BATAVÜS Puistjes KRONINGSBEZOEK (ING) Jules Charbneau verzamelaar van kleine zaken De pluimveehouderij is zeer tevreden over 1952 Maak kennis met nieuwe aanwinst! BEELDJES INDONESIË Dinsdag 9 Juni 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad Wangedrag van twee Nederl. studenten (Van een medewerker) Ik kan zelfs by benadering niet gissen, hoe groot het aantal vreemdelingen is geweest, dat de kroning van Elizabeth II heeft bijgewoond, het zal wel in de vele duizenden lopen. Ik zou mij er. ook niet aan durven wagen om de nationali teiten op te noemen, waartoe zij behoorden. Er waren vertegenwoordigers van landen en volken by, waarvan ik het bestaan niet eens wist. Er waren natuurlijk ook heel wat Nederlanders. De beide landen liggen dicht bij elkaar, de verbin dingen zyn gemakkelijk en, vooral sinds de voorbije oorlog, is er wederzijds veel begrip en waardering. En by de kroning zullen misschien velen wel even gedacht hebben aan het ogenblik, waarop ook een Nederlander in de Westminster Abdij werd gekroond, de Koning-Stadhouder, die samen met zijn vrouw als William en Mary, Engeland hebben geregeerd. De Nederlanders, hebben hier in En geland een goede naam; ze staan zelfs bekend als „our cousins the Dutch", worden dus haast als familie be schouwd. Ik weet niet, of deze uit drukking stamt uit de tijd van de Ko- r.ing-stadhouder, dan wel of ze pas ontstaan is in de dagen, waarin we zij aan zij streden voor de vrijheid van onze landen. En nu zou ik haast willen zeggen, van je neefjes moet je het maar hebben! Twee Nederlandse studenten kregen het plotseling in hun hoofd om de kro ning te gaan bijwonen. Ze hadden wel geen geld en geen onderkomen, maar - dat mocht niet hinderen. Aan wat geld was wel te komen en een onderdak was wel te vinden. Beiden waren vroe ger nl. al eens in Engeland geweest, de een had een adres overgehouden, en de ander een sleutel die hij ver geten had terug te geven. De jongelui wisten in Engeland te komen op de avond van de kroning, en besloten zich maar even te verfrissen. Zonder op te bellen gingen ze naar het eerste adres, waar een van hen vroeger gast vrijheid had genoten. „We kunnen hier zeker wel logeren en hebt U ook iets te eten, want we rammelen van de honger." De provisiekast werd ge plunderd, en de heren vertrokken om de feestelijkheden mee te maken. Na middernacht werden ze wel wat moe, en bedacht no. 2 zich, dat hij nog de sleutel had van het huis, waar hij vroeger een tijdje geweest was. Heb slot bleek niet veranderd, dus gingen de jongelui naar binnen en hielpen zich aan enige verversingen en legden zich ter ruste in de huiskamer. De slaap was kort, en voordat de eige naars van het huis opgestaan waren, werd besloten te vertrekken. Ze lieten maar geen briefje achter; de sleutel werd ook weer meegenomen, die kon nog wel eens te pas komen. Terug naar het eerste adres om een bad en wat eten en meteen de gast vrouw en jnaar op voorbereid, dat ze nog een weekje dachten te blijven. Ik ken de gastvrouw, een Engelse dame, wier man in de laatste oorlog Kerknieuws Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Huizen (N.H.): (vaca ture J. Zwijnenburg). H. Harkema te Zeist. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Stavoren-Hindelopen; H. J. Witteveen, proponent te Amster dam. Verzorging i Naar wij vernemen is met ingang van 1 Augustus a.s. tot geneesheer directeur der psychiatrische inrichting „Veldwijk" te Ermelo benoemd de heer H. G. Boswijk, thans in gelijke functie werkzaam in de zusterinrich- ting „Wolfheze" te Wolfheze, terwijl in zijn plaats tot geneesheer-directeur van „Wolfheze" is benoemd de heer H. v. d. Drift, reeds als geneesheer aan die inrichting verbonden. Ds K. FERNHOUT OVERLEDEN. In de ouderdom van ruim 95 jaar is te Baam overleden ds K. Fernhout, emeritus predikant der Geref. kerken en de nestor van de voorgangers dezer kerken. Met hem daalt ten grave de laatste van de predikanten uit de Dole antie-tijd (1886). De overledene, die zich in vroeger jaren op allerlei ge