VJ De ondergang van de Ellen CULTURELE KRONIEK RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Actie tegen Duits circus volledig de kop ingedrukt ai»»»» AGENDA Plan om Soekarno te ontvoeren E'ESïis- mmmmm Bevrijdt U RF.V.D.I Drukke treinen na Pinksteren Geen visum nodig voor Oostenrijk Uit de kerken Union de bel canto v PIETERSEN CO DE NATUUR De krant van gisteren Algemeen Dagblad Zaterdag 23 Mei 1953 ALGEMEEN DAGBLAD Pag. 2 Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM Op 10 December van het vorige jaar kwam op de Nieuwe Waterweg het Duit,se stoom schip Ellen in aanvaring met het stoomschip Maasdam van de Holland Amerika lijn. In de uitspraak van de raad voor de Scheepvaart over die scheepsramp, waarbij zes opvaren den van de Ellen tijdens het zinken van dit schip zijn omgekomen, meent de Raad, dat de loods van de Ellen Verkeerd ingelicht Nieuwsdienst Algemeen Dasblad AMSTERDAM. Vrij plotseling is gistermiddag voor ae rechtbank te Am sterdam het kort geding gehouden, waar bij eiser was de heer Frans Althoff. di recteur van het circus Althoff. die op het ogenblik te Rotterdam voorstellingen geeft. Ter zitting waren ook verschenen de gedaagden de heren M. G. Haringman uit Hilversum en de heer Cor Dobbel huizen te Amsterdam, beiden journalist. De heer Althoff had een vordering inge steld tegen beide heren op grond van het feil. dat zij onjuiste inlichtingen zouden ernstig in zijn plicht is tekort geschoten. De Ellen is in strijd met het Binnen- panvaringsreglement zover de rivier Overgestoken, dat zij de koers van de tegemoetkomende Maasdam kruiste. De Maasdam moest daardoor volle kracht achteruitslaan. Een aanvaring was echter niet meer te voorkomen. Op de vaart en manoeuvres van de Maasdam heeft de Raad geen aanmerking gemaakt. De loods van de Ellen heeft verklaard voor het vertrek, de Maasdam in het zicht gekregen te hebben. Hij had daarom, zo meent de Raad. ai', schip beter in het oog moeten houden en de kapitein moeten adviseren het vertrek nog enige minuten uit te stellen. Bovendien acht de Raad het een on bevredigende toestand, dat de kapitein van een buitenlands schip zonder een havenloods te gebruiken te Rotterdam zijn «chip uit een haven de rivier op mag brengen. Het komt de Raad vreemd voor, dat een aan boord aanwezige rivier- loods in een dergelijk geval alleen op verzoek van de kapitein als adviseur mag optreden. Volgens de bestaande in structies treedt de rivierloods r.l eerst in functie wanneer het schip vrij van alles en slaags in de rivier ligt. Voor de grondige wijze waarop de rijkspolitie het getuigenverhoor in de ramp heeft geleid, spreekt de Raad zijn waardering uit. ZATERDAG 25. ZONDAG 24 «n MAANDAG 26 MEI Semarangs bind meldt: DJAKARTA (Pi Aneta). Het te Semarang verschijnend blad Soeara Merdeka heeft het sensationale verhaal, dat bij een groep mensen in Semarang het plan heeft bestaan president Soe karno Woensdag tijdens zijn bezoek aan die stad ter onthulling van een monu ment, te ontvoeren op het ogenblik, dat hij omringd zou zijn door de menigte! Deze plannen zouden tijdig zijn uitge lekt, zodat, er maatregelen genomen kon den worden en de ontvoering werd voor komen. Het zou niet in de bedoeling van de ontvoerders hebben gelegen de presi dent kwaad te doen. Soekarno zou naar een plaats in de buurt van Salatiga wor den gebracht, waar hij dan gedwongen zou worden een verklaring te onder tekenen. Soeara Merdeka meldt niet. wat voor verklaring de president zou hebben moeten ondertekenen. Te Semarang zijn inmiddels acht men sen aangehouden, maar er is geen zeker heid te verkrijgen, of dit verband houdt met de ontvoeringsplannen. Een kampeercentrum op een terrein van enkele tientallen hectaren bos en heide nabij Oosterhout. is gisteren door burgemeester F. A. J. van Oers ge opend. Advertentie deeld tot betaling van de kosten