Drie toetsstenen voor de vrede Dulles noemt Korea Laos en Oostenrijk r SCHOUWEN WORSTELT EN KOMT BOVEN Warm weer houdt aan Egypte spoedig republiek? Britten ontkennen grond van McCarthy s klacht Kremlin straft vervolgers van artsen Mogelijk schoolvacanties in maanden Juni en Juli PIJNLIJKE ONMACHT 13e Jaargang, no. 119 Onafhankelijk Dagblad voor Rotterdam en Oinstn l cn Zaterdag 23 Mei i^oo HET EOTTERDAMSCH PAROL •itgave N.V. de Nieuwe Pers - Postgiro 398644 - Bankier: Amsterdamsdie Bank le Rotterdam - Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur: Sj. van der Schaaf Vrij, on verveer d Redactie en Administratie: Schiedamsevest 42 - Tel. 26400 (7 lijnen) Abonnementsprijs per week 47 ct; kwartaal 6,05; losse nummers 10 ot NEW DELHI. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. John Foster Dulles, heeft drie landen genoemd, waar Rusland de oprechtheid van zijn vredesbedoelingen kan bewij zen: Korea, Laos en Oostenrijk. Tot besluit van zijn bezoek aan India, zei Dulles op een persconferentie: „Ik betwijfel of een conferentie op hoog niveau met de Russische leiders zeer be langrijke resultaten kan opleveren, zolang het Sowjet-blok de oorlog in Korea en Laos bevordert en zolang het weigert de vrijheid te herstellen van Oostenrijk". Dulles verklaarde het eens te zjjn met India's vice-premier Radhakrisjnan, toen deze zei, dat de ontbinding van de Kominform een teken zou zijn van de goede wil van de Sowjet-Unie. Het belangrijkste thema van Dulles' verklaringen was: „De democratie kan doeltref fend werken, maar ze heeft een militair schild nodig, waar achter zij zich kan ontwikkelen." Op een vraag van een linkse jour nalist of de V.S. bang is voor de Sowjet-Unie. antwoordde Dulles vin nig: „Amerika is niet bevreesd voor het communistisch blok. Wij twijfe len er niet aan, dat wanneer de communistische landen een oorlog ontketenen, het einde hun totale vernietiging zou zijn." Hij voegde er echter aan toe dat de Verenigde Staten grote aandacht heeft voor alle bedreigingen van de vrede die oorlogsgevaar inhouden. Hij zei. dat als er een nieuwe oorlog komt. dat de komende totale vernie tiging van de gehele wereld zou be tekenen. Het Amerikaanse volk. zei Dulles, betaalt niet graag belasting. Het be seft evenwel, dat het niet als opeen eiland van welvaart temidden van een zee van ellende kan leven. Hij zei, dat de Amerikaanse economi sche steun aan Europa thans gelei delijk vermindert, daar de Europese landen de gevolgen van de oorlog te boven gekomen zijn. Het was zeer belangrijk, de le vensstandaard van de landen van het Midden-Oosten te verhogen en de welvaart van zijn bevolking te bevorderen om de kans te vermin deren. dat bet communisme er vaste voet zou krijgen. Het was echter evenzeer belangrijk, dat er een re gionale verdedigingsorganisatie in hot, Midden-Oosten zou komen, daar elk land afzonderlijk onmogelijk een eigen defensie zou kunnen bekosti gen. Dulles waarschuwde, dat het com munisme zich van het extreme na tionalisme bediende om de banden van landen met het Westen te ver breken en deze landen daarna „met de Sowjet-Unie samen te smelten." In het godsdienstige denken van CAIRO. Egypte zal binnenkort een republiek worden naar Ameri kaans model, aldus deelden Vrijdag goedingelichte Egyptische kringen te Cairo mee. De functies van president en pre mier zouden in een persoon worden verenigd, evenals die van vice-pre mier en opperbevelhebber van de strijdkrachten. De ministeries van Binnenlandse Zaken, Oorlog en Ma rine en Verbindingen zouden onder leiding van hoge officieren komen. Brits en Russisch Rode Kruis vragen staken Korea-strijd GENEVE. Het dagelijks be stuur