bied bewoog, werd 12 Maart 1858 te Smilde geboren en diende eerst de Ned. Herv. Gem. van Buitenpost en Tzum en vervolgens de Geref. kerken van Zwartsluis, Dordrecht, Utrecht, Amsterdam en Vreeland. In 1933 ging hij met emeritaat. Ds Fernhout, die ook door zijn geschriften naam ge maakt heeft, was o.m. praeses van de bekende Generale Synode van Assen, die in 1926 de zaak-dr J. G. Geelker ken heeft behandeld. Een vrouw, vice-presidente van Bijbelgenootschappen DEN HAAG. Mrs Jesse M. Bad^r is benoemd tot vice-presidente van de Verenigde Bijbelgenootschappen. Zij is de eerste vrouw, die deze post bekleedt. Tijdens de wereldconferentie van de Verenigde Bijbelgenootschappen in Ootacamund (India) in 1952 werd be sloten om het aantal vice-presidenten van één op vier te brengen en dat één van deze een vrouw zou zijn. Mrs Bader is lid van Raad van Be stuur van de Vrouwenafdeling in de Nationale Raad van Kerken en presi dente van de Protestantse Filmraad. Dr H. Kraemer, directeur van het Oecumenisch Instituut te Bossey is een van de andere vice-presidenten. invalide geraakt is toen zijn leger in Holland vocht. Ze is altijd heel erg op de Hollanders gesteld geweest en deed voor hen wat haar maar moge lijk was. Gelukkig is ze te beschaafd om nu alle Hollanders over één kam te gaan scheren, maar wat ze denken moet van deze beide studenten, laat zich wel raden. Ze hoo^J. voor een verdere bezoeking van deze heren ge spaard te blijven en ik kan hel haar niet kwalijk nemen. Minister Viljoen in ons land DEN HAAG. De Zuidafrikaanse minister van Kunsten en Wetenschap pen, en Mijnbouw, de heer J. H. Vil joen, is voor een bezoek van enkele dagen in ons land aangekomen. Hij arriveerde op Schiphol en reisde onmiddellijk door naar Wassenaar, waar hij op kasteel Oud-Wassenaar zijn intrek nam. Ned. gezant te Wenen overleden WENEN. De Oostenrijkse kansela rij heeft medegedeeld, dat tijdens een soirée te Wenen plotseling is overleden jhr P. A. van Buttingha Wichers, Ne derlands gezant aldaar. Hij bereikte de leeftijd van 63 jaar. De chef van het protocol van de le gatie, Haymerle, heeft uit naam van de minister van Buitenlandse Zaken con doléance-bezoeken afgelegd bij de we duwe van de overledene en bij het Nederlandse gezantschap. Dc enige liefs met de 5 plussen T J j Laat Uw klndeitn zo'n prachi Hela winnen in de leuke Opstelwedstrijd Inlichtingen bij Uw Bauvus-dcalcr. DEN HAAG. De miniatuurstad Ma- duredam in Den Haag heeft bezoek gehad van een deskundige by uitstek. Het was de heer Jules Charbneau uit San Fransisco, een 69-jarige Ameri kaan, die vertelde de eigenaar te zyn van „de grootste verzameling kleinste voorwerpen" ter wereld. Op doorreis van de Britse kroningsfeesten naar Kopenhagen, was hy een halve dag in Den Haag en het spreekt vanzelf, dat Madurodam waarvan hy in Amerika al veel had gehoord in de eerste plaats zijn belangstelling trok. Vier wereldreizen heeft hij de afge lopen halve eeuw gemaakt om zijn verzameling van 30.000 miniatuur- Visitekaartje van een vierkante centimeter voorwerpen bijeen te krijgen. Zeven millioen mensen hebben er in de loop van de jaren in bewondering naar staan kijken. Zijn verzamelwoede is hem aangeboren. Nauwelijks zeven jaar oud had hij al een collectie tomo- liawks en pijlen, die hij had gevon den op de boerderij van zijn vader in Michigan. Nu heeft hij de kleinste radio-ontvanger in de wereld, een mi niatuur van de drukpers van Benjamin Franklin, twee stoeien en een tafel op een speldeknop, 104 letters op een ruimte niet groter dan de punt van een naald, een in Amsterdam geslepen diamant van 1/500 karaat, een naam, geschreven op een mensenhaar en 29994 andere miniaturen ^n curiosi teiten, die binnenkort zullen worden ondergebracht in een museum, dat speciaal voor dat doel inSan Fran sisco zal worden gebouwd. In sty'l gebleven. Ook met het klimmen van de jaren blijft verzamelaar Charbneau in stijl: zijn visitekaartje is niet groter dan een vierkante centimeter en hij schrijft met de kleinste vulpen ter wereld: nog geen