G?iefQ$ljip Hier ro Voor Rampgebied geen beperking van bouwvolume VIRGINIA Vijftien jaar geëist wegens moord op chauffeur H.M. de Koningin spreekt tot studenten te Kopenhagen Ook Raad van Arbeid te Apeldoorn wordt opgeheven ALGEMEEN HANDELSBLAD VAN VRIJDAG 22 MEI 1953 3 DE gemeenteraadsverkiezingen staan voor de deur. Wij laten hier nog een paar opmerkingen volgen, die wel speciaal Amsterdam betreffen. Maar toch ook op andere gemeenten, vooral de grote steden, toepasselijk zijn. De samenstelling van de Amsterdamse raad is vier jaar geleden vrij sterk ver anderd. Van 1946 tot 1949 was hij voor twee derden „rood" geweest: vijftien leden van de P.v.d.A., vijftien Commu nisten en vijftien van wat men, zo men wil, de „Middenpartijen" kan noemen. Dat waren dan acht r.k., vijf a.r. en c.h. samen en twee liberalen. De „rode" meerderheid was in die tijd dus wel heel groot, groter dan zij ooit was geweest al waren fel-rood en infra-rood dan ook niet gelijk gericht, wat het duide lijkst tot uiting kwam toen in 1948, na de Russische revolutie in Tsjechoslo- wakije, de twee communistische wet houders werden verwijderd. Een jaar later, bij de verkiezingen, bleek het kiezerscorps wat meer be zonnen te zijn geworden: de mid denpartijen kwamen van vijftien op negentien zetels, waarbij „Vrijheid en Democratie" twee zetels won, en de rechtse fracties elk een. Het gevolg was een verstrekt zelfvertrouwen bij deze groepen. Haar verzet tegen de 'uitslui ting van de oude schilderverenigingen uit het Stedelijk Museum bijvoorbeeld nam toe en werd met succes'bekroond. En zo ook het verzet tegen de ongeluk kige subsidiëringspolitiek ten aanzien van de kunst-instellingen: het altijd weer achteraf aanzuiveren van tekor ten, die steeds groter werden. Welis- v*ar is hieraan nog steeds geen paal en p*rk gesteld de onderhandelingen met het Rijk en verdere overheidslichamen verlopen zeer moeizaam maar als het in de toekomst zover komt, zal dat in de eerste plaats aan de niet-socialis- tische oppositie zijn te danken. De aan houder wint. THEORETISCH heerst er in sommige dingen tussen alle partijen eenstem migheid. Zo bijvoorbeeld wat het her stel van de gemeentelijke autonomie be treft. Zoveel mogelijk dan. Want dat de gemeenten haar vroegere financiële vrij heid, door een ruim eigen belastingge bied, geheel terug zouden krijgen, is vooralsnog niet denkbaar. Maar naar dat „zoveel mogelijk" moet stellig wor den gestreefd, omdat eigen financiën het gevoel van verantwoordelijkheid versterken, en tot beperking van uit gaven nopen. De sterkste voorvechters nu van de gemeentelijke zelfstandigheid vindt men stellig niet in de rode par tijen, maar daarbuiten. Wij denken in dit verband bijvoor beeld aan de rede, die prof. Oud op 12 dezer voor de Vereniging van Ned. Ge meenten heeft gehouden, een pleidooi voor een eigen gemeentelijk belasting- gftnied naast dat van de gemeenten col lectief. Dit laatste is niet hetzelfde als een Gemeentefonds, waaruit de rege ring, deels naar subjectieve" maat staven uitkeringen doet! ER bestaat bovendien toch nog wel enige zelfstandigheid. Bijvoorbeeld wat de gemeentelijke subsidies en wat de grenzen van de gemeente bemoeiing betreft. De socialiserende tendens in de P.v.d.A. is onmiskenbaar, om van de Communisten maar niet eens te spreken. Al wil men in beide wel eens vriendelijk erkennen, dat allerlei par ticulier initiatief, zeg woningbouw of gezondheidszorg of wat ook, met over heidshulp iets tot stand kan brengen en dus aanvaardbaar is een directe en volledige gemeentebomoeiing vindt ook in de P.v.d.A. en haar meelopers toch de voorkeur. Wanneer men maar een „dringende" aanleiding en kans ziet om zulk een nieuwe gemeentedienst in het leven te roepen. Overheidszorg komt al tijd duur uit. Voor Amsterdam denke men maar eens aan de Stadsschouwburg en zijn „vaste bespeling", een stelsel dat aan twee kanten schatten gelds kost, de exploitatie van het gebouw zelf