1 Veelzijdig grafisch bedrijf 250 jaar onder leiding van één geslacht GAVE EN OPDRACHT Enige lessen uit stormvloed HET NIEUWE B.W. Regering wil bijzondere bepalingen omtrent onrechtmatige overheidsdaad Vraagpunten 8 t/m 22 aan Kamer overgelegd MERREM&LA PORTEE ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN ZATERDAG 6 JUNI 1953 3 EEN betrekkelijk gering aantal serieuze lezingen en publicaties, waarvan de inhoud onlangs bekend werd, stelt ons thans, vier maanden na de storm vloed. van 1 Februari, in staat een glo baal én benaderend beeld te verkrijgen van hetgeen er bij die aanval op ons land gebeurd is en ook van wat er net niet gebeurd is, dus waaraan wij toen op een haar na zijn ontsnapt. Met behulp van die gegevens, die on getwijfeld nog door publicatie van meer uitvoerige waarnemingen en dieper-, gaande studies zal worden gevolgd, kan; reeds antwoord worden gegeven op enkele der talrijke, belangrijke vragen, die sedert de ramp zijn gesteld. Ook is het mogelijk daarin reeds enige richt lijnen te zien, die straks een construc tieve waterstaats-politiek van ons volk méde kunnen bepalen. ALLEREERST dan vragen over de aanval van de zee. Ter vermijding- van uitvoerige en vaak te technische uiteenzettingen worden hier, op een en kele uitzondering na, de antwoorden zo kort mogelijk gegeven. Er is gevraagd: „Was deze aanval op het Zuid-Westen van ons land hevig en •hoe hevig?" Het antwoord luidt: Deze stormloop was naar mensenheugenis on gekend hevig. Dan is er gevraagd: „I* deze nog krachtiger kunnen zijn?" D? op kan worden gezegd: Bij een iets andere combinatie van duur, richting en sterkte van de stoi-m of optreden tijdens springtij zou de aanval nóg heviger zijn geweest..Ook wordt gevraagd: „Bestaat er enige zekerheid, dat wij, nu deze hevige aanval achter de rug is, voor ge ruime tijd gespaard blijven?" Jammer genoeg moet het antwoord hierop luiden dat zich in de toekomst zwaardere aan vallen dan die van 1 Februari kunnen voordoen, terwijl volstrekt niet kan wor den voorspeld wanneer, vroeg of laat, sullen optreden. DE uitwerking van de aanval op onze verdediging is vervolgens aan de beurt. Kennelijk was deze laatste, zoals uit de verbreiding van de ramp blijkt, in het Zuid-Westen vrijwel overal aanmerkelijk te zwak. Op verschillende wijzen zijn de verdedigingslinies bezwe ken. Op vele plaatsen begon dit daar, waar vaste lichamen in de aarden dijken waren opgesloten: duikers, sluisjes, of alleenstaande huizen. Op deze plekken werd de dijk overstroomd of overstort, werden kruin en binnenbeloop wegge vreten, ten gevolge waarvan de dijk doorbrak. Elders werd de dijk, als door een vijfde colonne, vaii de binnenkant aang-etast. Wij noemen hier niet alle kwalen waaraan de verdediging-bezweek, maar wel staat vast dat over- zeer lange secties, en dit op de meest uiteenlopende plaatsen in het Zuid-Westen, de verdedi- g'ing volstrekt onvoldoende was. Dan komt een uiterst belangrijk punt aan de orde en wel: „Had bij de storm vloed van 1 Februari de ramp nóg groter van omvang kunnen zijn?" Het gaat hier dus niet over de vraag of bij een andersgerichte aanval een nog iets lan ger aanhoudend gebeuk op onze verdedi ging of een nog ongunstiger samenspel van factoren de ramp groter zou zijn geweest. Gezien het aspect der verdedi ging op verschillende plaatsen buiten het eigenlijke rampgebied na de stormvloed, spreekt dit vanzelf. Maar hierbij beweegt men zich op het speculatieve terrein dei- toekomstverwachtingen van nog heviger aanvallen uit zee. De vraag is echter of de w e r k e- 1 ij k e aanval, zoals die op 1 Februari geregistreerd werd, een