Verkiezingsuitslag zal beslissen over het lot der democratie ITALIË DENICOTEA DE POLITIEKE PARTIJEN IN ITALIË Adenauer hoopt met hulp van de V.S. toetreding tot Nato te verkrijgen LEZERS DV LIJST VAN STAFCHEFS MOEST FIAT VAN TAFT HEBBEN NA. 4 ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 6 JUNI 1953 Vier centrumpartijen worden bedreigd door rechtse en linkse extremisten, en kleine splinterpartijen kunnen over de uilslag beslissen (Van on/,e correspondent) BONDSRAAD KEURT SCHULDEN REGELING GOED De Westduitse Bondsraad heeft Vrij dag; in eerste lezing- het wetsontwerp goedgekeurd tot ratificatie van de overeenkomst van Londen tot regeling van de Duitse buitenlandse schulden. Dc vertegenwoordigers der staten heb ben in het door de bondsdag goedge keurde ontwerp slechts wijzigingen van ondergeschikt belang aangebracht en in parlementaire kringen verwacht men, dat het wetsontwerp in de loop van de volgende week definitief zal worden goedgekeurd. Geen beperkingen meer op handel tussen V.S. en Tsjechoslowakije Het Ameriakanse departement van bui tenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat drie van de vier restricties, op de handel met Tsjechoslowakije welke na de gevan genneming van William Oatis werden uit gevaardigd opgeheven zijn. Het betreft hier de beperkingen op de Tsjechoslo- slowaakse exporten naar de V.S., de leve ring van niet-strategische goederen aan Tsjechoslowakije en het reisverbod voor Amerikanen in Tsjechoslowakije. De eni ge resterende restrictie is die op vluchten van Tsjechoslowaakse vliegtuigen boven West-Duitsland. Deze restrictie is in sa menwerking met Groot-Brittannië en Frankrijk uitgevaardigd en moet derhal ve oo 'gezamenlijk worden ingetrokken. Thailand doet beroep op Veiligheidsraad Te Parijs werd gisteren bevestigd, dat Thailand heeft besloten de kwestie der aanwezigheid van Vietminhtroepen in Laos, die liet als eeen gevaar i zijn grondgebied beschouwt, aan veiligheidsraad voor te leggen. Thai land heeft Frankrijk evenwel doen weten, dat het zal wachten tot de rege ringscrisis in dit laatste land voor bij is. Rome. J uni ^Zondag gaat het Italiaanse volk ter stembus. Nooit was de verantwoor- ZJ «lelijkheid der kiezers groter dan ditmaal. Wie het goed meent met Europa, met Italië en met de democratie, dient op dit ogenblik met be zorgd oog waar te nemen, wat er aan de zuidelijke zijde der Alpen gebeurt. Een felle strijd is bier gaande, waarbij de nauwelijks herboren democratie ondermijnd en aangetast wordt door drie totalitaire machten: commu nisme, fascisme en op een ander, veel menselijker plan, clcricalisme. En de mensen in wier banden bet lot van dit land besloten ligt, de kiezers, zijn moe: teveel beloften hebben zij geboord en teveel leuzen. In 1945 waren bet mannen op hoge leeftijd, Crocc, Bonomi, Orlandi, Sforza, Einaudi, die bel land opnieuw de juiste weg hebben gewezen. Velen van ben zijn heengegaan: anderen als Don Sturzo, De Gasperi. ook Parri, slaan boewei bejaard, nog op de bres; maar met iedere dag neemt bet getal d Italianen, die weten wat democratie betekent af, want de jongeren weten dat niet of slechts ten dele. De fascisten hadden op allerlei wijze h verderfelijke, doctrines verbreid onder de jeugd en uit die „jeugd v de lictorenbundel" komt bet overgrote deel der leidende personen v beden voort. Naar onze mening beeft de democratie tegenover hen baar plicht verzuimd. Nalatigheid bij de her-opvoeding kenmerkte de ministers van onderwijs in de opeenvolgende ministeries-De Gasperi. Geen wonder dat die jeugd ten prooi valt aan de handige speculaties der extreem-rechtse of extreem-linkse propaganda. In Italië, vooral in bet Zuiden betekenen personen vaak meer dan pro gramma's. De strijd wordt bijna uitsluitend gevoerd op de basis van vage principes, en concrete persoonlijke aanvallen. lichaamd achten in politie-agenten en belastingambtenaren. Zij willen een koning met pluimen op de hoed. die in een gouden koets voorbijrijdt, ducatcn rondstrooit en feesten geeft met veel vuurwerk. Lauro werkt da.n ook volgens