van het ledereen zal het er mee ook in Ae zomer geklede? staal, maar wat denkt U er- paar. De enige I. Nylon in 51 ga. van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt laarvoor regelmatig Togal, het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag Bij apoth. en drog, 0.95, 2.40 en 8.r~ In één oogopslag Advertentie Nieuw 1 Zclivullende vulpenhouder Waarschijnlijk heeft U er al ven gehoord dat er een vulpenhouder is die U alleen maar in de inkt behoeft te houden en zich zelf dan vult, U betaalt er f 2,— tot f 2,50 voor. Wij verkochten deze prima vulpenhou der echter nog niet, want wij lieten U niet graag te veel betalen, wij wisten dat we bij de febriek wel iets met de prijs konden doen als we maar met een abnormale grote order kwamen. Die order is nu afgeleverd en NU wordt het Uw beurt want wij gaan deze vulpen houder verkopen voor een prijs waar U waarschijnlijk geen tweede keer meer voor koopt. Deze vulpenhouder waarmee U 30 vel kwarto papier achter elkaar vol kunt schrijven kén niet lekken en is dan ook de ideale penhouder voor Vader, Moeder en de kinderen. Eventueel kunt U bij ge brek aan inkt de vulpen ook met water vullen. Vandaag gaan we met de verkoop be ginnen en let wel op, wees er vlug bij, want alleen zolang de voorraad strekt geen ze weg voor de prijs van *j,29 De gotdkoopiH kantoorboekhandel J Coolsingel A 5; Zwart Janstraat 8b; N'we Binnenweg 319; Beijerl.laan 116. SCHIEDAM: Hoogstraat 28. DEN HAAG: Grote Marktstraat 33. I Postbestellingen onder- remb. -(.. porto. „Mildheidsclausule" voor degenen die meerdere malen getroffen zijn Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De mensen in het rampgebied, die voor de tweede of derde keer zijn getroffen, zullen in aanmerking komen voor een volledige, zogenaamde integrale vergoeding. Voor deze slacht offers zal er een mildheidsclausule in de wet komen, zo deelt minister Witte aan de Tweede Kamercommissie voor de watersnood mee. De minister van financiën zal elk van deze gevallen afzonderlijk beoordelen. Het is de bedoeling, om één procent af te trekken van de waarde van het bezit voor ieder jaar, dat ervan genoten is. Padvinders gaan blazen en trommelen om het mooist Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. Zaterdag 6 Juni' wordt te Rotterdam op de Parkkade voor de Heuvel het vijfde nationale concours voor padvind(st)ers-marsbanüs gehouden. Bij slecht weer wordt het concours, waaraan 500 tamboers, hoorn blazers en pijpers zullen deelnemen, in e Ahoyhal gehouden. 's Avonds zal er een kampvuur in de Ahoyhal zijn en de band die de ;rste prijs wint, zal daar optreden. Diezelfde Zaterdagmiddag zal het nieuwe districtshoofdkwartier van de Nederlandse Padvinders en dal van het Nederlandse Padvindstersgilde aan de Heemraadsingel 129 worden geopend. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad UTRECHT De Nederlandse nee, dat op Dins- in de eerste uren bestaat, dat niet in alle treinen van de normale dienstregeling voldoende plaats zal zijn. In die uren moeten namelijk ruim 50.000 militairen per trein naar hun garnizoenen worden terug- geverd. Voor dit omvangrijke vervoer is het spooiwegmaterieel nodig, dal de N.S. anders hadden kunnen gebruiken voor het in die ochtenduren eveneens om vangrijke bdrgervervoer. Buiten deze uren zullen op Dinsdag 26 Mei en ook reeds op Zaterdag 23 en Maandag 24 Mei (2e Pinksterdag) ten behoeve van het burgervervoer extra treinen worden gereden op tal van lij nen. Pleegkinderen moeLen worden aangegeven DEN HAAG (A.N.P.) Met ingang van 1 Juni zal de pleegkinderenwet in werking treden. Pleegouders of het hoofd van de inrichting, waarin een pleegkind wordt verzorgd en opgevoed, zijn verplicht van de opneming van het kind binnen een week schriftelijk kennis te geven aan het gemeentebe stuur van de gemeente waar het kind verblijft. Voor kinderen die op 1 Juni reeds in een pleeggezin of inrichting ver blijven, behoeft de aanmelding pas binnan drie maanden na 1 Juni Ie ge schieden. Het niet aanmelden van een pleeg kind wordt gestraft. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG Voor degenen, die de Nederlandse nationaliteit bezitten en die over een geldig paspoort be schikken, is geen visum vereist voor een reis naar Oostenrijk. De afgifte van gratis visa voor Duitsland, waarvan wij gisteren ge wag maakten, geldt alleen voor hen die nog geen 25 jaar oud zijn. Overi gens is het Westduitse consulaat- generaal nog niet officieel op de hoogte gesteld van de algehele af schaffing van het visum na 1 Juli. Bjj het Nationaal Rampenfonds is een bedrag van 112.9 millioen gulden binnengekomen, hetgeen 100.000 meel is dan bij de vorige opgave. Ned. Herv. Kerk- Beroepen te Balk (toez.) H. Belier, vicaris Harich; Aange nomen de benoeming tot hulppred. in Doetinchem (Ned. Herv. Zendingsge meente) dr. F. J. Fokkema, Oegstgeest. idem te Doetinchem (als predikante met bijzondere opdracht) mej. A. C. Fokke ma. cand. Oegstgeest. Geref. Kerken. Beroepen te Beetster- zwaag B. Berends, cand. Noord-Sleen; De classis 's-Gravenhage-Oost heeft prep- geëxamineerd en beroepbaar verklaard C. W. de Vries. Voorburg, cand. V.U.: Beroepen te Castricum J. H. v. Halsema. Th o le n. Geref. Kerken art. 31 k.o. Beroepen te Overschild H. Scholte. Nieuw-Leu- sen; Bedankt voor Rijswijk J. v. d. Haar. Emmen. Een sterke voorstelling, boeiend en indrukwekkend. Dat was de hoofdindruk, die de première van Verdi's Otello door de Nederlandse Opera bij ons vestigde. Het werk vormt in zijn bonte wisseling toch een gesloten eenheid: het noodlot dat zfch door Jago's toe doen voltrekt aan Otello en Desde- mona. Om die eenheid te bereiken is een vaste hand nodig, in laatste instantie die van de dirigent. Josef Krips ver stond zijn taak en volbracht haar met stuwende kracht, daarbij voortbouwend op de degelijke en beheerste regie van Herbert Graf. die zijn reputatie alle eer aandeed. Als derde gast verzorgde Cesare Cristini de decors en costumes, zoals men dat te onzent wellicht nog nimmer zag. De belichting en het woe lige zwerk van het eerste bedrijf mo gen hierbij niet men dan nog daai ;ertgebouworkest factoren, die het Krips mogelijk maak ten tot zulk een karaktervolle uitvoe ring te komen. In Wilhelm Ernest begroette men een zeer capabele Otello. die welis waar aanvankelijk wal detoneerde, doch zich allengs tot een werkelijke centrale figuur ontwikkelde. Vocaal streefde Gré Brouwenstijn hem voorbij, zij droeg als zo vaak ook deze voor stelling in dramatisch opzicht. Scipio Colombo vond het raffinement rol van Jago. zij het niet constant. De overige krachten van de Nederlandse Opera voldeden aan redelijke maat staven. Deze voorstelling was als geheel de Wagner-vereniging waardig. Zij betekent voor de Nederlandse Opera een belang rijke schrede in haar groei. De mede werking van buitenlandse krachten was daarvoor even onontbeerlijk als succes rijk. Victoria Ursuleac Al het menselijke slijt met de jaren. Helaas geldt dat ook voor een zo schone sopraanstem als die van Vic toria Ursuleac, al is het timbre dan toch verrassend jong en licht gebleven. Het was waarlijk niet alleen haar zeer grote routine, die het haar mogelijk maakte in het Haagse Diligentia een uitgelezen publiek te boeien met liede ren van Schubert. Wolf-Ferrari. Hugo Wolf en Richard Strauss. Haar voordracht gaf een terugblik op de grote liedkunst van weleer. In deze romantiek kreeg elk woord van de tekst zijn betekenis, zonder dat het verband der compositie in de overvloed van rubato verloren ging. Hiervoor leek de medewerking van de eminente bege leider Clemens Krauss een onmisbare voorwaarde. Men ervoer, dat een be faamde dirigent zijn dwingende greep op de muziek ook