het Ondergang van O.-Romeinse Rijk HetT rouw(e)Paard springt lustig 107 Beer ff sfaofiSKRtmf MOHAMMED II WIJDT HAGIA SOPHIA TOT MOSKEE Oplossing van probleem no. Liturgie de van de kroningsdienst Westminster Abbey in Val van Constantinopel tecs Nederlands bedrijf in Mexico? Spiegel der natuur NEDERLANDSCHE BANK VOOR ZUID-AFRIKA N.V. enige Jongedames CHIEF 4 TROUW ZATERDAG 30 MEI 1953 WIJ publiceren heden een samenvatting: van de eeuwenoude liturgie van de kerkdienst, die Dinsdag in de Westminster Abbey zal worden gehouden ter inwijding van Elizabeth II als koningin van Groot-Brittannië. De dienst zal twee-en-een-half uur duren en bestaat uit de volgende zeventien delen: 1. Voorbereiding. 2. Binnenkomst. 3. Erkenning. 4. Eedsaflegging. 5. Aanbieding Bijbel. 6. Begin Avondmaalsdienst. 7. Zalving. 8. Aanbieding Sporen en Zwaard. 9. Bekleding met armbanden en koninklijke mantel, aanbieding rijksappel. 10. Aanbieding ring en schepter. 11. Kroning. 12. Zegening. 13. Intronisatie. 14. Hul debetoon. 15. Communie. 16. Te Deum. 17. Terugkeer. De kerkdienst begint om kwart over elf en eindigt om kwart voor twee. of Canterbury, will be faithfull and .true and faith and truth will bear unto you, our So vereign Lady. Queen of this Realm and Defen der of the faith, and unto your heirs and successors according to law. So help me God" Daarna kust hij de rechterhand der koningin, De tweede in een lange reeks personen, die aldus hun hulde bewijzen, is de gemaal van de koningin, de Hertog van Edinburgh, die spreekt: „Ik, Philip, Hertog van Edin burgh, wordt uw vazal met lijf en leden en met aardse verering; toewijding en trouw zal ik u bewijzen tot in de dood, tegenover alle soorten mensen. Zo helpe mij God". Philip kust de koningin op de linkerwang. Het koor zingt, intussen gezangen. Als het huldebetoon ten einde is, roepen allen: „God save Queen Elizabeth. Long live Queen Eli zabeth. May the Queen live forever". 15. COMMUNIE Dit deel van de dienst, dat niet wordt uitgezonden over de televisie, begint met de hymne „AU people that on earth do dwell" De Avondmaalsliturgie is zeer uitvoerig en vrij ingewikkeld. Zij omvat zegenbeden voor Elizabeth en Philip, een gebed voor de kerk, de zogenaamde invitatie, schuldbekentenis, absolutie. 2. BINNENKOMST Als de koningin binnenkomt zal men zingen Psalm 122:1-3, 6,7: „I was glad ■when they paiid unto me, We will go into the ihouse of ti'ne Lord („Ik was verheugd, toen men mij zei-de:^ la.en wij naar het huiis des Heren gaan"). 3. ERKENNING Terwijl de koningin zich naar de vier zijden wendt, spreekt' de aartsbisschop luide: „Sirs, I here present unto you Queen Elizabeth, your undoubted Queen" en vraag' of de aanwezigen bereid zijn liaar hulde te bewijzen. De aanwezigen aanvaarden Eliza beth door als één man te roepen: „God save Queen Elizabeth". Trompetten klinken. 4. EEDSAFLEGGING De aartsbisschop vraagt: „Madam, is vour Majesty willing to take the Oath Mevrouw, is Uwe Majesteit bereid de eed af te leggen?"). Als de koningin bevestigend geantwoord heeft volgt de formule: „Wilt U plechtig beloven en zweren, de volken van het Verenigd Koninkrijk van Groot- Brittannië en Noord-Ierland, Canada. Austra lië, Nieuw-Zeeland, dc Unie van Zuid-Afnka, Pakistan en Coylon en van uw Bezittingen en de andere Gebiedsdelen, behorende tot een van die volken, te zullen regeren overeen komstig hun respectieve wetten en gewoon- Ook vraagt de aartsbisschop: „Zult U d^en wat in Uw macht is om de