Tunesische impasse bedreigt Europa 's invloed in Afrika WjozaieL EUROPEES r v Prov. Utrechtse Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen Verhoging der staalprijzen binnen Schuman-pool ife •ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 22 MEI 1953 tienmaal in Straatsburg dachten wij "pré- dés als de Ameri kaanse dame, van wie wij gewaag den) ,-Kom, laten wij eens gaan hij- ken, hoe de acht millioen worden besteedWelke wij dit jaar ten laste leggen aan de Raad van Europa en wat er Zo mee samen hangt." Het „Maison de l'Euro pe" was niet be paald een stilisti sche openbaring, maar dat komt waarschijnlijk voort uit de wens, elke schaduw van enige nationale stijl angstvallig te weren. Öngeriefelijlc bleek het van binnen geenszins, wat wellicht, het vuur verklaart, waarmee de gedelegeerden zich weerden. Indien men bedenkt., dat zij (afgezien van de kleine publieke tribune en wat betaalde toehoorders, als daar zijn; boden, ver talers en journalisten) slechts praten tegen elkaar-, zich moeten storten in commissies en in de bergen papier welke deze macMne opslurpt en uit spuit, dan is de inspanning schier bovenmenselijk. Des te meer, omdat dc regeringen zelden zijn vertegenwoor digd, en de ministers slechts van tijd tot tijd een oog slaan in de resoluties, waarvan zij de helft in de prullenmand en de andere helftin de doofpot stop pen, uit welk somber graf zij in een vrij ogenblik eens een velletje halen om de inhoud daarvan goed te keuren, hoe wel nog geen enkel besluit in die vier jaar door allen is geratificeerd. Tegen over deze tegenspoed is de propagandis tische yver al uit die zich vaalc iti elkaar kruisende vuurwerk-sissers een gelukwens waard. Een der behulp (Van een onzer redacteuren) Tunis, Mei. VAN een trede autoweg even tuiten deze stad, overziet men een gedeelte van de Tunesische kust en de heuvels daarachter: een liefelijk landschap waar eens Carthago stond. Op de voorgrond steekt een rood :onglomeraa:t van gehouwen, waarhoven de rode vlag niet de halve maan waait, af tegen de hlauwe Middellandse Zee, Operette-soldaten met wijde rode broeken en koperen knopen marcheren iedere ochtend in ongelijke pas naar de binnenplaats om de Bey van Tunesië een ochtend-aubade te brengen. Achter het palcis verheffen zich machtige Romeinse pilaren en poorten, blokken wit marmer en afgebroken zuilen: de baden van An- tonius. Een herinnering aan het feit, dat de heirscharen der Phoeniciërs, Romeinen, Vandalen, Byzantijnen, Arabieren, Turken, Spanjaarden en Fransen in de loop der eeuwen deze kust aantrekkelijk vonden. Nog verder naar achteren ligt onder de blauwe hemel een groene heuvel waarop, om- L-ingd.door palmen en Eucaliptus-bomen, de moderne landhuizen der Fran sen zijn gebouwd. Links van de weg, tegenover het paleis, staat in een tro pische tuin een witte villa met de Amerikaanse vlag in top: de woning van de Amerikaanse consul. Dit alles zijn de elementen die een rol spelen in de worsteling, welke van Tunesië een land in revolutie heeft gemaakt. Het Maison de l'Europe, Orangerie en Lohengrin name bodes leek het, in dezen niet ge heel met ons eens. ,JHet beste van het Maison de l'Europe is de prachtige tuin van de Orangerie er tegenover" zei hij. Inderdaad is dit park zeer schoon. Napoleon liet het aanleggen ter ere van Josephine. De keizer sprak veel over Europese eenheid en dacht blijkbaar meer aan Josêphine. Zijn ongelukkig einde mag echter geen voorbeeld heten, en dus hielden wij het op Europa. r>E Europese hoofdstad bezit eei delijk theater, als twee druppels wa ter gelijkend op alle andere van de .vorige eeuw, en het is jammer, dat naar onze ervaring de ijverige g edele geer den- het te druk hebben om hier verpozing -te zoeken. De stad is evenzeer Frans als Duits, wat haar talenhaar geschie denis, haar bier en haar worst betreft, maar haar theater is eenvoudig Euro pees. Gebrek aam omvang alleen verhin dert het programma, in meer dan twee talen le verschijnen. Wat de artisten betreft, die komen uit vele landen. Wij zagen er een comédie lyriqne, waarin de medewerkers Franse, Duitse, Ita liaanse, Spaanse en Vlaamse namen hadden, hoewel zij allen Frans zongen: het Pwrijse ideaal van een verenigd Europa. Dg schoonheid der deelnemers liet wel wat te wensen. Schoonheid is, zo men weet, louter een kwestie van afmetingen. Gewoonlijk heeft iedereen het kwantum organen dat de anatomi sche wetenschap als voorwaarde stelt, maar de onderlinge afstanden en de grootte zijn beslissend. Zo moet de lengte van de neus van Cleopatra een b el a oi gr ijk e rol hebben gespeeld in de wereldgeschiedenis. Voor zoiets