I Ze is er Westhoek van Schouwen eiland op een eiland ONGESCHONDEN RECREATIEGEBIED Burghsluis en vliegveld verbreken isolement Atoom-kanon nog dit jaar naar Europa Raadsverkiezingen in noodgebied HOOGEZAND-SAPPEMEER VIERT ZIJN 325-JARIG RESTAAN Prof. dr. H. J. Keuning sprak interessante herdenkingsrede uit Één der grootste bakkerijen van Zeeland afgebrand Aanzienlijke vereenvoudiging bij loonberekening bouwbedrijf 11ALIAANSE ROVERS (op scooters BELAGEN TOERISTEN Oorlogsgewonden naar België Neger won strijd met een python r ZATERDAG 30 MEI 1953 TROUW 9 (Van een speciale verslaggever). pvP de liefelijke „zandplaat" van Schouwen, het land aan de voet van de duinen, waar in de vriende lijke dorpen Renesse, Haamstede en Burgh een over bevolking is ontstaan, wordt het leven geleidelijk aan duurder. De Westhoek van Schouwen en Duivelancl is een eiland op een eiland, overwegend zonder jeugd de groep van 12 tot 20 jaar is grotendeels ge- evacueerd maar met talloze problemen, welke het anders zo rustige leven op deze blonde, bloeiende terp bij de branding hebben gewijzigd. Bij vloed knabbelt het zeewater telkens aan de Oostkant van de duindorpen, waar men barrières heeft opgeworpen en veelal op planken vloeren leeft. De bevolking van de overspoelde polderdorpen van Schouwen zit grotendeels te hoop op de droge vluchtheuvel, waar alle zomerhuisjes als eerste beschikbare onder komens werden gerequireerd. Niet alleen het feit, dat de bevolking van de overwegend landbouw- dorpen is vergroot, de aanvoer van levensmiddelen, thans geheel en al per boot, maakt het huishoud boekje in dit gebied duur. Haamstede Nederland ging Renesse langzamerhand kennen als verrukkelijk recreatiegebied en kon evenmin als de bevolking ver- moedein, dat de winterse rust van dit deel der eilandbewoners door een tra gische invasie zou worden verstoord. Renesse beeft bijna 900 evacué's. af komstig uit vijf gemeenten. Dat zijn er méér dan de 800 gemeentenaren in dit, nu door zwaar geboomte, versluierde, donp. Een derde deel van dit aantal vluchtelingen hopst in zomerhuisjes, een aantal in kippenhokken en een deel bij familieleden of kennissen. Van deze mensen, die aan de rand van de binnenzee op Zeeuwse bodem onderdak hebben gekregen, werkt het manlijk deel mede aan het dijkherstel. De bezetting van de zomenhuisjes >s niet prettig voor de eigenaars, die in de zomertijd gewend zijn hun buiten verblijfje te betrekken. In sommige gevallen pleegt de eigenaar overleg met de huidige bewoners ten einde zo mogelijk voor de vacantie- tijd tot een prettige schikking le kun nen komen.. Met de bouw van woonketen wu men voor Zeeuwen, die naar Holland zijn geëvacueerd, die mogelijkheid scheppen terug te keren naar Schou- wen. Zij kunnen. dan worden ingescha keld in de arbeid voor de 'herovering van het eiland. Later wil men de woonketen in de drooggevallen dorpen plaatsen, bij voorbeeld in het nabijgelegen Soha- renidijke-Elkerzee. Renesse verwacht een gesdh enkzen - ding z.g. zomerwoningen, welke mede een verlidhting ten aanzien van de moeilijkheden betekent. Deze wonin gen hadden er echter vier maanden na de ramp reeds moeten staan. Het recreatiegebied in de gehele Westhoek duinen en strand zijn er zeer bekoorlijk is ongeschonden ge bleven. De populariteit van Renesse in het hart van het zomerseizoen komt tot uitdrukking in het cijfer van 80.009 overnachtingen in 1952. Deze over nachtingen komen voor een groot deel voor rekening van kampeerders. Hoe wel de accommodatie in pensions zeer beperkt is, blijft de mogelijkheid tot kamperen volop aanwezig. Op zijn reis naar dit recreatiegebied, via Anna