HOOFDSTEDELING IS VAN Silver to wn m m i. Gounci GAOM HANDEL zijn haven vervreemd goede mm BACH TJOKLAT TJOKLAT Vlootschouw in het IJ zal Amsterdammers naar het IJ doen trekken Groot verzamelaar van kleine zaken D STOP en rem veilig op de nieuwe N.V. TE KOOP Industrieterrein vrij Herenhuis ZEILBOOT WOONRUIMTE solied geb. buis BELG. ARDENNEN Arnhem heeft Internationale PTT op bezoek DE MAASBODE ZATERDAG 6 JUNI 1953 PAGINA 4 W'anneer een van de trotse zeekastelen de Amsterdamse haven binnenloopt, willen de hoofdstédelingen hun belang stelling nog wel eens tonen. Het zijn meestal niet alleen i familieleden van de opvarenden die de op deze foto j vereeuwigde uit Indonesië terugkerende Oranjebij haar thuiskomst op het IJ begroeten. (Van onze Amsterdamse redactie) Van 26 tot 30 Juni zal Amsterdam in het teken staan van de vloot. Er wordt dan op het IJ een grote vlootschouw gehouden, waaraan de voor naamste Nederlandse oorlogsbodems zullen deelnemen. Dan zal het IJ, dat bijna altijd een machtig schouwspel biedt, zijn dagelijks kleed afleggen en zich instellen op zijn tijdelijke functie: expositieruimte voor een verzameling schepen, die nu niet bepaald aan de Amsterdamse haven een aanblik van vreedzame werkzaamheid zullen geven. Het lijdt geen twijfel of duizenden zullen van het grootse schouwspel gaan genieten. van het treinverkeer aan de haven te leg gen, waardoor een gemakkelijke vervoers- mogeüjkheid zou ontstaan. Omdat er in de buurt van de haven geep open terrein be schikbaar was, moest dit gemaakt worden en zo kwam men tot het afdammen van een deel van het IJ. Veel geld en moeite is er aan besteed maar tenslotte kwamen toch de drie stationseilanden gereed. Op het middelste vond het Centraal Station een plaats terwijl de twee buitenste be stemd werden voor rangeerterrein. Plet geheel werd in 1889 in gebruik genomen. Gedurende de laatste wereldoorlog is de haven, 'zoals bekend verondersteld mag worden niet voor de vernielzucht van de bezetter bewaard gebleven. Van de Petro leumhaven om maar een voorbeeld geven die een capaciteit had van 18500 m3, bleef slechts één tank intact met een inhoud van 200 m3. Twee schepen van 9000 en 3000 ton werden in het IJ tot zinken gebracht, zodat het meeste zeeverkeer mogelijk werd gemaakt. Toen even latei- in IJmuiden de sluisdeuren werden ver nield en men in de sluis eveneens een Schip tot zinken bracht was de Amster damse haven lamgelegd. Centraal Station werd demarcatielijn TOEN Amsterdam door de vissers op het Flevomeer aan de boorden van IJ en Amstel werd gesticht, zal geen van de toenmalige vroede vaderen ook maar een ogenblik gedacht hebben aan de roem volle positie, die de stad en haar haven gedurende vele eeuwen zou gaan bekleden. Op de plaats van de steigers, waaraan nu de oorlogsbodems zullen liggen: aan de De Ruyterkade achter 't Centraal Station, was een dikke zestig jaar geleden nog niets anders te zien dan water. Voor die tijd konden de schepen een ligplaats vin den aan de Haringpakkerskade, de Texel se kade, de Oude Teertuinen, het Kam- perhoofd, en de Buitenkant die in 1897 ge noemd werd naar Prins Hendrik de Zee vaarder, de jongste zoon van Koning Wil lem II, die in dat jaar stierf. Altijd heeft het water een wezenlijk be standdeel van de stad uitgemaakt, niet alleen door de grachtengordels die de trotse kooplieden lieten aanleggen om er hun paleizen langs te bouwen, maar ook door het IJ dat de toevoerhaven was waarlangs het geld in de beurzen vloeide van die kooplui, die in de gouden eeuw de toon aangaven voor de stads- en landspolitiek. Toch lijkt het of de Amsterdammer van vroeger en nu zich nooit één heeft gevoeld met de haven en 't IJ waaraan de stad zijn opkomst en positie te dan ken heeft. Het lykt of men zich van de haven afkeerde, geheel in tegenstelling met die andere grote havenstad van ons land, Rotterdam, waar men de stad om de haven heeft gebouwd en men de ha ven