Twee eeuwenoude kroningsattributen Romantische en veelbewogen geschiedenis Zangersfeest in Berg en Bos Wederom levenslang geëist wegens drievoudige moord Benelux moet niet uitgesteld worden lang' er Kostprijzen in België te hoog om concurrerend te zijn Nederland houdt voet bij stuk Dijkgat gedicht Vrtfdag 22 Mei 1953. NIEUWE APELDOORNSE COURANT Derde blad De stoel en de steen (Van onze Londense correspondent Link van Bruggen). In het schaduwrijke en schilderachtige interieur van de Westminster Abbey bevindt zich een typisch gewrochte en men zou haast zeggen: ongemakkelijke stoel, die sinds meer dan zeshonderd jaar in het brand punt der Engelse kroningsplechtigheden heeft gestaan. De zetel, niet anders dan kroningsstoel genoemd en alleen voor de kroning van een vorst of vorstin gebruikt, geldt als één van de kostbaarste meubelstuk ken ter wereld. Toch heeft hij in het jaar 1300, het jaar, waarin koning Edward II opdracht gaf deze „Coronation Chairte maken, niet meer dan vijftig gulden gekost Schots nationalisme Zo op het eerste gezicht is de twee meter hoge stoel niet zo indrukwek kend als vele andere oude meubel stukken. Het is eigenlijk niet meer dan een eenvoudige, eikenhouten zetel met naar beneden gerichte arm leuning, een hoge, in een punt uitlo pende rug en vier poten in de vorm van een leeuw. Nog vaag te herkennen sporen wij zen er op, dat de Engelse kronings stoel er vroeger heel wat imposanter heeft uitgezien. Er zijn overblijfselen van verguldsel en glas-mozaïek te ontdekken en de binnenkanten schij nen oorspronkelijk beschilderd te zijn geweest. Volgens deskundigen zou 't rugpaneel een portret van Eduard de Belijder hebben vertoond, zomede dat van het symbool van het koning schap: de leeuw. Onder de zitting van de stoel be vindt zich een soort vak, dat alleen aan de voorkant open is. En in deze ruimte ligt de zg. Stone of Scone, de legendarische Engelse kronings steen, welke in 1950 door Schotse na tionalisten gestolen werd en na een afwezigheid van 109 dagen naar zijn plaats van herkomst terugkeerde. De Steen Ook de Stone of Scone ziet er on aanzienlijk uit. Lelijk zelfs! Het is een ruw gehakt stuk roodgx-ijs zand steen met een lengte van ongeveer zeventig centimeter en een breedte en dikte van respectievelijk vijftig en dertig centimeter. Aan beide zijden zit een ijzeren ring waarschijnlijk aangebracht om de steen aan een paal te kunnen dragen en op de bovenkant heeft een lekenhand een monster van 'n Latijns kruis gekerfd. Maar ondanks zijn onaantrekkelijk heid en zijn onfraaie versieringen heeft de Stone of Scone een roman tische en veelbewogen geschiedenis achter de rug. Sommigen beweren, dat de steen aartsvader Jakob tot hoofdkussen heeft gediexxd, toen hij over die in de hemel reikende ladder met engelen droomde. Volgens ande ren is de Stone of Scone de door druïden gebruikte „heilige steen" van Ierland, welke later de zetel van de pi'iester en dichter St. Columba zou zijn geweest. Al deze theorieën zijn echter met geen mogelijkheid te bewijzen. De Stone of Scone wordt voor het eerst in 1249 genoemd, toen koning Alexan der III van Schotland, zittend op het ruwe gevaarte, gekroond werd. En toen koning Eduard II Schotland aan zich onderwierp, bracht hij de steen naar de Westminster Abbey over (1298), omdat hij vreesde, dat de ver weerde reliquie het Schotse nationa lisme wakker zou houden. De Abdij van Scone, waar de Schotse konipgen in het verleden werden gekroond, mocht volgens hem geen pelgrimsbe stemming worden, of een plaats, waar de Schotten tegen hem konden sa menspannen. Twee jaar later gaf dezelfde Eduard zijn goudsmid opdracht een bronzen kroningstoel te smeden, wel ke als rustplaats voor de Stone of Scone zou kunnen dienen (de stoel is tenslotte van hout gemaakt, omdat Eduard op éen goed moment al zijn geld voor 'n expeditie naar Frankx'ijk nodig had). De steen behoort daarom niet zo zeer bij de stoel, doch de stoel eerder bij de steen. De kroningsstoel heeft de West minster Abbey slechts twee keer in zijn lange leven