DE MAASBODE Rhee's ia wordt definitief neen De Kerk neemt stelling tegen het communisme DAGBLAD VOOR NEDERLAND Viswinkels tot 7 uur open Werkloosheid daalde weer Nederlandse zaakgelastigde uit Sofia teruggeroepen Britse Gemenebest-conferentie feit van wereldbetekenis Concreet plan te wachten voor „gesprek" met Rusland Taft over cle onmacht der V.N. Dalla Torre over de katholieke plicht de eenheid te bewaren 85ste JAARGANG No. 31541 ZATERDAG 6 JUNI 1953 VEERTIEN PAGINA'S De KANTOREN van „De Maasbode" zijn gevestigd: Rotterdam, Kortenaerstraat 1, tel. No. 25270; Amsterdam Singel 93, tel. No. 31945; 's-Gravenhage, Stationsweg 79, tel. No.- 115U61; Haarlem, KI Houtweg 7, tel. No. 19396. Postgiro 9U95 Postbusnummer 723 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt voor Nederland 6.65 per kwartaal, 2.25 per maand of 0.52 per week. Voor het buitenland hoger. Losse exemplaren 13 ct. De ADVERTENTIEPRIJS op gewone kolombreedte bedraagt U.55 per m.m. hoogte. Ingezonden Medede lingen op redactionele kolombreedte dubbel tarief Bij contract lagere tarieven. Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor hel Advertentiewezen. IETS HOGERE TEMPERATUREN De weerverwachling van het KNMI, geldig tot heden avond, luidt: Droog, wisselend bewolkt en weer iets hogere middag- temperaturen. Zwakke tot matige wind uit Noorde lijke richtingen. Zondag 7 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20.56 uur. Maan op 1.36 uur. onder 16.19 uur. Maandag 8 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 20.57 uur. Maan op 1.55 uur, onder 17.46 uur. J Ongunstig nieinos uit Korea Hij doet tegenvoorstellen, o.a. voor defensieverdrag met V.S. *fa de berichten, waarin gezegd werd, dat de president van Zuid-Korea, Rhee, tot tekenen van de wapenslilstandsvoorstellen der geallieerden bereid was, komt thans een Reuterberieht uit Washington melden, dat de Zuid- Koreaanse ambassade aldaar een latere verklaring van Rhee heeft gepubliceerd, waarin deze zegt, dat de voorstellen der Verenigde Naties voor een wapenstilstand onaanvaardbaar zijn. Rhee doet in deze ver klaring een aantal tegenvoorstellen. Onder meer wenst hij de gelijktijdige terugtrekking van de troepen der V. N. en van de Noordelijken, onder voorwaarde, dat van te voren een verdrag van wederzijdse bijstand lussen Korea en Amerika wordt gesloten. verklaringen van de president. Dit is ech ter slechts een voortzetting van de ver warring, die deze week werd veroorzaakt door de verschillende leden van Rhee's kabinet. Zo sprak de waarnemende pre mier, Pjoeng Joeng Tai, verklaringen van Rhee tegen en dementeerde Pjoeng's se cretaris op zijn beurt de verklaring van de waarnemende premier. Morgen nieutv beraad Zaterdagochtend zyn de Noordelijke en Zuidelijke onderhandelaars te Pan Moen Djon gedurende negentien minuten bijeen geweest. De vergadering werd op verzoek van de Noordelijken tot Zondag verdaagd. De Zuid-koreaanse afgevaardigde, gene raal Tsjoi, was wederom niet aanwezig. Zuid-Korea, aldus de verklaring, dient het recht te hebben de strijd zelf voort, te zetten als de voorstellen van Rhee niet worden aanvaard. Wel zou Zuid-Korea er de voorkeur aan geven, dat zijn bondge noten actief aan de Zuidkoreaanse zijde blijven strijden voor een gemeenschappe lijk doel. Het land kan in ieder geval niet blijven .staan bij het dode punt van de verdeling in twee gebieden, aldus de president. De door de Zuidkoreaanse president gestelde voorwaarden voor een defensie verdrag houden in, dat Amerika zich verbindt om automatisch in te grijpen, als „het Koreaanse schiereiland aange vallen wordt door een of meer landen" en dat Korea wapens, uitrustingen en militaire installaties zal ontvangen. Voorts stelt Rhee voor, dat de Ameri kaanse marine en 'luchtmacht in het land zullen blijven, totdat een Koreaanse marine en luchtmacht op voldoende wijze opgebouwd is om een mogelijke aanval te verhinderen. Uit Seoel wordt gemeld, dat de offi ciële woordvoerder voor