BEZORGDHEID IN FRANKRIJK Kabinetscrisis op uiterst ongelegen ogenblik Melk duurder in het Westen Kans dat het ei goedkoper wordt Strijd in Artis tegen ratten Pinay wil wel, maar hij stelt zijn voorwaarden Algemeen Dagblad Korte vrijheid Informatiebureau van Rode Kruis wordt opgeheven Canadezen roepen over Nederlandse gezouten boter Teleurstelling te Sirjansland EGYPTE REPUBLIEK NAAR AMERIKAANS VOORBEELD Baby langste tijd koning geweest Generaal Aler met pensioen Warm weer Koningin en Prins namen afscheid van Denemarken Gvüj&tfVl Zaterdag 23 Mei 1953 Algemeen Dagblad Hoofdredacteur: Dr J. RATTÊ 13 cent per numwef 46 cent per week Een ©ent per liter Nieuwsdienst Algemeen Dagblad ROTTERDAM. In Westelijk Nederland wordt de prijs van melk en andere daarmee gelijk te stel len artikelen bij aflevering aan verbruikers met een cent per liter verhoogd, ingaande 24 Mei. Het komt in de practijk hierop neer, dat voor de op Tweede Pinkster dag te kopen melk e.d. een cent per liter meer moet worden be taald. Te Rotterdam zal voor gesteriliseer de melk zelfs twee cent meer moeten worden uitgegeven dan tot dusver. In de Maasstad is de prijs voor dit pro duct door allerlei omstandigheden ge durende ongeveer anderhalf jaar lager geweest dan elders. Hij wordt nu aan gepast aan het prijspeil van Amster dam, Den Haag en andere steden in het Westen van het land. VEEL KUIKENS UITGEBROED BARNEVELD (A.N.P.) Eier- handelaren te Barneveld verwachten, dat over ongeveer een half jaar de eierprijs wel eens belangrijk zou kun nen dalen. Dit jaar kon de pluimveestapel zich voor het eerst vrij ontwikkelen, wat tot gevolg heeft gehad, dat er aanzienlijk meer kuikens zijn uitgebroeid dan vorig jaar. In sommige streken spreken eier- handelaren zelfs van een tachtig pro cent meer. Hierdoor zal straks de eier- productie aanzienlijk stijgen. Bovendien zou er aanzienlijk meer pluimvee voor de slacht beschikbaar komen. Voorlopig verliesgevend De Barneveldse eierhandelaren hou den er rekening mee, dat de prijzen in idie mate zullen dalen, dat het pluimvee- ibedrijf voorlopig verliesgevend zal zijn. in meerderheid heeft men te kennen gegeven een seizoen mét verlies te ver kiezen boven een blijvend controle apparaat ten behoeve van een verplichte beperking van de pluimveestapel. Opruiming hoog nodig Nieuwsdienst Algemeen Dagblad AMSTERDAM. In de Amster damse dierentuin Artis zal binnenkort op energieke wijze de strijd tegen de ratten worden aangebonden. Men heeft niet alleen veel grijze ratten ontdekt, doch ook zwarte ratten, die in de dierentuin grote schade aanrichten en voortdurend een bedreiging vormen voor het kostbaar gevogelte en voor de eieren in de nesten. Het veelvuldig bezoek van ratten aan Artis schrijft men o.a. toe aan het dicht bij deze dierentuin gelegen depot van de Nederlandse spoorwegen, bestaande uit een reeks oude gebouwen, waar de ratten huisvesten. In Artis zijn al allerlei methoden toegepast om van deze plaag af te komen, doch zonder het gewenste succes. Zo heeft men een grote ratten- familie in de luren gelegd door alle vogels uit een grote volière te halen en in plaats van deze vogels een aantal strijdlustige katten in de vogeltehuizen op te sluiten. Toen de ratten 's avonds het vogeltehuis binnengingen werd er een ware slag onder hen aangericht Voederbakken Artis bezit ook een hondje, een echte rattenvanger, die er enige malen in is geslaagd binnen korte tijd dertig a veer tig ratten te doden, maar zelfs deze rat tenvanger lukt het niet een radicaal einde te maken aan de plaag. Nu gaat men op bepaalde plaatsen speciale voederbakken voor de ratten plaatsen. Wanneer de ratten eenmaal ge wend zijn aan deze voederplaatsen zal men dit voer vermengen met zwaar vergif, want opruiming moet er komen. PARIJS (Reuter). Antoine Pinay heeft laten doorschemeren, dat hij