beschouwt als de aorta waarlangs het levenbrengend bloed naar de stad stroomt. In de hoofdstad ligt het anders. Het is alsof de bewoners die hun glorie en opkomst aan het IJ te danken hebben, het minderwaardig vinden om zich er moe te bemoeien. Het schijnt, als wij het zo mogen for muleren, of de hoofdstedelingen be schaamd zijn om hun afkomst te beken nen. De rijke Amsterdamse kooplieden lieten de gebieden rondom de havens in nemen door het ondergeschikte volk, daar hadden zij hun fabrieken, hun fac torijen, hun scheepswerven en zeilmake rijen. Later is dit symbolisch nog sterker uitgedrukt toen Pierre Cuypers het Cen traal Station bouwde, dat een demarca tielijn lijkt tussen de'stad en de haven. Ingedijkt In de vorige eeuw dreigde het IJ te ver banden en derhalve heeft men het inge sloten door dijken waarin sluizen werden gelegd om het scheepvaartverkeer door gang te laten vinden. Men kreeg ook ge brek aan een goede ligplaats voor de vaar tuigen terwijl er met het voortschrijden der techniek een grote behoefte ontstond aan een betere verbinding per spoor. Men had het plan opgevat om het middelpunt Nederhorst den Berg Tot zijn grote verbazing zag de beeld houwer J. van Huisstede in zijn tuin een spreeuwen-moeder een klein wit vogeltje voederen. Aanvankelijk dacht hij, dat de spreeuw haar moederlijke zorgen over 'n kuiken had uitgestrekt, maar daar leek de bouw van het witte vogeltje hem te afwijkend voor, vergeleken bij een kui ken. De beeldhouwer wist het witte vo geltje te vangen en bemerkte toen, dat het een witte spreeuw was: een grote uitzondering in de vogelwereld. Hij wilde het diertje, hangend in een koot in de tuin, verder laten voederen door moeder- spreeuw, maar dat werd hem afgeraden. Nu wordt de witte spreeuw door een be jaarde vrouw verzorgd. Den Haag Heel wat Nederlandse anjers en rozen zijn in de dagen, vlak voor de kroning, naar Engeland vervoerd per vliegtuig. De K.L.M. bracht er alleen reeds 2000 kg. en in de periode van 24 tot 31 Mei werd in totaal 8 ton bloemen naar Scan dinavië gevlogen, met als topdag 2420 kg. Deurne Een merkwaardige ontdekking werd gedaan door slager F: v- d. Kerkhof, toen hij een vaars met vaardige hand aan het ontleden was. Toen hij twee kloeke nieren uit het koebeest had verwijderd, voelde hij nog een stevig „rondje" en warempel, er kwam een complete derde nier te voorschijn. De verbaasde slager belde de Veeartsenijkundige hogeschool te Utrecht op en kreeg daar te horen, dat het bezit van drie nieren nog nimmer bij een vaars geconstateerd was. Geen der drie exemplaren vertoonde overigens enige afwijking. Er waren die dag ruim niertjes" verkrijgbaar in Deurne. Zwaar vernielde Coenhaven Het ergste werd de Coenhaven getrof fen: 1200 meter kademuur bleef er van de oorspronkelijke 6800 meter over. kranen en elevators werden vernietigd. Fabrieken werden leeggeroofd, schepen vernield en alles wat van machinerieën e.d. niet meegenomen kon worden, viel ten prooi aan de handgranaat en het dy namiet. Al deze explosies werkten als evenzovele boemerangs op de gebouwen, waarvan geen raam of deur heel bleef. Toen men na de oorlog voor het ont zaglijk zware probleem stond alles wat kapot was weer te herstellen, was de Coenhaven het' zwaarste karwei. Men heeft een dijk aangelegd, zodat de onbe schadigd gebleven kademuur bereikbaar bleef en toen het waterpeil vier meter laten zakken. Daardoor kwamen de funde ringen bloot te liggen, zodat zij gemakke lijk te repareren waren. In 1950 was men met het herstel van de Coenhaven gereed, waarvoor een bedrag van 13 millioen moest worden neerge teld en dat door een twaalftal aannemers bedrijven gelijktijdig werd uitgevoerd. Doch zo was het niet alleen met de Coen haven, zo was 't overal elders. De Amster- damsche Droogdok Mij vond 't Prins-Hen- drrk-dok in stukken op de bodem van het IJ liggen, bij de Kon. Ned. Stoombootmij waren alle kranen verdwenen en de