veel groter onheil had kunnen verwekken dan thans heeft plaatsgevonden. Dit is inderdaad het geval. De zwakke verdediging tussen Hoek van Holland over Rotterdam naar Gouda stond op verschillende plaatsen op het punt te bezwijken en ook op andere punten van de Zuidelijke verdedi ging van het „vaste land" van Zuid- Holland was de toestand kritiek. Het mag een wonder heten, dat hier geen groter onheilen zijn geschied ten gevolge van verschillende „toevalligheden", die op geen enkele wijze functies zijn van een redelijk verdedigingsstelsel. ONLANGS is de eerste raming bekend geworden van de door de stormvloed veroorzaakte reële schade.' Daarin was o.a. de bedi-ijfssehade niet begrepen. Rekent men deze mede en wordt acht gegeven op een mogelijke krappe becijfe ring van sommige posten, dan komt men tot een bedrag dat de duizend millioen gulden niet onbelangrijk overtreft. Het getroffen gebied was landbouw gebied. Geen uiterst kostbare industriële, transport- en handelsinrichtingen gingen verloren, die werk verschaffen aan tien duizenden mensen en waarvan vervan ging en herstel honderden millioenen kosten. Ook geen concentraties van roe rende en onroerende goederen werden aangetast, zoals dit zou zijn geschied wanneer enige van onze Hollandse ste den overstroomd waren geweest. Een samenloop van toevalligheden heeft ons vier maanden geleden behoed voor een zware slag, die vele malen ernstiger zou zijn geweest dan hetgeen de eilanden, Zeeuwsch-Vlaan deren en Noord-West- Brabant thans alléén te verduren kregen. Welke waarde heeft dit nakaarten? Allereerst dat het tot de conclusie leidt dat de verreweg belangrijkste concen tratie van bevolking, volksvermogen en volkskracht, n.l. het hart van Neder land, aan de Zuidzijde absoluut onvol doende beschermd werd en dit zal blij ven, zolang geen afdoende verdediging- zal zijn uitgevoerd.' In de tweede plaats komt hieruit dui delijk naar voren, dat wanneer één enkele stormvloed als die van Februari een schade zou hebben kunnen veroor zaken van verscheidene milliarden, het niet alleen een dwingende eis is de ver dediging afdoende te organiseren,, maar het brengen van de nodige.offers voor de 'uitvoering daarvan volstrekt verant woord is. Even krachtige of krachtiger aanval len kunnen zich vroeg of laat voordoen. De opbouw van een sterke verdediging is minder kostbaar dan de herhaling van een ramp, vooral wanneer deze nog vele malen groter zou kunnen zijn dan die van Februari. (Ingez. méd.■advertentie Aan de Tweede Kamer Js door de vaste Commissie voor Privaat- en Strafrecht overgelegd de door de Com missie ontvangen lijst van conclusies naar aanleiding* van de tweede reeks van vraagpunten, nl. 9 tot en met 22, van de minister van Justitie met be trekking tot het nieuwe Burgerlijk Wetboek. Punt 11 luidt aldus: De wet moet niet aan een leder het recht geven op een geldelijke tegemoetkoming voor een hem onrechtmatig berokkend leed (zoge naamde Ideële schade). Wel dient deze tegemoetkoming te worden gehandhaafd in de gevallen, waarin de wet en de rechtsspraak haar thans reeds toeken nen. Verder moeten binnen redelijke grenzen worden vergoed de uitgaven, die het gevolg zijn van een onrecht matig handelen en die strekken tot op heffing of vermindering van het onder vonden nadeel. Hierop volgt een punt 11A dat de volgende Inhoud heeft: De bepaling, dat ingeval iemand de dood van een ander door opzet of schuld heeft veroorzaakt, diens nabestaanden alleen een recht op een vergoeding hebben, wanneer zij door de overledene werden onderhou den, worde gehandhaafd. De kring der nabestaanden ware evenwel uit te