dit recept; zijn verkiezingscampagne is gebaseerd op het uitdelen van macaroni, geld en schoenen, op fakkeloptochten en vuurwerk; daarnaast koopt hij de duurste voetballers voor de voetbalclub van Napels, die onder zijn beheer staat. Bij Lauro vindt men hogere ambte naren. generaals, admiraals, enz. perso nen die tijdens het fascisme een grote ervaring hebben opgedaan en die over veel relaties beschikken. Hun program ma, chauvinistisch en anti-democra tisch. komt op veel gebieden overeen met dat van het oude fascisme voor 1943. Neo-fascisten zijn sterk UITERST rechts vinden wij de natio nale royalistische partij (PNM). die in 1948 slechts vijf percent dei- stemmen ver-wierf maar thans wel niet beneden de tien zal büiven. De naam van deze Dartii is niet veel anders dan een masker. In Italië verkiest bijna de helft der bevolking de monarchie boven de republiek. Maar de PNM, onder lei ding van de Napolitaanse reder, thans burgemeester van Napels, Achille Lauro. wil iets anders. Het gaat hier om een groep grootgrondbezitters en conservatieve industriëlen, die een be schermer zoeken tegen alles wat hun privileges kan aantasten, tegen sociale wetgeving, tegen burgerlijke vrijheden. Deze partij steunt op het politiek onrijpe onderproletariaat van Napels en Zuid- Italië. gewend de koning (voor hen de Bourbons van voor 18601 te beschou wen als de grillige beschermheer tegen de willekeur van de ..staat", die zii be- (Inyez. med.-advertentie) Betoverende plaatsen voor ontspanning, sport en mondaniteit aan de schilderachtige Italiaanse Sterk gereduceerde benzine-prijzen voor buitenlandse toeristen. Rondreisbiljetten op willekeurige spoortrajecten: le klasse Lire 24.0011 2de klasse Lire 16.000 3de klasse Lire 10.000 le klasse Lire 36.000 2de klasse Lire 24.000 3de klasse Lire 15.000 Inlichtingen: OFFICE NATIONAL 1TALIEN DE TOURISME Ë.N.l.T. BRtJXELLES, Boulevard du Régent la, Telefoon 12.86.19—13.16.58 en alle reisbureau* De Italiaanse Sociale Beweging I MSIia een herleving van het fascis me. zoals dit zich had ontwikkeld na 8 September 1943 in de zogenaamde republiekvan Saló. Deze fascisten zijn dus republikeinen. Zü hebben een sociaal programma, gebaseerd op de corporatieve staat. De agressieve poli tiek tegen Abessinlë, Albanië, later Frankrijk, Griekenland, Joegoslavië keuren zij nog steeds goed. Erepresi denten zijn twee als oorlogsmisdadigers veroordeelde militairen: „maarschalk" Graziani en prins Borghese. Hun voor naamste tegenstandster zien zü In dl partij van De Gasperi en in het alge meen in de democratische, partijen. Deze neo-fascisten noemen zich verdedigers van het Katholicisme, doch trachten van de Kerk een werktuig te maken In hun strpd tegen de vrijheid van ge weten. van woord en pers. Het fascisme van 1922, aan de voor avond van de Mars naar Rome, was numeriek niet zo sterk als de beide fas cistische bewegingen (PNM en MSI) thans tezamen zpn. Bovendien zullen voor de MSI nog velen stemmen, die teleurgesteld ziin door de resultaten van acht jaren democratie. Democratisch Centrum Het democratische Centrum hestaai in de eerste plaats uit de Christelijk- democratische party, die een zeer samengesteld karakter heeft. Dc partij heeft veel minder leden dan men zou denken; zij verkrijgt echter mil- lioenen stemmen van eenvoudige men sen,die zich, niet met. politiek be moeien, maar hun stem, geven aan degenen, die orde en rust weten te handhaven, het gezinsleven en de godsdienst beschermen. De arbeiders van de katholieke vakbonden tonen zich in loonconflieten vaak zelfs min der plooibaar dan de sociaal-demo craten. Zij vormen de linkervleugel van de party. Uiterst rechts vindt men een groep zeer conservatieve elementen, waaronder heel wat voor aanstaande ex-fascisten. Deze groep voelt veel voor samenwerking met de royalisten van Lauro, maar het is onze overtuigingdat wanneer het zover zou komen de Christelijk-demo- erotische party uiteen zou vallen. De rechtervleugel steunt voornamelijk op de Katholieke Actie. De nieuwe kieswet is in zoverre een unicum in de wereld, dat zij