en daar bij het uiterst kostbare gezelschap, dat dan somtijds goede prestaties mag geven maar over het algemeen ook in gemeentelijke bestuurskringen niet bijs ter bewonderd wordt. En nu is het tegenwoordig, hij de veel meer ingewik kelde en onafzienbare overheidstaken dan vroeger inderdaad kunnen parti culieren minder zelf doen dan eertijds voor gemeenteraadsleden wel moeilijk geworden om neen te zeggen wan neer hun dure plannen worden voorge legd. Maar juist daarom moeten wij in de gemeentebesturen mensen hebben, die er niet tegen opzien om zo nodig hun veto uit te spreken. Dit alles maakt ver sterking van het principieel niet-orde element nuttig en nodig. IN het algemeen zeggen wij: kiest mensen, die op eigen benen willen staan en ook anderen daartoe stimu leren; van „de gemeenschap" wordt al meer dan genoeg verwacht. Ook op dit punt geldt, dat de gemeenschap slechts dient in te grijpen waar dit nodig is en wakende tegen sociaal ontoelaat bare toestanden de krachten uit ons volk zo ruim mogelijk baan moet laten. Men dient zich er van bewust te zijn, dat het uitbrengen van zijn stem bij de verkiezingen van de volgende week mede bepalend is voor de lijn, welke hij het bestuur van onze gemeenten speciaal In de komende vier jaren zal worden gevolgd. In het belang van onze hoofdstad in de eerste plaats is het zaak in de Raad van 1949 reeds tot uitdrukking ge komen anti-rode kentering te verster ken, door de verkiezing van meer leden, die principieël tegenover het so cialiserende rode streven zullen stelling nemen en los van allerlei dogmatiek, het oog in de eerste plaats gericht hou den op het algemeen belang. Vierde verslag van de Watersnoodcommissie Het Rijk verleent medewerking aan opruiming van krotten Verhaal over plan om Sukarno te ontvoeren Het te Semarang verschonende blad Suara Merdeka bevatte het sensationele verhaal, dat bij een groep personen in femarang het plan had bestaan presi- ent Sukarno Woensdag tijdens zijn be zoek aan die stad ter onthulling van een monument te ontvoeren, op het ogen- blik; dat hij omringd zou zijn door de menigte. Deze plannen zouden tevoren ter kennis van de autoriteiten zijn ge komen, zodat er maatregelen konden worden genomen om de ontvoering te voorkomen. Het zou niet in de bedoeling van de ontvoerders hebben gelegen de president kwaad te doen. Het plan was hem naar een plaats in de buurt van Salatiga te brengen, waar hij dan ge dwongen zou worden een verklaring te tekenen. Suara Merdeka meldt niet, welke verklaring de president zou wor den voorgelegd. In Semarang is inmiddels een groep van 8 personen aangehouden, maar er is geen zekerheid te verlmjgen omtrent de vraag of dit verband houdt met de ont voeringsplannen. De militaire politie antwoordde, toen haar een dergelijke vraag werd gesteld: geen commentaar. Suara Merdeka weet nog te melden, dat de bewaking langs de weg tijdens het bezoek van president Sukarno zeer streng was. IN het vierde verslag van de commissie voor de watersnood uit de Tweede Kamer wordt o.a. medegedeeld, dat aan iedere betrokkene de vraag wordt voorgelegd, of hij met de getaxeerde kosten van het herstel van zijn bescha digde goederen accoord gaat. Indien betrokkene accoord gaat en dit ge schiedt tot dusverre in 80 pet der ge vallen wordt de prijs min of meer definitief, maar officieus vastgesteld. De officiële vaststelling kan pas ge schieden na inwerkingtreding van de wettelijke regeling. Betrokkene weet dan, op welke basis zijn schade is ge taxeerd. Hij weet uiteraard nog niet, hoe groot de bijdrage zal zijn, omdat de wettelijke regeling nog niet tot stand is gekomen. Wel heeft het departement, vooruitlopende op een te verwachten gunstige houding van de Staten Gene raal, 'besloten de kleine schaden thans te vergoeden. Schade beneden de 1000 wordt (op 50 na) integraal vergoed. Van schade tot aan 3000 wordt de 'eerste 1000 (eveeens na aftrek van 50) Integraal vergoed en van d,e rest 75 