breiden tot allen, die tegen de overledene een recht op le vensonderhoud hadden. Voorts ware de vergoeding uit te breiden tot andere schade dan het ge derfde levensonderhoud, wanneer aan de dader opzet of grove schuld kan worden verweten. Verder moet degene, die door opzet of schuld de dood van een ander heeft veroorzaakt, de kosten van de begrafenis vergoeden. De clausule in een overeenkomst, waarbij eén werkgever zijn aansprake lijkheid voor de tekortkomingen van zijn arbeiders uitsluit, blijve toege laten, tenzij de wet verplicht of het gebruik met zich brengt, dat de werk gever zich tegen een schade als de aangerichte verzekert, aldus punt 12, Het is althans voor het tegen woordige niet gewenst en ook niet wel mogelijk in het Burgerlijk Wetboek bijzondere bepalingen op te nemen om trent de aansprakelijkheid van de Over heid voor de door haar organen ge pleegde onrechtmatige daden (punt 13). Geen bijzondere bepaling behoeft te worden geg'even ten aanzien van de persoonlijke aansprakelijkheid van hem, die in dienst van een ander ter vervul ling van de hem opgedragen taak een onrechtmatige daad verricht. Hierbij worde geen verschil gemaakt of een ambtenaar ten behoeve van de Overheid heeft gehandeld dan wel een andere persoon ten behoeve van zijn werk gever (14 en 14 A). De bijzondere aansprakelijkheid, die thans op eigenaars van automobielen rust, dient op overeenkomstige wijze te worden gelegd op eigenaars van andere gevaarlijke voorwerpen (punt 15). De wet dient naast een algemeen verbod van 'oneerlijke concurrentie enige handelingen op te sommen, die zij Bijdragen Rampenfonds Zeven en twintigste verantwoording van bij het Algemeen Handelsblad ontvangen bijdragen. N.V. Tabak Mij. „Atamij" Amsterdam v.r.v. A. Casson te. Chatou (Seine Oise) 500; N.N. Colombo 0.24; A. S. Steinkjer Dampsag et. Hoevleri te Steinkjer (Noorwegen) 265. als oneerlijke concurrentie beschouwt (punt 17). In een algemeen artikel ware te be> palen, dat hij, die zonder voldoende rechtsgrond ten koste van een ander is verrijkt, verplicht is de door die an dere geleden schade tot ten hoogste het bedrag der verrijking te vergoeden, aldus punt 18. Naast bedreiging, bedrog en dwaling worde ook misbruik van omstandig heden als grond voor vernietiging van rechtshandelingen erkend. De wet ont- houde zich van een opsomming van de omstandigheden, waarvan geen mis bruik mag worden gemaakt (punt 19). Bouwcentrum zal worden uitgebreid (Van onze correspondent) Rotterdam, 5 Juni 1953. Het Bouwcentrum te Rotterdam heeft een groot ruimtegebrek. Plannen voor de uitbreiding zijn reeds opgesteld en waar schijnlijk zal tegen het einde van dit jaar nog met het heiwerk worden be gonnen. Architect van deze uitbreiding is ir J. W. C. Boks. Het front van het nieuwe gedeelte zal komen tegenover het Groothandelsge bouw aan het Weena en zal één geheel vormen met het bestaande pand. Het nieuwe gedeelte zal twee maal zo groot worden als het bestaande. Een belangrijk onderdeel zal worden de 3000 m2 grote ha.1 met verstelbare wanden, waarin delen van grote objec ten, zoals ziekenhuizen, fabrieken e.d. in ware verhoudingen kunnen worden opgesteld. Op deze wgze krijgt men een duidelijker beeld dan op de beste teke ning. (Ingez. med.