Wetten van God en de ware belijdenis van het Evangelie te handhaven?" T Elizabeth spreekt: „The things which T have here before promised. I will perforin and keep. So help me God". Zij kust de Bijbel 5. AANBIEDING BIJBEL Hoewel de dienst Anglikaans is, treedt bij dit onderdeel naast de Angltkaanse aarts bisschop van Canterbury de Presbyteriaanse moderator van de Algemene Vergadering van de Kerk van Schotland op. Het is de moderator, die de Bijbel overhandigt, ter wijl de aartsbisschop spreekt: „Wij bieden U dit Boek aan. het waardevolste, dat de wereld bezit En de moderator vervolgt: „Here is Wisdom. This is the royal Law. These are the lively Oracles of God" („Hier is Wijsheid. Dit is do koninklijke wet. Dit is de levende Godsspraak"). 6. BEGIN COMMUNIE Men zingt psalm 84: 10, 11: „O God. echild. zie en aanschouw het aangezicht van uw gezalfde". De aartsbisschop gaat voor m gebed Eén der bisschoppen leest 1 Petrus 2' 3317- „Fear God. Honour the King" („Vreest God, eert de koning"). Men zingt psalm 141.2. De koningin, die geknield heeft, staat: op en een andere bisschop leest Maitheus 22- 15—22. Dit onderdeel van de dienst eindigt met de Apostolische Geloofs belijdenis en wordt niet geheel door de te levisie uitgezonden. 7. ZALVING Terwijl alle aanwezigen met de koningin knielen, zingt het koor „Veni, Creator Spi ritus". De aartsbisschop spreekt, terwijl hij zijn hand op de Ampulla met olie legt, ee.i gebed uit. Het koor zingt Handels „Zadok the Priest". Men neemt Elizabeth haar rode gewaad af. De aartsbisschop zalft haar ach ter een baldakijn-achtig scherm kruisgewijze op de handpalmen, de borst en de hoofd kruin en spreekt: „And as Solomon was anointed king bij Zadok the priest ant Nathan the prophet, so be thou anointed, blessed, and consecrated Queen over the peoples, whom the Lord thy God hath given thee to rule and govern, in the Name of the Father, and of the Son. and of the Holy Ghost. Amen". Daarna volgt de zegen. Men doet de koningin, die in de zeven eeuwen oude kro ningsstoel zit, de Supertunica om De zalving zal plaats vinden om kwart over twaalf Ook dit zal men niet op het televisie-toestel zien. De drie onderdelen, die nu volgen, ■betreffen de aanbieding der regalia, hetgeen vele hoogwaardigheidsbekle ders in beweging brengt. Bij het aan bieden van de Sporen, het Staats- zwaard, de Armbanden, dé Rijksman tel, de Rijksappel, de Ring, de Schep ter met het Kruis en de Staf met de Duif spreekt de aartsbisschop spreu ken uit (telkens eindigende met Amen), die de symboliek van het be paalde regale omschrijven. Dan volgt het hoogtepunt: 11. DE KRONING Alle aanwezigen staan op. De aartsbis schop, staande voor het altaar, neemt de Kroon van St. Edward in de hand, zet haar ■weer neer. sprekende: „O God the Crown of the faithful: Bless we beseech thee this Crown, and so sanctify thy servant Eliza beth upon whose head this day thou dost place it for a sign of royal majesty, that she mav be filled by thine abundant grace with all princely virtues: through the Kirrg eternal Jesus Christ our Lord Amen". („O God, Krppn der gelovigen, wij smeken U, wil deze kroon zegenen en zo Uw dienares Elizabeth zegenen, op wier hoofd U haar heden plaatst als een teken van koninklijke majesteit, dat zij door Uw overvloedige genade vervuld moge worden van alle vorstelijke deugden, door de eeuwige koning Jezus Christus onze Heer. Amen"). Dan brengt de Deken van Westminster de kroon naar de Kroningsstoel, waar de