verlaten. In 1657 is hij naar de honderd meter verder liggende Westminster Hall overge bracht voor de „installatie" van Oli ver Cromwell als Lox'd Protector van Engeland. En in de tweede wereld oorlog is hij in de kathedraal van Gloucester opgeborgen geweest, om dat men bevreesd was, dat de. West- minster Abbey door Duitse bommen geraakt zou worden. Stroomlijn In vroegere eeuwen heeft men be slist minder goed op de waax-devolle ki-oningsstoel gepast. In de zitting, de rug en in de zijpanelen tenminste, zijn tientallen namen gekerfd, terwijl overal stukjes en hoekjes zijn afge broken. Men beweert zelfs, dat het ministerie van Openbare Werken in 1821 een paar uitstekende delen van de rugleuning heeft laten afzagen, omdat de toenmalige vorst, koning George IV, er behoefte aan voelde de stoel te moderniseren en wat te troomlijnen Een ieder, die de gevoeligheid der Engelsen voor traditie en historie kent, kan zich de beroering in het land voorstellen, toen de Stone of Scone op Kerstavond van het jaar 1950 gestolen werd. Alle opsporingen bleven aanvankelijk vruchteloos ook de in Nederland gewerkt heb bende helderziende Peter Hurkos is er nog aan te pas gekomen doch meer dan drie maanden later werd hij door de dieven, een aantal fana tieke Schotse nationalisten, opgege ven. De steen werd geheel onbe schadigd in de Abdij van Arbroath teruggevonden, dezelfde plaats, waar de Schotse baronnen in 1330 bijeen zijn gekomen teneinde zich tegen de dominerende invloed van Engeland te verklaren. Een symbolischer plaats hadden de Schotse nationalisten moeilijk kun nen vinden. Maar hun met bedrei gingen gepaard gaand verzoek, dat de steen naar een kathedraal in Edin burgh moest worden overgebracht, is niet door de Britse regering ingewil ligd. De Stone of Scone ligt nu weer op zijn oude plaats, deze keer veran kerd aan de stoel, waarop koningin J ontstoken, die de Westminster Abdij Elizabeth II tijdens het hoogtepunt van de kroningsplechtigheid zal zit- t"dens kronmgsteeslen zal .Ham.- ten. I neren. Vanaf heden is onze zaak weer ge makkelijk te bereiken, ook voor hst autoverkeer, via HoofdstraatNieuwstraat. In Londen werd de proef verlichting „Kunst en Strijd" herdenkt 35-jarig bestaan Ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan in de afgelopen wintei-, heeft de gemengde zangvereniging „Kunst en Strijd", alhier, een zangersfeest georgani seerd, dat Maandag 25 Mei, Tweede Pinksterdag, in het Openluchttheater van Berg en Bos gehouden zal worden. Aan dit feest, dat om half drie in de middag begint, zullen deelnemen „Kunst en Strijd", dir. Gerrit van de Graaf! „De Stem des Volks" te Ochten, dir. K. Goedings, „Ontwaakt" te Gorssel, dir. J. A. Weyenberg, „Kunst en Arbeid", te Rhenen, dir. Willem Vermey, „De Vrije Stem" te Renkum, dir. P. Verheyen, „Kunst na Vergif in het eten van argeloos gezin ARNHEM. De procureur-generaal van het gerechtshof, mr N. S. Hoekstra, heeft tegen de 53-jarige landbouwer D. J. L., te Hcelweg bq Varsseveld wegens drievoudige moord op zqn buren, bevestiging gerequireerd van het vonnxs van de Arnhemse rechtbank, nl. levenslange gevangenisstraf. Dader keek onbewogen naar doodstrijd L. heeft 29 Juli 1952 een hoeveelheid Parathion gemengd in de andijvie- stamppot van de boerenfamilie Te Lin- dert. Door dit uitzonderlijk zware ver gif stierven onder ontzettende pijnen de 45-jarige Bernard, de 52-jarige Mien en de 54-jarige Gerrit te Linde rt. Het was de bedoeling van de cynische dader zich de spaax-duitjes van deze brave, eenvoudige boerenmensen toe te eigenen, hoewel hij zelf een saldo van f 500 op de spaarbank had. Nadat L. onbewogen had staan kijken naar de verschrikkelijke doods strijd van zijn drie buren twee broers en een zuster nam hij deel aan het luiden van de doodsklok, overeenkomstig de in deze streek be staande „Noaberplicht" (nabuurplicht). De psychiater dr J. Schnitzler achtte het onaannemelijk dat verdachte zijn slachtoffers alleen maar had willen bedwelmen. Hij was te -berekend om R.K.