-advertentie) MICHELIN voor hei weven der garens o voor het vlechien der carcas-siaaldraden voor hei mengen van de rubber voor hei persen en vulcaniseren der buiienbandeh De Nederlandse kwaliieiisband GEFABRICEERD TE 'S-HERTOGENBOSCH „nQIó (koster Lier Lon L oomen Lt^Len Joh. Enschedé Zonen drukt nog meer dan ons bankpapier en onze postzegels (Van een onzer verslaggevers) ^LS Coster hier lion hoornen kyken, Syn konst zou wel volmaeckt hem blyckenvermeldt gen bordje ergens in een der oudste gedeelten van het gebouwen complex, dat de firma Joh. Enschedé en Zonen in het hart van de stad van Laurens Janss. Coster bezit, tus sen de Grote Kerk en de Bakenessergracht. En onmid dellijk achter dat opschrift bevindt zich een traliedeur in de koel-deftige marmeren gang van het herenhuis aan het Klokhuisplein met het bordje, dat zeer afgeme ten mededeelt: Verboden Toegang Kon Coster hier koomen kyken, had hij zich eenmaal kunnen identif icerenals de Haarlemmer, die, in elk geval waarschijnlijk als eerste in deze landen, van losse letters drukte hij zou met reden verbaasd zijn. En hij zou, na de traliedeuren, mét de veelheid van deuren- met-bewakmg en afdelingen achter stevig gaas, die hij OP 21 Juni 1703 werd Izaak Enschedé in het Gildeboek te Haarlem als meester- druklcer ingeschreven. Hij was toen 22 jaar. De datum van 21 Juni 1703 wordt aangenomen als stichtingsdatum van het bedrijf en het 250- jarlg bestaan zal In de komende weken op pas sende wij«e worden ge vierd, o.a. met een ten toonstelling, die van 22 Juni tot en met 5 Juli de Vleeshal wordt ge houden en waarin het historische bezit der fir ma Enschedé zal worden getoond. Tot de verbeelding van het publiek spreekt ongetwijfeld het sterkst het feit. dat in de fa briekspanden aan het Klokhuisnlein sedert 1814 onze bankbiljetten worden gedrukt. Een bankbiljet is een opeen stapeling van technieken geworden. De man, die de guillocheer-machine bedient, waardoor men staat is een heerlijke verzameling van guil- lochelijnen op een bank biljet af te drukken, be kent, dat hij vijf jaar nodig had, eer hij het apparaat vol komen kon „bespelen". En het is er mee als met een piano: men kan er op spe len „We gaan naar Zandvoort", maar óók Chopin. In goed, met veel gaas en dichte deu- n, afgeschermde vertrekken worden de bankbiljetten gedrukt en gecontro leerd: de controle vergt een kwart van de kosten van de aanmaak! Elke dag wordt een balans opgemaakt van het bedrukte en het onbedrukte papier, er blijft geen kruimeltje, bedrukt of on bedrukt in de werkplaatsen achter, het wordt alles met zorg in de kluizen ge borgen. De misdrukken gaan, nadat er twee grote sterren in geponst en er veel zwarte inkt mitsgaders het woord „mis druk" op gedrukt is ook, geteld en wel, naar de opdrachtgever, i.e. de Neder- landsehe Bank. Zodat zelfs de vuilnis bakken geen mogelijkheden openen voor onrechtmatig zich toeëigenen van bank papier. Al verhaalt men de wonderlijke ge schiedenis van twee heren, die, circa dertig jaar geleden, zich tot de directie van Joh. Enschedé wendden met een grote opdracht tot het drukken van Por tugese bankbiljetten. Zulks op order van het Portugese ministerie van financiën. Een geheime opdracht, omdat het hier geheime inflatieplannen betrof. En schedé verwees de heren naar zijn col lega Waterloo in Londen, die over de drukplaten van de Portugese bankbil jetten beschikte, Waterloo heeft de order uitgevoerd, een aparte bank in Portugal bracht de biljetten in omloop... tot de bom barstte toen een ijverig man IZAAK ENSCHEDÉ legde 250 jaar geleden de meesterproef als boekdruk ker te Haarlem af. De tegenwoordige president-directeur van Joh. Enschedé en Zonen, de heer B. F. Enschedé, is., in rechte lijn, de zevende generatie van dit drukkers geslacht. op de Nationale Bank van Porugal ont dekte, dat er biljetten ln omloop waren met serienummers, die nooit waren uit gegeven. De opdracht was vals geweest, alleen de laatste pagina met de hand tekening van de minister