kade muren en loodsen waren veranderd in puinhopen. Alle maatschappijen en de ge meente hebben gewerkt jaren en jaren lang om te herstellen wat vernield was, doch tevens breidden zij uit. Snelle opkomst Hoe snel de opkomst van de Amster damse haven na de oorlog in haar werk ging, moge blijken uit de volgende cijfers. In 1938 kwamen in Amsterdam 3.464 sche pen binnen en de goederenomzet beliep Australisch industrieel verklaart: Nederlander graagst geziene immigrant (Van onze Haagse redactie) „Niemand is méér welkom in Australië dan de Nederlander; politiek, godsdienstig of maatschappelijk wordt er in het ge heel geen ongunstige critick op hem uit geoefend", zo verklaarde gisteren do president van de „Australian Immigration Board", sir John Storey, op ceh perscon ferentie. Australië met zjjn 8,5 millioen inwoners, verspreid over een gebied van 3 millioen vierkante mül. biedt onbe perkte mogelijkheden. „Nog deze eeuw ongeveer 5.7 millioen ton. In 1946 was het hopen wij het "inwonertal tot 15 millioen aantal binnengekomen schepen gedaald I op te voeren, maar we kunnen er gemak tot 1.706. terwijl het goederenverkeer een omvang had van 2.1 millioen ton. In 1950 was het aantal binnengekomen schepen ge stegen tot 4.480, een aantal dat reeds gro ter was dan voor de oorlog, doch het goe derenverkeer bleef nog beneden het voor oorlogse peil n.l. 5.2 millioen ton. In 1951 was zowel het aantal binnengelopen sche pen groter dan voor de oorlog n.l. 4.354 als het goederenverkeer dat 6.2 millioen ton beliep. Ondanks alle goede zorgen die door de Amsterdammers aan de opbouw van hun haven is besteed, ondanks al het werk dat het heeft gekost om de haven groot te maken, is de vervreemding toch de oor zaak geworden dat de stad nu met proble men worstelt die „par une ironie du ha- sard" door het IJ worden veroorzaakt. De grootste hiervan is de verbinding met Noord, dat eigenlijk altijd als een stiefkind is behandeld. Het lijkt wel of het IJ, dat altijd buiten de werkelijke belangstelling van de Amsterdammer heeft gestaan, nu met interest zijn wraak op de hoofdstad heeft losgelaten. MINISTER VAN WEDER OPBOUW BEZOEKT GELDERLAND )e minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting is voornemens om, teza men met enkele leidende functionarissen van zijn ministerie, op 12 Juni a.s.. een werkbezoek aan Gelderland te brengen. Bezocht zullen worden Wageningen, Arn hem, Nijmegen', Maas- en Kerkdriel. De tocht, waarbij Gedeputeerde Staten van deze provincie met enkele ambtelijke ad viseurs de Minister c.s. zullen vergezellen en ook de verschillende colleges van B en W. zullen worden betrokken zal ein digen te Zaltbommel. BESMETTELIJKE ZIEKTEN Paratyphus en kinderverlamming In de week van 24 tot 30 Mei zijn in ons land 12 gevalen van paratyphus B aange geven, waarvan 1 in Groningen, 2 in Drente, 3 in Gelderland, 2 in Zuid-Holland, 3 in Noord-Brabant en 1 in Overijssel. Voorts drie gevallen van kinderverlam ming, v/aarvan 1 in Noord-Brabant (Wer kendam) en 2 in Limburg (Kerkrade). kelijk 50 millioen bergen aldus deze groot-industricëel. De Nederlanders passen zich gemakke lijk aan. Een veel groter aantal hunner zou jaarlijks kunnen worden opgenomen, maar het tempo der immigratie wordt op hel ogenblik bepaald door het kapitaal, dat kan worden aangetrokken. Iedere immigrant kost het land nu nog 2000 pond. Zeer veel waarde hechtte sir John aan een NederlandsAustralische samenwerking, speciaal op Nieuw-Guinea, waar beide landen gemeenschappelijke belangen heb ben bij de olieproduelie. Hij memoreerde in dit verband de 40 millioen, welke de Shellgroep in een raffinaderij te Free- mantle in West-Australië heeft gestoken. Kans voor onderwijzers Australië kent thans een grote voor spoed. Werkten er in 1925 nog slechts 250.000 mensen in de industrie, thans be draagt hun getalsterkte reeds 1 millioen. Grote investeringen worden gedaan in irrigatiewerken en