Lacliappelle Industrialisatie van Brabant is een nationaal vraagstuk Prof. Meyers verdedigde met veel élan zijn lievelingsdenkbeeld O Tweede Kamer luisterde geboeid, maar bleek niet overtuigd Katholieken in de historie der Leidse Alma Mater DIAMANTEN E.H.B.O. WERD „KONINKLIJK" „Twents Haagje" gaat uitbundig feestvieren parket jf Vurig pleidooi van mr E. Sassenisrrx* voor eenheid der katholieken ara! Delftse dames krijgen brandgaatjes in haar nylons DE MAASBODE ZATERDAG 6 JUNI 1953 PAGINA 3 Registerpand of eigendomsoverdracht tot zekerheid? 's-GRAVENHAGE, 5 Juni REGERING en Tweede Kamer zijn het vandaag niet eens Runnen worden over het derde vraagpunt over het nieuw Burgerlijk Wetboek, welk punt luidt: Moet de eigendomsoverdracht tot zekerheid behouden blijven of dient daar voor in dc plaats te komen een register- pandrecht op bedrijfs. en beroepsgoederen zonder terhandstelling te vestigen door inschrijving in een register. Dat er naast het aloude vuistpand be hoefte bestaat aan een zekerheidsrecht op roerende goederen, waarbij de goederen in het bezit van de schuldenaar-pandgever blijven, daarover bestaat volledige eens gezindheid. De meningen lopen echter uiteen, waar het gaat over de vraag, hoe dit zeker heidsrecht geregeld dient te worden, zodat misbruiken (aantasting van rech ten van derden) worden voorkomen. De regering meent met prof. Meyers, dat hiervoor publicatie (inschrijving in een register) nodig is, De Kamer vindt van met. Er is nog een tweede punt van menings verschil. De regering wil het nieuwe wettelijk te regelen zekerheidsrecht al leen toegepast zien t.a.v. bepaalde goede ren (bedrijfs- en beroepsgoederen), de Kamer wil het mogelijk maken voor alle roerende goederen. Aansluiting bij het spontaan gegroeide Binnen de Kamer is er dan nog een klem nuance-verschi'l. Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) gaat in principe wel accoord met het amendement van de vaste Com missie voor Privaat- en Strafrecht (het amendement-Oud), dat, zoals wij gisteren reeds schreven, het spontaan uit het volks leven opgekomen instituut van de eigen domsoverdracht tot zekerheid gehandhaafd en wettelijk geregeld wil zien. Als dit wettelijk geregeld wordt, wil .zij echter o i. terecht liever spreken van bezit loos pandrecht. Vandaar dat zij met enige anderen een amendement van deze strek king heeft ingediend. De Commissie wil echter, naar haar voorzitter, prof. Oud (V.V.D.) hedenmid dag mededeelde, vasthouden aan de term: eigendomsoverdracht tot zekerheid. Ziy wil hiermede direct aansluiting zoeken bjj de rechtsontwikkeling, zoals die in de vrije maatschappij is gegroeid. Prof. Oud had bij de algemene be schouwingen reeds te kennen gegeven, dat het bij het ontwerpen van een nieuw B.W. verstandig is zoveel mogelijk zich aan te sluiten bij wat er in de vrije maatschappij spontaan opgekomen is. Inbreuk op algemeen beginsel? Met veel élan h'eeft prof. Meyers van daag het regeringsstandpunt ten deze, tevens een lievelingsdenkbeeld van hem, verdedigd. Al heeft hij de Kamer niet weten te overtuigen, geboeid heeft hij haar stellig met zijn levendige voordracht, welke soms zelfs een zekere emotie ver ried. De Leidse rechtsgeleerde waarschuwde de voorstanders van het amendement-Oud ernstig tegen de gevolgen van handhaving der eigendomsoverdracht tot zekerheid. Zijn voornaamste argument tegen een der gelijke eigendomsoverdracht was, dat hier van de eigendomsoverdracht tot zeker heid is. Daarom willen wij ook een wettelijke regeling, was het bescheid van prof. Oud. Waarom bij hypotheek wel publicatie en bij dit nieuwe zekerheidsrecht t.a.v. roe rende goederen niet, vroeg prof. Meijers. Bij onroerend goed geldt in het algemeen een geheel ander rechtsrégime, repliceerde prof. Oud. Alle zakelijke rechtshandelingen t.a.v. onroerend goed lopen nu eenmaal over de registers, vulde prof. Lemaire (K.N.P.), die zich achter het amendement-Oud schaarde, nog aan. Het hoofdbezwaar van prof. Oud tegen registerpandrecht bleef de administratieve rompslomp, die het met zich meebrengt. Prof. Mejjers ontkende dit, maar de Rot terdamse hoogleraar herinnerde aan di perfectionistische trek in ons volkskarak ter. We doen alles graag zo perfect. Het registerpand zal hieraan niet ontkomen. In Duitsland: schande! De ervaringen in het buitenland met het registerpand werden er ook nog bijge haald. In Amerika en Engeland bestaat het registerpand allang, merkte professor Meijers op. Maar in Engeland is het nooit tot bloei gekomen, antwoordde mej. Zeelenberg. In Duitsland, waaraan we de eigendoms