Jacoba, Zieirifczee en Burgh sluis (in zomerse dagen een aardige boottocht) krijgt de toerist tevens een indruk van de worsteling om het be houd van dit Zeeuwse eiland. Van Haamstede en Renesse uit is men in zeer korte tijd bij de grootste operatie van Waterstaat: de drichtinig van het gat bij de Schelp hoek. Moge het zuivere recreatiegebied duin en bos dan onaangetast zijn gebleven, toch staat twee-derde van de 2000 ha van de Westhoek onder water. Dat betekent onder meer dat een ge meente als Haamstede zelf ook ge- evacueerde Haamstedenaren heeft moeten opnemen. Er staan aan de Oostzijde van dit donp honderd huizen in het water, men heeft achthonderd Schouw en a ren moeten onderbrengen met het gevolg, dat Haamstede van 1700 inwoners op 2500 ingezetenen is gekomen. Bij alle zorg zijn er, ten gevolge van de ramp, toch enkele lichtpunten. Daar is in de eerste plaats de nieuwe ontwikkeling van het vliegveld van Haamstede, dat voor de oorlog in het nationale luohbvaartnet was opgeno men. Onder de huidige omsta ncli.ghe-- den as deze basis van vitaal belang. Er wondt thanis aan de verhanding van het landingsveld 920 bij 150 meter gewerkt, Ook de startbaan 800 bij 30 meter wondt verhard, evenais d'e rijbaan van 800 uneter lengte en 30 meter breedte. De Hoogovens zor gen voor grondstoffen, welke de we dergeboorte van ddt door de Duitsers vernielde vliegveld inluiden. Men hoopt eir een centrum voor sportvlie gers en zweefvliegers van te maken. Doordat het getijhavenitje van Burghsluis te klein was om als werk- haven voor de Söheliphoek te kunnen wonden gebruikt, heeft men er een forse werkihaiven gebouwd, welke uiteraard het bezit blijft van de West hoek. Nu er ongeveer 5 a 6000 perso nen op deze lamdstrook wonen, richt- men onwillekeurig het oog op een vér- binding: Burghsluis, Veene (Middel burg). Een bezoek aan de provinciale hoofdstad is vooralsnog alleen moge lijk via de route over Ziertikzee en Noord-Beveland; mijl op zeven! Hoewel men beseft, dat de West hoek van -Schouwen geen reden heeft tot -klagen in verhouding tut de onder gelopen gebieden op Schouwen ei> op Duiivelawd, is -men zeer ontevreden over de primitieve bootverbindiing. De bootjes, die op Zierikzee varen, zijn klein en niet alle passagiers kunnen beschut zitten of staan. Met kalm weer gaat dit nog, maar bij ruw wéér 'is deze reisgelegenheid voor-vrouwen 'en kinderen -allerminst comfortabel, Niét alleen vliegveld -en haven zijn bemoedigend, vod? -de'Aoekoin-st, daar is ook het tuindorp, dat Haamstede bouwt nabij het tramstation. Er komen woningen van Oostenrijkse en Scan dinavische structuur (imiddeinstands- buizen), bestemd voor veertien gezin nen. Zij worden eerst beschikbaar ge steld voor evacué's en later als zomer woning. De huizen zijn ook in de win ter bewoonbaar, omdat in de woon kamer een haard wordt gebouwd. Haamstede hoo;pt voorts na korte tijd een tehuis voor ouden van dagen (69 bedden) te kunnen openen. In een bosperceel bij de vuurtoren wil men een kampee-rcentruim met een kamp huis bouwen, waarvoor de. plannen ge reed -liggen. Maar hier speelt de aan voer van materialen een grote rol. Trouwens het bouwen onder de hui dige omstand'igiheden in dit deel van het rampgebied is uitermate onzeker. Men vraagt ziöh af wat de steen kost, welke prijs men voor hout moet be talen nu er zoveel méér watertrans port dan anders nodig is. Hoe zullen de -prijzen van steenkool en aardappe len (de voorraden raken langzaam maar zeker op) komen te liggen? De melk kost reeds twee cenit méér per liter, straks za-1 men uitsluitend op de aanvoer van flessenmelk zijn aange wezen. Een