behoefde men die avond weinig te vre zen. Van een daaropvolgende Wagner- uit,voering iets m,eer. Het was een zin nebeeldig stuk. Elsa kwam uit Straats burg en zong afwisselend Fransen Duits, Lohengrin kwam de Rijn afvaren uit Basel (Duits) en de boze Frederik u-i-t Monte Carlo speelde (foei!) vals en zong uitsluitend Frans. Dat de redder der bedreigde onschuld, hoewel de legende keltisch is en dus Brits-Frans, zich bediende van het Duits, leek ons een gevaarlijke poging tot machts usurpatie van over de Rijn. In de Duitse tekst van het programma lazen wij. „De tragedie van Lohengrin, de Graalrid der, is voor Richard Wagner tegelijk zinnebeeldig de tragedie van het genie, dat zijn eigen'weg gaat, en het schep pende geheim van zijn zending niet wil prijs geven." Dat was zo duidelijk een toespeling op Adenauer, dat zij ons meer stof tot denken gaf dan alle rede voeringen, welke wij die dag hadden ge hoord. Muiden viert duizend jarig bestaan Vier dagen feest Van 2325 Juli 1953 viert de stad Huiden 'haar 1000-jarig- bestaan. Het programma is als volgt: Woensdag 22 Juli. 19.00 uur Her- ddenkingsbfjeeenkomsten in de kerken. 20X10. Opvoering van (het toneelspel Elikerlijc door de gelijknamige toneel groep uit Amsterdam onder regie van Henk Schaer in de Ridderzaal van !het Muiderslot. Eveneens om 20.00 uur Opening van de Braderie van de Muidense Midden stand, Donderdag 23 Juli. 10.00 uur. Rond gang van plaatselijke muziekverenigin gen. 10.30 ontvangst van gasten op (het Gemeentehuis door de Burgemeester. Daarna buitengewone vergadering van de Gemeenteraad waar de festiviteiten officieel zuilen worden geopend. 12.00. Défilé der plaaatselijke verent gingen. 14.30 Historische optocht. 20.00 Openluchtconcert. Vrijdag 24 Juli. 9.00, Sportwedstrijden voor de jeugd op het voetbalterrein. 14.00 Ringsteken. 16,00 Gecostumeerde kdnderoptocfht. 17.0018,00. Poppenkast en gooche laar voor de'laagste klassen der scholen, NOTITIES UIT DE MAGHREB XI De Hauteclocques politiek van kracht leed een gevoelige nederlaag BEY SIDI LAMINE toverspeelde de Franse diplomaten JN de achter ons liggende Zondagen zijn de gemeenteraadsverkiezingen volgens het Franse hervormingsplan gehouden: de eerste in de geschiedenis van Tunesië. Tachtig procent der Tunesiërs volgde -de oproep der natio nalistische partijen om niet naar de stembus te gaan. Veertig procent der Franse kiezers bracht geen stem uit omdat zij de hervormingen te vér gaand achtten. In vele plaatsen had den alle Tunesische candidaten zich teruggetrokken uit angst voor natio nalistische represailles. Al met al geen succes voor de Franse politiek die door de resident De Hauteolocque wordt gevoerd. Reeds in 1906 verzet een krachtig nationalisme, met Sheikh Taalbi, de grote pan-Arabische voorvechter aan het hoofd, zich tegen een ontwikkeling van protectoraat tot kolonie Reeds in 1922 eist de Bey van de Fransen een constitutie. Toen in 1934 de neo-Destour onder Bourguiba zich losmaakte uit de oude. religieus en pan-Arabisch getinte beweging, was de modernste der Noord- Afrikaanse na tionalistische partijen ge boren. Resident Peyrouton, die krach tige maatregelen had genomen en de leiders 'onmiddellijk had laten arreste ren, werd vervangen door Gulllon, die de nationalisten weer vrij liet. de staat van beleg ophief en een politiek van her vormingen inleidde. Zelfs Bourguiba werd toen gewonnen voor samenwer king met de Fransen, totdat... ja, totdat het wiel weer een,slag draalde en op verzoek der Franse kolonisten, Labonne naar Tunis werd geroepen, welke resi dent weer met de meeste gestrengheid optrad. yo is het ook na de oorlog voortge- gaan. Telkenmale als hervor mingen werden afgekondigd, werden zij óf onvoldoende geacht door de nationalisten óf bestreden dooir_ de Franse kolonisten. Een progressieve resident werd dan vervangen door „un dur", diie het de kolonisten meer naar de zin maakte en de nationalisten opsloot. In 1946 voert generaal Mast een streng bewind. Masts opvolger Mons laat de Bey een gematigd nationalistisch kabinet vormen. Protest-telegrammen der Fransen in Tunesië zijn het gevolg. Mons moet vertrekken, De nieuwe resi dent Pérlllier verklaart in 1950, dat her vormingen moeten worden uitgevoerd en dat het protectoraatsverdrag van 1881 gerespecteerd dient te worden. Hij laat het nationalistische kabinet-Chenik vormen, dat zou moeten onderhandelen over de hervormingen. De Franse co lons" beginnen een perscampagne en hun vertegenwoordiger in Parijs, de heer Colonna (what's in a name) weet aan zoveel touwtjes te trekken, dat Périllier zich genoodzaakt ziet, ,,een pauze in de ontwikkeling" in