eventueel bereid is om de formatie van een nieuwe Franse regering op zich te nemen, maar dan onder één voorwaarde: het parlement zou hem speciale be voegdheden moeten geven. Hij was van mening, dat de volgende Fran se minister-president „uitgebreide economische en hervormingsbe voegdheden" nodig zou hebben, want waar wij vooral behoefte aan hebben, zei hij, is een grondige hervorming van het bestuursappa raat. (De regering-Mayeir is ten val gebracht, omdat het parlement zijn verzoek om speciale bevoegd heden niet wenste in te willigen.) President Auriol heeft gisteren acht ex-premiers ontvangen. De meesten wil den van het onderhoud niets meedelen, maar men verwacht, dat de kabinets crisis zeer moeilijk op te lossen zal zijn. Franse politici maken er zich vooral zorgen over, dat de conferentie tussen de Grote Drie reeds over drie weken zal plaats hebben en Frankrijk moet te gen die tijd een nieuwe regering bezit ten. Bovendien moeten er dringend fi nanciële maatregelen worden getroffen. Zo moet de schatkist een lening van tachtig milliard franc aan de Bank van Frankrijk terugbetalen, uiterlijk op 31 Mei. Vervolgens is daar de angstwek kend vermindering in de productie: die vas in Maart acht procent lager dan in de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. Tenslotte vereist de situatie detective-verhaal van de maand Dichtbij het blauwe water van de Middellandse Zee worclt een jong en mooi meisje dood onder een brug gevonden. En daarmee is het probleem geschapen, dat in het begin zo simpel lijkt, maar waaraan toch verscheidene ha ken en ogen zitten. Dit is het thema van ons nieu we detective-verhaal, dat de volgende week in het „Algemeen Dagblad" zal warden gepubli ceerd. Hieraan is wederom een prijs vraag verbonden, waarover na dere mededelingen volgen. Stadion geplunderd ROME. Ongenode gasten heb- ben zioh toegang verschaft, tot het i). pas in gebruik genomen Olympi- P- sche stadion 'te Rome en grote g: hoeveelheden schakelaars, kranen, electrisohe lampen en andere on- 3- derdelen van cle Jichtleiding, zoals koperdraad, buit gemaakt. Ze ge bruikten verversingen in het restaurant, waarna ze de benen namen. Maar toën-.zag stadion er uit als een door de vijand ont ruimde kazerne in de eerste dagen van de bevrijding. 'ü-kirirtrtrh^rickiK-h-ie-irtftrüirtrhififk-tiiririrü Ontsnapte gearresteerd Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De 26-jarige R. van de Oost, die Woensdagavond onder nog duistere omstandigheden uit de bijzon dere strafgevangenis te Scheveningen ontsnapte is gistermiddag te Hooge- veen door de politie aangehouden. Hij zal op transport naar Schevenin gen worden gesteld. De Haagse politie is er inmiddels van overtuigd, dat Van de Oost ge heel op eigen initiatief en zonder hulp van buiten heeft gehandeld. Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG Het informatie, bureau van het Rode Kruis, dat in d« oorlog en daarna en nu weer tijdens de watersnood zo nuttig werk heeft gedaan, zal in de loop van dit jaar worden geliquideerd. Bij gebrek aan middelen wórdt het actieve opsporings werk stopgezet. De directeur, de heer J. van de Vosse. blijft echter beschik baar voor het verstrekken van ge- gevens uit zijn 250.000 dossiers. Nieuwe vragen om inlichtingen over j vermisten druppelen trouwens nog I steeds binnen, en de correspondentie i met Duitse instanties over schadever- goeding aan oorlogsslachtoffers zal nog i zeker Twee jaar voortduren. DEN HAAG (A.N.P.) Het be drijfschap voor zuivel heeft van het Canadese ministerie van landbouw een zeer lovende brief over de kwa liteit van in het najaar 1951 gelever de roomboter ontvangen. Uit een partij van 500 ton gezouten boter, bereid uit ongezuurde room, werd, om ervaring op te doen, een kleine hoeveelheid achter gehouden en in een koelhuis geplaatst. Een jaar later, in