niet een premie toekent aan de sterkste partij, maar aan een groep partijen, die teza men meer dan 50% der stemmen be halen. (Theoretisch is het ook mogelijk, dat alle anti-democratische partijen van rechts en links zich verbinden om de democratie ten val te brengen Christendemocraten hebben zich der halve verbonden met drie uitgesproken lekenpartijen, waarvan de „liberalen" de meest rechtse groep vormden. De terugkeer in haar gelederen van Caran- dini, oud-ambassadeur te Londen, heeft aan de partij nu ook weer een represen tatieve linkervleugel geschonken. Indien de samenwerkende partijen meer dan 50% der stemmen behalen, zullen deze linksliberalen, tezamen met de sociaal democraten en de republikeinen moeten strijden voor het behoud en de hoogst noodzakelijke vervolmaking der sociale wetgeving, voor het behoud der be dreigde vrijheid van pers, voor gods dienstvrijheid, voor de beperking der censuur op het theater (van elericale zijde) en voor bescherming van het openbare onderwijs, dat erg in het ge drang is geraakt. Hun taak zal verre van licht zijn en voornamelijk daarin bestaan, te verhoeden, dat de Christen democraten nog meer in het vaarwater der fascisten geraken en te veel elle boogsruimte geven aan elericale drijvers als Gonella, de partijsecretaris der Chr democraten, die antwoordde op een vraag, wat hij dacht van senator Mac Carthy, dat inderdaad „de Amerika nen het communisme veel beter begrij pen dan de Europeanen en dus hun maatregelen nemen". De republikeinen vormen een kleine partij met een bewonderenswaardige traditie, maar zij hebben, nu hun pro gramma in hoofdzaak is verwezenlijkt, weinig te bieden, hetgeen niet zeggen wil, dat zij geen uitstekende mannen hebben zoals Pacciardi, de minister van defensie of La Malfa, ïtalië'a voorbeel dige minister van Buitenlandse Handel Saragat en zijn sociaal-democraten be vinden zich als typische lekenpartij in een wat zonderlinge positie. Hun aan hang is stellig groeiende ten koste van die van Nenni: maar het feit, dat zij zich hebben laten vinden voor eeii samenwerking met clericalen, deed hun hier en daar afbreuk. Bereiken de vier partijen de gewenste 50% der stemmen, dan zullen de sociaal-democraten vooral moeten strijden voor meer sociale recht vaardigheid, voor een belastingstelsel, wa.arbij niet zoals thans het geval is 80% der staatsinkomsten voortkomen uit indirecte belastingen, die gelijkelijk GRUBER ONTMOET MALIK De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken dr Karl Gruber heeft gisteren te Londen langdurig geconfe reerd met de Russische ambassadeur Jacob Malik. Woordvoerders voor dc Oostenrijkse regering hebben verklaard, dat Gruber en Malik over de zich in een impasse bevindende kwestie van een vredesverdrag voor Oostenrijk hebben gesproken. ED.G.-PLAN OP ACHTERGROND GEDRONGEN Crisis in Frankrijk en onzekerheid over conferentie met Moskou zette alles op losse schroeven (Van onze correspondent) drukken op arm en rijk. Hun taak zal ook niet gemakkelijk zijn. Onder de talrijke kleine democratische -oepjes, die niet meedoen aan het ge meenschappelijk front der vier, zijn er twee die onze aandacht verdienen, om dat hun meer of minder succes over de verkiezingen kan beslissen. Het is zeker, dat de vier geen kans hebben op veel meer dan 50% en enkele tienduizenden stemmen kunnen de strijd beslechten. Epicarmio Corbino, vermaard econoom, vriend van Einaudi, is uit de liberale partij getreden met het doel te verhin deren, dat de vier partijen de z.i, on rechtmatige „premie" verkrijgen. Corbi no heeft zijn aanhangers voornamelijk ir. het Zuiden, maar hij moet ook vrienden hebben in het industriële noorden. Meer naar links staat de groep der Volksi heid, met Ferruccio Parri, de man die de hoofdrol heeft gespeeld in de weerstands- beweging in Noord-Italië. Hij was mi nister-president in 1945 en een de meest onkreukbare en rechtvaardig, politici van Italië. Naast deze linkse liberaal vinden wij Greppi. tot voor kort soc.-democratisch burgemeester van Mi- la a. Zanardi, soc.