van financiën was echt geweest, maar had nooit onder een geheime opdracht voor het drukken van bankbiljetten gestaan. De opdracht heeft Waterloo twee millioen pond ge kost SINDS 1864 drukt Joh. Enschedé onze postzegels, waarmee de Rijksmunt te Utrecht in 1852 was begonnen. Ook voor het buitenland vervaardigt men postzegels; een recente opdracht gold zegels van de U.N.O. P.T.T. heeft voor zijn waardepapieren een speciale con trole-afdeling in het gebouw, die in de toekomst echter zal worden gevestigd in deze drukkerij van waardepapieren stellig zou billijken, te hebben gepasseerd, ongetwijfeld verbaasd zijn over de eer in dit oude huis aan het grafisch ambacht bewezen. Bankbiljettenkaartwerkjes mor luchtreizigers, post zegelskostelijke bibliophiele uitgaven, postwisselfor mulieren, encyclopaedische werken, kalenders (er moe ten er dit jaar een millioen worden gemaakt voor een aantal grote maatschappijen, die er alom in de wereld mee voor de dag moeten komen) afbeeldingen in kleur van tulpenetiketten voor bierflesjes het wordt alles in het huis van Enschedé vervaardigd. Maar, verbazingwekkender nog is, dat dit grafische bedrijf nog heden ten dage geleid wordt door een afstam meling in rechte lijn van de stichter, Izaak Enschedé, die 250 jaar geleden zijn meesterproef als drukker aflegde. in een gebouw, dat thans aan de Bake nessergracht wordt opgericht, en waar door ruimte voor de drukkerij zal wor den gewonnen. Voor het drukken van Indonesisch bankpapier en postzegels wordt, in sa menwerking met de Indonesische rege ring buiten Djakarta een bedrijf ge vestigd, waarvan de directie door Joh. Enschedé, die zich ook heeft belast met de opleiding van het personeel, wordt waargenomen. Want om bankpapier te drukken heeft men méér nodig dan machines: veel vakmanschap, een bin dende leiding. De moderne druktechnieken, offset,, diepdruk zij hebben vanzelfsprekend een plaats gevonden in dit grote gra fische bedrijf, waaraan circa 900 per sonen zijn verbonden. Er is ook een clichéfabriek, en een uitgebreide research-afdeling op het terrein der kleuren-reproductie. Dit houdt o.a. ver band met de noodzaak volstrekt be trouwbare afbeeldingen in kleuren te vervaardigen van bloeiende bolgewas sen: de buitenlandse klant van onze bollentelers wil precies kunnen zien wélke kleur hg krijgt. In llIfS kocht de firma Enschedé een lettergieterij en zij heeft, in de afge lopen jaren, dit ambacht hoog gehouden, niet het minst door het werk van J an van Krimpen, die o.a. de Lutetia en de Romulus ontwierp en bovendien een zeer veel gébruikte Griekse letter teken de. De lettergieterij van de firma En schedé exporteert haar letters ook naar het buitenland; vooral in de Angelsak sische landen vond het werk van Van Krimpen verzorger bovendien van tal van bibliophiele uitgaven veel waardering. De bekende grafische ont werper S. L. Hairtz is eveneens am het bedrijf van Joh. Enschedé verbonden. Ook het courantiersvak heeft vele generaties van de Enschedé's geboeid. Voor vele jaren her was de Oprechte Haarlemsche Courant een blad met een landelijke verspreiding. Onder de zo zeer gewijzigde omstandigheden is, na de oorlog, in samenwerking met Haar lems Dagblad een aparte dagbladuit- geverij opgericht. De naam van de, uit 1656 stammende Oprechte Haarlemsche Courant leeft nog altijd voort in de titel van Haarlems Dagblad maar aan het Klokhuisplein wordt thans geen krant meer gedrukt. De heer B. F. Enschedé, de tegen woordige president-directeur van Joh. Enschedé Zonen, is de zevende gene ratie der Enschedé's, die het bedrijf aan het Klokhuisplein (sedert 1932 een naamloze