vijf centimeter lang, die overigens goed schrijft. Als hij over zijn verza meling praat haalt hij uit zijn zakken miniaturen ter illustratie. Een van zijn jongste aanwinsten is een exemplaar uit 1840 van „The English bijou", dat INGEZONDEN MEDEDELING. I FRANSE MARINE heeft in samenwerking met België een Bathyscaphe geconstrueerd, waarmee prof. Pickard nieuwe diep zee onderzoekingen wil verrichten. kleiner is dan de helft van een luci fersdoosje. Uit zijn portefeuille komt een curiositeit van een heel ander soort: een splinter hout, dat afkomstig heet te zijn van het 17e eeuwse schip Mayflower. Behalve voor zijn hobby heeft hij ook tijd voor dingen van ernstiger aard: hij is voorzitter van de raad voor de bouw van atoombomvrije schuilkelders aan Amerika's westkust. De directie van „Madurodam" heeft hem overigens bij het afscheid een passend geschenk overhandigd: een miniatuur vaasje met (miniatuur) tulpen. Voederprijzen waren lager en voor eieren zijn betere prijzen gemaakt UTRECHT. 1952 is een buitenge woon goed jaar geweest voor de pluimveehouderij. De voederpryzen waren lager dan het voorgaande jaar en voor de eieren zyn betere pryzen gemaakt. Ook voor 1953 bestaan goede verwachtingen, ook ai zouden de prij zen iets zakken. Op dit laatste bestaat wel kans. Door de sterke uitbreiding van de pluimveestapel zullen dit jaar circa 300 millioen eieren meer wor den geproduceerd, hetgeen echter vol gens verwachting de prys niet bene den een redelijk peil zal doen zakken. De mogelijkheid bestaat, dat in het voorjaar van 1954 een redelijke prijs moeilijker te handhaven zal zijn, doch getracht zal worden eventuele moei lijkheden voor die tijd op te vangen door speciale maatregelen. Bovenstaande mededelingen werden gedaan door de voorzitter van de Ne derlandse Pluimvee Federatie, de heer M. G. Dings uit Roermond, op de ge houden jaarvergadering van dit or gaan, waarin fokkers, broeders en vermeerderingsbedrijven verenigd zijn. In December 1952 waren er in ons land 40.6 millioen kippen, die in dat jaar 2400 millioen eieren legden. Daarvan zijn 1326 millioen uitgevoerd, voor het merendeel naar Duitsland. De opbrengst van de pluimveehoude rij bedroeg 450 millioen gulden. De voedertoewijzingen en ook de kuiken regeling werden opgeheven. Voor het komende seizoen zijn ruim 48 millioen meer broedeieren ingelegd, hetgeen de helft meer is dan in het broed- seizoen van 1950. Plet vraagstuk van de kuikenbeheersing is bestudeerd, waarna het plan-Tukker is aangeno men. Dit betekent, dat de regering In de beheersing niet erg ver zal gaan en alleen excessen, als het vestigen van nieuwe grote farms op de boer derij bedrijven, zullen worden tegen gegaan. Volgens verwachting zullen er in December 1953 circa 14 millioen jonge leghennen zijn of wel 4% mil lioen meer dan een jaar daarvoor. Men stelt zich voor, overproductie te voorkomen door het in Januari 1954 snel opruimen van oude dieren, voorts door verhoging van het binnenlands verbruik van eieren (dat door een propaganda gestimuleerd zal worden), en natuurlijk door het plan-Tukker. De bedoeling is door deze maatrege len de productie van eieren met niet meer dan 300 millioen stuks te doen stijgen. Men verwacht voor dit groter aanbod zonder grote moeilijkheden een behoorlijke afzet te vinden. Met VELPON zie je er geen barst van! ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE S00R1 Thans clne soorten Castella. Echte Bloemenzeep voor 20 cent Hebt IJ al kennis gemaakt mét Ca stella's nieuwste aanwinst? Een heerlijke frisse Bloemenzeep.,. voor slechts 20 cent! Onverpakt: U ziet de fijne pastelkleuren en geniet vol behagen van de diepe rozengeur. Meer dan ooit is het thans waar, dat IÉDERE vrouw mooi kan zijn. Voor de komende warme zomerdagen, als U zich eens een keertje extra wilt verfrissen, hebt U thans zelfs keur uit drie soorten Castella. Vraagt uw huid om extra ryk échuim? Castella Spécial, mild en zacht (32 cent), schuimt schier onuitputtelijk. Is uw huid vooral gebaat by een zeep, waarvan het gehalte aan heilzame oliën bijzonder hoog is Dan blijft de klassieke Castella Schoonheldszeep (32 cent) aangewezen. Tijdelijk zijn twee stukken Castella Schoonheidszeep thans verkrijgbaar bij uw winkelier voor 50 cent. Profi teer nog gauw van dit bijzonder aanbod! En wilt U een echte merkzeep voor zéér bescheiden prijs, dan is er de~ onverpakte Bloemenzeep van 20 ct. Maak uw; keus- VI presteert n\èèt^erkwkkende^^^ lUT Korte, berichten K.A.B.