-dem. oud-burgemeester van Bologna, professor Calamandrei, jurist en letterkundige, Adriano Olivetti, die door het sociale werk in zijn fabrie ken zich een uitgebreide vriendenkring heeff verworven. Parri meent, dat ei pressie is uitgeoefend om te beletten, dat er fondsen worden beschikbaar gesteld voor zijn verkiezingscampagne. De stem men, die hij wint, kunnen het midden- blok der vier verbonden partijen beroven van de overwinning. Nenni en Togli.mi DEHALVE wat anipperpartijtjes (Cucchi en Magnani) vinden wij ten slotte uiterst links de socialisti sche partij van Nenni en de commu nisten. Voor het eerst sedert 1946 zullen deze beide partijen afzonderlijk en niet als „volksblok" deelnemen aan de verkiezingen, hetgeen de mo gelijkheid biedt, eindelijk eens vast te stellen hoe sterk de communisten alleen zijn. Wij weten slechts, dat de beide uiterst-linkse partijen tezamen op ongeveer een derde van alle stem men kunnen rekenen. In het algemeen verwacht men, dat Nenni meer stem men zal verwerven dan de commu nisten. Dit zou zeker hoopgevend zijn, vooral wanneer juist is, wat Saragat verzekerde, namelijk dat een groot deel der arbeiders, die hun stem geven aan Nenni in de grond der zaak demo cratische socialisten zijn, doch anti katholieken. Ook De Gasperi acht Nenni echter niet verloren voor de democratie. Blijkt hij numeriek ster ker dan Togliatti, dan is het hem misschien gemakkelijker zijn "vrijheid van beweging langzamerhand te her nemen. finges. med.-advertentie U met Denicotea rookt. Een pakje sigaretten per dag betekent, dat U in 11 dagen ca.30 gram Nicotine en Teer in Uw lichaam krijgt. Deze en andere schadelijke bestand delen in dc Denicotea-speciaalfilter opgevangen,bereiken Uw keel, hart en longen nier. Daarom wordt Denicotea dan ook door vele doktoren cn tandartsen sterk aanbevolen. Ook bevrijdt Denicotea U van de hinderlijke rokcrshocst en verhoogt Denicotea-speciaalfilter f Let daarom speciaal op de naam Sigaretien-, sigaren- en tabakspijpen verkrijgbaar in de goede sigarenwinkels ever de gehele wereld Denicotea-pijpjes door afschaffing super-weeldebelasting thans tegen sterk verlaagde prijzen. vragen het woord del DHNICOTfA In Amsterdam, Tel 51 De communistische partij is wat leden tal betreft verreweg de grootste van het land en het is tevens de grootste com munistische partij, welke men buiten Rusland kan vinden, met ongeveer twee mlllioen leden. Maar het enige, wat de verkiezingen ons kunnen leren, is of Togliatti en Nenni tezamen vooruit zijn gegaan dan wel achteruit. Wat wel vast staat, onverschillig hoe de verkiezingen uitvallen, is dat opnieuw De Gasperi de regering zal moeten vor men. Zijn blazoen blijft onbesmet, daar hij hemelhoog uitrijst boven de soms weinig fraaie politiek van de partij, waarvan hij de leider is en die hem het leven vaak verre van gemakkelijk maakt. Voor deze man, ver in de zeven tig, die ter verdediging van de democra tie nu reeds weken lang dag aan dag het land afreist en overal het grote woord van verzoening en verdraagzaam heid doet horen, zelfs in het midden van deze uiterst felle verkiezingsstrijd, kan men niet anders dan bewondering heb ben en de extremistische partijen, die mannen als De Gasperi aanvallen en op de meest lage wijze betichten, vellen reeds daardoor alleen een oordeel over zichzelf. Opnemingscapaciteit beurs aankondiging van de emissie van 20.000.000.nieuwe aandelen Holland Amerika-Lijn heeft een vrij „rote koersval van de oude aandelen van deze Maatschappij ten gevolge gehad, en deze emissie vormde dan ook voor oude aandeelhouders geen prettige gewaar wording. De oorzaak van de koersda- moet in de eerste plaats gezocht worden in het feit, dat de beurs heden ten dage blijkbaar onvoldoende opne mingscapaciteit bezit, Naar gelang meer emissies zullen volgen, zal deze capaci teit verder teruglopen met als resultaat, dat dc koersen over de gehele linie nog sterker zullen dalen. Dit zal tot gevolg hebben dat het publiek zich meer en meer van de beurs zal afwenden met alle gevolgen van dien. Mijn vraag is nu: kan hiertegen het zij door