-vakbeweging adviseert Geleidelijke aanpassing echter gewenst BRUSSEL Aan het einde van de te Brussel gehouden bijeenkomst van de Katholieke vakbonden der Bene- luxlanden is een communiqué uitge geven waarin o.a. wordt verklaard dat de moeilijkheden, die zich de laatste tijd in Beneluxverband voor doen, slechts tendele een gevolg zijn van de ongelijke concurrentievoor waarden in Nederland en Belgic. Deze moeilijkheden vloeien even eens voort uit de door derde landen gevoerde politiek alsmede uit struc turele problemen welke samenhan gen met de werkloosheid. Uit deze overwegingen, aldus het communiqué moet men de couclusie trekken, dat de opzegging der reeds gesloten Be- neluxaccooi'den ten sterkste is af te raden. De huidige moeilijkheden wij zen integendeel uit dat het tot stand komen van de volledige economische unie hetgeen met zich brengt de oprichting van Benelux-organen niet langer mag worden uitgesteld. Om tijdelijke moeilijkheden, welke zich in elk der landen met betrek king tot bepaalde bedrijfssectoren kunnen vooi-doen, op te lossen, is het evenwel nodig in het definitieve ver drag van de economische unie bepa lingen op te nemen, die een geleide lijke aanpasing van deze sectoren aan de Beneluxmarkt, mogelijk moéten maken. Ook een vrijere loonvoi'ming in Nedei-land moet krachtig worden nagestreefd. Aan het hoofd van de Belgische afvaardiging stond de voor zitter van het Belgische algemeen Christelijk vakverbond, terwijl de Nederlandse afvaax'diging werd ge leid door de voorzitter van de Katho lieke Arbeidersbeweging, de heer Middelhuis. niet te beseffen dat de verdenking van diefstal, gezien zijn verleden, meteen op hem zou zijn gevallen. Daarvoor heeft L. zich veilig willen stellen, aldus dr S. Op een vi-aag van de president waarom hij in hoger beroep was ge gaan, zei L., die een gebroken indruk maakte, dat hij de straf te hoog vond, aangezien hij de dood van de familie T. L. niet had bedoeld. Hij bleef er bij, dat hij de mensen alleen had willen verdoven tijdens hun middagdutje. Hij zou dan het huis ongestoord hebben kunnen doorzoeken naar geld. De procureur-generaal, mr H. S. Hoekstra, noemde het ten laste ge legde een verschrikkelijk misdrijf. Ge lukkig komt iets dergelijks practisch nooit voor. Wij mogen nog van geluk spreken, dat er niet meer slachtoffers zijn gevallen, onder wie verdachtes bi-oer. Uit de stukken blijkt, aldus mr Hoekstra, dat alles uit koude heb zucht is gebeurd. Volgens het oordeel van de procureur-generaal is ver dachte volkomen toerekeningsvatbaar. Dat hij de bedoeling zou hebben ge had de mensen alleen maar te ver doven wees de procureur-generaal van de hand. De verdediger-, mr Arnold, achtte het een cardinale vraag of verdachte heeft willen doden of bewusteloos wil len maken. Het vonnis van de Arnhemse rechtbank achtte pleiter niet overtuigend! Pleiter zeide sterk afwijzend te staan tegenover de suggestie, dat hier de dood een kans bood op veilige dièf- stalpleging. De dader kende toch zijn eigen verleden. Hij kon toch weten, dat men hem terstond zou verdenken. Pleiter was van oordeel, dat levens lange gevangenisstraf te zwaar is en gaf een speciaal psychiatrisch onder zoek door prof. Baan in overweging. Tramstaking in België BERGEN. Het trampersoneel in- 't Doornikse, de Borinage en het Cen trum heeft een 24-urenstaking ingezet als protest tegen de overplaatsing van 27 personeelsleden met meer dan 13 jaar dienst van Doox-nik naar Luik. Deze staking, die onverwachts is ge komen, heeft 't Henegouwse bedrijfs leven ernstig verstoord. Arbeid" te Tiel, dir. K. Goedings, „De Stem des Volks" te Nijmegen, dir. Bart van Mechelen, „Deventer Volksstem" te Deventer-, dir. H. Renssen, „De Stem des Volks" te Zutphen, dir. Gerrit van de Graaff en „De Vrije Stem" te Arn hem, dir. Jan van Beekum. Aan het Zangersfeest gaat des mox-- gens eexx generale repetitie vooraf op de weide, naast het Beekpax-k, aan de Badhuisweg, Vandaar wandelen de deelnemende verenigingen omstreeks kwart voor twaalf naar het Raadhuis plein, waar voor het Gemeentehuis, onder leiding van Gerrit de