Over berenvellen, Claudius en onze meester Radboud STROP op 'ft Pinksterfeest Onze vriend H. W. v. d. Glas uit Helmond is van mening dat „Meester Radboud" zijn vroegere onderwijzers te kort doet in zijn historische beschouwin gen en dat laat hij niet op zich zitten, getuige de volgende geestig ironische ont boezeming. „Of die Batavieren nu op of in boom stammen ons land kwamen binnenvaren en wanneer dat precies gebeurde, kan ons koud laten. Evenzo het feit of de Ro meinen (wat ik niet gel'oof) hen 'mee of voor zich uitvoerden. Maar dat die bevrij der Julius Civilis is, daar kom ik tegen op! Van ouder op ouder heette die man Claudius Civilis en mijn bet- (in de zo veelste graad) overgrootvader heeft na tuurlijk in zijn ondergrondse beweging ge diend en is ook die veldslagen doorgeko men, want anders was ik er, naar men selijke beredenering, niet geweest. En heeft niet heel Nijmegen Claudius horen tandenknarsen? Dus kort en goed, die roemruchtige be vrijder onzer voorzaten heet Claudius van zijn voornaam. Ik vermoed, dat hij van zijn achternaam Burger heette en dat hij. zoals dat ook thans nog veel wordt ge daan. tijdens zijn dienstneming in de Romeinse legioenen, zijn naam heeft ver- romeinst en er Civilis van heeft gemaakt. Dat er nu in de 20ste eeuw een prof. komt opdagen, die ons wil wijsmaken, dat die Claudius geen Claudius heette, maar Ju lius. dat wil er bij mij niet in. Dan zullen de registers van de Burgerlijke Stand op tafel moeten verschijnen. Van een rech terlijk vonnis van toegestane naamswijzi ging heb ik nog niets vernomen. Ook dat berenvel klopt niet. Als die Ba tavieren in een linnen hemd of broekje rondliepen, zouden ze het in de winter zwaar te verantwoorden hebben gehad bij ons niet al te mild klimaat. En voorzover mij bekend hebben beren geen hoorns of het moet zijn dat die beesten nog aan het begin der evolutie stonden. Nee, meester Radboud, die vroegere on derwijzers en leraren hadden het goed voor en keken naar het oorzakelijk ver band der dingen. Zo bijvoorbeeld ook met Dirk III. U ge looft niet dat die Dirk Dordrecht inpikte? Tot voor kort konden degenen, die wilden emigreren en daarbij geen gebruik wensten te maken van de Christelijke of de R.K. Emigratie Centrale terecht bij het Arbeids bureau. Onlangs Is echter de Wet op de Emigratie-organen aangenomen. De inhoud van die wet is niet in over eenstemming met de Inzichten van het N.V.V. Het N.V.V. meende, dat de maatschappelijke organisaties een be langrijke taak bij de voorlichting en de mentale voorbereiding moesten hebben, doch dat de technische voor bereiding door het Arbeidsbureau diende te geschieden. Nu de wet het anders heeft gewild, heeft het N.V.V. met vele andere organisaties de Alge mene Emigratie Centrale gesticht. Hierdoor kunnen onze mensen in het vervolg bij hun eigen Emigratie Cen trale terecht voor inlichtingen over hun emigratieplannen. De adressen van de plaatselijke A.E.C.-secretarissen volgen hieronder: FRIESLAND Buitenpost: seer. J. J. Kloezen, Lange- laan 46. Surhuisterveen. Dokkum: secr. W. Westra, Koningstraat C 68. Drachten: secr. W. van der Vlugt, Noorderbuuvt 12. Harlingen: secr. J. Schievink, Zoutsloot 13. Heerenveen: secr. W. de Jong, Van Dekemalaan 22. Leeuwardensecr. J. Ket, Landbouwhuis. Sneek: secr. D. J. v. d. Veer, Wassenberghstraat 23. GRONINGEN Delfzijl: voorlopig gekozen centraal-adres, W. Beyering, Rijksweg 11. Groningen: secr. J. L. van Hasselt, Martinikerkhof 32. Nu, ik weL Als