te schakelen. Stakin gen en relletjes zijn het gevolg. Toen in 1951 de hervormingen eindelijk werden1 uitgevoerd, bleek dat de machtigste post in dit land, de post van secretaris-gene raal in Franse handen zou blijven en dat het kabinet half om half uit Tunesische ministers en Franse directeuren zou be staan. Toch achtte Chenik dit een „ac ceptabele stap op de weg van de étappepolitiek". Toen bleek dat zekere delen van het accoord niet werden ver werkelijkt, moest Chenik naar Parijs reizen om door directe onderhandelingen meer garanties te verkrijgen. Hij vroeg zelf-regering en interne souvereiniteit. De „colons" telegrafeerden en publi ceerden hun „non catégorique". Minis ter Schuman ondertekende op 15 De cember een antwoordbrief, waarin slechts over co-souvereiniteit werd ge sproken. jN deze brief van 15 December 1951 wordt slechts gerept van de rechten van de Fransen en de eerder beloofde „interne- autonomie" wordt niet ge noemd. Het wiel was voor de zoveelste maal een slag gedraaid, zelfs de gema tigde Tunesiërs spraken over een stap terug". Périllier wiens naam verbonden- was dam de hervormingen, werd vervan gen door de Hauteolocque, die vooraan staande nationalisten liet opsluiten. He vige relletjes ivoren het gevolg. De lawine die zolang had- gedreigd-, was aan het rollen gegaan. De nationalisten wendden zich tot de V.N. Maar Colonna en zijn colonsjuichten over de strenge politiek-, die nu kennelijk was begonnen. Op 20 Maart werd het rose speelgoed paleis van de Bey omsingeld, een oor logsschip kruiste door de baai en richtte zijn kanonnen op de residentie van de nog altijd souvereine vorst, die intussen evenzeer partij had gekozen als zijn voorganger welke door de Fransen was afgezet. Terwijl vliegtuigen boven hun hoofden gierden spra.lt de diplomaat de Hauteclocque met de Bey Sldi Lamine en bewoog hem het kabinet Chenik, dat in middels gearresteerd werd, te ontslaan. Het werd opgevolgd door het pro-Franse kabinet-Baccöuche, waarvoor moeilijk ministers te vinden waren geweest. Zo zeide ons Hedi Nouira, een gematigd nationalist. Intussen werd ook de druk van buiten af op Frankrijk vergroot. Daai' was hét protest van het Internatio naal Verbond van Vrije Vakvereni gingen tegen arrestatie van Tune sische vakbondsleiders en het debat in de V.N.... De Amerikaanse gedele geerde, Gross, sprak daarbij over „onderhandelingen die moeten leiden tot Home Rule" en Acheson voegde daaraan toe, dat indien deze onder handelingen niet zouden slagen „another situation is created". Toen de Amerikaanse delegatie zich om Frankrijk te redden bij de laatste stemming te New York onthield van stemmen, was de Slechte Amerikaanse pers, die daarop volgde, wel zeer onaangenaam voor Parijs. yo staat dus dit landje, dat als toets steen wordt beschouwd door alle Noord-Afrikanen, voor het oude dilemma. De Tunesiërs menendat zij economisch en sociaal ver genoeg zijn 19.00 Volksspelen op het feestterrein. 21.00 Lampionoptocht. Zaterdag 25 Juli. 10.00 Zwemwedstrijd in de Veoht. 14.00. Sportfeest. 14.30 Start wandeltocht. 20.00 Motorkozailüken 22.00 Vuurwerk op de Westzeedyk, Tijdens de feesten herleving van de Goolsohe Stoomtram. Italië heeft gerechtelijke stappen daan bij het Internationale Gerechtshof te Den Haag tegen Frankrijk, Engeland en de V.S., om het Albanese goud t.e verkrijgen dat de Duitsers in 1943 te Rome in beslag hebben genomen. Italië verzoekt het Hof haar het goud on geveer 2.338 kilo toe te wijzen op grond van het feit dat het toebehoorde aan de nationale bank van Albanië, die in 1925 met Italiaans kapitaal werd op gericht. BEY SIDI LAMINE VAN TUNIS i iOosterse diplomatie ontwikkeld om in technische samen werking voor sociale, economische en defensieve doeleinden met de Fransen tot een zelfregering te komen. De Fransen menen, dat hun bijdrage tot de ontwikkeling van hel land hun- politieke en morele, zo niet juridische rechten geeft op een co-souvereinr teit. Naarmate de impasse langer duurt, zal het moeilijker zijn weer tot een gesprek te komen. Een gespreks partner die van de gevangenis naar de conferentiezaal wordt geroepen, is nu eenmaal niet bijzonder toegevvngs- gezind. Een groot deel van de schuld moet zéker gedragen worden door de onver antwoordelijke elementen (zowel aan de kant van de „colons" als aan Nationa listische zijde), die geweld prefereren boven de conferentïetafel. Doch ander zijds heeft de onstandvastigheid der politiek van de Qüai d'Orsay er zeker toe bijgedragen, dat de eisen der natio nalisten voortdurend werden opge schroefd. Wél verklaarde minister Schu man, dat directe Franse administratie in