van de Liga van Rode Kruis verenigingen heeft er op aangedron gen, dat alle vijandelijkheden in Ko rea voor een vastgestelde periode gestaakt zullen worden. De wapen stilstandsbesprekingen dienen in die tijd voortgang te vinden. Het voorstel werd ingediend door het Britse en Russische Rode Kruis en door het bestuur met algemene stemmen aangenomen. Reeds 70.000 Duitsers meldden zich voor Europees leger BONN. Ongeveer zeventig duizend Duitse beroepsmilitairen hebben zich reeds aangemeld voor dienstneming in het toekomstige Europese leger. Voor het kader van het Duitse contingent van dit leger heeft men ongeveer honderddui zend beroepsmilitairen nodig. De laatste tijd komen wekelijks drie duizend aanmeldingen van be roepsmilitairen en anderen bin nen. Ongeveer twintig procent van de gegadigden bestaat uit jongelie den, die nog niet gediend hebben. hot Midden-Oosten zag Dulles op zichzelf al een krachtige barrière te gen het communisme. Verwacht Amerika, dat de Aziaten de wapens zullen opnemen tegen Aziaten? vroeg een journalist. Pre sident Eisenhower beeft dat nooit gezegd, antwoordde Dulles. Hij heeft alleen gezegd, dat wanneer de vrije volkeren van Azië aangevallen zou den worden, het beter zou zijn zich zelf te verdedigen, dan de hulp van buitenlandse troepen in te roepen. Dulles is Vrijdag per vliegtuig uit New-Delhi in Karatsji aangekomen. Naar hij zei. was het doel van zijn komst „te luisteren en te leren." HET GAT bij de Schelphoek (Schouwen—Duiv eland) wordt nog steeds groter: nü is het al ongeveer 350 meter. Aan directe dichting valt niet te denken. Daarom heeft Waterstaat beslo ten een ringdijk te leggen, die minstens 3 kilometer lang moet worden. Midden in het over stroomde land waar als tries te getuigen van de rampnacht hier en daar een boerderij of een schuur boven het zilte water uit steekt werken mensen met de modernste machines bij de aan leg van de ringdijk. ANP-luchtfoto. Schouwen ontevreden over regeling vV atersnoodschade ZIERIKZEE. „Hoewel de ver goedingsmaatstaven voor verschil lende schadesectoren redelijk kun nen worder genoemd, zijn in het wetsontwerp Watersnoodschadere geling 1953 vele en vaak onbegrij pelijke onbillijkheden aan te wij zen, die het geheel beletten met waardering te begroeten." Aldus de conclusie van de Stichting „Nieuw Schouwen Duiveland" genomen tij dens haar jongste vergadering. Op vallend vond de stichting ook, dat de huisraadschade in het wetsont werp onvolledig is verzorgd. Gelet op het zwaai- getroffen zijn van deze streek wenste de Stichting dat voor Schouwen-Dui- veland een uitzondering wordt ge maakt. Door de omvangrijke dijk werken wordt het werkloosheid probleem op het eiland opgelost, hetgeen een financiële verlichting voor de regering betekent. Aantijgingen van Amerikaanse senator spatten als zeepbel uiteen LONDEN. De Britse regering heeft een onderzoek laten instellen naar aanleiding van de beschuldigingen van de Amerikaanse Senator McCarthy, dat Britse schepen vorig jaar communistische troepen langs de Chinese kust zouden hebben vervoerd. Dat onderzoek heeft „geen spoor van bewijs" op geleverd. En de Britse voorlichtingsdienst in Washington voegde er aan toe. dat de aanwijzingen zó vaag zijn, terwijl bovendien elk bewijs ontbreekt, dat men er eigenlijk niet op kan antwoorden of ze kan weerleggen. Opnieuw zijn McCarthy's „onthullingen" dus als een zeepbel uit elkaar gespat. Een woordvoerder van het Foreign Officie verklaarde, dat Engeland niet officieel zal antwoorden op McCarthys beschuldiging. In officiële kringen te Londen heb ben de beschuldigingen, dat de han del van Engeland met China is toe genomen, verbazing gewekt. De to tale Britse uitvoer en invoer naar en uit China in het afgelopen jaar wordt geschat op 7.5 millioen pond of op 0.1 Tn van Engelands buitenlandse handel. Zonnig en warm Weersverwachting geldig van Zaterdag avond tot Zondag avond: Droog, zonnig en warm weer met een zwakke tot matige wind uit uiteenlopen de richtingen. 