Dirk III een echte zoon is van Dirk II, dan is hij evenzo een recht streekse afstammeling van Gerulf en die was lang niet mis. U weet wat hij zei te gen de Noorman Godfried: „Weg zijt gij." en weg was-ie. Nu. een man met zon kunde krijgt natuurlijk ook kundige na zaten en daar alles om de duiten draait toog ook Dirk III uit om de nalatenschap zijner vaderen te vergroten. Met Vlaar- dingen was hij natuurlijk niet tevreden, want de haring was nog geen export artikel ter verkrijging van deviezen, daar voor bedierven ze te gauw. want het ha ringkaken bestond nog niet. Wat ligt er nu meer voor de hand. dan dat hij uitkeek naar een strategisch punt, om zich het bezit van Vlaardïngen. dat hij in 1015 inpalmde, blijvend te verze keren? Hij kan dus heel goed bezit ge nomen hebben van Dordrecht. Die mening is lang zo gek niet. want in 1049 sneuvelde Dirk IV bij de toegangspoort tot zijn ge bied Dordrecht, toen genaamd Thure- drech, dat een verbastering kan zijn van „Thure dicht" ofte wel „Deur dicht" De professoren van tegenwoordig mogen om naam te maken wel eens vernuftig zijn in hun bedenksels, maar het is ver keerd om die zo maar over te nemen. De geschiedenisboekjes zijn bij de uitvinding „Julius Civilis" op slag gewijzigd, maar ik neem dat zo nog maar niet. Eerst be wijzen! Onze leraren, die zoveel eerder dan de „veranderaars" van tegenwoordig leefden, hebben Claudius toch ook beter gekend, het was toen nog iets bijzonders om zo te staan tandenknarsen en de le gioenen te zien vluchten. Voor ons is dat iets gewoons, wij zagen het ..Herrenvolk" de benen nemen, in of met. kinderwagens. Voor ons bestaan geen verrassingen meer, alïes is mogelijk, maar dan op een rede lijke basis en daarom twijfel ik ernstig aan uw woorden, die zo maar mijn ver trouwen aan die onderwijzers en leraren van de oude garde aan het wankelen wil len brengen. Vriendschappelijk geschreven door een echte conservatief, die voor z'n leermees ters opkomt." Meester Radboud reageerde hier als volgt op: Helaas, de registers van de Burgerlijke Stand, waarin Julius stond, zijn in onge rede geraakt. Dat Claudius Julius heette, heb ik overgeschreven van knappere man nen, dan van wie uw onderwijzers hun stukjes overschreven. Er ivaren reeds in het jaar 0 onvoldoende beren om iedere ingezetene van een vel te voorzien. De huisindustrie in de textiel branche is ouder dan gij denkt. Uw bewijs voering Inzake Dirk 111, Dordrecht en Vlaardingen weerspreekt mijn betoog niet, maar lijkt mij overigens niet waterdicht. De geschiedenis is als een schilderij: hoe verder je er af staat, hoe beter je het ziet Met niet minder vriendschappelijke ge voelens jegens de inzender, die zo ferm voor zijn meesters in de bres springt. Meester RADBOUD Marumsecr. R. van Bergen. West A 464. Sappemeer: voorlopig gekozen centraal adres. J. Dijk, Zuidersloot 66 Stads kanaal: secr. A. Brouwer, Van Boekeren- straat 86. Uithuizen: secr. W Brantz. Ommelandenweg 22. Veendam: secr. H. Jalvingh, Molenstreek 11. Winschoten: secr. W. de Jong, Sintvitusholt 31. Grijps- kerk: voorlopig gekozen centraal adres, G. Hartsema, Kerkplein 2. DRENTE Assen: secr. J. Boer, Oostersingel 25. Emmenvoorlopig gekozen centraal adres, drs A. J. Gooszen, „De Wallen". Hooge- veen: secr. H. v. d. Pol. De Ru.vterstraat 33. Meppel: secr. J. Helder, Cort v. d. Lindenstraat 19. OVERIJSEL Almelo: acer. A. Homan, Van Houten hof 6. Deventer: secr. Th. de Haan, Huize „Borgelerhof", Diepenveen (O.). Emmel- oord: J. Pinkster, Plevierenstraat 43. Enschede: voorlopig gekozen centraal adres, H. te Fleirhaar, Veenstraat 189. Hengelo: secr. mevr. L. Bleeker—Schro der, Lanslnkweg 38. Kampen: secr. W. H. Elsendoorn, Gasthuisstraat 12 (I).Zwolle: W. Groeneveld, Burg. van Royensingel 22. Oldenzaal: G. Lagcher, Dr Poelstraat 50. GELDERLAND Apeldoorn: secr. E. Ypey, Bern. Zweers- laan 6. Arnhem: secr. G. J. Vink, Velper- weg 63. Doetinchem: voorlopig gekozen centraal adres, E. J. Hendriksen. Remme- linkstraat 8. Eist: secr. mevr. P. v. d. ranneer je 't neemt' zoals 't valt, nou dan valt 't nog wel eens mee ook. Kwam ik me daar m'n vriend Fritsie te gen. met een enorme rugzak. Hij leek wel een schildpad. „Ha. die Strop,' zei hij. „ik heb haast, jong. Ik ga kamperen. Met Jonge Strijd in Lunteren. We hébben daar ons Pinksterfeest." Wat doe je in zo'n geval als hond zijnde? Nogal wiedes: óók gaan kamperen. Ik tip pelde met Fritsie naar het station, want Lunteren is heel ver weg in Europa en fietsen was dus geen doen. Bij de controle heb ik me even tactisch opgesteld en eer we 't wisten zaten we al in de trein, in een coupé vol met jongens, meisjes en rugzakken. We hebben gezon gen en muziek gemaakt. Tjonge, wat was alleen al dat reizen plezierig! Voor Fritsie teas het de eerste keer dat hi] met dat „Jonge Strijd" meeging, want je moet er veertien jaar voor zijn en dat was Fritsie vroeger nog niet. En ook moet je vader lid van het N.V.V. zijn. Nou, dat was Fritsie's grootvader al en geen won der dus dat hijzelf ook bij dat N.V.V. is. Dat is ieder verstandig mens in Neder land. Dat kampeerterrein in Lunteren is iets geiueldigs! Massa's mooie tenten en zelfs een schouwburg, met zonder dak. Fritsie en ik hebben eerst 'n plaatsje in de tent gezocht en toen waren we zodruk als kleine baasjes. Er werd gesport en ge geten, muziek gemaakt en gegeten, to neel gespeeld en gegetenVan alles hébben xoe gedaan. En wat nou 't mooie was: al die jongelui uit alle delen van het land, die elkaar nooit eerder hadden gezien, waren als één grote, gezellige fa milie. Ze praatten met die en met die en ik hoorde ze al plannen maken om in de zomervacantie weer met „Jonge Strijd" te gaan kamperen. Fritsie had al meteen een ploegje bij el kaar, die afspraken om van de zomer naar Twente te gaan, waar een machtig mooi kampeercentrum moet zijn. „Dan gaan we op de fiets," zei hij. Toen-ie zag dat MoorenSlappendel, Gr. Molenstraat 32a. Harderwijk: voorlopig gekozen centraal adres, W. Reitsema. Wilhelminalaan 39. Heerde: secr. J. H. Blok. Hanneweg 1. Nijmegen: secr. D. J. A. v. d. Vliet, Groes- beekseweg 71. Tiel: secr. O. Stecher, Pla taanstraat 28. Winterswijk: secr. H. J. Swienink, Asterstraat 56. Zaltbommel: voorlopig gekozen centraal adres, G. van Poederoyen, Nonnenstraat 22. Zutphen: secr. J. Ewald, Wilgestraat 49. UTRECHT Amersfoort: secr. mevr. J. Dormaar Broekhuis, Stephensonstxaat 79. Soest: secr. F. Hartsteen, Heideweg 51. Utrecht: secr. H. v. d. Linden, Van Koetsveldstraat 38. Veenendaal: voorlopig gekozen cen traal adres, A. R. J. K. Th. Israël, Patri moniumlaan 70. Zeist: secr. W. Buys. Homeruslaan 13. NOORD-HOLLAND Alkmaar: secr. G. O. Neef. Coomhert- kade 28. Amsterdam: secr. Ph. Salomons, Weteringschans 267 (I). Bussum: secr. M. P. Romijn, Vaartweg 8. Haarlem: secr. F. C. Weiffenbach, Eksterstraat 218. Den Helder: secr. H. ter Burg. Helden der Zeeplein 13. Hilversum: secr. J. v. d. Meu- len, Boreelstraat 14. Hoorn: scer. drsT.R. Mulder, Pakhuisstraat 