president Rhee. Kark Hong Lie, de hierboven aangehaal de in Washington uitgegeven verklaring ■Is „inderdaad afkomstig van de presi dent" heeft bestempeld. „Deze verkla ring geeft, in afwijking van alle verwar ringstichtende andersluidende berichten, de uiteindelijke houding van de presi dent weer", aldus de woordvoerder: „Zij vervangt dus ook alle vorige verkla ringen van Rhee". Intussen is de „definitieve afwijzing" ook in Zuid-Korea gepubliceerd. De president heeft Zaterdag in Seoel een lange kabinetsvergadering voorgezeten- De resultaten hiervan zijn nog niet bekend. Waarnemers zijn verbijsterd door de opeenvolgende, elkaar tegensprekende Op grond van de winkelsluitingswet is by K.B. bepaald, dat winkels, waar uit sluitend of in hoofdzaak, vis en viswaren plegen te worden verkocht op werkdagen tot 's avonds 7 uur geopend mogen zyn. Dit geldt van Maandag a.s. af. Generaal Vandenberg acht defensiebesnoeiing „onaanvaardbaar risico Generaal Ho.yt Vandenberg, de afgetre den stafchef van de Amerikaanse lucht macht, heeft Woensdag en Donderdag tijdens „hearings" voor de subcommissie voor de toewijzingen zich met kracht te gen de voorgestelde bezuiniging op de gelden voor de luchtstrijdkrachten ge keerd en gezegd, dat deze maatregel het strategische luehtmachtconiniando bene den de grenzen van een aanvaardbaar „berekend risico" zou brengen. Vandenberg las enkele passages voor uit een „zeer geheim" telegram van de bevelhebber van het commando 'voor de strategische luchtmacht, generaal Curtis Lemay. Hierin stond o.ui. dat de voorge stelde beperking met 57 ..Wings" een „vermeerdering van het berekend risico" zou zijn „tot een punt waar het niet lan ger aanvaardbaar is". De Rosenberg-affaire Hof weigert uitstel van executie Het Hof van Appèl te New York heeft Vrydag geweigerd de terechtstelling van het echtpaar Rosenberg te doen uitstel len. "De executie, door middel van de electrische stoel in de Sing Sing-gevan- genïs, is, zoals bekend, bepaald op 1? Juni. Wel is aan de verdediger van de Ro senbergs door het Hof van Appèl mee gedeeld, dat hij een verzoek om uitstel kan richten tot het Hooggerechtshof. Dit hof heeft echter al drie maal geweigerd de zaak opnieuw in behandeling te ne men. Vrijdag werd William Perk. een 34- jarige oud-ihoogleraar aan de Columbja- universiteit en desksundige op het gebied van straalmotoren, wegens meineed in de spionnage zaak der Rosenbergs tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had een federale jury meegedeeld, dat hij Julius Rosenberg en Morton Sobell niet kende. Washington gelooft in spoedig bestand Wat de onderhandelingen te Pan .Moen Djon zelf betreft, heerst te "Tashington een onmiskenbare sfeer van optimisme In verschillende poli tieke kringen sprak men gisteren de verwachting uit, dat een bestand binnen enkele dagen getekend zou kunnen worden. Dat de inmiddels te Washington gepubliceerde her roeping van de aanvankelijke bereid verklaring van president Rhee om een eventueel bestand mede te zullen tekenen, nieuwe moeilijkheden schept, lijkt echter buiten twijfel. Amerikaanse werkgevers in ons land Op uitnodiging van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Ka tholiek Verbond van Werkgevers-Vak verenigingen en het Verbond van Prot. Christelijke Werkgevers in ons land, brengt het uit vier personen bestaand presidium van de „National Association of Manufacturers" 'de centrale in dustriële ondernemersorganisatie in de Verenigde Staten een bezoek van een tweetal dagen aan ons land. Zy werden gistermiddag in hotel Witte- brug in Den Haag begroet door de heer Twijnstra namens de vier centrale werk geversverbonden in ons land. Deze be-, groette in het bijzonder de heren Cla rence Hunter hoofd van de M, S. A.