Tunesië zou eindigen en dat Périllier de ..eg naar de onafhankelijkheid moest voorbereiden, doch anderzijds onder tekende hij de brief van 15 December, waarin terug werd gevallen op het daar vóór reeds prijsgegeven idee van de co- souvereiniteit, welke door het Franse hoogste gerechtshof al in 1908 als in strijd met de Frans-Tunesïsche verdra gen werd beschouwd. Schuman be noemde bovendien tot resident een man als de Hauteclocque, die door een Britse waarnemer hier werd gekarakteriseerd als „a man with courage, but nothing else". De Hauteclocque meende enige maanden geleden nog te moeten opmer ken „dat de Tunesiërs Bourguiba al waren vergeten". Een blik In de huls kamers zou hem van het tegendeel heb ben kunnen overtuigen, Ook in Franse kring wórdt de onhoud baarheid van de situatie hier wel erkend. Het, is dus niet verwonderlijk, dat inge wijden reeds fluisteren over een moge lijk („met, ere") heengaan van de Haute clocque en een komende zwenking in de Franse politiek, die het aanknopen van een gesprek mogelijk zou moeten maken. Inderdaad lijkt dit de enige vawrdbare oplossing. Slechts door een hervatting der normale Frans-Tune- sische besprekingen, die dan onder ge heel veranderde uiterlijke omstandig heden plaats zouden moeten hebben kan worden voorkomen dat de „koude" bur geroorlog hier uitgroeit tot een „i revolutie. Een revolutie, die niet alleen de Franse invloed in Tunesië, doch daar boven- uit het goede werlc der Fransen in Noord-Afrika grote schade zou toe brengen. RESIDENT-GENERAAL BARON DE HAUTECLOCQUE s ipolitiek van lcrdcht (LItornt: Oh. Andfó J'vil)ion, L'Afrique du Nord on Mwrche; Problèmes soclaux on Tunlsie; René Bouvien, Tunlsie 1952: Cahiers du Tómolgnagc Chretien; Car troux, Dans In. Bataille: Montéty, Don- nées du Priblcme Tunlsien: H. Cambon, Ilistóke do la Riigence: Sllvora, Réforme Gouvernomontnle IMS; ld., Les Réformes Tunisiennes do Fówior 1951.) (Ingez. med,-advertentie),.. DRINKT GEREGELD NATUURLIJK BRONWATER Uniteitsconferentie Hernhutters Beslissingen over het zendingswerk Gedurende twee weken hebben ver tegenwoordigers van. de Broedergemeen ten der Hernhutters in Europa en.Ame rika te Zeist hun uniteitsconferentie ge houden, en o.m. besloten, bij de Wereld raad van Kerken aangesloten Le blijven, al is er in sommige landen wel een zeke re aarzeling. Vooral voor het zendings- veld acht men de oecumenische verbon denheid van grote waarde, opdat de jonge Kerken zelf haar lijn bij de op bouw van een eigen volkskerk zullen bepalen. Er kwamen speciale vragen ter tafel van het zcndingsveld in Oost-Afri- ka, waar de verhouding tot de Lutherse zending moest worden bepaald. Ook werd de leiding en de hulp, die de Ca- raïbische eilanden in West-Indië nog nodig hebben, opnieuw onder de oude kerkprovincies verdeeld. Het werk on der de melaatsen te Jeruzalem heeft men móeten opgeven; besloten werd, het asyl naar Siloam buiten Jeruzalem (in Transjordanië) te verplaatsen, waar twee diaconessen het werk zullen voort zetten onder leiding van de Europese Province. Ook beloofde men nog enige hulp aan de zorg voor melaatsen ir Suriname en Oost-Afrika. Voor de Nederlandse Broedergemeen te heeft men de positie van het Zeister Zendingsbestuur opnieuw bepaald, zo wel in de Europese kerkprovincie als ten opzichte van de jonge Surinaamse Kerk; het zendingsbestuur is voortaan verant woording schuldig aan de continentale Synode in West-Europa., en aldus In eén nauwer kerkelijk verband gebracht. Aan de kerk in Suriname verleende men een nog iets grotere vrijheid van eigen bestuur; het zendingswerk onder de Aziaten en in het Bosland blijft een ge meenschappelijke taak van ons land en Suriname. Hebreeuwse Evangelisatie- Vereniging Van a.s. Zaterdag lot en mei: Maandag zal in dc Vrlj-Evangelische kerk. 3c Weto- i'ingsdwarsstraat 18—20 te Amsterdam de Hebreeuwse Evangelisatie-Vereniging een Pinksterconferentie houden, hoofdthema: Pinksterfeest, eendrachtiglijk bijeen in de Gekruisigde en Opgestane Christus, geliefd door de Vader, getuigend door de Geest. Tien joodse en niet-,joodse .sprekers zullen referaten houden. De samenkomsten Zijn Zaterdag om 10, 3 en 7.30 uur. Zondag om 3 en 7.30 uur (van S.30 tot 9.30 uur bid stond), Maan dam om 10, 3 en 7.30 Bulgaarse Kerk scheidt zich af De Oosters-Orbhodokse Kerk In Bul garije heeft zich met goedvinden van de communisten onafhankelijk ver klaard en zich achter het ijzeren gor dijn teruggetrokken, zo wordt uit Istan- boel bericht; patriarch Athanagoras I te Istanhoel, 'het nominale hoofd van de Oost-Orthodokse Kerken, heeft deze daad een „staatsgreep op het terrein van de