Televisie leerde veel al experimenterend Engeland verwerpt klacht van McCarthy Geen samensmelting der Europese luchtvaartondernemingen BEELDJES Zutphen bouwt rans Drie A tout Zaterdag 23 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Tweede blad. Peter Zwart, decorbouwer en ,,kok!' in de keuken der T'.V.-geheimen HILVERSUM. Peter Zwart, kunstschilder-beeldhouwer, maar ook de leidende décorman van de Nederlandse Televisie Stichting is in ons land teruggekeerd van een trip naar Brussel en Londen. In Brussel heeft hij contacten gelegd met de televisiestaf, die daar over enige tijd zal starten. Men heeft de heer Zwart verzocht voor het oper.ingsprcgramma enige décors te ontwerpen in Londen. Bij de BBC. heeft hij een kijkje genomen in de grote décor-afdeling. Zijn bezoek daar gold meer in het bijzonder Alfred Wurmsser, de grote man van de „visual aids and animation", bij wie Peter Zwart indrukken opdeed op de wijze, waarcp men bepaalde bewegingen op kaarten aangeeft ter aanvulling van het gesproken woord. Nu de Nederlandse televisie in haar eerste experimentele periode al weer twintig maanden van arbeid achter de rug heeft, was het ook interessant van Peter Zwart eens het een en ander te horen over de geheimen van de televisie-keuken en zijn werk daar als „opperkok". Een ieder, die film en televisie wat beter kent, zal het niet vreemd in de oren klinken, dat niet alles, wat echt lijkt, ook echt is. Soms wordt er op het televisiescherm wel eens langs een weg gereden, die niet anders is dan een linnen lap van anderhalve meter, met mos aan de kant en hier en daar een klein nage bootst kilometerpaaltje. Soms is de binnenplaats van een burcht ook niet helemaal echt en een volle bioscoop zaal is niet anders dan een televisie monitor, een tekening er om heen en een paar echte „koppen" op de voor grond. En als de kijkers denken aan onmetelijke ruimten, dan zijn die er beslist niet, want de speelruimte in de Bussumse studio is nu eenmaal maar heel klein.... Toevallig. Peter Zwart werkt van de oprichting af bij de televisie. Toen hij op verzoek van Willy van Hemert het decor had gemaakt voor het openingsspel in Oc tober 1951 had hij niet vermoed, dat hij een jaar later in vaste dienst zou zijn van de N.T.S. Naast zijn veel zijdige en drukke arbeid èn voor de televisie èn als schilder en beeld houwer is hij nu in gedachten reeds bezig met de opbouw van een toekom stige decor-staf. Hij werkt koortsach tig hard, deze nog vrij jonge Larense kunstenaar. Zijn eerste decor-routine deed hij in vroeger jaren op, toen hij werkte aan de films van Joop Geesink. Eerst proberen. We hebben in die anderhalf jaar heel wat geleerd, vertelde hij. Het was Moderne Robinson op eiland MAHE (India). In Mahe is een ze kere Robert Fred Lee aangekomen, zwart verbrand en mager, die het ver haal van zijn zeeavontuur heeft ver teld: In 1950 vertrok hij uit San Diego (Californië) in zijn schoenertje van vier ton Zyklon genaamd, om geheel alleen een tocht om de wereld te ma ken. Op de Indische Oceaan werd hij door zwaar weer overvallen en hij strandde op een rif op een onbewoond eilandje van de Chago's archipel, ten zuiden van de zuidelijke tip van India gelegen. Hier leefde hij als Robinson Crusoë. Hij haalde voedsel, gereed schappen en allerlei voorraden uit het wrak van zijn vaartuigje en bouwde een hut. Tenslotte bouwde hij in drie weken tijds een vlot met een zeil en vertrok in westelijke richting naar