overdracht tot zekerheid ontleend hebben, spreekt men er schande van, dat een der gelijk instituut daar nog voorkomt. Een groot aantal schrijvers protesteren tegen de handhaving ervan, repliceerde prof. Meijers. Als middel tot bestrijding van het mis bruik. dat ervan wordt gemaakt, sugge reerde mr Van Rijckevorsel (K.V.P.) het opnemen van een strafbepaling tegen akten, waarbij men zich in strijd met de werkelijkheid eigenaar van goederen ver klaart. Een dergelijke strafbepaling beslaat al, meende prof. Meijers. Wat het tweede punt van verschil be treft, verdedigde de Leidse rechtsgeleer de het regeringsstandpunt door er de aandacht op te vestigen, dat een reële behoefte aan een zekerheidsrecht, waar bij de goederen onder de schuldenaar blijven, slechts bestaat t.a.v. roerende bedrijfs- en beroepsgoederen. De stemming over het regeringsantwoord op het derde vraagpunt en dc daarbjj in gediende amendementen is uitgesteld tot volgende week Woensdag. Hetzelfde is het geval met het vierde en zesde vraagpunt, welke met het derde een zekere samen hang hebben. Het regeringsantwoord op het zevepds en achtste vraagpunt is z. h. s. aangenomen. Zij luiden: Het stellen van dwingende voorschriften ten gunste van de erfpach ter, b.v. t.a.v. vergoeding voor de aan de eigenaar van de grond blijvende op stallen bij het einde van de erfpacht, verdient aanbeveling voor de gevallen van verplichte bebouwing. (7). De regeling van opdracht van bewind over eigen goederen aan een ander bij handeling onder de levenden verdient aanbeveling. (8). De tweede reeks van vraagpunten over het verbintenissenrecht wordt 30 Juni a.s. in openbare behandeling genomen. AD INT. Tentoonstelling opent lustrumviering van ,.Sanctus Augustinus" -.o---- eycius pasi ue uijeeiiKumsi van uc door inbreuk gemaakt wordt op een alg - j {en y<LU<jontenraad, die morgenmiddag in De R.K. Studentenvereniging Sanctus Augustinus tc Leiden heeft gisteravond de viering van het 12e lustrum ingezet. De opening van de tentoonstelling „Katholie ken en katholicisme aan de Leidse Univer siteit" in het Eigen Iluis aan het Rapen burg, was het eerste evenement van deze lustrumviering. Dit feit is voor het karak ter van deze viering en voor het karakter van „Sanctus Augustinus" kenmerkend. Sinds 1945 immers bestaat in Leiden de Cïvitas Academica, hetgeen betekent, dat de katholieke studenten in het gezellig- heidsleven samengaan met de studenten van and ft-e organisaties. Voor „Sanctus Augustinus" ligt sindsdien de nadruk op het religieuze en culturele, en hiervan vormt de 12e lustrumviering een weer spiegeling. De huidige situatie van de menselijke persoon in de wereld is het thema waarop een aantal artikelen in het voortreffelijk verzorgde feestnummer van de „Folia Augustiana" handelt; over hetzelfde thema spreken hedenmiddag de hoog leraren Strasser en J. J. M. v. d. Ven, en spreekt Maandag in de buitengewone algemene vergadering prof. dr J. H. Wal- grave O.P. uit Leuven. In het kader van deze voordrachten cyclus past de bijeenkomst van de Chris- Directeur van „De Maasbode" onderscheiden Ridder in de Orde van de Kroon van België zijn ambtswoning te 's Gravenhage -heeft de heer E. Graeffe, ambassadeur van België bij het Nederlandse hof, in opdracht Van Z. M. Koning Boudewijn, aan de heer Johan Kuijpers, directeur van ..De Maasbode" het Kruis van Ridder in de Orde van de Kroon van België over handigd. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van Belgische en Nederlandse autoriteiten. Ambassadeur Graeffe hield bij deze ge legenheid een toespraak, welke door de heer Kuijpers werd beantwoord. Een erewijn werd hierop aangeboden. Daarna zat men aan bij een lunch in de woning van de heer L. Couvreur, Raad bij de Belgische ambassade te 's Gravenhage. Toonbeeld van georganiseerde gemeenschapspliclit De Ned. Ver. E.H.B.O. heeft ter gele genheid van haar diamanten jubileum van H.M. de Koningin, haar bescherm vrouwe, het praedicaat „koninklijke" ont vangen, aldus heeft de minister van So ciale zaken, de heer J. Suurhoff gisteren middag medegedeeld, toen hij tijdens de herdenkingsvergadering in het concertge bouw te Amsterdam het woord voerde. Namens de regering sprak hij diepe be wondering uit voor dit toonbeeld van ge organiseerde gemeenschapsplicht. De mi nister noemde E.H.B.O. ook van belang voor het beperken van economische ver- Almelo nu aangesloten op Twentekanaal (Van onze correspondent) A LMELO slaakt een zucht van verlichting, nu de doortrekking van de zijtak -Ivan het Twentekanaal eindelijk is voltooid. De reeks