godsdienst" genoemd. De Syno de van Bulgaarse bisschoppen lieeft onlangs Cyrillus I tot eerste patriarch van de Bulgaarse Kerk benoemd, en deze Kerk onafhankelijk van het pa triarchaat te Istanboel verklaard. In 1944 hadden de communisten deze Cy rillus in de gevangenis geworpen, maar in de laatstverlopen jaren heeft hij zich b\j hen gezien .gemaakt. Zo heeft 'hij op de dag voor de bekendmaking van zijn verheffing in een boodschap aan de premier (Tsjerverakof) deze als de „vader van het Bulgaarse volk" gepre zen en hem beloofd, dat de Bulgaarse Kerk nauw met de regering- zal samen werken. Hij had Athanagoras uitgeno digd een delegatie naar zijn verkiezing en installatie te zenden, en ook andere Orthodoxse patriarchen daarbij uitge nodigd; Athanagoras weigerde én advi seerde de andere Orthodoxe Kerken de plechtigheden te negeren. Zoals men zich zal herinneren is Athanagoras tot een paar jaar na de oorlog aartsbisschop der Oosters-Ortho- doxe Kerk in Amerika geweest. Ds J. BEHRENDS Op het gisteravond te Arnhem ge vierde zilveren feest van het Geref. Tractaatgenóotschap „Fllippus" heeft ds J. J. Berends, de 87-jarige geref. em.- predikant, die van 1914 tot 1947 lid van het bestuur is geweest en nu erelid is, zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau ontvangen. Prof. Den Hartogh reikte de versierselen uit. Ned. I-Ierv. ICerk. Beroepen. Te Balie, H. de Lier, vie. le Harich. Aangenomen. Naar Doetinchei» (Ned. Herv. zendingsgemeenle), dr P. J. Fokkenia, am. prèd. te Oegstgeèst, en (als predikante met bij/-, opdracht) inej. A. J. Fokkenia, cand. te Ooegstgeesl. Bedankt. Voor Oldebroek, K. van der Pol te Veenendnal. Geref. Kerken, Beroepen. Te Boos ter/waag. B. Berends, cand. te Noord-Slem. Te Castricurn, J. H. van Halsamq, te Thoio» en Poortvliet. Aangenomen. Naar Monster, S. van Bek- kum te Giessen-Nlouwkerk. Bedankt. Voor Poortugaal, J. H, Ilalseina te Tliolen. Dn classis 's-Gravenliage-Oost beeft di heer C. W. de Vries te Voorburg, cand. aan de V.U., beroepbaar verklaard. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Be. roepen. Te Hoogeveen. Joh. Francke le Rnt. terdam-Delfshaven.'To Oversóhild, H. Scholte- te Nieuw-Leusden, E v a n g. Lu tb IC e r k. Beroepen. Leeuwarden (tweede maal), L. G. Cnr. brandt te Wildérvank-Veendam. Nieuwe leden benoemd IN de universiteit te Utrecht heeft gis teren het Provinciaal Utrechts Ge nootschap van Kunsten en Weten schappen. zijn 176e jaarvergadering ge houden. De voorzitter, ir J. L. A. Cupe nis, hield een rede over de betekenis van de mislukking voor de wetenschap; mis lukking door bijvoorbeeld een onjuist in zicht, een gemaakte vergissing, een foutieve beslissing of handeling, een ongeval, enz. Spreker herinnerde aan zulk een mislukking, waarbij een reeds dertig jaar in gebruik zijnde spoorbaan plotseling verzakte, die sedert de aan leg geen zorg had gebaard. Dit geval heeft in hoge mate de belangstelling voor vraagstukken omtrent de grond mechanica in het algemeen gaande ge maakt met als gevolg de geboorte van een bouwgrondcommissie in 1920. Een diepgaand onderzoek leidde in 1930 tot oprichting van het laboratorium voor grondmechanica te Delft. Bouw- en grondconstructies kunnen nu over het algemeen veiliger en meer economisch worden ontworpen dan dit dertig jaar geleden het geval was; toch zullen ook in thans en in de toekomst soortgelijke mislukkingen blijven voorkomen; wij be hoeven maar een ogenblik terug te denken aan de ramp van Februari 1953. Indien deze mislukkingen goed worden begrepen, zullen zij de wetenschap voor uitbrengen, Voorwaarde is echter, dat het onderzoek omtrent oorzaak en ge volg op de juiste tijd en plaats openbaar wordt gemaakt, opdat ieder, die belang stellend is in positieve zin, zich in het gebeurde kan verdiepen en zodoende de mislukking ten goede kan. gebruiken. Helaas komt het dikwijls voor, dat de gemeenschap een negatief ingestelde aandacht aan mislukkingen schenkt, dat deze aandacht zich behalve op de feiten ook op de personen richt, die bij de mis lukkingen zijn betrokken. Na. deze rede werden de namen nieuwbenoemde leden van het genoot schap bekendgemaakt. Buiten de leden, die door de vergadering zijn gekozen, heeft, krachtens artikel 15 van de Wet van 'het Genootschap, de directie tot nieuwe leden benoemd: in de sectie van natuur- en geneeskundige wetenschap- ien mej. prof. dr L. C. P. Kerling, hoog- .eraar in de plantenziekten te Utrecht en directrice van het phytopatologisch la boratorium te Baarn; voorts prof. dr S. R. Numans, hoogleraar in de Veterinaire heelkunde te Utrecht, prof. ir C. G. J. Vredenburgh, idem in de