch zeeman als admiraal Isa- kov het evenals zijn voorgangers cmder de Czaar moeilijk vinden de politiek- militaire kliek, die de koorden van de beurs in handen heeft, er toe te over reden om aan de behoeften van een har monisch opgezette marine tegemoet te komen. Hij moet er zich in het bijzonder (Ingez, med.-advertentie) EEN SCHITTERENDE GLANS IN EEN WIP! Verdubbel de glans en de levensduur van uwschoenen met KIWI SCHOENCREME in een prachtige reeks kleuren Donkerbruin Middelbruin Lichtbruin Blauw Oxbloed Kleurloos Mahonie van bewust zijn, dat een marine-lucht vaartdienst, die haar bases aan de wal heeft en waarvan het personeel met de rangen van het leger is bekleed, een luchtmacht die van vliegkampschepen kan opstijgen, niet zal kunnen vervan gen in geval de Russische oppervlakte schepen weer eens zee Mezen om de wereld-oceanen te bevaren. Bovendien zullen de Russische zee-officieren de harde lessen, die voortvloeien uit een onwrikbaar systeem van gevechtsbeve len nog moeten leren. Men kan ook niet verwachten; dat het initiatief ter zee zich zal ontwikkelen onder het systeem van „commissarissen", al wordt het politiek element daarvan bemanteld door deze lieden de titel van plaatsver vangend commandant te geven. Toen Katharina de Grote stierf was de Russische Marine een van de groot ste ter wereld. In het begin van deze eeuw was zij teruggevallen tot de derde plaats. Nu is zij wederom op de tweede plaats gekomen, wat de dienstdoende schepen betreft, waarbij dan echter geen rekening is gehouden met de belangrijke Britse reservevloot. Maar het is te be twijfelen of de Russische zeelieden, beter dan hun voorgangers onder de Czaar de traditionele handicaps van de Russische zeemacht zullen kunnen overwinnen. (HandelsbladTimesdienst)j Vacuum voor vele bedrijfstakken (Van onze Haagse redacteur) In zijn op 17 April jl. gehouden ver- adering heeft de Sociaal-Economische ;aad o.m. adviezen vastgesteld inzake de instelling van een bedrijfschap voor de landbouw, een bedrijfschap voor de bosbouw, idem voor het schildersbedrijf en nog enige andere bedrijfstakken. Aangenomen mag worden, dat deze be drijfschappen en andere, waarover de S.E.R. zijn advies reeds heeft uitge bracht, nog vóór 15 Februari 1954 (de datum, waarop de organïsaties-Wolter- som ophouden te bestaan) tot stand zul len komen (bij Algemene Maatregel van Bestuur). Hetzelfde kan gelden voor de bedrijfschappen (o.a. die voor de mijn industrie en het slagersbedrijf)die in de op 3 Juli a.s. te houden vergadering van de S.E.R. nog aan de orde komen. Mede mag worden aangenomen, dat de regering er naar zal streven het wets ontwerp tot instelling van een product schap voor bier nog vóór 15 Februari a.s- door beide Kamers te doen behan delen. Voor een groot aantal bedrijfstakken zal echter de trjd te kort blijken om nog vóór laatstgenoemde datum de P.B.O. tot stand te brengen. Voor deze bedrijfs takken zal dus straks ongetwijfeld een vacuum optreden. In hoeverre dit moei lijkheden zal opleveren, zal moeten wor den afgewacht. Voor het bedrijfschap voor zuivel staat vrijwel vast, dat niet tijdig overeenstemming zal worden be reikt over de instelling van een product schap. Dit bedrijfschap, op basis van de organisatie-Woltersom, komt eveneens 15 Februari 1954 te vervallen. Het moet nu niet onwaarschijnlijk worden geacht, dat in de plaats van het bestaande be drijfschap voor zuivel een regerings bureau voor zuivel zal worden opgericht. Ten deze zal uiteraard de regering een beslissing moeten nemen. Wordt deze procedure gevolgd, dan blijkt daaruit nog eens duidelijk, dat de regering toch niet gevoelt voor een gedwongen instel ling van een productschap of een be drijfschap. Ook in de middenstandssector is de situatie nog onoverzichtelijk. De Midden standsbonden zouden bij de S.E.R. er op hebben aangedrongen, dat eerst een advies voor de instelling van een top orgaan zou worden uitgebracht, waarna dan de hoofdbedrijfschappen zouden kunnen volgen. In de S.E.R. blijkt men voor deze procedure echter weinig of niets te gevoelen. Daar gaat men er van uit, dat eerst de (hoofd-)bedrijfschappen dienen te worden ingesteld en dan pas het toporgaan, dat slechts de verbinding zal kunnen zijn tussen de lagere publiek rechtelijke organen. (Ingez. med.