electrische centrales. In 1960 zal er driemaal zoveel worden ge produceerd als thans. Mensen, wegen en waterwerken zijn nodig. Er liggen in Australië dan ook vele kansen, eveneens voor intellectuele beroepen. Onderwijzers, die Engels spreken en welke Neder landse onderwijzer doet dat niet be hoeven er geen vijf minuten na aankomst werkloos te zijn. Kantoorbedienden moe ten echter even „inspelen". Gezien het bouwprogramma van 80.000 huizen per jaar, zal men hoogstens nog één jaar op een eigen huis moeten wachten. Culturele dagen in Someren Tentoonstelling hedendaagse religieuse kunst (Van onze correspondent) In Juni 1951 kreeg Someren, in het Brabantse Zuiden, met zijn feeëriek ver lichte „Donclcstad" grote bekendheid ge durende de tiendaagse herdenkingsfeesten „Someren 650 jaar stadsrechten". Als voortzetting van die glorieuze eeuw feesten werden in Juni van het vorig jaar „Somenrens culturele dagen" gehouden, het welslagen waarvan aanleiding werd ook voor dit jaar wederom een cultureel festijn in dit fraaie oord te organiseren. Deze culturele dagen worden gehouden op 20, 21, en 27, 28 en 29 Juni a.s. Onder regie van Leo Derijks wordt het open luchtspel „Cenodoxus", opgevoerd; er zal in het gemeentehuis voorts een tentoon stelling van hedendaagse religieuse kunst zijn gedurende de feestweék; de Kon. Mili taire kapel o.l.v. kapitein-directeur R. van Yperen en de Kon.. Harmonie uit.Beek en Donk'0.1,v. F. van Abeeiéri zullen"'concer teren, terwijl voorts cabaret, operette, folkloristisch bal en motor- en wandel sport op het program staan. Een ge varieerd evenement aljto, dat vele belang stellenden uit Peeiianii en de verdere Brabantse en Limburgse contreiën zal trekken. E- miniatuurstad „Madurodam" in Den Haag heeft bezoek gehad van een deskundi ge bij uitstek. Het was de beer Jules Charbneau uit San Francisco, een 69-jarige Amerikaan, die vertelde de eigenaar te zijn van „de grootste verzameling kleinste voorwerpen" ter wereld. Op doorreis van de Brit- .se kroningsfeesten naar Kopenhagen was hij een halve dag in Den Haag en het spreekt vanzelf, dat „Madurodam" in de eerste plaats zijn belang stelling trok. Vier wereldreizen heeft hij in de afgelopen halve eeuw gemaakt om zyn verzameling van 30.000 miniatuur-voorwerpen bijeen te krijgen. Zeven millioen mensen hebben er in de loop van de ja ren in bewondering naar staan kijken. Zijn verza melwoede is hem aange boren. Nauwelijks zeven jaar oud had hij al een collectie tomahawks en pijlen, die hij had gevon den op de boerderij van zijn vader in Michigan. Nu heeft hij de kleinste radio-ontvanger in de wereld, een miniatuur van de drukpers van Benjamin-Franklin, twee stoelen en een tafel op een speldeknop, 104 let ters op een ruimte niet groter dan de punt van een naald, 'n in Amster dam geslepen diamant Twee stoelen en tafel op een speldeknop van 1/500 karaat, een naam, géschreven op een mensenhaar en 29994 andere miniaturen en cu riositeiten, die binnen kort zullen worden on dergebracht in een mu seum, dat speciaal voor dat doel in San Francis- N co zal worden gebouwd. OOK met het klim men van de jaren blijft Charbneau in stijl: zijn visitekaartje is niet groter dan een vier kante centimeter en hij schrijft met de kleinste vulpen 'ter wereldnog geen vijf centimeter lang. die overigens goed schrijft. Als hij over zijn verzameling praat, haalt hij uit zijn zakken mi niaturen ter illustratie. Een van zijn jongste aan winsten is een exem plaar uit 1840 van „The English Bijou", dat klei ner is dan de helft van een lucifersdoosje. Uit zjjn'portefeuille komt een curiositeit van een heel andere soort: een splin ter hout, die afkomstig heet te zijn van het 17e eeuwse schip „Mayflo wer". Naast zijn hobby heeft hij ook tijd voor dingen van ernstiger aard: hij is voorzitter van de raad voor de bouw van atoom- bomvrije schuilkelders aan Amerika's Westkust. De directie van „Ma durodam" heeft hem bij