A-raT"Z Het vissertje van de K.L.M. Het seizoen is weer begonnen, ook voor vlieger Veenendaal Twee reacties Hoge Veluwe trekt steeds meer belangstelling "Pijn ?RH BUM1N Delftse dames klaagden over nylons met korte levensduur Ï5»nsdag 9 Juni 1953. NIEUWE APELDO ORNSE COURANT Tweede blad (Van een onzer redacteuren) BIJBELS GESFROKEN zijn de hengelaars broeders in Petrus. Tot hen behoort ook Willem van Veenendaal, gezagvoerder bij de K.L.M. Hij heeft over zijn hobby eens een boekje geschreven, „Het loze vissertje", aan ac lectuur waarvan wij ineens weer moesten denken, toen wij dezer dagen de eerste vissers van het seizoen aan de stille vliet zagen zitten. Want 't is weer zover. Het visserslatijn is weer een springlevende taal en „tjoek", kolossaal wat ik nu beet heb, dat is zelfs in de vijvers van de Nederlandse Heide-Mij. nog nooit vertoond! Uitvinding van de lepel Van'deze „taal" geeft Van Veenen daal zgn lezers natuurlijk de nodige staaltjes. Maar hjj doet dit, volgens de regelen der kunst, geheel argeloos en terloops. Zo tussen enige historische documentatie en een serie welgemeen de adviezen door springt dan ineens de beroemde „uitschuifbare snoek" of „rekbare baars" uit het leefnet. Die historische documentatie betreft met name de uitvinding van de lepel of blinker, spinner, plug en wobbler, waarmee de sportvisser soms snoekt. Deze uitvinding staat op naam van Amerika's boerenzoon Julio Bluel, die op een hete zomerdag in 1830 op het meer in Vermont naar forellen hen- VA JV r~jr Andree Debar, een Franse kunstena- nares heeff medegedeeld, dat zij in principe toestemming van presi dent Peron van Argentinië heeft om een film over het leven van Eva Peron te draaien. Het is waarschijn lijk, dat het scenario gedeeltelijk zal worden gebaseerd op een door Eva Peron zelf over haar leven geschre ven boek. Dr Arnold, assistent van de bekende Weense zenuwspecialist prof. dr Hans Hoff, heeft op een bij eenkomst in Wenen verklaard, dat vele malen chronische drankzucht was genezen door toepassing van electrische schokken, aangezien deze drankzucht veelal slechts een symp toom van zenuwstoornis was geble ken. Een Franse non is tot twee maanden voorwaardelijk veroordeeld, omdat zij voor 2500 gulden aan kost baarheden uit het kasteel van haar werkgevers, had gestolen en verkocht. Zij had het geld besteed voor voedsel en kleding voor de kinderen die zij verzorgde. De ouders, baron en baro nes Roquette uit Toulouse, besteed- ken al hun geld aan feesten en paard- rennen en waren nooit thuis. De ver zorgster van de kinderen kreeg nooit salaris. Een grote zwerm sprink hanen, komende uit Syrië, is Turkije binnengevlogen en richt daar grote schade aan de gewassen aan. Er wordt met man en macht gewerkt om te verhinderen, dat de sprinkhanen de vlakte van Adana, het centrum van de katoenproductie in Turkije, zullen bereiken. Het gemeentebe stuur van Nijmegen stelt voor, in overeenstemming met het advies van de gemeente-archivaris dr J. de Jong, de Nijmeegse stadskleuren te veran deren in' geel (goud)-zwart, in plaats van de sinds de tweede helft van de 16e eeuw gevoerde rood-zwarte kleu ren. Op historisch heraldische gron den, zo betoogt de gemeente-archiva ris moeten de juiste kleuren, naar het kleuren-geheel in het Nijmeegse wa pen geel (goud)-zwart zijn. De Britse filmmagnaat sir Alexander Korda is te St. Paul de Vence in Zuid-Frankrijk in het huwelijk ge treden met de 26-jarige Alexandra Boycum. Dit is het derde huwelijk van Sir Alexander. De Noorse Ro tary clubs hebben 13.300 kronen (on geveer 6500 gulden) ter beschikking van Nederland gesteld voor de op bouw van het overstroomde gebied. eer geraffineerde