STRIJD OM EN TEGEN HET WATER WAT ER UIT DE Gedurfde plannen vragen energiek aanpakken door mr J. A. WBURGER Een ramp als die van 1 Februari jl. kunnen we van 't jaar of volgend jaar nog wel eens krijgen, maar het kan ook wel 100 jaar duren voor een dergelijk samenstel van factoren weer zo'n stormvloed ontketent. Dat maakt het opstellen van efficiënte, econo mische en afdoende afweerplannen niet bepaald gemakkelijker. Daar komt nog bij dat de mensen zo gauw vergeten. Want ik hoor die debatten al in de Tweede Kamer, op zijn vroegst over drie jaar, als we een regering zouden hebben met genoeg moed om 1000 millioen (1 milliard) gulden te vragen ter uitvoering van zulke plan nen met bijbehorende financierings maatregelen! Hoe zouden die plannen er uit kunnen zien? Het is mogelijk dat de ramp- ervaringen de stoot geven tot een nieuwe strijdmethode om en tegen het water, een methode waar de wa- terbouwdeskundigen in hun denken en berekenen aan toe waren. Tot nog toe overwoog de verdedigende me thode, dijken maken en versterken waar het water het land raakte. Maar ook is een aanvallende methode mo gelijk, door te verhinderen dat het water het land indringt. En zo ziet men thans eindelijk de belangstelling van het grote publiek gevraagd voor de afsluiting van de zeearmen, niet om land te winnen zoals bij de Zuider zee. maar om de zee te verhinderen het land in te dringen en tevens het zoete water dat langs Rijn en Maas ons land doorstroomt te verhinderen onbenut in de eindeloze zee te ver dwijnen. Een strijd om en tegen het water en het een is even belangrijk als het andere. Deze vraagstukken hielden de deskun digen uiteraard reeds geruime tijd be zig. maar ook moet de bereidheid er zijn om de noodzakelijke bedragen ter uitvoering te fourneren en dat was .n het verleden nogal eens een lijdens weg. Wie kennis neemt van de ge schiedenis van spectaculaire water bouwkundige werken als het Noord zeekanaal, de Nieuwe Waterweg, de Zuiderzeewerken, die weet dat het pad der bouwmeesters allesbehalve over rozen is gegaan. En toch zou die zeearmenafsluiting groter werk dan alle voorgangers met een jaar of twaalf voltooid kunnen zijn, twee jaar studie. 10 jaar bouwen. Reeds in het najaar van 1952 deelde minister Algera aan de Tweede Kamer mede, opdracht tot die studie te hebben ge geven. Hoe kwam de Tweede Kamer er toe de minister in die richting te dringen? Dat hangt samen met de strijd om het behoud van de unieke zoetwater delta, de Brabantse Biesbosch. De Biesbosch is door de Amer gescheiden van het vaste land van Noordbrabant en dit gebied had veel overlast van water tot Waalwijk toe. Waalwijk had dientengevolge te weinig industrie terrein en is met zijn eenzijdige fabri cage van schoenen zeer conjunctuur gevoelig. Onder nogal kortzichtige po litieke druk van Brabant is begonnen met versterking van de Zuidelijke oever van de Amer, zonder de gevol gen voldoende te bestuderen. En toch was dat een eerste noodzaak, want het water moest ergens blijven. Als het gelukkig Brabant niet meer kan overstromen, is het Noorden de Biesbosch de dupe. Welnu, dan ook de Biesbosch afgedijkt. Maar dan lopen Dordrecht en de polders der be neden rivieren onder. Ter afweer daarvan ontstond het vijf eilandenplan de eilanden Rozenburg. Voorne, Putten. Hoekschewaard en het Eiland van Dordrecht. Ter uitvoering sloot men de zee af bij Den Briel tussen hebben, want de weerberichten die we nu krijgen, lijlcen nergens naar!" Rozenburg en Voorne, men was van plan het Spui af te sluiten tussen Put ten en Hoekschewaard en ten slotte zou de Dordsche Kil moeten worden afgesloten. Maar wederom: het water moet ergens blijven en al met al zou na deze werken het gevaar van de Amer meer naar het Westen, naar het Hollandsche Diep zijn verplaatst, dat aan weerszijden West-Bra'bant en de Hoekschewaard zou bedreigen. Zo ontstond nog westelijker het pb.n om het Haringvliet bij het eiland Tiengemeten af te sluiten, maar dat betekende een zodanige stroomver snelling in het Hellegat dat stellig last met België zou volgen, over zijn ver binding met de