November 1952, werd dit monster gekeurd. Gebleken is, dat aan kwaliteit niets was ingeboet. De opervlaktekleiir was een klein beetje veranderd. Nog een half jaar later werd het monster opnieuw aan een diepgaand onderzoek onderworpen. Opnieuw bleek, dat de smaak zuiver en zoet gebleven was. en dat de kwaliteit niet had geleden. Het monster is thans opnieuw in het koelhuis geplaatst, aldus de brief van het Canadese ministerie, hoewel de be- waringstijd thans ver buiten die van de normale handelsbewaring gaat. „Wij zijn zeer onder de indruk van de opmerke lijke houdbaarheid van deze boter" Voor het universitaire kankercen trum te Nijmegen is gisteren ten over staan van notaris F. H. G. J. Wolters de stichtingsacte verleden. Daarmee is het vierde universitaire kankercentrum in ons land een feil geworden. Amsterdam zal volgende week volgen. Een van de belangrijkste kwesties is: zullen de Gaullisten aan een nieuw te vormen regering deelnemen? Voordat zij tot een memo kabinet toetreden zullen zij zeker eisen, dat het plan voor een Europees leger wordt geschrapt, en men neemt niet aan, dal de katho lieke republikeinen daar ooit accoord mee zullen gaan. Zand niet vast genoeg Na dichting nieuw gat BRUINISSE (A.N.P.) Na deze week dag en nacht te hebben ge werkt om van het doodtij te kunnen profiteren voor de dichting van het dijkgat bij Sirjansland kon men gis termorgen om half acht zeggen dat het gat was gedicht. Doch omstreeks een uur gistermiddag ontstond op nieuw een gat van ongeveer tien meter in het pas opgespoten dijk- lichaam. De zandmassa bleek niet vast genoeg om de druk van het water te weerstaan. De teleurstelling hierover is natuurlijk bijzonder groot. Alle werkers die het er op hadden gezet het gat gisteren dicht te krijgen, zijn door het onafge broken werken van de laatste dagen zo afgetobd, dat thans niet verder meer wordt gewerkt om nog voor Pinksteren opnieuiw een poging tot afsluiting te wagen. De sluiting zal nu na Pinksteren geschieden. Men wijt de oorzaak van de mislukking aan het zand dat bij de dichting is gebruikt. Dat zou te fijn zijn. Goed zand is moeilijk te vinden. Koüdekerke Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de dichting van de inlaat bij Koüdekerke. aan de Westkant van Schouwen. Als dit werk gereed is heeft mén de beschikking over een droge pol der van zeventig ha welke de zware klei zal moeten leveren voor de dijk welke het grote gat bij Schelphoek zal moeten afsluiten. Deze dijk wordt vier km lang: Algemeen Dagblad brengt U: Mijn gedachten over de kroning van mijn nicht Elizabeth dooi de Hertog van Windsor op pagina 9 Bloemen voor Moll Advies van grondwetscommissie KAIRO (Reuter en A.P.) Bin nenkort zal generaal Nagib de oude Egyptische monarchie afschaffen en de republiek uitroepen, zo verwacht men in Egyptische politieke kringen. Daarmee zal er een eind komen aan de korte regering van Achm .d Foead, zoon van de verbannen koning Fa- roek, die met zijn zestien maanden nog te jong is om de betekenis van het koningschap te beseffen. 1V/TET hel mooie weer dut ons voor de -1- komende dagen is toegedacht, belo ven de vlaggetjesdagen, dit jaar voor het eerst drie in gelul, een nog mooier schouwspel op Ie. leveren dan vroeger ul het geval was. In Scheveningen, Vlaardin- gen en IJnruiden zullen, vandaag te be ginnen, de gepnvoiscerde schepen aan de vissershaven een feestelijke aanblik ge ven. Duizenden zulten weer over de kade lopen, naar dc schepen op hun best kij ken.en praten over de Hollandse nieuwe, die zij eind volgende week weer denken ie verschalken. Vlaggetjesdag in Scheveningen kan doorgaan doordat de Srheveningse vissers hébben besloten het dezer dagen ontstane conflict over de toepassing van de C.A.O. bij ,c leggen. Tn de vlootrevue voor Sche veningen is in zoverre wijziging gekomen, dat een deel van