andere, sombere, econo mische factor, is, dat de veehandelaar, de graanhandelaar, de boll enk-weker en tal van anderen op Schouwens droge hoek, niets te doen hebben. De hotels kunnen stra-les vacantie- gasten herbergen, hier en daar hebben d-e particulieren nog wel een bed, maar zomerhuisjes kan men niet hu ren. In het priëél van Schouwen kan men echter volop kamperen; daórop zal voor de zomer van 1953 het toe ristisch accent moeten vallen. Men -behoeft geen in reisvergunning voor dit deel van Schouwen en Dui- veland. Zieke werd van ..Dongedijk" gehaald Kapitein G. A. Boeg-born, marine- attaché van de Nederlandse ambassa de in Washington, is in Halifax van boord van de Dongédijk gegaan om in het Victoria ziekenhuis in Halifax behandeld te worden aan een abces aan de twaalfvingerige darm. De Dongedijk'' was onderweg naar Néwvl'opk, Met oude kasteeltje met de histo rische naam Haamstede ligt als een miniatuur tegen de duin rand. Als men in het patjena bij de burcht rond,kijkt, ziet men er tal van landbouwmachines ge parkeerd, die aan de greep van het water zijn onttrokken. Verscheidene Amerikaanse bataljons artillerie, die ingedeeld zijn bij de NAVO-strijdkrachten in Europa, zul len tegen het einde van 1953 met atoomkanonnen worden uitgerust, zo verluidt in Parijs. Het kanon, dat een kaliber heeft van 280 millimeter, kan zowel atoomprojectielen als gewone projectielen afvuren. Volgens geallieerde kringen is er op het ogenblik nog geen sproke van uit rusting der Engelse of Franse-artillerie met het nieuwe kanon. De „New York Times" ziet. hierin een bewijs, dat de regering van Eisenhower de verdediging van West-Eu'ropa nog steeds als de sleutel voor dc veiligheid van de vrije wereld beschouwt. Drinkwatervoorziening in Noord-Brabant (Van -onze correspondent) De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant heeft een ^commissie geïnstalleerd, die tot taak zal heb ben de bestudering van de vraagstuk ken welke verband houden met de drinkwatervoorziening in dit gewest. Tot lid en voorzitter is benoemd de heer jhr. mr. J. Smits van Oyen, lid van Ged. Staten en verder zullen deel uitmaken van de commissie vertegen woordigers van de gemeentebesturen van 's Bosch, Eindhoven en Roosen daal en de provinciale waterleiding maatschappij „Oost Brabant en Noord- West Brabant". Deze leden zijn mr. dr. C. Kortmann, burgem. van Breda, drs. F. Gijzeis, weth. van Eindhoven, L. Theunisse, weth. van Roosendaal, jr.-J. v. d. Lin den, dir. van het licht- en waterbedrijf te 'sBosch, W. v. d. Meulen, voorz. van de Raad van Commissarissen der N. V. Walerleid. Mij. „Noord-West- Brabant" en ir. A. Stuurman, dir. van de N.V. Waterl. Mij. „Oost-Brabant", prof. W. Kruis, dir. van het Rijkstest, voor Drinkwatervoorziening zal als adviseur optreden. Mevr. Hnglies overleden De echtgenote va-n de territoriale leider -van het Leger des He-i'ls i-n In donesië, mevr. Hu-ghes, is overleden. Mevrouw Hu-ghes is veertig ja-ar Heils officier geweest. Engelse kinderen zijn dikker geworden De Britse kinderen hebben in de laatste vijftien jaar aan omvang ge wonnen. Dit wordt afgeleid uit het feit, dat op aanstaande kroningsdag slechts 33.000 kinderenop het daar voor bestemde gedeelte van de Theems- kade plaats kunnen vinden om de stoet te zien, terwijl bij de kroning in 1937 4000 kinderen meer waren op gesteld. Het plaatsen van de massa kinderen op de Theemskade werd door de woordvoerder van het Londense graafschap op een persconferentie ver geleken met het verplaatsen van bijna drie legerdivisies. O De minister van Binnenlandse Za ken heeft bepaald dat de candidaat- stelling en de stemming