via het klavier overtuigend weet te demonstreren. De vereniging Bel Canto schreef dit con cert in haar annalen. Jacques de Moncliy Een zeer smaakvol programma, be scheiden van omvang, werd sober en met degelijke muzikale intenties ver tolkt door de Rotterdamse pianist Jacques de Monchy. In composities van Sweelinck, Bach (Afscheids-capriccio) en Mozart (Sonate KV 282) viel zijn stylistisch streven te loven, wars als hij bleek te zijn van effect en gevoeligheid. De innerlijke spanning bleef echter onder de korenmaat en er was vooral in Mozart een tekort aan rhythmische discipline. Na de pauze kwam er meer tekening in zijn spel. De tweede en derde Sona tines van Willem Pijper, een van ziin Leermeesters, klonken bepaald overtui gend en daarmee was het ijs gebroken voor nocturnes van Fauré, een drietal études van Debussy, wiens Prélude uit de suite Pour le piano als toegift volgde. Er was weinig publiek in hel Haagse Diligentia. Het seizoen loopt op zijn einde. Symplionia Het concert van het amateur-sym- phonieorkest Symphonia van dit voor jaar was ingelast in het programma van de Opbouwdag de baten van de avond, inclusief tombola, kwamen ten goede aan het orgelfonds van de toekomstige Grote kerk te Rotterdam en zo had men burgemeester Van Walsum bereid gevonden bij het ingaan van de pauze een toespraak te houden. Een zinvol slot van de dag is stellig dit concert in de Rivièrahal geweest, waar de rïiim zeventig zelf spelende Rotterdamse muziekliefhebbers. ver enigd in hei oude Symphonia en geleid door Jaap Stolïjn een groot publiek hebben geboeid met hun misschien niet altijd even accurate en klankschone, maar toch steeds spontane vertolkin gen. De meeste bewondering kon het or kest afdwingen in Saint-Saëns' derde symphonie. waarvan de ingewikkelde samenspelmoeilijkheden goeddeels over wonnen waren. Piet van den Kerkhoff bespeelde in adagio en finale resp. twee Amerikaanse pijploze orgels, waar van het eerste het best beviel, al bleek ook daar de toon 'een surrogaat van het bedoelde geluid. Veel succes oogstte terecht de sopraan Annie van Velthoven met aria's van Debussy en Rimski-Korssakoff. terwijl het orkest voorts nog secondeerde in een vrij bleke, inspiratieloze noviteit: romance voor fluit, harp en strijkers van Hans Osieck, waarin de soli knap vertolkt werden door F. Pot. fluit, en Marga LoudonOsieck, harp. Met Sme- tana's ouverture Die verkaufte Braut, zelfs een „gevaarlijk" stukje voor menig beroepsorkest, bleek Symphonia echter een wel wat hoge greep te hebben ge daan. Rotterd. Philh. orkest Het Rotterdams Philharmonisch kesl zal het volgend seizoen weer twaalf Vrijdagavondconcerten en zes Zondagmiddagconcerten geven in de Rotterdamse schouwburg De Vrijdag avondconcerten zijn in series verdeeld. Aan de eerste serie werken als solist mee de violist Nathan Milstein. de pianist Byron Janis, de violist Henryk Szeryng, de sopraan Irma Kolassi en de pianist Wilhelm Backhaus. Aan de tweede: de pianisten Nicole Henriot. Lélia Gousseau en Robert Weisz. de violoncellist Samuel Brill en het viool- duo Herman Krebbers en Theo Olof. In deze serie wordt de tweede sym phonie van Mahler uitgevoerd met solisten, koor en versterkt orkest. Aan de Zondagmiddagconcerten wer ken als solisten mee de pianisten Ru- dolf Firkusny en Marinus Flipse, het piano-duo Vronsky en Babin en de violist Roman Toten berg. Er zullen zes Woensdagavondconcer ten in de Rivièrahal en vier Zondag ochtendconcerten in het Colosseumthea- ter gegeven worden. tanden Wit adem Fris Nieuwsdienst; Algemeen Dagblad DEN HAAG. De internationale unie van vrienden van het bel canto geeft tij dens het Holland Festival vier lieder avonden in Diligentia. Op 18 Juni zingt Laurens Bogtman, bariton, op 25 Juni Victoria de los Angeles, sopraan, op 30 Juni Dietrich Fischer-Dieskau, bariton, en op 23 Juli Elisabeth