3, Arbeidsbureau. Zaandam: secr. mevr. Van Soest, Pieter Pauwstraat 78. LIMBURG Heerlen: secr. mevr. T. de ZeeGeursen, Oos Hoes, Voerendaal. Maastricht: secr. ik hem aankeek, voegde hij er meteen aan toe: „En we nemen dan om de beurt Strop op de bagagedrager." Zie je: dat is nou echt Jonge Strijd. Daar redeneren ze al tijd zo: „Je hebt pas plezier als je een ander óók een plezier kunt doen." We hebben ook mooie dingen beleefd. Er was een prachtig toneelstuk, dat die Jonge Strijders zelf speelden en 's avonds was er een geweldig kampvuur. Dat was zo'n prachtig gezicht dat we er allemaal stil van werden. Ik moet, tenvijl ik dit artikeltje voor de Stem op de schrijfmachine Zit te tikken, opeens lachen. Want ik denk iveer aan de sportwedstrijden. Moet je horen (ik bedoel natuurlijk: moet je lezen). We moesten met ons ploegje touwtrek ken. 't Ging tegen jongens uit Alkmaar. Ik kon niet goed bij het touw komen en daardoor scheelde 't maar iveinig of Fritsie's ploeg was in één ruk over de streep gesleurd. Maar gelukkig kon Strop ingrijpen Ik zette m'n tanden in de broek van Fritsie en hield toen alle vier m'n poten stijf. Nou Moe.' Die jongens uit Alkmaar hadden geen schijn van kans meer. Voetje voor voetje trokken we ze naar ons toe. En als die broek van Fritsie van behoorlijke kwaliteit was geweest, zouden we gewonnen hebben ook. Maar die broek scheurde opeens, en toen vloog ik achteruit en werden Fritsie en z'n jon gens met een vaartje over de streep ge trokken. Maar dat kon de pret niet druk ken, met een poot van STROP Om te onthouden! De beste en meest bekende radio-artisten, orkesten, cabaret- revuegezelschappen zijn tegen verlaagde condities beschikbaar voor Uw feestavond, toumêe. openlucht- en kin derfeest. Gaarne worden O vrijblijvend alle Inlichtingen verstrekt door: Charles René Radio Variété Rotterdam, Aelbrechtskade 80, tel. 61608 mej. C. A. Staal, Pastoor Kribsweg 9. Roermond: secr. mevr. H. Spruyt—Hem mes. B. v. Hoensbroekstraat 14. ZUID-HOLLAND Alphen a/d Rijn: secr. J. J. van Noort, Evertsenstraat 5. Delft: secr. O. Schans man, Noorstraat 38. Dordrecht: secr. W.M. Remeeüs. Nassauweg 53 B. Gorinchem: secr R. Uilenberg. Elsje v. Houwelingen- etraat 14. Gouda: voorlopig gekozen cen traal adres, drs J. Heemstra. Piersonweg 2. 's-Gravenhage: secr mr A. Veenhuyzen, Vleutenstraat 15. Leiden: secr. mr F. D. L. Gunning. Rapenburg 41. Lisse: secr. mevr. J. G. v. Nieuwkoopden Older, Veldhorststraat 30. Oud-Beyerland: secr. F. Beukelman, Oostdijk 215. Rotterdam: secr. N. J. Kamp, Meent 94, Minervahuls II. postbus 438. Vlaardingen: secr. C. P. r. Keulen. Pr. Bernhardlaan 18. ZEELAND Goes: voorlopig gekozen centraal adres, Ph. Haverhoek, Couwervestraat. Middel burg: voorlopig gekozen centraal adres, J. de Jonge, Dokstraat 14. Temeuzen: voorlopig gekozen centraal adres, J. v. d. Peijl, Mauritskerk. Zierikzee: voorlopig gekozen centraal adres, C. Hoek, Karne- melkvaart 17. NOORD-BRABANT Bergen op Zoom: secr. L. A. v. d. Linden, N.Z. Zoom 4. Breda: secr. A. W. A. A. Ellerbeck. Pr. Frederiklaan 21. Eindhoven: secr. H. W. Leeuw, Paradijslaan 44. 's-Hertogenbosch: voorlopig gekozen cen traal adres, J. Leeuwis, Oeterselaan 89. Tilburg: secr. A. Buys. Jac. v. Ouden- hovenstraat 26. Werkendam-Woudrichem: voorlopig gekozen centraal adres, G. Naayen, Beatrixstraat A 67, Andel (N.B.). DE ALGEMENE EMIGRATIE CENTRALE IS MET HAAR WERK BEGONNEN 13

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 7