oplichter, de 31- jarige Van L. uit de hoofdstad, die ook reeds met succes in Den Bosch werkzaam was geweest, is in Delft door de recherche aldaar gepakt. Hij had zich bij een drukkerij in Delft vervoegd en zich voorgedaan als ambtenaar van de afdeling nazorg van de Stichting 1940-1945. Hij bestel de enige duizenden kledingbons, doch wilde er enkele als proef hebben. Dit gebeurde. Van L. ging naar een sten- cil inrichting, waar de typiste op zijn verzoek op de bonnetjes tikte: „Goed voor een costuum, een paar sokken, qen regenjas, een overhemd en een wollen vest". Vervolgens ging hij naar een kledingmagazijn na te voren te hebben opgebeld om mee te delen, dat de ambtenaar van zijn bureau on derweg was om het bonnetje te ko men honoreren. In het kledingmaga zijn werd hij een poosje aan de praat gehouden en toen werd er een hand op zijn schouder gelegd. „Poli tie. wilt u maar volgen. De auto staat voor". De chef van het kleding magazijn had het zaakje niet ver trouwd en de politie in kennis gesteld. gelde. Hij had geen geluk en mismoe dig begon hij in zijn bootje aan de kersen of pruimen, die ma Bluel hem had meegegeven. Misschien was het volgens étiquette, misschien zomaar een vreemd spelletje uit verveeldheid. in elk geval keilde Bluel de pitten met een zilveren lepel in het water, totdat hem de lepel ineens uit de hand vloog overboord. Hij zag zijn stuk ta felzilver onder water wegkantelen, tot het ongelofelijke gebeurde. „Een kanjer van een forel sefhoot uit de diepte naar boven en met één slok verdween de lepel naar binnen. Vlug zwom de forel er mee weg. Op dat moment werd er een uitvinding geboren." Later vervolmaakte Bluel de vorm van de lepel. „Hij experimenteerde met kleuren en modellen, camoufleerde de draaiende haak met veren van plaat- sealijk waterwild en testte de rotatie- snelheid van het asje dat de lijn strak hield en dat kinken en draaien voor kwam". Wat des schrijvers welgemeende ad viezen betreft, deze zijn velerlei en raken in diepste wezen aan de tech niek van de sport. Indrukwekkend is zijn schets van de vier systemen voor het vissen op snoekbaars, met daaraan verbonden de namen van enkele grootmeesters, die na jaren zoeken de edele kunst van de werphengel hebben geperfec- tionneerd: Kick, Geuderere, en Nelis Vogel. VLIEGEN EN ZOETWATER A. Viruly, als collega-gezagvoerder- bo'ekenschrijver, leverde een stukje „ter inleiding". Miskenden wij aanvankelijk de rela tie tussen vissen en vliegen, Vi ruly is er om ons duidelijk te maken, dat althans in het geval Van Veenen daal vliegen zeer speciaal verband houdt met zoetwater. In wat hij noemt de middeleeuwen der vliegerij, in den jare 1926, moest de tweede luitenant-leerling-vlieger Viruly zich bij de zojuist tot tweede luitenant-vlieger benoemde Van Vee nendaal melden, om als waarnemer een korte „overlandvlucht" mee te ma ken in een Fokker Cl. Heel geestig be - schrijft Viruly die vlucht. Hij, nog maar bogende op nul solovlieguren, was vol bewondering voor de lucht- held Van Veenendaal, die er reeds in geslaagd was ruim tweehonderd vlieg uren in leven te blijven. „Hoe impo neerde die rustige rug in leren jas mijn jong gemoed!" Het toestel kliefde het luchtruim. Toen zweeg de motor ineens en de Fokker daalde. Viruly begreep het zo gauw niet; dacht dat de luchtheld een gunstiger luchtlaag op ging zoeken. „Hoe laag gaat u?", vroeg de leer ling. „Hij verd.'t helemdal", riep de held slechts terug. Nederland zwiepte enkele malen onnatuurlijk snel rond, toen pla neerde de Fokker recht af op een bijzonder klein weiland. Ik zat klaar om in geestdriftig gejuich over de manoeuvres uit te barsten, toen wij tegen de grond