Woning en Arbeid ONZE VAKBEWEGING EIST VAN DE REGERING KRACHTIG BELEID IN ZAKE WONINGBOUW Et wordt in Nederland energiek gebouwd. Voor de bewoner van een grote stad is niets zo interes sant en boeiend-als een wandeling langs de rand van zijn woonplaats, waar 't is alsof complete steden uit de grond worden gestampt. De bouwnijverheid heeft volop, werk en de bouwvakkers verdienen een goed stuk brood.-En toch...... Al zijn er sinds de oorlog enige honderdduizenden woningen ge bouwd, toch is er nog altijd een schrijnend tekort. Wanneer van daag de dag door. een of ander mirakel 200.000 woningen uit de grond zouden verrijzen, dan zou er morgen niet één leeg staan; en 200.000 gezinnen zouden hun geluk niet op kunnen. Het Nederlandse bouwbedrijf kan voorlopig uit de voeten; wanneer er Jaarlijks 65.000 woningen worden ge bouwd, dan is in 1960 het tekort op geheven. Dat betekent dan het einde van de samenwoning, die afschuwe lijke bron van ergernis en ellende; dat betekent het einde van de bittere teleurstelling van jonge mensen, die niet kunnen trouwen omdat een be hoorlijke woongelegenheid ontbreekt. Maar dat zal evenzeer betekenen dat de ruime werkgelegenheid in het bouwbedrijf ten einde zal zijn; en dat betekent op zijn beurt weer werkloos heid voor tienduizenden van onze bouwvakkers. En niet voor hen alleen! Voor het bouwen van een woning heb je stenen nodig, dakpannen, hout, metaal, verf, allerlei leidingen, 'n behangetje en vloerbedekking, om maar enkele din gen te noemen. Al die behoeften scheppen arbeid voor duizenden han den, en als die behoeften wegvallen, betekent dat werkloosheid in een zich steeds verwijdende kring. Wil. dit zeggen dat er geen andere keuze is dan: óf kalmpjes aan met de woningbouw óf binnen afzien bare tijd werkloosheid? Het antwoord op deze vraag moest klaar en duide lijk worden gegeven en daarom hiel den het N.V.V. en de Algem. Ned. Bouwbedrijfsbond begin Mei een de monstratief congres, waar de kwestie „volkshuisvesting en werkgelegen heid" diepgaand werd behandeld. Natuurlijk is onze Bouwbedrijfsbond het nauwst bij deze zaken betrokken, doch waar het wel en wee van het bouwbedrijf van invloed is op heel onze nationale welvaart, was het van belang dat ook de grootste vakcentrale van Nederland zich er over uitsprak. Dat men. in overheidskringen groot gewicht aan deze uitspraak hechtte, bleek wel uit het feit dat de regering door de ministers Suurhoff. en Witte was vertegenwoordigd. Heel begrijpe lijk, want als onze vakbeweging spreekt, doet zij dit namens meer dan 440.000 Nederlandse werknemers; en zij volstaat dan niet met het uiten van verlangens, maar geeft ook op wetenschappelijk verantwoorde wijze aan hoe deze verlangens vervuld kun nen worden. Welnu, N.V.V. en A.N.B. hebben in dit congres uiting gegeven aan hun-onge rustheid over de activiteit van de re gering t.a.v. het huisvestingsprobleem en de daarmee zo nauw verbonden werkgelegenheid in het bouwbedrijf. Wanneer in 1960 het woningtekort zal zijn ingehaald, valt het bouwvolume dat is de „productie" terug tot 35000 woningen per jaar, die voor de bevolkingstoename nodig zijn. Dan dreigt dus het gevaar dat zo'n hon derdduizend bouwvakkers op straat komen te staan en dat onze nationale economie ook op andere wijze ernstig zal worden aangetast. Dit kan en mag niet gebeuren en de oplossing, welke het congres voor dit vraagstuk aangaf, was: krot opruiming op grote schaal. Want er zijn in ons land nog „woningen" die een aanfluiting zijn van onze bescha ving. Wij beschouwer, het verwijde ren van die rotte plekken als eerste menselijke plicht. En dat hiermee te vens de werkloosheid kan worden be streden is van secundair belang. Men mene overigens niet dat het hier om kleine aantallen huizen gaat. Onlangs nog heeft de minister .van Volkshuisvesting, ir Witte, gezegd dat er op elke tien woningen in Neder land één krot is. Het zal nodig zijn hele wijken te „saneren". Hygiëne en verkeer eisen dat de komen van oude steden en dorpen vernieuwd worden, willen zij niet steeds meer in verval raken. Er is nog werk te over. Oud-minister In 'tVeld, die dit punt voor het congres inleidde, en daarbij een raming van de kosten van 'tsane- ringswerk gaf, wees er op, dat wan neer de overheid 200 millioen 'sjaars voor dit werk uitgeeft, dit een werk gelegenheid betekent van 300 a 400 millioen gulden. Daarin zit een loon som van 175 millioen en dat betekent werk voor 40.000 arbeiders, voor wie anders