overleg met de Ver. v. d. Ef fectenhandel of hoe dan ook niets wor den gedaan Is het niet mogelijk dat deze vereniging met eventuele emitteren de instellingen overleg pleegt om na te jaan welke emissies kans van slagen hebben zonder dat aandeelhouders wor den gedupeerd Zou bijv. in plaats van een aandelenemissie niet een obli gatie-emissie kunnen worden uitgege ven. waarbij aandeelhouders een recht van voorkeur genieten of op andere wij ze iets kunnen worden gedaan tegen de thans herhaaldelijk voorkomende ver storende invloeden van Emissies? Mr W. H. WURPBL (Een dergelijke bemoeienis met de markt ligt niet op de weg der Vereni ging. Bankiers moeten voor beoordeling van de kapitaalmarkt voldoende com petent worden geacht. Red. Hbd.) Geen regerende vorsten bij kroning WAT is de reden, dat een regerend vorst niet aanwezig kan zijn bp de kroningsplechtigheid van een an dere koning of koningin? Kunt u daar op een antwoord geven? Wed. dr F. A. MELCHIOR-v. HETEREN ttET protocol vereist, dat degene, die gekroond wordt voorrang heeft boven andere aanwezigen. Zouden reeds gekroonde vorsten uit andere landen de plechtigheid bijwonen, dan zou dit de ongewenste situatie scheppendat zij in rang zouden voorgaan bij de te kronen vorst (in). B o n n. Juni. DE werkelijke oogmerken van de reizen van Adenauer naar Washington, Parijs en Londen blijken steeds duidelijker betrekking 1c bobben oj» de toelating van West-Duitsland tol de Noordatlantiscbe verdragsorgani saties, wanneer er van de Europese Defensie-Gemeenscbap niets terecht komt. Hoewel de kanselier de aanvaarding van de EDG door de Bondsdag en de. Bondsraad beeft weten door te. zeilen, heeft president Heuss ge weigerd, dc desbetreffende wetten te tekenen, zolang bet constitutionele hof te Karlsruhe zich niet beeft uitgesproken over de grondwettelijkheid van dc overeenkomsten. Zulk een verklaring zou van dit bof niet zijn le verwachten, althans niet over alle clausules. Aangezien zich ook in België moeilijkheden voordoen ten aanzien van de grondwet en men in Frankrijk nog geen parlementaire meerderheid kan vinden voor ratificatie van dc EDG, moet men ernstig rekenen met het feit, dat deze in haar huidige vorm er niet komt. Adenauer wil dit niet openlijk bekennen, doeb dat hij er op is voorbereid, blijkt uit zijn aandrang, 0111 in dit geval West-Duits land op te nemen in de Nato. Het staat wel vast. dat John Foster Dulles aan Adenauer heeft toegezegd, te pleiten voor het lidmaatschap van Bonn in de Nato. maar dat hp zulks niet openlijk kan verklaren, om in Frankrijk het verzet tegen de Westduitse herbe wapening niet nog groter te maken. Het is echter anderzijds duidelijk dat Dulles binnenkamers deze suggestie als dreige ment zal hebben gebruikt, om althans van de Fransen aanvaarding der EDG af te dwingen. Men herinnert zich, dat Adenauer op 24 April verklaarde, dat de V.R. een directe aansluiting van West- Duitslanrl bp de Nato zou steunen. Natuurlijk volgde daarop een tegen spraak van Dulles. Adenauer zeide later, dat men in Washington wel voor de ge dachte voelde, doch dat Frankrijk er zich tegen verzette en over een vetorecht beschikte in de Nato-raad. Het drijven van Republikeinse leiders als Taft om Amerikaanse troepen terug te trekken uit Europa en de defensie daarvan over te laten aan de bondgenoten, zou het scheppen van een nationaal Duitse leger wel aantrekkelijk maken voor een groot deel van de regeringspartij in de V.S. In de Nato heeft tot nu toe alleen de Por tugese minister Paulo Cunha zich duide lijk voor een Westduits lidmaatschap verklaard. Hij heeft Bonn bezocht, kort nadat Adenauer uit Washington war teruggekeerd, Ook aan Cunha had Ade- nauer verklaard, dat Dulles aan de kan selier had beloofd, aanspraken van Bonn op het lidmaatschap van de Nato te steunen. De Britse ambassadeur te Moskou, Sir Alvary Gascoigne, vernam dat zoiets ook aan Molotow tér ore was gekomen. In Parijs reageérde minister Pleven toen onmiddellijk door te verkla ren. dat er zelfs van de EDG generlei sprake zou kunnen zijn. indien het feite lijk