Mahe. Het zeil was echter te klein en het vlot dreef met de stromen mee. Na 24 da gen was de voedselvoorraad uitgeput en Lee leefde twee weken van regen water. In uitgehongerde toestand kwam hij tenslotte bij Alphonse eiland aan, ongeveer 250 mijl ten zuid-westen van Mahe. De weinige eiland-bewoners, die leven van het verkopen van copra, verzorgden hem hier. Drie weken later kwam de co- praschoener, die Lee meenam naar Mahe. Hij kwam daar Donderdag aan. A. rkn wu ims NED. HERV. KERK. Beroepen te Aalst en Stad aan 't Haringvliet: A. M. Lïndenburg, voor heen predikant te Beekbergen. Bedankt voor Houten (Utr.): J. T. Doornenbal te Oene. Bedankt voor Oldebroek: (tweede predikantsplaats): K. v. d. Pol te Veenendaai. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Monster: S. van Bekkum te GiessenNieuwkerk. Bedankt voor Poortugal: J. H. van Halsema te Tholen. GEREF. KERKEN (ONDERH. ART. 31 K.O.) Beroepen te Hoogeveen: J. Francke te Rotterdam—Delfshaven. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen te Leeuwarden: L. G. C. Grabrandt te WilderVank—Veendam. allemaal experimenteel en proberen, vooral in het begin. Men heeft eerst de kleurenproblemen moeten oplossen en leren werken in grijs, omdat zwart en wit voor de televisie gevaar lijk en onbruikbaar zijn. Zwart, heel sterk belicht, heeft de eigenschap lichtgrijs te worden, wit maakt het beeld wazig. Met allerlei proefnemin gen kreeg men de zaak onder de knie en nu zijn er tabellen over wat kleu ren doen bij graden van belichting. Men staat bovendien steeds voor de opgave, dat de decors een minimum aan tijd, omvang en kosten moeten vragen. Vandaar dat men al spoedig overging tot het maken van enkele standaarddecors, die inmiddels al weer enkele malen zijn verbeterd. Deze blij ken een grote hulp bij de opbouw van voor de voor bepaalde uitzendingen benodigde decors. In korte tijd ver rijst daardoor in de studio met heel eenvoudige middelen een „grote zaal", een „binnenplaats van een kasteel", een „stationsgebouw" of een moderne „zuilenhal", die in feite niet meer is dan 72 latjes, maar een enorme diepte suggereert. Aanvankelijk werkte Peter Zwart alleen, schetsend en bouwend. Nu heeft hij hulpvaardige handen ter be schikking. Als de grotere plannen doorgang vinden, zal een gehele staf nodig zijn. Amerikaanse senator zal bewijzen leveren LONDEN. Van wel ingelichte zijde te Londen is verklaard, dat een diep gaand onderzoek is ingesteld vanwege do Engelse regering naar do juistheid van de beschuldiging, dat Britse sche pen het vorig jaar Chinese communis tische troepen hebben vervoerd. Er is geen spoor van bewijs gevonden. Het onderzoek werd door het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken gelast, na verklaringen, die werden afgelegd voor de subcommissie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat waarvan senator McCarthy voorzitter is. McCarthy zeide, dat twee Britse sche pen van een firma in Hongkong in 1952 Chinese communistische troepen langs de kust hadden vervoerd. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft verklaard, dat Engeland niet zal antwoorden op McCarthys be schuldiging. Niet Miss Liberty maar McCarthy PRESTATYN (Wales). Waarom vervangt men het vrijheidsbeeld (Miss Liberty genaamd) in de haven van New York niet door een stand beeld van MacCarthy? aldus ironi seerde Tom Obrien, de voorzitter van de acht millioen leden tellende Britse vakbond T. U. C. op de jaarvergadering van een vakvereni ging in Wales. Het was voor de tweede maal in een week, dat hij fulmineerde tegen de Amerikaanse „MacCormicks en MacCarthys". Hij zeide te hopen, dat de Amerikaanse toeristen in Engeland bij gelegen heid van de kroningsfeesten de nodige ondervinding van de Britse leefwijze zouden opdoen om thuis te kunnen waarschuwen voor de methoden in Amerika. (McCarthy is de Amerikaanse senator die overal met meedogen loos echte en gewaande communis ten opspoort. Red.) In officiële kringen te Londen heb ben de beschuldigingen, dat de handel van Engeland met China is toegeno- mene verbazing gewekt. De totale Britse uitvoer en invoer naar en uit China in het afgelopen jaar wordt ge schat op 7.5 millioen pond sterling of op 0.1 °/o van Engelands buitenlandse handel. Aan Francis Flanagan, de voor naamste raadgever der onder leiding van senator McCarthy staande sub commissie van de Amerikaanse senaat, die een onderzoek heeft ingesteld naar de handel tussen Oost en West, is Vrij dag de vraag gesteld of de subcom missie haar beschuldigingen met be wijzen kan staven. Hij antwoordde: Dit is inderdaad zo. N. a. v. de Britse klachten over de vaagheid der voor de beschuldigingen Tijdens het koninklijk bezoek aan De nemarken bracht Prins Bemhard een bezoek aan de vlieghaven van Kastrup. alwaar hij spoedig verdiept was in de technische details van een Link-trainer. Ontsnapte gevangene gearresteerd SCHEVENINGEN. Zoals we al be richtten is uit de bijzondere strafge vangenis te Scheveningen de 26-jarige Van O. ontsnapt. Gisteren heeft de gemeentepolitie te Hoogeveen hem ge arresteerd. Van O. is op transport naar Scheveningen gesteld. Gen. Navarre ontsnapt aan de dood PARIJS. Het vliegtuig waarin gene raal Henri Navarre de nieuwe Franse opperbevelhebber in Indo-China, zich naar de Franse sterkte Nasam begaf, is door afweergeschut van de Viët- minh geraakt. Het toestel kon een ge slaagde noodlanding maken. De stuur boordmotor werkte niet meer. aangevoerde bewijzen, zeide Flanagan: Wij kunnen niet meer zeggen dan wij hebben gedaan. Overwegingen van staatsbelang maken dat wij hier niets aan kunnen toevoegen. Senator McCarthy, die, als gemeld, in het marineziekenhuis van Wash ington is opgenomen voor een alge heel onderzoek van zijn lichamelijke gesteldheid, kon niet worden bereikt voor commentaar op de verklaring van de Britse voorlichtingsdienst et Wash ington. Mr Slotemaker te Wenen Wel meer samenwerking WENEN. Het valt te betwijfelen of het nodig of wenselijk is een Euro pese autoriteit voor Luchtverkeer op te richten, zoals gesuggereerd wordt door de Raad van Europa, aldus ver klaarde vandaag mr L. H. Slotemaker. directeur van de K.L.M„ op het con gres van de internationale Kamer van Koophandel te Wenen: Mr Slotemaker lichtte uitvoerig zijn gezegde toe en adviseerde geen op richting van één Europese Luchtvaart maatschappij, maar wel nauwere be trekkingen tussen de Europese lucht vaartondernemingen en een vrijer systeem van uitwisseling van handels rechten. Wel was hij voor een Euro pese raad van advies. Mr Slotemaker betoogde, dat de toestand in de lucht vaart niet zo slecht is als geschilderd wordt in het rapport van de economi sche commissie van de Raad van Euro pa, die vooral sprak van oneconomi sche concurrentie. -Het Air Research Bureau te Brussel stelt een onderzoek in naar verdere rationalisatie en coör dinatie der luchtvaart in West-Europa en komt hierover in Augustus met een rapport, dat van grote waarde zal zijn voor de komende conferentie. Al dit werk is verricht door de onderne mingen zelf op haar eigen initiatief. Indien er van inefficiency in de Europese luchtvaart gesproken mag Zutphen kreeg nieuw V.V.V.