teleurstellingen, welke de stad bij de uitvoering van het oorspronkelijke Twente-Rijn-Kanaalplan heeft moeten ondervinden, is daardoor immers beëindigd. Zoals de verbinding met de Overijsselse kanalen nu tot stand is gekomen, ka.n men zelfs voldoening proe ven tussen de ivoorden van iedere Almelo'ér, met icie men over het grote project spreekt. Voldoening over het ruime industrieterrein, dat doo-h de laatste bocht van het kanaal wordt omsloten, over de wijde haven en de prachtige insteekliavcn, over de uitstekende los- en laadkaden, welke tot in het hart van de stad reiken, kortom, over alle onderdelen van deze scheepvaartverbindingwelke sinds ruim 20 jaren dreigden op even zovele teleurstellingen uit te lopen. meen erkend civielrechtelijk beginsel, dat geen crediteur voor zich door een enkele overeenkomst een voorrang mag scheppen boven andere schuldeisers, met andere woorden de gelijkheid tussen credi teuren t.a.v. de goederen van eenzelfde debiteur. Prof. Oud kon zich hier echter niet mee verenigen. In onze wet is juist het principe Remonstrantse kerk plaats vindt. Voorts zijn enkele toneelmanifestaties in het program opgenomen, waarvan vooraï de opvoering van Gabriel Marcel's „Le signe de la Croix" onder regie van B. van Hest op Zondagavond 7 Juni de aandacht trekt. Een bijzonder interessant denkbeeld was •remgen. in onze wei ju.si d„ organlsalie van de tentoonstelling neergelegd, dal bepaalde crediteuren zich Ejeen Huls Er is ,0l dusver m een bevoorrechte positie kunnen verscnai- fen boven andere. Met dat gelijkheids beginsel moet prof. Meijers zich ook rich ten tegen pand, hypotheek enz., de liberale leider. Neen. antwoordde prof. Meyers, n het Eigen Huis. Er is tot dusver nimmer speciale aandacht gewijd aan het aandeel dat de katholieken vanaf de oprichting "meende i der Leidse Alma Mater hier hebben uit- I geoefend. En toch loont een dergelijk wantonderzoek de moeite, zoals de gisteren gepubliceerde zekerheidsrechten en op de publicatie naar buiten komt het hier aan. Kinderziekten De misbruiken van de eigendomsover dracht tot zekerheid door schijnakten (akten, die in het geheel niet bedoeld zijn om een recht van de crediteur te doch igen. boeken en prenten, dal de geschiedenis van de katholieken in Leiden reeds in de allereerste jaren aanvangt. Reeds drie jaar na de oprichting (waarvan een brief van Willem van Oranje en èen prent van de inwijdingsoptocht getuigen) werd Justus Lipsius hoogleraar in Leiden. Kort hierna had Leiden zelfs een katholieke „curator" in Paulus Buys (15311594). Bekende katholieken te Leiden uit de 17e eeuw waren de regent Petrus Bertius en diens zoon de Carmeliet, Johan Stalpaert v. d. dje enjge tjjd die uitsluitend- ten doel hebben om in geval van j faillissement van de debiteur deze te helpen MEJ. ZEELENBERG dSkrSIÜÜfei (P.v.d.A.) onttrekken), ...kinderziekten te boven... deze misbruiken moet men zien als kinderziekten, die het nieuwe instituut i grotendeels te boven is, had mej. Zeelen- I berg betoogd. Als er nu minder misbruik van wordt j gemaakt, dan is dat, omdat de economische I toestand is verbeterd. Als er weer een j crisis komt, dan keren de misbruiken uit i de jaren dertig op dezelfde wijze terug, aldus prof. Meijers. Deze wees ook nog op een arrest van de Hoge Raad van 22 Mei 1953, waaruit blijkt, hoe wankel de basis als student te Leiden was ingeschreven en vooral de zeer bekwame hoogleraar Niels Steensen (Nicolaas Stenonis), die door zijn onderzoekingen op medisch en geologisch gebied een grote reputatie verwierf en later. Jcatholiek geworden, het tot aposto- lisch-vicaris van Hannover bracht, welke functie een olieverfportret hem afbeeldt. In de 17e eeuw, om precies te zijn in 1625, valt ook de oprichting van de eerste R,K. studentenvereniging in Nederland, zoals uit dc Acta Missionis Hollandicae van dat jaar duidelijk blijkt. Wij geloven niet, dat dit feit tot dusver buiten een zeer beperkte kring bekendheid verwierf. De bekendste figuur uit de 18e eeuw was wellicht de katholieke privaat-docent te Leiden, Gerardus van Swieten, de leerling en commentator van Boerhaave; van hem is een stenografisch dictaat van een van Boerjiaave's colleges geëxposeerd. Merk waardig is, dat op het eind van de 18e eeuw in een jaar 8 geestelijken te Leiden als student waren ingeschreven. In portretten, brieven, inaugurale redes en andere publicaties geeft de tentoonstel ling verder een beeld van het vrij aanzien lijke aantal katholieke hoogleraren dat Leiden de laatste 100 jaar heeft gehad, te beginnen met de priester-hoogleraar