Schwarzkopf, sopraan. model 1953. Inhoud <r.a. 120 L. Uit voorraad leverbaar. ij Aid. Electnsche Apparaten. Official General Motors Dealer v Nw Binnenweg 71-77, R dam, Iel 35290 in en om uw huis De zeventigjarige A. W. B„ die in de Torenstraat in Den Haag in botsing kwam met een stadsbus is ter plaatse aan de verwondingen overleden. De 75- jarige D. C. V., die op 7 Mei bij een ern stig ongeluk op de Prinsegracht in Den Haag was betrokken, is in het gemeente ziekenhuis overleden. De burgemeester van Rheden zal vandaag de eerste steen leggen voor het crematorium aan de Imbosweg te Dieren. HERSENS De Christusdoorn-Euphorbia splendens overigens niet de echte Christusdoorn heeft dikwijls rare nukken: plotse ling laat ze soms alle blaadjes vallen en soms vallen dan ook de bloempjes mee. Als de blaadjes geel worden en zc vallen aff, is dit een bewijs dat de plant wil gaan rusten en dan zal men haar niet tegen moeten houden door normaal door le blijven gieten. Hoe nuttig ka- merplantenkunstmest ook mag zijn: in dit geval zal men de fles tijdelijk moe ten sluiten. Houdt de plant dus dan aan de droge kant en tegen dat de groene bladpuntjes opnieuw verschijnen, kan men weer normaal gieten. Niet alle planten vertonen dit euvel terzelfder tijd, daarmee moet men dus nu wel rekening houden. Lollig 2eg, ik ben et en jong als Mariene Dietrich. PINKSTEREN belooft rhooi te wor den, in tegenstelling dus tot zo vaak reeds, dat op een paar mooie werk dagen een verregend weekeind volgde. Verheugen wij ons daar over, genietend van zon en buiten lucht, maar met eerbiediging van de natuur en haar rijkdommen.' ACHTTIEN METER LANG wordt de autobus met aanhangwagen waar mee deze zomer te Rotterdam 138 reizigers tegelijk vervoerd zullen worden. Het is de eerste wagen die als aanhangwagen is ontworpen en gebouwd. Hij volgt precies de spo ren van de trekkende autobus, doordat alle vier wielen van de bijwagen automatisch worden be stuurd. BIJ PHILIPS alles in het groot, dus ook de jubilea. Dit jaar vieren bij na zeshonderd werknemers hun zilveren jubileum, in het verleden voorgegaan door al meer dan drie duizend collega's. Huldigingen en recepties zijn er dus niet van de lucht. OOSTVOORNE gaat zich een burga- lowpark aanmeten waarin negentig moderne woningen zullen verrij zen. Het moet daar ideaal wonen worden, want de bungalows komen te staan tegen de rand van een bos aan de voet van de duinen en dicht bij het strand. Voor de wintermaan den is er de centrale verwarming. HET IS ALLES asperges wat de klok slaat in Noord-Limburg. De Ven- lose veiling kreeg in twee dagen 240.000 kilo van die witte stengels te verwerken, als voorproefje van de drie millioen kilo die de komen de weken worden verwacht, dat is 700.000 kilo meer dan vorig jaar. Veel zal het ons niet helpen, want meer dan de helft gaat naar West- Duitsland. DÏJ Amsterdamse heer J. Nikerk, voorzitter van: De Vereniging van Directeuren Van Instellingen Ter Bevordering Van Het Vreem delingenverkeer In Nederland (D.V.V. D. V. L T. B. V. H. V. I. N.) heeft ge zegd dat er op het gebied van het vreemdelingenverkeer geen tegenstel ling tussen Rotterdam en Amsterdam behoeft te bestaan. Dat klinkt heel aardig, maar wat het betekent begrijpt Oculus niet. Rotterdam zal doen wat het kan om zoveel mogelijk aan bezoek van vreemdelingen over te houden. Amsterdam ook. Dat is gezond en voor de rest geen lieve woordjes. Lieve woordjes: „Juist door het Ja. de hersens 1 koppen in een kastUw schrij, ogenblik ter be.se/ te helpen op Uw 1 ces.' Dat kan, als U i studeertUite leraren stellen in c lessen van Resa-1 wetenschap tot Uw blijven U leiden tot bereikt is! Vraag i lichtingen aan Bekende schrifte Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Madeleine 51 gauge in de maten 8'/2 tot 10'/2 w o. ook in de nieuwe Amerikaanse lengte (10 cm. langer dan