pet. De uitbetaling van de vergoeding zal geschieden, nadat het herstel is voltooid. Een reclamerecht is er op het ogen blik nog niet, omdat de wet nog niet tot stand is gekomen. Indien men het derhalve na de nieuwe taxatie ook niet eens wordt, dan is op het ogenblik nog geen andere instantie aangewezen om een beslissing te nemen. Betreffende het totaal der in 1953 te bouwen woningen deelde de minister van .Wederopbouw mede dat, zoals bekend, het bouwprogramma voor 195.3 was af gestemd op de bouw van 55.000 wonin gen. Onafhankelijk van de ramp was reeds met het oog op verruiming van de werkgelegenheid besloten te streven naar een programma van 65.000 wonin gen. Binnen dit nieuwe bouwprogram ma is voldoende ruimte voor de bouw van nieuwe woningen in het rampge bied. De minister verwachtte niet meer dan 2000 aanvragen dit jaar uit 'het rampgebied te krijgen. Voor het rampgebied geldt, dat het bomnvolume niet aan enige beper- hende bepaling is gebonden. Her bouwd zullen worden evenveel wo ningen als er verwoest zijn, terwijl de kubieke inhoud irrelevant is. De bij drage voor de herbouw is op analoge wijze gelimiteerd als in de regeling in de wet op de materiële oorlogsschade. Het rijk vergoedt een bepaald per centage van een sober gebouwd huis. De mao:imumbijdrage is die, welke gegeven wordt aan een huis van '750 niS, sober gebouwd. Het bouw volume zelf is echter geheel vrij. Betreffende de snelheid van de pro cedure voor de schade-taxaties deelde de minister mede, dat 1 Juni alle schade in Noord-Brabant zal zijn getaxeerd, terwijl ditzelfde voor Zuidholland en Zeeland, voor zover dan drooggevallen op 1 Juli gebeurd zal zijn. Tal van gemeentebesturen trachten thans 'krotten op te kopen. Het rijk staat deze gemeenten bij tot 50 pet van het aankoopbedrag, verminderd met de waarde van de grond. Deze regeling blijkt heel goed te werken. Sommige gemeenten zijn zelfs zo voortvarend, dat zij ook vrijwel onbeschadigde krotten opkopen, zodat zelfs een zekere rem ming van deze gemeentelijke activiteit noodzakelijk Is. Van de buitenlandse hulp in de vorm van het beschikbaar stellen van pasklare hulzen zal op verschillende wijze gebruik worden gemaakt. De Zweedse en Noorse woningen zullen worden verdeeld over een aantal ge troffen gemeenten. Een eigenaar van een verwoest pand zal op voordelige wijze een dergelijke Zweedse of Noorse woning kunnen kopen. Dit verlicht bovendien het bouwapparaat. Het bouw- apparaat in het rampgebied :ls nl. niet in staat om het grote aantal benodigde woningen binnen redelijke termijn op te bouwen. Men hoopt over 2 of 2) maand zover te zijn, dat een aantal van deze woningen, waarvan de fun damenten hier In Nederland zullen worden gemaakt, kunnen worden opge trokken De herbouw van boerderijen en be drijfspanden zal worden geregeld ana- g" aan de regeling van de wet op Materiële Oorlogsschade. In prin cipe zal rente van toegekende schade- bijdrage niet worden gegeven. De minister verklaarde nog, dat door de regeling in de nieuwe wet de grootte va-n 'het vermogen geen rol zal gaan spelen. De minister verklaarde voorts niet bereid te zijn de beslissing over de herbouwplannen geheel over te dragen aan de provinciale inspecties van, de Wederopbouw dn de getroffen gebieden. Op ^GEMERKT werd nog, met het opkopen va: alleen er niet komt, sommige plaatsen saneren. dat men krotten wil men Zo zullen Zierikzee b.v. ongetwijfeld ook goede panden moeten worden opge kocht, wil men tot een verantwoord saneringsplan komen. De minister meende, dat ter zake echter een zeer diligent beleid zal dienen te worden gevoerd, wil men niet de kans lopen, dat deze aangele genheid in streken, waar het minder urgent is, eerder opgelost zal worden dan dn streken, waar de urgentie nog groter is. De minister meende, dat op dit gebied het beleid van de ge meenten door zachte drang, indien het moet, wel in een door hem gewenste richting kan worden geleld. Het rijk moet immers