plasticiteits- leer en bijzondere bouwconstructies te Delft, en ir J. Lobman, chef van de dienst Weg en Werken der Nederlandse Spoorwegen. In de sectie van letterkun de, wijsbegeerte en geschiedenis: de heren A. Oosterlee, raadsadviseur aan het ministerie van Onderwijs, mr H. F. W. Weitjes te Amsterdam en dr K. Sprey, concretor van het Chr. Lyceum te Hilversum, en mevrouw Charley Toorop te Bergen, In de sectie van rechtsgeleerdheid en staatswetenschap, pen mr S, J. baron van Tuyll van Se- rooskerken, secretaris-eeneraal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mi- Th. L. van Berckel, president van het Gerechtshof te Den Haag, dr H, M. Hirschfeld, oud-hoge commissaris, en prof. mr W. G. Vegting, hoogleraar in het administratief recht aan de univer siteit van Amsterdam. Voorts tot bui tenlandse leden de heren prof. dr K. von Frlsch, hoogleraar in de physiologie te MUnchen, Julien Kuvpers, oud-secreta ris-generaal van Onderwas van België, prof, dr Fred. A. Pottle, hoogleraar in de literatuurwetenschap aan de Yale University te Washington, prof; dr E. Blancquart, idem in de taalkunde te Gent. en dr Plinio Bolla, oud-president van het Zwitserse Federale Gerechtshof te Moreote (Zw.). Het genootschap telde op 1 Januari il, 1309 leden, van wie 59 buitenlandse. In 1952 heeft het subsidies uitgereikt voor het eerste deel van een studie over Simon Stevin, voor de Stich ting Wetenschaopeliik Duinonderzoek aan de Friese Academie, aan dr J. C Onstelten voor een studie over Sopho- eles en het Griekse nessimisme, en aan de Franse organisatie voor natuurweten schappen. Westduitse critiek op het Hoge Gezagsorgaan en O beschuldigingen van discriminatie |P 1 Mei, toen de gemeenschappelijke staataarkt van kracht werd, be sloot de Hoge Autoriteit der Kollen en Staal Gemeenschap voorlopig de prijzen vrij te laten. Zij verzocht de producenten der zes landen van de gemeenschap echter, voor 20 Mei te willen opgeven, welke prijzen zij dachten te berekenen. Dinsdag jl. hebben de Belgische staalfabrikanten hun opgave ingediend en hieruit blijkt, dat zij het voornemen hebben, hun noteringen met niet minder dan 9% te verhogen. Het voornaamste argument is, dat sedert 10 Februari de kosten voor vervoer van staal gestegen zijn met 20%. Het Westduitse vakverbond heeft scherpe critiek geoefend op de Schu- man-pool, die alléén voor Frankrijk voordelig zou zijn, omdat Monnet de Franse industrie zou bevoordelen. Voorts bericht A.N.P., dat men zich in West- Duitsland ongerust maakt over de prijs verhogingen binnen de gemeenschap dei- zes landen. De kostprijzen van staal stij gen nu met tien mark per ton. De West duitse staalindustrie moet 85 millioen mark meer betalen aan kolen (die in prijs zijn verhoogd) 12 millioen voor het verevenigihgsfonds ten bate van de Bel- fische industrie en 45 millioen aan hef ingen voor het Hoge Gezagsorgaan. Er wordt op gewezen, dat West-Duits- land grote investeringsbehoeften heeft, omdat Frankrijk van 1948-1952 voor 980 millioen dollar heeft belegd en West- Duitsland (afgezien van demontages) slechts voor 280 millioen dollar. Het Ruhrgebied wenst uitbreiding tot een productie van 18 millioen ton per Jaar (thans bedraagt zq 15 millioen ton) en wil daartoe binnen vier jaar 5000 millioen mark investeren. Het wil recht streeks contact behouden met de Euro pese Beta.lings-Unie, met de Wereldbank en met het sterlingblok, en zelfstandig kapitaal kunnen aantrekken, ongehin derd door het Hoge Gezagsorgaan. Aa,n een rapport van de Europese Economische Commissie der V.N. is ont leend, dat West-Europa in 1951 elf mil lioen ton staal exporteerde, vooral naar minder ontwikkelde gebieden buiten Europa. De export zou tot 16 millioen ton per jaar zijn op te voeren, mits het concurrentie-vermogen behouden blijft. De grootste reserves aan ijzererts lig gen overigens buiten Europa, naar schatting in Canada 20.000 millioen ton, Brazalië 15.000 millioen ton. Die van Engeland worden geraamd op 3400, die van de Sowjet-Unie op 4500 millioen ton, terwijl de ertsvoorfaden der V.S. (de grootste staalproducenten) binnen een kwart eeuw uitgeput zouden kunnen zijn. De voor de staalproductie onont beerlijke steenkoolreserves zouden het grootst zijn in de V.S. en de S.U., namelijk respectievelijk 2.000.000 en 1.654.000 millioen ton. DIEFSTALLEN IN HET RAMPGEBIED Gisteren heeft de Haagse politie twee bekenden van haar aangehouden: een 25-jarige los-werkman en een 22-jarige havenarbeider, toen zrj met een vracht auto met oud ijzer in de stad reden. Uit deze arrestatie kwam de aanhouding van twee andere mannen voort, een 31-jarige kqopman en een 41-jarige