-advertentie) Je merkt het bij 't K.nnmen der jaren, Bij 't dunnen en grijzen der haren, Dat, wat je ook probeert, De ervaring je leert: „Niets kan 'n Tip van Bootz evenaren" Op alle terreinen moet de vrije wereld stand houden, geen gebieden mogen worden prijs gegeven PRESIDENT Eisenhower heeft Woensdag in een redevoering te Minneapolis gehamerd op het thema, dat eenheid van de geallieerden over de gehele wereld noodzakelijk is. Hij zei, dat de Ver. Staten, hoewel zij de krachtigste natie ter wereld zijn, niet hun 'besluiten kunnen nemen zonder overleg met de bondgenoten. Tegen het communisme is een „totale verdediging" nodig, en „evenals er geen wapen te klein is of een strijdtoneel te afgelegen, zo is er geen vr\j land te nederig om vergeten te word,en", zo verklaarde de pre sident. Deze essentiëleonontbeerlijke eenheid," betekent: compromissen zo luidde Eisenhowers conclusie. De president stelde zijn opvatting van „totale eenheid" tegenover, wat hij noemde, een verdediging' gebaseerd op de fortentheorie''. Azië opgeven zou bijvoorbeeld betekenen „dat een groot deel van de wereldbevolking gemobili seerd kon worden door de communisti sche aan val sma cht enHet prijsgeven van Europa kwam volgens hem neer op verdubbeling van de industriële kracht van het Sowjet-blok. Eisenhower kan het gemopper over de Ver. Naties begrijpen. Volgens de president was de grootste waarde van de organisatie, dat zij een spiegel op houdt, waarin de wereld zi oh zelf kan zien, zoals zij werkelijk is. Ter verdediging- van de beknotting' van de begroting' voor de luchtmacht verklaarde Eisenhower, dat zijn pro gram zou betekenen „minder vliegtuigen in theorie, doch meer in feite: „sneller en goedkoper". Over een jaar zou de luchtmacht in totaal 114 groepen tellen en de luchtvaartdiensten van de marine ongeveer 10.000 toestellen, zo zei hij. Voorts voerde de president ter verde diging van zijn militaire program aan. dat er een „revolutie in de militaire we tenschap" gaande is en dat voortdu rend plannen moeten worden herzien. Ook geloofde hij, dat de bouwtijd van zware bommenwerpers kon worden ver minderd. Aan het slot van zijn rede schetste Eisenhower de strjjd tussen de vrije we reld en het communisme als een strijd op zes punten, Het was een mili taire strijd (Korea, Indo-Ohina, Ma- lakka)een economische een Rechtspositie krijgsmachten Nato-landen (Van onze parlementaire redacteur) 's-Gr avenhage, 11 JunL Tegen de goedkeuring en uitvoering van het Verdrag van Londen van 19 Juni 1951 tussen de Staten, die partij zijn bij het Noord Atlantisch Verdrag', nopens de rechtspositie van hun krijgs machten. werd gistermiddag in de Tweede Kamer alleen bezwaar gemaakt door de heer Haken (Comm.), die voor zich en zijn politieke vrienden aanteke ning verkreeg, dat zij geacht vulden worden te hebben tegengestemd. Minister Staf ontkende met nadruk tegenover beweringen van de heer Haken in deze zin, dat dit verdrag alleen de Amerikanen ten goede zou komen. Het verdrag is wederzijds en de bepalingen gelden dus op dezelfde wijze voor onze militairen, de bij mili taire eenheden behorende civiele func tionarissen en hun eventuele familie leden op bondgenootschappelijk territoir. Er bestaat, zo verklaarde minister Staf nog, overigens geen enkel plan, om hier vreemde troepen te station- neren. En op een interruptie van de heer Weiter (k.n.p.)„En Hoek van Holland dan?", antwoordde de minister, dat dit geen hier gestationneerde troepen zijn, doch dat het hier slechts een door gangskamp betreft voor militairen, die uit West-Duitsland met verlof naar Engeland gaan. De minister bestreed ook de mening van de heer Haken, dat de in het ver drag' vervatte regeling, waarbij het personeel van elke krijgsmacht op het grondgebied van een andere partner van het Noord Atlantisch Verdrag zoveel mogelijk onder eigen voorschriften wordt gelaten, in strijd zou zijn met onze Grondwet. Het humanistisch comité voor kinder uitzendingen vacantie 1953 te Hilversum verzoekt ons mede te delen, dat ook dit jaar in de periode 923 Augustus een aan tal kinderen uit de grote steden bij Hilver- sumse pleegouders kunnen worden onder gebracht. Bij de penningmeesteresse van de Vereniging voor maatschappelijk werk op humanistische grondslag „Humanitas". Simon Stevinweg 81 te Hilversum, kan men zich opgeven als pleegouder van de Dordt- se kinderen, die in Augustus naar Hilver sum komen. (Telefonisch: K 2900—9375.) mislukte rijstoogst in Azië kan geljjk staan met een verloren veldslag) en politieke, een wetenschap- pel ij k e reusachtige projecten voor onderzoekingen kunnen nieuwe uitvin- dinge oplevereneen intelleetu- e 1 e (pers, radio, het gesproken woord), en een g e e s t e 1 ij k e strijd in ker ken. scholen huisgezin en het dagelijks leven.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1