J. M. Schrant en diens gelijknamige neef. Namen als Van Kan, Barge, Keesom, Welschen en van de huidige professoren generatie mgr Sassen, bewijzen dat er een duidelijke continuïteit bestaat in de bezetting van Leidse leerstoelen door katholieken Tenslotte lag natuurlijk ook het wel en j enigingen, terwijl de jubileumweek van wee der katholie"ke studentenvereniging1 „Semper Crescendo" dan besloten wordt (in 1874 heette zij „Teneamus Confessio- met een concert van de Amsterdamse Po nem". in 1879 viel zij uiteen maar in 1893 litiekapel. In het Waaggebouw wordt een volgde de oprichting van Sanctus Augus- tiendaagse scheepvaarttentoonstelling in- tlnus, gestimuleerd door Aalberse). in de gericht, terwijl op de plaats van het vroe- belangstellingssfeer van de inrichters der gere haventje een Saksische boerderij tentoonstelling. I wordt opgetrokken, waarin een zeer in- ALMELO'S LIJDENSWEG Reeds vóór de eerste wereldoorlog rezen er plannen om via een groot kanaal de Limburgse kolengebieden dichter bij de fabrieksketels der Twentse industrie te krijgen. Rond de jaren dertig kwam ein delijk schot in de plannen. Het Twente- Rijnkanaal bleef echter een luchtkasteel, want men kwam niet verder dan 'n IJssel- Enschede-verbinding, met een zijtak naar Almelo. Borne en Oldenzaal kwamen er nóg slechter af, want zij kregen niets, hoewel oorspronkelijk ook aan zijtakken naar deze textiel-centra was gedacht. De Almelose zijtak werd intussen maar tot aan de verkeersweg Almelo-Wïerden voltooid. Burgemeester Sichterman en de zijnen hebben dan ook heel wat moeten praten en zwoegen om „de doortrekking" „erdoor" te krijgen en toen 't zover was brak opnieuw een oorlog uit Na 1945 probeerde de nieuwe burgemees ter. mr Ravesloot, het nog eens en het kwam voor elkaar. Mr Ravesloot had een beste dag, toen hij de eerste spade grond verwerkte. Vier jaar later, de laatste dag van Maart j.l., stak hij met dezelfde spade de laatste dam in het nieuwe kanaalpand door en kon de afwerking beginnen. „Semper Crescendo Het oude, pittoreske haventje in Alme- lo's centrum is nu verdwenen. Er kwam grotere pleïnruimie voor in de plaats, waardoor weer een problem tot oplossing was gebracht. Op dit, nu sterk vergrote marktplein gaat zich een deel van de fees telijkheden afspelen, welke Almelo orga niseert om zijn uitbundige blijdschap over de directe aansluiting op het Twente-ka- naal te uiten. Op Zaterdag 4«Juli vindt de officiële openstelling van ksïnaal- en havenwer ken plaats. Het nieuwe kanaal zal nog de zelfde dag door studenten-roeiverenigin gen worden getest op z'n geschiktheid als roeibaan Ook de jubileum-week van Al- melo's 60-jarige harmonie „Semper Cres cendo" neemt op deze datum een aanvang. Een bijzonder jubileum, want Louisr Som- mer is dan tevens 60 jaren dirigent Tijdens de eerste week van de feeste lijkheden zal Almelo drie dagen als een sprookjesstad zijn, want dan wordt ook de vierde Braderie gehouden. Gondelvaart, bloemencorso en de Sittardse Marotten zullen dit verkoop-festijn opluisteren. De tweede Zaterdag is gereserveerd voor een groots défilé van alle Almelose sport' teressante folkloristische expositie. Zeven weken zal deze boerderij het middelpunt zijn van een cyclus van folkloristische de monstraties en opvoeringen. Belangrijk zijn de plannen voor het Twente-festival van 15 tot 22 Augustus, wanneer zullen concerteren: het Over ijssels Philharmonisch Orkest (op de openingsdag), Almelo's Mannenkoor, de Chr. oratoriumvereniging „Sursum Cor- da", „Vrij en Blij", het Almelo's en het R.K. Mannenkoor met het Kon. Symph. Orkest „Sint Caecilia", Almelo's Kamer koor met Kwartet en tot slot de Mari nierskapel o.l.v. Gijsbert Nieuwland. Verder komen in dit festival enkele ca baretprogramma's voor en zal het Ballet der Lage Landen optreden. De bakende Almelcjse rijwiel-vierdaagse valt midden in de feestelijkheden en be looft nu reeds een record aantal inschrij vingen te zullen boeken. Het slot van de feestelijkheden omvat een groots opgezette jeugd-dag, eindigend in knallend vuurwerk. Als we dan nog memoreren de vooravond van de Tubber- gense TT-races die op 7 Augustus plaats vinden en die voor Almelo steeds een bij zonder feestelijke avond is, dan is het dui delijk, dat „het Twentse Haagje" in de ko mende zomer een levendige en voor ie dere toerist aantrekkelijke stad zal zijn. liezen, die uit lijfsongevallen kunnen voortkomen. Mr Arn. d'Ailly. burgemeester van Am sterdam, schonk de vereniging de penning van de stad. Dit was. zeide hij. een herha ling van dezelfde schenking in 1929, waar