aanstoven en daarop enkele hoge sprongen begonnen uit te voeren. Halverwege de derde sprong remmen bestonden toen nog niet draaide Van Veenendaal zich half om en riep ter inlichting: „Let op! wij gaan de visjes voeren." En dat was uitstekend gezien, want nog geen tien seconden later sprong de Cl, aan het eind van, het weilandje, een opvaller^I brede sloot in en daarin onder water. Ze hebben hem er de volgende dag met veel paarden uitgetrokken. Deze luchtvaartgeschiedenis laat zich alleraardigst kruiden met symboliek, en Viruly heeft nog meer van zulke verhalen, die de voorbestemdheid van zijn collega-vlieger tot sportvisser zin rijk in het licht stellen. RIMPELING IN HET WATER Tenslotte zou men iets willen op merken over het eigenaardige genre journalistiek, dat mensen als Viruly en Van Veenendaal in het vliegend bloed schijnt te zitten. Hun pen is ple zierig vlot; hun stijl cosmopolitisch of liever gezegd bewegelijk in de zin van vlug en vluchtig allerlei situaties vast leggend; hun omgang met de lezer hof felijk en bereidwillig waar het er op aan komt even iets uit te leggen. Bij Van Veenendaal worden al deze voor treffelijke eigenschappen echter ietwat in prijs verlaagd door de manier, waarop hij soms meent zijn gezellig- heidsvertoon in taalvormen onder te moeten brengen. Door een overdaad aan wendingen met mitsgaders, mits dien, deswege en weshalve, verliezen zijn formuleringen wel eens die pitto reske charme, die hij er juist aan wilde verlenen. En dan is er voorts die bewust als een rimpeling in het water van de stijl teweeggebrachte rhetoriek, die aan vankelijk 'n aangenaam, hooggestemd meegevoel teweeg brengt, maar op den duur toch niet bevredigt als me thode om de lezer deel te laten heb ben aan de gemeenschap van alle ware hengelaars. Als „inwijdingsformulier" wordt zijn stijl eigenlijk gekenmerkt door hetzelfde opgezweepte of kunst matige lyrisme, waarmee bekwame reporters hun lezers betrekken in de geheimen van het wijnproeven, het pijproken, of het feestelijk haarkappen. Verder geen woord kwaad van „Het loze vissertje". DE HEER J. WELTEVREDEN, een radiohandelaar uit Zierikzee, schonk Maandag de noodzender van Zierikzee, waarmee op 2 Febr. het eerste contact na de ramp met de buitenwereld werd verkregen, aan het Watersnoodmuseum van Zierik zee. De zender werd destijds in 6 uur vervaardigd door de monteur A. Hossfeld. Als spoel werd o.a. een wijnfles gebruikt. Brandgaatjes door vonkjes DELFT. De dames die in de om geving van de N.V. Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek en de Oliefabrieken Calvé-Deift wonen, klagen er over dat liaar nylons zo kort meegaan. De di recties van de betrokken fabrieken zijn van deze klachten op de hoogte gesteld en die van Calvé heeft nu be sloten andere brandstof in haar be drijf te gaan gebruiken teneinde te werd in de bronstijd van het edelwild bij herhaling geconstateerd, dat groe pen jongelui van een bepaalde orga nisatie over de afrastering klommen en de rust in de tijdelijk afgesloten wildbaan verstoorden. Tenslotte deelde ir Van Tuil nog mee, dat met ingang van 21 Juni het Arnhems vervoerbedrijf en de Veluw- se Autobus Dienst hun lijnen door het Nationale Park weer openen. Bebos sing, beplanting, wildstand e.d. ont wikkelden zich in gunstige zin. Bij de rondvraag merkte de heer H. M. M. Jeekel, lid van het bestuur der stichting N.P. op, dat een tweede mu seum ter oriëntatie van bezoekers zou indruisen tegen het ideaal van de stichters der Hoge Veluwe, die immers de natuur en het rijksmuseum Kröller- Müller als de grote twee-eenheid be schouwden. Een nieuw museum zou de aandacht van het rijksmuseum kun nen