Nieuwe Kurzaal te Oostende Minister A. C. de Bruijn Fabrieksbrand Schoonheid achter ZIJNE MAJESTEIT NACHT te Putte (N.B.) Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Gratie-verzoeken voor Hamid II een huishoudschort Met ziekteverlof Met de PINKSTERDAGEN THUIS Waar Amerika over praat Uitzonderingswet tegen de Mau Mau Machtig bouwwerk dat vierhonderd millioen francs heeft gekost Opgaande lijn in Australië Zaterdag 23 Mei 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag- Nieuwsdienst Altenteen Dagblad BERGEN OP ZOOM. In de vorige nacht is de breïgoecferenfabriek van de n.v. Bradford in de gemeente Putten door brand vernfeid. de brand ontslaan Vermoedelijk i door kortsluiting. Het vuur werd ontdekt door een wachtmeester van de marechaussee, die daar passeerde. Hij alarmeerde brandweer, politie en de eigenaar van de fabriek, die in het belendende huis verbleef. Het vuur geep snel om zich heen in de aanwezige goederen. In eer ommezien stond het gehele fabriekscom plex in üdhter laaie. Ook het woonhuis was in brand geraakt. De brandweer die met een motorspuit het vuur met ijf stralen bestreed, stond voor een opeloze taak en kon niet verhinderen at het gebouw en de bovenverdieping ivan het woonhuis verloren gingen. De schade wordt geraamd op 1 a 1 ton. Omstreeks zes uur was het vuur be- j dwongen. Door de brand komt een veertigtal arbeiders<stersi werkloos. DJAKARTA (P.T.-Aneta)Sul tan Hamid II heeft zijn goedkeuring gehecht aan de twee gratieverzoeken, welke onlangs voor hem zijn inge diend. Men denikt in de loop van de vol gende week de overwegingen van de procureur-generaal hierover te ont vangen. Tezamen met die van het hooggerechtshof zullen zij dan via het ministerie van Justitie aan president Soekarno worden overhandigd. zeker en voorzichtig man. met om de strakke secure mond, een van de veteranen m het huidige ministerie, is een bee'je mis deeld ten opzichte van zijn werkruimte. Drie excellenties hebben hun tenten in dit gebouw opgeslagen en dan wordt het passen en meten, zodat de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie een nog jong departement zich tevreden heeft moeten stellen met een fantasieloze hoekkamer. Een geel monotoon behang met vac-beige houtwerk omzoomd, beheerst de sfeer van het kabinet, waarin twee schilderijen, één met een fris winterlandschap en één met een berq- panorama voor een vleugje romantiek zorgen. Op het bureau van de minister, dat bedekt is met mappen, staan een ronde electrische 'klok, die echter kennelijk niet loopt, en een klein model mijnwerkerslamp van een type, dat niet meer gebruikt wordt. Minister De Bruijn is een man van weinig woorden met een wat droge, monotone stem, zoals men die wel meer aantreft bij mensen die gewend zijn hun gedachten zonder omhaal of verfraaiing weer te geven. Misschien let hij weinig op zijn omgevingwant zijn telefoon staat niet stil en zijn potlood trommelt nerveus op het tafelblad als het gesprek te lang duurt of men aan het andere eind van de lijn niet duidelijk genoeg is met het geven van inlichtingen. O, juist, zegt hij dan. o. juist. En dat komt er uit zonder een spoor van opwinding of wrevel. Zoontje van tuinder dronk nicotinevergif Nieuwsdienst Algemeen Dagblad BERGEN OP ZOOM. Donderdag avond was de echtgenote van de tuin der A. Nuyten uit Bergen op Zoom m de tuinderij aan het wieden. Het zoontje van haar liep tussen de bomen ie spelen en vond daar een fles mei nicotinevergif. Het ventje dacht dat het drinken was en nam een paar slokken. Toen de moeder enige ogen- olikken later kwam kijken zag zij wat er was gebeurd. Het kind werd direct naar het ziekenhuis overgebracht, waar het enige uren later is overleden. Nummer 5 van de serie Op de knieën! Voorwaarts! TT EBT u zich ooit gerealiseerd dat huishoudelijk werk een schoonheidskuur kan zijn? Het werk in huis zorgt er voor, dat U allerlei bewegingen maakt die lichaam rond, eerst naar links uitstekend zijn voor de spieren