-mis- sie in ons land, de minister zonder por tefeuille. mr Luns, de vertegenwoordi gers van de ambassade der ver. Staten in ons land, dr H. M. Hirschfeld en secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De heer Twijnstra noemde het con tact tussen de industriëlen zeer belang rijk. Van bijzonder belang is dat contact omdat de bonden met de Amerikaanse ondernemers nog nooit zo nauw geweest zijn als thans. In dit verband herinnerde hjj aan het plan Marshall en aan de Amerikaanse investeringen in. ons land. Vervolgens hield minister Luns een toespraak, waarin hü o.a. zeide te hopen dat de Amerikaanse gasten zullen vast stellen, dat ons land een politiek en eco nomisch klimaat heeft, dal voor meer Amerikaanse investeringen gunstig is. Ook sneed de bewindsman het probleem der Amerikaanse invoerbeperking aan.. Eind Mei bedroeg het aantal by de ar- beidsbureaux geregistreerde werkloze mannen 62.527 tegen 75.785 op 30 April. In dit cyfer van 62.527 zyn 749 geëva- cueerden uit de noodgebieden begrepen. Daarenboven waren op 31 Mei 17.314 personen werkzaam op de objecten van rijksdienst uitvoering werken tegen 22.216 op 30 April. De daling van het werkloosheidscijfer is evenals in de vorige maanden voorname lijk toe te schrijven aaiijbet gunstiger sei zoen, voorts aan de uitbreiding van de be zetting op een aantal openbare werken en aan de inschakeling van arbeidskrachten bij herstelwerkzaamheden in het nood- gebied. De vraag naar "mannelijk personeel steeg van 18.293 tot 20.562. De relatieve werkloosheid was eind Mei het hoogst in Groningen met 28 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Zeeland met 7 en Lim burg en Drente met beide 11, terwijl het rijksgemiddelde 20 bedroeg tegen 24 op 30 Apr-ill. Bulgarije beschuldigt hem van spionnage Een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft gisteravond bevestigd, dat de Nederlandse regering van de Bulgaarse autoriteiten een verzoek heeft ontvangen de beer A. M. E. Brink, de Nederlandse zaakgelastigde in Sofia, terug te roepen omdat hij in Bulgarije als „persona non grata" beschouwd wordt, daar hij betrokken zou zijn bij spionnage-activiteiten. Dit bericht was door het semi-officiële Joegoslavische persbureau „Joegopress" de wereld ingestuurd. Volgens internationaal gebruik, aldus de Nederlandse woordvoerder, heeft de Nederlandse regering de beer Brink direct doen terugroepen. Ten stelligste werd door de woordvoerder ont kend, dat de zaakgelastigde in enige vorm van spionnage betrokken geweest. De gronden door de Bulgaarse regering voor haar besluit ai gevoerd, zijn dan ook van die aard, dat Harer Majesteits gezant in Sofia, die te Belgrado resideert, reeds een voorlopig protest tot de Bulgaarse autoriteiten heeft gericht. In tegenstelling met het bericht van liet Joegoslavische persbureau, dat Nederland voorts besloten zou hebben de diplomatieke vertegenwoordiging in Bulgarije op te heffen, deelde de Nederlandse woordvoerder mede, dat dit niet bet geval is. Vooralsnog kunnen echter geen verdere mededelingen worden gedaan omtrent de nader door de Nederlandse regering te nemen stappen (Van onze correspondent) LONDEN, Juni 1953 Een nieuwe Gemenebest-conferentie is in de Britse hoofdstad begonnen; de derde in anderhalf jaar tijds en de tweede bijeenkomst van de premiers van het Britse wereldrijk sinds de oorlog. Groot-Brittannië, Canada, Zuid- Afrika, Australië en Nieuw-Zeeïand nemen er aan deel, maar ook India, Pakistan, Ceylon en Zuid-Rhodesia. De besprekingen zullen tot en met Dinsdag a.s. voortduren en dragen hetzelfde geheime karakter als kabinets zittingen. Wie, zoals wij, de „Queen's Procession" in de Westminster Abbey heeft gezien, en de lange kroniqgsstoet door de Londense straten, kan niet anders dan onder de in druk komen van de uilgestrektheid van het Britse wereldrijk. In cijfers uitgedrukt p li i.ij mi «imi i n Methode om datum en aard van A-bom explosies vast te stellen De radio-actieve sporen, die zich na de explosie van een atoombom in de lucht verspreiden en geleidelijk over de ganse wereld komen, maken het mogelijk om datum en aard van een ontploffing precies te bepalen, aldus verklaarde prof. dr Riezler, van de universiteit van