de bedoeling was. door een achter deur de West-Duitsers op te nemen in de Atlantische gemeenschap, en hun toe te staan, een nationaal leger te vormen. De V.S. hebben wel een bilateraal ver drag gesloten met Spanje, doch dit is volledig souvercin. West-Duitsland is bezet gebied, Zonder Franse toe stemming een nationaal Duits leger te urmen is onmogelijk, tenzij de Franse zone zou worden gescheiden van de andere. De Nato zelf zou daarmee in stukken vallen, en de veronderstelling is mrlopig nog ongerijmd. Het slaat wel vast. dal dc Ameri kaanse druk op Frankrijk sterk blijft en dat. het geenszins onmogelijk is. dat bij het uitblijven van de EDG door de V.S. dc deelneming van D \tsc een heden wordt geforceerd met. de dreiging aan het, adres van Frankrijk, om anders alle Amerikaanse troepen van het vaste land terug te trekken. Daarop dringen Republikeinen als Taft reeds zozeer aan. dat Eisenhower die troepen wellicht alleen op het Europese continent kan houden als daar de militaire medewer king van een souvCrein West-Duitslfind tegenover zou staan. De ..as Washing ton-Bonn" is een realiteitwaarvan Frankrijk de macht, m toenemende mate zal moeten beseffen. Slechts weinige Franse politici schijnen zich daarvan bewust te zijn. en onder hen Reynaud die Duitse herbewapening wil aanvaar den, ook om weer Amerikaanse te verwerven in Noord-Afrika. D< dera ontwikkeling blijft dus in hoge mate afhankelijk van hetgeen in Parjji zal geschiedenen -wat het program, tal zijn der nieuwe regering. Politiek touwtrekken om defensie der V.S. Vrees voor atoombom-aanval op Amerika, als pijl of) de, boog van de tegenstanders der bezuiniging (Van onze correspondent) New York, Juni 1953. JJET is niet eenvoudig om zich een beeld te vormen van de inzichten der nieuwe Amerikaanse regering ten aanzien van de behoeften der defensie. Niet dat het ontbreekt aan publiciteit over dat onderwerp. Integendeel! Maar wat openbaar wordt gemaakt, is vaak m,et. elkaar in strijd. Met. name geldt dit voor het al of niet bestaan van het gevaar voor een atoombom- oorlog. President Eisenhower heeft onlangs in een persconferentie een voor de omstandigheden merkwaardig openhartig antwoord gegeven op een vraag, hem gesteld door de correspondent van Time en Life. Deze merkte op, dat de gecombineerde chefs der staven tot nu toe aannamen, dat de Sowjet-Unie in 195Jf een zodanige voorraad atoombommen zou bezitten, dat zij, indien ze wilde, Amerika grotendeels sou kunnen vernietigen. Hij vroeg, of daarin verandering was gekomen. De president antwoordde, dat hij over het jaartal 195Jf niet wilde redetwisten, maar dat hij niet geloofde, dat iemand kon voor spellen o f en wanneer een andere regering een wereldoorlog zou w i l- I e n ontketenen. Het groeien van de macht der Sowjet-Unie behoefde niet te betekenen, zei hij, dat de Sowjet-Unie een oorlog zou wensen te ontketenen hij voegde daaraan toe, eenvoudig niet. te kunnen aannemen, dat er een nood zakelijk verband tussen de Wee dingen bestond. Men kon zich onmogelijk onttrekken aan de indruk, dat hij aan dergelijke Russische plannen niet ge loofde en meende, dat men zich bijgevolg voor het jaar 195Jf niet. ongerust behoefde te maken. I/"ORT daarop werd bekend, dat de regering een bezuiniging van vijf milliard dollar op het hoofdstuk Defensie van de door president Tru man achtergelaten) begroting voor stelde, en dat het daarin aangevraag de bedrag voor de Commissie van Atoomenergie met niet minder dan 30% werd besnoeid. De voorzitter van die commissie zeide aan te nemen, dat deze bezuiniging was goedgekeurd door de Nationale Veiligheidsraad, waarvan Eisenhower zelf voorzit ter is. Intussen werkte echter een groep van de meest deskundige geleerden, onder de naam „Lincoln Project" en in op dracht van de béroemde technische hoge school, Massachusetts Institute of Tech nology. de bovengenoemde voorspelling van dé stafchefs néder uit. Zij kwamen ot de conclusie, dat over twee jaar of iets langer Rusland Inderdaad ln staat zal zijn, Amerika met atoombommen te .verwoesten". Dit zou een