Ondoorgrondelijk in zijn eenzaamheid heerst alom het machtige oerwoud. Het is alsof de natuur haar grootheid wil tonen in een zee van donkergroen gebladerte, door machtige rotsgebergten in de verte onder een hemel, die trilt van allesomvattend licht. Maar ziet, daarginds is een open plaats in het oerwoud; het volle zonlicht valt op een ruïne, overblijfsel van een bouwwerk, een maal door mensenhanden gemaakt. Staan de op een pyramidevormige verhoging rijst de ruïne hoog op en tekent zich af tegen de lucht, een stil getuigenis van mensen, die hier in lang vervlogen eeuwen werkten, liefhadden, streden en stierven. Nog spreken de overblijfselen van de trappen, de terras sen, de zware muren, pilaren, de resten van versiering en de architectuur van het geheel van een hoog ontwikkelde beschaving. Het was de beschaving van de vroegere Maya-Indianen, in het zuiden van Noord- Amerika, in Honduras, Guatemala en Yuca tan. Deze ruïnes vertellen ons van de be schavingen van de Maya's, van de Tolteken, de Azteken en de Inca's. Als men thans levende Indianen vraagt naar de betekenis en ouderdom van deze overblijfselen, dan worden zij bevangen door een bijgelovige vrees en spreken van „casas de los gentiles", huizen van de hei denen. Doch voor ons geestesoog doemen geweldige tempels en paleizen op, zoals die van Copafi In Honduras. Deze bouwwerken namen zeer grote ruim ten in beslag. Uitgestrekte terreinen waren verhoogd en geplaveid, grote trappen gaven toegang en aan de zijkanten bevonden zich hoog opgetrokken kastelen en vele bijge bouwen. Aan de voorzijde van de open plei nen stonden grote kolommen. Deze stela's doen denken aan de Egyptische obelisken; 8

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 5