Bonn, Vrijdag te Essen. Steeds kon negen dagen na een ontploffing in Amerika de aanwe zigheid van die sporen in dc lucht boven West-Duitsland vastgesteld worden. Volgens prof. Riezler mag worden aan genomen, dat de exploisieve kracht van een waterstofbom ongeveer 100 maal zo groot is als van een gewone atoombom. Desondanks bestaat er niet veel verschil tussen de straalwerking van de beide bom men. De gamma-stralen van een atoom bom hebben een dodelijke werking tot op mMmm Donderdagavond 21.84 uur heeft men de ringdijk om de haven van Zierikzee door het invaren van de laatste twee pontons, welke uit vier en uit drie caissons be stonden, afgesloten. Door deze afsluiting is de haven van Zierikzee veiliggesteld. Het moment van de afsluiting. staat het Engelse Imperium voor zeshon derd millioen mensen op 't ondermaansè. Het beslaat een vierde gedeelte van het aardoppervlak en heeft dertig procent van de wereldhandel in handen. Een staatkundige of politieke eenheid is dg „British Commonwegltl». of Nations" natuurlijk niet. Alle ledenstaten zijn auto noom, ook al erkennen de meeste (India is tot nu toe de enige uitzondering) ko ningin Elizabeth II als souverein. Maar het Gemenebest heeft wel enorme bete kenis gekregen door de morele en vooral economische en financiële banden, welke de zelfstandige delen onderling verbin den. Behalve Canada, dat een dollarland is, behoren alle Gemenebestlanden tot het sterïingbloc. En het is deze economische en financiële verbondenheid, welke het Gemënebest een positie van macht en invloed in de wereld geeft. Zij is welis waar niet meer zo sterk als in vroegere jaren, doch, toch altijd nog sterk genoeg om een stempel op de internationale po litiek te drukken. In dit licht bezien, is de Gemënbest- conferentie, welke thans in Londen ge houden wordt, van wereldbetekenis. Want, ondanks het feit, dat er geen of ficiële agenda bestaat, zullen dc pre miers voornamelijk over de internatio- naal-politieke situatie beraadslagen, in het bijzonder over de voorgenomen con ferentie der Westerse Grote Drie in Bermuda. Het liefst zou Sir Winston hier als woondvoerder van het hele Britse Impe rium naar toe gaan. Dit zou zijn onder handelingspositie tegenover Amerika aan merkelijk versterken, terwijl zijn voor stel om tot een samenspreking tussen Oost en West te komen, grotere levens kansen en meer perspectief zou krijgen. Wat dit laatste betreft, schijnen er geen moeilijkheden te overwinnen te zijn. En geland heeft de steun van alle Gemene bestlanden gekregen, met name van India', Pakistan en Ceylon. In tegenstelling met Amerika zijn deze staten de mening toe gedaan, dat aan een samenspreking der Grote Vier niet noodzakelijkerwijs con cessies van de kant van Rusland vooraf behoeven te gaan. De door Sir Winston voorgestelde benaderingsmethodehe: zoeken naar een oplossing van elk afzon derlijk probleem dus, houdt volgens ge noemde Gemenebestlanden beloften in er het zou dwaasheid zijq haar niet te pro beren. Elke kleine vermindering der we reldspanning zou verademend werken en de hoop op een uiteindelijk vergelijk le vendig houden. Wat echter grotere inspanning vergt, is een zodanig voorstel in Bermuda te doen, dat ook Amerika meer voor een nieuwe samenspreking met Rusland zal ge voelen, Naar waarnemers verwachten, zal op de Gemenebest-conferentie dan ook een concreet plan worden ontworpen, dat o.m. inhoudt onder welke voor waarden Engeland .bereid is met Rus land tc praten en Jp welke punten het de Sovjet-Unie eventueel tegemoet willen treden. De Engelse strubbelingen in Egypte en de verdediging van het Nabije en Verre Oosten zullen ook op de Gemenebest conferentie worden aangesneden. India. Pakistan en Ceylon benaderen het Anglo- Egyptische geschil anders dan Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika'. Ziet de laatste groep landen alleen maar de stra tegische realiteiten, welke bij het conflict betrokken zijn. de eerste groep neemt in de eerste plaats van de