aartsbisschop haar eerbiedig op het, hoofd van Elizabeth plaatst. Bij het zien daarvan roepen allen luide en herhaaldelijk „God save the Queen". De prinsen en prinsessr de peers en peeresses zetten hun kronen baretten op. de trompetten schallen, de ka nonnen in de Tower beginnen te dreunen. Als het gejuich wegsterft, spreekt de aartsbisschop: „God krone u met een__kroon van glorie en gerechtigheid, dat gij. een recht geloof en menigvuldige vruchten van goede werken hebbende, de kroon van een eeuwigdurend koninkrijk moge ontvangen van Hem, wiens rijk geen einde heeft. Amen" Het koor valt in: „Be strong and of good courage: keep the commandments of the Lord thy God. and walk in his ways" („Wees sterk en moedig: houdt de geboden van de Here uw God en wandel in Zijn wegen") Terwijl hef koor psalm 34 9 zing: („Smaakt en ziet, dat de Here goed is") be geven de koningin en haar echtgenoot zich naar het altaar, waar hun het Brood en de Wijn worden overgereikt. Als de aartsbis schop de beker geeft spreekt hij: „Het bloed van onze Here Jezus Christus, dat voor u vergoten werd, beware uw lichaam en ziel tot in het eeuwige leven. Drink dit, gedenkt, dat Christus' bloed voor u vergoten werd i wees dankbaar". 16. TE DEUM Voor elke kroning wordt een nieuw Te Deum Laudamus gecomponeerd. Ditmaal is de compositie van William Walton. Het' Te Deum telt dertig versregels en wordt, ge zongen door het koor, Het begint met de „We praise thee. O God: we acknowledge thee to be the Lord. All the earth doth worship theethe Father everlasting" En de laatste regels luiden- „O Lord, let thy mercy lighten upon us: as our trust is in thee. O Lord, in thee have I trusted: let me never be confounded". 17. TERUGKEER De dienst is nu ten einde. Er komt veel beweging. De koningin trekt zich terug in de St. Edwards Kapel. De Kroon van St. Ed ward wordt vervangen door de Imperiale Staatskroon. Men doet de koningin het ge waad van purper fluweel aan. In de rechter hand krijgt zij de schepter. in de linker dc rijksappel. Zo verschijnt' zij weer in de kerk en wanneer zij dan in vol ornaat door de Abbey schrijdt wordt het volkslied gezon gen: „God save our gracious Queen". 12. ZEGENING De aartsbisschop spreekt en de aanwezi gen beamen telkens: „The Lord bless you and keen you. The Lord protect you in all your ways and prosper all your handy work Amen" „De Here geve u trouwe parlementen en rustige rijksdelen; een betrouwbare verde diging tegen alle vijanden- vruchtbare lan derijen en een welvarende industrie, wijze raadslieden en rechtvaardige magistraten; onkreukbare leiders in wetenschap en ar beid: een toegewijde, geleerde en bruikbare geestelijkheid; eerlijke, vreedzame en plichts getrouwe burgers. Amen". 13. INTRONISATIE Na de zegenbeden begeeft de koningin zich van de kroningsstoel naar de troon. Bisschoppen en peers tillen haar er in met symbolische gebaren. De dragers der regalia scharen zich om de troon. De aartsbisschop spreekt tot Elizabeth: „Standfirm, and hold fast from hence forth the seat of royal dignity. („Wees standvastig en laat van nu af aan de zetel en standplaats der koninklijke waardigheid niet los 14. HULDEBETOON Omstanders nemen van de koningin Schep ter en Staf over. Bisschoppen staan gereed de Kroon te steunen. De aartsbisschop be stijgt als 'eerste de treden van de troon, knielt- voor Elizabeth, legt zijn handen in <4* hare en spreekt: „I, Geoffrey „Archbishop De heer T, de Vries te Urk heeft het óók te pakken: „Wil eerst het Schaakpaard stug weerstreven 't Wordt weldra in een hoek gedreven. Van Vordens: „Vort! Wordt Puzz'laars! Ho!" 