voor de ge meenteraadsverkiezingen van onder staande gemeenten zullen geschieden op de data, achter de naam van elk dier gemeenten vermeld. candidaatstelling stemming -Gravendeel 9 Juni '53 22 Juli '53 Abbenbroek 16 Juni '53 29 Juli '53 Ooltgensplaat 9 Juni '53 22 Juli '53 Den Bommel 9 Juni '53 22 Juli '53 Heenvliet 2 Juni '53 15 Juli '53 De feestelijkheden ter gelegenheid van het 325-jarig bestaan van Hoogezand- Sappemeer zijn gisteren begonnen met het uitspreken van een rede door prof. dr. H. J. Keuning, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, over „Ver leden, heden en toekomst van Hoogezand-Sa-ppemeer". In die .geschiedenis van het verleden speelt de venven-ing vanzelfsprekend een -zeer grote rol, voorat de stad Gro ningen heeft -veel 'tot de ontwikkeling van de .d-orpen Sappenneer en Hooge- •zand 'bUgedraigen. In deze eerste .tijden waren deze dorpen eigenlijk nederzet tingen van veenarbeiders en nering doenden en vermoedelijk van een aan tal turfschippers. Naar samenstelling ■vormden deze mensen een waan con glomeraat, zij kwamen uit Groningen maar ook uit de Duitse grensgebieden. Ook de godsdiensten liepen sterk uit een. In economisch opzicht was men st'erk afhankelijk van de stad Groningen, aldus spreker, aangezien deze stad de donpen tal van verplichtingen heeft opgelegd. Na de turf komt 'het agrarische tijd vak legen -het einde van de zeventien de eeuiw. De interessantste periode in de economische en sociale ontwikke lingsgeschiedenis va-n Hoogezand-Sap- pem-èer valt omstreeks het midden van de 19de eeuw. Bovendien is het mis schien tevens de belangrijkste periode volgens spr., omdat daarin de „in dustriële retvoiliutië" van de gemeente wordt voorbereid, die zich vooral in het laatste kwart van de 19de eeuw zal voltrekken. Dit laatste geldt ove rigens voor alle veenkoloniën, in ver band met de ovengang van de agrari sche bedrijvigheid op die van de in dustrie. De aardaiopelimeélmdustrie komt op. Opmerkelijk achtte spreker het. dat de landbouwindustrie in deze gemeente, i-n tegenstelling tot, andere veenkoloniën, in -hoofdzaak van bui ten af werd -geïmporteerd. Tn de tweede helft .van de negen tiende eeuw voltrok zich een indus- trieële revolutie in de scheepsbouw, d-ie zic-h geleidelijk heeft ontplooid1 tot de bouw van hiet thans alom bekende kustvaartuig. Spreker vroeg zich evenwel ar, oi men zich echter wel voldoende reken schap geeft van de klemmende vraag stukken, die de ontwikkeling van de industrie heeft opgeworpen. In de eer ste plaats val't er in de positie van de gemeente een zekere tweeslachtigheid te constateren, veroorzaakt door de nabijheid van de stad Groningen. Dooi de binding met deze stad is men veel al geneigd Hoogezand-Sappeme-er te zien als een industriële voorstad van Groningen, waardoor d-e aandacht wordt afgeleid van haar wezenlijk ka rakter, nl. een deel van het grotere eeheell der oude Groninger veenkolo niën. Sprekend over het mode-woorci „i-n- diustri-eel klimaat" vroeg -prof. Kenning zich af. of ook van de zijde der lands regering w-el voldoende begrip wordt getoond voor de bijtzondere positie die de gem-eente Hoogezand-Sapp-emeer en de veenkoloniën als-geheel in ons land innemen. Zijn de finia-nciële verplich tingen, welke de stad Groningen op «rond van liet stadp-meierrecht aan de industrieën oplegt, i-n het huidige tijd; bestek nog wel verantwoord? Ook twij felde prof Keuning aan de juistheid van de politiek der Nederlandse Snoor. wegen, die uit interne bedrijfsecono mische overwegingen tot sluiting van het spoorwegverkeer op verschillende lijnen overgaan in een gebied met een economische