Graaff, de Strijd!iederenfantasie no. I, van S. Al- tink, ten gehore zal worden gebracht. Het muziekcorps „Crescendo" uit Ax-xxhem, zal deze massazang, welke om 12 uur een aanvang neemt, begeleiden. Om half één gaan de koren in op tocht naar de congreszaal van Bei-g en Bos. Route: Hoofdstraat-Korenstraat- Asselsestraat-Jachtlaan-J. C. Wilslaan- hoofdingang van B. en B. Het zangersfeest wordt in het Open luchttheater gehouden. Daarvoor is de toegang aan het einde van de Asselse- weg, bij boswachter Verschuur. Dit in verband met een voetbalwedstrijd op het A.G.O.V.V.terrein. Het kinderkoor „De Jonge Stem" uit Arnhem, vex-leent medewerking. Nijma Nijmegen bestaat vijf en twintig jaar NIJMEGEN. Een industx-ie, die van de geboorte in 1928 af, worstelend tegen de ongunst van de crisistijd en nadien tegen die van de oorlog, groot geworden is, de N.V. kunstzijdespin nerij NYMA, is een kwarteeuw oud. De productie van de NYMA begon op 10 October 1929 met een reeks proe ven, die niet werden stopgezet op de „zwarte Dinsdag" van 29 October, de beurskrach van New York. Vechtend tegen protectie en contingentering, de valuaties en px-ijsbederf bleef het jonge bedrijf in leven en groeide zelfs tegen de verdrukking in. Voor oorlogsschade bleef men gespaai-d. Na de oorlog is het bedx-ijf enorm uitgegroeid. Het systeem van continu- spinnen, waarbij één machine alle be werkingen van spinnen, nabehandelen, drogen en twijnen in tien minuten Weer per trein naar Goes GOES. Voor het eerst na de ramp is gistermiddag een geladen goederen trein door de overstroomde Kruinin- gerpolder gereden. Hiermede is het goederenvervoer per spoor tussen Ber gen op Zoom en Goes weer in beperk te mate hersteld. De lijn is namelijk wegens laag water slechts een uur per dag vrij en er kan dan een trein van en een trein naar Goes passeren. Het veiwoer over de lijn is beperkt. De trein, die voor het eerst heeft ge reden, bestond uit vijftig goederen wagens, waarvan er 28 met kolen wa ren geladen. De ingebruikneming van deze lijn geschiedde geheel onofficieel. verricht, in plaats van in twee dagen, werd ingevoerd. Tal van vex-nieuwingen en uitbrei dingen zijn thans gereed. BRUSSEL. De voorzitter van het verbond der Belgische Nijverheid heeft tijdens een lunch te Brussel verklaard, dat België in zijn geschiedenis nimmer zo'n gunstige periode heeft gekend als thans het geval is. Sedert vorig jaar overtreft het nationale inkomen de fr 300 milliard, terwijl de productie zich stabiliseert op een niveau dat 20 procent hoger ligt dan voor de oorlog. In 1951 en 1952 bereikte de uitvoer recordcijfers en hoewel intussen een achter uitgang intrad is het evenwicht van de betalingsbalans intussen bewaard gebleven. In hoogconjunctuur echter nog 200.000 werklozen De laatste maanden beginnen be paalde industrieën zich echter te rea liseren, dat zij met vx-ij hoge kost prijzen werken en hun vex-koopspx-ij- zen weinig concurrerend zijn. Het was vooral pijnlijk te bemex-ken dat de Benelux, welke ons een eenheids- Wel Indonesische infiltratie op N.-Guinea Naar aanleiding van de uit Indonesië ontvangen berichten waarin wordt gezegd, dat de publicaties over de poging tot infiltratie in Nieuw-Guinea niet logisch zijn en van iedere grond van waarheid zijn ontbloot, heeft het A.N.P. zich voor nadere bijzonderheden gewend tot het ministerie van Buiteixlandse Zaken te Den Haag. Een woordvoerder van dit departement wees er allereerst op, dat het vreemd aandoet, dat eexx zodanige pertinente ontkenning in Djakarta wordt gegeven alvorens een onderzoek ter zake is ingesteld. De woordvoerder verklaarde voorts, dat gedetailleerde gegevens betreffende de herkomst van de geïnfil treerde Indonesische militairen bekend zijn. Uit de verhoren van de gevangenen alsmede uit de in beslag genomen bescheiden is namelijk komen vast te staan, tot welk territorium, regiment, bataljon, detachement en compagnie de infiltranten behoren. De woordvoerder wees er voorts op, dat uit cm aard van het optreden van deze groep (de goed bewapende militairen