't Gebreideld beest wordt aanstonds bló; Zijn hoge sprongen zijn gedaan En in zijn voetspoor vindt ik staan: Gij trouwe puzzelaars van Trouw Versaagt zelfs in het nauw niet gauw: Dit schaakpaard breidelt gij dat nauw Te temmen was eh springen wou. Hét springt voor U van hot'naar haar Een drietal punten bij elkaar! Eh in de figuur "ziet men welke weg het paard doorlopen .moet omdit ge dicht. te. veroorzaken. Overigens.. „Waardering voor. de puzzle een 9, voor Het gedicht eèn 1, dus samen 10' prijst en laakt mej. G. D. de Vries te Kolium (Fr.). En„Hulde voor de samenstelling van de opgave èn voor het gedicht:" is het oordeel van de heer A. Westbrock te Benneoroek. En een lezer, die vergeet, zijn of haar naam in de brief te vermelden en dus puntloos blijft tot dusver, vernie tigt. mijn dichtaderlijke zelfoverschat ting als volgt: „Wat het gedicht be treft schijnt ër een negatieve correlatie te bestaan tussen de begaafdheid voor puzzelen en die voor dichten; Waar wilt G kruipen als dit poëem straks in de krant komt? De kans op een stand beeld. als Vondel II is voorgoed ver prutst".. Enfin, nou weet ik het. Don't rub it in! Gelukkig Zijn er nog contenten. Zo ds. W. Fokkens' te Wissenkerke (N.- Bev.): „De sprongen van dit puzzelpaard Zijn- zeker wel een negen waard. Hel volgen van dit grillig beest Is mij zeer aangenaam geweest. Het springen op die schaakpaardrug Wens ik nog wel eens weef terug!' Ir. H. I. da Costa te Bedum ver moedt, dat dit schaakpaard zo grillig springt omdat het daarbij vergezeld wordt van een nachtmerrie. Wie weet- „Dat onbekende „hot naar haar blijkt werkelijk de uitdrukking voor links en rechts bij paarden te zijn. Ik dacht eerst, dat. het -een stijlblo-em (distel) was" stelt onze puzzlekam- pioene, mej. A. Zuidema te 's-Herto- genbosch, vast. Om het geheel met tè moeilijk te maken,' koos ik een symmetrische fi guur en een rijmpje. En ziehier het loon voor mijn goedertierenheid. De heer J. P. Schroder te Amsterdam gispt: „Fout: symmetrisch! Jammer! Was dat nodig?" En de heer C. H. Noort te Haarlem: „Jammer, dat het gedicht nog rijmde ook, want daardoor werd de taak van de puzzelaar wel zéér verlicht". De waardering voor deze puzzle was 7,99 gemiddeld, samengesteld uit de volgende cijfers: 4(0,7%), 5(2,6%), 6(7,2%),.7(22,1%), 8(35,9%), 9(16,0%), 10 (15,0%). J ubileumprijswinnaars Nog steeds staat de ladder op 102 punten en ditmaal zou men kunnen spreken van jubileum-prijswinnaars. Drie van hen winnen de prijs voor de vijfde maal(!) en één wint de medaille. Het zijn: H. Dekkers, A. v. Diepenbeeckstraat 36, Eindhoven (Voor de vijfde maal!) H. J. Hermanie, Rembrandtlaan 24, Voorburg (Voor de vijfde maal!!) G. J. Kok, Kloppersingel 1414, Haarlem (Voor de vijfde maal!!"). „Mohammed zweert bij de haam: van Allah, bij de naam van Mo hammed en zijn vierduizend profeten, Hij zweert hij de ziel van zijn vader Sultan Moerad bij de hoofden zijner kinderen en bij zijn zwaard, dat zijn soldaten na de bestorming van de stad, het onbeperk te recht van' drie dagen plundering wordt gegeven. Alles wat zich binnen de muren bevindt: alle huisraad en bezit, alle sieraden en juwelen, alle. schatten, alle mannen, vrouwen en kinderen, zal de over winnende soldatën behoren.'. Hij, Mohammed zelf, wenst niets voor zichzelf-dan de .eer.