van de sporen in de oorlog verloren zijn gegaan. Vooraf had de voorzitter, dr E. Oter- doom, een herdenkingsi-ede uitgesproken, waarin hij de lotgevallen der vereniging sinds 1393 de revue had laten passeren. Aan dr J. Wagenaar en de heer Suur- mond. secretaris van de vereniging tót in standhouding van het hospitaal-kerkschip „De Hoop", reikte hij de gouden Tilanus- medaille uit en aan het bestuur van de afdeling Amsterdam een plaquette, verge zeld van een keten, waaraan de onder scheiding bij passende gelegenheden kan worden gedragen. Behalve de genoemden voerde nog een keur van sprekers het woord. Nooddiik om Scharen- ieff. d dijke dicht woordigen door haar kamerheer in bui- opamng nader terug te komen. Red.) tengewone dienst, jhr mr E. Röell. De bij eenkomst werd verder bijgewoond doo; prof dr P. Muntendam, staatssecretcq* voor de volksgezondheid, mr F. Mijnlieff, vertegenwoordiger van de minister van Binnenlandse Zaken en jhr F. Beelaerts van Blokland, vertegenwoordiger van de commissaris der Koningin in Noord-Hol land. Na afloop van de feeslvergadering is de jubilerende vereniging in de zalen van het stedelijk museum officieel ontvangen door het gemeentebestuur van de hoofd stad. AANVULLINGSDETACHE MENT NAAR KOREA Een aanvullingsdetachement voor Nederlands Detachement Verenigde f ties op Korea, ter sterkte van 201 man, zal Maandag 8 Juni a.s. uit Roosendaal naar Marseille vertrekken, om aldaar te wor den ingescheept met bestemming Poesan. Vitaminekoek aan de lopende band (Van onze correspondent) Ruim dertig jaar geleden begon de nu wereldvermaarde Ligakoek, biscuit met vitaminegehalte, van Bergen op Zoom uit de wereld te veroveren. Via Duitsland vond de koek zijn weg naar Italië, Indo nesië, West-Indië. Ierland en tenslotte Amerika. Kort na de bevrijding, toen een nieuwe toekomst open lag, bleek de ruimte te Ber-. gen op Zoom niet groot genoeg vóór de drastische uitbreiding die de directie van de fabriek zich voorstelde. Burgemeester wijlen dr mr Cl Prinsen had echter in Roosendaal langs de spoorlijn naar Belgié en Zeeland een nieuw industrieterrein doen aanleggen, geknipt voor de Liga. Na de bevrijding begon deze firma dan ook met de bouw van een machinefabriek „De Vuurslag" en dicht hierbij werd in 1950 al begonnen met de bouw van de nieuwe Ligafabriek. „De Vuurslag" leverde de bakovens waarin de Ligakoek aan de lopende band gereed komt. Binnenkort wordt al de derde oven in gebruik genomen. De nieuwe Liga fabriek bestaat uit drie hallen en een hoofdgebouw. Het geheel is ontworpen door architect A. Rats te Amsterdam. Vandaag heeft de commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Brabant, prof. De Quay, het nieuwe gebouwencom- De Koningin had zich laten vertegen- plexjfficieel geopend. (Wij hopen op deze Op 22 Juni a.s. wordt het Nederlandse klokkenspel, het geschenk van het Ne derlandse Volk aan de Verenigde Staten, naar Rotterdam vervoerd, waar het zal worden opgesteld en worden gekeurd door een commissie van deskundigen. Daarna zal het naar Amerika worden verscheept. Ferdinand Timmermans, Rotterdams beiaardier, zal in Washing ton het inhuldigingsconcert geven. Het carillon zal worden opgesteld in Was hington, waar het het miniatuur caril lon zal vervangen, dat door H.M. de Koningin werd aangeboden tijdens haar reis door de V.S. Drie klokkengieterijen in Nederland werden belast met het ver vaardigen van de klokken. Eén van de klokken van de beiaard. Congres van .Brabantia Nostra lik' I CJ JL j m Brabant vc in economisch-sociaal opzicht geeft meer sfeer! f] Bredö Ladiappelleslr. 12 Tel 8702 of 'VVWVW i 6442 fc Zijnvonkjes uit fabrieksschoorstenen de oorzaak f T\ E dames die in de I omgeving van de N. 'V. Kon. Ned. Giét- en Spiritusfabriek en de oliefabrielcen „Cal- vé-Delfl" te Delft wo nen. klagen cr over, dat haar nylons zo kort .meegaan"De directies van (le betrokken fabrie ken zijn van deze klach ten op de hoogte gesteld en die van „Calvé" heeft nu besloten met- ingang van Maandag a.s. een andere brandstof in haar bedrijf te gaan gebruiken teneinde te kunnen be oordelen of het nylon misschien wordt aange tast door stoffen, welke vit dc schoorstenen van de fabriek Qntsnappen. Zij wil hiermee echter geenszins te kennen geven, dat zij meent dat 'de schuld bij haar bedrijf ligt. Calvé gaat andere brandstof gebruiken Bij informatie bij het kunststoffeninstituut T. N. O. te Delft vernemen wy, dat nylon een grote chemische bestendigheid heeft. Het is echter geenszins uitgesloten, zo zei mendat het scha de ondervindt van be paalde stoffen, welke