^6 zij waren rijkelijk voorzien van beeld houwwerk. Het schijnt, dat de totem paal hiervan afgeleid is. Aan het einde van het grote plateau begonnen de tempels. Overheersend was de pyramidebouw. Deze pyramiden waren van boven af geplat, daarop bevond zich de eigen lijke tempel; een trap bestaande uit een eindeloos aantal treden, met aan weerszijden rijk versierde opstaande kanten, leidde naar de ingang van de tempel. Verscheidene tempels van nagenoeg ge lijke constructie, aan verschillende goden gewijd, vormden tezamen een hoog opgetrokken geheel. Daarachter bevonden zich weer grote pleinen, met in het midden de hoofdtempel, de aller hoogste. Vele bijgebouwen en hoge muren, in trapvorm aangebracht, om sloten het achtergedeelte. Ook hier weer vele stenen trappen, die naar lager gelegen oorden voerden, waar zich eveneens vele gebouwen bevonden, rechthoekig van vorm, die voor allerlei doeleinden gebruikt werden, zoals wo ningen voor priesters, kloosters, les- en speellokalen, vergaderzalen. Het geheel was op wiskundige principes geconstru eerd. Het moet een toneel van ongemene schoonheid zijn geweest, deze verzame ling van evenwichtige en massale bouwwerken, wit glanzend in het zon licht, met de rijk geornamenteerde en met goud bedekte omlijstingen. Het „Oude imperium" van de Maya's strekte zich uit van Honduras via Guatemala in de richting van Yucatan aan de Golf van Mexico. Later, na de 10de eeuw, kwam er een trek van Maya-Mexicanen uit noordelijker stre ken in dezelfde richting. Na de 12de eeuw ontstond het „nieuwe imperium", met als belangrijkste centrum Chichen Itza. Daar ligt de*grote tempel van de krijgslieden, waarvan hierboven een afbeelding in het huidige stadium. Deze grootse groep van tempels en ge bouwen vormde een staatkundig, eco nomisch en religieus centnim. In de tempel op de afgeknotte pyra- mide bevinden zich het altaar en de offerandesteen. De colonnaden zijn overblijfselen van gebouwen voor ver schillende doeleinden, zoals troonzalen, zalen waar staatsaangelegenheden wer den besproken, verblijfplaatsen voor priesters; tevens was er een gedeelte bestemd voor openbare markten. Er zijn te Chichen Itza overblijfselen gevonden van een rond gebouw, staan de op een ommuurde verhoging, waarin een trap naar de ingang voerde. Dit moet een sterrekundig observatorium zijn geweest. Ook waren er zeer lange rechthoekige bouwsels, tegen welker muren een balspel werd beoefend. De cultuur van de Maya's stond hoog, hoger dan die van de Azteken, waaraan zij wel verwant was. De oudste over blijfselen dateren van ongeveer 100 jaar v. Chr. en de bloeitijd was 600 jaar n. Chr. De Maya's waren, zoals alle toenmalige Indiaanse volken, uitstekende beeld houwers, bouwmeesters en lcunstnij- veraars. Heden ten dage bestaan nog ongeveer twee millioen afstammelingen van de Maya's, die uitmunten in het vervaar digen van geweven stoffen. Zij beoefe nen de landbouw. Taal en vele gebrui ken in hun landbouw en o.a. bij het bouwen van hun huizen zijn terug te JD IJ DE ILLUSTRATIES: links Maya- JD indianen uit de tegenwoordige tijd. Daarachter het stenen beeld ener vrouw van Copan uit het oude imperium. Achter deze een reliëf beeld, dat een voor een god knielende priester voorstelt. In het midden de grote tempel van Chichen Itza met op de voorgrond enige kolommen. Een der ko lommen ziet men rechts gedetailleerd. Ge heel onderaan rechtsbeeldhouwwerk, zoals dat werd gebruikt als voetstuk van een pilaar; het is de open bek van een draak, waarin een mannenhoofd. brengen tot de oorspronkelijke Maya's en hun religie is een mengsel van Maya- en Katholieke elementen. Een andere grote cultuur was die der Inca's, die gevestigd waren in het noorden van Zuid-Amerika, in Peru, met als centrum de stad Cuzco. Ook hier worden zeer oude tempels gevon den, van 2700 jaar vóór Christus ge boorte en ouder. Hier is sprake van een der oudste beschavingen, waarvan wei nig bekend is. Er is een mythe. Een vrouw kreeg op bovennatuurlijke wijze een zoon. Isi ge naamd. Het kind werd verborgen ge houden. Als volwassene openbaarde Isi zich en werd herkend als de Messias (voorchristelijk) Ongeveer 1100 na Chr. leefde .de grote Manco Capac. Het heet, dat deze van de zon de opdracht kreeg de mensen wetten te geven en de beschaving om hoog te brengen. Manco Capac betekent „almachtig kind" en werd Inca ge noemd. welke naam wil zeggen: Zoon van de Zon. (Zie vervolg op pagina 10) 9

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5