-.dit'jaaföte'- bolwerk -van hetOostromeinse Rijk te hebben veroverd". Ach, een pakje Sterling aan de haak slaan is zo mdeilijk niet (iedere sigarenwinkelier kan het U leveren). Iets anders is, U kunt er mee uit vissen gaan, geen beter gezelschap dan Uw Sterling Shag! Turend op Uw dobber, intens genieten van gezonde zuivere sport en van glezond zuiver rookgenot P. N. Verfioeff, Hoge Rijndijk 196, Bar- wöüfswaarder, post Woerden (voor de tweede maal'dus medaille!!) DE ERELIJST. In de op 5 Mei ge publiceerde erelijst zijn twee onnauw keurigheden ingeslopen: De heer J. E. Vogel, Bussum, be haalde in de eerste honderd puzzles 256 punten (no. 14a). 2. De héér M. Woonink, Rijssen, be haalde in de tweede vijftig puzzleS 145 punten (no. 15a) en in de eerste honderd puzles 218 punten (24a). Deze fouten waren nu eens geen druk fouten, maar fouten van mezelf. Met het schaamrood op de konen blijf ik Uw boetvaardige Mr. G.- VAN VORDEN. Nederlandse zakenlieden bestuderen de mogelijkheid van de vestiging var een Nederlandse fabriek voor de ver vaardiging en assemblage van machi nes in Mexico. Dr. H. R. van Houten, Nederlands gezant in Mexico, verklaar de dat de producten van een dergelijke fabriek niet alleen in Mexico, maar ook in Midden-Aimerika en het Caraïbi- sche gebied verkocht zouden kunnen worden. Met oneindige jubel wordt'deze pro clamatie van Sliltan Mohammed de Tweede door zijn tienduizenden sol daten ontvangen. „Jagma, Jagma," (plundering,' plundering) Allah il Allah, Allah il AUa'h",wordt de krijgs- roep der belijders van de Halve Maan, voor de poorten van Constantinopel. Huiverend zien de belegerden van de wallen der stad hoe tienduizenden fak kels en flambouwen in de vlakte en op de heuvels ontbranden en hoe de vijanden met trommels, trompetten, met pijpen en tamboerijnen de over winning vieren reeds voordat de over winning is behaald. Het klinkt hun in de oren als een wrede ceremonie vol gedruis, van de heidense priester voordèt hij hen als offerdieren ter slachtbank voert. Het is 28 Mei 1453. Bijna zes weken duurt nu al dit beleg. Dagelijks is er gevochten. Met „moderne" kanonnen en andere schietwerktuigen van de oude voorbijgaande, *ijd zijn de muren van de stad op vé'el'-plaatsén tot puin geschoten, maar alle stormaanvallen zijn tot nu toe bloedig afgeslagen. Voor de jeugdig® sultan (23 jaar) blijven er nog slechts twee mogelijk heden: Of het beleg opbreken of tot een laatste algemene beslissing bren gende bestorming overgaan. Hij heeft lot het laatste besloten. Rorrieinse Rijk voor zijn val te behoe den. Dat hebben zij dan ook niet ge kund. iyfaar wat zij konden, deden zij wél: Onder aanvoering van de laatste Cónstantijn is hét een heldengtrijd ge wórden. Opdat allen het zich nog eenmaal foed bewust zullen maken wat zij ver- edigen, roept de keizer 'hen voor de .laatste strijd -begint in de Hagia So phia bijeen. Van hieruit begint eei laatste diep aangrijpende processie. Van het anders in allerlei theologische twisten verdeelde volk wil en durft nu niemand achterblijven. De 'hele bevolking vormt een stoet en in plechtige optocht het Kyrie Elei- son zingend, schrijdt men eerst door de binnenstad en vervolgens langs de wallen van de buitenstad. Geen hoop op hulp DE belegerden weten wat hun te wachten staat. Hun hoop op hulp van buiten hebbeii zij opgegeven. Het ganse Westen, met de paus aan ihet hoofd, heeft hen tevergeefs om redding laten smeken. Venetië noch Genua heeft schepen en troepen gezonden, Geen dringen de verzoeken van de paus hebben de koningen van Frankrijk, Engeland of de hertog van Bourgondië tijdig tot een kruisvaart tegen de ongelovigen kunnen opwekken.