ter zake bijspringen. De minister deelde voorts mede, dat het in de bedoeling ligt de woningen van de handarbeiders te herbouwen in over leg met functionarissen van het land- bouwherstel. Ten slotte werd nog gevraagd, of de schadevergoedingskosten voor de herbouw overdraagbaar zijn. Hierop deelde de minister mede, dat er wel een herbouwrecht is, maar geen her- bouwpldcht. Er is echter wel overgang krachtens vererving aan de langst levende ehtgenoot. bloed- of aanver wanten in de rechte lijn en aan stief- of pleegkinderen mogelijk. Met goed keuring van de minister za,l ook over dracht onder bijzondere titel mogelijk zijn, b.v. aan kinderen. Degene die niet van plan is te herbouwen, kan eer bedrag Ineens krijgen. (Ingez. med.-advertentle) ons aller garantie voor de zuiverheid en kwaliteit van Chief Whip—de beste sigaret voor ieders gezondheid! Deselfde eis tegen echtgenote, van slachtoffer (Van onze correspondent) Bred a, 22 Mei Vijftien jaar gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Breda gisteren geëist tegen een Roosen daler. wegens moord op de eveneens uit Roosendaal afkomstige chauffeur M. van Beek. Tegen de echtgenote van de vermoorde werd wegens medeplichtig heid en uitlokking eveneens vijftien jaar gevangenisstraf geëist. Op 14 November had de verdachte met het slachtoffer een tocht per auto naar St. Philipsiand gemaakt om aard appelen te halen. 'Op de terugweg had hij Van Beek met een bandijzer 'op het hoofd geslagen en het slachtoffer daar na in een sloot geworpen. Later gooide hij het lijk in de Roosendaalse Vliet. Beide verdachten hadden tegenover de politie volledig hekend, maar van daag ontkenden zij. De man verklaarde niet meer te weten, waarmee hij gesla gen had en. gaf alleen mishandeling toe. Toen hij Van Beek in het water gooide, meende hij, dat deze al dood was. Vol gens de deskundige was Van Beek de verdrinkingsdood gestorven. Het motief voor deze daad was volgens de verdach ten het wangedrag van Van Beek. die zijn vrouw regelmatig mishandelde. De verdachte, die een zwakke wil heeft, stond sterk onder invloed van de vrouw, bij wie hij inwoonde en die hem de aan hankelijkheid gaf. welke hij in zijn jeugd ha.d moeten ontberen. De psy chiater noemde beidé verdachten ver minderd toerekeningsvatbaar. e verdedigers betoogden voor de man. dat er alleen sprake was van mis handeling en voor de vrouw dat uitlok-. king en medeplichtigheid niet waren be wezen. Uïtspi'aak over veertien dagen. Het Noorse parlement heeft met alge mene stemmen en gift van. tien millioen kronen (ruim vijf millioen gulden) ge voteerd voor het program voor techni sche hulp aan India. Haringvissers aanvaarden C.A.O. werd gehouden, hebben vissers uit Vlaardingen, Katwijk en Scheveningen besloten de C.A.O. voor haringdrijfnet- visserij te accepteren en het bestaan van z.g. „jeugdlonen" te negeren, waardoor de reders de jeugdige vissers eventueel met terugwerkende kracht moeten be talen. Na 15 Juli zal een speciale commis sie tot onderzoek van. de voeding aan boord met de boten meegaan. Op a.s. Dinsdag zal de eerste groep, ongeveer 45 vissers, uitvaren. De tweede groep zal 2 Juni vertrekken. Suggestie Prins-Bernhardfonds inzake winst Staatsloterij Ministers voelen er niets voor Op vragen van het lid der Tweede Kamer, de heer Lucas, inzake de be stemming van de winst der Staatsloterij heeft de minister van Financiën, mede namens de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid, van Maatschappe lijk Werk en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, geantwoord, dat ministers kennis hebben genomen van de suggestie van het Prins Bernhard- fonds om de winst van de Staatsloterij ten goede te doen komen aan particuliere culturele en sociale arbeid. Naar het oordeel der ministers kan deze .suggestie niet leiden tot het in overweging nemen van bepaalde maatregelen. Zij menen, dat aanvragen om sub- STAATSSECRETARIS KONDIGT AAN: In toekomst wellicht