vennootschap, zij het een familie-vennootschap) van vader op zoon hebben geleid. Als mede-direc-( teuren heeft hij, in dit zeer ingewikkel de, veelzijdige bedrijf naast zich jhr mr B. W. F. van Riemsdijk, jhr W. van Andringa de Kempenaer en de heer J. R, Gunning. Nooddijk om Scharendijke gesloten Droogmolen direct begonnen Gisteren is onder de geme.ente Duiven- dgke de nooddijk gesloten om het dorp Scharendijke op Schouwen, Nadat in het resterende gat, waar-door nog een vrij sterke stroom ging, zandzakken waren gelegd, wierpen twee graafmachines kleizand in de opening. De dijk zal nog worden verbreed en verhoogd tot drie plus. Voorts zal nog een houten bekis ting worden aangebracht. Nog gister avond is het droogmalen van de polder begonnen. Men verwacht, dat het gebied a.s. Woensdag of Donderdag zal zgn leeggemalen. Ongeveer 90 woningen zijn dan aan het geweld der golven onttrok ken. fIngez. med.-advertentie) WILLIAMS&HUMBERT L"nd0" SHERRY -7"m DE WEG VAN DE POSTZEGEL naar het papier: een der stadia, het grave ren in staal van het ontwerp, waarna de plaat wordt gehard en, via een sta len rol, de gravure kan worden ver menigvuldigd op een drukplaat. Duitse kaas invoer zou moeten worden beperkt Het groene front" in de Duitse honds dag heeft een nieuwe aanval gelanceerd tegen de invoer van chocolade en kaas. Het heeft geeist, dat de liberalisering van de invoer van deze producten ongedaan zou worden gemaakt. Het voorstel werd door de bondsdag naar de eommisie voor voedselvoorziening verwezen nadat Beier se afgevaardigden hadden betoogd, dat de bestaande beschermende rechten ontoe reikend waren tegen „buitenlandse dum ping". Zij spraken de vrees uit, dat Duits land met poedermelk zou worden over stroomd nu de V.S. de invoer van dit pro duct hebben verboden. De katholieke Bei erse afgevaardigde Horlacher, die in de bondsdag als leider van het groene front geldt, eiste maatregelen tegen de kaas-' invoer omdat de melkprijzen in Duitsland „in vergelijking met de limonadeprijzen een schandaal" waren. De socialistische oppositie heeft zich tegen de achtie der; boerenafgevaardigden verzet, daat deze; volgens haar alleen als verkiezingspropa- ganda waren bedoeld. Prins Bernhard zat aan bij banket te Londen Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken heeft in Lancaster house te Londen een banket gegeven voor de hoge gasten van de kroning. Koningin Elizabeth was de eregast. Ongeveer 153 personen zaten aan, onder wie de pre miers van het gemenebest en een aan tal koninklijke gasten, zoals prins Bern hard, de prins van Luik en de Princess- royal. Ged. Staten van Noord-Holland hebben besloten aan Provinciale Staten voor te stellen, 10.000 beschikbaar te stellen aan de Nederlandse vereniging ten behoeve van zeelieden te Amsterdam, als bijdrage tot de bouw van een nieuw hospitaal-kerkschip. MELKKOEIEN VERGIFTIGD Twee-en-twintig melkkoeien van een veehouder aan de Middenweg te Beem- ster zijn vermoedelijk vergiftigd door verdelgingstoffen, die zijn overgewaaid tjjdens het bespuiten van vruchtbomen in een nabij gelegen boomgaard. Men tracht door het toedienen van tegengif de koeien te behouden. De toestand van de dieren is zeer slecht. Te 's-Gravenhage is, 76 jaar oud, over leden de heer R. Polis, tot voor kort hoofdkwartiercommissaris voor Over zeese rijksdelen van de vereniging De Nederlandse padvinders (NPV). KEIZERSGRACHT 473-479, A'DAM En den een gaf hij vijf talenten^ een ander twee, een derde één^ ieder naar zijn bekwaamheid. Math. 25:15. 