Rijn, moeilijkheden die in de discussie over het Moerdijk kanaal maar al te bekend zijn. En zo noopten de omstandigheden maar steeds verder Westelijk te denken, om te pogen het water niet ergens tegen te houden waar het toevallig land raakte, maar in zee en voor de kust te houden en dus zo dicht mogelijk bij zee tot afsluiting over te gaan. Dat grootse plan waardoor alle zee toegangen behalve Wester-Schelde en Nieuwe Waterweg zouden wor den afgesloten is in studie op zijn mogelijkheden, zijn voor- en nadelen. De vraag naar eventuele stormvloed- verhogende werking van de plannen zal aandacht vragen. Onze unieke oestercultuur van lerseke zou er het slachtoffer van worden, want het wa ter binnen de dijken wordt zoet, doch dat betekent anderzijds voordeel voor de landbouw van milliard. Volgens berekening toch zou de landbouw productie daardoor met 18 pet stijgen. Vele, nu zeewerende dijken, zouden binnendijken worden. De Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, het zwaar ge troffen Schouwen en Goeree-Over- flakkee zouden ongekende ontplooi- ings-kansen krijgen. Brabant zou be schermd zijn. zonder opoffering van de Biesbosch, al ben ik nog niet hele maal zeker dat er niet vandalen zul len zijn of komen met of zonder ingenieurstitels die desondanks hun dan overbodige Blesboschplannen zou den willen doorzetten. En zo liggen nog ongekende water bouwkundige denkbaarheden voor ons. Denkbaarheden en wellicht mogelijk heden bij voortschrijdende welvaart, technische ontwikkeling en progres sief beleid. Werkelijk, ons staan meer dere middelen dan krotopruiming ter beschikking om werkloosheid te we ren. En dan heb ik nog geheel ge zwegen van de enorme opgaven welke ons te eniger tijd in het Waddenge- BUS KOMT In de maanden Februari, Maart en April kwam er 4289,77 binnen voor het N.V.V.- tbc.-fonds. Bestuurdersbonden Sassenheim 200,30. Diever 256,40, Ameide 325,Scheemda ƒ30,—Maas tricht 75,—. Wij he ƒ411,95, Zwolle ƒ71,67, Raalte 32,65, Voorne 21,—. C.B.T.: Enschede ƒ57,46. Gorinchem 35.Lei den ƒ33,15, Emmen o3,12, Gouda 55,15, Haarlem 42,—, Den Helder 33,81, Hoom 32,Meppel 34,15, Rotterdam 58,99, Schiedam 32.52, Texel 40,—, Zwolle ƒ47.32, Amsterdam ƒ22,25, Alkmaar ƒ20,17, Zutphen 75.—. Terschelling 129.30, Markelo 25.—, Delft ƒ36.90. Apeldoorn ƒ38.—, Breda 84,70,"Lemmer 10.75, Marken 37.—. Tiel ƒ15.05. Veendam ƒ25.—, Vlaardingen 25.60. Groningen 18,25, Groningen 48.Coevorden 31.10. Vrouwenbond. Dordrecht ƒ400.—, Rheden ƒ15.20, Scha- gerbrug ƒ163.84. A:B.V.A.: Apeldoorn ƒ.24,58 Kloosterburen f 20,—, Hoofdbestuur 99,23, Gouda 32,45. A.N.B. afd. Maastricht 28,39. A.B.M.H. afd. Brummen 25, Ver. v. P. afd. Apeldoorn 29.01. A.N.A.B., afd. Fed. Zd. Beveland 111,68. A.B.V.G. afd. Koog Zaandijk ƒ2,50. A.N.M.B. afd. Apeldoorn 26,77. A.B.C. afd. Nw. Helvoet ƒ65.—. J. Westerveen. Ruinen ƒ6,80. M. v. Rooy, Groesbeek ƒ10.G. ten Hove, Kampen 113.21; H. Rooyens, Heerewaarden 26, H. Reinders, Arn.kanaal 25.—; G. L. v. Gogh, Gouda ƒ67,29; C. Verschuur, Velp 20,-. J. Vonk, Oosterwolde 83,50; W. A. Bo- man, Blijham ƒ3,69; A. Verhoef, Termun- ten ƒ7,50; C. A. Hazemaker, Rotterdam 15,H. Oldenburger, Nw. Pekela ƒ7,—; W. J. Zijp, Amsterdam 1,—; A. Woes- tenend, Apeldoorn ƒ15.03. P. C. v. Oorschot. Rotterdam ƒ50,—; J. Postma, Veen wouden ƒ10,25; P. A Roels, Lisse 2,50: W. Klopmeyer. Middelburg 104,26; P. Snijders, Langweer 25,J. Post, Vlissingen ƒ11.—: G. v. Gogh, ƒ6,92; D. Pelle, Waardenburg 14.46. Voor Zonnestraal-N.V.V.-tbc.-fonds werd in de afgelopen maanden ƒ2311,70 ingeza meld. Enkhuizen 120.—, Monster 143,39, Hoo- geveen ƒ1192,31, Zuidwolde 856, bied wachten, terwijl de zoutaanbren- gende Nieuwe Waterweg en de Wester- Schelde niet altijd buiten discussie zullen blijven. Indien de vreselijke ramp onze latente energie in water bouwkundig opzicht voor vele tien tallen van jaren vrij gemaakt zou hebben, dan ware dit de lichtzijde van alle ellende van vandaag. Ja de enig waardige houding jegens de slacht offers van onze eeuwenoude vijand en bondgenoot, het water. 5

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3