positie van internationale reikwijdte, waardoor juist met het oog Opnieuw zijn bij enige Nederlandse toeristische organisaties klachten bin nengekomen over berovingen tijdens vacantieverblijven in Italië. Het betreft, hier automobilisten, die door vriende lijke „helpers" van hun contanten wor den afgeholpen. Meestal is het verloop als volgt. Men parkeert zijn auto ergens en gaat eten, een museum bezoeken of iets derge lijks, doorgaans op een wat afgelegen plaats. Een vriendelijke man verschijnt en waarschuwt, dat de auto met een lekke band staat. De eigenaar spoedt zich er heen en besluit het euvel even te verhelpen door het wiel te verwis selen. De familie kan dan immers weer op tijd vertrekken. Daarom gaat het colbertje uit, de mouwen worden opgestroopt, en dan., verschijnt zo kwansuis een belangstel lende, natuurlijk per scooter, die dan onopvallend de inventaris van het col bertje van (het belangrijkste ontdoet. o-P.het scheppen'van nieuwe mogelijk heden de wens naar een doorgaande snelveubinding met Twente -wordt ge steld. Voorts noemde spr.. ifrf-t vraagstuk uv-de watertc>TH»T> rpferS-y »g Woort- durena wachten op de-uitvoering van het plan. tot het graven van de zijka nalen naar V-eendam en d-e Pekela's. Een daadwerkelijke medewerking tot een verdere ontwikkeling van het veenkoloniale gebi'ed -moet ook van buitenaf worden venk-regen, zeide prof. Keun-ing. SCHADE ONGEVEER EEN TON Vannacht heeft een grote uitslaande brand de stoombakkerij van de heer J. van der Maalc aan de Kerkring te 's Hcer-Arendskerke, een van de groot ste bakkerijen in Zeeland verwoest. Het pand, dat twee jaar geleden was verbouwd, en het woonhuis wer den een prooi der vlammen. De be woners en de bakker, zijn echtgenote en drie kinderen konden zich op het nippertje redden. De echtgenote van de bakker heeft de brand ontdekt. Het gezin sliep op de bovenverdieping. Mevr. Van der Maale werd omstreeks halfeen wakker door geknetter en een rooklucht. Zij waarschuwde haar man, die onmiddel lijk naar beneden rende en daar tot de ontdekking kwam, dat de bakkerij, die twee verdiepingen telt, reeds één grote vuurzee was. Hij ging daarop snel de woning weer binnen en wist zijn geld en enkele waardepapieren nog te redden. De brandweer begon het vuur met twee stralen te bestrijden. Daar het gevaar voor omliggende panden niet denkbeeldig was, werd ook de Goese brandweer gealarmeerd, die door Met ingang van 1 Juli zal een aan zienlijke vereenvoudiging in de loon berekening voor het bouwbedrijf wor den ingevoerd. De berekening zal van een twintigtal ingewikkelde en een voudige becijferingen kunnen worden teruggebracht tot het aflezen van een tabellenreeks, waartoe hoogstens vijf eenvoudige handelingen nodig zijn. Hiermede zal voorshand van 20.000 bedrijven met ruim 150.000 werkne mers een grote last zijn afgewenteld. De loonadministratie zal voortaan tot de eenvoudige, door kleine onderne mers zelf uitvoerbare, werkzaamheden gaan behoren. De tienduizenden fou ten, die iedere week worden gemaakt en achterhaald dienen te worden, zui len door deze nieatwe regelin-g tot een zeer gering percentage kunnen worden teruggebracht. Deze door de „Stichting Raad van bestuur bouwbedrijf' gedane voorstel len, resulterende in een nieuwe loon belastingtabel voor de bourwnij-verheïi, zijn door het ministerie van Finan ciën. het ministerie van Sociale Zaken, de Sociale Verzekeringsraad, de Rijks- MacCartliy verdwenen Senator Joseph MacCarthy, de be ruchte repuiblikein-se voorzitter van de Amerikaanse Senaats-subcommïssie v-ain onderzoek, heeft Washington ver loten zonder te -zeggen waar hij heem ging. Van