muzikant. Alle vier. worden zij ervan verdacht oud ijzer en oude metalen gebruiksvoorwer pen uit het rampgebied, en wel uit Oude- en Nieuwe-Tonge en omgeving, te hebben ontvreemd. Beslissing in loonkwestie bij WiltonFijenoord Het College van Rijksbemiddelaars heeft een beslissing genomen in zake de kwestie van de uitkering van geblok keerde gelden ten behoeve van de extra- loonuren in verband met de uitkering van 11 pet dividend van de werf Wilton- Fijenoórd. Zoals wij reeds meldden, is daar deze week een sit-downstaking uit gebroken. De beslissing houdt in, dat de eerste 50 pet van het extra-uurloon zal worden uitgekeerd na negen maanden en de rest binnen twee jaar; een en ander op grond van de tegenwoordige loonpolitiek, die geen uitkering direct toelaat. De regeling geldt niet alleen voor Wilton-Fijenoord, maar is landelijk en zal dus ook voor andere metaalbe drijven gelden'. Aanvaring Maasdam-Ellen Schuld aan de Ellen (Van t onzer verslaggevers) De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft uitspraak gedaan inzake de aanvaring op 10 Dec. 1.1. van het s.s. Maasdam van de HollandAm er i ka- lijn met het Duitse s.s. Ellen (268 ton) op de Nieuwe Waterweg. De Ellen zonk vrijwel onmiddellijk na de aanvaring, en zes opvarenden kwamen om het leven. De Maasdam voer de Waterweg af en was op weg naar New York. Het Duitse tankstoomschip Ellen was eveneens op weg naar zee en juist van de steiger Pakhuismeesteren vertrokken. De Raad is van oordeel dat de aan varing is veroorzaakt doordat de Ellen in strijd met het Binnenaanvaringsregle- ment na het verlaten van haar ligplaats in de 1ste Petroleumhaven de rivier zo ver is overgestoken, dat zij de koers van de afvarende Maasdam sneed. De Maas dam werd verplicht volle kracht achter uit te slaan, maar kon een aanvaring niet voorkomen. De Raad neemt aan, dat de Maasdam normaal heeft gevaren; haar vaart was niet te hoog; zij gaf tijdig attentieseinen en heeft goed gemanoeuvreerd toen de aanvaring dreigde. Hoewel de Raad aanneemt, dat de Ellen naar de aslijn is gevaren, staat niet vast wat daarvan de reden is geweest. Zeker zal het langzaam varende en moeilijk sturende schip bij de doorstaan de vloed een veel grotere bocht hebben gemaakt over bakboord dan de loods ver moedde. Misschien is zij daardoor vóór de boeg van de Maasdam geraakt. De Raad is van mening, dat de loods te kort geschoten is in zijn plicht. De loods, die zegt, dat hij vóór vertrek de Maasdam zag naderen, had zeker ook op dit schip moeten letten en zou beter hebben gedaan de kapitein daarop te wijzen en te adviseren het vertrek nog enige minuten uit te stellen. De Raad acht het een onbevredigende toestand, dat zelfs de kapitein van een buitenlands schip zonder een havenloods te gebruiken zijn schip te Rotterdam uit een haven op de rivier mag brengen. WAGENINGSE UNITAS Sociëteit Eugeia verbouwd De volgende week Zaterdag te twe© uur zal de Wagenlngsc Studenten-Uni- tas haar verbouwde sociëteit Eugeia in gebruik nemen en deze tevens aan liet Eugeia-Fonds overdragen. Dit fonds is van een groep van oud-leden van de vroegere Wageningse Studentenbond, waarvoor de Unitas in dc plaats is ge komen, en voorts oud-leden van de Uni tas en deze zelf. Prof, W; J. Dewez zal als waarne mend rector magnificus de openingsrede houden. Om halfvyf zal een buitenge wone reünisten- en oiid-ledcnvergade- ring worden gehouden onder leiding van prof..dr H. J. C, Tendeloo, president der Dr J. W. Wicherinksbichting. In' deze vergadering zal hét verlijden - van de Stlchtiögsaotc van .het Eugciafonds en van de sc-henkingsacte .plaats vinden. Om ilalfzes is er een feestelijke maal tijd op Eugeia; des avonds om acht uur wordt in de schouwburg Junushoff een vertoning gegeven door de Wageningse Studenten Toneelvereniging Abigone van het toneelstuk Maandag a.s. (On Monday Next)..van Philip King. Bal na, Paedagogische conferentie te Baarn Werkuiijze der Wereldbroeder schap in Amerika (Van onze correspondent) De heer William Johnson, aïg. secre taris van de Europese sectie van de We- reldbroederschap, heeft gisteren tijdens de te Baarn gehouden paedagogische conferentie iets over de methoden ven- teld, die men in de Ver. Staten gebruikt om meer begrip voor de noodzaak van de internationale saamhorigheid aan te kweken. De geldmiddelen van de Ame rikaanse sectie zyn ruimer, al komen ze ook daar alleen uit particuliere bijdra gen. Tiet ruime fonds stelt deskundigen: in' de gelegenheid om al hun krachten voor de verspreiding van internationaal begrip in te zetten. Behalve het „ge wone" werk dat de plaatselijke secreta rissen en commissies