kant van 't volks besef de moeilijkheden in ogenschouw en kan weinig met het Britse standpunt sym pathiseren. De financiële en economische positie van het sterlinggebied zal tenslotte op de laatste conferentie-dag onder de loupe worden genomen. Belangrijke monetaire beslissingen worden er niet verwacht, ter wijl het ook niet in de bedoeling zou lig gen nieuwe import-restricties in te voe ren. De betalingsbalans-positie van he sterling-gebied is de laatste anderhalf jaar aanmerkelijk gunstiger geworden. Het dollar-probleem is weliswaar niet op gelost, maar de dollar-positie is toch enorm veel verbeterd. Waarnemers vragen zich inmiddels af, of Zuid-Afrika en Pakistan op deze con ferentie al de wens kenbaar zullen ma ken om. evenals India, tot de republi keinse staatsvorm over te gaan. Het stre ven dezer beide landen is hier al geruime tijd op gericht, ook al zal het voorlopig niet in de bedoeling liggen uit het Ge menebest te treden. Vrijdag is in Tiel door de gezamenlijke notarissen de jaarlijkse grote kersenver koping gehouden. De belangstelling van koperszijde was hiervoor zeer groot. De prijzen van de grotere percelen waren over het algemeen hoger dan die van het vorige jaar. Voor Duitse kersen werd ge middeld 14—18 ct. per kg., zwarte kersen een afstand van 1.5 km." Bij een waterstof- 811 ct. en Meikersen 6—10 ct. per kg. op bom is deze werking niet veel groter. I het hout besteed. Kersenverkoping „op 't hout" Hogere prijzen in Tiel De leider van de republikeinse meer-1 over het recht van veto tegen onze poli- derheid in de senaat, Robert Taft, heeft tiek". Vrijdag in een verklaring aangedrongen De verklaring van Taft was bedoeld als op een Brits-Amerikaans militair verdrag een verduidelijking van zijn rede van 26 voor het gebied van de Stille Oceaan. j Mei jl„ waarin, hij o.m. zeide dat de V.S. Taft zei in zyn verklaring, dat, indien 1 de V.N. maar moesten vergeten, wat de Amerika zich van dc V.N. zou kunnen j strijd in Korea betrof, als de bestandsbe- „Iosmaken", het reeds verdragen had met sprekingen zouden mislukken. Australië, Nicuw-Zeeland, Japan en de In de verklaring van Vrijdag ontkende Philippynen, en „een zeer definitieve Taft. dat bij ooit gepleit had voor verstandhouding met de Fransen in Indo- China". De senator is van mening, dat de V.S. ,.de vrijheid moeten hebben om een ver drag met de Britten te sluiten", indien dit enigszins mogelijk is, om een gedragslijn voor de kwesties in het Verre Oosten te bepalen. „Een verbond heeft dit voordeel boven litiek van „alleen doen", zoals door pre sident Eisenhower was gesuggereerd. Vol gens hem hadden de V.N. bewezen, dat zij niet in staat zijn agressie tegen te hou den. Hij voegde er aan toe, dat het „be lachelijk" was zulke landen als India, „die zeggen dat zij in het geheel niet aan de zijde van de V.N. staan, maar neu traal zijn", aan bestands- en vredesonder- de V.N., dat elk lid zijn mening kan uiten handelingen te laten deelnemen, en niemand een veto kan uitspreken, al- Taft besloot zyn verklaring met te zeg- dus Taft, en hij vervolgde: „Ik ben van |.gen, dat de V.N. „een nuttige taak ver- mening dat we moeten proberen mét j richten als een gemeentevergadcring op Groot-Brittannië samen te werken in een j de wereld, maar dat de organisatie een militair verbond in het Oosten, maar-niet onmogelijk wapen is tegen krachtdadige zodanig, dat Groot-Brittannië beschikt 1 agressie". III (Slot) Van onze Romeinse correspondent) ROME, Juni 1953. „Het Communisme bewijst in al zijn uitingen en daden het volstrekt anti-humane en onverzoenbare anti-christelijke karakter van het Marxisme.... Het is derhalve de heilige eu onontkoombare plicht van al diegenen, die er de kennis en de bevoegdheid voor hebben, om de grote massa van het kiezersvolk voor te lichten opdat het goed wete aan wolkc zijde in werkelijkheid de ware vrijheid tc vinden is.... Vï'ie de christelijke beschaving wil redden en veiligstellen kan en mag op geen enkele wijze met