en dan "aar rechts. Strek de en het komt er in feite op neer. armen uit, zo ver als u kunt. Ga op de knieën zitten, (fig. Een andere oefening, die op dat de meeste gymnastiekoefe- maar alleen als u de beweging 2) Ontspan de spieren en draai de vorige lijkt. Inplaats van ningen eigenlijk overdrijvingen naar voren en naar opzij maakt, dan het bovenlichaam rond. naar boven en naar opzij te rei- Naar achteren zal dit niet luk- eerst naar links en dan naar ken, zwaait u nu de armen zo ken, tenzij u slangemens bent. rechts. Deze oefening is bijzon- ver mogelijk naar beneden en der goed voor de heupspieren en naar voren. (fig. 4) Herhaal deze de buikspieren. oefening ook met het andere been en de andere arm. Hoog genoeg reiken! Misschien gaat u eens een muur afstoffen of met waterverf een nieuw aanzien geven. Als u dit doet, maak er dan meteen een nummertje georganiseerde gymnastiek van. Stap met het linkerbeen naar voren en buig de knie. (fig. 3) Houdt de borst kas gestrekt. Reik naar voren en naar boven met de rechter arm, houdt de arm goed gestrekt en zwaai hem naar boven en naar achteren in een wijde boog. Reik met de arm zo ver als u kunt naar achteren en breng de arm dan weer naar voren, in de begin positie. Doe deze oefening vier of vijf keer. draai dan in de tegenovergestelde richting, breng de rechtervoet naar voren en doe dezelfde oefening met de linker arm. ,Voel-u-goed" 1. Draai het lichaam zijn van de bewegingen, die u maakt tijdens het stof afnemen of het vloeren boenen. Maak de oefeningen dus onder het werk. Het kost geen extra tijd en inplaats van moe te wor- den van het huishoudelijke werk, zult u zich beter voelen als u de goede bewegingen maakt. Draai het bovenlichaam! Als u het linoleum wrijft, ga dan eens gemakkelijk zitten, met de benen losjes onder u. (fig. 1). Zwaai nu het boven- 4. Voorwaarts en terug. Ga op de knieën zitten en rust daarbij op de hielen. Ontspan het bovenlichaam en laat het ..vallen". Richt u langzaam weer op, maak een lichtelijk holle rug en zwaai de armen tegelijkertijd naai- opzij, Herhaal dit een paar keer. Misschien vindt u dat de oefe ningen van vandaag een beetje zwaarder zijn dan de vorige keren. Overdrijf het dan niet, maar voer uw energie langzaam Nu nog een oefening die de op, tot u aan de oefeningen bent ruggegraat buigzaam maakt en gewend. J. Omhoog die armen Meer ruggegraat! Advert ent i Eén mislukking maar toen tverd te wijzer Moeder en moeders moeder ge bruikten el MAÏZENA DURYEA, dus bestelde H jonge vrouwtje 't ook. Maarverzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nóg doen: toezien dat se ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om seker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, dit vermaarde MAÏZENA voor het binden wat* groenten, soepen en sausen. Britse ambassadeur te Kairo heeft ischias KAIRO (Reuter en A.P.). De Britse ambassadeur te Kairo, Sir Ralph Steven son, heeft voorlopig tot 1 Juni ziekteverlof gekregen. Hij wordt tijde lijk vervangen door een zaakgelastigde. De Egyptische minister van buitenland se zaken heeft tegenover de pers bekend gemaakt, dat Stevenson hem heeft ver zekerd. dat er geen politieke motieven bij in het spel zijn. Sir Stevenson lijdt al geruime tijd aan ischias, welke ziekte zich plotseling heeft verergerd. Als zaakgelastigde en tijdelijk waarnemer voor Stevenson, is benoemd de tegenwoordige Britse ambassadeur in Hongarije. Robert Hankey, die gisteren met spoed naar Kairo vertrokken is. Adverfenfii Advertentiën naar het GROOTHANDELSGEBOUW Café-Restaurant Engel» GroothandeUgebomm Beide Pinksterdagen optreden van Ensemble Ca» Pijpers en Zangduo Dankaeri Unieke terrassen met prachtig uitzicht over Rotterdam Speciale Pinksterdiners De expogitia s ook Maandag 2e Pinksterdag geopend INTREE VRIJ Op deze expositie kunt U een schat ven Oosterse tapijten en een groot aantel smaakvolle interieurs bewonderen. Groothandelsgebouw ingang A naast Café-Restaurant