-bureau (Van onze correspondent). ZUTPHEN. Burgemeester S. de Jong heeft in zijn kwaliteit van voor zitter van de V.V.V. Zutphen Vooruit het nieuwe inlichtingenbureau van de vereniging op het Stationsplein offi cieel geopend in tegenwoordigheid van verscheidene genodigden. In een korte toespraak heeft de burgemeester gewezen op de functie, welke het gebouwtje kan en dient te verrichten in het vreemdelingen- en toeristisch verkeer, zowel voor Zut phen als de omliggende plaatsen. Tijdens de receptie in hotel Spaan heeft hij nog eens de klemtoon gelegd op de noodzakelijkheid voor Zutphen Vooruit om activiteit te ontplooien. In het nieuwe bestuur is wel eens de vraag gesteld, hoe men eigenlijk durfde met de geringe inkomsten. Daarmede typeerde de heer De Jong, welke offers er zijn gebracht. Een en ander zou niet mogelijk zijn geweest zonder de steun van de provinciale V.V.V. en van de heer Vet. Opnieuw gat in dijk van Sirjansland BRUINISSE. Nadat gistermorgen het gat in de dijk van Sirjansland was gedicht, is gistermiddag om streeks één uur opnieuw een gat van ongeveer 10 meter in het pas opge spoten dijklichaam ontstaan. De opge spoten zandmassa bleek niet vast ge noeg om de druk van het water te weerstaan. De teleurstelling hierover is natuurlijk bijzonder groot. Alle werkers, die het er op hadden gezet het gat dicht te krijgen, zijn door het dag en nacht werken van de laatste dagen zó afgetobt, dat thans niet ver der meer wordt gewerkt om nog vóór Pinksteren opnieuw een poging tot af sluiting te wagen. De sluiting zal nu nê Pinksteren geschieden. Men wijt de oorzaak van de misluk king aan het zand, dat bij de dichting is gebruikt en te fijn zou zijn. Om goed zand te vinden, heeft men vroe ger reeds verscheidene weken moeten zoeken. FEUILLETON De verdwenen door Patricia Wentwortfa HOOFSTUK XXVI. Juffrouw Silver bleef tot na drieën op White Cot tage. Toen ze haar mantel, haar geel halsbontje en haar warme wollen handschoenen weer aantrok, was één kant van het voor de kleine Josephine Burkett bestemde manteltje voltooidJa, ze was al aan de andere kant begonnen. Ondertussen had ze het klaargespeeld, uit de mond van Rietta Cray alles wat deze wist van de gebeurtenissen op de avond tevoren zo uitgebreid mogelijk te vernemen en een kort gesprek met Fancy had nog enkele aan vullende bijzonderheden opgeleverd. Fancy was trouwens maar al te begerig om iemand, niet van de politie, die Carr en juffrouw Cray wilde helpen, zoveel ze kon in te lichten, 't Zou nooit in haar hoofd zijn opgekomen, dat een vriend of vriendin je wel eens aan de politie zou kunnen verraden en daarom sprak ze zonder omwegen. Juffrouw Silver kreeg uit Fancy's verhaal dan ook een bijzonder „sprekende" indruk van Carrs gedragingen nadat hij het portret van James Lessiter had ontdekt! „Hij keek zo akelig" Fancy rilde bij de her innering „en was zo wit als een doek. Ik werd er heus bang van. Juffrouw Cray schrok ook toen ze de kamer binnenkwam en riep: „Carr!" Ja, het was angstwekkend! Ze legde haar hand op zijn arm, maar hij nam er geen notitie van en wees enkel op het portret, terwijl hij vroeg: „Is dat James Lessiter?" En toen ze „ja" zei, riep hij uit, dat dit