7ROEG of laat rijst in elk mensen» V hart de pijnigende vraag op: waar» voor leef ik eigenlijk? Zolang men over een ongeschokte gezondheid be schikt. met lust werkt en in kinderlijke gretigheid van de vreugden der aarde geniet, kan er geen twijfel opkomen aan de waarde van het mensenbestaan. Doch het lot is wisselvallig. Aan nie mand wordt het leed bespaard. Ieder krijgt op zijn beurt ervaringen te proe ven, zó smartelijk. zó verbijsterend, dat hij het spoor bijster dreigt te raken. In verscheurdheid van geest waagt hg zich af; wat is de zin van mijn bestaan, hoe vind ik een betrouwbaar richtsnoer voor mg'n levensgedrag? De gelijkenis van Jezus over de talenten, die in Matth. 25: 1430 staat opgetekend, geeft een duidelijk en af doend antwoord op deze vragen. De hoge betekenis van deze gelijkenis steekt hierin, dat een perspectief in liet mensenleven opent, door dit te plaatsen onder het gezichtspunt van „gave en opdracht". Enerzijds is de mens begiftigd met be paalde goederen; anderzijds wordt hem en taak gesteld. Immers de gelijkenis vértelt van een heer, die, voordat hij een verre reis aan vaardde, zijn vermogen aan zijn diena ren toevertrouwde, en wel zó, dat hg een drietal ondergeschikten een som van verschillende grootte, uitgedrukt in de geld-eenheid van het talent, ter hand stelde. Toen hij bij zijn terug komst rekenschap van zijn dienaren vroeg, bleken twee van hen de toever trouwde som verdubbeld te hebben, waarvoor zij gelijkelijk geprezen en be loond werden, terwijl de derde zijn talent ongebruikt had laten liggen, zo dat hij een scherpe berisping opliep. Het woord „talent" laat een woord speling toe. In de gelijkenis vertegen woordigt het een- geld-eenheid. In het godsdienstige spraakgebruik betekent het een zekere gave. Nu is de doorsijje- mens geenszins talentvol, maar wel hij in diepe dankbaarheid leren beseften, dat God hem een aantal gaven geschen ken heeft, die het leven begerenswaar dig maken. Er is een grote verschei denheid van menselijke begaafdheid. Zij geeft vaak aanleiding tot jaloersheid of kweekt minderwaardigheidsgevoelens. Wie de gelijkenis goed verstaat, zal leren inzien, dat dit dwaas en verkeerd is. Ieder mens heeft immers de maat in zichzelf; hij kan zich niet meten, noch met de minder, noch met de rijker bedeelden. Want voor ons allen geldt dezelfde opdracht, nl. dat wg met de geschonken krachten van lichaam en geest woeke ren om er alles uit te halen wat er in zit. God vraagt van ons niets anders dan dat wij naar de mate van onze be giftiging eerlijk ons best zullen doen. De verdienstelijkheid van een mens kan dan ook alleen in verhouding tot zgn aanleg beoordeeld worden, en bestaat in het toegewijde streven om het ge geven „talent" te .verdubbelen''. Slechts daardoor zal de mens iets origineels van zijn leven kunnen maken; daarin vindt hij de voldoening, die zijn hart vredig en gelukkig stemt. Amsterdam. C. J. BLEEKER. Uitbreiding Provinciaal Ziekenhuis Santpoort Kosten 2 millioen Het provinciaal ziekenhuis te Sant poort zal worden uitgebreid met een kliniek, die het mogelijk zal maken gees telijk gestoorden op korte termgn te be handelen en te verplegen. Verder zal het ziekenhuis een interne reorganisatie ondergaan, die het peil er van in over eenstemming zal brengen met de moder ne eisen van de psychiatrische verple ging. De kosten van deze uitbreiding en reorganisatie zullen globaal geschat on geveer twee millioen gulden bedragen. Aan het bloembollenbedrgf H. de Graaff en Zoon te Lisse is bij het 160- jarig bestaan het predicaat Koninklijke verleend. De gezant van Zweden deelde mede dat de firma zich noemen mag „hofleverancier van Zweden".

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1