Engels, Stationsplein. JAN VERHEIJ CO. SINDS 1863 Een begrip voor verzorgde interieurs Er komt geen eind aan de won deren van Russische zijde. Nu heeft Visjinski pp zijn landgoed op Long Island, waar zowat geen ster veling werd toegelaten, een grote partij georganiseerd voor bij de Verenigde Naties geaccrediteerde diplomaten. En Moskou heeft ein delijk een zeven jaar geleden ge dane uitnodiging aangenomen voor een schaatotomooi in New York, dat deze zomer zal worden gehou den. Piloten van hefschroefvilóegtui- gen, die boven New York vliegen en de post bezorgen, klagen er over, dat zij steeds worden aange vallen door duizenden duiven die afkomstig zijn van Central Park. Zij begrijpen niet waarom de vo gels hun aanvallen voortzetten, want tot dusverre is er nog nooit een helicopter door de duiven neergehaald, terwijl vele duiven al heel wat veren hebben moe ten laten. De man die boven Korea het grootste aantal vijandelijke straal jagers heeft neergeschoten heeft acht jaar nodig gehad om zijn su perieuren -ervan te overtuigen, dat hij een goede piloot zou zijn. In 1940 stopten zij de tegenwoor dige kapitein-vlieger McConnell bij de medische dienst. Toen maak ten zij hem waarnemer bij de luchtmacht en hij vloog wel boven Duitsland, maar er zat een ander aan het stuur. Toen de oorlog in Korea begon vonden zij dat hij te oud was om nog te leren vliegen. Pas in September van het vorig jaar gaven zij hem zijn zin en lie ten hem vliegen. Nu heeft hij zes tien MIGs op zijn naam staan. NAIROBI (AP). De regering van Kenya heeft bekend gemaakt, dat een uit zonderingswet is afgekondigd om mee te helpen bij hef onderdrukken van de Mau Mau. Volgens de bepalingen van de nieuwe wet. zullen zij, die zich schuldig gemaakt hebben aan het inzamelen van voorraden voor de Mau Mau voortaan met de dood gestraft kunnen worden, in plaats van een gevangenisstraf van tien jaar, zoals tot heden gold. Zij. die verbindingen met de Mau Mau onderhouden riskeren levenslange gevan genisstraf. „Grootste en mooiste casino ter wereld Nieuwsdienst Algemeen Dagblad OOSTENDE. Met man en macht wordt op het ogenblik gewerkt aan de afwerking van de nieuwe Kurzaal te Oostende, dat de Belgen zo graag de Koningin der Badsteden noemen. Een gedeelte van het indrukwekken de complex: restaurant, bar en speel zaal, zijn al in gebruik genomen, maar Zaterdag 20 Juni is de hoog tijdag van een reeks grootse feeste lijkheden. Dan zullen' de bezoekers kunnen zien, wat hier op de opper vlakte van een hectare (een normaal voetbalveld dus ongeveer) is tot stand gebracht voor een waarde van rond dertig millioen gulden- Met Dries van Damme, de 25-jarige even welbewuste als joviale pers attaché van dit „grootste en mooiste casino van de wereld", hebben wij enkele uren gedwaald door dit gebouw dat een schepping is van de architect Leon Stijnen. die in 1947 de openbare wedstrijd won. uitgeschreven door de stad Oostende voor het ontwerpen er van. Men staat eigenlijk wel even te kijken, dat dit een gemeentelijke aan gelegenheid, is. Wel kon Oostende een flink bedrag besteden krachtens de oorlogschaderegeling, maar vierhon derd millioen francs besteden aan een dergelijk object lijkt toch wel een ge durfde stap. De uitgave wordt gemo tiveerd, omdat bijkans de gehele stad er profijt van trekt. Zij telt iets meer dan óO.OOO inwoners (Zwolle ruim 49.000). en bezit bijna 120 hotels met tezamen circa 3400 bedden. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, dat Oostende zich volkomen heeft ingesteld op het toerisme. Daarom ook deze Kurzaal de vierde sinds precies een eeuw ge leden de eerste werd gesticht. De Indrapoera van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zal vanavond van Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Onder de passagiers bevinden zich vele vacantiegangers met bestemming Mar seille of Genua. Beton en steen Zij is gelegen aan een grote bocht in de zeedijk, rust op betonnen palen, is uitgevoerd in gewapend beton en de witte Portlandsteen. waarmee de gevels zijn bedekt, met de hoge glaspartijen in de gebogen wand aan de zeekant, glinstert u tegen. Omdat op de dijk het rijverkeer verboden is, bevindt de hoofdingang zich aan de zijde van de stad. Daar betreedt men de toegangshall. die veertig meter breed en vijf-en-twin- tig meter diep is. Aan de achterzijde ervan is over de gehele breedte de garderobe. Links en rechts van deze zaal leiden trappen van zes meter breed naar een trap van twintig meter breed, waarmee men komt in de nog grotere zogenaamde erehall (60 bij 24 meter) die heit eigenlijke centrum is van de Kurzaal, Van hier kan de be zoeker naar de concertzaal, de speel-1 'zaal, de music-hall, de leeszaal en de tentoonstellingszaal gaan. In de toegangs hall beneden zijn de ingangen naar (links) de bodega en (rechts) de bar. welke in haar frisse kleuren de smake lijke naam Champagne draagt. Zestig bij vijftig l Van het centrum uit ligt aan de zeezijde de grote concert- en schouw burgzaal uiteraard weer veel groter; zestig meter breed en vijftig meter diep! In zaal en op balkon zijn voor 2500 mensen ruime zitplaatsen. Het grote, beweegbare podium heeft een geheel glazen achterwand, zodat men ook van de erehall uit gezicht heeft op zee. Beide zalen worden namelijk gescheiden door een enorm gordijn. Aan de stadskant is de music-hall met een oppervlakte van dertig bij veertig meter en er zijn 1250 zitplaatsen. De toneelinrichting is hier van die aard dat alle denkbare voorstellingen kun nen worden gegeven. En dan de speelzaal natuurlijk! Aan haar aankleding kan men nu reeds zien, hoe het gehele complex zal wor den: dikke tapijten over de gehele op pervlakte van alle zalen, elke zaal in een andere kleur. De speelzaal, die uit twee verdiepingen bestaat van de bovenste af kan men de onderste voor een deel overzien bevat een groot aantal roulette- en baccarattafels. Aan een van de wanden prijkt een versie ring met als hoofdmotief een zeemeer min van meer dan dubbelgrote afme tingen uiteraard luchtig en mis schien in sommige ogen een tikje ge waagd, maar de bezoekers van deze zaal weten nu eenmaal, dat spel ver leidelijk isOngetwijfeld is dit ge deelte van de Kurzaal de plaats, van waar de belangrijkste inkomsten moe ten vloeien in de gemeentelijke kas. Een moeilijk vak Tijdens ons bezoek was één roulette tafel in gebruik, maar de aanzittenden waren geen vroege badgasten. Met een ernst, de werkelijkheid waardig, oefende de croupierschool haar leerlingen. Vak bekwaamheid ook hier en het betreft een moeilijk vak, dat iemand misschien in drie a vijf jaar kan leren, maar waarvan anderen in nog geen vijftien jaar de fijne kneepjes onder de knie hebben. Een goed geheugen, vlug reke nen. snel handelen en onverstoorbaar blijven, behoren tot de belangrijkste eigenschappen van een goede croupier, van wie de argeloze kijker zich alleen herinnert een heer met een harkje. Kurxaal Ie Oostende strand af gezien. die van tijd tot tijd zegt: „Faites vos jeux" en het balletje laat rondtollen onder het uitspreken van: „Rien ne va plus''. Natuurlijk ontbreekt niet een dak terras (uitzicht op zee) maar wat het publiek niet te zien krijgt, zijn de ge welven: brede, vele tientallen meters lange gangen, waarlangs onder meer de kleedkamers voor de artisten zijn gelegen. Tenslotte nog de mededeling, dat van vele Belgische kunstenaars beeldhouwwerk, schilderijen en sieringen in ceramiek worden aai bracht in de Kurzaal. die alles tezamen in haar moderne architectuur inder daad een bezienswaardigheid is van de eerste rang. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad _®N HAAG. Er is de laatste tijd een sterke verruiming opgetreden in de werkgelegenheid in Australië, waar door er op het ogenblik niet minder dan 24.000 vacatures zijn voor ge schoolde arbeiders en specialisten, Daarbij schijnt in de algemene eco nomische toestand na een periode van slapte weer een opgaande lijn te zit ten. Bij de Australische ambassade in Den Haag bestaat er dan ook geen twijfel, dat het aantal van 15.000 Ne derlanders, dat volgens de plannen dit jaar naar Australië zou emigreren, zal worden bereikt of dicht benaderd. Het gaat weer de goede kant uit, aldus het positieve bescheid, dat wij daar gisteren ontvingen op een vraag naar aanleiding van berichten, als zou de animo voor Australië in ons -land verminderd zijn. GARRY DAVIS WAS NIET VERTROKKEN LONDEN (A.P.) Garry Davis, wereldburger nummer een, die zijn Amerikaanse nationaliteit heeft op gegeven, is gisteren in Fleetstreet door de Londense politie gearres teerd, aldus is officieel bekend ge maakt. Aanvankelijk dacht men. dat Davis, die opdracht gekregen had vóór Vrijdag Groot-Britannië te verlaten, gisteren met het passagiersschip Stratheden naar In- dië vertrokken was. Een ambtenaar van de politie zei, dat p het ogenblik nog geen nadere bijzon derheden over de arrestatie bekend ge maakt konden worden. Volgens niet- officiële berichten heeft de politie Davis bij de ingang van een kantoor in Fleet street, waar hij binnen was gegaan, op gewacht. Toen de wereldburger naar buiten kwam, werd hij door de politie mannen aangesproken. Zij wisselden en kele woorden en daarna begaf Davis zich met de agenten naar een wachtende auto. De Slamat wordt uit Indonesië en Malakka Maandag te Rotterdam ver wacht. Alle passagiers op de thuisreis zijn uit Singapore afkomstige Engelsen, die te Londen de kroningsfeesten gaan bijwonen. Zij debarkeren te Southamp ton. Bonn heeft niet te Parijs geprotesteerd BONN (A.P.) West-Duitsland is niet van plan op het ogenblik te pro testeren tegen de ondertekening van de nieuwe Saarcon ven ties, aldus heeft de Westduitse regering gisteren bekend gemaakt. Woensdag hebben er geruohten de ronde gedaan, dat de Duitse regering onmiddellijk zou protesteren tegen de conventies, die op die dag door het Saargebied en Frankrijk ondertekend zijn. Gisteren heeft echter de Westduitse regering verklaard te zullen wachten met het protest tot een nieuwe Franse regering gevormd is. Voorproefje van de spoorwegstaking PARIJS. (A. P.). De Parijzenaaus hebben gisteren al een voorproefje ge had van de spoorwegstaking, die voor volgende week op het programma staat. Het spoorwegpersoneel van het Gare De Lyon besloot namelijk gisteren maar vast het werk neer te leggen en niet te wachten tot volgende week Woensdag. Het gevolg was dat het treinverkeer danig in de war liep en vele treinen met vertraging vertrokken en aan kwamen. LATEN wij nu maar eerlijkn zijn: wanneer men een vol jaar lang in een huis met vier muren geslapen heeft met een voordeur met een Lipsslot, en surveillerende agen ten op straat, dan is zo'n eerste nacht heel alleen in een tent ergens aan een rivier in den vreemde, toch maar een wat onwennige ervaring. Het begint allemaal erg prettig. Zo tegen het emd van de middag vindt men een ideaal plekje op de hoge oever boven óe snelle rivier. Ruisend hout geeft een behoorlijke beschutting tegen de vlagende mistral, die onwerkelijk aan doet met zijn koud geweld in de stralend zonnige dag. Vro lijk bouwt men zijn luchtig verblijf op, arrangeert dan al les met de in een kamp zo broodnodige keurigheid van een Hollandse huisvrouw, en lacht intussen van voldoening over dit goede leven. Terwijl de zon lager zakt, kookt men zijn potje in die vol maakte rust, die alleen in de eenzaamheid buiten te vinden is. Daarna de maaltijd met een glaasje koele vin rosé en nog één misschien, en wellicht nog een, eventueel nog een, en wie weet nog een). Geen chefkok in de Ritz kan trotser zijn op zijn creatie, dan gij op uw ma caroni met ham en kaas en een flinke scheut wijn er door. De afwas thuis is onwaardig slavenwerk. Hier echter is het een genot, een apotheose van alle arbeid, die ge voor deze maaltijd hebt verricht. De zonsondergang vlamt achter de cypressen in de verte, sterft dan weg in een deemoedig afscheid van goud en paars, en