de schepen vanmorgen al tussen elf en twaalf zal uitvaren. Zij hébben te veel diepgang om een later ver trek te riskeren. Traditiegetrouw stonden gisteravond weer.vele honderden te Vlaardingen ge schaard rond het visscrsinonument, om aan de vooravond van Vlaggetjesdag dc zeelieden te herdenken, die tijdens de uit oefening van hun beroep het leven heb ben verloren. Sedert de abdicatie van koning Faroek in Juli van het vorige jaar zijn ér steeds geruchten geweest, dat Egypte een repu bliek zou worden, maa rnu is een grond wetscommissie van vijftig leden tot de conclusie gekomen, dat voor Egypte de republikeinse staatsvorm de beste is. Men zou de republiek Egypte willen, inrichten volgens Amerikaans model, dat wil zeg gen: de president is niet alleen staats hoofd maar tevens premier. Terwijl de president van Amerika echter bovendien nog opperbevedhebber van de strijd krachten is, zou men die functie in Egyp te willen toevertrouwen aan de vice-pre sident. De ministeries van binnenlandse zaken, oorlog en marine zouden worden bekleed door hoofdofficieren. Grotere kracht Men verwacht van deze hervorming een grotere stabiliteit voor het land en grotere kracht in de strijd tegen Enge land. Het land wordt momenteel bestuurd door een revolutionnaire raad, een mili taire commissie van dertien man en bur gerlijke ministers, het geheel onder lei ding van generaal Nagib. die de staats greep tegen koning Faroek organiseerde. De verbannen Faroek heeft in het verleden reeds te kennen gegeven, dat hij in ieder geval de voogdij over zijn zoontje, tot dusver nog de baby-koning wil behouden. Ex-koningin Narriman heeft haar echtgenoot in Maart verlaten en is teruggekeerd naar Egypte. Onder het regiem van Nagib zijn de tekenen der monarchie successievelijk uit het openbare leven verdwenen. Zo heet bijvoorbeeld de Egyptische, lucht macht niet, „koninklijke" meer. Kort ge leden heeft Nagib in een kranteninter view gezegd, dat de monarchie naar zijn mening „niet meer past in de tijd, waar in wij leven". De grondwet van 1923 schafte hij af, zodra hij in Juli aan de macht kwam. want die diende volgens hem slechts om ..Faroeks ambities te dienen" en „bevat te veel hiaten, waar de koning een dank baar gebruik van maakte". Geen perspectief In de Brits-Egyptische onderhandelin gen komt nog steeds geen perspectief. De Britten zijn in beginsel wel bereid om de zone rondom het Suez-kanaal, waar zij machtige verdedigingswerken hebben, te verlaten, maar zij blijven vast houden aan hun eis, dat Britse technici daar moeten worden gehandhaafd. De Britse regering beschouwt haar bases als te belangrijk dan dat zij die geheel aan Egypte zou kunnen overdragen. Men is er immers van overtuigd, dat Egypte niet de middelen bezit om de verdedi gingswerken op peil te houden. De Egvp- verdwijnen van de Britten en eerst daar- tenaren daarentegen eisen een volledig na zouden zij overwegen om eventueel toe te treden tot een gemeenschappelijke defensie-organisatie rondom de Middel landse Zee. Toen iedereen nog vol goede moed teas dat het gal in de dijk hij Sirjans land zou worden gedicht, werd de lucht foto gemaakt die wij hier afdrukken. Het gat ging ook dicht, gisterochtend, maar een paar uur later sloeg een nieu we bres in de dijk. i\'a Pinksteren begin nen de zwoegers opnieuw, weer met de hoop op succes in het hart. Nut weegt niet op tegen last ADMINISTRATIEVE BESLOMMERINGEN Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. De handeldrijvende middenstand zal. zijn vrijgesteld van omzetbelasting, wanneer de nieuwe wet op' de omzetbelasting' van kracht vvordt, maar dé kleinhandelaren btijveh wel verplicht een ingewikkelde administra tie te voeren. Zeer veel leden van de Tweede Kamer zien het nut van de verplich ting niet in, aldus het voorlopig ver slag over dit wetsontwerp. Het nut weegt