uiteraard in de omgeving van de grote industrieën in de lucht zweven. OK is het heel' goed mogelijk, meende men, dat de schade wordt veroorzaakt door kleine vonkjes uit de fa brieksschoorstenen. Deze vonkjes kunnen zo klein zijn, dat zij op buiten hangend wasgoed geen nadelige invloed hebben, doch wel het nylon, dat veel minder bestand is tegen warmte, aantas ten. Met deze laatste ver onderstelling kloppen de ervaringen welke men heeft opgedaan bij een kousen-reparatie-inrich ting te Delft. Steeds zijn het weer de dames, wonend in de buurt van (le. genoemde fabrieken, zo vertelde men ons, die kousen ter reparatie brengen, waarin zich brandgaatjes bevinden. Soms is het. zo erg, dat de kousen niet meer te repareren zijn. (Van onze speciale verslaggever)J DE NOODZAAK VAN industrialisatie om onze groeiende bevolking bestaans mogelijkheid te geven, geldt in het bijzonder voor Brabant. Een achtste van Nederlands bevolking woont in Brabant, maar rond een vijfde gedeelte van de Nederlandse jeugd groeit op in dit gewest; ongeveer een kwart van het aantal per- sonen, die behoren tot de beroepsbevolking, voor wie in Nederland industriële werk- gelegenheid moet worden geschapen, zullen alleen 3l in dit gewest aan de slag j moeten komen. In 1952 woonde in Brabant 12 pet van de Nederlandse bevolking, maar de werkloos heid bedroeg hier 17 pet van het werkloosheidscijfer over het gehele land gerekend. Uit een en ander is duidelijk, dat het niet slagen van een industrialisatie in Brabant voor geheel Nederland zeer ernstige sociaal-economische en financiële gevolgen zou hebben. HET IS EEN GOEDE gedachte geweest van de stichting „Brabantia Nostra" met een congres, dat gisteren in 's-Hertogenbossch werd gehouden en waar deskun dige sprekers als prof. dr W. Heere en oud-minister mr E. Stassen over de toe nemende bevolkingsdruk en de voorwaarden voor een welslagen van industrialisatie inleidingen hebben gehouden, op de specifieke problemen van Brabant te wijzen, waarbij tevens het nationale aspect daarvan duidelijk werd belicht. In de samenvatting, die de commissaris der Koningin in N.-Brabant, prof. dr J4 de Quay van de besprekingen gaf. heeft deze duidelijk doen uitkomen, dat door het uit groeien van een Brabants probleem tot een Nederlands, de plaats van dit gewest in het Nederlands en Europees bestel is gewijzigd. Brabant zal in zijn eigen belang uit zijn geïsoleerde positie moeten geraken, maar daarbij moet ervoor gewaakt worden, dat belangrijke geestelijke waarden niet geschonden worden. Het komt aan op een innerlijke versterking en verhoging van de geestelijke weerbaarheid. Noord-Brabant telde in 1880 470.000, in 1920: 734.000 en in 1950 1.267.000 inwoners, levend op 3573 vierkante km. cultuur grond. Toch mag men niet alleen kijken naar het aantal bewoners op I vierkante km., dat in genoemd jaar in Brabant 258.4 bedroeg tegen 309,5 in Nederland. Het hangt af van de kwaliteit van de grond en de kwaliteit van de mensen of er spra ke is van meer -of minder bevolkingsdruk en daarom waarschuwde prof. Heere tegen een t'e overhaast gebruik van het woord overbevolking. NQord-Brabant bleef vóór 1895 onder het rijksgeboortecijfer, daarna bleef het er boven. De sterfte ligt vrijwel op rijks- hoogte, zelfs iets er onder. De geboortetop van 1946—1947 brengt extra moeilijkheden met zich mee voor alle beleidsorganen. Als prognose heeft men voor Noord- Brabant in 1976 een maximumraming van 2.039.000 inwoners gegeven en een mini mumraming van 1.884.000. Van 1947 tot 1962 zal er in Nederland Zware verantwoordelijkheid HET CONGRES werd bijgewoond door minister mr F. van Thiel, minister A. C. de Bruijn, minister ir Witte, prelaat dr M. Ondersteyn O.Praem. van de Abdij „Berne" te Heeswijk, de vicaris- generaal van het bisdom 's Hertogembosch, mgr F. Hendrikx en tal van burgemees ters. Na een kort inleidend woord van de voorzitter van het congres, drs M. van Heivoort, burgemeester van Boxtel, toon de prof. Heere met cijfers aan de toene mende bevolkingsdruk in Brabant, die de leidende figuren in staat, provincie, ge meente of wel particuliere personen voor zware verantwoordelijkheid stelt. Naar 'n oud volksgezegde geeft God immers wel iedere vogel zijn voedsel, maar Hij legt het niet in het nest lelegenheid geschapen moe- >or ongeveer 675.000 mannen, voor ongeveer 122.000 of 18 pet daarvan, waarbij emigratie buiten be schouwing is gelaten. Gehoopt wordt op het wegtrekken van de helft van hen. die otn werk komen vragen in de volgende jaren. In Brabant is dit percentage emi granten nog niet