normaal) in de nieuwe mode kleuren Mokatone, beige blond, magic glow enz. nu niet voor 2S5" per pa ar maar voor WINKELCENTRUM BINNENWEG, Tel. 26IM Phillips' uiteenzetting moest bepaald goed zijn geweest, want hun laatste run was ver reweg de beste. Eenmaal inschieten en toen „Plus tweehonderd vuur!" en twee tref fers aan de onderzijde van de schijf. De geïmponeerde sleepboot knipperde een bood schap en dit keer zei de commandant: „Dat noem ik schieten, Lockhart." Ook was er nu geen veelbetekenend gehoest van Bennett. „Sink me the ship, Master Gunner", citeerde Lockhart hardop en lichtelijk verhe ven: „Sink her, split her in twain: Fall into the hands of God, not into the hands of Spain". „Wat zegt u, mijnheer?" vroeg Phil lips geïnteresseerd. „Poëzie", zei Lockhart. „Kanon wissen en sjorren. En dan zeg je tegen de hofmeester-officier dat hij je zeven flesjes bier moet geven." Nooit van z'n le ven had hij zich gelukkiger gevoeld; op dit ogenblik, op het kanonbordes, terwijl de stuksbemanning in het donker werkte en opgewonden praatte, was hij zelfs bereid geweest Bennett de hand te drukken of een contract van twaalf jaar met de Marine te tekenen. Het was na middernacht toen zij de haven aanliepen, maar omdat het de laatste oefe ning van het programma was en de volgen de dag een echte vrije dag zou zijn, kwam dat er geen cent op aan. Toen ze heel lang zaam door de havenafsluiting sloop was de Compass Rose net een geest die in het spook uur teruggleed naar zijn verblijfplaats nog voor de haan begon te kraaien en de spo ken moesten verdwijnen. De havenbarrière was voor hen opengelaten, maar niets be woog toen zij binnenliepen en voorzichtig naar hun boei koer£en. De maan stond nog hoog aan de hemel en elk silhouet was scherp getekend. Er was een zilveren rand om de baai die de grens van hun toevluchtsoord dui delijk aangaf. Ze schoven langs de tanker en langs de slapende Sorrel met haar afge schermd ankerlicht en toen heel voorzichtig naar hun boei. Op de voorsteven staande, de zaklantaarn in de hand, riep Lockhart zijn aanwijzingen naar de brug, terwijl het schijnsel van zijn lamp vreemd weerspie gelde op het water buiten boord. De Compass Rose kroop meter na meter vooruit en kwam toen met haar voorsteven vlak boven de boei tot rust. Lockhart richtte zijn licht bundel recht omlaag en bescheen het witte gezicht van de matroos, die op de boei was gesprongen. De tros met de veersluiting aan het uiteinde kronkelde omlaag. Toen keer de hij zich om en riep naar de burg „Vast gemaakt, commandant!" Ze lagen op de boei en zijn aandeel in de dag was geleverd. Een paar minuten later werd veilig op de boei afgemeerd. Zachtjes rinkelde de bel van de telegraaf het sein „Machinekamer be dankt", hetgeen hun aankomst bezegelde. Het lawaaiige vieren van de ankerketting riep een holle echo van de steile bergwan den op en uit het donker klonk de stem van konstabelsmaat Phillips: „Je zult zien dat we de admiraal hebben wakker gemaakt." Even klaterde er wat gelach en Lockhart vroeg zich af of Phillips zijn biertje al op had. Hij wierp nog een laatste blik op de ketting, zei: „In orde dat houdt zo wel", en volgde zijn mannen over de donkere bak en de trap af. Hij was stijf en moe, maar die laatste dag was verreweg de bes te geweest en de Compass Rose, vredig in het maanlicht wiegelend op haar boei, was iets waarvan hij onverklaarbaar hield. Weer zat vice-admiraal Sir Vincent Mur ray-Forbes aan zijn bureau in het „Opera- ties"-gebouw dat op de haven uitzag. Hij schreef een rapport een van de honder den rapporten die hij maand in maand uit zou moeten schrijven, tot het einde van de oorlog. Over schepen die voorbestemd wa ren onder te gaan of behouden te blijven; over mannen gedoemd tot sterven of geroe pen tot het ontvangen van hoge onderschei dingen uit handen van hun Koning. Hij wist