24 Mei Zon op 4.34 uur onder 20.40 u. Maan op 16.19 u. onder 02.19 uur 25 Mei Zon op 4 33 tur onder 20.41 u. Maan op 17.32 u onder 02.33 uur. 26 Mei Zon op *92 uur onder 20.43 u. Mmn op 18.48 u. onder 02.19 uur. HF.T WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Helsinki Zw. bew. Z.4 23 C 0 n Stockholm Zw. bew. W. 4 21 2 Oslo Nevel Z.4 15 13 Kopenhagen Mist N. 2 21 5 Amsterdam Zw. bew. Z.Z.O. 4 21 0 Edinburgh Geh. bew Z.Z.W. 5 19 0.2 Luxemburg Zw. bew. N. 1 24 0 Parijs Licht bew Windstil 26 0 Bordeaux Onbew. Windstil 28 0 Grenoble Zw. bew. Windstil 28 0.6 Nice Licht bew N.N.W. 5 23 0 Geneve Onbew. Windstil 29 1 Zürch Onbew. Windstil 25 0 Zw. bew Windstil 24 1 Berlijn Onbew. N.W. 2 28 0,3 Frankfort Half bew. Windstil 27 0 München Onweer Z. 3 24 0 Wenen Licht bew Z.Z.0.1 21 0 Innsbruck Zw. bew. Windstil 22 0 Russen helpen twee Zweedse schepen STOCKHOLM. Twee ijsbre- kers en vliegtuigen van de Sowjet- Unie pogen sinds Donderdagoch tend hulp te verlenen aan twee Zweedse schepen, de „Hedera" en de „Normal", die in de Witte Zee, 150 mijl van Archangel in het ijs vast zitten. De Zweedse ambassadeur te Moskou had zulks, op verzoek van de redër der schepen, aan het Sow- jet-ministerie van Buitenlandse Zaken gpvraagd. Advies tot verhoging van de melkprijs in het Westen DEN HAAG. De algemene Vereniging voor Melkvoorziening (A.V.M.) :e 's-Gravenhage heeft besloten a 1 de in westelijk Neder- land gev 'igde detailhandel in consumpt nelk te adviseren, in gaande 24 Mei a.s. de prijzen per liter melk sn andere daarmede ge lijk te ste len artikelen bij afleve ring aan verbruikers met een cent per liter t verhogen. BIJ SIRJANSDAM (Schouwen- Duiveland) leek Vrijdag al de strijd gewonnen. Meter voor meter hadden de dijkwerkers het gat kleiner gemaakt en Vrij dagmorgen slaagden zij er in het laatste stuk te dichten. Maar de zee bleek toch nog sterker dan de kleine, zwoegende mensen: 's middags om één uur spoelde zij een tien meter lang stuk van het nieuwe dijklichaam weer weg. De tcorsteling begon op- nieurv enmet succes: van morgen icas het gat wéér dicht. Deze afsluiting is echter nog niet werkelijk veiligzodat alle aan dacht en activiteit nog nodig zijn. De ANP-luchtfoto werd ge maakt even voordat 't gat werd gedicht. MOSKOU. Nikolai Wasiliew, de Russische minister van staatstoezicht, heeft verklaard, dat de Russische re gering schuldige ambtenaren als Rvumin, voormalig plaatsvervangend minister van staatsveiligheid der Sowjet-Unie gestraft heeft. De straf maat is niet bekend gemaakt. Ryumin en anderen zijn gearres teerd op de beschuldiging valse aan klachten ingediend te hebben tegen een groep Russische artsen. Deze klachten leiden tot de arrestatie van de betrokkenen. De artsen, die als gevolg van .on toelaatbare methoden" bekend heb ben, we: n 6 April, drie maanden na de bekendmaking van het com plot, op vrije voeten gesteld. DEN HAAG. Het „Centraal Werkcomité Vacantie" heeft zich vorig jaar tot de ministerraad gericht met het verzoek leiding te geven bjj de regeling der schoolvacanties ten behoeve van de vacantiespreiding, die voor een aanzienlijk deel door het lager onderwijs wordt belemmerd. Een aantal andere organisaties richtte een dergelijk verzoek tot de regering. De minister van O.. K. en W. heeft nu aan het Centraal Vacantie Comité doen weten, dat er naar zün mening