de man was, naar wie hij had gezocht, de man, die Marjory had meegenomen. Ze was zijn vrouw, weet u en als u 't mij vraagt, kon hij haar best missen, maar toch riep hij: „nu heb ik hem" of iets van dien aard en rende het huis uit, de deur achter zich toeslaand. Ik wist dat hij driftig was, maar zó had ik hem nog nooit gezien". Juffrouw Silver had, met een kuchje, gevraagd, of Fancy die interessante bijzonderheden aan hoofd inspecteur Drake had meegedeeld, maar met een blos van verontwaardiging was het meisje tegen zulk een verdenking opgekomen. „O, neen, juffrouw Silver, dat niet! Ja, die heren laten je soms dingen zeggen voor je het weet, maar ik heb hun niet verteld, wat Carr zei dat zou ik nooit doen!" Daar Carr Robertson dadelijk na de maaltijd was uitgegaan, kreeg juffrouw Silver geen gelegenheid ook hem vragen te stellen. Intussen had ze h.i. nu al stof genoeg tot nadenken. Terwijl ze over het dorpsplein liep, zag ze dominee Ainger uit het hek van de pastorie komen en langs het vijverpad in de richting van White Cottage gaan. Indien hij, wat waarschijnlijk was, Rietta Cray ging bezoeken, hoopte juffrouw Silver vurig, dat hij zich tactvol zou gedragen. Ze hóópte het, doch ondervinding had haar geleerd, dat mannen zelden tactvol zijn. en verliefde mannen vrijwel nooit. Men zei, dat de dominee op juffrouw Cray verliefd was, maar als zij die liefde had beantwoord, zouden ze toch zeker al jaren getrouwd zijn. En als zijn gevoelens niet door haar gedeeld werden, zou ze op dit ogenblik allerminst naar een opwindend tweegesprek ver langen. Al voortwandelend schudde juffrouw Silver nauwelijks merkbaar het hoofd. Ondanks al haar eerbied voor mannelijke gevoelens en toegevendheid jegens mannelijke tekortkomingen, had ze vaak ge constateerd, dat op ogenblikken van ernstige span ning een man hopeloos een sta-in-de-weg kon zijn. Ongeveer hetzelfde voelde Rietta Cray, toen ze de deur voor de bezoeker opende. Hij was er doel bewust heengelopen, had heftig met de ouderwetse klopper gewerkt en Rietta dadelijk na haar ver schijning bij de arm naar de zitkamer gebracht, luid en opgewonden informerend, wat al die „nonsens" moest betekenen. Toen hij echter haar bleke, ver moeide gezicht zag, nam hij haar handen in de zijne en zei op vriendelijker toon: „Lieve kind, lieve kind, je moet het je niet zo aantrekken. Alleen een belachelijke, stomme gek zou jou, hoe dan ook, met zoiets in verband brengen Terwijl dominee Ainger sprak, had zijn stem, prachtig geschikt voor de kansel, zich nog uitgezet en op deze korte afstand vond Rietta ze wel wat overweldigend. Ze trok met enige moeite haar han den terug en zei: „Dank je Henry". „Ik heb nooit zowat beledigends gehoord! En dat alleen omdat jc de man een kwart eeuw geleden hebt gekend!" (Wordt vervolgd) worden, aldus mr Slotemaker, dan moet dit vooral geweten worden aan de regeringen zelf. die dikwijls aller lei beperkende maatregelen afkon digen, die zuiver gedicteerd'zijn door overwegingen van protectionisme. Een vrijer systeem van uitwisseling van handelsrechten zal een gezonde en economische samenwerking sterk- ver beteren en grotere mogelijkhedeq en lagere tarieven brengen voor de ge bruikers van het luchtvervoer. De resolutie werd aangenomen. Tito laat het Westen niet in de steek BELGRADO. Maarschalk Tito is niet van plar zijn Westelijke gealli eerden in de steek te later* en de zijde van de Sovjet-Unie te kiezen. In een toespraak op het