afleiden, afgezien van de finan ciële consequenties. Het vertonen van filmstroken zou geen bezwaren kun nen ondervinden, wellicht dat daar voor straks beschikt kan worden over de aula van het rijksmuseum. Jhr De Beaufort zette daarop uiteen, dat het zeker niet in de bedoeling van de Vereniging van Vrienden ligt of ge legen heeft de „symbiose" van park en rijksmuseum te bedreigen. Men had alleen het voornemen het publiek, zo mogelijk door een klein museum, te onderrichten en het zo in staat te stellen intenser van de natuur en van de aanwezige culturele schatten te genieten. Algemene staking in Griekenland ATHENE. Het algemene Griekse vakverbond heeft Maandagavond bij monde van zijn secretaris-generaal, Makris, medegedeeld, dat de algemene staking van 24 uur doorgang zal vin den. De staking zal om middernacht beginnen. Een gepubliceerd communiqué van de regering beantwoordde, aldus Makris, niet aan de eisen van de ar beiders. kunnen beoordelen of het nylom mis schien wordt aangetast door stoffen welke uit de schoorstenen van de fabriek ontsnappen. Zij wil hiermee echter geenszins te kennen geven dat zij meent dat de schuld bij haar bedrijf ligt. Bij informatie bij het kunststoffen- instituut T.N.O. te Delft vernemen wij, dat nylon een grote chemische be stendigheid heeft. Het is echter geens zins uitgesloten, zo zei men, dat het schade ondervindt van bepaalde stof fen welke er uiteraard in de omgevi'ng van de grote industrieën in de lucht zweven. Ook is het heel goed moge lijk, meende men, dat de schade wordt veroorzaakt door kleine vonkjes uit de fabrieksschoorstenen. Deze vonkjes kunnen zo klein zijn dat zij op buiten hangend wasgoed geen nadelige in vloed hebben, doch wel het nylon, dat veel minder bestand is tegen warmte, aantasten. Met deze laatste veronderstelling kloppen de ervaringen welke men heeft opgedaan bij een kousenrepara tie-inrichting te Delft. Steeds zijn het weer de dames, die in de buurt van de genoemde fabrieken wonen, vertel de men ons, die kousen ter reparatie brengen waarin zich brandgaatjes be vinden. Soms is het zo erg dat de kou sen niet meer te repareren zijn. Wijziging in de Grondwet Plechtige afkondiging DEN HAAG. Naar wordt vernomen, zal de plechtige afkondiging van de grondwetsherziening met betrekking tot de buitenlandse betrekkingen ge schieden, zowel in Nederland als in de overzeese rijksdelen op Maandag 22 Juni, des ochtends te -half elf. In 1948 was het tijdstip vastgesteld op des middags half drie Nederlandse Ijijd, maar thans is bepaald, dat de plechtigheden in elk gebiedsdeel te half elf plaatselijke tijd zullen ge schieden. In Nederland gebeurt de voorlezing in iedere gemeente vóór of in het huis der gemeente in een plechtige openbare zitting van de Hoge Raad, van elk der gerechtshoven en der rechtbanken. In Suriname in een plechtige openbare zitting van het hof van Justitie, in de Ned. Antillen in een plechtige openbare zitting van het hof van Justitie, in Nieuw-Guinea in een dito van de raad van Justitie. In de overzeese rijksdelen geschiedt de voorlezing tevens vóór of in het paleis van de gouverneur. Van het ogenblik der plechtige af kondiging af treedt de wijziging in werking. DOOR UITSTROMEND GAS BEDWELMD. UTRECHT. Gistermiddag is in het S'ads- en Academisch ziekenhuis te Utrecht opgenomen de 61-jarige we duwe Van der R. uit Bilthoven, die door een bij haar inwonende dochter bewusteloos op bed werd aangetroffen. Het is gebleken dat een gasslang in de keuken was ingescheurd waardoor de weduwe bewusteloos is geraakt. Zü «•as giste-avond nog niet bii bewust zijn. Een in de keuken verblijvende hond kwam om het leven. Pngeland heeft vorige week met