zeker niet op tegen de last, die aldus wordt gelegd op ongeveer hon derdduizend mensen, die niets meer met de heffing van omzetbelasting te maken hebben. De kleinhandelaren moeten juist van de dergelijk admi nistratief werk worden ontlast, aldus deze Tweede Kamerleden. Niiet gesolliciteerd Nieuwsdienst Algemeen Dagblad DEN HAAG. In het komende na-j jaar zal luitenant-generaal I. A. Aler, chef van de luchtmachtstaf, de pen sioengerechtigde leeftijd bereiken. In een onderhoud, dat wij naar aanleiding daarvan met generaal Aler hadden, vertelde hij ons: Ik houd er rekening mee, dat ik op 1 November met pensioen zal gaan. Dat is de datum, waarop ik pensioen gerechtigd wordt en het is zeer wel mogelijk, dat de minister van Oorlog dan een opvolger van mij zal aanwij zen. Men is op grond hiervan vriend schappelijk gaan roddelen en men heeft mij toekomstige banen in de schoenen geschoven als president- directeur van de K.L.M. als opvolger Commodore J. J. Molldie 25 jaar pi loot bij de K-T..M. is, arriveerde giste ren' op Schiphol van zijn jubileum- vlucht uit Djakurla. Fan de stewar dessen krijgt hij een ruiker. Mies je: Vrij en blij! Verwachting tot Zaterdagavond: Warm en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtin gen. Zon op 4.36 tot 20-39. Maan op 15.08 tot 02-08. Zondag: Zon op 4.34 tot 20.40- Maandag: Zon op 16.19 tot 02.19. 4.33 tot 20.41. Maan op 17.32 tot 02.33. V.M. 28 Mei. Ongedwongen sfeer op Kastrup Nieuwsdienst Algemeen Dagblad KOPENHAGEN. Voor de laatste keer tijdens het bezoek van koningin Juliana en prins Bern- hard aan Denemarken heeft de wacht voor het koninklijke paleis gisterochtend het Nederlandse vor stenpaar de eerbewijzen gebracht. Om tien uur reden de auto's met Kóningin en Prins, die naar het vlieg veld vergezeld werden door koning Christiaan en koningin Ingrid, de poort van het slot Amaliënburg uit. Het afscheid op het vliegveld was kenmerketid voor de sfeer van het gehele bezoek. Er loerd gelachen en er werden hier en daar schouder klopjes uitgedeeld. Allen liepen onge dwongen op het platvorm van het vliegveld Kastrup rond. Daar sfond de Dakota, met de konink lijke standaard in top. te wachten. Op het laatste moment verschenen bok de prinsen Axel en Knud nog op het vlieg veld om afscheid van de hoge Neder landse gasten te nemen. Om half elf wferfi de laatste handdruk tussen gasten en gastheren gewisseld. Kort daarna verhief de Dakota zich in de lucht en zette koers naar Nederland, waar koningin Juliana en prins Bemhard gistermiddag om half twee op het vlieg veld te Soesterberg aankwamen. Luit.-gen. I. A. Aler van dr. Plesman, president-directeur van Fokker of bevelhebber van de Europese luchtstrijdkrachten in de cen trale sector. Dat is allemaal natuurlijk zeer vererend, zo zei ons generaal Alermaar de mensen zitten vervelend te kletsen, want als ik op 1 November met pensioen ga, weet ik heus nog niet wat ik zal gaan doen. Ik heb nergens naar gesolliciteerd. Het A.N.P. weet nog te melden dat luitenant-generaal Aler zal worden op gevolgd door generaal-majoor A. Ba- retta. Cari: Geen zorgen voor het Pinkstermenu. Ook dan weer zorgt C&njSïw* voor U. TEAROOM RESTAURANT 1 I I aan de voet van de Beurstoren 1EUKS1-LE1N 31 —35 ROTTERDAM I I I Hel weer in Europa Rapporten van gisteravond 7 uur: Helsinki weer wind m/s er. C. onbew. ZO 23 Stockholm regenbui ZZO 6 21 Oslo geh. bew. ZZW 3 15 Kopenh. z U 21 Amsterdam zw. bew. NVV 2 21 Edinburgh zw. bew. Z 8 Londen regen z 6 19 24 Luxemburg zw. bew. NNO 4 Parijs zw. bew. ONO 26 Bordeaux 1. bew. NW 28 Grenoble NNW 28 Nice geh. bew. W 23 Genève NO 4 29 Zurich regenbui NW 4 Locarno regen NW 24 Berlijn onweer 23 Frankfort zw. bew. X MUnchen zw. bew NNO 1 24 Wenen geh. bew. ozo 4 21 22 Innsbruck geh. bew. zw 3 temp. 719 gist. uur

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1