doen, geeft men in z.g. „workshops" aan vele onderwijs mensen les om hun bij te brengen hoe de ideeën in practijk moeten worden ge bracht. Die „workshops" zijn zes weke lijkse cursussen dié in de zomermaanden nu al in meer dan zestig universiteiten en colleges in het gehele land worden gehouden en zo jaarlijks 900-1200 do centen instrueren. Deze dragen op hun beurt de ideeën over op een nieuw ge slacht, dat weer een nieuwe generatie voortbrengt en opvoedt; zo wint- 'de geest van de World Brotherhood lang zaam maar zeker terrein, aldus de heer Johnson. Op onze vraag,-hoe hij de houding van de Nederlander gewoonlijk tegenover de praktijk van de methode vond, beaamde de heer Johnson enerzijds de mening dat de Nederlanders, vooral de onderwijs mensen, over hét algemeen nogal ge reserveerd zrjn, maar anderszijds. zo ze eenmaal gewonnen zijn, ze ook blijven meedoen met al hun vermogen; „aan dit volhouden ontbrak het nogal eens in Amerika", besloot de heer Johnson, - Tijdens de bespreking van gistermor gen vestigde prof. Ramseyer uit Neuchatèl de aandacht van de aanwe- zigen'op een Franse uitgave vanwege de Fratêrnité Mön'diale, een bundel ver halen uit alle werelddelen voor kinderen en zo gekozen dat elk zedekundigë of folkloristische bijzonderheden weergeeft van het land. waarin het zich afspeelt. De wereld van het verhaal, het kinder verhaal. is-internationaal; zij kent geert essentiële verschillen en kan daarom tot vergroting van kennis en inzicht van kinderen van één land in de leefwijze van die uit een ander bijdragen. Laten wji ruim uit deze bron van toenadering putten", aldus prof. Ramseyer. De Luxemburgse en Nederlandse deel nemers aan de paedagogische Benelux* conferentie vanwege de Wereldbroeder schap de Belgen waren nog niet aan gekomen. hebben gisteren met de Franse pp Zwitserse gasten, de hoogleraren Dainnal en Ramseyer een tegenbezoek aan burgemeester v. Beeck Calkoen ge bracht. In aanwezigheid van de wet- houdster van onderwijs, mevr. Wafel bakker.. en de gemeente-seci'etaris, de' heer Verbaek, sprak de burgemeester een hartelijk woord van welkomen de heren W'llard Johnson, Gregorius, dele gatie-leider dér Luxemburgers, en prof. Ramseyer antwoordden. Chr. voorbereidend onderwijs De Bond van Verenigingen voor Chr. Kleuteronderwijs, heeft gisteren onder praesidium van ds M. G. Blauw uit Overveen zijn jaarvergadering gehouden. In zijn openingswoord gewaagde .ds Blauw van een groei van de Bond, die van 494 besturen van 616 scholen in 1949 is gegroeid tot 554 besturen van. 708 scholen. In samenwerking tussen, da Bond en de twee andere landelijke orga nisaties op het. gebied van het chr. kleu teronderwijs heeft men de minister- van Onderwijs een adres gezonden'naar aan leiding van het feit, dat, na de behati« deling van het wetsontwerp op dit on derwijs in de Kamer,, de. nieuwe wet nog steeds op zich laat wachten. Spr. achtte voorts het aantal voorbereidende 'scho-. len, vooral op het platteland, te gering, en de inrichting onvoldoende. Aan het einde van de vergadeiing hield de hoofdinspecteur van het lage» onderwijs, de heer E. H. Bos uit Den Haag, een referaat over de betekenis van het chr. kleuteronderwijs. ACADEMISCHE EXAMENS A in s t e t d a m. Bcv. tot doctor in dé ge neeskunde, op proefschrift Ueber die Ent» st.ehung und Hlstogenese der Lungentutaer- kulome, de heer H. J. G. Scheler, Gand. rechten de heren J. F. F. van. Willige, en M. Albrecht. Accountants-ex,, de heren. A. Mallee en N. J. do Vries. L e.i d e n, Cand. rechten de heer R. w d. Laken. Bev. tot doctor in de geneeskunde, op proefschrift Over een virusreeeptorver* nietigende eigenschap von speeksel en.haar. mogelijke betekenis voor de infectie met poliomyelitisvirus, de heer B, Hofman. Groningen. Cand. theol. de heren mr C. E. F. Giesberts en P. Post. Doet. Duits de heer D. Bajema, ld. klass. lett. .de heer J. B, Evenhuis. Semiarts-ex, de heren M. N. Rohn en B. van der Velde. Bev, tot arts de heren J. M. L. 'Jansen, J.' W. Lüdivig, F. Roorda, D. van der Wérff en A. van der Woude. Vooral van buitenlandse kapiteins kan moeilijk worden aangenomen, dat zij het Binnenaanvaringsreglement en bijzon dere bepalingen, op de vaart betrekking hebbende, kennen. Het doet daarbij vreemd aan, dat een aan boord aan wezige rivierloods in een dergelijk geval alleen op verzoek van de kapitein als adviseur mag optreden, maar hoogstens mag waarschuwen, wanneer ongelukken dreigen. Deze loods treedt volgens de bestaande instructies eerst -in functie, wanneer het schip' slaags in.de rivie» ligt, vrij van alles..

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 2