bereikt. Verder moet er voor hen. die uit het agrarisch bedrijf wegvloeien of uit de industrie door toe nemende rationalisatie, nieuw werk ge zocht worden, wier aantal voor Brabant ongeveer 6400 neerkomt. Vóór 1950 plaatste Brabant er gemiddeld 3900 per jaar. Taak voor geestelijke, dokter en onderwijzer Het industrialisatie-prob'eem weegt zwaar, rtiet alleen uit economisch en tech nisch standpunt bekeken. Veel verder rei ken de psychologische, sociologische, mo rele en religieuze problemen. Ieder. d:e lociale autoriteit is. moet aan de oplos sing van deze vraagstukken meewerken, waarbij prof. Heere met name dacht aan de geestelijke, de dokter en de onderwij zer in het dorp. Mr Van der Pul raakte bü de gedach- tenwisseling een delicaat, doch hoogst be. langrjjk onderwerp aan, toen hjj sprak over de verantwoordelijkheid bjj gezins uitbreiding, in welke richting de nodige voorlichting gegeven moet worden. Prof. Heere antwoordde, dat een com missie van gynaecologen, moraal-theolo- gen en een socioloog van dit vraagstuk reeds jaren studie maakt en nu bezig i: met een rapport. Belangwekkend en op tal van punten zeer concreet was het referaat van m: Sassen, die de urgentie van meer werk gelegenheid aantoonde. Hij achtte het ver binden van uitbreiding van exportmoge lijkheden met industrialisatie noodzakelijk. Regeringsmaatregelen bleven uit Spr. vroeg zich met enige wrevel af, waarom sy2 maand na de Troonrede 1952, waarin maatregelen tot ontwikkeling van het normale bedrijfsleven in het vooruit zicht gesteld werden, nog niets is gedaan en waarschuwde ervoor de ramp als argu ment voor dit verzuim te gebruiken. De bevolkingsgroei staat niet stil en eer te vasthoudende, om niet te zeggen behou dende politiek van de regering in dit op zicht. zou voor de toekomstige werkgele genheid gevolgen kunnen hebben, welke die van de nationale ramp overtreffen, maar die nog moeilijker zouden kunnen worden geheeld. Wat de huidige zware belastingdruk betreft, wees de heer Sassen op een bij zonder aspect, dat wederom niet uitslui tend, maar wel in het bijzonder ook voor Brabant van belang is, te weten de fis caal ongunstige positie, waarin de fa milie-vennootschap is komen te verke ren. Men kan zich. aldus mr Sassen, moeilijk aan de indruk onttrekken, dat deze ongunstige positie is geschapen om zoveel mogelijk aan de familie-vennoot schap een einde te maken. Vervolgens zou spr. wel eens willen weten, hoe het met dollannvesterlr.gen in Brabant staat. Gezien de moeilijkheden van investerin gen voor vestiging en uitbreiding van kleine en middelgrote bedrijven, wenste de heer Sassen goed functionnerende ver takkingen van nationale apparaten als Hersteltoank en Participatie-maatschappij in dit gewest, waarbij hij zich voorshands tegenstander van meer directe gewestelij ke activiteit tot bevordering van industrie financiering verklaarde. Met klem dient de vraag te worden ge steld of niet de gehele provincie tol ont wikkelingsgebied moet worden verklaard, met bepaalde delen lot noodgebied. Spre kend over de positie van de arbeidsmarkt pleitte de heer Sassen voor meer am bachtsscholen en meer technische oplei dingsinstituten. Met name moet worden genoemd een middelbaar technische school en een tweede Technische hoge school. Moet ook niet de leerplichtige leeftijd worden verhoogd? Vervolgens dienen de verkeersverbin dingen te worden verbeterd, terwijl, ont sluiting van Brabant voor de burgerlucht vaart verder van belang is. Mr Sassen pleitte ook voor een regionaal industrie schap. De mens sta voorop De veelheid van economische techni sche. organisatorische en administratie ve vraagstukken, die rond de industriali satie rijzen, mag ons, zo verlangde mr Sassen, geen ogenblik uit het oog doen verliezen, dat het allereerst gaat om het welzijn, zo geestelijk als stoffelijk, van de werkende mens. De techniek der mo. deme industriële productiemethoden eist des te klemmender dat haar deper sonaliserende invloeden in een verant woorde vrije-tijdsbesteding worden ge compenseerd. Op dit terrein heeft de overheid alleen een subsidiaire faak en de heer Sassen ziet hier voor de standsorganisaties een grootse, doch moeilijke taak. Gaarne zou dc heer Sassen wensen, dat vyü eensgezind en welbewust een eigen tijds Nederlands, katholiek, economisch- sociaal program hadden met als grondslag vorming van particulier bezit voor de zeer brede lagen van ons volk. In dit verband maakte de heer Sassen enige behartigenswaardige opmerkingen over de noodzaak dc eenheid onder de ka tholieken te herstellen, welke eis