nog verdere concentratie Op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer De Kort over het voor nemen tot opheffing van enige Raden van Arbeid heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken o.a. geantwoord, dat hij ruim een week vóór de indiening van deze vragen in de Eerste Kamer heeft medegedeeld, dat de opheffing van de Raad van Arbeid te Winschoten spoedig kon worden tegemoet gezien. Intussen is bij K.B. bepaald, dat deze Raad van Arbeid met ingang van 1 Juli 1953 wordt opgeheven. Voorts kan thans op korte termijn een K.B. worden tegemoet gezien waarbij, eveneens met ingang van 1 Juli 1953, de Raad van Arbeid te Apeldoorn wordt opgeheven. Opheffing van de Raad van Arbeid te Alkmaar is tot dusverre niet in overweging geweest. Het is niet uitgesloten, dat in de toe komst nog tot opheffing van één of meer andere Raden van Arbeid zal worden over gegaan, hoewel 'hieromtrent thans bij de regering nog geen plannen bestaan. De criteria, op grond waarvan wel of niet tot opheffing van Raden van Arbeid wordt besloten, dienen te worden gezocht in het streven van de regering om te komen tot een zo efficient en doelmatig mogelijke uitvoering van 'de aa,n de Raden van Arbeid opgedragen taak. Nu deze taak door de inwerkingtreding van de Organisatiewet Sociale Verzekering 'belangrijk is ingekrompen, is de staats secretaris van mening, dat ernstig onder ogen dient te worden gezien in hoeverre samenvoeging van gebieden van Raden van Arbeid meer efficiency en bezuini ging' in de uitvoering ka.n bewerkstelligen Of een bepaalde Raad van Arbeid voor opheffing in aanmerking komt, moet van geval tot geval worden bezien. In het algemeen zullen raden van betrekkelijk kleine omvang het eerst in aanmerking komen om met andere raden te worden samengevoegd. Omtrent de positie van het personeel van de Raad van Arbeid te Winschoten is overleg gepleegd met de daarvoor in aanmerking komende organisaties. Be vorderd zal worden, dat zulks eveneens bij de opheffing van de Raad van Arbeid te" Apeldoorn, alsmede bij eventuele op heffing van andere Raden van Arbeid zal geschieden. Dit overleg zal niet in de zelfde vorm behoeven te "geschieden, als het geval is geweest met betrekking tot de overgang van personeel van de Raden van Arbeid naar de bedrijfsverenigingen. Bij deze overgang immers betrof het een groot deel van het personeel van a 1 ie Raden van Arbeid, hetwelk overging naar de bedrijfsverenigingen. Bij de op heffing van een Raad van Arbeid gaat het slechts om het personeel van één raad, dat vrijwel in zijn geheel naar een andere raad overgaat. Overigens wil de staatssecretaris gaarne de verzekering geven, dat men de belangen van het per soneel zoveel als enigszins doenlijk is, rekening zal worden gehouden. Verkeersongeluk in N.O.- polder Eén dodetwee gewonden Emmeloord, 22 Mei (Van onze correspondent) Gisteravond ontstond een botsing op de Friese weg te Emmeloord tussen een bestelauto uit Marknesse en een perso nenauto uit Zwartsluis. De 32-jarige reder W. Fortuin, die de personenauto bestuurde, werd gedood. Zijn echtgenote en een andere inzittende dame werden ernstig gewond naar het ziekenhuis te Vollenhoven vervoerd. De botsing ont stond waarschijnlijk doordat de bestel auto het andere voertuig op een kruis punt niet opmerkte. H.M. KONINGIN JULIANA spreekt de studenten in de universiteit van Kopenhagen toe: „Binnen een kwart eeuw zullen wij in Europa of in het zelfde huis wonen öf in dezelfde ruïne ondergaan Ds M. de Goede voorzitter van Patrimonium Tot voorzitter van het Nederlands Werkliedenverbond Patrimonium is in de plaats van de afgetreden voorzitter de heer C.