- Constantinopel strijdt zijn laatste strijd zo goed als alleen. Slechts een gering aantal Genuezen en Venetiërs onder aanvoeringvan Giustianini strijdt mee op de wallen. Mag men de geschiedschrijvers ge loven, dan ziet het Westen althans ademloos toe. Het aantal verdedigers gerecruteerd uit de bewoners der stad is niet groter dan 8000. Niet al te veel om het Oost- Laatste scene DAN begint de laatste scène in de Hagia Sophia. Om de keizer staan het Hof, de priesters, de Senatoren en de soldaten/ Achter hen knielt stom, angstig en eerbiedig de bevolking. Machtig klinkt de stem van de patri arch. Zingend antwoorden hem de ko ren. Nog eenmaal klinkt in deze Ka thedraal de gewijde Avondlandse mu ziek. Voor het laatst ontvangen allen, de keizer het eerst, de heilige commu nie. De laatste, de dodenmis van het Oost-Romeinse Rijk heeft een aanvang genomen. Om één uur in de mo'rgen van de 29ste Mei geeft Mohammed het sein tot de aanval. Een ontzettende kreet uit honderdduizend monden Allah il Allah en met ladders, enterhaken, sabels en strikken stormen zij op de muren toe. Aanval na aanval slaan de verdedi gers af. Nieuwe troepen werpt Mo hammed in de strijd. De na twee uren strijd reeds vermoeide soldaten op de wallen slaan ook deze geoefender troe pen nog terug. Het zijn Mohammeds keurtroepen, de Janitzaren, die er ten slotte in slagen de stad binnen te drin gen. En dat zij er zo gauw in slagen, dan ken zij aan een nauweliiks te geloven onachtzaamheid der verdedigers. Kerkaporta TWEE Janitzaren, die er in geslaagd zijn de buitenmuur over te komen, dat van de binnenmuur een klei ne poort openstaat. Pas na versterking te hebben gehaald, wagen zij zich door deze poort de Kerkaporta naar binnen en kunnen zij de verdedigers in de rug aanvallen. De verwarring, die nu ont staat, is beslissend. Vergeefs tracht Cónstantijn zelf nog zich te verzetten. Hij valt dodelijk getroffen. Nog even woedt de strijd, maar dan wordt alle tegenstand opgegeven en poogt ieder zich te redden. De laatste phase is van een apocalyp tische verschrikking. Mohammed houdt zijn woord tegenover zijn soldaten: De plundering begint en bereikt een helse diepte. Vernietiging van al "het schone lijkt het doel. Duizenden inwoner? worden in de eerste overwinningsroes gedood, de overige tienduizenden wor den in slavernij gevoerd. Nog diezelfde' middag houdt Moham med op een. prachtig strijdros zijn in tocht. Zijn eerste tpcht geldt de Hagia Sophia. Vol trots betreedt hij de Kathedraal. Diezelfde dag nog laat hij de „belijde nis van Mohammed" van de kansel verkondigen en laat hij er het eerste gebed tot Allah uitspreken. Werklieden laten op zijn bevel volgende dag het geweldige kruis van de Hagia Sophia, dat duizend jaar zijn armen boven de aarde heeft uitgebreid, naar omlaagstorten. Het 'hele Avond land is ten dode verschrikt. Vandaag, 30 Mei 1953, wordt in Istamboel met een groots vuurwerk de val van de stad 500 jaar geleden ge vierd. Een Nederlands schip heeft het- vuurwerk aangevoerd. Kerkklokken luiden over heel Griekenland. OUDKAPITEIN WESTERLING RICHT STICHTING OP Onder voorzitterschap van ex-kapi tein R. Westerling is opge-richt de stichting S.O.S. (Steunt Ontredderde Staten). De bedoeling van deze ver eniging is, „om van de goedwillende mensen in Nederland een krachtige eenheid te maken en wel een buiten