volgens hem niet uitsluitend aan een politieke or ganisatie gesteld kan worden. Ook op de rede van mr Sassen volgde een (levendige gedachtenwisseling. Gisterenavond vroeg is onder de ge meente Duivendijke de nooddijk gesloten om het dorp Scharendijkc op Schouwen. Nadat in het resterende gat, waardoor nog een vrij sterke stroom ging, zandzakken waren gelegd, wierpen twee graafmachines kleizand in de opening. De dijk zal nog worden verbreed en verhoogd tot drie me ter plus. Voorts zal nog een houten bekisting wor den aangèbracht. Gisterenavond is nog met hei droogmalen van de polder begonnen. Verwacht wordt, dat 't gebied a.s. Woens dag of Donderdag zal zijn leeggemalen. Ongeveer 90 woningen zijn dan aan het gi weid der golven onttrokken. Advies i.z. Onderwijs, aangelegenheden Men bericht ons: Voor een goede gang van zaken acht het Hoogwaardig Episcopaat het raadzaam, dat overheidsinstanties of burgerlijke autori- ritelten hetzij schriftelijk hetzij mondeling niet door de schoolbesturen omtrent on- derwijsaangelegenheden worden benaderd, alvorens deze besturen hieromtrent raad en voorlichting hebben gevraagd aan het R.K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding te 's Qravenhage. LOOLAAN-SCHEVENINGEN De lezer, wie de titel wat vreemd aandoet, zij meegedeeld dat hij de af takking betreft van de spoorlijn Rotter dam (Hofplein)-Den Haag, over de drei gende opheffing van welke aftakking reeds zoveel tot in de Eerste Kamer toe is te doen geweest. Zonder twijfel zullen velen met die opheffing gedupeerd worden, niet het minst menige bewoner van Wassenaar, die dagelijks van de vlotte verbinding met de Maassad gebruik placht te ma ken. En men is geneigd hun bezwaren bij te vallen. Er lijkt 'n zekere inconse quentie te schuilen in het eerst jaren na de bevrijding ondernomen herstel en de ogenschijnlijk min of meer abrupte afbraak, nog vóór de lijn voldoende kans kreeg haar levensvatbaarheid te tonen (waarbij vooral gedacht worde aan ds toekomstige uitbreiding van Den Haag). Wat dit laatste aangaat heeft de minis ter van Verkeer en Waterstaat die van een beleidsfout bij de Spoorwegen niet horen wil doen weten, dat de opheffing van de lijn juist stedebouw- kundige voordelen biedt en dat zij bij verwezenlijking van de uitbreidings plannen, die Den Haag en Voorburg in portefeuille hebben, zou moeten worden opgehoogd of omgelegd, waarmee weer vele millioenen gemoeid zouden zijn. Al is dit voor in de plannen oningewij- den niet zonder meer begrijpelijk, er blijkt wel uit daj het voor en tegen in de kwestie scherp tegenover elkander komen te staan, met een zeker overwicht ongetwijfeld naar de opheffing van de lijn. Of de behandeling van de motie- Molenaar in de Senaat gezien het standpunt van minister Algera nog verandering in de situatie brengen zal? QUAE VOLUMUS Er bestaat een Latijns spreekwoord dat zegt: Wat wij willen, geloven wa graag. We moesten er aan denken toen wij de beschouwing lazen in een sterk links georiënteerd orgaan, die gewijd was aan de pastorale taak der hervorm de kerk, die te weinig contact meer zou hebben met de bevolking en in zeer veel gevallen niet veel anders is dan een historisch museum en een uiterlijk bind middel. Met name in de Hoeksche Waard stemt minstens de helft der „kerkelijk gebondenen" op de P. v. d. A. Volgens de schrijver van het artikel wil dit zeggen: „dat de hervormde kerk in haar arbeid rekening moet houden met het feit dat zeer zeker de jongeren nimmer meer op een zogenaamde con fessionele partij zullen stemmen". Quae volumus, libenter credïmus! Het zou ook kunnen betekenen dat de pasto rale laak. in stede van zich bij het vol dongen feit neer te leggen, zich erop moet gaan richten de „kerkelijk gebon denen van de dwalingen huns weegs terug (e brengen. Zo niet, dan heeft het alle schijn dat zij om misschien een tij delijk gewin haar roeping ontrouw wordt, waarvan alleen verdere groei der onkerkelijkheid het gevolg kan zijn. Want van een compromis met het tac tisch verholen socialisme mag geen kerkgemeenschap die er aan hecht christelijk te heten ooit blijvende vruch ten verwachten. Er is andersoortige bemoeienis van de kerk met het van de geloofspractijk ver vreemde volk nodig, een bemoeienis, dia mogelijk hier en daar te lang reeds is verzuimd, om het besef weer in de massa te wekken dat alleen de gods dienst waard is het menselijk leven ;e beheersen en op elk terrein tot gelding verdient te kómen. Alle stembusspeculaties zullen het bij dit besef moeten afleggen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2