-spel. Op 19 Juli zullen in het Bossche stadion 35.000 personen uit de K.A.B. bijeenkomen om te kijken en te luisteren naar een muziek- en to- neelfeest met vendeliers en volksdan sers en het openluchtspel De Wonder boom van Jan Naaykens, geregisseerd door Anton Sweers. Aan het spel zul len 1000 kinderen en 3000 mannen en vrouwen deelnemen. Nieuw knipperlicht. Op Maandag 22 Juni zal bij de onbewaakte overweg in de spoorlijn Amersfoort—Zwolle te Ermelo een automatische knipperlicht installatie in dienst worden gesteld. Jubileum. De Vlissingse zeevaart school, de De Ruyterschool, viert dit jaar haar gouden bestaansfeest. De of ficiële viering is om verschillende redenen uitgesteld tot medio Septem ber. Tegelijkertijd zal het nieuwe schoolgebouw aan de Boulevard Ban- kert officieel in gebruik worden ge steld. „Verboten". Het Oostenrijkse socia listische blad Arbeidterzeltung is Za terdag in de Sovjet-zone van Oosten rijk verboden, omdat het een artikel had geplaatst dat als een aanval op de Sovjet-Unie werd beschouwd. Storm. In Arcadia, in de Amerikaan se staat Nebraska, zijn tien personen omgekomen toen een wervelstorm de boerderij waarin zij zich bevonden, met de grond gelijk maakte. FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentworlh 73 „Op het ogenblik nog niet", verklaarde juffrouw Silver ernstig. „Ik moet nu maar afscheid van je nemen. Waarschijnlijk zul je jé wel in verbinding stellen met de hoofdinspecteur, om die voetafdruk ken te laten opmeten. Gelukkig is er sinds Woens dag geen regen gevallen, maar 't is nooit goed op het voortduren van mooi weer te rekenen! Ik acht het mogelijk, dat bij een uiterst zorgvuldig onder zoek stukjes kalk zullen worden ontdekt op de bovenste trede en ook op het vloerkleed in de stu deerkamer, als de persoon in 'kwestie de kamer is binnengestapt. Heb je een lantaarn.... of zal ik die van mij hier laten?" „Ik heb er een in de auto". „Dan zeg ik je nu goedendag, Het is erg opwek kend in de buitenlucht en ik .al genieten van een wandeling". Randal March van zijn kant trad de studeer kamer weer binnen en belde het politiebureau le Lenton op. HOOFDSTUK XXXI Jonathan Moore zette zijn kopje neer, zei tame lijk verstoord, „dank je, Elizabeth" en bleef met ietwat vage blik zijn nichtje en de .sombere jonge man, met wie zo zich naar zijn mening wel erg gauw weer verloofd had, aanstaren. Voor zover Carr Robertson betreft, lag er in die blik iets, dat men zou kunnen vergelijken met het wantrouwen, waarmee hij, Jonathan, een voorwerp van twijfel achtige antiquiteit placht te bekijken. Zeker, hij had Carr al heel lang gekend, maar herinnerde 2ich óók, hoezeer hij indertijd met een zg. antieke schrijftafel in de nek was gezien. Vijftig jaar lang zou het ding eigendom van één en dezelfde familie zijn geweest en de oude markies had hem schrifte lijk gegarandeerd, dat er nog wel honderd jaar aan dat bezit waren voorafgegaan. Toch scheen er in die anderhalve eeuw een vervalsing te zijn ge pleegd. In iemands levén kan er nu eenmaal een ogenblik aanbreken, dat hij tot zoiets zijn toevlucht neemt. Onder de druk der omstandigheden wordt het geweten tot zwijgen gebracht en verandert een eerlijk man in een schurk Elizabeth las de gedachten van haar oom zó dui delijk, dat ze met een gevoel van opluchting zag hoe hij opstond, het hoofd schudde en de kamer verliet. Toen het geluid van zijn voetstappen was weggestorven, merkte Carr aarzelend op: „Er be staat weinig twijfel, dat Jonathan mij voor schuldig houdt". Het meisje keek hem met haar grote heldere ogen, nu nog helderder door