zékere zijide wordt gezegd, dat hij via Parijs -naar Duitsland ging, vol gen-s anderen zou 'hij nogmaals in het ziekenhuis worden opgenom-en, maar van geen- enkele kant was een bepaal de bevestiging te verkrijgen. De vriendelijke waarschuwer de medeplichtige die de autoband lek stak is dan inmiddels reeds per scoo ter verdwenen. De Italiaanse politie doet, wat zij kan, maar de gemotoriseerde rovers zijn zo onopvallend en snel, dat zij moeilijk te grijpen zijn. De raad wordt gegeven, geld en waardepapieren, zo mogelijk ingenaaid, in broekzakken te dragen, ook al omdat het gilde der zakkenrollers er namelijk zeer actief is. Zo lean men voorkomen, dat men zijn vacantie in -het zonnige Zuiden ontijdig moet af-breken en zich om hulp tot'een consul moet wenden om de terugtocht t.e kunnen financieren. In de week van 17 tot en met 22 Mei werden tw-ee gevallen van kin derverlamming aangegeven, nl. in Eirnmen (Dr.) en in Ooltgensplaat (Z.-I-L), 114 geivall'en va-n roodvonk en 20 gevallen van diphtherie. verzekeringsbank, het algemene werk- loosheidtsfonds, het kinderbijslag-ver eveningsfonds, de Bedrijfsvereniging voor de Bouwnijverheid en de Zieken fondsraad -goedgekeurd. (Van een -onzer -redacteuren) Wederom zal een vijftigtal Neder landse o o r 1 ogsgeiwo-n den een bezoek aan België brengen, waar zij ditmaal o.a. de k-uststreek zullen bezoeken, Evenals vóór twee jaar treedt als gast heer op het „Oeuvre Royale des Auto mobiles pour Invalides de Guerre", de Belgische zusterorganisatie van M.O.V.E.O. Beter ware te spreken van „moederorganisatie", want de Neder landse Stichting ..Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden" da teert van na 1945. Deze stichting om vat een groot aantal automobielbezit- ters. die bun voertuigen bij tijd en ge legenheid beschikbaar stellen voor het vervoeren van oorlogsgewondenZij bre-ngen de gewonden naar sportwed strijden, naar voorstellingen enz. Zij. maken autotochten met hen, in het kort, zij bieden in alle op-zichten ont spanning. Verleden jaar is de Belgi sche organisatie i-n Nederland geweest, thans, 1, 2, 3 en 4 Juni zijn de Neder landers weer te gast in het buurland. De laatste maal zij-n d-e oorlogsge wonden vorstelijk ontvangen in alle QD7.idh1.en. -want de toenmalige prins- regent, mi Z.M. koning Boudewijn, had hen ten pal ei ze genoorl. Het programma voor de aanstaande tocht omval bezoeken aan Antwerpen, Le Zoute, Brugge, Ostende, La Panne, Brussel en Dinan-t. Een bezoek aan het koninklijk maleis te Laecken staat eveneens op het reisschema aange geven. alsmede een ontvangst door -de Nederlandse ambassadeur. De gasten van het Oeuvre Royale worden door M.O.V.E.O.-automobilis- ten naar België gebracht; dezen zullen d-e oorlogsgewonden door het land voe ren en then ook weer naar -hun woon plaatsen terugbrengen. De stoet waffens vertrekt Maandag morgen om acht uur t*an -het voor plein van de Kon. Militaire Academie te Breda. Ongeluk hij militaire oefening Tijden-s een in de buurt van Soes'ter- berg gehouden veldoefening, waarbij voor herhalingsoefeningen opgeko men luchtmachtpevsoneel was be trokken, heeft: zich een ernstig onge luk voorgedaan. De 22-jarige' onge huwde dienstplichtige korporaal A. H. Versteeg uit Heerlen verloor bij een ontploffing van springstoffen, zijn linkerhand en werd bovendien in het gelaat gewond. Levensgevaar is niet aanwezig. middel van een zogenaamd aanjaag- systeem de strijd tegen het vuur met vijf stralen aanbond. Men wist hier door de omliggende panden te be houden. Het pand en de inboedel waren ver zekerd. De schade bedraagt ongeveer een ton. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. De bakker was gisteravond nog in de bakkerij geweest; hij had toen niets bijzonders gemerkt. In het jaarverslag van het nationale Krugerpark te Pretoria staat volgens het persagentschap Belga een heldenstrijd beschre ven tussen een inlandse bos wachter en een vier meter lange python, een worsted ing waaruit wonderlijk genoeg de neger als overwinnaar uit het strijdperk kwam. Joe, de boswachter, maakte met enkele collega's een inspec tietocht door het uitgestrekte park, toen hij plotseling in de verte het angstige gepiep van een honingvogel hoorde. Joe ver zocht zijn vrienden een ogen blik te wachten en toog alleen op onderzoek uit. Toen hij wat al te lang weg bleef, volgde een andere bos wachter zijn spoor en al spoedig vond hij Joe, die in een hevig gevecht gewikkeld bleek te zijn met een enorme python. De reu zenslang had zich om het lichaam van zijn slachtoffer gestrengeld. De neger had met zijn -beide vrije handen de kop van de slang ge grepen, die hij met zijn tanden bewerkte. Toen de worsteling een tiental min-uten had geduurd, bleek de python er plotseling genoeg van te hebben en zocht, ernstig toegetakeld, zijn heil in een overhaaste vlucht. Joe moest worden opgenomen in een nabijgelegen missiezieken huis, daar de slang bijna al zijn ribben had ingedrukt. i Immigratiewet in V.S. stuit op moeilijkheden Het voorstel van president Eisenho wer om in de eerstkomende twee jaren 240.000 immigranten (o.w. 20.000 uit Nederland) extra uit Europa in de Ver. Staten toe te laten, is op nieuwe moeilijkheden gestuit. William Heimlich, voormalig hoofd yan de inlichtingendienst van -het Amerikaanse leger in Berlijn, heeft voor de juridische subcommissie van de Senaat vertelaard, dat de veilig heid van de Ver. Staten er door in gevaar gebracht zou worden. 1-Iij deelde de Senaatscommissie mede, dat zelfs Anna Pauker, voorma lig communistisch minister van Bui tenlandse Zaken van Roemenië, op grond van het wetsontwerp voor immi gratie in aanmerking zou komen, om dat zij thans bij -haar regering in on genade is. Senator Arthur Watkins, die het wetsontwerp bij bet Congres ingediend heeft, kwam echter tussenbeide met de opmerking, dat zij op grond van de wet van McCarran-Walter niet toege laten zou worden, waarop Heimlich verklaarde, dat 8000 ambtenaren van de veiligheidsdienst twee jaar werk zouden hebben om de 240.000 geschik te immigranten uit te zoeken. Mendes-France formateur Pierre Mendes-France, een financi ële en economische deskundige van gematigde politieke opvattingen, heeft zich bereid verklaard te trachten een nieuwe Franse regering te vormen. De 46 jaar oude radicaal-socialist heeft zijn toestemming aan president Auriol gegeven, nadat hij de situatie bij-na 24 uur lang bestudeerd had. Hy is de vierde candidaat, die d-e presi dent aangezocht heeft. Mendes-France heeft de per-s mede gedeeld, dat hij evenals Reynau-d geen formeel overleg met de andere poli tieke partijen zal plegen voordat hij d-e Nationale Vergadering om goed keuring verzo'ekt, oren van de Westhoek staat in het hart van een vrijwe.1 gebied, waar men volop recreatiemogelijkheden aantreft. Executie Rosenbergs over 14 dagen De ter dood veroordeelde atoom spionnen Julius en Ethel Rosenberg zullen volgens de jongste beslissing van rechter Kaui'mann in de week van 15 Juni op de electriscke stoel in de ■Sing-Sing worden terechtgesteld. Dit is dc vierde maal, dat rechter Kauf- mann een datum voor de terechtstel ling heeft bepaald. Het echtpaar Ro senberg is voor de eerste maal in Maart ter dood veroordeeld.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2