veel praal en luister de kro ning van de tweede Elisabeth ge vierd. Niet alleen de gewijde han deling in de Abdijkerk van West minster werd door de midden- eeuwse glans omgeven. Het gehele in het kader van de kroning plaats hebbende gebeuren, was meer dan ooit-pompeus. Uit alle delen van het Britse Gemenebest waren de vertegenwoordigers naar Londen gekomen. Het was, zoals dé Ameri kaanse pers schreef, een glorie die eigenlijk niet meer van deze tijd was. Als om deze mening nog eens te onderstrepen, verkondigde mi nister Dulles op de avond vóór de kroning, dat het tijdperk van kolo nialisme (en de minister nam dit be grip blijkens zijn latere uitleg nogal erg ruim) voor bij was. Het tijdperk dat Dulles voor de geest stond, was kennelijk een ander dan dat welk volgens som mige Engelse ochtendbladen van 2 Juni voor de deur stond. Hoewel vrij van enghartig kolonialisme, voelde Engeland zich weer (of nog) eens het centrum van de wereld, ne in Whitehall in de kronings- week begonnen conferentie van de eerste ministers van 't Gemene best, heeft de idee van grote dingen die gebeurd waren of stonden te gebeuren, nog belangrijke steun ge geven Churchill wil kennelijk op de Bermuda-conferentie verschij nen met de morele steun van alle vergaderde eerste ministers. Enge land had kennelijk het plan om met een eigen politiek voor den dag te komen. Een politiek, naar de waar nemers meenden, gericht op verzoe ning tussen het uiterste standpunt van Amerika en Rusland. de overzijde van de Oceaan hebben deze plannen tot een eigen middenweg, die in voorberei ding zou zijn, tweeledige reacties opgeroepen. De Chicago Tribune van de Brittenafkammer: kolonel McCormick, gaf op zure toon het standpunt van de super-isolationis- ten weer. Volgens dezen had Enge land voor het laatst eens uitgepakt en moest men het gehele plan als een stunt van een stervende natie beschouwen. Er was aan deze Euro peanen geen eer meer te behalen. Geheel anders was het wederwoord van senator Taft. Deze invloedrijke politicus, niet door zijn politiek in zicht maar door zijn niets ontziende doordrijverijen, smeedde" het ijzer toen het van de kroning nog warm was. Engeland, zo betoogt Taft, was de enige bondgenoot van betekenis voor de Verenigde Staten. Men moesj? de andere eeuwig krakelende Europeanen in de Verenigde Naties maar in hun (ruzie) vet gaar laten smoren. Ongetwijfeld waren deze woorden bij de in nationale feest roes verkerende Engelsen in goede aarde gevallen, als niet Taft, maar een ander ze gesproken had. Te goed herinnert de Brit zich nog de serie politieke flaters die deze poli ticus tijdens en na de tweede we reldoorlog ten beste heeft gegeven. Waarschijnlijk zal dus Tafts oproep aan dovemans oren gesproken zijn. Niettemin is het plan van de sena tor een karakteristiek voorbeeld van de ideeënwereld die bij som mige republikeinen blijkt te leven. Voorlopig zullen de stemmen van McCormick en Taft nog terug echoën van de muur van goodwill -en begrip voor Europa, die Eisen hower vertegenwoordigt. Of deze anti-Europese stemmen echter niet aan invloed zullen winnen is een vraag die de toekomst nog open laat. Minister Witte naar Gelderland ARNHEM. De minister van We deropbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. W. Witte, is voornemens om, te zamen met enkele leidende functio narissen van zijn ministerie, op 12 Juni a.s. een werkbezoek aan Gelder land te brengen. Bezocht zullen worden Wageningen, Arnhem, Nijmegen, Maas en Kerkdriel. De tocht, waarbij Gede puteerde Staten van deze provincie met enkele ambtelijke adviseurs de minister zullen vergezellen en waarbij ook de verschillende colleges van B. en