de glans van niet-ver- goten tranen, aan. „O, ja", sprak ze „twijfel genoeg. Als die er niet was „Zou ik niet hier zijn, bedoel je?" Ze knikte. „Ja, iets van dien aard. Je zóu het huis niet mogen betreden en ik zou je ergens op een afgelegen plek dienen te ontmoeten". „En zou je dat?" Met oneindige zachtheid in haar stem, antwoordde ze eenvoudig: „Ja, lieve jongen". Die woorden deden Carr naast Elizabeths stoel neerknielen en zijn hoofd dicht tegen haar schou der drukken. Zo, zonder te spreken of te kussen, bleven ze lange lijd elkander vasthouden. Eindelijk hernam Carr: „Holderness denkt er nu anders over. Hij zegt, dat ik bij het openbaar onderzoek een verklaring dien af te leggen, maar liever niet moet wachten tot ze mij er toe dwingen. Volgens hem zal het een betere indruk maken als ik nu naar de politie ga". „En zul je dat doen?" „Ik weet het niet. Eerst wilde ik er met jou over spreken. M. i. zullen ze, als ik die vérklaring afleg, wel verplicht zijn, mijof Rietta te arresteren". Zijn gezicht stond strak en hij was doodsbleek toen hij de woorden „of Rietta" her haalde. „Maar Carr!" „Ja, zie je, de man was om half elf, een paar uur, nadat ik hem bedreigd had, een lijk. In die twee uur zijn zowel Rietta als ik daar geweest cn is- hij vermoord. Bovendien heb lk Rietta's of juister mijn eigen regenjas doorweekt van bloed, er weggenomen. Dat die jas feitelijk van mij was, maakt het geval nog waarschijnlijker: Rietta erft immers een half millioen en ik koel mijn wraak! Je ziet, dat de kansen zowat gelijk staan tussen moord uit geldzucht en als wraakneming". Hij lag noch altijd naast haar geknield, doch raakte haar niet meer aan. Ze beproefde niet, hem te naderen, maar zei ten slotte peinzend: „Je ge looft, dat Rietta het gedaan heeft Nu stond hij langzaam op en stond met saamge- drukte handen voor haar. nv--r*i vervolgd) en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart.de 2iekte kiemen worden gedood VOEDT VERSTERKT EN DESINFECTEERT DE HUID Prins Maurits-mednille. Ter gelegen heid van de algemene jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse ver eniging Ons Leger is de Prins Maurils- medaille uitgereikt aan de luitenant- kolonel van de generale staf G. H. Christian, oud-commandant van het Nederlandse detachement Ver. Naties. Terug in 't Vaderland. Het stoffelijk overschot van de heer P. J. Schmidt, in leven secretaris van de ontwape ningscommissie van het secretariaat der Verenigde Naties, zal naar Neder land worden overgebracht. De heer Schmidt overleed op 2 December jl. te New York aan een hartaanval. De her begrafenis is bepaald op Dinsdag 9 Juni a.s. op Westerveld. Zonnesteek. Ruim honderd perso nen zijn totnogtoe dit jaar in Noord en Midden-India gestorven als gevolg van zonnesteek. Zomersnceuw. In hel district Kaby- llë in Algerië is voor het eerst in Juni sneeuw gevallen. Verbannen. Acht R.K. missionaris sen, onder wie een bisschop, die uit China waren verbannen, zijn te Hong kong aangekomen. Zeven van hen wa ren in October 1951 in Tsingtao ge vangen gezet op beschuldiging van „contra-revolutionnaire activiteit". Zij hadden allen meer dan twintig jaar in Noord-China gewoond. VAN EN OVER AUSTRALIë EN NIEUVV-GUINEA. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië, mr Susanto Tlrtoprodjo, heeft een bezoek gebracht aan de Ne derlandse minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns. Hij heeft aan de heer Luns inlichtingen verzocht in verband met de berichten in de pers over samenwerking lussen Australia en Nederland betreffende Nieuw- Guinea. Deze inlichtingen werden aan mr Susanto verstrekt, waarbij van Ne derlandse zijde het bericht werd ont kend, dat er sprake zou zijn van een verdrag tussen Australië en Nederland op het gebied der defensie. Wel wordt, aldus minister Luns, deze samenwer king gezocht op het gebied van de ont wikkeling van land en volk van Nieuw-Guinea en voor wat betreft de technische samenwerking op bestuur- lijk niveau,

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2