verwoesting van zodanige omvang kunnen zijn aldus werd daaraan toêgevoegd dat Amerika geneigd zou zijn, zich aan de vijand over té geven. Met hét oog op dit gevaar achtten zij de luchtdéfénsle absoluut onvoldoende. De gebroeders Alsop. die op het ge bied van defénslé als goed ingelicht gelden, kwamen vervolgens met meer onaangenaam nieuws. Zij onthulden, dat tn Hot Springs een besloten bijeenkomst was gehouden van de Business Advisory Council een studiegroep van grote zakenlieden waar twee belangrijke =nrekers als gasten wéren opgetreden: vice-president Nixon en Robert Taft. ,Wat Nixon daar zeide, Is niet zonder Bedorven kroningszegels ZO juist ontving ik uit Engeland de eeerste exemplaren van de Kro ningszegels op een z.g. „first Day Cover" waarin een kaartje met vriende lijke woorden ter herinnering! Kaartje heel aardig: mooi plaatje van de jonge vorstin op de enveloppe en een complete serie kroningszegels. Maar... alle zegels volkomen bedorven, daar de Britse pos terijen er blijkbaar met hartstocht de grootste stempels met de zwartste inkt gebruikt hebben! Weg zjjn de zegels, weg de waarde van het poststuk en... de schoonheid van alles! Wat een ver schil bij onze posterijen! Hier wordt tenminste zorgvuldig gelet op de phi- latelistische en aesthetische of propa gandistische waarde van onze bijzondere postzegels! Goed zo. P.T.T.; geef Engeland een lesje! Ik heb de mijne gehad. F. J. F OWN ALL Hulde G.G.K. de hulde aan het G.E.B. in uw blad van 23 Mei doet het mij ge noegen dit te mogen aanvullen met hulde aan het Girokantoor der Ge meente Amsterdam. Voor een automatische overschrijving )or een schoolfonds maakte ik gebruik van een losse slip, d.w.z. zonder voorge drukte naam. G.G.K. wist een oplossing. Mijn handtekening verscheen in het schoolblad en de speurtalenten van G.G.K. en school werden met succes be kroond. Cl. H. v. d. E. belang, omdat hij nauw heeft samen gewerkt met de Nationale Veiligheids raad. Hij verzekerde de zakenlieden, dat hij de gevaren van een te zware bewapeningslast voor het economische bestel zeer goed inzag, maar dat andere gevaren bestonden, die minder ernstig waren. Hij herhaalde toen, dat Rusland binnen betrekkelijk kore tüd ln staat zou zijn, Amerika met atoombommen te verwoesten. Hij stelde de termijn van betrekkelijke veiligheid op nog vier jaar. Hieruit kan men aflei den, dat de Nationale Veiligheidsraad minder pessimistisch ls dan de ge leerden van het „Lincoln Project", doch het gevaar niettemin als reëel beschouwt Nixon betoogde, dat als het Kremlin zulk een aanval b\j verrassing mocht ondernemen, Amerika verlamd zou zijn Dit bracht hem tot de conclusie, dat i het gevaar dient af le wenden door het machtsevenwicht ln de wereld te wijzigen. „Containment" (het tegenhou den van verdere uitbreiding van die (Ingez. med.-advertentie macht) ls daarvoor niet voldoende, zei hij; Ruslands macht moest In verhouding tot die van de V.S. kleiner worden ge maakt. En dat was de reden, zo bond hij de zakenlieden op het hart, waarom de defensiebegroting niet zo drastisch kan worden besnoeid als ln overeen stemming met de belangen van hel economische leven zou zijn. WAT Taft, later zeideaccentueerde de meningsverschillen er zekerheden in de regerende partij. Hij zweeg volkomen over de moge lijke dreiging van een atoom bomoorlog, maar hij bestreed onbe wimpeld het. defensieprogram van Eisenhower en Nixons pleidooi daar voor. Z ij n argument was, dat dit program slechts een herziening is van dat. van Truman. Het is in hoofdzaak het werk van dezelfde Joint Chiefs, die Trumans program hebben opge steld, beloog de hij. Taft had nooit bepaald een geheim gemaakt van zijn gebrek aan vertrouwen in deze Joint Chiefs „hoe kan ik hen vertrouwen vroeg hij in Hot. Springs, als generaal Bradley in 1950 een. defensiebegro ting van 15 milliard dollar voldoende achtte en nu voor de som van 60 mil liard pleit?" Het is ons onbekend of Taft in dit ver band gewag heeft gemaakt van de agressie In Korea, die in Juni 1950 aan ving en een ware omwenteling in de gemoederen