het afscheid een passend geschenk overhandigd een miniatuur vaasje met (miniatuur) tul pen NEDEHLAHDS FABRIKAAT Sflvertown van B. F. Goodrich bij regen sneeuw of ijzel Uw veiligheid is een kwestie van cenfimeters en seconden De ervaren automobilist weet, dat voor veilig rijden en remmen zijn banden volkomen betrouwbaar moeten zijn Nu de nieuwe B. F. Goodrich Silvertown verkrijgbaar is, kan iedereen, ongeacht de weersgesteldheid, veilig rijden en remmen. De nieuwe Silvertöwn personenwagenband heeft, de weg onder alle omstandigheden volkomen betrouwbaar in zijn greep dank zij het nieuwe anti-slip loopvlak. Hel enii'slip loopvlak vormt bij hel remmen 10 000 kleine rem Hokjes, die gevaarlijk slippen onmogelijk maken. Qti mim oDÜSSins m, ANTI-SUP tAofymv Molenwaterweg 22, ROTTERDAM, Tel. 47975 BANDENHANDEL - VULC. EN RZk'NlYtF'Nf COVERBEDRIJF Ml tart A KUX*& Schietbaanstr. 7 abc, Tel. 51234 (3 lüncii) ROTTERDAM GROOTHANDEL IN AUTOMOBIELONDERDELEN Gaesbeelcstraat 123-125 - Telefoon 73400 ROTTERDAM Do M.V. MED. B. F. GOODRICH DIE Mauritskade 5 Den Haag Telefoon 11.60.47 levert ook TECHNISCHE RUBBÈR-ARTlKELEN zoals: Trillingdempers, Slangen, Rubber-lagers, enz. ■an particulier, in het midden an Noord-Limburg, vlak aan het station, 700 meter langs het spoor, een aan elkaar aan gesloten praelit elke gewenste grootte vanaf 6000 m2 tot S4000 m2. Geen tussenpersonen. Brieven onder no. 6S505 bur. van dit blad. TE KOOP OVERSCHIE .o.n. bouw met e. Vrijkomend voor Br. ondf en garage bewoning, no. 6S3S7 bur. blad. Olvmpia Jol O. 44. 2 tuigen, dekzeil, wedstr. klaar tev. Sharp 12 m2 z.g.a.n. 2 tuigen, nw dekz. Hoevenaar. Nieuwe Kerkstraat 23. Vlaardlngen. Tel. Maand. t.m. Vrljd. 1S-19 uur: 36721. Br. onder no. 68466 bur. van dit blad. r-ZELFBEWONING— BEN. EN BOVENHUIS waarvan bovenh. 5 kamers, en badkamer leeg op te leveren. Oude Raadhuislaan 69, Tl'berg. Prachtig uitzicht. Bez. Maandag v. 3-4 uur of inlichtingen tel. 45952. bev. kamers, keuken, garage, gr. werkpl. Ie et. 3 slaapk., overloop, gr. zolder, 2e et. 2 slaapk.? overl., zolder. Direct te aanv. Br. onder no. 6S392 bureau van dit blad. VRIJ HUIS met grote kelder te huur gevr. Liefst Cenlr. R'dam. Br. onder no. 12688 bur. blad. 71.25. Relsbur. Pullcman Express, Rob. Fruynstr. 45 A, Rotterdam, Tel! 50878. VOOR DIRECTE belegging te koop gevraagd te Rotterdam. Brieven onder No. 776 Adv. bur. Karei Hoogstraaten, Raampoort straat 42, Rotterdam. NEDERLAN DSCHE BACHVEREÈNIGING Holland-Festival m.m.v. Johanna Martzy, viool. Sixth Chandos Anthem. Entree f 3.75, 2.50, 1.50 Kaarten b. d. muzlekhand. en aan de Tcerk. Congressisten uit 27 landen (Van onze correspondent), de stadsschouwburg te Arnhem, welke voor deze gelegenheid volkomen is veranderd om de vele congressisten te kunnen ontvangen, is gisteren om elf nur het Internationale Postcongres ge opend. De schouwburgzaal was op een byna fantastische wijze ingericht en ge- pavoiseerd met vele vlaggen van de deel nemende landen. Het toneel was bestemd voor de cabines, waarin de verschillende tolken hadden plaats genomen. Aan iedere zitplaats was een koptelefoon gemonteerd, zodat de af gevaardigden naar wens het gesproken den. Ook Rusland Polen en Joegoslavië 'hadden afgevaardigden gezonden. Bij acclamatie koos het congres tot voor zitter ir J. D. H. van der .Toorn, hoofd directeur van Algemene Zaken en Radio bij het staatsbedrijf der P.T.T en lot vice- voorzitter de heer E. M. Webster, hoofd van de Amerikaanse delegatie. Minister Algera, die het openingswoord uitsprak, heette de congressisten welkom als de vervaardigers en beschermers het netwerk van telegrafie, dat de gehele aards omvat. Hierdoor hebben de mensen in de gehele wereld de gelegenheid een snelle manier in contact te treden met andere mensen. 