- Smeenk, die .tot erevoorzitter werd bunoemd, gekozen ds M. de Goede uit Amsterdam. sidie voor particuliere organisaties naar gelang van het doel, waarvoor subsidie wordt gevraagd, moeten worden gericht tot de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van Maatschappelijk Werk of van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Het heeft naar hun oordeel geen doel daarvoor bepaalde bronnen van staatsinkomsten aan te wijzen, wijl bijdragen uit de gewone middelen moeten worden gefinancierd. Dijkgat bij Sirjansdam thans gedicht Opnieuw heef.t men in Zeeland een be langrijke overwinning op het water-be haald. Hedenochtend kwam het gat bij Sirjansland dicht. Dat betekent, dat de beide gaten in de zeewering van de pol der Oosterland en Sirjansland, die ruim 1700 'ha groot is, thans zijn gesloten en er alleen nog water in de polder komt door de gaten in de binnendijk uit de Vier-Bannenpolder. In de afgelopen nacht heeft men een extra ploeg arbeiders te werk gezet om, nu het dood trj is de dichting te verster ken. Men zal nu, ongeacht het Pinkster- verlof, door werken tot Zaterdagavond om de wering te verstevigen om na Pinksteren een dag extra verlof nemen. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de dichting van de inlaat bij Koudekerke aan de Westkant van Schouwen. Als dit werk gereed is heeft men de beschikking over een droge pol der van 70 ha welke de zware klei zal moeten leveren voor de dijk die het grote gat bij Schelphoek van ruim 300 m breed en 35 an diep zal moeten afsluiten. Deze dijk wordt 4 km lang. Lijkjes van vermiste jongetjes gevonden Sinds Dinsdag werden te Leeuwarden •twee zesjarige vriendjes vermist. Nadat er dag en nacht gedregd is zijn Vanmid dag de lijkjes van de jongetjes, Evert Seheffel en Hielke Rinsrna, bij de Noor- derbrug uit het water gehaald. Ruim half millioen voor opvoering productiviteit in de landbouw Tussen de Nederlandse en de Ameri kaanse regering is overeenstemming bereikt over de besteding van 600.400 gulden uit de zogenaamde „tien pro- cent"-tegenwaarderekening. Ter bevordering van een beter ge bruik van kalkmeststoffen zullen op de oude esgronden in Overijssel en op de herontgonnen zowel als de pas ontgon nen zandgronden in Noord-Limburg op grote schaal bekalkingsdemonstraties worden gehouden. In de Friese Wouden en op de zand grond van Noord-Brabant zal voorts een „voorbeeld-buurtschap" worden opge richt. Men hoopt, in samenwerking met gespecialiseerde bedrijven ten behoeve van landbouw en veeteelt, de weide- en voederbouw, de veevoeding, de rundvee-, varkens- en pluimveehouderij, en de kwaliteit van de melk in die gebieden te verbeteren. Tevens zal men trachten, op huishoudelijk gebied nieuwe werk methoden te introduceren. Tenslotte zullen gedurende een jaai' grote groepen plattelandsvrouwen door demonstraties worden vertrouwd ge maakt met nieuwe zienswijzen op het gebied van conservering enz. Men ver wacht. dat dit werk na die periode zal worden voortgezet door de op te richten Stichting voor Landhuishoudkunde én de Landbouwhogeschool te Wageningen. Voor de financiering van de drie pro jecten is respectievelijk 223.500, 298.750 en 78.150 gulden vrijgemaakt, NIEUWE GROEPERING IN PHARMACEUTISCHE HANDEL Woensdag is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht een bijeenkomst gehouden van een aaaital fabrikanten van pharma- ceutische merkartikelen. Besloten werd over te gaan tot de oprichting van een vereniging, waarvan het voorlopige se cretariaat gevestigd is te Zeist, Karper vijver 8, tel. 2196. Voorts is aan de ver eniging van, grossiers in apotheek- en drogisterij-artikelen de koninklijke be williging verleend; het secretariaat van deze vereniging is Croeselaan 128, Utrecht. TeL. 13221. WEER GOEDERENVERVOER PER SPOOR NAAR GOES Alleen bij laag water Voor het eerst na de ramp is Don derdagmiddag een geladen goederen trein door de overstroomde Kruimnger- polder gereden.'