parlementaire eenheid". De „Blue Bell" geniet in Engeland en welverdiende populariteit en ook i ons land begint deze bevallige blauive Meibloem véld te winnen Vroeg in de herfst geplant, ontwikke len de planten zich het gunstigst, zelfs op zeer beschaduwde plekken. Zij ko men jaarlijks trouxo terug. Ook in witte en rose-lila kleur is de Geilla campa- nülata als hekkensluiter van de bloei van voorjaarsgewassen een overvloedig bloeiende plant, die zich elk jaar in groter, aaital vertoont. De ge-heel verbouwde en gerestau reerde lichttoren van Westerschouwen is weer in bedrijf gesteld. Het licht heeft n-u een lichtsterkte bij draaiend licht van 5 millioen kaars en bij stilstaand licht van 13 millioen kaars. ontwikkeling in de Unie ontwikkeling in Europa NIEUWE GRONDWET AANGENOMEN De Denen hebben Donderdag met een wel zeer kleine meerderheid bij volksstemming de gewijzigde Grond wet goedgekeurd. Dit de definitieve uitslagen blijkt, dat 46 procent zich met de ontworpen Grondwet heeft ac- coord verklaard. Het vereiste percen tage was 45. Nu is dan dus de dertienjarige prin ses Margrethe troonopvolgster Tevens wordt nu het Hogerhuis afgeschaft en wordt Groenland een souverein deel van het land. De grote tegenstanders van deze nieuwe Grondwet waren de commu nisten. De nieuwe Grondwet zal waar schijnlijk op 5 Juni door de koning en door premier Erikson worden onder tekend Het nieuwe parlement (één Karper dus) zal in de loop van de zo mer worden gekozen. De Nederlandse Bank van Suid-Afrika Beperk te Pretoria opende onlangs haar vierde kantoor in Johannesburg, gevestigd in de Diamantbeurs aldaar. Hiermede gaf zij opnieuw uitbreiding aan het net van haar kantoren, welke gevestigd zijn in de Unie van Zuid-Afrika, in Zuid-Rhodesië en te Londen. Haar ontwikkeling houdt aldus gelijke tred, met die van de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika N.V., welke naast haar Hoofdkantoor te Amsterdam, vestigingen bezit te 's-Gravenhage, Rotterdam, Hamburg en Brussel. Dit net van eigen en geaffilieerde kantoren alsmede de ervaring welke zij zich op het gebied van de internationale handel heeft verworven, doet de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika N.V, bij uitstek geschikt zjjn voor. de financiering van handelstransacties zowel met de landen van Europa als met alle andere gebieden. Administratief kantoor te Amsterdam vraagt voor direct af later: leeftijd 17 jaar, voor eenvoudige, administra tieve werkzaamheden, bij voorkeur (doch niet vereist) met dip-loma Mulo Brieven onder No. 7523 bureau Trouw, Amsterdam. GEVRAAGD VOOR SPOEDIGE INDIENSTTREDING: voor de afdeling Wikkelarij en Montage in transformatorenfabriek. Vereist: Goed- leiding kunnen geven, ooik aan vrouwelijk personeel: bekendheid met metingen aan trans formatoren. Geboden: Aangename en afwisselende werkkring. Brieven met volledige gegevens onder no. 7-557 Trouw A'dam. DRIE ERVAREN VROEWEEIJKE K IYT OOR KR.I €1111. leeftijd tot 25 jaar, gewend zelfstandig dossiers te behandelen en de daaruit voortvloeiende correspon dence af te doen en eventueel t.z.t leiding te geven Enig administratief inzicht is wel gewenst. Salaris- basis f 160;tot f 200.— per maand, afhankelijk van opleiding en praktijk. Uitsluitend prima geroutineerde krachten worden ver zocht te solliciteren onder opgave van bijzonderheden betreffende opleiding, praktijk, enz. Brieven onder no. 7524 Trouw. A'dam

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2