althans op het ogenblik geen aanlei ding bestaat om over te gaan tot instelling van een staatscommissie, die de door het centraal vacantiecomité aan de orde gestelde kwestie zou moe ten onderzoeken. Geen bezwaren uit onderwijskringen De minister stelt zich voor over de zomervacanties van de lagere scholen, o.m. het advies in te win nen van de Onderwijsraad om daarna zijn standpunt nader te be palen. De minister heeft twee schema's laten opmaken voor een vacantiepe- riode. die zich uitstrekt van resp. 8 Juli tot 1 September en van 22 Juni tot 1 September, waarbij ook spreiding mogelijk is. Deze schema's zouden beide toegepast kunnen wor den zonder dat de aansluitingen met andere vormen van onderwijs in het gedrang komen. Rekening houdend met het feit, dat meteorologisch de periode van ongeveer 15 Juli tot 1 September niet de geschikste is om vacantie te houden, heeft men op het departement nagegaan of het mogelijk is om de zomervacan- D E BILT. De warmte heeft thans deoverhand in Europa, meldt het K.N.NI.I. In Frankrijk stijgt het kwik in dc middag tot 28 graden en in Noord-Duitsland plaatselijk tot 30 graden. Een storing afkomstig van de Oceaan, die gisteren Engeland bereikte en vanmorgen boven Schotland was gelegen, veroorzaakte ook in ons land vrij veel bewol king. Deze bewolking neemt geleidelijk weer af. Beide Pinksterdagen Zal het vrij warme tot warme weer aanhouden, maar dicht bij de kust kan af en toe een koelere wind uit zee waaien. De kans op neerslag is voor morgen overdag gering maar daarna neemt de kans op onweer geleidelijk toe. tie te verschuiven naar de maan den Juni en Juli. Ook hier zijn de schema's voor samengesteld (resp. van 1 Juni tot 22 Juli en van 1 Juni tot 5 Augustus). Ook te gen invoering van deze schema's bestaan naar 's ministers aanvanke lijke mening, geen onoverkomelijke onderwijskundige bezwaren. Soldaten in Korea steunen Rampen fonds DEN HAAG. Het Nationaal Rampenfonds heeft een bedrag ont vangen van ruim f 30.500.dat bij eengebracht is door de verschillen de detachementen der Verenigde Naties in Korea. Hiervan is f 10.000.- geschonken door het Nederlands Detachement, de rest is door de bui tenlandse detachementen verzameld. Reeds vroeger was van het Neder landse Detachement een bedrag van f 8000.ontvangen. Fietser stak plotseling over; door auto gedood (Van onze correspondent) BREDA. Op de rondweg te Bre da vond Vrijdagavond een dodelijke aanrijding plaats. Dc 76-jarige F. Melzer stak met zijn fiets plotseling de weg over en werd door een pas serende auto, bestuurd door R. uit Breda, gegrepen en op slag gedood. De auto werd zwaar beschadigd. DE omstandigheden, waarondei- het kabinet-Mayer is gevallen duiden opnieuw op Frankrijk onmacht, zijn eigen problemen op te. lossen. De regering is het nodige ver trouwen ontzegd op een moment, dat een hoogst belangrijke samenspreking met in ieder geval Engeland en de V.S. en wie weet zelfs de Sovjet-Unie voor de deur staat en de financiële moeilijkheden des lands een krachtig en spoedig ingrijpen beslist noodzake lijk maken. Wij zwijgen dan nog maar van de gevolgen van deze crisis op de voortgang van de zozeer van Frankrijk's honding afhankelijke Europese opbouw. Over de onmiddellijke oorzaken van Mayers débacle geven de berich ten uit Parijs voldoende opheldering. Wij willen echter eens een poging doen, door te dringen tot de achter gronden van de zwakheid van Frank rijk, die zo'n zware zorg is voor de gehele vrije wereld, maar voor West- Europa wel in het bijzonder. Het is daarvoor niet nodig, terug te gaan tot de grote revolutie, die het gevolg was van het feit, dat het koningschap de aansluiting aan de nieuwere