teweegbracht, In leder ge val pleitte hij nu in ongezouten bewoor dingen voor het beginnen met een schone lei, voor „a new look", een nieuwe bestudering van het ganse defenslevraagstuk. En hij wenste deze be zien opgedragen aan vier geheel nieuwe stafchefs „die hij kon vertrou- Hij hoopte, dat dezen te voor schijn zouden komen met een militair program dat minder zou kosten dan dat van president Eisenhower. Als het nieuwe program tegen zijn verwachting nog duurder uitviel, kon hij zich daar óók bij neerleggen, verklaarde hij- Maar dat van Elsenhower kon hij ln geen geval aanvaarden, omdat hij geen ver trouwen had In Joint Chiefs die een overblijfsel uit de Truman-tijd waren. Het ls, misschien van belang, eraan te herinneren, dat de Joint Chiefs zich indertijd het misnoegen van vele Repu blikeinen op de hals haalden, omdat zij zich na het ontslag van generaal MacArthur ln Korea loyaal en onge twijfeld uit volle overtuiging achter president Truman, hun grondwettelijke opperbevelhebber, plaatsten, toen zij door het Congres werden opgeroepen om hun mening daarover te zeggen. De rechtse Republikeinen hebben hun dit nooit vergéven. EISENHOWER heeft er geen gras over laten groeien. Hij heeft Taft. zijn zin gegeven, ofschoon hij in een persconferentie verklaarde, dat hij nieuwe Joint Chiefs benoemde omdat de minister van Defensie Wilson dit wenste. De grote Invloed van Taft bleek Intussen duidelijk uit. het feit. dat Wil son de nieuwe lijst aan Taft toonde, eer de president haar aan het Congres toe- Verkeerslichten bij Schiphol? IS het naar aanleiding van het op de Tweede Pinksterdag gebeurde vlieg tuigongeluk, dat aan twee personen op de weg langs het vliegveld het leven kostte niet mogelijk om op de weg langs Schiphol twee verkeerslichten te plaat sen, één voor het verkeer uit de richting Haarlem en één voor het verkeer in te genovergestelde richting met een tus senruimte van 150 m? Deze lichten, die het weggedeelte in het verlengde van de startbaan zouden moeten bewaken zouden dan moeten worden bediend van af de verkeerstoren van Schiphol. Het spreekt vanzelf dat over deze afstand ook geen wielrijders of wande laars stil mogen staan. H. M. ~N Het lijken sprookjes... JN Kampen werd dezer dagen het 1 huisraad, kleren e.d. verkocht van een overledene. Daarbij kwam ook een portefeuille onder de hamer, welke voor .f S.50 in het bezit kwam van eenjbewoner van de Kamperzee dijk. Thuis gekomen opende hjj de nieuwe aanwinst en hy kwam tot de vrerassende ontdekking, dat er f 9iS in verscholen zat... Hoewel rechtma tig eigenaar gaf hij het geld toch aan de familieleden van de overledene, die deze geste beloonden met hon derd gulden. Een boerenzoon te Elspeet heeft de vondst van zijn leven gedaan. By zijn vader kwam een opkoper, die zojuist een fornuis van de buurman had ge kocht. Terwijl de man met zyn nieu we klant een praatje maakte schar relde de jongen wat in de oude rommel op de wagen waarbij hij ook het for nuis inspecteerde. Hij diepte er een klein kistje uit op, dat na opening zevenduizend gulden bleek te bevat, ten. De vondst is voorlopig bij de politie gedeponeerd. zond. Taft verklaarde zich met de nieu we keuze ln hoge mate Ingenomen. En Wilson is nog verder gegaan. Hij heeft Taft verzocht, de nieuwe stafchefs toe te spreken, zodra het Congres hun be noeming zal hebben bevestigd, teneinde hun een soort „briefing", een overzicht van zijn inzichten, te geven. Het is de vraag of de nieuwe staf chefs, die op deze wijze nog eerder (reeds bij hun benoemingin de politiek worden betrokken dan hun voorgangers, geheel vrij zullen zijn in de „new look" die zij aan de defensie- problemen zullen wijden, öf gedwon gen zullen worden in een bepaalde richting te denkenen hun conclu sies afhankelijk te maken van de bo« zuinigingsleuzen, waaronder de ver kiezingscampagne is gevoerd. Verder staan zjj voor de verantwoordelijke taak om hun houding te bepalen ten aanzien van de controverse, of het gevaar voor een atoombomoorlof reëel is, ja of neen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2