niet wat de toekomst deze schepen of deze mannen zou brengen en het zou voor hem niet het geringste verschil hebben gemaakt indien hij een grafschrift had zitten schrij ven voor mannen die de volgende dag zouden verdrinken, want hij had alleen met feiten te maken en daarvan had hij er in de afgelopen drie weken heel wat verzameld. „Zr Ms Compass Rose", schreef hij in ouderwets, wat bewerkelijk handschrift, „vol tooide haar programma op de 2de Februa ri 1940 en mag geacht worden dit bevre digend te hebben afgewerkt. Het schip is goed afgeoefend, is helder en in alle opzich ten doeltreffend. Nadere aandacht dient te worden besteed aan (a) het blussen van branden, hetgeen beneden de vereiste snel heid bleef, en (b) de verlaatrol welke niet vlot verliep tijdens de enige keer dat deze werd beoefend. Doch met dit voorbe houd voldoet Zr Ms Compass Rose aan de hoge eisen, noodzakelijk voor een schip, aangewezen voor de veeleisende taak van het escorteren van convooien." Hij raadpleegde een bundel rapporten van zijn staf, „Artillerie", schreef hij als ondertitel en zette er een streep onder. „Het enkel kanon van 10 cm, waaruit de gehele hoofdbewapening van dit type schepen be staat, zal slechts voldoende zijn wanneer voortdurend aandacht wordt besteed aan de kanonexercitie en aan de munitie-aanvoer. Zr Ms Compass Rose bereikte gunstige re sultaten tijdens de schietoefeningen en de nachtoefening was zeer geslaagd, zowel wat betreft het manoeuvreren met het schip als het schieten zelf. De luchtafweer waarbij geoefend werd op een door een vliegtuig gesleepte manche was minder geslaagd, Het verdient aanbeveling maatregelen te treffen voor het geven van meer leiding aan het anti-luchtgeschut, eventueel door middel van een geluidsversterker op de brug." „Asdic", ging hij verder en hij onderstreep te dit weer. „Bij haar aankomst was Zr Ms Compass Rose onvoldoende geoefend op dit onderdeel en de hiermee belaste officier en de bedieningsmanschappen behoefden ken nelijk een intensieve training. Toen hierin was voorzien nam de efficiency snel toe en het schip beschikt nu over een doeltreffen de onderzeeboot-afweerploeg. Het contact tus sen brug en dieptebomploeg is in deze scheeps- klasse nog onvoldoende. In dit verband ves tig ik de aandacht op mijn No. 242-17-1-40, gericht aan de Admiraal Aanbouw (waarvan afschrift aan de Vlootvoogd Western Approa ches), waarin diverse verbeteringen worden voorgesteld." „Dieptebommen", schreef hij. „Alleen voortdurende oefening zal de bedieningsman schappen op het zeer hoge peil brengen dat in deze tak van dienst noodzakelijk is. Tijd- proeven bij het opnieuw laden en lanceren waren over het algemeen teleurstellend. Met nadruk wordt er hier op gewezen, dat snelheid en nauwkeurigheid een levensbe lang kunnen zijn wanneer het schip in ge vecht is." Hij voegde hier nog drie ondertitels aan toe: „Afdeling machinekamer: bevredigend." „Radio- en codedienst: voor zijn taak bere kend." „Seinbrigade: uitstekend." Toen pak te hij een nieuw vel papier. „Zr Ms Compass Rose. Rapporten betref fende de officieren", schreef de Admiraal en raadpleegde andermaal zijn aantekenin gen. Luitenant ter zee der 1ste klasse George Eastwood Ericson, R.N.R.: commandant. (Wordt vervolgd). Hoofdkantoor: Witt* de Withstraat 73, Rotterdam Telefoon (K 1800) 11.32.70 Nachtverbindingen van 23.00 tot 8.30 uur met uit zondering van Zaterdag nacht: Hoofdredactie Binnenland Buitenland Sport Stenografen en Expediti* en be zorging Zaterdag van 15.00 —21.00 uur 11.10.09 Zaterdag van 21.00 uur tot Zondag 20 uur Giro Nr. 11.10.05 11.10.08 11.32.73 11.32.71 27.0.16 27.0.18 11.10.01 11.10.03 28.48.00 Kantoren! Rotterdam: Polderlaan 44a, teL T3067; Den Haag: Sta tionsweg 26. tel 11.70.33; Amsterdam: N Z. Voor burgwal 157, tel. 33050.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2