101 Adviezen gevraagd De telegrafie, aldus de minister, ofschoon de oudste tak van telecommunicatie, geeft er nog steeds blijk van springlevend woord in het Engels, Frans of het Spaans i De v'ïfde plenaire vergadering werd konden beluisteren. Er waren tweehonderd afgevaardigden uit 27 verschillende lan- GEMBERREPEN en 20 >ER NOOT-VRUCHTENREPEN y /stuk Pas op. Paul", snauwde Joyce, terwijl hy een kleur kreeg, „er is een grens! En er is altijd nog zoiets dat heet „de politie tegenwerken Grek keek naar het plafond. „Dat weet ik. Cap. Dat is het achterhouden van bewijsmateriaal, bijvoorbeeld. hè? Nu, dat heb ik niet gedaan. Maar, jaals ik niet ééns meer mijn éigen gedachten er op na mag houdenGrek haalde zijn portefeuille te voorschijn en pakte het enige tien dollarbiljet er uit en bood het met een theatraal gebaar aan Joyce aan. „Schei uit, Doe, siste Slade, „Well verdJoyce aar zelde even, leunde toen nijdig achterover en wuifde het geld weg. „Okay! Okay! Maar wat wil je dan met je apartje met Gar, hier? Werken we nu samen of niet? „Nu praat je tenminste weer als een goed man van de politie, zei Grek vrolijk. „En het is zo simpel! We hebben nu eenmaal te doen met een tegenstander die heel wat pienterder is dan hij óf zij op het eerste gezicht schgnt te zijn. En.we hebben nog geen be- wijsmateriaal. Daarom moeten we, zo goed en kwaad als dat gaat, proberen het zónder te doen! Als ik je nu tou vertellen, wié ik verdenk, dan zal jouw manier van doen en je houding het zonder twijfel verraden aan deze schrandere tegenstander. Anders en beter gezegd, je sust de vijand in slaap met die trage, niets doende troep van je, terwlij Slade en ik de kerels zijn die rustig in stilte onze gang gaan. Ik behandel deze zaak op mijn manier, please Bow-wow! En nü wil ik weten of er nog wat bier te vinden is in deze bijen korf, ik ben volmaakt uitgedroogd!" Joyce grinnikte tegen wil en dank. „Vooruit dan maar. Doe het dan maar op jóuw manier. Maar de duvel moge je helpen als je het bij het verkeerde eind hebt. Wat wil je van Gar hebben?" „Well, élke minuut waarover hy beschikken kan én..een paar minuutjes een privé-onderonsje met hem". Na een korte, boosaardig dreigende blik, hees Joyce zich op uit zijn stoel en stapte waardig de kamer uit. In de gang liep hij O'Keefe met de rapporten tegen het lijf. „Alle afdrukken in de cel, waren van Zulla, Vittalli, de vorige bewoner en van degene die de boel schoon houdt. Ze zijn nu bezig afdrukken te nemen op Zulla's hals". Voor de rest bevatte het rapport niets nieuws voor Joyce. O'Keefe had een aantal copiën laten maken van Naylor's verslag. Joyce zond hem onmiddellijk met een doorslag ervan naar de telex, jfodat binnen de kortst mogelijke tijd elk districtsbureau en alle steden in de buurt op de hoogte zouden zijn. Het signalement van de moordenaars diende zo snel mogelijk verspreid te zijn. Joyce zelf nam een exemplaar mee naar de radiokamer om het aan alle wagens van de radio-auto- dienst te laten dborgeven. In de radiokamer trof hij O'Keefe weer aan, die hem vertelde dat de moorde naars te voet waren gekomen en. na hun vertrek, de ondergrondse hadden genomen in de bovenstad, al thans dat ze in de richting van bedoeld station ver dwenen waren. Toen Joyce na enkele ogenblikken weer in zijn bureau terugkwam, trof hij Grek aan, die ogenschijnlijk een stevig uiltje aan het knappen was, alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Slade was al vertrokken. Toen de bureaustoel van Joyce piepte, opende Grek één vragend oog. Joyce stak eerst een sigaar op, zwaaide onder duidelijk gemopper de lucifer uit en begon toen zijn vragen af te vuren: „Misschien wil je nu eindelijk wel eens met mij van gedachten wisselen. Gij, miskend Genie!" gaf hij te kennen. „Ik stel me zo voor, dat het meisje Evans daar op die plek moest komen, omdat ze te veel wist. Het énige dat ze te veel kan weten en dat gevaarlijk voor haar kan zijn. is iets omtrent de moordenaars van Lombard, of de moordenaar. Maar te is de gehele middag niet thuis geweest, integendeel, ze maakte