wierpen onmiddellijk na de landing een stelling op, die zij betrokken), blijkt, dat men hier niet te maken had niet een bende, die slechts op roof uit was. Silas Papare, lid van het centrale Irian-comité heeft aan het dagblad „Merdeka" ten aanzien van het be richt van infiltratie in het Zxxiden van de „Vogelkop" verklaai-d, dat dit door de Nederlanders uit de duim gezogen is als een der talrijke methoden om de internationale wereld zand in de ogen te stx'ooien in verband met de infiltratie van Nederlanders vanuit Westelijk Nieuw-Guinea naar de Mo- lukken. Moord op Hilversumse boswachter berecht ARNHEM. Het gerechtshof heeft de 33-jarige Bussumse los werkman M. C. P. en de 44-jarlge Bussummer H. P. veroordeeld tot respectievelijk 12 jaar en 18 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Beiden waren, zoals bekend is er van beschuldigd, dat zij op 17 Juni 1947 de 58-jax-ige boswach ter A. van der Schag't te Hilversum van het leven hadden beroofd. Boven dien hadden zij zich schuldig gemaakt aan inbraak in een villa te Laren in het Gooi in October 1946. Vlieger omgekomen Vliegtuigen vielen bij sproeien EMMELOORD (Noord-Oostpolder). Naar pas thans bekend is geworden, is zowel gisteren als eergisteren een vliegtuig, belast met het besproeien van koolzaad, in de Noordoostpolder neergestort. De bestuui'der van het gistermiddag neergestorte toestel is om het leven gekomen. De andere vlieger is gewond, maar buiten levensgevaar. Het besproeien geschiedde door een sproeibedrijf uit Melissant. Gistermiddag omstreeks vijf uur is het vliegtuig, bestuurd door W., in de bocht afgegleden en neergestort nabij Nagele in de N. O. P., waarbij W. om het leven kwam. De vlieger M,, die eergisteren op bijna dezelfde plaats met zijn toestel neex-stortte, is opgenomen in een zie kenhuis te Zwolle. De vliegtuigen zijn het eigendom van een particulier sproeibedrijf, dat in totaal de beschikking had over vier toestellen. markt van 20 millioen verbruikers moest geven, vele kwetsbare Belgi sche industrietakken met de onder gang bedreigde als gevolg van de uiteenlopende loonpolitiek in België en Nederland. Behalve Nederland zijn echter ook andere concurrenten ko men opdagen. Een ongunstige zijde van de welvaart is ook de werkloos heid. Zelfs in de jaren van hoog conjunctuur telde België nog 200.000 tot 300.000 werklozen. Op het ogen blik dat er sprake is van een een- heidsmarkt, is België onvoldoende ge wapend en voorbereid en men moet zich afvragen of de Belgische econo mische en sociale politiek wel vol doende cohaesie vertoont en geleid word.t door de idee van een gemeen schappelijke inspanning. Schildersuitwisseling N ed erl and-Fr ankrij k DEN HAAG In het laatste num mer van Arts en auto, het officiële orgaan van de vereniging van artsen automobilisten, zijn een aantal arti keltjes gewijd aan de schildersuit- wisseling Nederland-Frankrijk. Zoals bekend is, heeft dr R. van Waard, algemeen voorzitter van de Nederlandse Reisvereniging in 1950 een werkcomité (thans een staats commissie) in het leven geroepen voor de uitwisseling van kunstschil ders tussen Nederland en Frankrijk om zoveel mogelijk schilders in staat te stellen er op uit te trekken en „la douce France" uit te beelden. Tot nu toe zijn er 140 schilders op uit geweest. Daar sommige schilders, die een uitnodiging hadden ontvaxx- gen, verstek moesten laten gaan we gens gebrek aan reisgeld, heeft de arts J. P. Nagelhout uit Holten een loterijclub opgericht, waardoor het de schilders mogelijk zal zijn op een reële en zakelijke manier hun reis kosten geheel of gedeeltelijk te ver dienen. BRUINISSE. Opnieuw heeft men in Zeeland een belangrijke overwin ning op het water behaald. Heden morgen kwam het gat bij Sirjansland dicht. Dat betekent, dat de beide gaten in de zeewering van de polder Oos- tex-land en Sirjansland, die ruim 1.700 ha groot is, thans gesloten zijn en er alleen nog water in de polder komt door de gaten in de Binnendijk uit de Vier Bannenpolder.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1