het Communisme samenwerken...." aldus een herderlijk schrijven van de Bisschop van Acquapendente, die hierin zijn gelovigen „op zware zonde" verbiedt om op de met name genoemde Italiaanse Communistische Partij te stemmen bij de naderende Parlementsverkiezingen. De plaatselijke communistische candi- daten hebben na het verschijnen van deze Herderlijke Brief, de bisschop officieel aangeklaagd wegens het overtreden van enkele artikelen van de kieswetten, van het Concordaat en (dus) van de grond wet. Het is duidelijk, dat dit de nieuwe tactiek is van de party in deze verkie zingscampagne. Het gehele Episcopaat van Puglie, onmiddellyk gevolgd door dat van Calabrië en de bisschop van Asti waren reeds eerder aangeklaagd. En er zullen nog tal van dergelijke aan klachten komen: als straks de zekere vrijspraak komt, zyn de verkiezingen reeds lang achter de rug Men heeft de kerkelijke autoriteiten, (niet alleen de Italiaanse bisschoppen, doch ook het Vaticaan) in 1948 verwe- dat zij hadden nagelaten hun ge lovigen tijdig en met voldoende duidelijk heid te wijzen op hun plicht. Ook het fameuze Decreet van het H. Officie, waarbij de Excommunicatie wordt uit gesproken over allen, die op welke wijze dan ook het Communisme aanhangen, steunen of propageren, kwam aldus ve ler mening in feite te laat. Het kwam inderdaad eerst na de critieke verkie zingen van April 1948 (En na de om wenteling in Tsjecho-Slowakye Of dit verwijt gegrond is. doet thans weinig meer ter zake. Vast staat in ieder geval, dat de Kerk thans zeer-zeker niet te laat is gekomen. En dat Haar ver maningen en waarschuwingen aan dui delijkheid niets meer te wensen over laten. Het lot der democratie In vorige artikelen hebben we uiteen gezet, hoe de partygroepering op het ogenblik aan de vooravond dus van de verkiezingen drie grote „blokken" te zien geeft. Op de eerste plaats de extreem-linkse oppositie, die gevormd wordt door de Communistische Partij, (P.C.I.). en de Nenni-Socïalisten (P.S.I.) Deze beide hebben uit zuiver-taetische overwegingen besloten om ditmaal met afzonderlijke lijfden uit te komen. Een farce, (die overigens nog velen zal mis leiden), want het staat vast, dat het de communisten zijn, die de zetels zul len verdelen Op de tweede plaats is daar het „blok" van de democratische centrum-partijen: de Democrazia Cristiana, de Republikei nen, Liberalen en Sociaal-Democraten. En ten slotte dan nog het „blok" dat de extreem-rechtse oppositie vormt en waar in de Sociale Beweging, (M.S.I.), en de Monarchistische Partij, (P.N.M.) zich bevinden. Deze rechtse combinatie za! nauwe lijks een 10 pet van do slempten op zich kunnen verenigen. Maar deze 10 pel den sluiten om zodoende wellicht toch nog het vereiste quotient van 50 pet plus één-stem te bereiken. (En gezien het vol slagen ontbreken van „principen", zowel by rechts als bij links, waar alleen de politieke opportuniteit-van-het-ogenblik de koers bepaalt, is zulk een alliantie zeker niet ondenkbaar). Er bestaat dus een reëel gevaar voor het lot van de democratie in Italië want het is overbodig om de consequen ties voor dit katholieke land te schet sen van een eventueel samengaan van de beide opposities. Tegen dit gevaar waarschuwt de regering en doet dit op politieke gronden: het behoud van de zo duur betaalde vrijheden en van de onaf hankelijkheid en in laatste instantie van de vrede. Eenheid! De Kerk daarentegen gaat dieper. En, zoals gezegd, er vjordt thans zeer duide lijke taal gesproken. Het communisme voert een nïets-ontziende strijd tegen de Kerk. Het is derhalve aan de gelo vigen in geweten (en op zware zonde) verboden het communisme op welke wyze dan ook te steunen. Ook op nega tieve wyze, door <en hier gaat het thans om) bijvoorbeeld niet te stemmen door zodanig te stemmen, dat de stem verloren gaat. Hieruit volgt, dat het de plicht van de katholieken is om hun stem uit te brengen op de katholieke par tij, op de Democrazia Cristiana dus. Volgens velen is het zelfs