militaire vliegveld Batajnica bij Belgrado sprak de maar schalk geruchten tegen, volgens welke Zuid-Slavië onderhandelde over terug keer in het Sovjet-blok. Wij zullen onze geallieerden nooit in de steek la ten, zolang deze correct zijn in hun betrekkingen, aldus verklaarde hij. Tito zei voorts, dat sedert Stalins overlijden het aantal incidenten aan de Zuidslavische grenzen met staten van het communistische blok was ver dubbeld, doch hij zou blijven streven naar normale, draaglijke betrekkingen met alle buurstaten. (Van onze correspondent). ZUTPHEN. Op de dag, dat de David Evekinkstichting 105 jaar be stond, Woensdag jl„ kwamen 25 wo ningen, die de stichting liet bouwen in het Staatsliedenkwarlier, gereed. Naar aanleiding hiervan hield het be stuur een bijeenkomst in het bestuurs- lokaal aan de Berkelsingel. Na de 27 woningen van de stichting in het Warnsveldsewegkwartier, Ss het huizenbezit gelijk gebleven. In de periode tussen 1930 en 1940. aldus d.e voorzitter, de heer G. F. Klaassen, was de woningnood niet zo nijpend en bovendien konden de bouwverenigin gen daarin toen voorzien. De schade,- welke vele woningen in de oorlogs jaren opliepen, werd zo spoedig mo gelijk hersteld. Op verzoek van het gemeentebestuur werden in 1947 en kele Oostenrijkse woningen gebouwd. Het bouwen van woningen aan de Kreynckstraat en de Warnsveldseweg kon geen doorgang vinden. Niettemin leefde bij het bestuur de gedachte om de woningnood te lenigen. En zo werd op 30 Juni 1952 tot het bouwen van 25 woningen in het zg. Vijverplan overgegaan. De voorzitter dankte alle personen en instanties, die zulks verdiend had den. Hij deelde mede, dat het bestuur reeds nieuwe plannen heeft, nl. het bouwen van 28 woningen, eveneens in het Staatsliedenkwartier. Wanneer deze gereed zijn, heeft de stichting de beschikking over 262 arbeiderswonin gen, 18 middenstandswoningen en 10 Oostenrijkse houten huizen. Bridgen in de huiskamer Er zijn verschillende systemen, welke een openingsbod van 1 in Sans Atout aanbevelen. Men onderscheidt daarbij veelal een sterke en een zwakke S.A. en zowel het een als het ander heeft bij sterke spelers vurige aanhangers. Over het algemeen echter is het bij huisbridgers, dus bij de categorie die niet in club- of wedstrijdverband speelt, aan te bevelen alleen een sterke S.A, te spelen. Om dit openingsbod te doen, moet men over minstens 13 pun ten beschikken en geen lange kleur hebben. De partner geeft dan zijn langste kleur aan, of, wanneer hij deze niet heeft, antwoordt hij 2 in klaveren. Heeft de openingsbieder 15 of 16 punten, dan kan hij na het afwijzend antwoord van 2 klaveren trachten of er soms toch een lage 5-kaart bij zijn partner zit en 2 in S.A. noemen. Dan is het bijbieden met een 5-kaart, al is deze laag, geoorloofd, al moet er de els aan verbonden worden dat toch vijf of zes punten zitten. De ope ningsbieder weet dan in ieder geval dat hij slechts op weinig kan rekenen en kan dan zijn eindbod vaststellen. Gewoonlijk zal dat dan neerkomen op het spelen In de vijfkaart, door de partner genoemd. Zit er bij de partner echter geen 5-kaart of ontbreken de vereiste 5 cf G punten, dan kan hij het zwakte-bod herhalen, dus 3 in klaveren bieden, of passen. Dat dient men van tevoren onderling te overleggen, opdat er geen misverstanden ontstaan. Deze zijn er toch reeds genoeg en behoeven niet nodeloos vermeerderd te worden.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2