met Zulla haar ritje op het moment dat de moord gebeurde. Op dit punt kloppen hun verhalen helemaal. Maar als ze er tóch niet bijgeweest is, wat kan ze dan wéten, vraag ik me af? Ik zie het verband niet". „Nóg niet", zei Grek gapend, „maar Rome is óók niet op één dag gebouwd, zoals je waarschijnlijk wél zult weten". „Onzin. Zó-iets hebben de Muzelmannen nóóit ge zegd!" „Misschien wéét ze zélf niet eens, dat ze iets weet, dat voor haar gevaarlijk is!" „Wat heeft dat nu in 's hemelsnaam met de taak te maken?" „Het kan misschien de verklaring bevatten voor het feit dat ze zo rustig naar det beroemde rendez-vous gegaan is. zonder zich van enig gevaar bewust te zijn". Grek deed zijn ene ook heel onschuldig dicht en knip perde even met het andere. „Heil! daar gaét het helemaal niet om! Wét zou ze kunnen weten?" „Van alles!" antwoordde Grek beminnelijk. „Mis schien heeft ze een paar dagen geleden wel iets ont dekt. wat in de richting van deze moord zou kunnen wijzen, of in de richting van een of ander motief voor een eventuele moord. Ik z'eg niet dat het zo is, maar wie weet. gaat ze het zich misschien door de aanslag op haér leven nu weer herinneren. Daar is ze intelli gent genoeg voor". „All right", knikte Joyce teleurgesteld", en wat zeg jij er nu precies van?" „Nothing totdat ik klaar ben. Maar veronderstel eens, dat het ni't Allessandro is geweest die haar heeft angerand. Veronderstel eens dat de een of andere on verlaat in één van de twee huizen het telefoongesprek heeft afgeluisterd en van het rendez-vous op de hoogte is gekomen en dat hij alleen maar gegisd heeft dat Allessandro zijn mond wilde gaan voorbij praten, óf het misschien al voor een groot gedeelte gedaan had! Dan kan zo'n schooier toch bijna niet meer anders doen, dan trachten Julie tot zwijgen te brengen... voor altyd „Maar dan zou-ie Allessandro even góéd om zeep hebben moeten brengen". „Yes, En dat zou wel eens de verklaring kunnen zijn voor het feit dat onz'e Zuidelijke vriend verdwenen is!" „Look", begon Joyce uiterlijk beleefd, „vind je het nu niet langzamerhand tijd worden, om me eens precies te vertellen wat er vanavond allemaal gebeurd is?" En Grek begon te vertellen, wat hij in Fosters huis gehoord had; dat Allessandro én Rhinemore junior zich op dezelfde tijd waren gaan verkleden om te gaan zwemmen; hij vertelde over het kleedhok en over Rhinemore die een flinke afstand aan het zwemmen was geweest; en de andere zaken die hem opgevallen waren. Joyce luisterde aandachtig, terwijl hij met een nijdig gezicht zijn sigaret tussen zijn vingers heen en weer rolde en Grek door de rook bleef aankijken. Toen Grek klaar was met zijn relaas zei Joyce eerst een tijdje niets, toen begon hij: „Wyst wel in de richting van Allessandro. Is dat óók jouw idee?" Grek haalde zyn schouders op. „Hij droeg inderdaad een donkere zwembroek en heeft óók dat afspraakje met Julie ge maakt. maar waarom z'ou hij nu óók Lombard ver moord hebben? Volgens Foster kenden die twee elkaar nauwelijks. En hoe heeft hij kunnen ontsnappen? Waar kan hij naar toe, als vreemdeling en dan nog alleen maar gekleed in een povere zwembroek? Zou hij naar een of andere boot zijn gezwommen? Maar Rhinemore junior heeft geen boot gezien of gehoord". „Wat denk je dan van die jongen van Rhinemore? Hij komt maar niet opdagen", .(wordt vervolgd), gesloten met in totaal 30 problemen waar omtrent advies moest worden uitgebracht. Thans, bij de zevende plenaire vergade ring, is om niet minder dan 101 adviezen gevraagd. De minister herinnerde er vervolgens aan. dat de vergadering een eventuele samenvoeging van het C.C.I.T. met het C.C.T.F., zijn zusterorganisatie op het ge bied van de telefonie, zal bespreken. Ten slotte dankte hij voor de hulp, die Neder land na de ramp van 1 Februari j.l., ook uit de telecommunicatiesector, heeft ont vangen. De rede van minister Algera werd be antwoord door de oudste afgevaardigde