niet geoorloofd om te stemmen op een der drie „kleine" partyen hoewel de Democrazia Cris tiana zich met deze heeft verbonden. Deze laatste stelling is op gezagheb bende wijze verdedigd door de Osser- vatore Romano, in een serie hoofdarti kelen van de hand van zijn hoofd redacteur, graaf Dalla Torre. Hierin wordt op klemmende wijze aange toond. dat de katholieken in de om- standigheden van vandaag en tegen over de ernstige gevaren, die de Kerk bedreigen, slechts één plicht hebben n.l. een volstrekte eenheid van optre den en handelen. Geen gelovige, die zich werkelijk bewust is van zijn over tuiging. mag of kan zyn stem onthou den aan de katholieke party van De Gasperi. En tot de vele katholieken, „die ge- zouden van doorslaggevende betekenis noeg hebben van de „Democrazia Cristia- kunnen blijken, indien de beide opposi-na", die ten slotte alléén het land ge- ties zich na de verkiezingen aaneen zou- j regeerd heeft in de afgelopen vijf jaar); 'tot hen, die ontevreden zijn of persoon lijke rancune of antipathie koesteren te gen bepaalde exponenten van deze partij zegt de Osservatore, evenals de vele bisschoppen in hun vermaningen trou wens: juist door allen één te zijn en door een zo groot mogelijk aantal stem men aan deze party te geven, zal niet alleen de mogelijkheid, of liever nog de zekerheid, worden geschapen tot het her stellen van begane fouten en het alsnog- uitvoeren van wat werd nagelaten maar zal de party bovendien een zeer grote morele kracht verkrijgen en zul len vooral ook zij, die door.de katho lieken tot afgevaardigden in het Parle ment worden gekozen, zich dieper be wust zyn van hun verantwoordelijkheid en van hun plicht! BUITENLANDSE KRONIEK Zwenking naar links DE WEIGERING van de investituur door de Franse Nationale Vergadering aan de president designé Pierre Meït- dès-Franee heeft in de Franse pers en onge twijfeld ook "bij de openbare mening een storm van verontwaardiging ontketend. Nu zijn wij bij de talloze minister-crisissen en daarna bij de stemming over de inves tituur voor eèn nieuwe minister-president kabinetsformateur aan dergelijke uitbar stingen wel gewoon geraakt, maar ditmaal zijn ze toch ongewoon hevig, merkwaardi gerwijze vooral bij de meer links georiën teerde bladen. Dit wordt begrijpelijk, als men het sterr.- mentableau even overziet. De Nationale Vergadering telt 525 afgevaardigden. Van dezen hebben: 119 tegen de investituur gestemd, 301 brachten hun stem voor uit, 191 hebben zich onthouden, 11 hebben niet aan de stemming deel genomen, en 3 waren buitenslands. Zeer groot is dus het aantal afgevaardig den, dat zich doelbewust aan de stemming heeft onttrokken (191 plus 11); m.a.w., die geen verantwoordelijkheid hebben Willen of durven nemen. Dit is wel het meest trieste verschijnsel, dat zich in de nacht van Donderdag op Vrijdag heeft voorge daan: een derde deel van de gekozen volksvertegenwoordiging heeft' niet de moed zich duidelijk uit te spreken; het is niet voor en het is niet tegen; bewerkt echter, en 't had daarvan het volle bewust zijn, dat een man, die scherper dan enige politicus vóór hem, de ellendige toestand waarin-Frankrijk verkeert, had getekend, maar ook de weg naar de redding duidelijk had afgebakend, niet de kans krijgt zijn door allen als voortreffelijk geprezen pro gram uit te voeren. Dat is weer het „im mobilisme", de apathische onbeweeglijk heid, de onverantwoordelijke inertie, welke een van de na-oorlogse, steeds meer toegespitste karaktertrekken van het Franse parlement is. Het stemmentableau vertoont nog een andere merkwaardigheid, welke voor de verdere ontwikkeling van de Franse crisis van- de grootste betekenis kan worden. Na tuurlijk hebben de communisten, met 96 man, tegengestemd. Die stemmen altijd te gen; met hen behoeft dus, in dit verband, geen rekening te worden gehouden. De 23 andere tegenstemmers zijn over de ver schillende partijen verdeeld. Ondgr de voor-stemmers vindt men echter de gehele socialistische fractie