tijden en gedachten heeft gemist. Want uit deze I revolutie is toch een zelfbewust bui- gerdom te voorschijn gekomen, dat I tachtig jaar geleden na de Frans- Duitse oorlog nog kans zag, de bij de Vrede van Frankfort opgelegde zware j kosten in betrekkelijk korte tijd te I delgen. Het Franse gebrek aan aelf- I vertrouwen dateert, geloven wij, pas van de eerste wereldoorlog, toen de maatschappelijke verschuivingen de leidende bevolkingsgroepen voor bet eerst het besef bijbrachten, dat het einde van hun heerschappij naderde. De Franse vooruitstrevendheid is vaak overschat. Het ideaal van de gemid delde Fransman is nog altijd een rus tig en verzekerd burgerlijk bestaan, waarbij het lot van anderen hem niet zozeer interesseert. De burgerlijke zelfgenoegzaamheid is in het gedrang gekomen van het tijdstip af dat dui delijk werd, dat de belangen van de wel gestelden niet meer noodzake lijkerwijs overeenkwamen met die van de Franse staat. ER is enige hoop geweest, dat de ervaringen van de tweede we reldoorlog de vertrouwenscrisis, die Hitiers plannen zozeer heeft be gunstigd. zonden doen verdwijnen; maar zij is ijdel gebleken. Frankrijk voelt zich onzeker, ontevreden, onbe haaglijk. De beter bedeelden willen naar oude trant blijven leven maar beseffen diep in hun hart de onmo gelijkheid daarvan, de mindere man weigert, verantwoordelijkheid te aan vaarden voor een maatschappij waar in de krachten van het oude zich nog zozeer pogen te handhaven. Frankrijk kent wel sociale wetten; maar het in dividualisme laat aan sociaal gevoel maar weinig plaats. Zo is er sprake van een sterke en verlammende disharmonie in Frank rijk, waarvan het toenemend alcoho lisme waarschijnlijk een der drei- gendste symptomen is. De Middel landse Zee-landen weten vanouds wei nig van onmatigheid. Het brood, de olie, de honing en de wijn zijn sinds onheugelijke tijden de hoofdbestand delen geweest van het voedsel der hier wonende volken, welker natuur lijke levendigheid in het algemeen prikkels overbodig maakte. Wanneer nu de bisschoppen ernstig waarschu wen tegen het drankmisbruik, moet er wel iets niet in orde zijn met de geest van het Franse volk. In het politieke vlak is het commu nisme een typische uiting van deze disharmonie. Men kan niet zeggen, dat er armoede heerst in Frankrijk; maar wel heerst er een ontstellend ge brek aan solidariteit. Van wie is eigenlijk de staat? Niet meer van de welgestelden, die hem dan ook met evenveel hardnekkigheid als succes de belasting onthouden, maar toch ook niet van de arbeiders, van wie zeer velen alleen nog maar uitkomst verwachten van Moskou. DE remedie is moeilijk aan té geven en kan alleen door de Fransen zelf worden gevonden. Misschien is het beeld, dat wij heb ben gegeven, iets te donker gekleurd. Er moet stellig ook rekening worden gehouden met het Franse vermogen, oplossingen te vinden in schijnbaar hopeloze situaties. De bewegelijkheid van geest en het aanpassingsvermogen van de Fransen vormen altijd nog een waarborg tegen een vastlopen in ver starring of onmacht. Tocli kunnen kunstige formules of behendige schijnoplossingen, die kool en geit sparen, op de duur Frankrijk niet redden. Er moet een basis wor den gevonden voor een werkelijke ge meenschap, er moet weer vertrouwen groeien en gezond nationaal besef, dat evenzeer kan werken voor een verenigd Europa, als het overspannen sn overleefd patriottisme van thans er zich nog tegen keert. Laat ons dc hoop niet verliezen. MEDEDELING Op Maandag 25 Mel 1953 (2e Pinksterdag) zal ons blad niet verschijnen. Onze kantoren zul len de gehele dag gesloten zijn. De Directie

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1