laat tenslotte de wereld over aan de vroege nacht. Dat is het uur, waarop de ri vier al het licht, dat zij een dag lang heeft vergaard, glan zend en blinkend teruggeeft aan de schemering. Na de afwas ontsteekt men zijn stormlamp, glimlacht om de vertrouwde huiselijke atmosfeer van de tent, en zegt hard op: „Ik heb slaap. Ik ga naar bed." Men kijkt innig tevreden nog eens om zich heen in de schone wereld om de tent, en ontdekt plotseling, dat men alleen ia met de nacht.. OVERAL EN NERGENS dooi- LEONARD HUIZ1NGA ren, strekt hij zich uit en luistert, en luistert naar de nacht, die hij vergeten was.. Ja zo gaat het. Men heeft de bedoeling om te slapen en men praat hardop met zichzelf van „Heerlijk uitslapen" tn dergelijke. Nee. dat doet men niet. Men is opeens een beet je bang voor het geluid van de eigen stem in het donker. Men heeft opeens zo'n ridicuul idee, dat die stem misschien door iets of iemand daarbuiten gehoord zou kunnen worden. Daarom praat men niet hardop, maar zegt met veel ver toon van overtuiging in gedachten tegen zichzelf: „Nu ga ik eens heerlijk slapen!" Het helpt niets. Men weet van tevoren, dat de slaap niet komen zal. Men ligt en luistert naar de nacht daarbuiten,. pe mistral dreunt en rukt met onzichtbare handen aan de flapperende doeken wanden van uw tehuis van linnen en touw. De rivier ruist met alleen meer voorbij, maar breekt telkens uit in een woedend buisen, alsof een groot wezen onder water vergeefs tracht aan de oppervlakte te komen om aan land te kruipen. Vlak om de tent is over al beweging van waaiende takken, geritsel, gefluister enstappen in het donker Opeens klopt het hart De mistral is aangezwollen in het donker en rijdt op on zichtbare strijdwagens donderend over uw hoofd onder de flakkerende sterren. De rivier ruist plotseling luider onder uw nietig verblijf en er zijn andere geluiden en bewegin gen in de nacht, die ge vergeten waart in dat hele jaar, dat ge tussen vier muren achter uw Lipsslot hebt geleefd. Kom kom. Wij zijn toch volwassen. Wij zijn toch niet bang in het donker..! Maar hij, die niet bang is in het donker, sluit toch zijn tent met ongewone zorgvuldigheid, wanneer hij zich terug trekt voor de nacht. Hij kleedt zich uit zonder rhapsodische bespiegelingen over dit heerlijke leven, en., o.. o.. hij aarzelt toch even. vóór hij eindelijk de stormlamp neerdraait en dooft. Dan, in het plotselinge duister binnen zijn vier ijle mu- sneller. Het hele lichaam verstart in een gespannen luisteren. Want een klein boosaardig duiveltje is opgesprongen in het donker naast u. Het grijnst en zegt: „Het was in deze buurt.. Weet je nog wel..? Een jaar geleden... Dat af schuwelijke geval van Sir Jack Drummond die met vrouw en eind kampeerde en met hen door een onbekende werd afgemaakt...? Buiten: de mistral, de rivier en de nacht, allen in bewe ging om een tent, waar een mens ligt te luisteren, een mens die bang is in het donker Er is maar één manier om angst te overwinnen. Dat is om de angst tegemoet te gaan. En dus, na twee slapelo ze uren, staat men op. opent de tentingang en gaat naar buiten de nacht tegemoet. Hoge wind. Hoge sterren. Luid de rivier. Wilde dans van waaiende bomen. Kij nu de nacht aan. De goede nacht, die in al zijn majesteit bescherming brengt: die niet dreigt, maar troost. De steelse stappen van daarstraks..? Een tak, die tegen een andere tak ritselt. Die wilde schaduwen ginds..? De muren van duisternis, die uw nachtrust hier beschutten. Het woedend aanruisen van de rivier..? De maatslag van het grote rhythme van de natuur dat u vrede bengt in steds van angst. Ei dan. uit het bewegend duister, schalt de slag van een nachtegaal boven mistral en stroom uit. en ge sluit bijna met tegenzin uw tent weer en vindt even later de slaap in de bescherming van Zijne Majesteit de Nacht, die ge, in al zijn grootheid en goedheid, vergeten waart in het hot gedrius der steden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 3