W. zullen worden betrokken, zal eindigen te Zaltbommel. Greep in juweliers étalage NIJMEGEN. Gisterochtend vroeg hebben onbekende daders een brutale inbraak gepleegd bij een juwelier te Nijmegen. Met een stuk beton hebben zij een ruit van de winkel ingesmeten. Ogenblikkelijk werkte daarop het waarschuwingssignaal. Toen men be neden kwam bleken de daders reeds gevlogen te zijn. Zij hadden een greep gedaan in de voorraad gouden ringen, die in de etalage lagen uitgestald. Er wordt vermist voor een waarde van f 2500. Op straat vond men nog enige ringen, welke de inbrekers klaarblij kelijk hadden verloren. Zij blijken met een auto gevlucht te zijn. De po litie stelt nog een nader onderzoek In. „Vereniging van Vrienden" in Schaarsbergen bijeen EDE. Ter gelegenheid van de tiende Hoge Veluwc-dag, die de Vereniging van Vrienden van het Nationale Park hield in het boerderij-restaurant Rijzen burg te Schaarsbergen, heeft de voorzitter, jhr W. H. de Beaufort, een overzicht gegeven van het werk, dat in de afgelopen jaren werd verricht. Jhr De Beaufort stelde vast, dat de vereniging door haar honderden leden er in slaagde overal in den lande contactpunten te scheppen, waarin de liefde voor het Nationale Park verankerd ligt. De stichting van werkgroepen was een positief resultaat daarvan en de be langrijkste werkgroep die voor grote zoogdieren en vogels kwam na ver loop van tijd met een rapport van haar inzichten en een ontwerp voor een klein museum, waarin de bezoekers by het betreden van het Nationale Park zouden voorgelicht kunnen worden t. a. bevinden. Geen oriëntatiemuseum Toen echter over deze plannen con tact opgenomen werd met het bestuur van de stichting Nat. Park „De Hoge Veluwe", bleken de financiën de uil voering van deze opzet niet toe te laten en zo bleef dit oriëntatiemuseum dat men reeds „De Aanschouw" had gedoopt tot nu toe tot de vrome wensen behoren. In plaats van naar een museum met leercollecties e.d., gaan.de gedachten thans uit naar een eenvoudiger opzet, die o.m. zal kunnen bestaan in het vertonen van filmstroken voor grote excursies. Overleg hieromtrent is nog gaande. Wat de werkgroep natuurwachters aangaat, is een reorganisatie doorge voerd, waarvan de resultaten met ver trouwen worden tegemoet gezien. De taak van deze natuurwachters is uit de aard der zaak eveneens een op voedende. Uit de jaarverslagen bleek, dat de Vereniging van Vrienden thans 372 leden telt. Met een voordelig saldo van f 750,— kan de financiële positie gezond genoemd worden. De directeur van het Nationale Park, de vele schatten, die zich daar ir J. H. van Tuil, deed vervolgens enkele mededelingen. Hij betreurde het verloren gaan van de prachtige heide bij het vliegveld Deelen, thans veranderd in een groot startbanen complex. Dit ging alles even vlot, maar de financiële afwikkeling tussen de Hoge Veluwe en de staat laat nog altijd op zich wachtenEen nieuwe aanval van Mars werd gedaan op het terrein De Hoef: de stichting werd voor de keuze gesteld verhuren of vor deren. Het aantal betalende bezoekers steeg tot ruim 290.000, waarbij nog enkele tienduizenden donateurbezoeken ge teld kunnen worden. Er werden in 1952 niet minder dan 21.000 auto's, 2525 bussen en 71.000 wielrijders genoteerd. Het aantal kampeerdagen bedroeg 4600. Nam in 1952 het aantal buiten landse bezoekers steeds toe, dit jaar vertoont hetzelfde beeld. Er komen heel veel Belgen, maar het aantal Duitsers is reeds 1% maal zo groot. Het jachtslot St. Hubertus trok 5S.000 bezoekers. Lof voor publiek. Over het algemeen gedraagt het pu bliek zich zeer gedisciplineerd, alleen Over de grenzen

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1