aan werklozenuitkering 125 millioen gulden nodig zou zijn! Het blijkt niet bijster moeilijk hier een keuze te doen Van welke kant men deze vraagstuk ken ook bekijkt, een oplossing is slechts mogelijk wanneer men ze in groot verband en over een lange reeks van jaren ziet. Daarom wensen N.V.V. en A.N.B. een wettelijk vastgesteld „Rijksbouwplan" op lange termijn, waarbij dan tevens d_ kapitaalsvoor ziening gewaarborgd dient te worden. De volkshuisvesting en de werkgele genheid in de bouwnijverheid zijn voor onze economie van té grote be tekenis. dan dat men ze afhankelijk mag laten van het vrije spel der economische krachten. Die werkgele genheid moet worden gestabiliseerd en dat betekent dat er een einde moet komen aan het „hollen of stilstaan" in het bouwbedrijf. Onverbrekelijk is de kwestie van de huur met deze problemen verbonden. Het NV.V. is vóór een verhoging van de huur der voor de oorlog gebouwde woningen en heeft dat ook in zijn Welvaartsplan uitgesproken. Nu zijn er ontegenzeggelijk betere manieren om het N.V.V. bij de grote massa be mind te maken dan het doen van deze uitspraak; zelfs wanneer het N V.V. aan die verhoging een compen satie door loonsverhoging verbindt. Maar met „populair doen" komt men niet tot opheffing van de woningnood en evenmin tot stabilisatie van de werkgelegenheid in het bouwbedrijf. Waarom is huurverhoging nood zakelijk? Allereerst uit een oog punt van rechtvaardigheid. De bouw-- kosten zijn enorm gestegen en der halve zijn de huren'van nieuwe wo ningen aanzienlijk hoger dan die van oude. Bij onze geleide loonpolitiek zijn de lonen gebaseerd op 'de huur van de oude huizen en zij die nieuwe hui zen betrekken, komen dus in een veel ongunstiger positie, tenzij ze genoe gen blijven npmen met samenwoning of slechte behuizing. De groep die nieuwe huizen bewoont, wordt eik jaar groter. Door verhoging van de huur der oude woningen wordt het onrechtvaardige verschil verminderd. Want beide groepen krijgen eenzelfde looncompensatie, doch slechts de be woners van voor 1940 gebouwde hui zen zullen hogere huren betalen. Zo verrijst in het Westen van Amster dam. een vrijwel complete stad Er is nog een ander motief voor huur verhoging. De overheid subsidieert op het ogenblik de huren van de nieuwe huizen, ten einde deze or een voor de huurders dragelijk peil te brengen. Die subsidie neemt met elke nieuw gebouwde woning toe en vormt op den duur een té zware last voor de gemeenschap. In de derde plaats is huurverhoging nodig voor een beter onderhoud van de woningen. Waarbij dan natuurlijk de garantie moet bestaan dat de 'huurverhoging ook werkelijk besteed wordt voor dit onderhoud. Voor zover de huurverhoging de kosten van een beter onderhoud te boven gaat. die nen deze bedragen te worden gestort in een zgn egalisatiefonds, dat kan bijdragen tot vermindering van de subsidies op de nieuwbouw en daar mee tot vermindering van de last, die op de gemeenschap drukt. Het congres heeft niet nagelaten zijn ernstige verontrusting uit te spreken over het beleid van de tegen woordige minister van Volkshuisves ting, over de vage regeringsvoorstellen in zake de huurverhoging en.de daar mee verband houdende compensatie voor loontrekkers en sociaal zwakke ren. Maar hét congres heeft het daarbij niet gelaten, doch de regering con structieve denkbeelden aan de hand gedaan voor de. verbetering van de huisvesting en de stabilisatie van de werkgelegenheid in het bouwbedrijf en zijn vele nevenbedrijven. Wij me nen 'dat het N.V.V. en de A.N.B. hier mede een belangrijke bijdrage hebben geleverd tot de oplossing van waarlijk zorgwekkende problemen; een bij drage die de regering niet naast zich neer kan leggen. Gord vacantienieuus Het Reisbureau „De Vrije Wereld" be richt ons. dat op enige van de mooiste vacan tier eisen nog enkele plaatsen vrij zijn. Een uitstekende sfeer, een minimum aan kosten en een zeer goe de verzorging maken de Vrije Wereld reizen tot een onvergetelijk hoogte punt in het leven van de Nederlandse arbeider. Hebt u nog geen vastomlijnd plan of nog geen keuze gemaakt, ga dan naar het Reisbureau „De Vrije Wereld", Reguliersgracht 80 of het He- kelveld 15 te Amsterdam. Ook schriftelijk ontvangt u volledige inlichtingen. Een zeer uitvoerige reis gids wordt u op verzoek gratis toege zonden. Schr. opl.v. NIJV. ONDERWIJSAKTEN. Mijnsherenlaan 425 B. Rotterdam-Z. I Vraagt inl. over Alg. Ontw. N.O.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2