van het congres, Z.Exc. Giuseppe Gneme, minister van P.T.T. in Italië. „Wonogiri" gaat 20 Juni te water Nieuwe aanwinst voor Kon. Rott. Lloyd Naar wij vernemen zal het ongevchr 10.500 ton metende m.s. „Wonogiri", dat voor rekening van de Kon. Rottcrdamsche Lloyd in aanbouw is bij N.Y. C. van der Giessen en Zonen's Scheepswerven te Krimpen a. d. IJssel, daar op Zaterdag 20 Juni a.s. te water worden gelaten. De „Wonogiri", een vrachtschip met beperkte passagiersaceommodatic, is 'teerste i derland gebouwde schip van dit nieuwe type in de vloot van de Lloyd en is tevens het grootste schip, dat tot dusverre by Van der Giessen werd gebouwd. Het reeds in de vaart zijnde zusterschip „Wonosari" werd door de Howaldtswerke te Hamburg gebouwd. Nog twee andere zusterschepen, de „Wonorato" en de „Wo- nosobo" zijn resp. bij genoemde Duitse en Nederlandse werf in aanbouw en zullen in het voorjaar van 1954 en in de zomer van 1955 gereed komen. RAADSVERKIEZING IN HERRINGEN Op 22 Juli Onder de ingekomen stukken, die de ge meenteraad van Herkingen gisterenavond behandelde, bevond zich een telegram van de minister van Binnenlandse Zaken, waarin vermeld stond, dat op 22 Juli in Herkingen raadsverkiezing wordt gehou den en de candidaatstelling op 9 Juli zal geschieden. Pech voor buitenlanders Haagse hotelhouder neemt Duitse autobus in beslag Nog geld. te goed van reisbureau De Haagse binnenstad stond gisteravond min of meer op haar kop toen een deur waarder beslag legde op een grote diesel touringcar uit Düsseldorf. Ongeveer 35 Duitse reizigers uit die stad en omgeving, onder wie een „Landesrat", een notaris en enige artsen en kunsthistorici, zullen vermoedelijk een vierdaagse museum- tocht door Nederland niet met deze bus kunnen vervolgen. De oorsprong van deze inbeslagneming gaat terug tot de Zaterdag voor Pasen, toen in een klein Haags hotel logies voor 25 gasten besproken was door het reis bureau van J. L. van het „Düsseldorfer Omnibus Reissbüro". Toen de gasten kwamen, waren de kamers niet naar hun zin. Zij klaagden over vochtige bedden en onfris linnen en weigerden langer dan een uur in het hotel te blijven. De reisleider van het gezelschap heeft toen in enige andere Haagse hotels kamers voor deze groep Duitse reizigers besproken. De eer ste hotelhouder voelde zich door het ver trek dezer reizigers benadeeld en eiste van het Düsseldorfse reisbureau betaling van 400. Tot dusver weigerde het Düsseldorfse Reisbureau om te betalen Toen gisteravond van hetzelfde bureau een autobus in Den Haag arriveerde, werd met toestemming van de president van de rechtbank door een deurwaarder beslag op de autobus gelegd. De bus vertegen woordigt een \yaarde van ruim 100.000. Advertentie In keuze en betaling geen moeilijkheden. Zaagmolondrilt 35, Tslol. 40768 Mfl!henoMorw.blJbrug,Tel.30457 Baljorlandselaan 5, Telef. 70144 FAMILIEBERICHTEN Overgenomen uit andere dagbladen GEBOREN- Hansje, z. van GoeyersKop. Breda Leopold, z. van MievloDohmen,' Valkenburg Marjon, d. van Rotsteeg—Ver schoor, Rotteram Aty, id. vnn Van Beek Van den Bos. Arnhem - Wouter, z, van Van der Hulst—Sandmann, Amsterdam Charlotte d. van ScrvntiusRive, Pretoria Robby. d. van Do RijkeDeelken, Schoonhoven Bet- tlna d. van StukerBoekelo, Djakarta Rooi z. van Hoogma—van Dinter, Spclcholzcrhelde. ONDERTROUWD: W. des Bouvrie en Th. de Vries, Nlepwé Amstel A. van Beek en .1. Molenbeek, Utrecht. GETROtjWD: H. Huffnagel en ,C. Lodder. Katwijk n, Zee ir P, de Gruyter en A. Lallemnn, Amsterdam P. Bennlk en E. Biele- vold. Arnhem. OVERLEDEN. J, van Rijn, m„ 63 j.. Bleis- wijk R. Vornclim—van Loei-, 61 j.. Amster- aBontrkoe. m„ 81 J„ Rotterdam 72 j„ Gouda F. Qunnjer m„ S. Ottevnnger. vr„ 60 j vr„ Scheveningen P. Bisschorr. m„ 49 j.. Simpelvcld G. Weerlink. m., 75 j., Breda T. Pöttker, m., 83 j„ Delfzijl. J. Wolff. i._ 78 j„ Den Hei'k. Zeist - L. dfe Haas

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3