. Hiermede Is het goe derenvervoer per spoor tussen Bergen op Zoom en Goes in beperkte mate hersteld. De lijn is namelijk bi) laag water één uur per dag vrij en er kan dan een trein van en een trein.' naar Goes passeren. De trein, die gisteren voor het eerst heeft gereden, bestond uit vijftig goederenwagons, waarvan er 28 met kolen waren geladen. NATIONAAL-GEKLEURDE BRIL VOOR EVERT VERMEER DE bewoners van het Ruysdaelplein te Naarden werden gistermiddag verrast door de komst van enkele jonge mensen, die zich, na uit de auto's gestapt te zijn in een tweedelige haag opstelden voor een huis, dat door een hoeveelheid verkiezingsplakaten nogal opviel. Het waren liberale studenten en studentes uit Amsterdam, die de heer Evert Vermeer, Tweede Kamerlid voor de P.v.d.A. en V.A.R.A.-radiocommen tator, de man, die „de feiten van de dag door een rode bril op de korrel neemt", een geschenk aan kwamen bieden De heer Th. J. Steenbergen, woord voerder van de kleine delegatie, overhan digde de heer Vermeer een pakje, dat een rood-wit-blauw gekleurde bril en een brief bleek te bevatten van de vol gende Inhoud: Hoogedelgestrenge heer Het is bekend, dat men in Spanje de stier in de arena een rode lap voor- houdt, om het beest tot razernij te brengen. In Nederland heeft men voor de politieke arena een betere methode uitgedacht. Hier zet een radio-commen tator zichzelf een rode bril op, ten ge- gevolge waarvan hij alles wat niet socialistisch denkt en handelt op de- korrel neemt. .Verscheidene liberale studenten heb ben een dergelijke steriele critiek be treurd. Nü Pinksteren -in zicht is, van ouds het feest van de geestelijke weder geboorte, hébben wij besloten 11 een klein geschenk aan te bieden,'dat, naar wij vertrouwen, er toe zal bijdragen ook bij u een dergelijke vernieuwing in nationale en objectieve zin teweeg te brengen. Hierbij bieden wij u aan, als ver vanger voor uw rode brtl, een nationale bril met rood-wit-blauwe glazen met het advies: Als u dan toch spréken wil, Bekijk het dan door een nationale bril. Inmiddels hébben wij de eer, va/tb u, Hoogedelgestrenge heerte mogen zijn met gevoelens van de meeste hoogachting Namens enkeleliberale studenten, THJ. STEENBERGEN De heer Evert Vermeér probeerde de bril even om zijn omgeving door de nationale kleuren op te nemen, terwijl hij tot de studenten zei, dat ze niet moesten denken, dat het rode en het nationale in tegenspraak met elkaar Met schipper Van Seeters de branding in Originele actie voor reddingswezen te Hoek van Holland SCHIPPER Van Seeters en zijn mannen van de reddingboot, President Jan Leis uit Hoek van Hol land wacht deze zomer, van 17 Juli6 September een ongewone dagtaak. Zij zul- ien dagelijks de zee opgaan, niet in vliegend stormweer om schipbreukelingen te redden, ma.a.r met maximaal 50 dagjesmensen aan boord en slechts dan, wanneer de zee kalm is. Deze passagiers zullen bezoekers zijn van de tentoonstelling Kust en branding, die ten bate van de Kon. Zuid-Hollandsche Mij tot redding van schip breukelingen gedurendeacht weken in Hoek van Holland zal worden gehouden. Deze maatschappij heeft dringend een nieuwe reddingboot nodig en het tentoonstel lingscomité hoopt deze wens in vervulling te kunnen doen gaan. Dank zij de medewerking' van talrijke instellingen en van de Hoekse schooljeugd zal men de entrée-gelden zonder af trek van kosten aan de reddingsmaatschappij kun nen afdragen. Het is thans aan de land rotten de him geboden ge legenheid, kennis te maken met de branding voor de mond van de Nieuwe Wa terweg, aan boord van een van Nederlands bekendste reddingsboten, aan te grij pen. Zij, die voor deze tocht mochten terugschrikken, kunnen in een gebouw van het loodswezen aan de Berghaven toch de tentoon stelling bezoeken, die een volledig' beeld zal geven van het werk van die instellin gen en bedrijven, die zich bezighouden met de bevel- liging van kust en Water weg. Men zal daarbij ge bruik maken van maquettes, diorama's, kaarten, foto's en modellen. Bovendien zal In de on middellijke nabijheid van de Berghaven een Lunapark worden geopend. Voorts staan er sportwedstrijden, muziekuitvoeringen en an dere feestelijkheden op het programma.

Watersnood documentatie 1953 - kranten | 1953 | | pagina 1