zonder uitzondering: 105 afgevaardigden en bovendien 25 oud- Gaullisten, van wie men meent, dat zij tot de linkervleugel van de Franse volksbewe ging behoorden. De socialisten waren te genstanders van de vorige regeringen, zij maakten er ook geen deel van uit; op grond van hun eenstemmig ja zouden zij nu echter wel ministers hebben gekregen, als Mendès-France geslaagd ware. En waarschijnlijk zouden in het kabinet ook oud-Gaullisten zijn opgenomen. Dit is nu wel een retrospectieve beschouwing, maar ene, die toch ook een tamelijk hel licht op de toekomstige ontwikkeling werpt: de rechtse oriëntering is in Frankrijk mislukt; zij is er niet in geslaagd het land door zijn moeilijkheden heen te helpen; nu zwenkt men weer naar links. Wat overigens dit woord „links" in Frankrijk precies bete kent, is moeilijk uit te maken. In de rede en de debatten van Mendès-France vindt men minstens evenveel z.g. conservatieve als z.g. progressieve elementen. Maar hij was bovenal een realist, zelfs een harde realist, en dat blijkt een jiiepe indruk op de socialisten te hebben gemaakt, zodat zij deze in zekere zin a-politieke figuur en bloc hun vertrouwen hebben gegeven. De andere partijen zijn zeer verdeeld ge weest. Zo stemden van de M.R.P. 2 tegen, 52 voor en onthielden zich 35, onder welke laatsten ook Bidault. De oud-Gaullisten zijn ook in alle bovenvermelde groepgn op het stemmentableau te vinden. Dit wijst er op, overeenstemming heerst. Misschien kan en moet men het zelfs zó formuleren, dat een her groepering van de partijen aan de gang is, waarbij de jongeren zelf de leiding willen nemen. Ook Mendès-France wordt als een jongere beschouwd en men ont komt niet aan de indruk, dat ook dit een rol heeft gespeeld bij het stemmen en der halve het uiteenvallen der partijen, op de wijze als dit eergisteren is gebeurd. Bij elke stemming heeft men dissidenten; maar eergisteren liep de splijting dwars door de partijen heen, op een manier als te voren nog niet is voorgekomen. Speelden daarbij ook overwegingen in verband met de koloniale problemen een rol? In elk geval was de rede van Mendès- France veel minder nationalistisch dan we bij dergelijke gelegenheden gewoon zijn. Daarom was ze niet minder volop-Frans, maar de redenaar durfde ronduit te zeggen dat de kwestie-Indo-China. welke Frank rijk aan de rand van de financiële afgrond heeft gebracht, hoe dan ook moet worden opgelost. Paul Reynaud, zijn voorganger, had reeds iets dergelijks beweerd; maar Mendès-France was juist een graad posi tiever; wat hem enerzijds stemmen heeft gekost; anderzijds ook vele stemmen heeft verworven, echter toch nog juist niet ge noeg om de investituur te verkrijgen. Natuurlijk doemt de vraag van het „wat nu?" op. Bidault, die .het klappen van de Zweep kent, is reeds aangezocht 'n nieuwe poging te wagen. Aanvaardt hij de op dracht (nu of later) en slaagt hij, dan krijgt men tenslotte slechts een noodoplossing, onvermijdelijk nu de conferentie van Ber- muda; ook al zou deze eerst einde Juni worden gehouden, grondig moet worden voorbereid. Maar hoe groot zijn nog prestige en gezag van een Frankrijk, waar, zoals de „Combat" spreekt, op een ogen blik, dat de wereldvrede op het spel staat, Duitsland te Washington op de Franse on macht kan wijzen, de schatkist leeg is, een debat kan ontketend worden over de belas ting op de cider of de prijs van de beet wortelen om daarmede over het lot van Frankrijk te beslissen? Slechts een sterke doelbewuste regering, gesteund door een parlement, dat over kleinzielige, eigenbelangetjes kan heen stappen, zal in staat zijn het land te redden uit de impasse, waarin het sinds ja ren verkeert. We vrezen echter, dat de Franse Nationale Vergadering nog niet voldoende tot dit inzicht is gekomen; zelfs nu nog niet. WEER EEN TON Tot gisteren is in het Nationaal Rampen fonds in totaal byeenbegra.cht 115.2 lillioen. Eergisteren was de stand 115.1 millioen.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1